ft. HEUSS TABAK JEÜNNE 19e Jaargang. Vrijdag 2 November 1928. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. ife Bi m m m 8 WIERINGER COUR UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. BUZIAU BIJ BOUWMEESTER. Met 1 Januari a.s. zal Joh. Buziau, die veel jaren aan het revue-gczelschap-Henri ter Hall verbonden is geweest, optreden in Louis Bouw meesters Revue. EEN FAMILIETWIST. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Vlijmen bij een twist tusschon familieleden over den verkoop van een huis, een zekere Van Dal zwaar gewond door verschillende messte ken, waarvan een steek in den onderbuik le vensgevaarlijk bleek, zoodat het slachtoffer naar het Groote Ziekenhuis te Den Boschmoest worden overgebracht. De politie heeft als ver moedelijke dader in verzekerde bewaring ge steld een zwager van den getroffene. EEN LIJK GEVONDEN. Dinsdag tegen het vallen van den avond werd op den weg langs de Zuid-Willemsvaart tus- schen Helmond en Aarle-Rixtel het vreeselijk verminkte lijk van het elfjarig zoontje van een landbouwer uit Aarle-Rixtel gevonden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de jongen een kar, geladen met knolgsoen bestuurde. Het paard is op hol geslagen en de jongen moet er op een of andere wijze onder zijn geraakt. ONGEVAL BIJ EEN JACHTPARTIJ. Tijdens een jachtpartij onder Asperen, had een der jagers, terwijl hij op een eend wilde schieten, die laag boven den grond vloog, het ongeluk zekeren Van Herwaardon uit Asperen te treffen. Een deel van het schot kreeg hij in het voorhoofd. In bewusteloozen toestand werd de man naar huis vervoerd en zoo spoedig mo gelijk onder geneeskundige behandeling ge steld. Zijn toestand is redelijk. OVERREDEN. Woensdagmorgen is te Wageningen de 13- jarige J. Osinga woonachtig te Bennekom, toen hij per fiets op weg naar school te Wage ningen was en de kruising grindweg Eekmo- FBUILLETON. o—o No. 112. Ovide had niet beter kunnen kiezen, om on opgemerkt te blijven, dan het beroep, waarvan hij het costuum en het gereedschap had geno men. Hij ging van den eenen bak naar den ande ren, hier en daar zoekend en altijd een oog in het zeil houdend. Eindelijk verscheen Jeanne weer, in gezel schap van de twee andere draagsters, die deel uitmaakten van het personeel van het huis Lebret. Na verloop van eenige minuten zag de spion alle drie uit den winkel komen elk harer duw de een rolwagentje voort, waarop eeh groote mand, met brooden gevuld. Om halfnegen was zij klaar en hield zij stil aan haar woning, waar wij weten, dat zij het laatst de brooden bestelde. Ovide had haar geen enkel oogenblik uit het oog verloren, voortgaande, wanneer zij voort liep, stilhoudend, wanneer zij ergens binnen ging. Hier is haar laatste halte, zei hij bij zich- zelven, toen zij op de quai de Bourbon geko men was. Nu zal zij langs denzelfden weg naar de bakkerij terugkeer en om af te rekenen en naar alle waarschijnlijkheid zal zij dan naar h»i|is teruggaan. Zonder twijfel doet zij 's avonds een ronde, doch dat gaat mij niet aan. Ik moet partij trek ken van hetgeen ik weet en mijn plan maken op den weg, dien zij gevolgd heeft en dien zij alle dagen moet volgen. Op het uur, wannee zij vertrekt, is de weg, dien zij volgt, om zich naar de bakkerij te be geven, nog eenzaam en verlaten. Dat is troef in mijn spel. Het is op dien weg, dat het ongeluk moet gebeuren, als het mij gelukt, er een te doen plaats hebben. Ovide volgde het tegenovergestelde trottoir van dat, hetwelk Jeanne 's morgens had geko zen. Hij keek naar de werklieden, die aan het werk waren. Ongeveer in het midden der straat, bleef hiji VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—. vio lenstraat overstak, door de tram uit Ede, die te 8.20 alhier aankomt, overreden en gedood. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Op den particulieren weg, die de spoorlijn Zwolle—Deventer kruist, is Woensdagmorgen een auto door een sneltrein gegrepen en 300 M. meegesleurd. De inzittende aannemer Ter Hoe ven uit Voorts werd er 25 M. verder uitgeslin gerd en gedood. De auto is verbrijzeld. De trein had eenige vertraging, de locomotief is licht beschadigd. HET „BLAUW WORDEN" VAN AARD APPELEN. Ook dit jaar komt het „blauw worden", ook wel genoemd „blauw onder de schil," bij aard appelen voor. In Mededeeling No. 48 van den Plantenziektenkundigen Dienst wordt dit ver schijnsel uitvoerig besproken uit proefnemin gen is gebleken, dat door een flinke kalibemes ting zoowel de uitwendige verschijnselen van kaligebrek aan het loof als het blauw worden der knollen zeer belangrijk kunnen worden te gengegaan. In verband hiermede wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst de aan dacht van belanghebbenden gevestigd op de wenschelijkheid van kalibemesting op percee- len, die het volgend jaar met aardappelen be- poot zullen worden. Daar het noodig is, sommi ge kalimeststoffen reeds in het najaar toe le dienen, wordt deze aanbeveling thans reeds verspreid. Voor adviezen over de gewenschte meststof fen en de benoodigde hoeveelheden wordt naai de heeren rijkslandbouwconsulenten verwe zen. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Er heerschte reeds geruimen tijd een minder goede verstandhouding tusschen zekeren J van den Dr. te Tilburg en zijn stiefmoeder. Zon dag j.1. kwam het weer tot een uitbarsting. Van den Dr., die niet meer thuis inwoont, kwam de ouderlijke woning bezoeken, doch hij had daar bij minder goede bedoelingen. Er ontstond toen een twist tusschen hem cn de vroiiw en toen hij tenslotte op straat werd gezet, greep hij een ij zeren rooster, die voor de woning lag, en sloeg de ruiten van het huis in. Voor een en ander werd hij bekeurd, doch Maandag bleek, dat de 'stiefzoon nog andere dingen in het schild voer de. Hij had n.1. uit het ouderlijke huis een paar damesschoenen ontvreemd met de bedoeling ze te verkoopen en van dat geld een mes te koo- pen om er zijn stiefmoeder mede uit de wereld te helpen. Nu trad de politie wat krasser op. De jonge man werd gearresteerd on is in het Huis van Bewaring te Breda opgesloten. VROUW EN KIND DOOR AUTOBUS GF-DOOD. De autobus van den dienst Putte (Nederland^ Antwerpen heeft Woensdagmorgen om streeks half 11 op Belgisch grondgebied, nabij Capellen een vrouw en een kind overreden. Bei- staan, 'om naar het zingen van een schilder te 'luisteren, die zich op een verplaatsbare stelling bevond, hangende aan een muur van het huis, gelegen tegenover hem. Die schilder en twee zijner kameraden waren bezig met den gevel te verven. Zij bevonden zich op de hoogte van de twee de verdieping. Van boven tot onder schenen de kamers le - dig, te oordeelen naar de openstaande vensters waardoor men binnen de werklieden aan den arbeid kon zien. De winkel scheen alleen in gebruik. Het was een kruidenierswinkeltje. Op dit oogenblik verscheen op het gelaal van den Dijonnees een uitdrukking van levendige voldoening. Onze lezers hebben dikwijls van die stellin gen gezien, welke door een stelsel van koor den en katrollen hangen aan de muren van huizen, die geverfd worden. Zonder van plaats te veranderen, kunnen de werklieden ze verplaatsen, optrekken en ver lagen, doch een onbehendige beweging is vol doende, om ze te doen neervallen op den grond, waar ze alles verpletteren, wat zij ontmoeten. De koorden, die de stelling vasthielden, met ijzeren haken aan weerszijden bevestigd, waren vastgemaakt aan de raamkozijnen van de vijf de verdieping. Een misdadige of onbekwame hand had die koorden maar los te maken, die dan vrij in "hun katrollen zouden rollen, en de stelling stortte in. Zonder langer te wachten, daar hij wist wat hij moest weten, keerde hij naar de avenue de Clichy terug, verwisselde van kleeren en gaf zijn gelaat weer een ander voorkomen. Hij nam vervolgens een rijtuig, en gaf aan den koetsier bevel hem naar de place St. Mi- chel te brengen. Hij kwam er juisit aan op het oogenblik dat de schilders zich verwijderden om te gaan eten. Hij stak snel de straat over, sloop het huis binnen, zonder dat de portierster acht op hem sloeg en klom naar de vierde verdieping. De deuren waren gesloten, doch de sleutels staken op de sloten. Soliveau trad de kamer binnen, waarin hij een ingebouwde kast had bemerkt en verschool zich daarin, bij zichzelven zeggende Ik ben nu in de vestng Een kwade nacht is gauw voorbij Morgen vroeg zullen wij goed werk kunnen verrichten. Daar strekte hij zich uit op den vloer, niet ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. den werden onmiddellijk gedood. De vrouw, afkomstig uit Antwerpen, was meegereden met e envrachtauto. Toen zij op de plaats van bestemming was aangekomen, stap te ze van deze auto en nam haar viierjarig zoon tje op den arm, om aldus den rijweg over te steken. Vlak achter de vrachtauto volgde de auto van een kolenhandelaar, waarvan de be stuurder stopte op een vijftien meters afstand, om de vrouw in volle gerustheid den weg te la- Jen oversteken. De chauffeur van de autobus Lux, die achter den kolenwagen volgde, haalde uit en reed den kolenwagen voorbij. Het verschrikkelijk gevolg bleef niet uit. Moeder en kind werden door de autobus ge vat en een vijftiental meters verder gesleurd. De ongelukkige vrouw werd op slag gedood. Het knaapje werd in het naburige huis ge bracht, doch gaf er ook weldra den geest. De bestuurder van de autobus is na het onge luk als waanzinnig weggeloopen, doch kort daarna weer teruggekomen. Het parket stelt een onderzoek in. DROEVIGE REIS VAN DE „HUYGENS." Een inwoner van Malang ontving van oen familielid, die de reis naar Nederland met de „Christiaan Huygens" maakte, een schrijven, waaruit blijkt, dat ook op dat schip gedurende den tocht naar het oude land lang geen pretti ge stemming heerschte. Zoo schrijft hij, volgens de „Mal." d.d. 19 Augustus Wij troffen het (op deze reis) erg ongelukkig. Over het geheel was de zee onstuimig, terwijl er in de Golf van Aden, de Roode Zee en het Suez-kanaal een ondraaglijke hitte heerschte. De stemming, die toch niet reeds opgewekt was. daalde beneden peil, sinds achtereenvolgens o- verleden mevrouw J. M. Baumann, de heer J. H. W. Schumaker en een kindje. De beide eer sten werden successievelijk te Port Said en Ge nua begraven, het lijk van het kind ging in zee. Zooeven is ook de heer J. Th. Jarman. assis tent-resident van Salatiga, met verlof, die ziek aan boord kwam, overleden. Het is vreeselijk zijn vrouw en dochtertje aan te zien, die ook aan boord zijn. Den volgenden dag werd aan het schrijven toegevoegd Heden waren er weer twee dooden. Een hut jongetje en nog een kindje. De „Huygens" liikt wel een doodenschip. Van vele passagiers be gint zich een zenuwachtige stemming meester te maken. Je weet niet, hoe ellendig zoo'n sterf geval aan boord is, in deze kleine maatschappij waar je onwillekeurig zoo met elkaar meeleeft. BUITENLAND. EEN VOORDEELIG ZAAKJE met.... MUGGEN. Twee Berlijnsche jongens zijn op het snugge re denkbeeld gekomen, van munt te slaan uit de muggenplaag. Die is in den zomer in Berlijn zonder te morren tegen de hardheid van die weinig gemakkelijke slaapplaats, en hij wacht te het oogenblik af om zijn misdaad te voltrek ken. Die misdaad, vereischte zekere toebereidse len, die niet goed konden verricht worden, in de duisternis, zoo hij zich niet bediende van een lantaarn en de voorzichtigheid liet hem niet toe zulk een gevaarlijk middel te gebrui ken, dat de aanwezigheid van een indringer in de woning zou verraden. Om 's morgens vijf uur begon het te scheme ren. Zoodra een bleekgrauw licht de duisternis verving, verliet Ovide zijn schuilplaats, en op zijn teenen voortsluipend om geen gerucht te maken, naderde hij een venster en keek naar de tegenovergelegen huizen. Van alle waren de vensterblinden gesloten. Geen voorbijganger was in de eenzame straat te bemerken. Oviide dacht, dat hij de jaloezieën der ven sters, waardoor de touwen kwamen, die de stelling ophielden, naar zich kon toetrekken. De vensters stonden open. Hij stak den arm uit en trok de jaloezieën een weinig naar binnen. Op deze wijze kon hij in de straat zien, door de latten heen en zich gerust met zijn moord dadig werk bezighouden. De touwen die in de katrollen der stelling liepen, waren, zooals wij gezegd hebben, enkel aan de kozijnen der vensters, er viel echter niet -aan te denken die touwen het een na het ande re los te maken om de stelling, ineens vrij ge worden, op slag te doen vallen. Het was noodig, dat de twee touwen te gelij kertijd losgelaten werden. Thans komt Jeanne Fortier uit haar bak kerij, mompelde hij. Nog vijf-en-twintig minu ten tijd. Ik moet nog alles losmaken. Hij ging dan rechts en links knoopen losma ken, waarmee hij de koorden aan de venster kozijnen had bevestigd dat werk moest met de grootste voorzorg verricht worden, want, zoo de zwaarte der stelling de koorden deed glijden in en strik, die ze samenhield, was al les verloren. De stelling zou omkantelen en vallen. Hij had het eerste koord losgemaakt. De stelling gaf langs den rechterkant mee, doch slechts eenige centimeters. Ovide sprong naar den tweeden knoop en maakte hem los, het koord tegenhoudend om eiken schok te vermijden. zelf e;'B De stra| schen stede i j gens gingen nu inuF v'udraèafhr "cïoWiiberg en Karhorst rond, grijze werkkielen aan en ga ven zich uit voor arbeiders van de stedelijke muggenbestrijding. Men liet hen gewoonlijk in de kelders en op de daken scharrelen en ze de den net of ze wonder wat werk verrichten. Ge woonlijk lieten zij zich per huis 20 mark beta len en ieder deed dit graag, niet wetende, dat de werkelijke muggenbestrijding eerst veel la ter begint. BRANDSTICHTING. „Om voor goed opgeborgen te worden." Men leest, vooral in den laatsten tijd, vaak in Duitsche bladen over zelfmoorden. Een siga- renverkooper in Koningsbergen heeft echter wel een heel bijzondere methode gekozen, die wel even vermeld mag worden. De vorige week is in die stad een groote kerk afgebrand. De koopman Tihimm heeft bekend den brand te hebben gesticht. En wel met de bedoeling voor altijd in de gevangenis te ka men Wegens een vroegere brandstichting had hij bij het venten van zijn sigaren altijd maar weer te hooren gekregen „Van een brandstich ter koopen we niet Daarom had hij, ten einde raad, besloten maar voor goed uit de wereld cn in de gevan genis te verdwijnen. Waarschijnlijk hebben de personen, die hem zijn vroegere fout voor de voeten wierpen, niet bedoeld, dat de man zulk een consequentie uit hun woorden zou trekken. Ook niet er aan ge dacht, dat hun woord onzulke gevolgen zouden kunnen hebben. Anders hadden zij allicht tege lijk gevoeld hoe moeilijk zij het op die manier een zondaar maakten om op de dwalingen zijns weegs terug te komen, zoodat zij zelf min of meer tot zijn moreele medeplichtingen werden. De sigarenventer Thimm heeft helaas vele lotgenooten. EEN KOFFIE - SMOKKELPROCES. Men schrijft aan de N. R. Crt. Voor de strafkamer te Munster wordt thans een belangrijk proces behandeld het smokke len van groote partijen koffie uit Nederland naar Pruisen, hetwelk gedurende langen tijd per vrachtauto aan de Pruisisch-Geldersche grens bij Aalten is geschied. Bij dit prcces zijn ook verschillende Duitsche grensbeambten be trokken. Deze beambten lieten zich voor aan zienlijke bedragen omkoopen, de koffie, die als mais werd gedeclareerd, ongemerkt te later, doorgaan. Deze koffie werd naar Dusseldorf en omstreken verzonden. Een Nederlandsche koop man in de buurt van Venlo was de aanstichter. Voor dit feit zijn twaalf personen veroor deeld tot gevangenisstraf- en tuchthuisstraf van twee jaar en langer, met oplegging van boete van ruim twee millioen mark. Bij de behandeling in hooger beroep heeft de De strik in het midden bleef vast. Soliveau liet het koord los, dat door het ge wicht getrokken, zich aanstonds spande. Hij haalde dan uit zijn zak een mes, dat hij opende en liet het lemmer over de toppen zij ner vingers gaan. Het is juist geslepen, mompelde hij la chend. Hij snijdt zoo goed als een scheermes. Met het mes in de hand, hurkte hij neer ach ter de half gesloten jaloeziën en wierp een blik naar den kant der straat, waarlangs de brood- draagster elk oogenblik kon aankomen. Jeanne was nog niet te zien. Rechts en links werden eenige 'deuren geo pend, alsook winkels, waarvan de bedienden al geeuwend de vensterblinden afnamen. Ovide bemerkte de portierster van het huis waarin hij zich bevond. Op pantoffels en met een melkkan in de hand, ging zij een bruggetje over en volgde het tegenovergestelde trottoir om zich naar de ka de te begeven. Loop maar, vrouw, mompelde de schurk en geloof mij, in uw eigen belang, blijf zoo lang mogelijk weg. Het zal hier straks niet pluis zijn. Hij zag opnieuw langs den kant der rue St. André en zijns ondanks werd hij bevangen door een zenuwachtige siddering. Jeanne verscheen, haar broodwagentje voort duwend en zij zette den voet op het trottoir, waar de dood haar wachtte. Daar is zij, zeide hij bij zich zelf, nog altijd bevangen door die onwillekeurige siddering, waarvan wij zooeven gesproken hebben er valt nu te zorgen niet te missen. En de oogen op de Jeanne gevestigd, volgde hij haar in haar langzame wandeling. Zij ging stap voor stap voort en bleef hier en daar staan om brood te bestellen. Eenige voorbijgangers begonnen reeds haar te kruisen of vooruit te loopen. Het waren werk lieden, die zich naar hun werk begaven. Sapristi, dacht Soliveau met zekeren schrik. Het is wel mogelijk, dat er nog andere menschen met haar onder verpletterd worden. Na een oogenblik hernam hij met woest be sluit Welnu, bah des te erger voor hen Zij moesten er maar niet zijn. Het is toch een on geluk. De aannemer van het schilderwerk zal 'verantwoordelijk zijn. Hij zal schadevergoe ding moeten betalen aan de rechthebbenden. Jeanne liep steeds voort. L u (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1