Ford Sedan Uiterst 550 gil INDIEN gij Italianc koopt ter verlichting Uwer hoest en INDIEN gij het koopt als lekkernij, dan zult U door Een bok en eenige andere zware werktuigen die zich op den wagen bevonden, vielen op de inzittenden waarvan vijf gewond wérden.Ben man uit Bussum brak twee ribben en liep ern stige vleeschwonden op een werkman uit Naar den brak ook twee ribben en kreeg een onder kaakfractuur, terwijl twee andere mannen uit Xaarden lichter gewond werden. Een vijfde werkman bekwam eveneens ernstige vleesch wonden. De slachtoffers moesten naar de „Ma- jella-stichting" worden vervoerd. De werklieden waren op weg naar Diemen, waar zij werkzaam waren aan het leggen van een kabel. Bij het onderzoek verklaarde de chauffeur van den vrachtauto dat hij geen signalen heeft gehoord. De auto werd grootendeels vernield. NOODLOTTIGE STAP. Toen verleden week Donderdagavond de tram van de Maatschappij De Meijerij aich te 's-Her- togenbosch op de trambrug over de haven be vond en daar stopte, stapte de 80-jarige J. de Werd, in de meening verkeerende, dat zich hier een perron bevond, uit met het gevolg, dat hij te water geraakte. De brugwachter Ekels mocht er mt hulp van zijn zoon in slagen den ouden man op het droge te brengen. Gewond werd hij naar het ziekenhuis gevoerd, waar hij thans aan de gevolgen is overleden. DE GLADDE WEGEN. Gisteravond omstreeks 10 uur is op den Haag- weg nabij de tol onder Rijswijk de heer C. van Beele uit Rotterdam met zijn auto tengevolge van de gladheid van den weg in de Haagvaart gereden en onder water terecht gekomen. De heer C. van Beele wist zichzelf zwemmende te redden. Een passagier de heer Wolfenspergen, die bij hem zat, werd met groote moeite door het personeel van de tol gered. Hij had enkele ver wondingen bekomen en werd in Rijswijk verbon den. De auto werd later gelicht. de Openbare Lagere School, de school voor Kind 'en Volk en Land. Bij de gelegenheid tot vragenstellen vroeg de heer P. Laroch, hoe de spr. dacht over de Vader landsche Geschiedenis en over de heldenveree- ring. Spr. hoopt voor de heele wereld, dat er nooit "meer oorlogshelden noodig zullen zijn en het is ook de taak van de school er aan mede te werken dat de oorlogen zullen verdwijnen. Echter, wat de vroegere helden als 'n de Ruyter, Tromp, enz. betreft, dat waren in hun dagen helden en man nen, die het land gewichtige diensten bewezen. Ook nu heeft Holland helden, al is het op an der gebied; denk maar eens aan de menschenred ders op onze kusten. Onze taak is, aldus spr. de ware geschiedenis op de school te onderwijzen en de opvoeding te richten naar de geest van den Volkerenbond dal is: gemeenschappelijk overleggen en geen oorlog- jjj meer. Dan komen wij te staan yoor 'n schoon doel. applaus. Onder dankbetuiging aan den spreker en aan de opgekomenen sloot voorz. daarna deze verga dering. worden, zoodat bij een mislukte worp, een twee de poging gedaan kan worden. De gordel moet zoo mogelijk eenige meters vóór den drenkeling in het water terecht komen, de strooming van het water brengt het slachtoffers dan wel bij den gordel. Proefnemingen hebben bewezen dat vrouwen veel langer drijvende blijven zonder hulp dan mannen. PROVINCIAAL NIEUWS. W LERINGEN. Door den aannemer den heer C. Boersen werd in de nieuw gebouwde slagerij van den heer J. Poppen te Den Oêver de kachel aange maakt ter verwarming en opdrooging van het gebouw. Enkele oogenblikken daarna hoorde men boven een vreeselijke knal en geraas. Wat kon dat toch zijn Spoedig gekeken en men kwam tot de ontdekking dat boven de zolder de schoorsteen uit elkander was geslagen, zoodat steen en kalk en luiken op de zolder verspreid lagen. De kachel welke beneden lustig brandde wist men spoedig door zout er in te werpen uit te dooven. Wat de oorzaak van deze ontploffing geweest is, weet men niet. Brand en persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De arbeider L. B. bij de Zuiderzeewerken te. Den Oever werkzaam zijnde had j.1. Maandag het ongeluk met zijn borst tusschen een kipkar en de bekisting van de sluisput bekneld te gera ken en bezeerde zich daarbij zoodanig dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen, welke een rustkuur voorschreef. Naar men ons meld zijn wegens de inval lende winter de werkzaamheden bij de Mtpij. „Trio" te Den Oever en de M.A.Z. te De Haukes voorloopig stop gezet zoodat tal van arbeiders werkloos zijn. De verpachting van de Normerven, Noor- derdijken, zeeweringen en vogelarij, Woensdag 12 Dec. 1928 in 't Hotel van den heer M. de Haan te H.-hoef, door den heer Ontvanger van Regi stratie te Helder gehouden, heeft in totaal opge bracht de som van 4422.62Vo, tegen f 3530 in 1927. Volksonderwijs Afd. Wieringen. Vanwege ge noemde vereeniging werd Dinsdag j.1. een open bare bijeenkomst gehouden in de zaal van Lont te Den Oever waar als sprker optrad de heer La- mers van Amsterdam met als onderwerp „De Openbare School, de School voor het Kind en Volk en Land." Nadat de voorzitter aan de aanwezigen 't wel kom had toegeroepen begon de heer Lamers zijn rede met te zeggen, dat wij geen strijd voe ren tegen de bijzondere school op zich zelfwij vragen ons echter af of een bijzondere school ge- wenscht is; of deze het onderwijs ten goede komt, en dan moeten wij dit ontkennend beant woorden. Men wil het wel doen voorkomen, of dat bijzonder onderwijs van den nieuwen tijd is en de Openbare lagere school van „den ouden stempel". Niets is minder waar en spr. wil ten dien einde de geschiedenis van het onderwijs even na gaan. In 't jaar 800 werden door Karei de Groote dé eerste scholen gesticht, de z.g. „Kloosterscho len", „bijzondere scholen" dus, die in hoofdzaak ten doel hadden het Christendom te verspreiden en de noordelijke landen aan den keizer te on derwerpen. De scholen verdwenen echter voor 'n groot deel weer totdat de „Hervorming" kwam, en ec-n tweede tijdperk voor de „bijzondere school" in trad. Nu echter hadden zij te zorgen voor de ver breiding van de „goede Gereformeerde leer" en de kerk was het, die de onderwijzers examineer de, benoemde en ontsloeg. Toen. kwam eind 1700 de Fransche revolutie en de eerste wet op het Lager Onderwijs kwam tot stand. Alle kinderen kregen bij het onderwijs gelijke rechten, het werd gewoon gelijk lager volksonderwijs. Maar toen kwam het verzet, ver zet van hen, die 'n deel van hun bevoorrechting kwijt raakten, omdat thans „ieder" kind kon leeren en kinderen uit het volk door hun be kwaamheden vaak tot 'n hooge en leidende posi tie opklommen. De menschen van verzet vormden zich tot de anti-revolutionaire partij en toen dat verzet geen vruchten afdroeg, ging men zelf scholen stichten en.... de bijzondere scholen kwamen terug. En heerscht in die scholen nu werkelijk de christelijke sfeer uw naasten lief te hebben Spr. antwoordt hierop Hij is zelf leerling van 'n bijzondere school geweest en ondanks de vele teksten, die aan de wand hingen werd bij de kin deren zooveel afkeer ingeboezemd voor anders denkenden, dat buiten de sphool angstvallig werd vermeden met die andersgezinden in aanra king te komen. Neen zegt spr., de ware Christelijke school is de Openbare Lagere School, waar plaats is vo-cr ieder kind, van welke godsdienst ook en waar de kinderen de ware naastenliefde wordt voorge houden. Daarom, aldus spr., zend uw kinderen naar SCHIERMONNIKOOG GEÏSOLEERD. Tengevolge van den krachtigen Oostelijken wind is het water op onze wadden laag. De post boot van den Rijksveerdienst Oostmahorn- Schiermonnikoog kon dientengevolge Woensdag zijn dagelijkschen dienst niet volbrengen, en is in de nabijheid van Schiermonnikoog blijven zitten. De post van het eiland heeft derhalve den vasten wal niet kunnen bereiken. N.iH. NOORDERKWARTIER. Algemeene vergadering. Onder leiding van den heer C. Wydenes Spaans werd Woensdag te Alkmaar de algemeene ver gadering gehoudend van het hoogheemraad schap Noord-IIolland's Noorderkwartier. Nadat de voorzitter hulde had gebracht aan de nagedachtenis van den heer J. Burger, hoofd ingeland, constateerde hij met genoegen, dat tij dens den jongsten storm de aan de dijken aan gebrachte schade zeer gering is geweest en de constrcutie deugdelijk is gebleken hij hoopte, dat door aanstuiving de geleden schade aan de duinen bij Camperduin zou worden hersteld. De begrooting voor 1929 sluit in ontvangst en uitgaaf met 1.315.340, waarbij het heffingsper centage kon teruggebracht worden van 4.88 op 4.74, voor dekking van de watersnoodkosten kon dit van 1.92 op 1.86 worden gebracht. Bij de algemeene beschouwingen meende de heer De Boer, dat er meer zorg besteed werd aan de wegen dan aan het dijkwezen en de op te brengen gelden te bezwarend werden voor den boerenstand. De heer Uitentuis achtte de voorge nomen verbetering van den Oostzanerdijk te luxueus en de heer Haremaker klaagde er over dat de steden naar verhouding te weinig in de kosten bijdroegen. Verschillende stemmen gingen op om de sala rissen der technische ambtenaren te herzien en op gelijk pijl te brengen met die der administra tieve ambtenaren en met twaalf tegen zeven stemmen werd besloten, het dag. bestuur en het hoogheemraadschap uit te noodigen in dezen geest voorstellen te doen. De begrooting werd hierna goedgekeurd met (één stem tegen, die van den heer Haremaker. WINKEL. Voor de betrekking van wegwerker in dienst der gemeente hebben zich 50 sollicitan ten aangemeld, waarvan 23 uit de gemeente. VEREENIGING DER GEMEENTE PETTEN en ZIJPE. Bij het afdeelingsonderzoek in d«> Tweede Kamer van het wetsontwerp tot veree niging der gemeenten Zijpe en Petten verklaar den vele leden het gelukkig te achten, dat op deze wijze een oplossing is kunnen worden ge vonden voor de moeilijkheden, waarmede de ge meente Petten reeds sedert lang heeft te kampen. Sommige leden, die er op wezen, dat de ge meenteraad en de commissie uit de ingezetenen van Zijpe, beide teden de voorgestelde samenvoe ging bezwaar hebben gemaakt, meenden, dat het in het algemeen ongewenscht is aan een ge meente grondgebieden op te dringen, waarop zij niet gesteld is. Zij zouden echter aan het ont werp niet op dezen grond hun steun willen ont houden, wijl in dit geval een noodtoestand aan wezig is, aan welken alleen op deze wijze een eind kan worden gemaakt, en wijl bovendien aan een belangrijk bezwaar door voornoemde «^olie- ges te berde gebracht is tegemoetgekomen. ANNA PAULOWNA. BUITENLAND. HEVIGE KOUDE. Kopenhage, 12 Dec. Volgens hier ontvangen berichten heerscht in Noord-Zweden 25 graden en in Noorwegen 10 graden koude. In Denemar ken staat de thermometer nog om het vriespunt. Draadloos wordt gemeld dat in de meeste deelen van Duitschland sedert eenige dagen een wintertemperatuur heerscht met matige koude en Oostenwind. VEREENIGDE STATEN. INFLUENZA-EPIDEMIE. Nog steeds uitbreiding. De zich steeds uitbreidende influenza-epide- mie in verschillende deelen van Amerika leidde tot het sluiten van een groot aantal scholen. De openbare gezondheidsdiensten hebben waar schuwingen tot de bevolkking gericht maatre gelen te nemen om verdere uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Gemeld wordt, dat de ziek te tot nu toe een zachtaardig karakter heeft en dat slechts weinig sterfgevallen voorkomen. HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Het uitgooien van reddingsgordels. Geen week gaat er voorbij of de Parijsche bla den maken melding van het feit, dat een levens moede getracht heeft om door in de Seine te springen, een einde aan zijn leven te maken. Maar de ervaring der politie is, dat de meesten van hun berouw van hun daad hebben, zoodra zij in aanraking komen met het water. Daarom heeft de politie nu een kastje laten maken bij iederg brug, waarin een reddingsgor del is geborgen, bevestigd aan een lijn van 18 m. Het is nu de plicht van eiken voorbijganger <jm aan ieder, die in 't water valt, dezen gordel toe te werpen en het naaste politiebureau te waarschuwen. Daar weinig menschen weten hoe een gordel op het water gegooid moet wor den, heeft de „Société Nationale de Sauvetage" demonstraties op de bruggen gegeven. Het vrije einde van de lijn moet aan den arm van hem, die den gordel gooit, vastgemaakt Ontwikkelings - avonden: Wij hebben reeds in een vorig no. van dit blad vermeld, dat vanwege de R. K. Volksbond Anna Paulowna dezen win ter een serie voordrachten wordt gehouden over het onderwerp: Wat dunkt U van den Chris tus?", welk onderwerp wordt behandeld door den Zeer Eerw. Heer M. Vinck, pastoor te Anna aulowna. Wegens de belangrijkheid van het nderwerp zijn deze voordrachten voor ieder toe gankelijk, voor Katholieken zoowel als voor niet katholieken. Het gesprokene wordt tevens opge luisterd door lichtbeelden. We hebben reeds 'n verslag gegeven van de eerste voordracht die op 27 Nov. j.1. onder groote belangstelling van een gemengd publiek plaats had. De 2e voordracht wordt gehouden op Dinsdag 18 Dec,. Zie adv. In het begin dezer week is het thans geheel electrisch ingerichte watergemaal in werking gesteld en naar we vernemen voldoet het heel goed. BREEZAND. Bollenveiling. Dinisdag werd door de Coop. Bloembollenveiling te Breezand de eerste voorveiling van leverbare bloembollen gehouden. De belangstelling voor deze veiling was zeer groot. Aangeboden waren ruim twaalf millioeri bollen. De prijzen waren zeer goed de omzet op de ze eerste veiling bedroeg ruim honderdduizend gulden, zoodat zij als een groot succes be schouwd kan worden. Nader meldt men ons nog De 1ste Voorveiling te Breezand. Dinsdag 11 Dec. j.1. werd de eerste voorveiling gehouden van Tulpen, Narcissen, Irissen enz. door de Coop. Veiling Vereen. „Breezand" (GA.) De Catalogus bevatten 1293 No. of ruim 12 Millioen stuks bloembollen. De belangstelling was enorm, ruim 80 auto's stonden voor café Borst en het publiek vulden de grooten zaal van den heer Borst geheel tot zelfs op 't tooneel, waar de Directie zat tb veilen. De to veilen producten gingen vlug van de hand tegen goede prijzen, zoodat op deze vei ling voor ruim f 100.000 (honderd duizend gul den) verkocht werd. Bewijs te over dat de Expor teurs de Bloembollen uit Breezand graag kooper. en hun afnemers in het Buitenland er ook wel opgesteld zijn. En ook een prachtig bewijs dat de kweekers van hier en omgeving niet naar een anderen veiling hun producten behoeven te zen den daar ggk hier de prijs gemaakt wordt en de koopers uit de geheele Bloembollenstreek cok hier komen koopen. UITSLAG GLADIOLEN VEILING 11 Dec. 10 UUR der COOP. BLOEMBOLLEN VEILING. 14-Cp; 12 - 14; 10 - 12; 8 - 10. Oranje Queen 1.10; 0.85; 0.40; Princepine 1.00; 0.90; 0.40; Halley 0.90; 0.85; 0.30; Marchal Foch 1.20: 0.90; 0.90 0.40; Mr. Frank Pendleton 1.30; 1.10; 0.60; Yellow Hamma 1.25; 0.90; 0.45; Copex 0.80; Bleriot 2.70; 1.70; 1.30; Schwaben 1.80; 1.35; 1.05; Vcnus 0.80; 0.45 Gen. Patain 1.00; 0.90; America 1.35; 1.05; Baron Jos. Hulot 1.35; 1.00; Flamings word 1.10; 1.00; Red Canna 2.30; 1.55; 1.05; Scarletta 1.75; 1.10; Hermione 1.25; 0.95; 0.35 Jac. v. Beieren 3.00; 2.50; Prince of Wales 1.30; 1.15; 0.90; 0.40 F.mpress of India 1.25; 0.75; 0.35 White Geanl 4.10; 3.00: Mr. C. P. Alkemade 2.20; 1.30; Capt. Friath. 0.95; 0.65; Vlugge handel met goede kooplust. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. Beste HARM. Zie zoo# de Sunterklaasdrukte is weer 'n beet je uit de weeg en we kunne weer ons kakement in z'n fatsoen late komme van al de taaie taai en speculaas kauwerij. De winkeliers ru9teh nou op hun lauweren; 't was hoog noodig ook, want bij sommigen waren er door de drukte zeker vier van de vijf op stap. Winkelier Lammers was tenminste finaal z'n kop kwijt; 'i ging van de lat; Het zweet gutste Piet in straaltjes van z'n tronie en z'n echtelijke helft Marie had handen te kort om Piet de pak jes in z'n handen te douën, die hij voor den bra ven Sint naar de klanten most sjouwen En eindelijk, 't liep gelukkig op 'n afzakker; Nog één „hart" most ie wegbrengen! „Is het hart inpakt, vrouw „Ja, Piet, in dat doosje op de toonbank!". Daar stonden er meer, maar Piet greep het eerste dat onder zijn bereik kwam, gaf 't waifie 'n ferme plakkert ten afscheid en holde als had ie vleugelen gekregen naar zijn laatste klant. As was ie de Sint zelf, deed ie ge heimzinnig de deur open en riep met z'n brom stem „van Sunterklaas En weg vloog ie weet', gelukkig z'n hart was ie kwijt De juffrouw pam even later de doos, knoopte voorzichtig de touwtjes los, deed het deksel open en het was akelig leeg Niks, niemandal Zij op hooge beene naar Lammers. „Zeg es, wat 'n kool stoof je me nou? D'r zat niks in „Watt!?! niks in Ik heb 't je toch zelf brocht hakkelde Piet Dan gleed z'n oog over de toon bank en zag ..nog 'n doosje; haastig lichtte hij 't deksel op, en jawel, daar lachtte 't hart, dat hij meende weggesjouwd te hebben, hem tegen „Wel heb ik nou Wat ben ik 'n karbouw Gelukkig de harten van Lammers en de juffrouw kwamen na die hardlooperij tot rust nu het hart-geheim opgehelderd was en de juffrouw met 't hart aan haar hart huiswaarts kon keeren Erger nog dan Lammers was onze jonge meel- wurm Japie Kossen er an toe. Z'n hoofd stond fi naai op 'n pent je en kom 'm dan niet an z'n bod dy. Ongelukkig komt de molenaarsknecht dag voor dauw met "n zak meel ansjouwen en Japie monstert met kennersblik, als 'n veekoopman de varkens 't gewicht van de zak. Er is jandorie te kort, of m'n kop er af!" bromt ie. Hij de zak op de bascuul;; jawel te kort! De pet op, de jas an èn met zevenmijls-laarzen als Klein Duimpje mafferig maar zakelijk naar den gemeenen le verancier. Als de zondvloed gulpten de woorden uit Japies mond. ..Haal de zak terug, zei de meelkoning tot z'n knecht, .„maar jij komt mee weerom Jaap, ..„Das vanzelf, zei Japie, sterk o- vertuigd! En de zak die kwam, en Jaap die kwam; de zak op de schaal 10 pond over „Zie je nou wel!" donderde de meelkoning „Die schaal van jou is vast niet goed, gooide Ja pie terug, maar toen kreeg Japie de bakker van des meelkonings vuist zoo'n zoen in z'n gezicht, dat ie nog ongewasschen, maar wel afgedroogd naar huis holde. Jaap wil nou naar de zitting van de Volkeren bond om over minnelijke oplossing bij geschillen te praten. Nooit meer oorlog, roept ie Zoo denken de hoofden van de scholen en de Gemeentesecretaris er ook over. Nou de raad hun huishuren verhoogd heb, heb ik me laten wais- make, dat een van hun naar Zuid Afrika gaat om 's te kaiken hoe de boeren daar „trekken!" En dan komt ie met 'n stel ossen en wagens weerom en dan begint met April de „groote ver huizing Nou ajuus TEUN. SPORT. SUCCES-NIEUWS. Zondag bij goed weer is het op het Succes-terrein weer druk. Om, 12 uur precies speelt Succes II tegen Schagen 3 voor de comp. en dit belooft een mooie wedstrijd te wor den. Sch. staat no. twee op de ranglijst doch staat nog 5 punten beneden Succes. De vorige wedstrijd tegen Sch. 3 werd met 41 gewonnen, dus jongens Zondag nog maar eens zoo hoor Om 2 uur speelt Succes I een vriendschappe lijke wedstrijd tegen het M.Ü.Z.-elftal van Der Oever. Dit kan ook weer een mooie wedstrijd worden, daar er goede krachten in het M.-elftal zitten. Het zal hier dus aan spanning niet ent- breken. Geijsen zal ook een plaats in het M.U.Z.- elftal innemen. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Oosterland v.m. 10 uur Ds. Van Beek. Zondag 16 Dec. smorg. 10 u. Godsdienstoefening in de Kapel te Den Oever IJ. Boersma, Cand. t.d. II. D. H.-hoef 's avonds 7 uur Ds. van Beek. Doopsgez. Gemeente: Stroe voorm. 10 uur Ds. Van .der Veen. •18 Dec. Doopsgez. Zusterkring. EVANGELISATIE: H.-hoef voorm. 10 uur de heer Bosma. Geref. Kerk Beltstrant. 's Morgens 10 uur Ds. P. .1. van Ende. 's Middags 3 uur Ds. v. Ende van Kamperland. Busdienst vanaf Den Oever. Bestelt uw visitekaarten voor Nieuwjaar bj A. van Zandwijk Grasweg Anna Paulowna. Of bij Mej. D. Smit, Van Ewijcsluis. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 13 Dec. 1928. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 7 Paarden 100 a 350 4 Stieren./ 150 a 400 13 Geldekoeien (mag.) 1.20 a 275 110 Gel de koeien (vette) 250 a 400 7 Kalfkoeien 240 a 345 7 Graskalveren 70 a 90 29 Nucht. kal veren 12 a 24 55 Schapen (vette) 36 a 45 1011 Overhouders 28 a 36 10 Varkens (mag) 20 a 30 107 Varkens (vette) per Kg. 0.68 a 0.70 104 Biggen 12 a 18 39 Konijnen 0.50 a 4 61 Kippen 1.50 a, 2.25 16 Eenden 0.75 a 1.50 Hanen 1 a 3 72 Kg. Boter 2.15 a 2.20. EIERVEILING, SCHAGEN, 13 Dec. 1928. Aanvoer 21694 Kipeieren. Prijzen gewogen en geschouwd 52-54 Kg. 7.90 a 8.40 55-57 Kg. 8.20 a 9.60 58-60 Kg. 9.60 a 10.40 61-63 10.50 a 10.60 Bruin 8.70 a 10.70 Wit 8.30 a 10.60; Klein 6 a 7.80 Gemiddeld 8.80. 374 Eendeieren f 6.70. EIERVEILING, HELDER. 13 Dec. 1928. Aange voerd 5047 Kipeieren. Prijs Bruin f 8.20 9.00 Wit 7.50 a 10.70. 2 deuren prima banden zonder eanlg gebrek. PLAATST UW NIEUWJAARSGROETEN IN DIT BLAD. verkoudheid, dan zult U ondervinden, dat Uwe keuze de juiste is. den fijnen smaak er steeds weer naar terug verlangen. ITALIANO wordt verkocht in rollen a 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. Voor ongros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar.

Wieringer courant | 1928 | | pagina 2