HUNNE IJ. KEÜSS TABAK iLf Ut 19e J aargang. Vrijdag 19 October 1928. No. 83. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R, KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. HEERENBAAI WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 13. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. EEN LIEFHEBBER VAN AUTORITTEN. Ook thans te Rotterdam aan het werk Op het oogcnblik schijnt door geheei Neder land een oplichter aan het werk te zijn, die ach tereenvolgens in verschillende plaateen garage houders beweegt hem auto's voor langdurige tochten te verhuren en dan plotseling weet te verdwijnen. Zaterdag heeft hij zich van Eiber gen naar Zwolle laten brengen en daarna van Zwolle naar Utrecht. Uit het door de politie te Zwolle ingestelde onderzoek is gebleken, dat de man, die gebleken dat de man, die zich o.m. overste van Rijckevor- scl heeft genoemd, te Bussum moet wonen en reeds meer dergelijke oplichterijen licefl ge pleegd. Maandagmiddag werd een garagehouder te Hilversum opgebeld door iemand, die zeide, dat hij als ingenieur in dienst was van de firma Stork te Hengelo, en tijdelijk werkzaam aan de gasfabriek te Hilversum. Hij moest naar Woerden en zou om 2 uur per auto vertrekken, hetgeen ook inderdaad ge schiedde. Na een kort verblijf te Woerden verlangde mijnheer naar Gouda te gaan en leende even 4 B van den chauffeur, want hij had alleen groot geld bij zich. TJe Gouda had de ingenieur ook eenige zaken te verrichten, keerde tenslotte in een hotel te rug, verteerde daar nog het een en ander en ging naar bed. Ook de chauffeur bleef op kosten van zijn klant logeeren. Dinsdagmorgen, een kwartier voor 8 uur ver scheen de gast beneden en verlangde te ontbij ten. T)ocn dit nog gereed gemaakt moest worden ging hij alvast de stad in, na nog uitdrukkelijk verzocht te hebben, den chauffeur niet voor acht uur te wekken en hem de boodschap te geven, dat dadelijk 50 liter benzine moest worden ge laden, omdat hij nog ver moest reizen. De rijke ingenieur, met alleen groot geld bij zich, is niet meer teruggekomen. De hotellier zit met een onbetaalde rekening, de garagehouder te Hilversum eveneens en de chauffeur is zijn FEUILLETON. oo No. 108. Georges zag de spreekster met evenveel nieuws gierigheid als verbazing aan, en antwoordde vervolgens Het is voorzeker een misdaad een onschul dig persoon te kwetsen door zijn familiegehei men bekend te maken, doch degenen, die de laf hartige misdaad begaan, vallen niet onder de ..toepassing der wet. Men kan hen zelfs, indien zij niet liegen, niet beschuldigen van laster. Dus, hernam Jeanne met koortsige drift, een kind komt ter wereld. Het meisje is slechts maanden oud, wanneer men haar haar moeder ontrooft, tot gevangenisstraf veroordeeld voor een afschuwelijke misdaad. Het kind, waarvoor men het kostgeld niet meer betaalt, wordt in het Vondelingenhuis geplaatst. Zij wordt grootge - bracht, zonder dat men haar het vreeselijk ge heim doet kennen. Zij weet niet, dat een onver diende schande op haar rust. Groot geworden, werpt men haar de wereld in, waar zij eerlijk werkt om haar brood te verdienen, waar zij rein blijft als een engel en aljer eerbied waardig. Op haar weg ontmoet zij een jongeman, eerlijk en arm evenals zij. Zij beminnen elkander. Zij bekennen het el kander. Het geluk lacht hun toe, ondanks hun armoede. De toekomst staat voor hen open. Zij zullen trouwen. Helaas Zij hadden niet gerekend op het on geluk en op de boosaardigheid der menschen. Luister, mijnheer, luister en oordeel Een fabrikant, een-millionnair, is vader van een eenige dochter. Dit meisje wordt verliefd op den verloofde van het arme kind, grootgebracht in het Vonde lingenhuis de millionnair zegt tot den jongen man Ik bied u een fortuin aan. Trouw met mijn dochter. De jongeman is eerlijk, onbaatzuchtig en daar bij, hij bemint. Hij weigert. De dochter van den millionnair beschouwt zich niet als overwonnen, omdat zij de macht van den rijkdom kent. Zij zoekt haar nederige mededingster op, en biedt haar geld, veel geld 'voorgeschoten geld kwijt. De Goudsche politie is op zoek naar den pseu- do-ingenieur, in wien zij een bekende vermoedt. Ook te Botterdam schijnt hij een slachtoffer te hebben gemaakt. Dinsdagmiddag belde er ie mand, die met een auto was gekomen, aan de woning van dr. De R. op den Pompenburgsingel aan. Daar deze medicus afwezig was, werd hij te woord gestaan door diens echtgenoote, aan wien hij vroeg „of de dokter thuis was." Op het ontkennende antwoord zeide hij O, dan zal ik even den chauffeur een bood schap geven. Hij ging daarop naar de auto en sprak even met den chauffeur, die daarop wegreed. De on bekende kwam daarna weder naar mevr. De R. toe en verzocht haar om haar man te vragen, wanneer hij weder thuis kwam, even te willen aankomen bij de familie Van Rijckevorsel aan den Coolsingel 25. Daarop verdween hij. Na een poosje werd mevr. De R. opgebeld, nu door iemand uit het ziekenhuis aan den Cool singel met de vraag om „dien mijnheer, die in de wachtkamer zat, even aan de telefoon te wil len roepen." Mevr. De R. deelde mede, dat er niemand in huis was. Daarop werd haar mede gedeeld, dat de mijnheer, die bij haar was ge- 'weest, den chauffeur naar het Coolsingel Zie kenhuis had gezonden „om de statistieken voor mijnheer Van Rijckevorsel." De chauffeur was reeds vrij wel in alle bure- aux in het Ziekenhuis naar de bewuste stati stieken wezen vragen, doch niemand wist er iets van af. Weer een half uur later belde de chauffeur weer op en wel met de vraag, waar „die mijn heer bleef." Vermoedelijk heeft de autorittenlief hebber dus ook te Rotterdam een gratis autorit weten te maken. BUITENLAND. JAPAN GAAT EEN REUZENLUCHTSCHIP BOUWEN. Naar uit Tokio gemeld wordt is men in het Japansche ministerie van marine op het oogen- blik bezig met het uitwerken van plannen voor den bouw van een reuzenluchtscliip. Het gevaar te zal kanonnen en bommen kunnen meevoeren en een radius van ongeveer 3000 mijl hebben. Met den bouw zal reeds zeer spoedig begonnen worden. VEERTIG DAGEN VASTEN. In Canada is een oude man, na bijna 40 dagen te hebben gevast, overleden. Hij behoorde tot een godsdienstige secte en meende, dat het de plicht van hem en zijn huisgezin was om 40 da gen te vasten. Zijn vrouw, zoon er schoondoch ter, die voorbeeld hadden gevolgd, werden ster- aangetroffen. ONGELUK IN EEN CIRCUS. In dencircus Busch te Berlijn voerden Dins dagavond twee Fransche artisten hun toeren aan, zoo zij er in toestemt haar verloofde af te staan en zich uit Frankrijk te verwijderen. Natuurlijk wordt dit aanbod afgewezen met al de verachting, welke het verdient. Wat doen dan vader en dochter en welke kwa de geest bezielt die rampzaligen Zij wroeten in het verleden, niet van de wees, maar van haar moeder, zij ontdekken de misdaad, en steunende op die ontdekking, gaan zij den jongeman opzoe ken en roepen hem toe Arme, waanzinnige, ongelukkige blinde, het meisje, dat gij bemint en met wie gij wilt trouwen, is de dochter van de vrouw, die haar straf ondergaan heeft in een ge vangenis wegens moord, en degene, dien zij ver moord heeft, is uw vader Jeanne hield op met spreken. Haar stem stokte. Na een poos hernam zij Gij begrijpt, nietwaar, mijnheer Niet al leen is het huwelijk onmogelijk geworden, maar daarenboven heeft men de twee jongelieden, die elkander beminden, tot vijanden gemaakt. En at is nog niet alles Na het meisje getroffen te hebben in haar hart en in haar ziel, heeft men haar ook getroffen in haar stoffelijk leven. Een groot magazijn bezorgde haar werk. Men is naar haar meesteres gegaan, en in 't bijzijn van 't ongelukkige kind heeft men haar gezegd De dochter eener vrouw, veroordeeld wegens de drievoudigen misdaad van moord, diefstal en brandstichting, onteert uw winkel. Zoo gij haar in dienst houdt, zal uw cliënteele u verlaten. Het zal de ondergang van uw zaak zijn. Jaag haar weg En men heeft haar weggejaagd De wanhoop heeft zich toen van haar meestei gemaakt onder de hevigheid van dezen laat - sten slag is zij zeer ziek geworden, en zij is ver scheidene dagen tusschen leven en dood geweest De bloedende wonde van haar hart zal niet ge nezen, tenzij, degene, dien zij beminde, dien zij nog bemint, dien zij, ondanks alles zal blijven beminnen, tot haar weerkeert. Zij lijdt zooveel, als een mensch kan lijden, en gij zegt, dat de wet onmachtig is tegen de ellen- digen, die aldus een onschuldig kind martelen en die haar zullen dooden Welnu is de wet zoo, mijnheer, dan zeg ik u, dat die wet niet deugt Jeanne zweeg. Maar van wie spreekt gij dan vroeg Geor ges ontroerd, bewogen door het verhaal, dat hij j gehoord had. Van wie ik spreek hernam de brooddraag ster. Ik spreek van Lucie Fortier. boven in den nok van het gebouw uit, toen plot seling het toestel, waaraan zij werkten, niet meer bleek te werken, zoodat het onmogelijk was bij de lijn te komen, waarlangs zij naar beneden moesten komen. Daar zij zich onmoge lijk lang konden houden, haalde het personeel %en bij de hand liggend kleed, om de artisten daarin op te vangen. De eerste artist waagde den sprong naar beneden, doch kwam zoo onge lukkig terecht, dat hij met een hersenschudding naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Daar het toestel plotseling weer begon te wer ken, kon de tweede artist de lijn grijpen en zoo veilig naar beneden komen. MERKWAARDIGE OPERATIE. Amerika is van ouds bekend als het land dei 'onbegrensde mogelijkheden. Uit Hollywood komt thans het bericht van een zeker ongewone operatie. Dr. Robert Meals, een chirurg aldaar, leed aan blindendarmonl- steking. Hij heeft onder toepassing van plaatse lijke verdooving zichzelf geopereerd en de wond daarna weer gehecht. Een tweede medicus hielp hem bij de operatie alleen door het aangeven van de noodige instrumenten e.d. WETTIG GETROUWD OF NIET De Java-Bode vertelt als historisch het vol gende Batavia kan er zich niet op beroemen, dat een huwelijk steeds op de plechtigste wijze wordt ingezegend. Integendeel. De trouwzaal lijkt meer op een hok, dan op een zaal. Maar ook de manier, waar op hier getrouwd wordt, is beneden alle critiek. Wij hoorden hieromtrent een zeer eigenaardig staaltje. Een dochter van een hoofdambtenaar trad in het huwelijk. De plechtige voltrekking zou plaats hebben ten Residentiekantore. Toen hel gezelschap in het „trouwhok" was gezeten, kwam er een mijnheer in toetoepjas gekleed binnen, die begon, met achter de groene tafel staande, eenige wetsartikelen voor te lezen. Dat geschiedde in gebroken Hollandsch. Toen ging hij over tot het stellen van de gebruikelijke vra gen. aan het bruidspaar. Beginnende met den bruidegom, vroeg hij „Menirr, U wenscht deze prouw tot prouw En bedeesd antwoordde de jonge man „Ja." TJoen, zich tot de bruid wendende klonk het uit den mond des ambtenaar „En U zeker van 't zelfde En nog bedeesder klonk het antwoord van het 'bruidje „Ja." Zoodat het jonge vrouwtje op den keper be schouwd met zichzelf een huwelijk sloot. Natuurlijk ergerden zich de familieleden aan deze „plechtigheid." Maar bovendien vragen de ouders zich af, of dit huwelijk wel wettig gesloten is. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het partijbestuur der C. P. H. heeft voor de 'a.s. Kamerverkiezingen een advies samenge steld en naar de afdeelingen en districten gezon Ik dacht het, ik had het geraden. Doch heeft men waarlijk gedaan, wat gij daar verteld hebt Heeft uw vriend, mr. Lucien Labroue, u dan niets verhaald Een pijnlijke scheiding heeft plaats gehad, ik weet het. Maar heeft men de wreedheid zoo ver gedreven, Lucie haar werk te doen verliezen Zij sterft, de arme Lucie Achmijnheer, gij zijt jong, gij moet goed zijn. Ik lees de goed heid in uw oogen Bedenk iets om aan het arme kind het geluk weer te geven. Gij zijt de vriend, de beste vriend van mr. Lucien. Hijzelf heeft het mij gezegd. Gij zijt de raadgever van mr. Harmant, ik weet het. Gij kunt hen beiden spre ken en hun verzoeken Lucie te sparen. Dat me juffrouw Harmant aan Lucie de plaats doe weer geven, welke zij haar heeft doen verliezen Dat mr. Lucien tot haar weerkeere en haar een fout vergeve, welke zij niet begaan heeft, en zij zal gered zijn. Het arme kind is niet verantwoorde lijk voor het verleden harer moeder, en daaren boven, haar moeder kan onschuldig zijn. Red haar, mijnheer, red haar Mij dunkt, dat, zoo ik in uw plaats was, ik een middel zou vinden om haar te redden. Georges zag de brooddraagster met gespannen aandacht aan. Hij scheen haar gelaatstrekken te bestudeeren. Op dat oogenblik werd er zachtjes aan de deur van het kabinet geklopt. Binnen zeide de advocaat. Madeleine verscheen. Mijnheer, zeide zij, er is iemand voor u. Mr. Paul Harmant. Hij riep de brooddraagster ontsteld uit. Hij is het, wien gij moet smeeken hernam Georges, Jeanne bij de hand vattend. Het is aan hem, dat gij moet vragen, dat hij het meisje zal laten leven dat gij bemint. En hij trok de vluchtelinge uit Clermont met in den salon, waar zich de valsche Paul Harmant bevond. Deze, Georges ziende verschijnen, vergezeld van een vrouw, uit de volksklasse, was een wei nig verbaasd, docL zijn verbazing groeide nog aan toen die vrouw, die als buiten zichzelve scheen, zich voor hem op de knieën liet vallen, met neergebogen hoofd en de handen smeekend uitgestrekt. Wie zijt gij Wat moet gij hebben vroeg hij. N Het was de jonge advocaat, die antwoordde Deze arme vrouw heet Lize Perrin mijnheer. UrientL die D. E. Heerefibt* rookt om eens Uu> pijp mogen jfoppen met z{/n tabak. Haar heerlijke gtnt en zachte tmaak zullen UI voor goed dit merk doen kiezen. ECHTE FRIESCHE Melange van rijpe tabakken. HecJ, vanaf 50 cl pa ponj pa on, 10 cl. pa lom den. Onder de zes eerst genoemde candidaten zijn drie Indische bannelingen, namelijk Dar- sono, Moeso en Alimin, die, zooals men weet, door de Nederlandsche regeering uit Indië wor den geweerd. HONGERSNOOD IN SJANSI. Epidemieën onder de hongerlijdende bevolking. In de provincie Sjansi (China) is hongersnood uitgebroken. Volgens de officieele gegevens zijn hierbij 300.000 menschen betrokken. Deze hon gersnood is zoowel een gevolg van den burger oorlog als het mislukken van den ooest. De gou verneur-generaal der provincie Sjansi heeft éen telegram gezonden aan de regeering te Nanking, waarin onverwijld om het treffen van de noodi ge maatregelen gevraagd wordt. Indien niet tij dig hulp verleend wordt, zal volgens hem de bevolking tot alles in staat zijn en plunderingen zullen dan niet meer kunnen worden tegenge gaan. Onder de hongerlijdende bevolking heer- schen epidemieën en er zijn reeds meer dan 3000 personen gestorven. Het Rockefeller-insti- tuut te Peking heeft een speciale afdeeling in gericht voor de bestrijding dezer ziekten. PER KLEIN-VLIEGTUIG OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Capt. Macdonald vertrokken. De corvetten-kapitein IJ. C. Macdonald, ,Britsch marine-officier, is.de eerste die het aan durft,, met een licht vliegtuig den Atlantischen Oceaan over te steken. Hij is plotseling Woensdag om 16.51 Green- wich-tijd van St. John vertrokken aan boord van het klein Havilland vliegtuig Gipsy Moth. De vleugelwijdte hiérvan bedraagt slechts 7.93 m Macdonald wachtte gunstig weer af en het vertrek was opwindend, omdat het zoo plotse- ling was. Macdonald is 28 jaar oud. Hij vliegt Zij heeft een diepe, een bijna moederlijke liefde opgevat voor een meisje, dat van wanhoop sterft en zij is bij mij gekomen, om u dringend te ver zoeken, dat meisje te redden. Ja, ja, stamelde Jeanne, in snikken losbars tend. Red haar Toen hij den naam van Lize Perrin hoorde uitspreken, toen hij de stem dier vrouw hoorde, voelde de millionnair het koude zweet op zijn slapen uitbreken. Na een-en-twintig jaren stonden Jacques Ga- raud en de weduwe van Pierre Fortier weer te genover elkander, doch beiden zoo veranderd, dat zij onherkenbaar waren geworden. Daarenboven, de Amerikaansche tongval, dien hij tijdens zijn lang verblijf te New York had aangenomen, had de stem van den gewezen meesterknecht veranderd. I Jeanne lichtte het hoofd op en zag door een tranenvloed heen, het gelaat van dengene, aan wien zij Lucie's redding afsmeekte. De bleeke gelaatstrekken van den millionnair omgeven met grijze haren en bakkebaarden, wekten in haar geheugen niet de minste herin nering op. Jacques daarentegen, herkende met den eer sten oogopslag in de vervallen gelaatstrekken der brooddraagster, het aangezicht der beeld- schoone vrouw, die hij eertijds zoo bemind had. Hij beefde van het hoofd tot de voeten. Een oogenblik achtte hij zich verloren. Hij beeldde zich in, dat Jeanne hem zou herkennen, zooals hij haar herkende, en uitroepen Hier is Jacques Garaud Hier is de moor denaar van Jules Labruoe Hier is de brand stichter van Alfortville. Zijn angst duurde echter niet lang. Hij begreep, dat hij zijn verderf tegemoet liep, zoo hij niet vastberaden den storm, die zich drei gend rond hem opstak, het hoofd bood. Zijn gewone koelbloedigheid hernemend, hoe wel zijn gelaat doodsbleek was en zijn lippen beefden, antwoordde hij, zijn vreemde uitspraak nog overdrijvend Bij mij komen smeken ten gunste van een meisje Haar redden Ik begrijp er niets van. Wat beteekent dit Mijn beste mijnheer Harmant, zeide Geor ges, er is sprake van Lucie Fortier. Van Lucie Fortier herhaalde de million nair. Welnu Wat kan ik doen voor dit meisje, dat het ongeluk heeft, de dochter te zijn van moeder, veroordeeld door het gerecht (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1