j. R. IERSS TABAK JEANNE 19e Jaargang:. Vrijdag 28 September 1928. No. 77. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN CENTRALE BOND VAN W?l Wlü VESTIGEN UW AANDACHT OP ONZI EN ANDER OPZICHTHOUDEND PE ADVERTENTIE VOORKOMENDE RSONEEL. PAG. 2. Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KUUSS Laat 125 - ALKMAAR. j><** HEEREN-BAAI mM WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van I5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoel Wierlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg roer de kwaliteit. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Het Dorus Rijkersfonds. De rekening in Heerhugowaard, die niet klopte. Schoolartsen. Tot slotvan allerlei, waaruit blijkt, dat de wereld er nog niet zoo slecht uitziet. De wereld is nog allesbehalve volmaakt. „Dat is niet bepaald een nieuwe opmerking", zult U zeggen, „dat hebben we al meer gehoord." Inderdaad, daar hebt U gelijk in. Maar we hoorden deze week weer zooveel rare dingen, dat de opmerking op het papier stond, voor we het zelf wisten. Daar is, om te beginnen, de ruzie in het Do- rus Rijkersfonds. Zooals h'ckcnd, is dit de veree- niging, die zich ten doel stelt, om de oude zee lieden welke zich indertijd verdienstelijk heb ben gemaakt met het redden van schipbreuke lingen, den ouden dag wat te verlichten. Voor zitter van deze mooie vereeniging was tot voor kort de bekende IIcnri ter Hall. Was, want er schijnen verschillende persoonlijke kwesties ge rezen te zijn, en het gevolg daarvan is geweest, dat de voorzitter bedankt heeft. En de toestand schijnt zoo gespannen te wezen, dat men in de vorige week gehouden algemeenc vergadering friet eens aan een bestuursverkiezing durfde te beginnen, uit vrees voor nog grooter ruzie. liet leelijkste gevolg van al dat gekibbel is wel, zoo als ook bezadigde leden betoogden, dat op die manier de vereeniging een kwaden naam krijgt, de symphathie en daardoor den steun van het publiek verliest, en dus per slot van rekening. de oude menschen de dupe worden. En dat zou heel jammer zijn Laten we dus hopen, dat de heeren nog bijtijds hun verstand gebruiken. Een tweede raar geval, ditmaal uit de Heerhu gowaard. Daar was, zooals in alle gemeenten, voor eenigen tijd de gemeente-rekening over FEUILLETON. o-o No. 102. Wij weten in welken staat het arme meisje verkeerde, toen zij de woning van madame Au- gustine verliet. Door verontwaardiging en toorn vervoord, had zij zich laten meeslepen door haar gevoelens. Een grievende pijn had haar hart bevangen. Een onmetelijke wanhoop had zich meester ge maakt van haar ziel. Alles spande samen om haar te verpletteren alles stortte om haar ineen. Zij ging te voet naar huis, zich met moeite voortsleepcnd, meer dan ooit afkeerig van het leven. Jeanne Fortier hoorde haar thuiskomen en haastte zich haar te gaan opzoeken op haar ka mer. Toen zij het ontsteld gelaat van haar dochter zag en de uitdrukking van wanhoop, welke daar op te lezen stond, begreep de brooddraagster, dat er iets buitengewoons was voorgevallen. Spreek zeide zij, spreek gauw Wat heeft men u gedaan Ik ben weggejaagd. Door madame Augustine.. weggejaagd als een ellendige, een eerloos meisje Ik bon zonder werk. Na zooveel lijden, zooveel martelingen, zal ik zonder brood zijn. Ik zeg u, Moeder Lize, er blijft mij niets over dan te sterven. Jeanne voelde haar gedachten zich in haar hoofd verwarren zij werd duizelig. Ik versta wat gij zegt, doch ik begrijp u niet Waarom zou u meesteres u weggejaagd hebben? Waarom hernam Lucie, die zenuwachtig in snikken uitbarstte. Omdat ik de dochter ben van Jeanne Fortier Jeanne snikte. Zij bracht de hand aan haar keel en haar na gels drongen zich in het vleesch. Wie heeft haar dat bekend gemaakt zeide zij met sissende stem, zonder zelf te weten, dal zij zoo luid sprak. Wie Raadt gij het niet Mijn vijandin. De dochter van den man, die het verleden mijner moeder onderzocht heeft, om mij dengene te onl stelen, dien ik beminde. De dochter van Paul [Harmant, den millionnair 1927 aan den Raad aangeboden, en daarnaast ook o.a. de rekening van het gemeentelijk elec- triteits-bedrijf. Deze laatste vergezeld van *een rapport van een accountant (boekhoudkundige) dat de zaak in orde was. Doch het bleek niet ^n orde te zijn. Eén der raadsleden informeerde, waar het geld gebleven was, dat door kermis- menschen voor tijdelijke lichtvoorziening was betaald, en dat niet op de rekening was verant woord. Een onderzoek werd ingesteld daarbij bleek eerst ,dat een bedrag van ongeveer twintig gulden door den betrokken beambte achterge houden was als arbeidsloon (wat al niet in orde was, omdat het bedrijf hem al betaalde) de rest of tachtig gulden zou wél verantwoord zijn, maar ook dat bleek later niet waar te zijn. Zoo dat het slot van de zaak is, dat de beambte nog ongeveer honderd gulden in de kas moet storten. In de raadsvergadering van deze week werd nog een poosje over deze zaak nagekaart. Een onaangenaam geval is het zeker, al betreft het maar een betrekkelijk klein bedrag. Het is niet prettig voo-r een gemeente, om dergelijke din gen van haar personeel te ontdekken, al blijft het natuurlijk waar, dat de gelegenheid vaak den dief maakt. En evenmin is het prettig om, als men zich aan een deskundige heeft toever trouwd, te bemerken, dat ook deze zulke dingen over 't hoofd ziet. fTen slotte, als „Dritte in Bunde", mogen hier vermeld worden jeremiade's, die opstegen uit de Raadsvergadering in Warmenhuizen. Wij bedoelen hiermee niet de herdenkingswoorden, Welke gesproken werden naar aanleiding van het overlijden van Burgemeester Burger, maar de vrij harde noten, die naderhand gekraakt werden over den schoolarts. Het is misschien bekend, dat in verschillende grootere plaatsen de laatste jaren veel zorg wordt besteed aan ge neeskundig toezicht op de schooljeugd dit toe zicht is vooral van veel belang, omdat daardoor vaak allerlei kwalen vroegtijdig ontdekt worden en dan nog gemakkelijk te genezen zijn. (In dit verband zij er aan herinnerd, hoe de vereeni ging „Volksonderwijs" werkt voor toezicht van wege het Rijk, waardoor ook de kleinere plaat sen ervan profiteeren zouden). Warmenhuizen is één der kleine plaatsen, die zich verdienste lijk hebben gemaakt door zelf een schoolarts aan te stellen. Doch algemeen bleek men thans niet erg over zijn werk tevreden te zijn men klaagde, dat er zoo weinig gedaan werd, dat de zaak niet ernstig genoeg aangevat werd, dat het verslag over 1927 b.v. nu pas was binnengeko men en op den koop toe nog onleesbaar was. U is thans heelemaal in de war door al die narigheid Laten we U dan nog een beetje op- vroolijken met een paar gunstige tijdingen. Dan hooren we b.v., dat de landbouwers van de zeepolders in Hollands Noorden een goed- jaar hebben gehad. Zoowel, tarwe als haver, gerst, erwten en karwei hebben goede opbreng sten gegeven. Alleen de roode kool verbruit het; heele massa's daarvan vallen om. Verder vernamen wij van een juffrouw uit Schagen, die in Oclober 1927 vier kippen kocht, en daarvan in 10 maanden tijd 876 eieren bijeen kon rapen. Een gelukkige juffrouw Dan lezen we ook, we gaan nu wat verder uit de buurt, dat in Nieuwer-Amstel een park van Angora-konijnen wordt aangelegd. Deze konij nen hebben een zeer goed ontwikkelden vacht, die eenige keeren per jaar wordt afgeschoren, en dan verwerkt (voornamelijk in Engeland). Voor Nederland is dit niet iets nieuws, daar op de Veluwe reeds een dergelijk bedrijf bestaat voor onze provincie echter wel. Tot slot wist U, dat er zooveel menschen zijn die kaasmaker of melkcontroleur willen wor den Voor den in Hoorn te houden cursus in het eerste vak waren 60 liefhebbers voor het tweede 72. We weten alleen niet, of dit nu een teeken is, dat de jongelui zoo graag vooruit wil len in de wereld, dan wel en dan is het ver schijnsel minder mooi of het ook al veroor zaakt wordt, doordat zoovelen niet weten, wat ze eigenlijk moeten beginnen. In ieder geval ziet de toekomst er voor water en melkboeren donker uit DE NIEUWE ZAAK DER FIRMA I. GRUNWALD TE DEN HELDER. Blijkens advertentie in dit nummer, werd de zer dagen de nieuwe zaak der firma I. Grun- wald, in het pand Koningstraat 103, 105, 107 en 109, geopend. Deze straat is hiermede weder een fraaien, modernen winkel rijker geworden, en dit zal natuurlijk aan het zakenleven in de om geving, dat zich de laatste jaren meer en meer in de Koning- en Spoorstraten concentreert, ten goede komen. De architect, de heer Van der Leek, heeft er naar gestreefd een geheel te verkrijgen, dat grootsteedsch aandoet en zich aan de eischen van den modernen tijd aanpast. Is hij in zijn pogen geslaagd Wij meenen van wel. Uiterlijk is alles zeer eenvoudig gehouden. Een enkele versiering van gebrand glas is de eenige luxe die men zich heeft gepermitteerd. De bebouwde winkeloppervlakte, ter grootte van 12.5 X 20 M. (zonder het woonhuis) is in de plaats gekomen van de vier geamoveerde woonhuizen, die hier ter plaatse stonden. De hierdoor ontstane ge velbreedte van 20 M. bood den architect de mo gelijkheid tot het projecteeren van een juiste, practische en fraaie entreé. De hoofdingang heeft een ruim ingebouwd portiek met twee toegangen, waartusschen een geheel vrijstaande vitrine is gebouwd^ wat de Een onheilspellend vuur schitterde in de oo- gen der brooddraagster, wier anders zoo bleek gelaat vuurrood werd. Met zwakke, bijna onduidelijke stem, verhaal de Lucie wat er in den salon van madame Au gustine was voorgevallen. Jeanne luisterde, met gebalde vuisten, terwijl haar neusvleugels trilden. En die ellendigen zouden niet gestraft wor den zeide zij, toen haar dochter haar verhaal voltooid had. Hebben zij het recht een onschul dig kind te belasteren, haar leven te breken, haar tot wanhoop en ellende te brengen Neen! neen Dat is onmogelijk Dat zal niet zijn Gij hadt niemand om u te ondersteunen en met u te strijden, doch ik ben hier en ik zal u verdedigen De laster en de beleediging zijn misdaden', die volgens de wet gestraft worden. Het is tot de rechtbank, dat wij ons moeten wenden. Tot de rechtbank herhaalde Lucie. Ja. Doch hoe Wij moeten met een advocaat spreken, hem raadplegen, hem belasten met uw zaak, kortom, weerstand bieden en strijden. Een advocaat, hei- haalde Jeanne eensklaps, aan de enveloppe denkend, die zij op de straat gevonden had. Hoe heet de vriend van Lucicn Labroue. Is het niet Georges Darier Ja, mijn beste Moeder Lize. Maar hij is advocaat en raadgever van mijn heer Paul Harmant. Wat geeft dat Wat gij mij zegt zou mij nog meer aanzetten om met hem te gaan spre ken, zoo ik geaarzeld had. Mr. Darier kan zijn cliënt aanzetten om een einde te maken aan zijn laagheden. Zonder zelfs het antwoord van Lucie af te wachten, verliet Jeanne Fortier de kamer begaf zich naar de hare, nam de enveloppe met den naam van den advocaat er op en vertrok naar de rue de Bonaparte. In minder dan twintig mi nuten bereikte zij de woning van Georges Da rier, zoo snel liep zij. Mijnheer de advocaat Darier vroeg zij aan den portier, die haar de verdieping aanwees Jeanne ging de trap op en belde. De oude dienstbode deed open. Mijnheer de advocaat Darier vroeg Jeanne Mijnheer is niet thuis, antwoordde de dienstbode. Mijnheer is een proces gaan beplei ten te Tours. Hij zal eerst aanstaande Woensdag terugkeeren. Zes dagen riep de brooddraagster uit. Zes dagen wachten Welnu, ik zal over zes dagen terugkomen, ECHTE FRIESCHE Oanaf 50 cl. per pond 20 cl per ons 10 cl. pcr ons étalageruimten ten goede komt. De bijzondere eischen aan het inwendige van het gebouw gesteld, zijn reden waarom bepaal de trekken in den gevel niet karakteristiek tot uiting konden worden gebracht. Daarom is hier een architectuur, die zuiver berust op rythme, d.w.z. dat bepaalde motieven regelmatig terug keeren. Traditioneele bouwvormen vindt men in deze bouw niet terug. De nieuwere zienswijze in de architectuur met toepassing van juiste vormen en kleuren stelt in staat het geheel an ders uit te drukken. De afmetingen der étalage- ramen en belichting zijn met zorg bepaald. De boven den luifel gelegen glasramen dienen tot verlichting van den winkel. In den achtergevel zijn ter verlichting van het trappenhuis vertica le glas in loodramen aangebracht, welke het in terieur het intiem gezellig karakter geven, 't In terieur biedt door zijn groote afmetingen gele genheid tot een bijzondere indeeling. De verschil lende „stands" maken, dat het publiek rustig kan koopen, terwijl de diverse artikelen ook meer gespecialiseerd zijn. Achter den beneden- winkel bevinden zich twee magazijnen verbon den aan den winkel, voorts toiletten, kassa en kantoor. Het trappenhuis, toegang gevende tot de ver dieping, is in 't midden geprojecteerd. Ook dat gedeelte gaf aanleiding tot een aardi ge architectonische oplossing. mompelde Jeanne ootmoedig en keerde naar de quai de Bourbon terug. Lucie, door een hevige koorts bevangen, was verplicht geweest naar bed te gaan. De brooddraagster was als door schrik ver lamd, toen zij haar ziek vond. De gedachte, dat haar dochter kon sterven, deed haar beven van het hoofd tot de voeten. De brooddraagster vertrok in allerijl, op zoek naar een geneesheer, dien zij spoedig ontdekte c n die met haar mee naar huis ging. De geneesheer, na het meisje onderzocht te hebben, schudde bedenkelijk het hoofd, beet op de lippen en fronste de wenkbrauwen. Een koorts in de hersenen kon elk oogenblik ontstaan. De dokter schreef een recept en vertrok met de belofte den volgenden dag een tweede bèzcek te brengen. Jeanne ging naar den apotheker, deed het voorgeschreven middel gereed maken, kwam terug, nam plaats aan de sponde harer dochter en bleef er tot het oogenblik, dat zij weder haar dagelijksch werk in de bakkerij van mr. Lebret moest gaan verrichten. HOOFDSTUK VIII. Keeren wij thans terug tot Amanda, nadat de valsche Baron de Reiss was heengegaan. Omstreeks één uur gaf de dienstbode haar een teeken en begaf zich naar de binnenplaats, waar heen Amanda zich haastte haar te volgen zij vond haar op de eerste trede van de bijzondere trap. Wij moeten twee verdiepingen op madame, zeide Madeleine. Laten wij ons haasten. Zij snelde de trap op en op de twee verdieping gekomen, volgde zij een gang, waarop verschei dene deuren uitkwamen. Amanda volgde even haastig. Zij was een beet je ontroerd en vroeg zich af, welken indruk haar onverwachte tegenwoordigheid zou teweegbren gen op den jongen bediende, dien zij bijna op de bank der beklaagden had gebracht- De dienstbode bleef staan voor een deur aan het einde van de gang. Hier is het, madame, zeide zij, plaatsma kend voor de bezoekster. De sleutel steekt op de deur. Raoul Duchemin lag nog altijd te bed, het hoofd nog in het verband, doch zijn krachten keerden spoedig weer hij zag, hij hoorde heel goed en hij kon zonder de minste moeite een gesprek voeren. Het geluid van het kloppen trof zeer duidelijk zijn oor, en zonder zich zelfs af te vragen wie er kon komen op dit uur, wanneer men hem ge woonlijk liet slapen, riep hij met vrij vaste stem Binnen Amanda schreed den drempel over van de zie kenkamer en sloot de deur achter zich. De jongeman verwachtte zoo weinig zijn vroe gere vriendin weer te zien, zij was op dat oogen blik zoo ver van zijn gedachten, dat hij haar in het eerst niet herkende. Hij richtte zich in zijn bed op, zeer verwonderd en op een zijner ellebo- geng esteund, zag hij haar aan. Duchemin herkende haar toen en stiet een kreet van verrassing uit, zonder het minst ter wereld verstoord te zijn. Amanda riep hij uit, gij gij hier Ja ik, mijn vriend, antwoordde het jonge meisje, zijn hand vastgrijpend. Mijn tegenwoor digheid moet u niet verwonderen. Ik ben getui ge geweest van het ongeluk, waarvan gij het slachtoffer waart. Terwijl hij Amanda aanhoorde, kwamen de herinneringen uit het verleden den jongeman voor den geest. Wat wilt gij van mij zeide hij, zijn hand losmakend. Gij weet wel, dat tussclien ons alles gedaan isUw tegenwoordigheid herinnert mij uren van grooten angst en zoo ik gekwetst ben, zoo ik den dood van nabij gezien heb.'t is door uw schuld Mijn schuld riep het jonge meisje ver baasd uit. Ja, uw schuld, want zoo ik mijn beetrek- king verloren heb, zoo ik Joigny heb moeten ontvluchten, waar de openbare verachting mij omgaf, dan is dit door die ellendige wissels, welke ik geteekend heb om u geld te bezorgen en die mij bijna in de gevangenis gebracht heb ben En Duchemin liet zijn hoofd op zijn borst neer zinken, terwijl twee groote tranen over zijn wan gen rolden. Ik aanvaard en verdien die verwijten, wel ke gij mij doet, beste Raoul, zeide Amanda. Ik kom u vooreerst waarschuwen tegen de gevaren, die u bedreigen. Gevaren die mij bedreigen Gij kent baron De Reiss De gewezen bediende verwachtte niet dien naam te hooren uitspreken hij werd er door getroffen als door een bliksemstraal hij dacht aan de ontvreemding van de papieren, welke hij in de archieven van het stadhuis gepleegd had en hij werd zeer bleek. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1