I.R. KEUSS TAB JEARKE 20e Jaargang. Vrijdag 4 Januari lv29 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No. 1. Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KhUSS Laat 125 - ALKMAAk. ■WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIêN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: HIppolytnshoel Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliieit. DE NIEUWJAARSKUS HIER EN DAAR. nigte. Te midden der verzamelde pachters had het „heerschap" de marktpomp te kussen. Meestal echter maakte hij gaarne gebruik van de afkoop-gelegenheid en liet de boertjes op zijn gezondheid drinken. Een gierigaard evenwel kon het op zekeren Nieuwjaarsmorgen niet over zijn hart verkrijgen, zijn beurs te openen, en kuste w erkelijk de pomp, waarop de verzamelde menigte zoo woedend werd, dat zij den man on der de pomp hield en hem een gratis duoche toediende op dezen kouden dag. Ook in Lon den bestond in verschillende restaurants lan gen tijd de gewoonte van den Nieuwjaarskus. De eigenaar van het restaurant schonk dan aan ieder lid van de vrouwelijke sekse een liter bier, in ruil voor een kus. Wat de echtgenoote van den bierschenker daaromtrent gezegd heeft, we durven 't niet vermelden, maar misschien wil de lezer 't zelf even invullen Sinds onheugelijke tijden zijn er in verschil lende streken aan den Nieuwjaarskus bijzonde re beteekenissen verbonden. In Frankrijk b.v. wordt die kus door velen beschouwd als een ge- lukbrenger. Ten bewijze madame Lucienne Guett, de Parijsche actrice, wipte tegen 12 uur op 31 December 1914 naar d enschilwacht, die in de buurt van de kerk St. Augustin op post stond, en toen de klok twaalf sloeg, kuste ze den landsverdediger op beide wangen, nadat zij zijn toestemming had gevraagd natuurlijk. Als ga lant Franschman verzocht de soldaat het com pliment terug te mogen geven. En een oogenblik later stond hij weer alleen op post, verrijkt met een zoete herinnering en wat pluisjes poudre de riz en rouge op zijn martiale knevels. Er is een aloude kuslegende, die betrekking heeft op een kerk in Lancashire in Engeland. Het bijgeloof wil, dat hij, die bij den eersten klokslag van middernacht op Oudejaarsavond het sleutelgat van de kerkdeur kust, en dan in draf rondom het gebouw loopt, zóó, dat hij nog juist bijtijds weer voor de kerkdeur staat om bij den laatsten slag bij twaalf het sleutelgat nog eens te kussen, het heele volgende jaar geluk zal hebben. In deze tijden is het lot van den burgemeesiei van Durham in Engeland veel aangenamer dan dat van een zijner voorgangers in vroeger tijden Zijn Edelachtbare toch was destijds verplicht op den eersten marktdag in elk nieuw' jaar een teederen zoen te gaan drukken op den 9noet vande eerste koe, het eerste schaap en het eerste varken, die dien dag ter markt versche nen. Dit gebruik bleef lang in eere, totdat de plaatselijke archivaris tot de niet zeer poëtische ontdekking kwam, dat volgens oude boekon met de drie te kussen individuen feitelijk bedoeld moesten zijn de drie, eerste vrouwen, die op de markt kwamen verkoopen. Dus sinds dien tijd wendde Zijn Edelachtbare plichtsgetrouw zijn burgemeesterlijke lippen in die richting. In Ox- fordshire was het de z.g. pomp-kus, die door den heer van het dorp gegeven moest worden op Nieuwjaarsmorgen, wilde hij dien kus n.1. niet afkoopen door een gift aan de verzamelde me- ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. FEUILLETON. No. 129. Al zijn moed verzamelend, sleepte hij zich op zijn handen voort tot aan de rijtuigen, ondanks de verschrikkelijke pijn die hij gevoelde hij richtte zich op, opende het portier van een rij tuig, kroop er in en uitgeput van pijn en vermoei enis viel hij bewusteloos op de kussens neer. In het paviljoen van Ovide waren de gerechtsdie- naarsijverig aan het zoeken. Men is hier niet gekomen om te stelen, zei- de eensklaps de chef der veiligheidspolitie, aan den rechter van instructie de goudstukken en de bankbiljetten toonend, die goed in het zicht lagen en den opengebroken lessenaar, waarvan de laden wijd open stonden. Dit is er het bewijs van. Wat is men dan komen doen vroeg de rechter. De papieren komen halen, waarvaji een der antwoorden van een ellendigen Solivcau ons het bestaan heeft doen kennen. Die man heeft, ons dus voor den gek gehou den, hernam de rechter. Hij had een medeplich tige in „De Bijeenkomst der Bakkers", en die medeplichtige, ziende dat hij aangehouden was, is hier alles komen weghalen, wat hem in ge vaar kon brengen. Dat moet Paul Harmant zijn, het is zeker Paul Harmant. De tang en de andere gereed schappen daar zijn nieuw. Zij zijn opzettelijk gekocht voor dit. werk. Die man was hier, toon wij aankwamen. Hij heeft de vlucht genomen. Ja, doch op dit uur van don nacht zal hij niet uit de nabijzijnde huizen kunnen wegko men. Zij worden bewaakt door de agenten, uit het politiebureau ontboden. Als het dag is zul len wij ze doorzoeken. Na die woordenwisseling werden de nasporin gen in het paviljoen voortgezet. De meubelen werden het eene na het andere nagezien, de kof. fers geopend en doorzocht. De chef der veiligheidspolitie had. evenals Duchemin, de adressen op de koffers gelezen. Het was hoog tijd, dat die man aangehou den werd, riep hij uit. De schurk was op het punt naar Amerika te vertrekken. Dit zal opge- teekend worden in het proces-verbaal. Om drie uur 's morgens was alles doorzocht en de twee gerechtsdienaars maakten het rro- Verkoudheid. Bij het natte, onaangename weder, dat in de Decembermaand meestal heerscht, is het ver- koudheidsvraagstuk meer dan actueel. Men wan delt met niet heelemaal heele schoenen over het natte plaveisel en men trapt bij vergissing, in een plas. Dan komt men met natte voeten thuis en den volgenden morgen wordt men wakker, ondanks droge kousen en centrale verwarming met een onaangenaam gevoel in den neus, waar voor de practijk en de wetenschap den naam verkoudheid hebben bedacht. Zakdoeken in al lerlei formaten worden bij dozijnen gebruikt en ook de waschvrouw krijgt meer werk. De neus blijft evenwel als een fonteintje loopen en het niezen wil maar niet ophouden. De toestand is niet uit te houden. Dit is ook van meening, die de geleerden allang zijn toegedaan, want ze hebben zelf ook wel last van verkoudheid. Reeds jaren piekeren ze over een middel «om de chroni sche aandoening van het neusslijmvlies te be strijden. Een zeer menschlievend geneesheer. Bardier uit Lyon, heeft na langdurige proeven een electrisch toestel vervaardigd, dat. naar hij beweert, in staat is de verkoudheid binnen twin 'tig minuten te genezen. Kleine metalen plaat jes, die als electroden kunnen worden aange wend, bevestigd men met knijper aan den neus van den patiënt, die in een stoel plaats neemt. Electrische draden loopen naar een weerstand. De geneesheer schakelt den stroom in. De sterk te van den electrischen stroom regelt hij. naar den aard van den verkoudheid. De patiënt voelt een aangename warmte in de neusgaten. Na een behandeling van twintig minuten met een zwakken wisselstroom van 200 tot 300 mili-am nére is ook de ergste verkoudheid geëindigd Met zulke vooruitzichten kan men gerust en zonder vrees een koude periode tegemoet gaan. BINNENL. NIEUWS. WOLVENPLAAG. Uit Wilna wordt gemeld, dat Vrijdag j.1. een 60-jarige bedelares in de nabijheid van het dorp je Woloszczijzna door wolven is overvallen en verscheurd. Van verschillende plaatsen van de Poolsch-Lithausche grens komen berichten o- ver de wolvenplaag binnen. Eenige dagen gele den werd een vluchteling die werd gezocht we - gens eenige door hem bedreven paarden-dief- stallen, eveneens door wolven overvallen en verslonden. ONVEILIG NOORD-BRABANT. Men schrijft uit Heesch aan de Geld. Gedurende den Kerstnacht hebben onverla ten wederom de gelegenheid waargenomen om tijdens de vroegdiensten, toen de man met zijn kinderen naar de kerk was, alhier in te breken, en een geldsom machtig te worden. Toen de huis genooten van de kerk huiswaarts keerden, stond de voordeur wagenwijd open Ondanks het dag aan dag surveilleeren van politie en het houden van nachtwacht van bur gers, heeft men hier maar niet kunnen verhin deren, dat brutale inbraken bij rustige burgers aan de orde van den dag zijn. Als de dieven hun slag geslagen hebben, durven zij gerust tot dc boertjes zeggen Ga maar niet op stap en blijf in huis, wij zullen wel zorgen, dat wij tijdig weg komen. Dit is het toppunt van bocvcnhumcr. Donderdagnacht zijn ongenoode gasten de wo ning van den landbouwer Ant. van Schaijk in het heieind onder Berghem binnengekomen. Ze waren bezig de schuif van de binnendeur te ver wijderen, toon vrouw S. haar man waarschuwde Deze opgestaan loste eenige revolverschoten, waarop de dieven de vlucht namen, achtervolgd doof S. Buiten gekomen bleven zij een eind van het huis verwijderd staan. S., nog niets ver schrokken, riep hun toe „nou komt, nou ik wakker ben," waarop de bandieten, die met hun vijven waren, antwoordden „kom maar hier als ge durft." S. was woedend en liep op het 5- tal af, maar dezen vonden het geraden zich uit de voeten te maken. Vrijdagnacht hebben inbrekers door het uit snijden van een ruit zich toegang verschaft tot het kantoor der Stroohuizenfabriek „Concordi- a" te Boxtel. Het schijnt dat de dieven haastig in hun werk zijn geweest, daar slechts een be drag van 200 wordt vermist. Door de politie wordt, een onderzoek ingesteld. BLOEDVERGIFTIGING. De weduwe H". te Leiden krabde dezer dagen een puistje aan haar gelaat open. Zondag is zij aan bloedvergiftiging overleden. GEWELDPLEGING OP DEN OPENBAREN WEG. Te Hbllandsche Veld werd eenige weken ge leden des avonds de weg onveilig gemaakt verschillende personen werden aangevallen en mishandeld, terwijl hun rijwielen werden ver nield de nachtwaker werd in het kanaal ge- worpen. Als verdacht van deze openliike geweld pleging zijn thans te Assen in arrest gesteld de arbeiders A. V., G. B., S. M., B. O., R. G., B. P., en B. B., allen woonachtig te Hollandsche Veld. IN EEN BEERPUT GESTIKT. Zaterdagavond is in het gehucht Einighau- sen, ten Westen van Sittard, de 31-jarige mejuf frouw Maria Stevens, vermoedelijk door de duis ternis misleid, op het erf in den beerput geraakt en verdronken. De ongelukkige heeft zich nog willen redden, door den rand vast te houden, doch spoedig waren haar de krachten ontnomen en zonk zij langzaam in de put. ces-verpaal van de huiszoeking op. De politie agenten bewaakten den ingang der huizen, gren zende aan het paviljoen van Soliveau. Zoodra het dag wórd, gingen de agenten in de tuinten en binnenplaatsen en begonnen een nauwkeurig onderzoek. De bewusteloosheid van Raoul Duchemin had vijf uren geduurd. Toen de jongeman tot het bewustzijn terugkeerde, was zijn lichaam als gebroken, verstijfd en zijn ver stuikte voet deed hem vreeselijke pijn. Hij her innerde zich alles wat er gebeurd was en zijn hoofd door het portier stekend, keek hij rond, waar hij zich bevond. Het was dag geworden. Op de binnenplaats w^ren de stalknechten be zig met de rijtuigen schoon te irraken, die het een na het ander ingespannen en buitenge- bracht werden. De rijtuigen reden door een poort, uitkomende op een straatje. Men zal mij ontdekken, dacht Duchemim Van al de rijtuigen zijn er nog slechts drie over' Dat waarin ik mij bevind, zal op zijn beun schoongemaakt en buitengebracht worden e- venals de andere. Wat gedaan Wie weet of de politie niet op wacht staat aan al de uitgangen? Ik mag mij nochthans niet laten aanhouden, ondanks al wat mijnheer Etienne Castel mij ge zegd heeft ik moet hem spreken, ik moet hem vandaag zelf de akte van overijden van den echten Paul Harmant overhandigen. O, ik zal mij kloekmoedig en krachtdadig toonen. Ik zal van hier vertrekken. En hij deed, zonder gerucht, het portier van het rijtuig open. Op dat oogenblik kwamen twee politieagenten de binnenplaats op. Raoul bukte, haasttg het portier dichttrekkend. Een der politieagenten vroeg aan de stalknechts: Is uw deur sedert lang open En de knecht antwoordde Sedert half vijf en nu is het zes. Hebt gij niets gezien dezen of gehoord de zen nacht of dezen morgen, dat uw aandacht heeft getrokken Weineen. Is er iets gebeurd Is er in de buurt een misdaad gepleegd 't. Is een heele historie. Het zou te lang zijn, maar sedert één uur dezen nacht heeft de man. dien men zoekt, den tijd gehad om zich uit de voetten te maken. Men heeft vergeten het straat ie aan dezen kant te bewaken. Dus gij hebt niets gezien Noch gezien noch gehoord. Niets volstrekt niets. Bah, de schurk ontsnapt ons dezen keer, doch wij zullen hem later wel vangen. Vroeg of KINDERUITZENDING NAAR DE HUIZEN VAN HET CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KI7/DERHERSTELLINGS- EN VACANTIIE- KOLONIES. Alle koloniehuizen van het Centraal Genoot schap, behalve het Boschhuis te Nunspeet, zijn wederom gedurende eenige weken gesloten voor de noodige herstellingen. Bij voldende deelneming en daar is bij de onbetwistbaar gunstige resultaten van de win ter verpleging welhaast niet meer aan te twijfe len zullen de volgende tehuizen hun deuren weer openen voor een breede schare zwakke kinderen Huis Heelsum op 17 Januari, het Rivierhuis te De Steeg op 18 Januari, Het Noorderhuis te Hoogeveen op 19 Januari, Kerdijk en Zwarten dijk te Egmond aan Zee op 31 Januari, het Em- makinderhuis te Wijk aan Zee op 1 Februari en Ons Genoegen te Oostvoorne op 8 Februari of 15 Maart, terwijl zoo noodig ook het Zeehuis te Bergen aan Zee 2 Maart opengesteld kan wor den. Het 10de huis, n.1. Veluwezoom, wordt dezen winter verbouwd en ingericht voor 100 kinde ren. Aan de propaganda wordt intens gewerkt. In 1928' werden voorzoover nog niet ver meld de volgende afdeelingen opgericht of werd in beginsel tot de oprichting besloten Amerongen, Barendrecht, Blija, Dalfsen, Die penveen, Driebergen, Eerbeek. Eindhoven, Graf horst, Haamstede-Den Burg, Hattem, Hollum- Ballum, Kwadijk, Laren Geld., Loosdrecht, Mui den, Olst, Oldeiïxarkt, Oudesluis, Papendrecht, Pernis, Ruurlo, St. Johannesga, Souburg, Tjexel, Ursem, Utrecht Ziekenzorg, Vlachtwedde, Vrie- zenveen, Wervershoof, Wilnis. Winsum Fr., Ys- selmuiden, Zevenhoven, Zweeloo. Het aantal afdeelingen, dat op 26 Maart 1927 nog 348 bedroeg, is sedert dien na -afschrijving van de inmiddels opgeheven afdeelingen, geste gen tot 413. Het ideaal, in elke gemeente een af- deeling en hulp aan elk slap en zwak kind in Nederland, in dus in de verste verte nog niet bereikt. De provincie met het grootst aantal afdeelin gen is Noordholland, n.1. 84. Relatief echtei winnen het Drente en Groningen, waar in res pectievelijk 3 en 7 gemeenten nog geen afdee- ling bestaat. laat loopen die kerels toch in het net. En de twee agenten verwijderden zich. Een der stalknechts begaf zich naar de rijtuigen, om een .ander schoon te maken. En trok het rijtuig bij, dat naast dat van Raoul stond. De angst, waarin de jongeman verkeerde, is gemakkelijker te begrijpen dan te beschrijven. Raoul zeide bij zichzelven, dat deze toestand zoo niet langei kon duren en voor den tweeden keer opende hij het portier. Slechts vijf of zes passen scheidden hem van de deur, welke op het straatje uitkwam. Hij wilde zijn zieken voet op den grond zetten. Dat was onmogelijk. Hij steunde dus op zijn ge zonden voet, wierp een blik naar de stalknechts cn twee koetsiers, die bezig waren met in te spannen. Alle vier keerden hem den rug toe. Hij verzamelde toen al zijn moed en in drie sprongen op één been hinkend, bereikte hij de Daar was hij verplicht tegen een der deurpos ten te leunen. Mijnheer.mijnheer, riep hij toen tot de mannen, die zich op de binnenplaats van den rijtuigverhuurder bevonden. Op zijn geroep keerden zij zich om. Wat is er vroeg een hunner. Ik heb mijn voet verstuikt en kom hier een rijtuig halen, om mij naar huis te laten bren gen. Dat kan toch, nietwaar Welzeker, mijnheer, welzeker, antwoordde een der koetsiers, naar Raoul toesnellend. Leun maar op mijn arm en stap in dit rijtuig. Hij hielp den jongeman om plaats te nemen en ging dan voort Hoe is u dat ongeluk overkomen Ik heb misgestapt op den kant van het trottoir. Dat verwondert mij niet. Die trotoirss zijn zoo gevaarlijk. Ik ben bijna klaar met inspan nen en dan vertrokken wij doch voor u naar huis te brengen, zal ik verplicht zijn naar mijn woning te rijden, om mijn eten te gaan halen. Dat is niets, antwoordde Raoul, als gij u maar spoedt. Wees gerust. liet zal geen vijf minuten du ren. Waar woont gij In de rue d'Assas. Sapristi, het is nogal ver. Ik neem u per uur en gij zult een goeden fooi hebben. Dan gaat het wel. De koetsier spande zijn paard in, steeg op den bok en vertrok. Amanda had een verschr ikke 1 ijken nacht door gebracht. Te zes uur 's morgens was zij nog zon der nieuws van Raoul. Wat was er toch ge beurd Welk onvoorzien geval had hem opge houden Het meisje stelde zich angstig die vragen en kon er niet op antwoorden. Eensklaps bemerkte zij een rijtuig, dat in snellen draf kwam aanrijden. Zij had een oogenblik hoop. Deze hoop werd niet teleurgesteld, want het rijtuig hield stil aan de deur van het huis on, Raoul verscheen aan het portier. Kom gauw naar beneden riep de jonge man haar toe. Amanda haastte zich te gehoorzamen. Waarom komt gij niet naar boven vroeg zij hem. Om twee redenen. Vooreerst, ik heb mijn voet verstuikt. Hemel Het is niet erg. Ten tweede, ik moet naar de rue d'Assas. Ik heb de papieren. En daarenboven de o- verlijdensakte van den echten Paul Harmant. Ovide is niet thuisgekomen. Hij is aangehouden, zeide Amanda. Aangehouden herhaalde Duchemin. Amanda verhaalde in het kort, wat er den vo- rigen dag in „De Bijeenkomst der Bakkers" ge beurd was. Alles gaat best, riep Raoul Duchemin uit, na het meisje aangehoord te hebben. Doch, ik heb vreeselijke pijn aan mijn voet. Ik zal u straks komen mededeelen, wat er bij mr. Castel zal gebeuren. Ik ben er zeker van, dat hij tevre den zal zijn. Etienne Castel had insgelijks een slechten nacht gehad. Evenals mejuffrouw Amanda, wachtte hij angstig op de komst van Raoul, doch hij wacht- te tevergeefs. Omstreeks vier uur 's morgens ging hij slapen uitgeput van vermoeieenis, doch hij kon den slaap niet vatten. Hij stond om zes uur op en begaf zich naar zijn atelier. Tegen den muur was de schilderij geplaatst, welke twee werklieden den vorigen dag hadden ingepakt. Voor de kist stond het kartonnen paardje. De kunstenaars was van plan het ^elf te dragen. De bestellers zouden om acht uur de schilderij komen halen, om ze naar de rue de Bonaparte te brengen. Etienne wandelde met groote stappen, onge duldig in zijn atelier op en neer. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1