J.R. KEUSS TABAK lüüëÈ 19e Jaargang. Vrijdag 14 December 1928. No. 99. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. kluss Laaf 125 - ALKMAAR. HEERENBMI mWIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. V ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hlppolytushoei Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Over verkoopen der huiden van ge schoten en nog niet geschoten beren. „De huid verkoopen, voor de beer geschoten is." Dit oude spreekwoord schiet ons onwille keurig in de gedacnte, nu aan alle kanten plan nen worden gemaakt omtrent de verdeeling der Zuidérzeegronden. Nog ligt het toekomstige landbouwgebied geheel onder water, nog zijn de eenige bewoners de grondwerkers van Oude Zeug en Kornwerderzand, en heftig geredetwist over de vraag Wat moet er met de gronden ge beuren Vast staat wel, dat er nog heel wat jaren ver- loopen zullen, eer er iets van deze plannen ver wezenlijkt kan worden. Al is men ook van plan, om de uitvoering der werken in sneller tempo te doen geschieden, nu er meer geld beschikbaar is (juist dezer dagen is een wetsontwerp inge diend, om de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1928 te verhoogen met 41/£ millioen gulden voor de afsluiting en 10V& millioen voor de in dijking en droogmaking van den Wieringermeer polder), al hoopt men dus eerder gereed te zijn, toch zal het- nog een aardig poosje duren, eer de gronden drooggelegd, verkaveld en voor bouw land geschikt gemaakt zijn. En echter is hier van voorbarigheid geen spra ke. Men zal alle beschikbare tijd noodig hebben, om gereed te komen. Het betreft hier een zeer moeilijke zaak, die bovendien verschillende kanten heeft. Daar is in de eerste plaats de zuiver landbouwkundige vraag, hoe de gronden het best geëxploiteerd kunnen worden, waartoe ze in den eersten tijd het best geschikt zijn en hoe ze het vlugst tot rijpheid gebracht kunnen worden. Doch daar naast staat de nog belangrijker vraag, wie de* gronden zal exploiteeren, de Staat, particuliere eigenaars, of pachters. Op het Landbouwccngres der S.D.A.P. te Wageningen is deze vraag ook aangeroerd en uit den aard der zaak komt men in dit kamp tot de conclusie, dat de Staat, de gemeenschap, de gronden moet behouden en exploiteeren. Er wordt gewezen op het inder daad lang niet denkbeeldige gevaar, dat de grond in handen zal komen niet van boeren, maar van speculanten, die den prijs opdrijven en zoo den toestand bederven. Als tegenstanders van dit plan hebben z ich o.a. doen kennen Prof. Bordewijk en, in een deze week te Alkmaar uit gesproken rede, het Tweede Kamerlid Bierema. De laatste heeft uitvoerig besproken een viertal mogelijkheden le Staatsexploitatie 2e ver koop 3e erfpacht 4e gewone, tijdelijke pacht. Tegen de eerste mogelijkheid bestaan volgens hem verschillende bezwaren, waarvan wel het voornaamste is, dat de exploitatie evenals iede re Rijksbemoeiïng omslachtig, duur en niet eco nomisch zou worden. Echter durft ook hij ver koop niet goed aan omdat het niet zeker is, dat de grond dan eigendom van den boer blijft, daar om voelt hij het meest voor een stelsel van altijd durende erfpacht, waarbij verhuren aan derden buitengesloten wordt. Verpachten kan daarnaast als tijdélijke maatregel dienstdoen, echter zal het de bedoeling moeten blijven, de gronden aan de boeren in eigendom te bezorgen, want de ei gendom oefent een groote bekoring uit. Tegen 'dit laatste argument, dat overigens niet nieuw is, wordt door de socialisten aangevoerd, dat niet de eigendom voor den boer het belangrijkst is, doch het ongestoorde gebruik, zij willen daar om ook een pachtwet, die den pachter in dit op zicht zekerheid geeft. In elk geval zal over deze zaak het laatste woord nog lang niet gezegd zijn. Nu we het toch hebben over verdeelep van huidon, kan er ook een woordje gezegd worden over een anderen beer, die wel degelijk gescho ten is, n.1. het beroemde kistje met 7000 guldon, gevonden in een onbewoond Alkmaarsch huis. Men zal zich het geval wel herinneren hoe eor. gelukkig schildersknechtje dit kistje vond en het gemeentebestuur zich er voorloopig over ontfermde. Nu doet zich het geval voor, dat er twee carjdidaten zijn voor de huid, die dus ieder aan een kant trekken. De een is de erfgenaam van de laatste bewoonster, de ander do eerlijke vindei' (die meent aanspraak te kunnen maken op de helft van het bedrag). Natuurlijk worden beiden geholpen door de noodige rechtskundi- In de laatste vergadering van den Raad is lang durig geredeneerd over een voorstel, uitgegaan van de meerderheid in B. en W., om het geld af te dragen aan den. erfgenaam. Doch de minder heid, was van oordeel Als we het nu afdragen, zijn we het kwijt en als dan later de vinder »n het gelijk werd gesteld en dus de helft kwam op vragen, dan zouden we met de gebakken peren zitten en zelf dit bedrag moeten bijdokken. La ten we daarom voorloopig maar vasthouden. En de raad bleek precies in tweeën verdeeld, de stemmen staakten. Het eind van het liedje is nu voorloopig, dat de erfgenaam geduld moet heb ben, tot de vordering van den vinder is toe- of afgewezen, en de gemeente houdt, wat ze heeft Wat ook maar de secuurste manier is BINNENL. NIEUWS. FEUILLETON. No. 124. Alles is voorzien, antwoordde Ovide. Ik geef een rondje echte chartreuse. Leve de Dijonnees riep men aan de tafel. Marianne het antwoord hoorende, was toege- loopen met twee fleschjes. U eerst, Moeder Lize, zeide zij. Jeanne bood haar glas aan. Het meisje schonk het boordevol dan ging zij voort, zich tot Soliveau wendend Gij nu, mijnheer de Dijonnees. Met bewonderenswaardige behendigheid had Marianne de fleschjes verwisseld en toen Ovide zijn glas aanbood, schonk zij hem van de char treuse, waarin hij een hoeveelheid van de Cana- deesche likeur gemengd had. Op uw gezondheid, Moeder Lize riep de schurk uit. Wij zullen tikken, alstublieft. De twee glaasjes werden getikt en Soliveau en de brood draagster ledigden ze met een teug. Amanda, wie het zweet uitbrak, hield door een spleetje van het gordijn, de oogen gevestigd op Ovide, Jeanne Fortier en Marianne zij had geen enkele hunner bewegingen uit het oog ver loren. Toen zij Soliveau zijn glas zag uitdrinken, ver scheen in haar oogen een onheilspellende glans. Nu zijt gij verloren, schurk, dacht zij, ik zou er op durven zweren Ik heb er het voorge voel van en dat voorgevoel bedriegt mij niet. Ovide stond op en zonder de brooddraagster uit het oog te verliezen, begon hij een liedje uit "een of ander variété. In 't midden van het tweede couplet hield hij op met zingen en streek de hand over zijn voor hoofd. Het geheugen scheen hem eensklaps,te bege ven. Ge blijft haperen, kameraad zeide de Ly- onnees lachend. Drink eens, het zal u weer te binnen schieten. Ovide zocht echter niet naar de laatste regels van het onderbroken couplet. Een wolk had eensklaps zijn gedachten ver duisterd. De uitwerking der Canadeesche likeur begon zich te doen gevoelen. Marianne, dooreen onwillekeurige ontstelte NEKKRAMP. Te Wilnis heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan met do-odelijken afloop, bij den 21- jarigen D. De man laat een vrouw en 2 kleine kinderen na. DE VLEESCHVERGIFTIGING TE ALPHEN AAN DEN RIJN. In de gemeente Alphen aan den Rijn en omge ving kwamen dezer dagen verscheidene ziekte gevallen voor, welke aan een vleeschvergiftiging iedon denken. Thans is gebleken, dat al deze ziektegevallen moeten worden toegeschreven aan gebruik van vleesch van een varken, dat in de gemeente Alphen aan den Rijn claudestien is geslacht. VERMAKELIJKE INBRAAK. Een der laatste nachten werd ingebroken in het Raadhuis der gemeente Lieshout (N.-Br.) Voor zoover tot heden kon worden nagegaan, wordt er niets vermist. Het vermakelijke van dit geval is echter, dat de daders in een brandkast rond om het sleutel gat een gat gekapt hebben, terwijl in de eerste plaats de oude kast.... niet op slot was en de sleutel bovendien bovenop het oude meubel lag. Tpt overmaat van ramp was de kast ook nog gehéél leeg, zoodat er niets te halen viel. De po- itie speurt thans naar de onfortuinlijke daders. DÉ 70.000STE te LEIDEN. Op het bureau van den Burgerlijken Stand te Leiden is gistermorgen de 70.000e inwoner van Leiden aangegeven. Het is een meisje, dat den naam heeft gekre gen van Christina Johanna Elizabeth v. d. Burgh klerk der af deeling gemeente-financiën en de Vnoeder J. M. E. v. d. Burgh-Stokhuizen, wonen de Zeilsingel 56. De kleine, die in het Diaconessenhuis vertoeft, waar de moeder is opgenomen, is reeds den lOn geboren. B. en W. schonken haar een spaarbankboekje met 100, de levensverz. Mij. Phoenix, te Wee- nen, een premievrije polis ad 1000, uit. te kee- ren op 21-jarigen leeftijd. Tal van zakenmenschen en andere particu lieren zonden eveneens geschenken. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gisteravond heeft de onbewaakte overweg bij de houtzagerij aan de" Enschedesche straat on der Oldenzaal, welke overweg steeds onbewaakt is geweest, twee slachtoffers gemaakt. Twee bewoners van het Oldcnzaalsche woon wagenkamp, die op één rijwiel zaten en in de richting Oldenzaal fietsten, werden door den treien, welke ongeveer 6.30 uit Oldenzaal was vertrokken, overreden. Van den 39-jarigen te M. werd het hoofd verbrijzeld. De 35-jarige vrouw nis bevahgen, keek verschrikt naar hem. De twee geheime agenten, met de ellebogen op de tafel leunend, splitsten de ooren. Is dat het aangekondigde gepal vroegen zij zich af. Zal het nog voor vandaag zijn, Dijonnees riep men van alle kanten. Gaat ge voort met zingen 1 'v Ovide sloeg een verdwaasden blik in het rond Zingen, herhaalde hij op een zonderlingen toon en met onkenbare stem, er valt nu wel te zingen Een algemeene ontsteltenis beving 4e genoo digden op het zien van de zonderlinge houding van Soliveau en van zijn wijd opengespalkte oo gen. Maar wordt hij dan gek, zeide de waardin Ik ben het niet die gek is, antwoordde de schurk, gij zijt het allen, onnoozele menschen. En hij deed die woorden gepaard gaan met een langen schaterlach. Komaan, komaan, zeide de waardin den Dijonnees naderend,, bedaar, kom tot bezinning mijnheer Pierre Lebrun. Gij ziet wel, dat gij gek zijt, vrouw, nut woordde de valsche baron De Reiss. Ik heet niet Pierre Lebrun. Ik heet Ovide Soliveau. Ik bon geen bakkersgezel, ik ben een burger, ik leef van mijn renten, dank zij mijn schatrijken neef van wien gij allen hebt hooren spreken, mijn neef Paul Harmant. Toen zij dien naam hoorde sprekën, sidderde Jeanne Fortier en zij werd zeer bleek. Iedereen was opgestaan. Men schaarde zich om Ovide, men zag hem met verbazing aan, men luisterde met onrust naar zijn woorden. Hij ging voort Paul Harmant gij wfeet wel De vermaarde mecanicien de groote fabrikant van Courbevoie. Ik heb u gezegd dat hij mijn neef was. Welnu dat is niet waar. Wij zijn fa milie noch van vaders, noch van moeders kant Hij is doodeenvoudig een dief, dat voorname personage, een dief, een brandstichter, en moor denaar, op mijn woord van eer Wij hebben ken nis gemaakt een-en-twintig jaar geleden, tus- schen Engeland en Amerika, op de mailboot de ..Lord-Maire." Hij vluchtte uit Frankrijk, omdat hij een gansche reeks misdaden gepleegd had. de schurk Hij begaf zich naar New York. Hij had een valschen naam aanagenomea. di vi van mijn neef Paul Harmant. sedert kort gestorven Ik heb hem betrapt, ik die niet dom ben en se dert een-en-twintig jaar. om miin stilzwijgen af te koopen, laat hij mij uit zijn kas putten. Zij is onuitputtelijk, zijn kas, hoe meer men er uit rooktabak, by uitnemendheid! ECHTE FR1ESCHE Oflelnnfy van rijpe tabakken) Reeds vanaf 50ct.per% pond 20d per ons -lOd. per 'ft ons N V. DOUWE EGBERJS TABAKSFABRIEKEN JOUREUTRECHT-AMSTERDAM-DEN HAAG OPGERICH31753 H. bleek zwaar gewond te zijn. Haar werd een voet en een been afgereden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ont boden. Het lijk en de vrouw zijn naar het R.K. zieken huis vervoerd. De vrouw kon nog verklaren, dat zij den trein wel hadden zien aankomen, doch gedacht hadden nog veilig te kunnen overste, ken. SCHAATSENRIJDEN. Dinsdagmiddag is door eenige kunstrijders reeds schaatsen gereden op de Laegieskamp te Bussum. Ook in de omgeving van Nijverdal (O.) reed men Maandag reeds op schaatsen op ondergeloo pen land. EEN GEWELDIG VARKEN. Door den landbouwer H. Kremer te Zeddam is een varken afgeleverd met het zeldzaam ge wicht van 952 pond. Het dier was 1.20 m hoog en I.85 m lang. AUTO TEGEN GOOISCHE STOOMTRAM. Vijf gewonden. Woensdagmorgen omstreeks zes uur reed een vrachtauto, waarin zich 14 werklieden bevon den, op den Rijksstraatweg tusschen Naarden en Bussum uit de richting Galgensteeg, toen uit de richting Laren een motorwagen van de Gooische stoomtram naderde. De chauffeur had geen sig naal gehoord, en zag plotseling de lichten van de tram. Hij gaf vol gas om nog te trachten over de rails te komen, doch de auto werd van ach teren gegrepen en sloeg om. neemt, hoe meer er in blijft. Het is een echte goudmijn. Wat heeft hij 'n millioenen, mijn neef Paul Harmant, die mijn neef niet is, maar wiens echte naam is Jacques Garaud. Jacques Garaud, herhaalde de brooddraag ster ontsteld, naar Ovide toesnellend en hem bij den arm grijpend. Gij hebt gezegd, dat Paul Ilar mant Jacques Garaud heette Gij hebt dat wel gezegd, nietwaar Soliveau's oogen schitterden. Zijn gelaatstrek ken waren geheel verwrongen. 'Ja, ik heb het gezegd, antwoordde hij, ik heb het gezegd, en ik herhaal het. Jacques Ga raud, de dief, de brandstichter en moordenaar, Jacques Garaud, die zijn baas Jules Labroue te Alfortville vermoord heeft, een-en-twintig jaar geleden Ha Hij dacht er in dien tijd niet aan, dat ik dit alles zou ontdekken. Maar ik vermoed de iets en ik heb hem, zooals aan u, Lize Perrin, de Canadeesche likeur ingeschonken, die de menschen dwingt te spreken, zelfs als zij er geen lust toe hebben Ook gij zult gaan spreken vrouwtje, gelijk een ekster. Hij wil zeggen, antwoordde Marianne, dat hij voor u een vreemde likeur had gereedge maakt en dat hijzelf ze uitgedronken' heeft. Ovide luisterde niet. De oogen vol bloed, het lichaam geschokt door ?en zenuwachtige siddering, ging hij voort De Canadeesche likeur, de drank, die Jac- Tues Garaud verplicht heeft om te spreken en die u, luide, voor iedereen zal doen bekennen, dat gij niet Lize Perrin zijt, dat gij Jeanne For tier zijt. Zwijg, zwijg, riep de brood draagster ver schrikt uit. Jeanne Fortier, ging Soliveau voort, wier dochter ik heb willen vermoorden, Jeanne For tier, die ik tevergeefs gepoogd heb te verplette ren onder de stelling in rue Cit-de-Coeur, Jean ne Fortier, veroordeeld tot levenslange opslui ting en ontsnapt uit de gevangenis van Cler- mont. Een kreet van afschuw ontsnapte aan aller mond. Een gevoel van afkeer teekende zich af op al ler gelaat en de kring rond Jeanne en Soliveau gevormd, werd wijder. Doch reeds had den brooddraagster den toe stand helder ingezien. Ha, ellendige, zeide zij, het hoofd oplich tend. Ellendige, gij denkt mij in het verderf te storten en gii redt mij. Jeanne Fortier, veroordeeld voor brand stichting, diefstal en moord dat zijt huilde de Dijonnees. Ja, dat ben ik. ik ben het wel, riep Jeanne Fortier uit en in uw verblindheid hebt gij mij de middelen gegeven om mijn eerherstel te vra gen. Ja, vrienden, ik ben Jeanne Fortier, de ver oordeelde, Jeanne de vluchtelinge. Doch ik werd veroordeeld voor de misdaden gepleegd door Jacques Garaud, gij hebt er de bekentenis van gehoord uit den mond van dien man Maar zoo ik gevlucht ben, dan was het om mijn kinderen weer te vinden, mijn dochter, die hij heeft wil len vermoorden, evenals mij Ik heb getuigen die uw woorden gehoord hebben, ellendige en zij zijn talrijk Dank zij u, zal ik mijn eerherstel bekomen Dank zij u, zal ik aan mijn kinderen geen geschandvlekten naam nalaten. De brooddraagsted voegde erbij, na een korte stilte Gij weet nu wie ik ben, vrienden. Gij kent mijn leven, mijn ongelukken, oordeelt mij. Ver oordeelt gij mij Iedereen snelde naar Jeanne toe, aller handen strektten zich uit om de hare te drukken. Wat Ovide betreft, hij was op een stoel neerge zonken ten prooi aan een hevigen zenuwaanval. Juist op dat oogenblik drongen de agenten der geheime politie door de menigte, die Moeder Lize omringden en een hunner zei. terwijl hij haar de hand op den schouder legde Jeanne Fortier, gevlucht uit de gevangenis van Clermont, in naam der wet houd ik u aan Gij houdt mij aan stamelde de ongelukki ge vrouw verslagen. Een gramstorig gemompel deed zich rondom de agenten hooren. DeLyonnees trad vooruit. Moeder Lize aanhouden, de braafste vrouw die er ter wereld bestaat, riep hij uit, dat nooit Gehoorzaam aan de wetLaat ons beiden onzen plicht vervullen, hernam de agent. Nooitwerd er van alle kanten herhaald. Wilt gij iemand aanhouden, grijp dan dien schurk vast, zeide de bakkersknechts uit Tours, Ovide aanwijzend doch raak Moeder Lize niet aan. De wet moet geëerbiedigd worden. Neen Neen Welaan, vertrek Moeder Lize, vertrek spoe dig, fluisterde de Lyonnee9 Jeanne in 't oor. Laat u niet gevangennemen. Gij moet werken voor het geluk uwer kinderen. Een dichte groep vormde zich aanstonds, om ringde de brooddraaagster en duwde haar naar de keuken waar een uitgang was, uitkomende op de naburige straat. De agenten, ziende dat zij tegen de overmacht niet opkonden, waagden den strijd niet. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1928 | | pagina 1