JEANNE J. R. KEU SS TABAK 19e Jaargang. Vrijdag 5 October 1928. !No. 79. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. WIERINGER COURANTü UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: r Van 15 regels 0.50. ifl' Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppoljtnshoel Wielingen. Telefoon Intercomm. No. lt. een waarborg voor de kwaliteit. PROVINCIAAL NIEUWS. HEM. Alhier is een terrein van 1.5 H.A. aange kocht voor den bouw van een nieuwe kerk. DE STREEK. Met de bloemkool-campagne is het hier zóó buitengewoon druk, als nimmer te voren. De krattenfabriekcn kunnen aan de aan vraag niet voldoen sommige dagen was er zelfs gebrek aan spoorwagens. SCHAGEN. Een vischauto van Ecnigenburg werd Maandag aan de Loet te Schagcn door de Zijpertram overreden. De schuld daarvan ligt bij den' chauffeur, die een vrij gezicht over den gc- heelen tramweg had, maar daaraan geen aan dacht schonk. Het achterdeel van den auto werd vernietigd. De meerijdende vrouw kreeg een ze nuwtoeval .Een ongelukkig ventje, dat meereed, kreeg een paar hoofdwonden. SCHAGEN. De paardenmarkt van 1 October had een ongekend groote aanvoer. De kwaliteit was zeer g*oed, de afzet bevredigend. Van den aanvoer, ruim 250 stuks, werden een 60-tal ver kocht, waarbij een 20-tal voor de verloting. Besteed werd voor rijtuigpaarden 300 tot 550 2Vè-jarige paarden 200 tot 310, l1/^-ja rige paarden 110 tot 240 veulens 25" tot 150, werkpaarden 180 tot f 500, slachtpaarden 110 tot 240, hitten 80 tot f 300. WESTWOUD. Toen de sneltrein van half ze ven voor Enkhuizen station Westwoud dezer da gen passeerde, brak van een der wagens de kop pelstang. De reizigers gevoelden een geweldigen schok. Doordat een der conducteurs de noodrem in beweging bracht, werden ongelukken voorko men. De trein had een kwartier vertraging. BOVENKARSPEL. De prachtige nazomer is voor de ontwikkeling van de te veld staande bloemkool zeer gunstig geweest. De aanvoer is dan ook zeer groot.. Op sommige marktdagen passeeren meer dan 400 schuiten de veiling. OUDKARSPEL. Toen de heer IT. Zaterdagmid- fIUILLBTON. o-o No. 104. HOOFDSTUK IX. Het is Zondagmorgen. Lucien Labroue begaf zich zeer vroeg op weg naar den schilder Etien- ne Castel. Deze laatste had den vorigen dag aan den zoon van Jules Labroue geschreven, om hem nit te noodigen, den dag met hem te komen doorbren gen, in gezelschap van Georges Darier. Lucien kwam het eerst bij den kunstschilder, die hem ontving in een kleine zaal, grenzende aan zijn atelier, en na hem de hand gedrukt te hebben, tot hem zeide Ik dank u, dat gij mijn uitnoodiging aan vaard hebt. Laat ons, in afwachting, dat onze vriend Georges komt, die niet lang meer zal weg blijven, wat praten over u. Ik heb gedaan, wat gij mij gevraagd hebt aangaande Jeanne Fortier. Welnu Welnu Uit ingewonnen inlichtingen blijkt, dat Jeanne Fortier niet teruggebracht is naar haar gevangenis. Zij is onvindbaar. Sedert haar ontvluchting, heeft de politie haar spoor verlo ren. De politieagenten zijn het reeds moede om haar te zoeken, en rekenen slechts op een toeval om haar in handen te krijgen en dan nog, reke nen zij er niet veel op. Dus, mompelde Lucien, er blijft mij geen hoop, die vrouw te kunnen ondervragen. Het is te vreezen, doch gij weet, dat alles mogelijk is, zelfs het onmogelijke En bij mr. Paul Harmant, hoe staan daar de zaken 't Is altijd hetzelfde. Ik geloof dat het voor u goed zou zijn, mr. Harmant te doen geloovcn, dat gij bereid zijt, om zijn dochter te huwen en vooral mejuffrouw Ma- ry wijs te maken, dat gij Lucie Fortier vergeten hebt en dat uw hart, voortaan vrij, haar volko men zal kunnen toebehooren. Maar het ongelukkige meisje is ziek Elk uur dat verloopt, brengt haar nader bij het graf. Een reden te meer, om haar te laten sterven met de inbeelding, dat zij gelukkig is, daar gij haar geluk zelf niet kunt geven. Ik zou liegen In zekere omstandigheden moet men kun- dag een pot met ingemaakte boonen in den kel der wilde zetten, brak de haak van de lad der, met 't gevolg, dat de heer H. viel en de pot met boonen op zijn borst kreeg. In bewusteloozen toestand werd hij opgeno men. BINNENL. NIEUWS. EEN BEROOVING OP DE ZUIDERZEE. Een juffrouw betrapt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de salonboot „Jan Nieveen", die van Amsterdam naar De Lemmer voer, in rep en roer gebracht. Een juffrouw ontdekte plots dat haar beurs met geld ontrold was, zij wilde weten wie de schuldi ge was en haar bezit terug ontvangen. Toevallig het was een geluk voor de besto lene was aan boord een rechercheur van de Amsterdamsche politie, die, zoo is nu eenmaal een rechercheur, onmiddellijk een onderzoek in stelde en na korten tijd een medereizigster als de zakkenrolster ontdekte. Zij had de juffrouw het geld afgenomen en de beurs, als onwelkome herinnering aan haar snood bedrijf, in zee ge worpen. De snoode juffer had korte vreugde van haar bezit, dat zij, dank zij des rechercheurs scherp zinnigheid, weer aan de rechtmatige eigenares had af te staan. VERGIFTIGING. In de buitenafdeeling van een gasthuis. In de buitenafdeeling van het St. Jorisgast- huis te Delft hebben zich gisterochtend onder de verpleegden eenige lichte en en zwaar geval van vergiftiging door koolmonoxyde voorgedaan Naar de oorzaak hiervan wordt een onderzoek ingesteld. Waarschijnlijk moet deze worden ge zocht in een defect aan de centrale verwarming. Omtrent de vergiftigingsgevallen in hot St. Joris krankzinnigengesticht te Delft, verneemt V. D. nog Door nog niet geheel opgehelderde oorzaken kon de schoorsteen van de centrale verwarming don rook en gassen van de stookinrichting der centrale verwarming niet voldoende afvoeren. Dientengevolge geraakte de stookruimte vol koolmonoxyde gas, dat door de vloeren naar bo ven trok. Op de verdieping gelijkvloers waren 5 slaapkamertjes van verpleegsters van het ge sticht. Toen de verpleegsters tegen half twaalf gewekt zouden worden, kreeg men geen gehoor en bij het openen der kamertjes werden zij be- woosteloos in haar bedden gevonden. Onder lei ding van den waarnemenden directeur van het gesticht, dr. Bruin, werden de pogingen om de levensgeesten van de bewustelooze verpleegsters op te wekken aangevangen. Woensdagmiddag te half vier was zulks bij vier van de vijf ver pleegsters gelukt. De toestand van de vijfde is nog bedenkelijk. RAT IN DE WIEG. In een gezin te Amstelveen kwam Woensdag- morgen de moeder tot de ontdekking dat zich in de wieg van liet kind van 6 maanden een groote rat bevond. Het dier dat ijlings de vlucht nam, had het kind in het oor en in de kin gebeten, en de speen van de zuigflesch afgeknaagd. HET! FRIESCHE BOUWCONTRACT OPGEZEGD. De samenwerkende organisaties in het bouw bedrijf, de moderne, christelijke en katholieke bouwarbeidersbonden, hebben aan de federatie der Friesche patroonsvereeniging bericht, dat zij het bestaande contract niet ongewijzigd wen- schen te continueeren. In een brief zijn de ei- schen vervat, welke omvatten een loonsherzie- tiing, doorbetaling van de christelijke feestdagen, 70 pet. vergoeding bij onwerkbaar weer, opne ming van de beton- en grondwerkers in het con tract en een vacantie van drie dagen met door betaling van loon en een bijslag. GEVAARLIJK 1 Wasch uw haar niet met benzine. Bij het haarwasschen met benzine is Woens dag freule de Zanties de Frymerson op haar slaapkamer in de villa van haar vader te Poster- holt (L.) bijna verbrand. Zij stond met haar hoofd te dicht bij een petroleumlamp, natuurlijk zoo dom mogelijk, waardoor de haren bij het overgieten vlam vatte. Zij bekwam ernstige brandwonden aan hoofd en armen. ZUIDERZEEHARING. Gisteravond is aan den afslag te Lemmer de eerste najaars Zuiderzeeharing aangevoerd. In 't geheel 30 stuks. Voor deze haring, die van extra kwaliteit en flink van stuk was, werd 5M> ct. per stuk besomd M. de Redacteur. Mogen wij s.v.p. eenige plaatsruimte voor on derstaande. Door de Gymnastiek Vereeniging „Wieringen" Werd eenigen tijd geleden aan het bestuur der Gemeente een verzoek gericht, waarin werd ver zocht, haar eene subsidie te willen toekennen, voor het aankoopen van een nieuwe brug. In de j.1. gehouden raadsvergadering werd op dit verzoek afwijzend beschikt. Daar dit toestel in de vereeniging dringend noodzakelijk is, en hare financiën hiertoe niet toereikend zijn, moet zij thans naar andere mid delen omzien. Tot dit doel zal hiervoor met steunbons of dergelijke worden gewerkt, waar mede verschillende dames en heeren-ledcn zich zullen belasten. Gezien het groote nut, dat deze vereeniging voor de opvoeding heeft, doen wij hiermede een beroep op de welwillendheid der ouders van de vele adspiranten die de vereeniging telt, alsme de op het overige deel der burgerij, dat sfmpha- thie gevoelt voor de gymnastiek, teneinde de nen liegen. Doch waarom moet het in deze, mijnheer vroeg Lucien, wien de raadgevingen van den kunstschilder vreemd voorkwamen. Gij schijnt veel dingen te weten, welke ik niet weet. Gij moet ernstige redenen hebben, om mij aan te zetten voor mr. Harmant en zijn dochter een komedie te spelen, welke niet overeenkomt met mijn ka rakter. Etienne Castel wreef met de hand over zijn voorhoofd. Mijnheer Lucien, zeide hij eensklaps gij vergist u, wanneer gij denkt, dat ik veel dingen weet, die gij niet weet. Ik weet niets, ik kan u niets zeggen, ik geef er u mijn woord van eer op; doch er zijn in het leven voorgevoelens, welke men niet kan verdrijven. Als zij zich meester ge maakt hebben van je geest, worden zij een echte nachtmerrie. Een dier voorgevoelens verwittigt mij, dat wij binnenkort den moordenaar, den wa ren, den eenigen moordenaar van uw vader zul len kennen, en dat het het door mr. Paul Har mant is, dat het licht zal schijnen, te midden der duisternissen. Eveneens heb ik het voorgevoel, dat Lucie For tier eens uw vrouw zal worden. Hoe Ik weet er niets van. Waarom vraag het mij niet. Ik kan u niet antwoorden. Dus, gij zegt overtuigd te zijn, dat Lucie mijn vrouw zal worden en gij raadt mij aan me juffrouw Harmant te d-oen gelooven, dat ik haar zal kunnen beminnen. Dat schijnt ongerijmd, ik beken het, doch het is noodig Heb vertrouwen in mij. Twijfel niet en wacht Wachten met den dood in het hart Maar dat is mijn leven verbinden riep Lu cien uit. Als ik hem zeg dat ik zijn voorstellen aanneem, zal hij dat huwelijk verhaasten. Wat geeft dat, als het maar niet gesloten wordt. Weet gij wel, dat gij mij schrik aanjaagt, mompelde de zoon van Jules Labroue. Welk ge heim hebt ge ontdekt Geen enkel. Ik tracht slechts u Licie weer te geven, dat is alles en ik wil en zal er in sla gen. Volkomen, blinde gehoorzaamheid geduren de veertien dagen of drie weken, dat is ailes, wat ik van u vraag, om u het geluk te verzekeren. Belooft gij mij dat Lucien boog het hoofd ten teeken van toestem ming. Nu, ging de kunstschilder voort, zoudt ge mij eenige inlichtingen kunnen geven, welke ik noodig heb INGEZONDEN STUKKEN. Over Lucie Fortier. Over Lucie Ja. Den laatsten keer, dat wij elkander ont moet hebben bij Georges, hebt gij ons gezegd, dat gij een document in handen hadt, bewijzen de, dat degene, die gij bemindet, wezenlijk de dochter van Jeanne Fortier was. Ja, mijnheer, en dat stuk is nog in mijn be zit. Het is Paul Harmant, die u dat stuk bezorgd heeft ging Etienne Castel voort. Kunt gij het mij toevertrouwen Zeker Ik zal het aanstonds gaan halen, zoo gij zulks verlangt. Is bij uw weten, mr. Harmant uit Parijs ge weest, eenige dagen voordat men u het bewijs heeft overgelegd, dat Lucie de dochter is van Jeanne Fortier, veroordeeld wegens moord op uw vader Neen, mijnheer, ik ben zeker, dat hij Parijs niet heeft verlaten. Gij weet niet, hoe hij zich dat stuk verschaft heeft Ik weet er volstrekt niets van. Toen hij het mij gaf, heeft hij gezegd, dat hij alleen handelde uit belangstelling te mijnen opzichte. Op dat oogenblik onderbrak een hevig gebel het gesprek der twee vrienden. Een oogenblik later leidde Etienne's kamerdie naar Georges Darier binnen. Welgij hier riep de jonge advocaat uit, toen hij Lucien zag. Dat is een goede verrassing, die mijn beste voogd mij bereid heeft. Ja, mijn vriend, zei de kunstschilder, ik heb gedacht, dat gij beiden gelukkig zoudt zijn elkan der te zien en samen den dag door te brengen. 't Was een allergelukkigste gedachte. Zijt gij voldaan over uw reis vroeg Lucien. Ja, zeker. Ik had twee zaken te bepleiten. Ik heb ze beide gewonnen. Ik heb echter een on geluk gehad. Erg? Nogal. Wat soort vpn ongeluk is het Een'verlies, dat mij belet heeft de derde zaak, voor welke ik naar Tours geroepen was, tot een goed einde te brengen. Ik heb den dag van mijn vertrek een dossier verloren. Zeg liever vergeten, onderbrak Etienne Castel. Neen, ongelukkig verloren Ik dacht eerst, dat ik het thuis had laten liggen. Ik heb uit Tours getelegrafeerd aan Madelelne, mijn dienst bode, met verzoek er dadelijk naar te zien. Zij heeft niets gevonden in mijn bureau. Zij is toen, vereeniging in staat te stellen, die uitbreiding te verkrijgen, die zij behoeft, mede ten goede komende aan het algemeen welzijn der bevol king. Dankend voor de plaatsing, HET BESTUUR. Den Oever, 2 Oct. 1928. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U het volgende in uw veel gelezen blad op te willen nemen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Wieringen en zijn Verbinding. Komende van Amsterdam, was ik 's avonds ongeveer half 8 te Schagen en moest daar van daan naar Den Oever. Op het station werd mij medegedeeld, dat ik vanaf Schagen met de stoom tram tot v. Ewijcksluis moest reizen. Over deze reis het volgende Wanneer ik de dienstregeling nazie in het spoorboekje, dan zie iK tusschen Schagen en Ewijcksluis zeven tusschenstations. Enkele personen moesten aan den Westfrie- schendijk uitstappen, doch de trein stopte daar zoo'n kort moment, dat de passagiers geen gele genheid hadden uit te stappen. Onder deze pas sagiers bevonden zich een oude dame en een reeds bejaarde heer voor wier beiden het abso luut onmogelijk was geweest, in zoo'n korten tijd de wagen te kunnen verlaten. Gelukkig voor de ze beide oudjes was er echter ook een heer, die daar ook moest uitstappen, en ongeveer twee a driehonderd meter voorbij de stopplaats aan de noodrem trok, waarop de tram stilstond en te rugreed, de passagiers de gelegenheid gevende toch op de juiste plaats uit te kunnen stappen. Een derde reiziger deelde mij mede bij het zes de station te moeten zijn, doch toen hij uitstapte was het volgens mijn tellen het vierde. De ove rige stations kwamen zeker niet aanmerking. Doch mijn persoontje was er het beste aan toe. want toen ik op Van Ewijcksluis was uitgestapt, deelde mij de chef daar mede, dat, wilde ik naar Den Oever toe, mij maar moest laten rijden door een particulier. Over de kosten werd natuurlijk niet gesproken. Ik vraag mijzelf af „De Spoor wegmaatschappij tracht wel de concessiehou- dende autobusondernemers deze vergunning af te nemen, doch stelt zij daartegenover ook een goed functionneerende passagiersverbinding Het geluk was met mij, zoodat ik met een toe vallig passeerende auto mee kon rijden, doch volgens mijn idee had ik te Van Ewijcksluis een bus moeten aantreffen. Van verschillende zijden heb ik dat dan ook al bevestigend gehoord. Hopende dat dit schrijven onder de oogen van H. H. Spoorwegautoriteiten zal komen, opdat hier een wantoestand uit den weg zal worden geruimd, daar, met het oog op de groote Zuider zeewerken en het daardoor ontstane verkeer, een betere verbinding tot stand kome U, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend Ph. DEUS, slagersknecht, Den Oever. Wieringen. op mijn aanraden, naar het hoofdbureau van politie gegaan, afdeeling gevonden voorwerpen. Men wist er niets van. Ik heb bijgevolg mijn der de zaak niet kunnen bepleiten en ik heb een uit stel van veertien dagen gevraagd. Ik ben nu van plan een bericht te laten aanplakken en een groote belooning uit te loven voor den vinder. Ik zal zoo misschien de papieren terugkrijgen, zonder welke mijn cliënt onvermijdelijk zijn pro ces zou verliezen. Er zijn in het dossier brieven, die doorslaande bewijzen bevatten, en waarmee de goede uitslag van het proces verzekerd is. Zijn die plakkaten reeds besteld vroeg E- tienne Castel. Sedert dezen morgen. Zij zullen straks aan geplakt worden. Duizend francs belooning, aan wie die papieren terug brengt. Kunnen zij iemand dienen Niemand anders dan mij en mijn cliënt. In dat geval is het bijna zeker, dat gij ze zult terugkrijgen. Ik hoop het. Men kwam den kunstschilder verwittigen, dat de lunch opgediend was. De drie vriienden begaven zich naar de eetzaal. De maaltijd, afgewisseld door lange gesprek ken, duurde tot twee uur namiddag. Laat ons naar mijn atelier gaan zeide toen Etienne. Hier wordt het te benauwd door den rook onzer sigaren. Bravo antwoordden de jongelieden, den kunstschilder volgend. Vooraan in het atelier zag men, op een schil dersezel, de reeds gevorderde schets van het por tret van Mary Harmant. De schilderij, de aanhouding van Jeanne For- ier voorstellende, was, als naar gewoonte, met een groen doek overdekt. Georges en Lucien bewonderden het portret van het meisje, wier gelijkenis treffend was. Is mejuffrouw Harmant dan hier komen poseeren vroeg Georges. Vijf of zes keeren. Het is een verrassing, welke zij haar vader bereidt op zijn verjaardag. Het is dan zeer dringend Volstrekt niet. Die verjaardag komt eerst binnen drie maanden. Zal het arme kind nog zoolang leven, zeide Lucien. Sedert eenigen tijd vervalt zij zoodanig, dat ik wel ongelukkig zou zijn, als ik haar va der was. Een zieke, merkte Georges op, klampt zich soms langer aan het leven vast dan men denke zou. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1