GELUKKIGE REDDING. 'Te Liebenwalde (Brandenburg) zakte Zonda een 2^-jarig kind door het ijs. De kinderjuf Sprong de baby na en kon het pakken, maar gleed zelf echter weg onder het ijs. Een derde, die te hulp snelde, werd eveneens door de zui ging onder 't ijs weggesleurd. Edoch toesnellen de toeschouwers smaakten het genoegen alle 3 drenkelingen te redden. EEN TYPISCHE O.W.-ERSGESCHIEDENIS. Voor den oorlog bezat de familie Bronner een klein kroegje te Moravisch Ostrau. Na de om wenteling begonnen de drie gebroeders Bron ner echter te speculeeren, hadden daarmee suc ces, verhoogden hun vermogen in de inflatieja- *ren en bezaten weldra een likeurfabriek, die zich binnen korten tijd tot een internationale onderneming ontwikkelde. Heelemaal in de haak schijnt die ontwikkeling niet te zijn ge weest want de gebroeders Bronner waren her haaldelijk verwikkeld in processen wegens be- öriegelijken in- en uitvoer, van spiritualiën in verschillende landen. Zoo verwierven zij echter millioenen. Toen het in Tlsjecho-Slowakije voo; hen echter niet veilig was, gngon zij naar het buitenland. Twee der gebroeders vestigden zich te Berlijn. Hier begonnen zij weer te speculee ren met het resultaat, dat zij binnen korten tijd straatarm waren. De derde broeder ging naar Weenen werd eigenaar van het hotel Ritz. Hij leefde op groote voet, verwierf een renstal en wierp het geld met volle handen om zich heen, Kort geleden kwam de deurwaarder bij hem, vond echter niets meer om in beslag te nemen. Bronner bezat behave wat hij aan het lijf had nog slechts een koffer met kleeren en ondergoed Zijn millioenen had hij tot den laatsten cent ver brast. Ook de oorspronkelijke bron van hun vermo gen, de likeurfabriek, is naar den kelder. Op de laatste aandeelhoudersvergadering is het kapi taal van 30 millioen Tsjechische kronen terug gebracht op 50.000 kronen. POES REDDE HAAR. Een dame uit de Blucherstrasse te Berlijn hoorden Zaterdagnacht haar poes luid miau wen. Toen het dier niet te kalmeeren was stond zij op, maar werd door een duizeling bevangen. Met haar laatste krachten stiet, zij een venster open. Door de binnenstroomende koude lucht kwam zij na eenigen tijd bij en ontdekte een lek in de gasbuis in den kelder. Het heele huis was met gas gevuld. Zonder haar poes zou zij zijn gestikt. DOOR HET IJS GEZAKT. Vrijdagmiddag zijn nabij Wehrden (Pruisen* drie schooljongen van 8, 10 en 11 jaar door hel ijs gezakt en verdronken. Het was niet mogelijk hen te redden, daar het ongeluk midden op de rivier plaats had en het ijs te zwak was om de redders te dragen. GEVAAR VOOR EEN GRIEPEPIDEMIE. Bij de Londensche politie is aangifte, gedaan dat uit een auto een koffer isi gestolen, welke tubes met bacillen bevatte, welke voer proefne mingen bestemd zijn. Indien de tubes mochten breken, bestaat de kans, dat te Londen een ern stige griep epidemie zal uitbreken. HEVIGE KOUDE IN FRANKRIJK. Eenige slachtoffers. Parijs 6 Jan. Ook in den afgeloopcn nacht heeft de hevige koude boven geheel Frankrijk aangehouden. Uit de meest verschillende declen van Frankrijk wordt zware sneeuwvala gemeld In de Provence daalde de temperatuur tot 22 graden onder nul, terwijl zij te Parijs slechts 3 a 4 graden onder nul bleef. De bladen melden zes gevallen van personen, die zijn doodgevroren. DE INFLUENZA-EPIDEMIE in de Ver. Staten Reeds 12.000 dooden New York, 6 Jan. Volgens bericht uit Was hington aan de „Monday" is volgens een door de gezondheidscommissie uit Washington aan de „Monday" is volgens een door de gezondheids commissie uitgebracht rapport het aantal doo den ten gevolge van de op het oogenblik in de Vereenigde Staten heerschende griepepidemie gestegen tot 12.000. Men vreest, dat het aantal dooden nog aanzienlijk hooger zal worden voor de epidemie ten einde is. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Een begin met ongelukken. Een on verstandige veehouder en een ver. keerszondaar. Waarom wij jaloersch zijn. Een kunstenaar zonder inspiratie Ondanks alle wenschen voor een gelukkig 1929, zijn er in de eerste week van het nieuwe jaar toch al weer verschillende ongelukken ge beurd. Als een bijzonder droevig geval willen wij hier vermelden dat te Zaandam, waar een 16-jarig meisje uit Westzaan op Nieuwjaarsdag door een achteroprijdende auto werd overreden entengevolge daarvan na korten tijd overleed. En een tweede ongeluk, minder ernstig geluk kig, maar al heel merkwaardig, kwam tusschen Beverwijk en Haarlem voor. Eigenlijk was dit hog net in het oudejaar 's avonds ongeveer kwart voor twaalf. Een autobus, bestuurd door een chauffeur, die als een goed paard den stal rook en daarom een behoorlijk vaartje reed, zou daar den spoorwegovergang passeeren, doch de bestuurder merkte niet, dat de afsluitboomen gesloten waren en reed den boel in elkaar. Ge lukkig kwam alles vrij goed terecht de chauf feur werd niet gewond, passagiers had hij nie meer in en een naderende trein kon bijtijds ge waarschuwd worden. Doch zoo'n ongeluk toont wel aan, dat alle zorg voor het bewaken van o- verwegen niet' helpt, zoolang chauffeurs suf o- slaperig zijn. Nog voor meer menschen zette het nieuwe jaar slecht in. Zoo b.v. voor een paar menschen die Vrijdag wegens hunne zonden werden gediv ven voor den kantonrechter. U zult zeggen, dat het in zoo'n geval in den regel niet goed met je afloopt. Daar hebt U gelijk in maar de bedoelde gevallen kwamen de zondaars er wel heel be kaaid af. Daar was in de eerste plaats een vee - "houder uit Grootschermer, cne in het vorig jaar onder zijn schapen rotkreupel kreeg. Dat was erg, maar nog veel erger was, dat de eigenaar daarvan geen aangifte deed en dat juist toen een veearts kwam aanstappen, die hem op de vingers tikte. En zoo kwam nu de nalatige schapenbaas voor de balie en beweerde daar, dat hij niet wist, wat rotkreupel was. Dat was wel een heel rare uitvlucht, maai* enfin, een kat in nood doet wel meer rare sprongen. Er was jammer genoeg niemand, die hem geloofde en het slot van de zaak was, dat de ondeskundige veehouder 60 gulden of 60 dagen kreeg. En een tweede wetsovertreder, een chauffeur van een vrachtauto, die in de buurt van Bergen een Wieringer au to had aangereden, doordat hij links van den weg hield, kreeg eveneens een stevige vermaning om voortaan beter de regels van den wegna te komen, in den vorm van 40 gulden of 40 dagen. Maar genoeg van ongelukken en straffen. We willen de lezers in het begin van het jaar niet al te droefgeestig maken. Een ander onderwerp dus. In de vele cijferreeksen, waarop wij in deze dagen vergast worden en waarop wij vernemen, hoeveel nieuwe wereldburgers er in het afgeloo- pen jaar op ons toch al zoo volle wereldje zijn bijgekomen en hoeveel andere zijn overleden en dergelijke wetenswaardigheden, in al die cijfers trof ons het feit, dat in St. Pancras, een gemeen te met bijna 1400 inwoners, in het heele jaar 1928 slechts vier menschen zijn gestorven. Als dat geen gezonde streek is, weten we het niet. Daar kan de gemeente beslist reclame mee ma ken. En....wat zal de doodgraver daar dik worden Ja, op zoo'n gemeente kunnen wij jaloersch zijn. En jaloersch zijn wij ook een beetje op Andijk. Daar wil men een nieuwe Gereformeer de kerk bouwen, iets, wat op Andijk al net als op andere plaatsen geld kost, heel veel geld zelfs. Doch wat lezen we nu met onze verbaasde oogen Dat er reeds een bedrag is toegezegd van 67500,En dat dit nog niet eens het eindbe drag is, want dat men meer dan 70.000 gulden verwacht. En als we dan eens nagaan, hoe moei lijk het in onze buurt is, om voor welk doel dan ook wat bij elkaar te krijgen, hebben we dan geen redenom jaloersch te zijn Mogen we nu tot slot nog iets vertellen van een professor Neen, deze professor was niet verstrooid, hij was alleen maar erg langzaam. Men weet misschien, dat er al jaren lang plan nen bestaan om te Haarlem een monument op te richten voor „Hildebrand" (Nicolaas Beets), Obscura." Ongeveer vijftien je ar geleden heeft een daarvoor opgericht comité aan een bekend Amsterdamsch professor opdracht gegeven, om een plan voor dat monument te maken. Doch nog altijd heeft deze niets geproduceerd en wel. volgens zijn verklaring, omdat hij geen inspira tie kreeg. Nu heeft eindelijk de commissie hem verzocht om zoo gauw mogelijk en althans ui terlijk binnen vijf jaar, met of zonder inspiratie, de zaak in orde te maken, en anders zal hij moe ten.... betalen, 't Lijkt ons wel een practische manier PROVINCIAAL NIEUWS. EEN TREURIGE ^HUISKOMST. Een varensgezel uit Beverwijk die, na eenigen tijd van huis te zijn geweest, Zaterdagmiddag thuis kwam, vond zijn vrouw dood te bed lig gen. Er waren drie kinderen in huis, waarvan het oudste zes jaar is. Zij wisten niets anders mede te deelen, dan dat moeders reeds eenige dagen te bed lag. De buren' hadden niets van bemerkt, omdat het wel meer gebeurde, dat de vrouw eenige dagen afwezig was en zij dachten dat zij met de kinderen de Kerstvacantie elders doorbracht. De kinderen hadden zich al deze dagen ook niet buiten de deur vertoond en be vonden zich in vrij verwaarloosden toestand. Onmiddellijk werden de politie en geneeskun dige gewaarschuwd. Nog dienzelfden avond stelde het parket van Haarlem een onderzoek in DE AUTOBUS IN NOORD-HOLLAND. God. Staten van Noord-Holland hebben afwij zend beschikt op het verzoek van Gebr. Rosse- naar te Purmerend om opheffing van het door de Kroon opgelegde vervoerverbod Landsmeer Amsterdam. Bij Ged. Staten van Noord-Holland heeft H. van Diggelen aangevraagd den dienst Bever wijk—Haarlem te mogen overdragen aan de N.V. Stormvogels, die den dienst onderhoudt IJ muidenHaarlem. Over dit verzoek zal in Februari worden beschikt. DE SCHEEPVAART OP DE ZUIDERZEE. Hoorn, 6 Jan. De zeilscheepvaart op de Zui derzee is tengevolge van de vorst geheel geslo ten. Vanuit Hoorn is de stoomvaart nog moge lijk. BEEMSTER. De omzet van de tuinbouwvei ling „Beemster" was in 1927 f 840000 en in 1928 1.200.000. BEEMSTER. Een meevallertje. Bij de nuts- spaarbank alhier werd door een dienstmeisje voor de eerste maal haar spaarpenningen naar genoemde instelling gebracht. Toen zij haar boekje inkeek, bleek dat er 25 teveel was bij geschreven. Bij onderzoek bleek dit gedaan te zijn, om dat zij de 2000ste spaarder was. BEEMSTER. IJs en de gevolgen. Alhier zijn al verschillende jongelui in hun overmoed om een der eersten te zijn die op het ijs waren en er met een nat pak afkomen. Het ijs is hier nog absoluut onbetrouwbaar, behalve enkele tus- 'schenslootjes. Door G. A. van Tïeulingen is een aanvraag ingediend ingevolge de Landarbeiderswet ter bekoming van 'een plaatsje. Onder den veestapel van R. L. Waiboer is mond- en klauwzeer geconstateerd. POLITIE. Weggeloopen een hond. Verlo ren een belastingplaatje. Gevonden een zak brui ne boon en. Inlichtingen ter secretarie. ^-Koning Winter. Ook in onze Gemeente mÖn op de smalle vaarten en wijde slooten al druk op de schaats bezig. En als de vorst nog eenige dagen aanhoudt zal het hopen wij moge lijk zijn de groote banen op het Oude Veer in ge bruiik te nemen. Dan wordt 't eerst recht weer een vroolijke boel op de schaats. Jammer is het, dat de Molenvaart zoo lang door de schepen wordt opengebroken. Zoo kan toen van de kant van Breezand en andere rich- flhgen nooit per schaats naar de groote baan komen. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. HONDENBELASTING. De Burgemeester van Wieringen brengt on der de aandacht van de houders van honden, dat, in verband met de gewijzigde invordering: voorschriften, geen aanslagbiljetten voor ge noemde belasting meer worden uitgereikt, en de voldoening van het verschuldigde moet ge schieden tegelijk met de verplichte aangifte, welke behoort plaats te hebben in de maand JANUARI ten kantore van den gemeente-ont vanger, bij gebreke waarvan tegen de nalatigen, onverminderd hunne verplichting tot betaling der belasting, proces-vérbaal zal worden opge maakt. Wieringen, 7 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd. L. C. KOLFF. AFGIFTE CONSENTEN. De Burgemeester van Wieringen maakt be kend, dat op Zaterdag 12 Januari a.s. in het lo kaal van den Heer S. Koorn Pz., Havenstraat Den Oever, des namiddags van 2 tot 5 uur, zit- den schrijver van het beroemde boek „Camere ^ing zal worden gehouden voor de afgifte van ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND. Geboren Josephus Adriaan, z.v. G. A. van Hese en van J. M. Jonge jan. Neeltje, d.v. B. de Vries en van G. Borst Petrus Johannes, z.v. G. van der Park en van M. Ruijter Christina An na, d.v. P. Huiberts en van C. M. Schilder Ja- cob, z.v. T. Korver en van A. P. Molenaar. Ondertrouwd Gecne. Getrouwd: Jan van Zandwijk en Coinelia Jo- hanna Schenk. Overleden Gerrit Dekker, oud 3 weken, zoon van Jan Dekker en van Cornelia van der Ham. - Aan Cornelis Maars, dienstplichtige der lichting 1928 uit deze gemeente, is voorgoed vrij stelling van den dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. consenten voor kustvisscherij. Wieringen, 7 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. LANGS DE STRAAT. EEN PAARD OP HOL Een winterigen, kouden Januari-dag. Stil en rustig is het in de straten van het dorp. Rust hangt tusschen de huizen. Alles zweemt naar vreedzame stilte. Alleen een paar ledige boerenmestkarren komen, ieder met een paard bespannen, achter elkaar de straat inrijden. Een auto staat aan den kant der straat wordt opgang gegooid en weldra dreunt de motor stampstootend in de auto. Juist is het paard van de voorste mestkar naast de auto gekomen. Het paard schrikt. Een moment Een trilling gaat door het beest. Kop omhoog In razende vaart snelt het beest in angst- schrik vooruit. Het paard is op hol geslagen. De voerman, door schrik geen meester van zijn paard, valt, door den plotselingen schok, voorover van den wagen. Kreunkermend ligt de man nagst zijn aan splinters gereden klomp. Deuren vliegen open. Mannen, vrouwen en kinderen schieten haas tig vraagkijkend naar buiten. Een groote kring van nieuwsgierigen vormt zich om den bezeerden man. De man wordt onder kreungekerm opgeno men op een stoel gezet en zittend weggedra gen naar den dokter. De in ontbloot hoofd uit het gemeentehuis ge snelde Burgemeester vraagt belangstellend naai het ongeval. Politieagenten, daarstraks nog knus bij het warme kacheltje zittende, trotseeren de koude en gaan met den voerman dragende mannen mee naar den dokter. Overal hoor je vragen „Wie was het „Hoe kwam het „Is hij erg bezeerd „Is de wagen over hem heengegaan „Was de wagen vol of leeg Onderwijl is het paard verder gehold, de wa gen zig-zag slingerende achter zich voorttrek kende. Van de steeds laveerende boerenwagen vallen de planken met een plof in stukken op den hard bevroren grond, totdat plots het paard een hal ve slag omdraait en nog over het heele lichaam trillende tot stilstand is gekomen. Haastig komen- menschen aangeloopen. Het schuimbekkende paard wordt vastgegre pen de strengen van den spoorstok losge maakt het gebroken leidsel, dat wel twintig slagen om de as van het voorwiel is gedraaid en nog aan één kant aan het bit van het paard vastzit, is ook al reeds los. Het paard wordt weggebracht. De wagen in elkaar gezet en weggereden. De eerst zoo kalmrustige straat is veranderd en geeft nu te zien een druk pratend gesti-uilee rende menigte van mannen en vrouwen. Meer nieuwgierigen komen aanloopen. Vra gen en antwoorden gaan over en weer. Wie maar iets meer weet van het ongeval dan zij, wordt aangeklampt en al spoedig is opge merkt, de menschen merken zóo gauw wal op dat de dokter niet thuis is, want zijn au to staat niet in de garage. Toch komt na tien minuten slechts, de dokter in groote vaart aan rijden en hoort men roepen „Daar komt Dok ter!",Hij is er direct!"en wordt er nog wat nagepraat en met belangstelling ge-in- formeerd naar den voerman „Zou het erg we zen „Bloedde hij erg „Hoe zag hij er uit?".... totdat de menschen. nog vel var het ongeval, weer naar huis trekken. Nog geen half uur is verloopen en de strafs' ligt weer stil en verlaten in den winterigen, kouden Januari dag. De VieTde Wijze uit het Oosten. De „Verma ning" te H'.hoef was 1.1. Vrijdag tot in alle hoeken met belangstellenden gevuld toen dit spel voor de tweede maal werd opgevoerd. Hebben wij reeds in 'n vorig nummer geschreven, dat de op voering viel te loven, ook thans vlotte het spel 'zeer goed. Zonder grimeering de vêrschillende rollen goed uit te laten komen, valt al reeds niet mee En ook de stembuiging in dichtmaat is niet gemakkelijk. Wij begrijpen dat er uren van oe- lening voor noodig geweest zijn om tot opvoe ring op dusdanige wijze te komen. Ons compliment aan de jongelui. Doch boven al willen wij, en wij zijn er van verzekerd na mens allen te spreken, die in de Vermaning wa ren, onze hulde brengen aan mevrouw Van der Veen. Op talentvolle wijze heeft zij naar het be kende boek het spel in dichtmaat bewerkt. Wat 'n arbeid. En ook de aankleeding van 't tooneel en costumes werden door haar bewerkstelligd. Ofschoon wij weten, dat mevrouw Van der Veen geen lof voor haar werk verlangt, waagden wij het toch dit even te vertellen. De groote belangstelling en de toewijding van haar jeugdige dilletanten moeten haar 'n vol doening voor haar arbeid geweest zijn. Alweer op hol. De veehoudersknecht S. B. ge raakte in de Koningstraat te H.-hoef bij 't pas seeren van een auto, welke hem vliegensvlug voorbij reed met paard en wagen op hol. B. viel van den wagen en kreeg 't wiel over zijn voet, d'<i gekneusd werd. Paard en wagen bleven in de Elft staan, doordat 't leidsel om de wielen vastliep, 't Paard mankeerde niets, doch de wa gen had eenige averij bekomen. Vanwege de vorst liggen visscherij-, scheep vaart- en Zuiderzeewerken grootendeels stil. Op Zuiderzee vormt zich reeds veel ijs, vooral voor de Haukes is alles reeds dicht. DOOPSGEZ. GEM. Vrijdagav. 8 uur D. G. Jongerenkring te H.-hoef. DEN OEVER -- Nieuwe bezems vegen De nieuwe café houder, de heer Wemmen hoven van Amsterdam die de zaak van M. Tijsen heeft overgenomen heeft Zaterdag zijn café geopend. De toeloop was geweldig groot, en ook de vol gende dagen. De moderne bediening, en de twee aardige brunettes in het buffet oefenen natuur lijk ook hun aantrekkingskracht uit —Woningverkoop: Naar men ons meldt heeft de heer S. Zomerdijk alhier zijn huis uit de "hand verkocht aan S. Bakker Sz. te De Gest voor f 3700.— Het huis staat aan de Zeestraat. --Het wintert; ..het vriest en de jongelui, alsook de ouderen zouden van het schaatsenrij den kunnen genieten, ..als er ijs was. Helaas, de Gasthuissloot is verdwenen en met haar na tuurlijk de zoo leuke baan voor de kinderen Wat nu Het bestuur van IJsclub, Voor waarts zit zoo gauw niet bij de pakken neer. 't Wil trachten 'n stuk afgegraven land halfweg Oosterland - Den Oever onder water te zetten en te trachten daar een baan te verkrijgen. Een groot magazijn. Voor Afd. IV van de M.U.Z. alhier is een nieuw groot magazijn vol tooid. Het flinke gebouw, modern ingericht is weer 'n flinke mat/riaal-aanwinst voor de be roemde werken. Aanbouw Oosterlander school. De aannemer P. Doves laat al druk steen en ander materiaal voor de aanbouw aanvoeren. Als hem het weer nu wat meehelpt, zal het hem, hopen wij geluk ken, het gebouw binnen den bepaalden termijn klaar te krijgen. En dat is noodig, want zoodra de Zuiderzeewerken weer met kracht worden voortgezet zullen vele huisgezinnen zich hier weer vestigen en zullen ook de nieuwe schoollo kalen dringend noodig zijn. j.1. Maandagavond vergaderde de IJsclub Voor waarts in het lokaal van den heer Jr. Lont. Aan wezig waren 46 leden. Na opening door voorzitter, den heer Kuiper, en voorlezing der notulen door den secretaris, den heer S. Jb. Bakker deed de penningmeester de heer M. Kuijt rekening en verantwoording. Er was 'n batig saldo en alls was in orde. De altredende bestuursleden, de heeren Jb, Kuiper, Jb. Kaan en S. Zomerdijk werden herko zen en namen hun functien wedrr op zich. Als keurmeesters werden herkozen de heeren C. Bak ker Jz., J. Smit Jbz., en S. Wagemaker en als re serve <tie heer J. W. Hegeman. Bespreking Ijsbaan. Na eenige discussie werd besloten den heer C. Maars te vragen de ven on der den dijk, welke in huur is bij H. Bakker tot baan te mogen inrichten. Zoo dit niet gelukt zal het bestuur trachten 'n andere gelegenheid te vinden. Als eerste wedstrijd te houden, als ijs en weder dient zal 'n hardrijderij zijn voor mannen en daarvoor bij minder dan 16 deelnemers be schikbaar worden gesteld een som van f 50, te verdeeleh in drie prijzen. 'n Verloting werd tot slot onder de aanwezi gen gehouden le prijs won P. Hermans, 2e J. Bak ker Cz., 3e Jr. Lont en 4e S. Jb. Tijsen. Met 'n woord van dank sloot voorz. vervol gens de vergadering. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 7 Jan. 1929. 54 vette koeien 235 k 420 3 vette kalveren 110 a 160 vette kalve ren per ned. pond 1.4Ö a 1.70 32 Nucht. kalv. (slacht) 8 a 26 909 vette Varkens (zware) per ned. pond 6871 cent Zouters per ned. pond cent. Wat er over bleef van de Keet van H. Kuiper, welke Donderdagavond door 't vuur werd ver woest. Niets dan 'n hoopje asch en een paar ge blakerde blikken emmers

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2