onderhoud met haar, waarin hij zeide dat hij het kind nooit zou erkennen, dat hij het latei als het groot zou zijn, zelfs niet eens als huis knecht zou willen nemen. De moeder smeekte hem voor hun gemeenschschappelijk kind er gens een behoorlijk onderdak te vinden. „Goed", zei de jonge man, „geef het mij maar mee, ik zal het wel in een weeshuis onderbrengen." Hij nam het slapende jongetje mee in zijn auto, reed er echter mee naar de rivier, kleedde het uit en wierp het in den duisteren nacht over de brug het water in. De kleertjes verborg hij on der een van de pijlers der brug. De misdaad werd spoedig ontdekt, en de moordenaar, die intusschen bij zijn jonge wet tige vrouw al weer een zoontje heeft, moet zich thans verantwoorden. Tot dusver is zijn hou ding hoogst onsympathiek hij gaat zelfs zoo ver te ontkennen, dat het kind van hem was. Zelfs zijn ouders moeten toegeven dat hun vroe gere dienstmeisje zich na het gebeurde correct heeft gedragen en nooit eenige chantage heeft gepleegd. De openbare meening is sterk tegen Pierre de CrooizetRayssac gekant, wiien, het lijdt geen twijfel, een zware straf wacht. AUTO-ONGELUK in FRANKRIJK. Twee Utrechtsche dames gedood. Een Reuter-telegram uit Pontoise meldt Op den rijksstraatweg bij Gonesse sloeg een auto tengevolge van de gladheid van den weg over den kop en kwam tegen een boom terecht De bestuurder, de heer Louis Rouhart uit Ut recht, 69 jaar oud, bekwam slechts eenige schrammen doch zijn vrouw, mevr. Sophia Rou hart—van der Est, 40 jaar oud, was op slag dood. Zijn schoondochter, mevr. Andrée Rou hart, 25 jaar oud, werd zwaar gewond overge bracht naar Hopital Lariboisiére te Parijs, waar zij spoedig na aankomst overleed. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING STEMMEN BIJ VOLMACHT. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen nogmaals in herinnering, dat met in achtneming van het in de wet bepaalde, volgens de gewijzigde Kieswet, de mogelijkheid is g«o pend, bij volmacht te stemmen, indien het be»- roep of de werkzaamheden van den kiezer me debrengen, dat hij herhaaldelijk of althans ge durende het gedeelte van het jaar, waarin de stemming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te fcijn buiten de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt. Om van deze bevoegdheid gebruik te kunnen maken, moet vóór 1 Januari aan het gemeente bestuur een met redenen omkleed verzoek schrift worden ingediend. Formulieren hiervoor zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar, waar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt. Verder wordt verwezen naar de aangeplakte publicatie. Wieringen, 27 October 1928, Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Een feestelijke vergadering. Aan de bewoners van ons schiereiland is een gratis uitnoodiging thuisgebracht tot bijwoning van de openbare feestelijke vergadering, gehouden vanwege de Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Tijd geest" te Winkel op Dinsdag 30 October a.s., bij den heer Jr. Lont te Den Oever en op Woensdag 31 October a.s. bij den heer De Haan te II.hoef, beiden des avonds te 7.30 uur. Het programma luidt als volgt1 Opening. 3 Muziek. 3 Inleidend woord te houden door den heer K. de Boer, bestuurder van den Centralen Bond van Ned. Verbruiks-Coöperaties. 4 Mu ziek. 5 Muziek. 6 Opvoering der film „Hoe juf frouw Pieterse lid van de Coöperatie werd," 7 De film „De vroolijke Tpovenaar". 8 Muziek. 9 Sluiting. Gedurende de pauze zal gratis een kop koffie worden geschonken. Vergadering van de Vrijzinnige Kiesveree- niging op Vrijdagavond in Hotel de Haan. Aan wezig zijn slechts 9 leden. De Voorzitter, de heer O. J. Bosker, opent ds vergadering en spreekt zijn spijt uit over de geringe opkomst. Hij zegt verder, dat het voor naamste punt der agenda is het bestuursvoor stel tot aansluiting bij den Vrijzinnig Democra- tischen Bond. Reeds meermalen is er van buiten af op aangedrongen, hier een afdeeling van dien bond te stichten. Neemt de Kiesvereeniging nu niet deze zaak ter hand, dan zou er misschien toch zoo'n afdeeling komen. Dat zou versnippe ring geven en is dus niet gewenscht. Daar geen notulen aanwezig zijn, wordt hier na overgegaan tot de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den Heer L. Noor den. De rekening, welke door de Heeren P. F Kuut en Jn. Lont Cz. wordt nagezien en volko men in orde bevonden, sluit met een batig' saldo van 43,87. Daarna komt in behandeling het genoemde voorstel tot aansluiting bij den V. D. Bond. De Heer M. Bakker zou liever deze zaak tot een volgende vergadering willen uitstellen we gens de geringe opkomst, doch anderen willen thans een beslissing nemen. Na een korte be spreking, waarbij allen het met het bestuur eens blijken te zijn, wordt het voorstel met alge- meene stemmen aangenomen. Wegens het kleine aantal aanwezigen wordt de bestuursverkiezing tot de volgende vergade ring uitgesteld. Rondvraag. De Heer Jn. Lont zegt, dat hij de wijze van stemming bij de candidaatstelling, zooals die de laatste maal is toegepast, niet juist acht. De plaats der candidaten op de lijst werd toen bepaald door het aantal punten, dat ieder op zich vereenigde. Hij acht het stelsel, dat b.v. bij de Visschersvereen. wordt toegepast, beter. De Heer Kraan zegt, dat er nu na de aanslui ting bij den Bond wel een reglement komt, waar deze zaak in geregeld wordt. Hierna sluiting. Evenals andere jaren is ook deze winter voor liefhebbers van een goed boek weer gele- duidelijk waren, heeft hij thans op het doek ge- metselaars, schilders, smeden, electriciens, huis vrouwen, enz. enz. Het leesgeld hiervoor is zeer laag. Wij wekken vooral de jonge landbouwers en vakarbeiders op in de komende winter van deze gelegenheid tot vermeerdering van hun vakkennis gebruik maken. LEZING OVER DE ZUIDERZEEWERKEN. Door Ir. Schilthuis. De afdeeling Wieringen van de Vereeniging voor Volksonderwijs hield Vrijdagavond in het lokaal van den heer Bruul te Hippolytushoef een bijeenkomst, waarin Ir. Schilthuis, eerst aanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken, een lezing hield over de Zuiderzeewerken. De voorzitter, de heer C. J. Bosker, opende om half negen de vergadering, waarbij hij er zijn spijt over uitsprak, dat de zaal zoo slecht gevuld was (pl.m. 40 personen waren aanwezi^F Volksonderwijs meende goed te doen door der gelijke avonden te organiseeren, teneinde aan de weetgierigheid van de burgerij tegemoet te komen. Deze avond bewijst echter, dat de bur gerij hier nog veel moet leeren om wat aan der gelijke avonden te hebben. Dit verwonderde spr. nog des te meer, omdat het een tijd is, waarin een ieder óp Wieringen roept om beter onder wijs. Ook de personen, die daarvoor het meest ijveren, schitteren thans door afwezigheid. Spr heet echter de aanwezigen hartelijk welkom, in ?t bijzonder de burgemeester, die inderdaad toont het goede voor te hebben met het onder wijs hier. Verder voor den Secretaris van Volks onderwijs, Ir. Schilthuis, die door zijn functie al reeds aanwezig zou zijn, doch die verder zoo welwillend was hier dezen avond een lezing te houden Want toen op een vergadering van Volks onderwijs gevraagd werd, op welke wijze wat gedaan moest worden met het oog op de finan ciën, was de heer Schilthuis direct bereid de eerste lezing te houden. Vooral voor de Wierin- gers, die te midden van de Zuiderzeewerken leven, is deze lezing belangwekkend, want in 't algemeen weten zij er toch nog niet veel van af. Spr. sprak verder nog een woord van welkom tot de plaatselijke mandolineclub, welke de le zing met muziek aanvulde. Wat betreft de actie om de Oost inzake het onderwijs aldaar, deelde spr. mede, dat er een afzonderlijke vereeniging is opgericht, die geen blik werpen op de financieele zijde van het vraagstuk. Zij zeggen een school moet er ko men. Volksonderwijs daarentegen heeft voeling gehouden met het gemeentebestuur. Er zit ech ter zooveel aan vast voordat dergelijke zaken voor elkaar zijn (spr. noemde de samenwerking met Inspecteur, goedkeuring van den Minister bij subsidieaanvrage enz.), dat hij hier durft verklaren, dat noch het Gemeentebestuur, noch Volksonderwijs aan de trage afhandeling van den schoolbouw hier schuld heeft. Hiermede gaf spreker het woord aan Ir. Schilthuis. De heer Schilthuis gaf allereerst een over zicht van de verschillende plannen van droog making der Zuiderzee. In 1849 was daar het plan Van Diggelen, waar van de bedoeling was de geheele Zuiderzee als mede de Waddenzee droog te leggen. De groote vraag hierbij was echter de afvoer van het IJ- selwater. Hiervoor waren groote stroombanen gedacht. De kans op overstroomingen was in dit plan echter zeer groot. Dit plan is nooit uit gewerkt. Het 2e plan was dat van Beijerinck van 1866. Dit bedoelde een afdamming over Urk naar Enkhuizen. De IJsel viel hierbuiten, zoodat men van den afvoer van het IJselwater in dit plan geen last had. Ook dit is echter niet uitgevoerd. Daarna kwam het groote plan van Dr. Lely (1887'91.) Is vrijwel hetzelfde dat thans wordt uitgevoerd. Het is de verdienste van Dr. Lely, dat de grenzen der polders zoo zijn gekozen, dat de goede gedeelten van de Zuiderzee worden ingepolderd en de slechte meer worden het (IJselmeer.) De vrijwel eenige wijziging, welke in het plan is aangebracht, is, dat de afsluitdijk niet zal uitkomen in Piaam, doch te Zürich. In den af sluitdijk komen voor de uitloozing van het IJ selwater 25 uitwateringssluizen, waarvan 15 bij Den Oever alhier en 10 bij de Friesche kust. Verder 2 schutsluizen, waarvan 1 bij Wieringen. Elke spuisluis is 12 meter, zoodat 300 M. spui- wijdte wordt verkregen. De totale in te polde ren grondoppervlakte bedraagt 40 maal den Anna Paulownapolder of wel 1/10 gedeelte van de oppervlakte van Nederland, welke voor den landbouw wordt gebruikt. De heer Schilthuis liet hierna een fraaie col lectie lantaarnplaatjes zien, aan de hand waar van hij verder een beschrijving van de verschil lende werkzaamheden gaf. Zoo kreeg men te zien het opbaggeren en verwerken van keileem. Nadat hier een dam in zee was geworpen, werd er zand tegen gespoten, dat uit zee door zand zuigers in bakken was gezogen. Hierdoor ont stond het dijklichaam, dat tegen den stroom bestand werd gemaakt beneden water door zinkstukken en boven den waterspiegel door de steenglooiing. Verder werd een over zicht gegeven van de werkzaamheden aan Balg- zandkanaal van Van Ewijcksluis naar Oost-Oe ver (Helder), van de Sluiswerken te Den Oever; van den aanleg van de sluisput te Cornwerder- zand de werkzaamheden voor de inpoldering van de Wieringermeer bij Medemblik, op de Oude Zeug, bij de Haukes op Wieringen en de kust van Anna Paulowna den aanleg van het uitwateringskanaal bij Rolhorn, waar tevens een schutsluis komt evenals te De Haukes. Door verschillende kaartjes werd alles nog verdui delijkt, zoodat een geheel overzicht van de wer ken werd verkregen. Een dankbaar applaus viel den spreker na afloop dan ook ten deel. Burgemeester Kolff meende namens allen te spreken als hij Ing. Schilthuis dank zegde voor hetgeen dezen avond was genoten en geleerd. Spr. heeft in de praktijk al veel van de Zuider zeewerken gezien, doch hij heeft hier dezen a- vond nog heel wat van de Zuiderzeewerken ge leerd. Verschillende zaken, die hem vroeger on genheid om in het catechisatie-lokaaltje van de Doopsgezinde kerk te Hippolytushoef dit ter leen te krijgen voor drie cent per week. Alleer» is bij de aanvang de aanschaffing van een lees- kaart voor vijf cent verplicht, terwijl een cata logus voor dezelfde prijs verkrijgbaar is. De boeken kunnen worden afgehaald elke Woens dag tusschen vier en vijf uur. Op dezelfde plaats zijn vakboeken aan te vra gen voor land- en tuinbouwers, timmerlieden, Zaterdag geeft Volksonderwijs een lezing aan Den Oever. Het zou jammer zijn als de splitsing daar door ging. Het Gemeentebestuur wil niets liever dan dat het onderwijs zoo goed mogelijk zal zijn. Van laksheid is hier geen sprake. Spr. meende, dat deze avonden veel goeds tot stand kunnen brengen. Het is echter jammer, dat zoo weinigen de lezing hebben gevolgd. Spr. eindig de met den wensch, dat Volksonderwijs in het vervolg volle zalen zal trekken. De voorziiter dankte den burgemeester vooi de waardeerende woorden en den Secretaris van Volksonderwijs, Ir. Schilthuis, voor diens leerzame en interessante lezing. Wij meenen, dat we veel van de werken afweten en toch we iten we er weinig van. Als we hooren van de geweldige berekeningen, die gemaakt moeten worden alleen b.v. voor de bemaling, dan moe ten 'frij dit laatste erkennen. Voorzitter dankte de aanwezigen voor hun opkomst. De thuisblijvers kunnen hiervan spijt hebfl^. Spr. wekte de aanwezigen op te ijveren voor olksonderwijs en morgen te Den Oever hoopte hij te bewijzen, dat van laksheid bij „Volksonderwijs" geen sprake is, maar dat de vereeniging integendeel alles doet om het on derwijs te bevorderen. Na ook nog dank te heb ben gebracht aan de mandolineclub werd de bijeenkomst gesloten. Zaterdagavond werd de bijeenkomst van Afd. Wieringen „Volksonderwijs met de lezing van Ir. Schilthuis herhaald en wel te Den Oever in de zaal van den heer Jurri Lont. Thans was de opkomst beter als te Hippolytushoef. De voor zitter, de heer C. J. Bosker opende met 'n wel kom, in 't bijzonder tot Ir. Schilthuis, tot de mu ziekvereeniging „Apollo", die haar medewer king wilde verleenen en tot het bestuur der nieu we „Vereeniging ter behartiging der belangen van het Onderwijs op 't Oostdeel van Wieringen Spr. deelde mede, dat dit bestuur in 'n schrij ven had verzocht 't petitionement te willen aan bevelen ter teekening, dat dan aan 't Gemeente bestuur zal worden gezonden. Het Bestuur van „Volksonderwijs" wil daaraan gevolg geven, hoe wel, wat in dit adres wordt gevraagd, zeker spoe dig komt, d.w.z. de voornaamste punten. Spr. is toch overtuigd, dat de aanbesteding van de aan bouw der school te Oosterland over de volgende week zal worden aangekondigd, en dat 'n over tollige leerkracht bij aanvrage zeker zal worden toegestaan. Wat echter de vraag in 't adres be treft van gratis vervoer in den winter van Den Oever per autobus, die had zeker achterwege kunnen blijven. De afstand is toch geen vier ki lometer, zooals bij de wet is bepaald. Ofschoon deze vergadering in hoofdzaak is be legd als „ontwikkelingsavond" ziet spr. zich toch genoodzaakt met enkele woorden 't stand punt van „Volksonderwijs" uiteen te zetten te genover de schooltoestanden te Oosterland. Im mers de afdeeling is 1.1. Zaterdag in de vergade ring te Oosterland beschuldigd van laksheid Niets is minder waar. Spr. laat de feiten even de revue passeeren. In Juni 1927 kwam de aan vrage tot schooluitbreiding te Oosterland en als hulplokaal zoolang adviseerde het hoofd dei school 't catechisatiegebouw, als zijnde zeer ge schikt. En ofschoon men Zaterdag nu met ver ontwaardiging zich afvroeg hoe de inspecteur zulk 'n lokaal kon goedkeuren, de gemeente had naar het advies gehandeld. Ook 'n overtolli ge onderwijskracht werd toen op aanvraag van het hoofd der school gegeven. Op advies van de commissie' van schooltoezicht waarin ook 'n Oeversche zitting heeft, n.1. de heer Kuiper, ging de gemeente er niet toe over 'n hulpschool voor de Zuiderzeearbeiderskinderen te Don Oever te plaatsen. Intusschen door moeilijkheden met rioleeringskwesties enz. moesten de plannen van de schoolaanbouw telkens worden gewij zigd en vorderde dit veel oponthoud. In Januari kwam toen de actie voor 'n Chris telijke school te Den Oever; de Afd. Wieringen „Volksonderwijs" werd geboren. Zij trad onmid dellijk met alle kracht op, om de belangen van de openbare school voor te staan en richtte zich tot het gemeentebestuur om op verschillende feiten, de gelden voor 'n Christelijke school niet toe te staan. Ze drong tevens aan op spoedige aanbouw der Oosterlander school. De Raad wees de aanvrage der gelden voor 'n Chr. school af, doch waar die commissie in beroep kon gaan wachtten B. en W. met de aanbouw te Ooster land; immers, men kon eens gedwongen worden de gelden te moeten toestaan voor de Christelij ke school, dan was de aanbouw te O.land overbo dig. In 'n scherp adres heeft Volksonderwijs zich tegenover dit standpunt gesteld en gewezen op het steeds vermeerderen van 't aantal leerlin gen te Oosterland en de verantwoordelijkheid van 't Gemeentebestuur. 't Antwoord was onbevredigend en persoon lijk heeft 't bestuur 'n paar maal 'n onderhoud nadien met den burgemeester gehad. Waar wij wezen op 't groote aantal leerlingen sloeg de bur gemeester ons toen de troeven uit de handen met 'n schrijven van 't hoofd der school, waarin werd gemeld, dat de lokalen voldoende plaats boden voor 48 leerlingen per lokaal, dus.. er was geen gebrek aan ruimte Verder meenden B. en W. de verantwoordelijk heid in financieel opzicht niet te mogen dragen met de aanbouw te beginnen, als zij geen zeker heid hadden dat de Chr. school voorgoed van de baan was. 5 Mei zijn de aanbouwplannen opnieuw ter hand genomen; 10 Aug. kwam de goedkeuring van den inspecteur; 21 Sept. keurde de Raad 't plan goed. Thans is de opzichter aan de bestek ken bezig en zal er dra mee gereed zijn. Zooals spr. reeds heeft gezegd, de aanbesteding heeft zeker pl taats binnen enkele dagen (applaus) Spr. gelooft tevens, dat hij de vergadering vol doende heeft duidelijk gemaakt dat Volksonder Wijs inzake de Oost zeer actief is geweest en zeer zeker ook iets heeft bereikt. Daarna hield Ir. Schilthuis zijn lezing, die e- venals te H.hoef met de grootste aandacht werd aangehoord en aan 't einde 'n dankbaar applaus ontlokte. Afgewisseld door de muziek van „Apollo" was 't 'n zeer gezelligen en leerzamen avond. Na de rede van Ir. Schilthuis verkreeg de voor zitter van genoemde nieuwe vereeniging van Wierings Oostdeel het woord. Spr. betreurde het dat zoowel Zaterdag als nu er steeds personen bij de kwestie worden gehaald. Doch de feiten zijn zegt spr. dat er Juli 1927 al om uitbreiding van de school is gevraagd en er nog niets van is gekomen. Spr. roept de hulp van allen in om aan de erbarmelijke toestand 'n eind te krijgen. Kinderen worden naar huis gestuurd, omdat er geen plaats is. Spr. verzoekt ieder die wil het a- dres te teekenen; reeds over de 200 hebben hun handteekening geplaatst. De heer Bosker zegt daarop dank aan allen voor 't welslagen der vergadering, inzonderheid aan Ir. Schilthuis en tevens aan „Apollo" voor de kameraadschappelijke medewerking. Wat de klacht van den heer Goddefroi betreft dat steeds personen bij deze kwestie worden ge haald, als de een daarmee begint is het voor den ander onvoorkomelijk dit te ontwijken. Ook nu nog moet spr. iets noemen, dat de heer Goddefroi dan zal betreuren. Terwijl wij ons hier interesseeren voor de belangen van 't on derwijs/ schittert het geheele onderwijzend per Soneel van Oosterland door afwezigheid. Is dat verantwoordelijkheidsgevoel. Er is gezegd het bestuur van Volksonderwijs zit te ver weg, doch 't komt, zoodikwijls u maar wilt en het reikt u de volle hand indien het gaat om de be langen van de openbare lagere school. Geen ver brokkeling, doch 'n machtige vuist, zooals de heer Gravemaker dat terecht opmerkte. Daarom wordt lid van Volksonderwijs. -- Een Conferentie. Heden Dinsdagmorgen is bij B. en W. der gemeente Wieringen ingekomen het verzoek van de Vereeniging ter bevordering van het onderwijs te Oost-Wieringen, om een conferentie met B. en W. en in tegenwoordig heid van den heer inspecteur van het lager on derwijs, ten einde de toestand aan de school te Oosterland kenbaar te maken. Onze vroegere plaatsgenoote mej. P. Mos- tert Cd. te Barsingerhorn behaalde te Schagen haar einddiploma aan de Landbouwhuishoud- schoo'1 met 5-jarige cursus. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." De burgerwacht. Ruzie in de tuin derswereld. De U.K. 115 in nood. Onder de vele mooie instellingen, die in ons kleine landje bestaan, mag wel als één der aller mooiste genoemd worden de burgerwacht en als een nóg mooiere de buitengewone vrijwillige landstorm (B.V.L.). Juist in onzen tijd, nu de menschen, onder den indruk van den moord- dadigen oorlog, meer dan ooit afkeerig zijn van geweld, nu partijen, vereenigingen, kerken van iedere richting voor den vrede ijveren, juist nu is het buitengewoon verheugend, dat men pm- beert een deel van de burgerij de kunst te lee ren, om een ander deel zoo vlug en doeltreffend mogelijk uit de wereld te helpen. Veel genoegen deed het ons daarom ook, dat men deze week geprobeerd heeft, de burgerwacht in Alkmaar, die nogal ingedut was, een beetje op te kikke ren door middel van een geestdriftige generaais- redevoering. Jammer genoeg heeft generaal Tonnet ons niet heelemaal kunnen overtuigen, 't Zal wel aan ons liggen, en niet aan den generaal. Want deze heeft den toestand zwart genoeg geschil derd. Volgens hem is het nu wel rustiger dan in 1918 (het geboortejaar van de burgerwacht), maar toch kunnen we ieder oogenblik in de re volutie zitten. En wat er dan gebeurt, kunnen we aan Rusland zien. Aldus in 't kort zijn rede. Maar Nederland is Rusland niet. We hebben nogal goed vertrouwen in de kalmte en nuch terheid van onze burgers en gelooven niet, dat deze zich zoo gemakkelijk laten meeslepen tot daden van geweld, die tenslotte voor iedereen ellende en voor niemand voordeel opleveren. In ieder geval is dit gevaar te klein, om daarvoor het veel grootere te loopen, dat zoo'n gewapen de groep menschen altijd oplevert. Ook generaal fllonnet weet niet, wat onverantwoordelijke en onbesuisde burgerwachters met hun wapens kunnen uitspoken. En als hij zegtKijk naar Rusland, dan zetten wij daartegenover Kijk naar Duitschland en Oostenrijk, waar ook volkslegertjes zijn, niet één, maar verschillen de, voor iedere partij één. En 't gevolg is daar, dat ieder oogenblik de rustige burgers in angst zitten voor vechtpartijen en opstootjes. Aan dooden en gewonden geen gebrek natuurlijk Neen, wij leven liever in vrede, en daarom verheugt het ons, melding te kunnen maken van een beëindigde ruzie n.1. tusschen de tuinders en aardappel-exporteurs in onze provincie. Die ruzie was al eenigentijd aan de gang. De oor zaak was vrij pnbenullig de Noordhollandsche Bond van aardappel-exporteurs had, om inge val van ernstige verliezen, die in dit bedrijf al tijd dreigen, de gevolgen te verzachten, een soort potje voor den slechten dag, een garantie fonds gevormd. Daarover waren de tuinders, (vereenigd in de Bond van Veilingen in Neder land) niet te spreken wat in het garantiefonds ging, meenden zij, kwam eigenlijk hun toe. Hun blad „De Tuinderij", schreef dan ook erg leelijke dingen over de handelaars en maakte ze o.a. uit voor middeleeuwsche roofridders. Wat op zijn zachtst gezegd, niet vleiend is. Nu de beide organisaties tengevolge van di^ woorden een poosje gekibbeld hebben, is het allebei wel duidelijk geworden, dat vrede voor- deeliger is dan ruzie. Ze hadden ook tezamen in gesteld een „Uitvoer - Controle Bureau", dat waakte tegen knoeierijen en reeds heel veel nut had gedaan. Ook dit raakte nu in de verdruk king. En daarom hebben ze het verstandigste ge daan, wat ze konden doen: „De Tuinderij" heeft zijn rare woorden ingeslikt, en alles is vergeten en vergeven. Tot voordeel van alle belangheb benden. En liever dan over burgerwachten, schrijven we ook over het bericht, dat ons van Terschel ling bereikt. De kustwacht aldaar nam Woens dagavond noodseinen waar. De motorreddings boot „Brandaris" voer uit en vond de Urker botter U.K. 115 in tamelijk slechte omstandighe den: ..met gescheurde zeilen en defecten motor op lager wal gedreven. Met behulp van de krach tige „Brandaris" was het schip spoedig in veili ge haven gebracht. - Wel, het is toch altijd mooier, om te vernemen, hoe men zijn best doel, om andere menschen te helpen, dan hoe men leert ze zoo flink mogelijk te bevechten. ANNA PAULOWNA. VAN EWIJCKSLUIS. Treinbotsing. Waarschijnlijk door 'n verkeerde wisselstand zijn Dinsdagmorgen aan het station te Van K- wijcksluis twee goederenwagens op elkaar geloo pen en uit de rails gelicht. De kolenbaas van de M.U.Z., de heer L. Baars zag het ongeluk aanko men, doch 't ging alles zoo vlug, dat zijn geroep niet baatte. Persoonlijke ongelukken vielen ge lukkig niet voor, doch in het lossen van kolen, dat hier alle dagen plaatvindt, is 'n groote stag natie door de versperring van de wagens ont staan. - Ernstige auto-botsing. Zaterdag tegen den middag is hier op den Van Ewijcksvaartweg lus schen de Meer- en Kleiweg 'n ernstig autoonge luk gebeurd. De heer Swaerts van de Spoorbuurt reed met zijn auto achter die van den heer Zcg- geling van Alkmaar. Deze week op 'n gegeven oogenblik uit en S. vermoedde, dat 't voor hem

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2