\um 19e Jaargang. Dinsdag 16 October 1928. No. 82. t||%J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^0 WIERINGEN EN OMSTREKEN T ■WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTEN TIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENL. NIEUWS. HEBT U IETS VERGETEN De politie te Tilburg heeft proces verbaal op gemaakt tegen B. A. C. van den A. uit de Wever straat, aldaar, ter zake van het niet doen van aangifte van de geboorte van zijn zoontje. De man verklaarde tot zijn verontschuldiging, dat hij door drukke werkzaamheden was., ver geten aangifte te doen. EEN VOLKSGERICHT. Verleden jaar is iemand uit Kallencote gemeen te Wapperveen (Dr.) gehuwd met een meisje uit Wapperveen. Men bleef bij de familie der vrouw inwonen. Het schijnt dat dit samenwonen aan leiding is geworden tot onaangenaamheden. Het kwam tenminste zoover, dat veertien dagen ge leden man en vrouw besloten van elkander te gaan. Hierbij heeft men niet gerekend met de bemoei zucht der bevolking. Immers, aldus schrijft „Het Volk" Dinsdagavond kwam een groote troep, meest jonge menschen* met een paard en mest wagen bij de woning waar de vrouw vertoefde. Ze werd op den wagen geplaatst en vergezeld van een grooten troep personen reed men naar het andere eind van het dorp, ruim een uur ver der, waar men dacht den echtgenoot der vrouw te vinden. Hij bleek daar niet te zijn. De terugtocht wer op gelijke wijze aanvaard, waarna later de man ook werd gevonden. Dc vrouw moest nu van den wagen en terwijl de echtgenooten naast elkaar gingen, trok een groo te menigte met hen naar de woning der familie der vrouw. In de schuur op de deel werd het huwelijk op nieuw besloten, nadat men en vrouw elkaar hadden moeten beloven in het vervolg in vrede en vriendschap met elkaar te leven. Na deze plechtigheid bleef het nogal rumoerig in de omgeving der woning en werden de ruiten ingegooid. In verband met deze gebeurtenissen zijn eenige personen aangehouden, doch na te zijn verhoord, weer losgelaten. NA DE BRUILOFT. Nabij het dorp Lonneker werd Donderdag een bruiloft gevierd, die tenslotte in een hevige vechtpartij is geëindigd. Eenige feestgangers hadden zich behoorlijk te goed gedaan aan alcoholische dranken en ver keerden daardoor in zeer opgewonden stemming Alles ging goed, totdat de 24-jarige B. G. B. en de 18-jarige v. d. W. 't over een bepaald ónder- werp roerend oneens werden, met het gevolg, dat het twistgesprek in een scheld- en daarna in een vechtpartij ontaarde. Voordat er politie kon worden ontboden, had den de ruziemakers reeds hun messen getrokken en brachten zij elkaar flinke sneden en steken toe. Hevig bloedend zijn de vechtenden tenslotte gescheiden door de politie meegenomen. Proces verbaal van het gebeurde is opgemaakt. FEUILLETON. No. 107. Ik begrijp het, ik besef dat gevoel, antwoord de de valsche Paul Harmant. doch het spijt mij niettemin, van die schilderij te moeten afzien. Doch laten wij er niet meer over spreken. En nu mijneheeren, zoudt ge niet denken, dat het goed zou zijn, in afwachting van het middagmaal, een wandeling te doen naar het bosch De drie vrienden stemden met dat voorstel in. Etienne Castel had zijn vrienden en bezoekers in gewoon costuum ontvangen. Sta mij toe mij te gaan verkleeden, zeide hij, ik kom aanstonds terug. Terwijl de kunstenaar zich verkleedde, dacht hij Voorzeker, ik heb gelijk dien man te wan trouwen. Twee, drie keeren heb ik zijn gelaats trekken zien veranderen, hoewel hij een groote zelfbeheersching bezit. Het is een schurk Ik ben er van overtuigd, doch de bewijzen ontbre ken mij. Waar ze te vinden HOOFDSTUK —II. Na het tooneel, dat tusschen Lucie en mejuf frouw Harmant had plaats gehad in den passa lon van madame Augustine, was, zooals onze lezers wpten, de jonge naaister, geknakt door den laatsten slag, die haar diep in het hart ge troffen had en die op zooveel andere smartelijke slagen volgde, te bed gegaan, met zulk een hevi ge koorts, dat Moeder Lize, de brooddraagster, het noodig had gevonden een geneesheer te roe pen. De geneesheer had verklaard, dat de ziekte zeer ernstig was. Toen begon voor haar een verschrikkelijk, af schuwelijk bestaan, dat boven de krachten van den mensch scheen. 's Morgens begaf zij zich naar de bakkerij Le- bret, na Lucie omhelsd te hebben en haar den drank te hebben toegediend, voorgeschreven door den geneesheer. Wanneer zij haar dienst gedaan had, keerde zij terug aan de sponde der jonge zieke, die zij geen oogenblik verliet, elk harer bewegingen met grooten angst volgend, tot het uur, wanneer zij naar de rue de Dauphine moest terugkeeren voor de avondronde. De verdere bruilofstpret is tot lateren datum uitgesteld. EEN BELEEDIGDE STIER. fl^oen Vrijdag op de veemarkt te Vriezeveen de stier van den landbouwer D. B. te koop werd aangeboden en over den prijs tusschen de koop lieden eenig geschil rees, liet de stier, zeer mis noegd over de wijze, waarop over zijn lot werd beschikt een vreeselijk gebrul hooren. Het dier schopte en rukte zich daarna van den ketting los. Het wilde dier veroorzaakte een heele op schudding op de markt, waar iedereen een goed heenkomen zocht. De 74-jarige eigenaar, die zijn stier trachtte te kalmeeren, kreeg van het opge wonden dier zoo'n schop, dat hij versuft en met gebroken beenen op den weg bleef liggen. De man werd een café binnengedragen waar genees kundige hulp werd verleend. Het woedende dier is tenslotte gevangen. BUITENLAND. De karavaan trekt van Washington naar Los Angeles. De dames rekenen er op, dat de heeren die meenen dat zij in de termen vallen voor een huwelijk met een harer, haar te hunnen huize zullen ontvangen. In het voorjaar denkt de ka ravaan den tocht weer naar Washington te aan vaarden. WINTER IN ZWITSERLAND. Bern, 13 Oct. In den afgeloopen nacht heeft het hevig gesneeuwd in het gebergte tot 1600 M. EEN HUWELIJKSKARAVAAN. Op zoek naar den man. Een zekere miss Helen Davis, te Washington, is op de origineele gedachte gekomen, een „hu welijks-karavaan" te organiseeren, die door de Vereenigde Staten trekt to het vinden van echt genooten voor de deelneemsters. Alle ongehuwde vrouwen, die zich eenzaam en verlaten gevoelen kunnen zich bij deze karavan aansluiten, wan neer zij voldoende bewijzen kunnen overleggen van de eerlijkheid harer bedoelingen. Miss Da- vis is de tocht begonnen in een groote automo biel in gezelschap van twee andere dames, twee weduwen, en zij verwacht, dat zich een groot aantal eenzame vrouwen bij haar zullen aanslui ten. Miss Davis is 32 jaar oud, haar metgezellen 38 en 50 jaar. Met haar muzikale talenten en welsprekendheid denkt miss Davis dat zij de har ten der begeerde mannen zal bereiken. Intus- schen heeft zij reeds van zeshonderd zich een- zaamgevoelende mannen bericht ontvangen, dat zij haar onderneming van harte toejuichen Miss Davis heeft echter duidelijk te kennen ge geven dat de tocht volstrekt niet een frivole ex- pedietie is, doch de reis van idealistische vrou - wen, die zich beschouwen als ernstige „home makers." De ideale echtgenoot voor miss Davis is een man, die een jaarlijksch inkomen heeft van ten minste 24.000 gulden en verder eerlijk, waarheids lievend en goedgehumeurd is. Of hij rookt of drinkt, mits matig, komt er niet op aan. En als hij aan sport en muziek doet, heeft hij de voor- keurd boven alle andere gegadigden. Alle mannen, die zich aanmelden, zullen wor den geregistreerd en naar hun financieele ver mogen en andere qualiteiten zal een ernstig on derzoek worden ingesteld. Gedurende haar afwezigheid verving haar, zoo goed zij kon, madame Dominique, de portierster, een brave en zeer gedienstige vrouw. Jeanne bracht geheele nachten door met wee- nen en bidden, zonder een enkele minuut de oo- gen te sluiten, zonder er zelfs aan te denken naar bed te gaan, om een weinig rust te genieten. Eindelijk, na vier angstvolle dagen, kondigde de dokter aan, dat het gevaar geweken was en dat de genezing begon. Jeanne herademde eindelijk Dan dacht zij aan al de gebeurtenissen, welke Lucie tot aan de poorten van het graf gebracht hadden. Zij dacht aan de lieden, die het arme meisje beleedigd, belasterd, vervolgd hadden. Zij herinnerde zich, dat zij naar de woning was geweest van een advocaat, van Georges Da rier, aan wien zij papieren had terug te geven, gevonden in een enveloppe, welke zijn naam droeg. Jeanne had dit alles vergeten, zoolang het le ven harer dochter in gevaar was geweest. Doch nu, Goddank, het gevaar voorbij was, wilde zij degenen doen straffen die, door de ver oordeeling, vroeger tegen de moeder uitgespro ken, bekend te maken, de onschuldige dochter zooveel kwaad hadden veroorzaakt en na haar het hart te hebben gebroken, haar nog tot ellen de brachten. Wij hebben de dienstbode van Georges Darier aan de brooddraagster hooren antwoorden, da* de advocaat eerst binnen vijf of zes dagen zou terug zijn. Na de verloopen dagen geteld te hebben, had Jeanne Fortier bij zichzelf gezegd Maandag zal ik naar mr. Darier gaan. Ik zal alles doen, wat in mijn macht is, om mijn dochter te wreken. Den volgenden Maandag, na haar brood te hebben rondgebracht, rekende Jeanne spoedig met mr. Lebret af, keerde naar huis terug, om helsde Lucie, voorzag zich van de papieren, wel ke zij gevonden had en sloeg den weg in naar de rue de Bonaparte. Het was even tien uur, toen zij aan de deur van Georges woning belde. Madeleine deed open. Is mr. Darier thuis vroeg de brooddraag ster. Ja, madame. Ik ben hier reeds voor eenige dagen ge weest, 's avonds. Ik herken u wel madame. Madeleine klopte zachtjes aan de deur van het INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redactie Wij zouden het zeer op prijs stellen, indien U dit afschrift van een aan den Raad der gemeente Wielingen gezonden request met onderschrift in uwe courant wilt opnemen ter meer algemee- ne kennisgeving aan Raadsleden en burgerij. Dankend voo^ de verleende plaatsruimte JAN KREIJGER. Secr. der federatie Nd. Holl.Noor- den der Ned. Ver. t. A. v. A. Dr. Anna Paulowna 12 Oct. 1928. Ned. Vereen, tot Afsch» v. Alcoholk. Dranken Federatie Nd. Hollandsch Noorden." Aan den Raad der Gemeente Wieringen. Edelachtbare Heeren, Wenden zich met den verschuldigden eerbied tot U, ondergeteekenden, Jac. Rutsen en Jan Kreijger, respect, voorz. en secretaris-penningm. van bovengenoemde federatie en wonende te Zuid-Scharwoude en Anna Paulowna, overwe gende dat nog altijd het alcoholisme de mensch heid teistert, onze samenleving ontsiert, ruw- ruwheid, onverschilligheid, wreedheid, misdaad, ziekte, verspilling voor individu en gemeen schap enz. zeer belangrijk bevordert, de eco nomische en cultureele verheffing des volks belemmert. Dat het onze Maatschappij en daardoor ons allen persoonlijk zeer beduidend nadeel berok kent op velerlei wijze dat het nog steeds zoovelen onzer medemenschen doet lijden, in het bijzonder te noemen, zoovele vrouwen en kinde ren, gewoonlijk de minst schuldigen dompelt in leed en ellende, zelfs reeds op het nageslacht, terwijl het opgroeit, doch ook reeds zelfs vóór de geboorte, zijn ongunstigen invloed uitoefent betreffende het lichamelijke alsook het gees telijke en zedelijke noch steeds zoovelen li chamelijk en geestelijk knakt, moreel te gronde richt, dit alles ondanks dat het alcohol gebruik en daarmede de gevolgen er van, vergeleken bij enkele tientallen jaren terug, mede dank zij een hier meer daar minder krachtige drankbestrij ding, toch wel beduidend is verminderd, het een zoowel het ander hetwelk een spoorslag is de drankbestrijding voort te zetten en, waar moge lijk, met meer kracht ter hand te nemen, 't laat ste hetwelk vaak belemmerd wordt mede door een tekort aan financiën. U memoreerende, dat de federatie, bovenge noemd, ook te Wieringen, reeds jaren, ook toen de gemeente nog als eiland geïsoleerd was, haar propaganda voert, er aan toevoegende dat zij. lieten de middelen het toe, dit gaarne nog wat intensiever zou doen. Het een en ander hetwelk ondergeteekenden aan leiding en vrijmoedigheid geeft, U beleefd te verzoeken om, evenals andere gemeenten in den omtrek dit doen, genoemde federatie voor het jaar 1929 een subsidie te verleenen, liever haar tot wederopzegging een jaarlijksche subsidie toe te kennen Vertrouwende op een belangstellende kennis name dezes en een gunstige beschikking. Hetwelk doende met de meeste hoogachting (i.g.) JAC. RUTSEN, voorz. JAN KREIJGER, Sec.penn. Zuid-Scharwoude) 13 Oct. 1928 Anna Paulowna. Een soortgelijk request is aan enkele andere gemeenten in Noord-Hollands Noorden, die de federatie nog niet subsidieeren, verzonden. kabinet van haar meester, trad binnen en sloot de deur achter zich. Wat is er, Madeleine vroeg haar de jonge man, het hoofd oplichtend. Mijnheer, er is hier een vrouw, die geduren de uw afwezigheid hier geweest is nu terugkomt Zij zou u willen raadplegen over zaken. Zij ziet er niet zeer rijk uit. Kom, madame, zeide zij tot Jeanne, mr. Da rier wacht u. Jeanne's ontroering verdubbelde. Waarom Het was haar onmogelijk er zich rekenschap van te geven. Zij voelde slechts haar inwendige ontroering, zonder deze aan eenige oorzaak te kunnen toeschrijven. Zij trad het kabinet binnen, en bevond zich in tegenwoordigheid van Georges Darier, haar zoon Deze was opgestaan. Hij sloeg een blik op de bezoekster. fToen zij dien blik opving, toen zij de gelaats trekken van den jongen advocaat aanschouwde, voelde Jeanne een vreemdsoortige huivering door haar lichaam gaan, terwijl terzelfdertijd haar oogen verduisterd werden door tranen. Georges zag haar verlegenheid, welke hij na tuurlijk aan haar bedeesdheid toeschreef, en hij wilde zijn bezoekster te hulp komen, wier klee deren een zeer nederigen stand verrieden. Gij verlangt mij te spreken, madame zei de hij op zeer weiwillenden toon en met zachte stem. De brooddraagster kreeg een lichte duizeling bij het hooren dier stem. Zij moest een steun zoeken aan de rugleuning van een stoel, die zich in het bereik harer hand bevond. fTernauwernood. had zij de macht om deze woorden uit te brengen 1Ja, mijnheer.ja.ik verlang u te spreken Gelieve te gaan zitten, hernam Georges. haar een stoel aanwijzend nabij zijn lessenaar, en zeg mij, wat gij verlangt. Jeanne trad een stap vooruit en stamelde Voor eenige dagen, mijnheer.hebt gij pa pieren verloren. Inderdaad, madame, antwoordde de jonge man. Papieren van het grootste belang. Hebt gij ze misschien gevonden Jeanne haalde de enveloppe met de verloren papieren te voorschijn en reikte haar over aan Georges. Hier is, wat gij verloren hadt, mijnheer, zeide zij. Overtuigt u of er niets ontbreekt. De jonge advocaat haastte zich om de stukken PROVINCIAAL NIEUWS. LOUIS BOUWMEESTERS REVUE TE DEN HELDER. Na haar enorm succes in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en andere steden in Nederland alsmede na haar triomfen gevierd in Antwerpen is Louis Bouwmeester's groote revue genaamd „Dat is het toppunt" alvorens zij naar Duitsch- land vertrekt, haar jaarlijksche tournée begon nen. Ook te Den Helder in het Casino zal zij worden opgevoerd op Dinsdag 23 en Woensdag 24 Oct. a.s. 8 uur precies. De geheele Hollandsche en Belgische pers (o.a. Le Matin, La Metropole) roemen haar als een weelde-revue die met recht „Het toppunt" heeft bereikt, terwijl de kerkelijke bladen met een gerust hart ieder aanbevelen kunnen deze revue te gaan zien, daar alles wat slechts ecnigs- zins aanstoot zou kunnen geven, angstvallig vermeden is. Naast een rijkdom van costumes, die de praal van het vorige jaar weer verre over treft, treffen wij wederom de bekende revue- sterren Siem Nieuwenhuizen. Hcnriëtte Davids, Mimi Boesnach, Magda van Donk, Willy Luers, Nol Nabarro, Aug. Kiehl enz. aan, die ons een avond van onbedaarlijk lachen verzekeren, en die met Louis Bouwmeester's Dancinggirls en een twintigtal revuegirls er het hunne toe bij dragen om deze revue tot haar hoogtepunt op te voeren. Oogenverblindende finales zooals „Een gioudweelde in Britsch-Indië", „De mooiste kant ter wereld", „Fantastische vogels en visschen", Waaiers van alle landen" en meerdere toonen ons een ongekende weelde van costumes die het summum bereiken in de „Fantasie Parisienne", leen costuum waaraan meer dan 200.000 strasz- briljanten zijn verwerkt. Z. K. H. Prins Hendrik die met zijn gevolg deze revue op 1 Juni j.1. in het Scale-Theater te 's-Gravenhage met zijn hoog bezoek vereerde, verklaarde dan ook ronduit nog "nooit een zoo schitterende revue in Holland te hebben gezien. Het feit dat deze revue de eenige is die onze grenzen passeerde, is dan ook een ge noegzame borg dat zij geenszins behoeft onder te doen voor buitenlandsche revues. Integendeel na te zien. Er ontbrak er geen enkel. Alles is er, madame, zeide hij, en gij bewijst mij een zeer grooten dienst, met mij dat dossier u de belooning te schenken, welke ik door mid- terug te brengen. Gij zult mij toestaan, nietwaar, del van aanplakbiljetten heb doen uitlooven. Neen, neen, mijnheer, haastte Jeanne zich te antwoorden. Ik zal ze niet aannemen. Die pa pieren hooren u toe.Ik heb ze gevonden, ik breng ze u terug.Het is mijn plicht.Het is niet noodig mij daarvoor een belooning te geven. Georges hoorde re brooddraagster spreken, en de stem dier vrouw bracht bij hem een zonder lingen indruk teweeg zij wekte in zijn geheu gen een onduidelijke herinnering op hij dacht, dat hij die stem reeds gehoord had, op een lang vervlogen tijdstip. Ik durf niet aandringen, madame, zeide hij. ik zou vreezen uw misschien overdreven teerge voeligheid te kwetsen, ik onderwerp mij met eer bied aan uw beslissing. Ik haast mij er bij te voe gen, dat, zoo ik u ooit kan nuttig zijn, op welke wijze ook, ik gelukkig kan zijn, u mijn schuld te betalen. Maak gebruik van mijn diensten. Ik zal nog altijd mijn schuldenaar blijven. Uw goede woorden geven mij moed, mijn heer, hernam Jeanne, die nu inderdaad beter op haar gemak was. Ik zal dus de vrijheid nemen u een raad te vragen. Ik zal trachten uw vertrouwen te verdie nen. Welken raad hebt gij noodig Het is niet voor mij, mijnheer, maar voor een arm meisje, een ongelukkige wees. Ik ben bereid haar te helpen zooveel het in mijn macht is, antwoordde Georges meer en meer ontroerd door de stem zijner bezoekster. Hoe kan ik haar van dienst zijn Thans was het oogenblik nabij, dat Jeanne se dert zes dagen met zooveel ongeduld had ver wacht. De ontroering verlamde haar tong zij voelde haar gedachten zich verwarren in haar geest. Houd u kalm, madame, verzamel uw her inneringen, en dan zult gij u beter verklaren. Jeanne bedacht zich eenige oogenblikken, en dan vroeg zij plotseling Mag men, mijnheer, zonder de wet te schen den, aan een kind de misdaad harer moeder ver wijten. Heeft men het recht haar het hart te bre ken, haar het werk, haar eenig middel van be staan, te doen verliezen, door het verleden harer moeder bekend te maken Heeft enm het recht dat te doen, mijnheer, zonder straf te verdiienen? (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1