j. R. KEUSS TABAK jEANNE i9e Jaargang- Vrijdag 14 September 1928. No. 73- iPW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KLUSS Laat 125 - ALKMAAR. WIERINGER COURANTjH UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT EL.KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. een waarborg voor de kwaliteit. MONUMENT DORUS RIJKERS. In een te Den Helder gehouden vergaderiing is opgericht een comité, hetwelk zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor een monu ment aldaar, waarin het reddingwezen langs de geheele Nederlandsche kust zal worden ge huldigd. De plannen zijn ontstaan kort na de treffende ter aarde bestelling van Dorus Rij kers de toen uit alle plaatsen des lands ontvan gen bewijzen van deelneming en de woorden, door de groote bladen aan dezen zeeheid gewijd, deden het denkbeeld opperen in den vorm van een monument een blijvende herinnering te be houden aan Dorus Rijkers. Het voorloopige eo^ mité, dat zich vormde, wist zich de medewerking te verzekeren van een groot aantal vooraan staande Nederlanders, en men heeft dezer dagen in de pers kunnen lezen, dat Z. K. H. de Prins der Nederlanden het beschermheerschap voor dit comité heeft willen aanvaarden. In de naam lijst van het eere-comité vinden wij vermeld de Ministers van Waterstaat en Onderwijs, K. en W., de commissarissen der Koningin in de pro vincies Noord Holland, Zuid-Holland en Zee land, de burgemeesters der gemeenten Den Hel der, Amsterdam, Leeuwarden, Zandvoort, Schier monnikoog, Ameland, Terschelling, Texel, Pet ten Callantsoog, Noordwijk, Wstdongeradeel e\ Lemmer, dr. Rademaker, eere-lid van het ..Do rus Rijkersfonds", tevens redacteur van „Het Vaderland", de heer C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de directeuren van diverse scheepvaart-maatschappijen in ons land, hoofd en plaatselijk bestuur van de N. en Z.-Holland- sche Reddingsmaatschappij, besturen van de di verse transportarbeidersbonden, voorts van ver schillende bij het reddingswezen betrokken maatschappijen en vereenigingen, de heer Henr' ter Hall, en vele andere. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren A. G. A. Verstegen, wethouder van Den Helder voorzitter, L. Bandsma, directeur van de gemeen telijke arbeidsbeurs en het bureau voor beroeps keuze aldaar, secretaris, Bernh. Meijer, industri eel, penningmeester, aan welke drie heeren nog eenige commissies van bijstand zijn toegevoegd. terwijl voorts een aantal vooraanstaande inwo ners van Den Helder zitting in dit comité hebben. |üen penningmeester is een commissie toege voegd, bestaande uit de heeren J. Kamman, ge meente-secretaris, J. Zwart, inspecteur der be lastingen, en A. Zuidervliet, directeur der Hoo- gere Handelsschool deze commissie zal voort durend toezicht houden op de ontvangsten en uitgaven. Zooals boven reeds is gezegd, is het de bedoe ling door de stichting van een nationaal monu ment alle bij de redding van schipbreukelingen op onze kust betrokken personen te huldigen. Dat dit monument zal komen in de stad van Do rus Rijkers, zal ieder billijken. Het thans tot stand gekomen comité zal zich allereerst bezig houden met de inzameling van gelden het roept daartoe ieder Nederlander, die sympathie voelt voor het plan, op een bijdrage voor dit doel te willen afstaan, eventueel een inzameling te willen houden. De gelden moeten worden gezon den aan den heer Beri^i. Meijer, Kanaalweg, Den Helder, postgiro 94719, kantoor Den Helder. Nederlanders, dit is een nationale zaak, die al ler sympathie verdient. Over het menschlievend werk, door onze stoere zeehelden aan de kust bij storm en ontij aan in nood verkeerende schepen verricht, behoeven wij niet uit te weiden ieder Nederlander is trotsch op deze landgenooten, de ze eenvoudige, bescheiden mannen, die niet aar zelen hun leven in gevaar te brengen waar de plicht der menschlievondheid dit gebiedt. En het oomité twijfelt dan ook niet of ieder uwer wil een steentje bijdragen aan de totstandko - ming van dit nationale monument, dat tot in lengta van dagen de daden dezer mannen aan de vergetelheid zal ontrukken. BINNENL. NIEUWS. EEN HOND MET GEBROKEN POOTEN ONVERZORGD ACHTERGELATEN. Voor den Haagschen politierechter heeft te rechtgestaan A. M. A. te Zoetermeer, wiens hond op 8 Augustus door een auto was overre den, tengevolge waarvan het dier beide voorpoo ten brak. A. heeft den hond, die niet meer loo- pen kon, daarna onder een heg gesleept en hem er laten liggen. Den volgenden avond heeft de onbezoldigd rijksveldwachter v. d. Graaf, bij wien toen aan gifte werd gedaan, dat het dier nog altijd on der de heg lag, het afgemaakt. Vo-lgens verklaring van een 14-jarigen jongen heeft A. den hond gedurende 24 uren niet gehol pen en geen eten gegeven. Medelijdende buurtbe woners hebben het dier af en toe water gebracht. Verdachte verklaarde zelf, dat rij het dier op zij van den weg had gesleept om te voorkomen, dat hij door andere auto's opnieuw zou werden overreden en dat hij naar huis is gegaan, omdaf het al laat in den avond was en hij den hcnd niet op de fiets mee kon nemen en toen hij den daar op volgenden morgen zijn knecht stuurde met een was hij doodgeschoten. FEUILLETON. No. 98. Amanda sprak niet meer. De werking der likeur had haar toppunt be reikt. Onverstaanbare geluiden, gelijkende op het gebrul van een wild dier, hadden nu de spraak zaamheid vervangen. Eenige minuten verliepen nog en dan viel het meisje neer op den vloer, ten prooi aan hevige stuiptrekkingen. Een bloedig schuim verscheen op haar lipper. Ovide voelde een huivering door al zijn u den gaan. Ging zij misschien sterven Vroeger had de Canadeesche likeur op Jac- ques Garaud zulk een uitwerking niet teweeg gebracht. Men moet op alles bedacht zijn, zeide Soli- veau bij zichzelven. En na in de asch van den haard het overige van de flesch Chartreuse uit gegoten te hebben, haastte hij zich het pavil- te verlaten, om op zoek te gaan naar een ge neesheer. Toen hij uit den tuin kwam, bevond hij zich tegenover twee personen, een vrouw en een man, die onbeweeglijk stonden en schenen te luisteren. Op het oogenblik dat hij beiden wilde voorbij gaan, riep de vrouw, die niemand anders was dan de waardin uit „De Bijeenkomst der Ja gers", uit Maar het is mijnheer de baron De Reiss. Ja, madame. Ik ben op zoek naar een ge neesheer. Voor u, mijnheer Neen, voor de juffrouw, die met mij het paviljoen bewoont. Is zij ziek Zoo ziek dat ik zeer ongerust ben. Dan was zij het, die de kreten slaakte, die wij gehoord hebben Ja, madame, zij was het. Ik ben geneesheer, mijnheer, zeide daarop dokter Richard, die de gekwetsten in de uit spanning verzorgd had. Ik ben tot uw dienst. Kom dan, mijnheer, kom spoedig En Soliveau, de deur van den tuin weer ope nend, leidde den geneesheer naar de Moerbe- ziënvilla. De waardin volgde hen zeer ontroerd. De kreten van Amanda hadden volkomen op gehouden. De stuiptrekkingen alleen duurden voort. Toen de drie personen de eetkamer binnentra den, wenteldehet jonge meisje zich krampach tig rond op den vloer het was een afzichtelijk schouwspel. Dokter Richard boog zich over de zieke heen. Ovide en de waardin der uitspanning zagen angstig toe. De geneesheer nam een der polsen van Aman da en legde de vingers op de aderen. Hij lichtte vervolgens de halfgesloten oogleden op en open de de samengeperste lippen. Het bloed ontsnapte er niet meer uit het was vervangen door witachtig schuim. De geneesheer hief het hoofd op en zag Ovide strak aan. Dat is zonderling, zeide hij. Wat. dan vroeg de Dijonnees verschrikt. Ge zift in Amerika geweest, niet waar ging de geneesheer voort. Gij kent Cuchillino var New-York Ovide werd doodsbleek, want hij herkende eensklaps den geneesheer, dien hij een-en-twin tig jaar geleden op het dek van de „Lord Maire" met den Canadees had zien spreken. .Ta. miinheer, stamelde hij. Hebt gij hier ammoniak Gij zult het binnen drie minuten hebben dokter, zeide de waardin. En zij snelde naar buiten. Zoodra zij vertrokken was, naderde de genees heer Ovide en knoopte het gesprek weer aan. Niet alleen, zeide hij, hebt gij te New-York den Canadees Cuchillino gekend, maar gij hebt van hem een flesch gekocht van den drank, dien men ginds ..babbellikeur" noemt. Ovide begreep, dat alle loochening nutteloos zou zijn. Hij antwoordde dan ook bevestigend. Gij wilde of gij moest weten, wat dit ionee meisje dacht, ging de geneesheer voort, naar A- manda wijzend, en gij hebt de Canadeesche li keur gebruikt, om haar te brengen in dien staat van dronkenschap, die de grootste leugenaars de waarheid doet bekennen. Ik loochen het niet. doch mijn redenen wa ren wettig en rechtvaardig. Op dit oogenblik kwam de waardin terug. Dokter Richard n^m het fleschje amm-oniak "?n, dat zij meebracht. ADVERTENTlëN: Van 1—5 regels 0.50. •federe regel meer 0.10. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verd. tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. EEN WINKELDIEVEGGE BETRAPT. Een winkelierster te Delft vermiste gedurende het laatste halfjaar geregeld flesschen met ver schillende dranken van die toonbank. Zij verdacht tenslotte een vrouw die meerma len in den winkel kwam, met een tasch bij zich. Hetgeen zij kocht werd steeds met groot geld be taald, dat in de huiskamer moest worden gewis seld. Om de dievegge te snappen, plaatste de winke lierster een rij flesschen gevuld met water, zon der kurk of stop, doch alleen met een capsule be dekt, op de toonbank. Toen nu verleden week be doelde vrouw in den winkel kwam en het dcor haar gekochte met groot geld betaalde, .ging de winkelierster weer in de huiskamer wisselen. Toen de vrouw met haar tasch den winkel ver liet druppelde het water reeds daaruit, zoodat het gemakkelijk viel haar te betrappen. DERTIG ZIEKEN NA EEN LUNCH. Na een lunch, welke Zondag werd gegeven ter gelegenheid van de opening der eerste Noord-Nederlandsche Kappers-Beurs te Gro ningen, waaraan kappers uit verschillende doe len van ons land deelnamen, zijn dertig van de zeventig deelnemers ongesteld geworden. Eén van hen moest in het Diaconessenhuis worden opgenomen. Men vermoedt dat de oorzaak ligt in de warmte, den sterken geur van de pnrfume- riën en het gebruik van verkoelende dranken Geen der patiënten is ernstig ziek geworden. Tjwee van hen moeten nog het bed houden. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. BUITENLAND. RUMOERIG EINDE van een Bruiloftsfeest. In den trein KeulenBerlijn zat in den afge - loopen nacht een bruiloistgezelschap, waaronder (wee sterk aangeschoten jongelieden. Even voor het station Linden bij Hannover raakte men slaags. Een der jongelui nam zijn revolver ei. schoot op zijn tegenstander. Een jonge vrouw kreeg een kogel in haar kuit. Een toevallig aan wezige politie-beambte ontwapende den beschon kene, die na flink te zijn afgerost te Linden aan de politie werd overgeleverd. IN AANVARING MET EEN WALVISCH. Een Noorsch motorschip kwam in de buurt van de Shetlandeilandcn in botsing met een walvisch. De walvisch had geruimen tijd om het vaartuig heen gezwommen en dook plotse ling voor den boeg op. Het motorschip kraakte in al zijn voegen, de walvisch zonk met een ge broken ruggegraat. VERPLICHTTE TREIN VERZEKERING. Van 1 October af wordt in Spanje de verzeke ring van reizigers in de treinen verplichtend ge- De geneesheer nam een lepel van de tafel, kniel de naast Amanda neer, opende niet zonder moei te haar lippen, en deed haar een mondvol wa ter en ammoniak innemen. De uitwerking deed zich onmiddellijk gevoe len. De zenuwachtige bewegingen verdwenen, het lichaam bleef roerloos liggen. Voor het oogenblik is er anders niets te doen dan de juffrouw te bed te leggen. Mij dunkt, dat alle gevaar geweken is. Morgen vroeg zal ik terugkeeren. De Dijonnees bleef alleen bij de zieke, die on beweeglijk stil lag. Na deze korte alleenspraak strekte Ovide zich uit op een canapé naast het bed, doch ue bekommernis van zijn geest liet hem niet toe een uur rust te genieten. Bij het aanbreken van den dag verdween die verdooving. Toen mejuffrouw Amanda uit de verdooving opgewekt was, volgende op den verschrikkelij ken staat teweeggebracht door den Canadee- schen drank, vroeg zij zich af wat er gebeurd was, en waarom zij zoo afgemat, zoo machteloos was, als was zij lang ziek geweest. Zij wilde den valschen baron Arnold de Reiss. die tegenover haar stond, ondervragen, toen er- luide gebeld werd. Het is voorzeker de geneesheer, zeide Ovi de, ik zal gaan opendoen. De geneesheer, herhaalde Amanda, haar geheugen raadplegend. Dat kan alleen voor mij zijn. Wat is er dan toch gebeurd Mijn hoofd is zoo zwaar. Mijn borst brandt. Wat is er mij sinds gisteren overkomen Ovide keerde terug, vergezeld van dokter Ri chard. Amanda herkende met den eersten oogopslag den geneesheer, dien zij gezien had bij het be- wustelooze lichaam van Duchemin. Welnu, madame, zeide de nieuwaangeko mene, hoe bevindt gij u dezen morgen Ben ik dan ziek geweest zeide het jonge meisje. Gij hebt een hevigen zenuwaanval gehad. Gelukkig heb ik hem kunnen tegenwerken en ik constateer met genoegen, dat uw toestand nu zeer voldoende is. Dokter, ik gevoel een groote vermoeidheid. Mij duknt, dat ik geen kracht meer bezit. Hoe komt dat Mijnheer kan daarop beter antwoorden dan ik, zeide de dokter, naar Ovide wijzend, ik heb de crisis niet in het begin gezien en ben en- BUREAU: Hippolytushoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. steld. De verzekeringspremie zal 5 pCt. van het ta rief bedragen, doch in geen geval hooger zijn dan 3 peseta's per reis, dit is ongeveer 1,20. El ke reis, welke meer dan een peseta kost, zal aan de verplichte verzekering onderhevig zijn, zoo dat de minimale premie ongeveer 2 cent zal be dragen. Ook de biljetten van buitenlandsche rei zigers zullen met de verzekeringspremie worden verhoogd en dienovereenkomstig zullen de vreemdelingen van de verzekering pnofiteeren, indien zij het geluk hebben, door een spoorweg ongeluk te worden getroffen De verzekering geldt voorts voor alle personen die den leeftijd van drie jaar hebben bereikt. De volgende bedragen zullen aan de getroffe nen worden uitgekeerd bij dood 30.000 peseta's (12.000 gulden bij levenslange ongeschiktheid 75 pCt. van bovengenoemd bedrag en voorts ge deelten van gemeld bedrag volgens een tarief, bij de wet bepaald. De premies in kwestie* zullen aan de loketten worden geheven en, zooals vanzelf spreekt, slrenkt de regeering de winsten van deze, on getwijfeld zeer lucratieve onderneming op. BANDIETISME IN CHINA. Chineesche troepen zijn er in geslaagd een soort van versterkt kasteel te bemachtigen, dat als hoofdkwartier diende aan een bende zeeschui mers. Het kasteel was ingericht als een gevan genis en had 130 kamers. Het was gelegen in een woud van het eiland Hinghwa (prc'vincie Fou- kiang). Men vond er foltertuigen en bloedvlek ken op tafels en muren. Veertig gevangenen wa ren aan ketens gebonden. De meesten waren ge heel uitgeput. Door wreede martelingen poogden de bandieten groote losgelden los te krijgen van de familieleden der ongelukkigen. Het kasteel werd 's nachts overrompeld. Verscheiden bandie ten werden neergeschoten, anderen vielen in de handen der soldaten. EEN DRAMA IN DE BINNENLANDEN VAN NIEUW GUINEA. Een patrouille gewapende politie dienaren door Papoea's geslacht en opgegeten. Het Soer. Hbl. geeft een uitvoerig relaas van een vreeselijke gebeurtenis op den Vogelkop, in het binnenland van Nieuw Guinea, waar een pa trouille gewapende politie het slachtoffer van 'menscheneters is geworden. De volgende bijzon derheden zijn hieraan ontleend. De voorgeschiedenis dateert reeds van Maart toen een patrouille van de landschapspolitie het binnenland was ingetrokken, om belasting te in nen. Het districtshoofd en de patrouille-comman dant waren daarbij ontactvol en ruw opgetreden tegenover de twee hoofden. Zij hadden bovendien Papoea's geslagen en daarom zetten de beide de- noemde hoofden de bevolking der onder hun in vloed staande berg-nederzettingen aan tot den bewusten overval. Toen besloten werd, dat meergenoemde com mandant op tournee zou gaan, wist vrijwel ieder kei bijtijds gekomen om de onrustwekkende uit werking waar te nemen. Na den maaltijd, zeide Ovide, hebt gij een zenuwaanval gehad, die door niets gewettigd was. Gij scheen fel te lijden, te oordeelen naar uw gekerm en uw zuchten. Gij verwrongt u als een slang. 't Is zonderling, mompelde het meisje nooit is mij zooiets overkomen. De geneesheer hernam Martel uw geest niet om te trachten te be grijpen en u iets te herinneren, ik herhaal het u, alle gevaar is verdwenen en thans hebt gij mijn zorgen niet meer noodig. Ik heb de eer u te groeten, madame. Ovide deed den geneesheer uitgeleide tot aan de straat. Daar zei de dokter tot hem Wacht u wel, mijnheer, om aan die vrouw nog een tweeden keer van de Canadeesche likeur te geven, welke gij haar gisteravond toegediend hebt. Gij zoudt haar dooden. Gij hebt zeker re denen gehad om haar tot spreken te dwingen, redenen welke mij niet aangaan. Doch welke die ook mogen zijn, gij hebt niettemin een strafbaar feit gepleegd. Ik zal het niet meer doen, zeide Ovide. Er blijft mij nu nog over, mijnheer, mijn schuld je gens u te kwijten. Dokter Richard weigerde echter alle beloo- hing en vertrok. Ik mag van geluk spreken, dat. zij niet dood is, dacht de Dijonnees. Die geneesheer zou mij niet gespaard hebben. Hij ging terug naar Amanda. Gij moet vasten, ging Soliveau voort. Ik ga dus alleen ontbijten. Ik zal u Madeleine sturen met de limonade, door den dokter bevolen. Ja, zend mij Madeleine. Ovide vertrok. Het meisje volgde hem met een blik tot aan de deur, terwijl zij haar wenkbrauwen fronste. Neen, neen, mompelde zij vervolgens. Dat is niet natuurlijk. Hoe meer ik er over denk, hoe verdachter het mij voorkomt. Ik ben zeer ziek geweest, ik heb een aanval gehad, waarvan ik had kunnen sterven. Zij sidderde van het hoofd tot de voeten bij de gedachte aan den dood en ging voort Ik herinner mij niets meer. Toch wel. Ik had mijn koffie genomen en twee glaasjes Char treuse gedronken. Eensklaps steeg er als een ne vel op voor mijn oogen. Ik zag niets meer. Wie weet, heeft die schurk van een Arnold mij niet willen vergiftigen (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1