GEVAARLIJK kan men verkoudheid meestal niet VERLICHTING van deze onaangenaamheden vindt WIERINGEN. Nadruk verboden. TOLLEN. Als men door heel het land spreekt, zingt en schrijft over Tollen, de TJollenaar en het Tol huis, waarom zouden wij er dan niet over schrij ven. is Want al bewegen wij ons in den tijd van vóór circa twintig eeuwen terug, ook toén was er ver zet tegen de tollen. Vooral toen de Romeinen het tolgeld te hun nen bate gingen verhoogen. De Romeinen. Ook op de hooge kliffen van VVireo kwamen zij en namen ook kennis van de inkomsten van den tol der VVireonen. En dat was vrijwel het voornaamste van wat toen op de Romeinen tegen had. „De halle van het navigium", zoo heette het tolhuis waarin eiken schipper van de langs de „Telle" passeerende vaartuigen hun „Tel" moesten offeren. En aan den voet van den meest oostelijken heuvel van VVireo, aan uen N.O. ingang van „de Meer", was nog wel een „hoofd-telle" een „Sto'n-telle", dat is een telle met eene wacht. Deze hief niet alleen tol, doch inspecteerde ook de schepen. Want VVireo lag in de verdedigingslinie van het koningshuis der Vriesen, „Med-umb-Lac", zooals het genoemd werd. Deze naam beteekeml „Midden op den heuvel en midden aan het meer." In eiken doorgang van deze linie, welke is te vergelijken met de Hollandsche waterlinie om Amsterdam, lag een „telle." Die linie lag ten Noorden over de „Mures Ter ra Calamitosum" en „VVireommie", ten Oosten over „Terra Cygnus-Calamitosum" en „de Cre- pido," ten Zuiden en ten Westen over de „Regio a Terra Rectio". Onder „Mures Terra Calimitosum," wordt verstaan de muur, dwars door het half ver dronken land ten Zuid-Westen van Wieringen, welke muur in Wieringerwaard en Anna Pau- lowna immers door Dr. Paludanus is bloot ge legd geworden (ongeveer 1750.) Onder „Terra Cygnus", dat is „Zwanen of Vo gel-land", wordt verstaan het tegenwoordige „Zeufloord" en onder „Terra Calimitosus" dat is half verdronken land, (de Vriesen zeggen „gammel-land") en Crepido, dat is „bemuurde oever", wordt verstaan de tegenwoordige „Gammels" en „de Kreupel." Onder „Regio" a Terra Rectio'', dat is „de grenslijn van het regeerings-gebied", wordt ver staan ,,'t Regterland" en „de Reghter-wadden", het tegenwoordige „Drechterland" en de tegen woordige „Reecer-wadden." Te water en te land waren in deze linie onder scheidene tollen of tellen gelegen, waarvan onf- nog talrijke sporen zijn overgebleven. Het aantal dezer tollen is onder den invloed van de Romeinen nog zeer vergroot geworden. Vooral langs de door hen aangelegde Heir- of Heeren - of Konings- en Poolwegen. Vandaar ook de namen „Koningsi-pad" en „Hjeeren-pad" en „Pool-weg" eri „Keizer-Pool- weg" op Wieringen. De Keizer-pool-weg liep om het Oosteinde van Wieringen. (De dijk boven den Oever heet im mers nog „de Keizer-pool-dijk" en de Oosthel ling van het hooge land bij den Oever nog „de Pool.") Het „Koningspad" is door hen aangelegd, mid den tusschen de Noordelijke en Zuidelijke (toen reeds bestaan hebbende) landwegen, die met kaarsrechte dwarswegen met het Koningspad verbonden werden. (De z.g.n. lanen). „De Pool-weg" en „het Heerenpad" doorsnij den Westerland van Zuid tot Noord. Wij komen op een ander nader terug, doch willen met deze vluchtige beschouwing even een blik laten slaan op enkele der talrijke sporen die ons, ook hier op Wieringen, van het verblijf der Romeinen, bewaard zijn gebleven. Wij keeren nu tot de inleiding van dit artikel terug. „De Tollen". Daartoe gaan wij aan boord van een vaartuig dat de „beneden-Isle" afvaart, van uit de kom der „Zuther-see via de Meer en VVireo naar de uitmonding boven Te-Isle. (Wordt vervolgd.) O. J. B. HUMOR IN DE RECLAMF. In dit nummer zullen onze lezers in de adver tentie-kolommen weer aantreffen een humoris tische. advertentie van de fabrikante van de be kende D. E. ECHTE FRIESCHE HEEREN-RAAI geteekend door Ton van Tast. Wij twijfelen niet, of deze serie zal, evenals het vorige jaar, weer met veel belangstelling worden gevolgd. Staten van Noord-Holland van 6 April 1927 waarbij aan W. Prins in Den Helder vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Den Helder en Den Oever op Wieringen, en tegen de beschikking van genoemd college van 4 Mei 1927, waarbij aan H. J. en H. Naastepad te Anna Paulowna ver gunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Den Oever (te Wieringen) en Den Helder. TEXEL. Treurig ongeval. Maandagmiddag itr de heer Jb. Boon van Oudeschild, die zich per fiets naar huis begaf, door 't rijden tegen een schuinen kant van den weg zoodanig komen te vallen, dat hij zich niet meer kon oprichten. Na geruimen tijd in dezen hulpbehoevenden toe stand daar in de koude gelegen te hebben, werd de ongelukkige door een voorbijganger opge merkt. Deze haalde direct hulp. Per auto wefu de heer B. naar <den Burg gebracht waar dokter Boswijk een beenbreuk constateerde. Dinsdag morgen is de ongelukkige naar het ziekenhuis te Helder vervoerd. TEXEL, 't Nieuwe gebouw van het Texelscli Fanfarecorps, 't Bestuur van het Tex. Fanfare corps heeft voor het plaatsen van haar nieuwe repetitie lokaal, waarvoor gelden bijeen zijn ge haald op de Fancy-Fair, een terrein aangekocht neven 't Witte Kruisgebouw. De sloot daar zal worden gedempt. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. AFGIFTE CONSENTEN. De Burgemeester van Wieringen maakt be kend, dat op Zaterdag 12 Januari a.s. in het lo kaal van den Heer S. Koorn Pz., Havenstraat Den Oever, des namiddags van 2 tot 5 uur, zit ting zal worden gehouden voor de afgifte van consenten voor kustvisscherij. Wieringen, 7 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd. L. C. KOLFF. AANGIFTE voor de BEVOLKINGSREGISTERS Burgemeester en Wethouders van Wieringen herinneren de ingezetenen aan de volgende be palingen inzake het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Zij, die zich in deze gemeente vestigen, moe ten binnen veertien dag ter gemeente-secre tarie een getuigschrift \an woonplaatsverande ring (verhuisbiljet) inleveren, aan te vragen in de vorige woonplaats zij, die uit de gemeente vertrekken, moeten ter gemeente-secretarie een verhuisbiljet aanvragen. Van verhuizingen binnen de gemeente moet ter gemeente-secretarie worden kennis gegeven, uiterlijk acht dagen na de verhuizing. WIERINGEN, 10 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. C- KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen belanghebbenden in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Pro vincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1928 vóór of op den laatsten der maand Maart a.s. bij de besturen en de ambtenaren, die het aan gaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden als ver jaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mogelijk te bespoedigen. WIERINGEN, 10 Januari 1929. Burgemeester en Wethouders voorn.. L. C. KOLFF. De Secretaris VAN DUIN. Loop der bevolking op 1 Jan. '28 M. V. Totaal. 2043 1880 3923 Geboren 46 51 97 Gevestigd 474 347 821 Overleden Vertrokken 2563 2278 4841 17 19 36 2546 2259 4805 167 128 295 PROVINCIAAL NIEUWS. HEER-HUGOWAARD. Groote onvoorzichtig heid. Donderdagmorgen had alhier een vrij ern stig ongeluk plaats. De reiziger P. Dekker, al hier, zou zich met den trein naar Hoorn bege ven. Aangezien hij op 't laatste nippertje aan de halte Middelweg verscheen en de trein reeds weer in beweging was, wilde hij vlug op de treeplank stappen. Hij stapte echter mis en kwam te vallen. Dokter Spierings constateerde een dubbele beenfractuur en achtte opname in het St. Elisabethsgesticht te Alkmaar noodza kelijk. LANGEDIJKER GROENTEN VEILING. Omzet met een millioen gulden gestegen. Aan de Langendijker Grocntenveiling te Br. op Langendijk is in 1928 totaal verhandeld voor een bedrag van 4.299.000. In het vorige jaar 1927 was dit 3.253.000. Een vermeerdering dus van ruim een millioen. Deze hoogere omzet zit echter hoofdzakelijk in de hooge koolprijzen van het voorjaar 1928. dus behoort dit noe bij het bedrijfsjaar 1927--'28. AUTOBUSSEN WIERINGEN—HELDER. Bij kon. besluit, zijn ongegrond verklaard de beroepen ingesteld door de directie der Nederl. Spoorwegen tegen debeschiklcing van Gedep. Bevolking op 1 Jan. '29 2379 2131 4510 Gedurende het jaar 1928 werden 2 levenlooze kinderen aangegeven. Het aantal huwelijken bedroeg 31. Echtscheidingen hadden niet plaats. BURGERLIJKE STAND, over de maand DECEMBER 1928. Geboren Hielkje, d.v. A. Bijma en G. van Wieren Simon, z.v. S. Dekker en M. Metselaar Anna, d.v. J. Kraak en T. Kok, beiden wonende te Den Helder Harmannus, z.v. E. B. Kaman en E. Jager Johanna Maria Elisabeth Emeren- ce, d.v. C. Briaire en H. W. Herber, beiden wo nende te Engelen Maria Nelleke, d.v. T. J. van Vegten en N. de Wit Trijntje Adriana, d.v. J. Metselaar en N. Stadig Albertus Hendrikus, z.v. D. Luikens en J. Posthuma Cornelis Jan, z.v. P. Jongkind en J. Steenbergen. Ondertrouwd J. Musters en C. J. de Greef G. Bakx en C. van Gemst J. Oden en T. W. de Haan. Getrouwd C. van Mook en W. van Ham W. Kuiper en T. A. Kroon. Overleden C. de Wit, oud 21 -jaar A. Seg- gers, oud 60 jaar, weduwe van J. Lukkien, wo nende te Nieuwe Pekela P. Luyt, oud 48 jaar. echtgen. van B. H. Kraan, (overl. te Alkmaar S. C. Berende, oud 3 maanden, z.v. S. C. Berende en A. A. Ilmer, wonende te Raamsdonk H. Krommedam, oud 71 jaar, echtgenoot van E PotP. Koorn, oud 76 jaar, echtgenoote van Jb Mostert T. Lont, oud 39 jaar, echtgenoote van C. Kaan, wonende te Amsterdam. Loop der bevolking over December. Ingeschreven personen. Mw. G. Leuf van Am sterdam J. Steenbergen van Meppel F. Wcm- menhove en gezin van Schagen J. Bittner en Echtg. van Heemstede Mw. A. Kooij van W'on- seradeel C. van Kreeke en gezin van W: 1- phaartsdijk L. Kuiper en gezin van Medembilk J. Aris en gezin van Anna Paulowna J. F. Kelch en gezin van Boxtel Mw. A. Ezinga van Onstwedde A. G. J. Schutte van Ambt Delden; J. Delhez ambtshalve ingeschreven W. Don kerbroek van Ezinge R. J. Schipper en gezin van Amsterdam G. H. Linterman van Amster dam J. S. Nieuwbuurt en gezin van Den Hel der J. Hl Navis van Wisch J. Vogelzang en J. R. Vogelzang van MaastrichtR. Hoekstra van Oude Niedorp Mw. M. S. Heenk^-Lafeber van Doetinchem S. Brommer van Schagen H. A. Lutter en gezin van Purmerend C. J. Visser en gezin van Broek in Waterland Wed. L. Herder en gezin van Emmen Mw. G. Kaan, geb. de Vries van den Helder W. Bos van Emmen J. F. Kogenhop van Amsterdam W. Kooij en ge zin van Den Helder T. Rijkers van Den Helder, K. Topper van Velsen A. J. Wemmenhove en gezin van Amsterdam H. Knol van Kampen P. Kraak en gezin van Den Helder. Afgeschreven personen. J. Dijkstra naar Maas tricht P. Loermans naar Heerlen L. Nieuw buurt naar Rotterdam A. Brouwer en echtg. naar Barsingerhorn J. Ferwerda en Zoon naar Amsterdam E. 't -Jong en echtg. naar Slied- recht D. Verbiest en gezin naar Medemblik J. C. Korporaal en echtg. naar 's-Gravenhage G. C. Bogers naar Ossendrecht C. W. van dei- Vis en echtg. naar Haarlem L. van der Linden naar Zuilichem P. C. Koster naar Hoorn J. Grevers naar Winterswijk J. A. van der Heek naar Amsterdam H. J. Dekker naar Zijpe K. Kater naar Den Helder; D. Duijnker naar Krom menie. Ter gelegenheid van het 50-jarig Nederlan derschap van H. M. de Koningin-moeder woei alhier j.1. Donderdag van vele openbare gebou wen de vlag. POLITIE. Verloren, een bruinlederen porte- monnaie met inhoud een bril. Inlichtingen bij den Gem. Veldwachter. -- Een groet van den Ex - Kroonprins. Burgc meester Kolff ontving van Ex-kroonprins Wil helm van Duitschland 'n kaart met de volgende Nieuwjaarsgroet: Ein recht gutes Neues jahr. Viele grüsze meinen Wieringer Freunden. Wilhelm. De Oeversche Ijsbaan. Leden de pogingen van het bestuur van Voorwaarts voor een ijs baan op het land van Maars schipbreuk, thans heeft men 'n andere plek gevonden en wel in de „Westeling" achter den dijk, waar men reeds met het maken van een baan bezig is. De heer J. Boersen, is met 'n motorpomp bezig 't land onder water te zetten, 'n paar man hel pen hem daarbij en hedennacht zou een en an der gereed komen. Als het nu maar wil vriezen, want anders ..is-het nog niks Volgend jaar wat vroeger naar 'n baan gezocht, heeren -r Geen werk. Met het vriezende weer worden bij de M.U.Z. en „Trio" bijna alle arbeiders be dankt, Dit is een tegenvaller en gepakt en ge zakt ziet men ze weer naar hun „heimat vertrek ken. Voor hun en ook voor de Oeversche ne ringdoenden is het te hopen dat de winter maar gauw zijn biezen pakt Flinke Reclame. Van het Electrisch licht maakt men hier druk gebruikt, ook op het ge bied van reclame. Zag men te H.hoef reeds vele lichtbakken aan de café's, thans heeft ook Don Oever z'n lichtreclame's en wel bij de caféhou ders N. Metselaar en S. Koorn. Daar preikt 'sa- vonds: „Drinkt Heinekens bieren —Radio De Radio-Centrale te Don Oever van den heer J. J. Bosker en gestationeerd bij den heer Jb. D. Tijsen breidt zich snel uit. Ve len vinden de overbrenging mooier en duidelij ker als van 'n eigen toestel en dagelijksch ko men er nieuwe aansluitingen. Radio is hier in de woningen 'n onmisbaar iets geworden. 'n Nieuwe Straatweg. Bij Gebr. Bakker, brand stoffenhandel Den Oever is 'n nieuwe straatweg door het bouwterrein bij hun zaak gelegd. Ieder, die daar wil bouwen komt dus aan de gewone straat; men dient tevens spoedig aan te vragen, want men vecht letterlijk om bouw grond te Den Oever. Men meldt ons dat door de M.U.Z. de ten nisbaan aan den Molgerdijk onder water is ge zet, ten einde aldaar voor het M.U.Z.-personeel een ijsbaan voor schaatsenrijden te verkrijgen. Door den heer N. Rotgans Nz. te Den Oever is aan de Hofstraat geopend in zijn nieuw ge bouwde woning, een winkelzaak in kruideniers waren, tabak, sigaren enz. enz. ANNA PAULOWNA. Onze plaatsgenoot, de heer H'endr. Penne- kamp, is in de vergadering van de gymnastiek- Vereeniging „U.D.I." te Kolhorn benoemd tot directeur en zal in den loop van de volgende week aldaar als leider optreden. De Noord-Oostzijde van de Molcnvaart te Kleine Sluis wordt zoo zachtjes aan geheel vol gebouwd. Thans zal, naar wij vernemen, weer een woonhuis worden gebouwd voor rekening van den heer P. Govers, gelegen tusschen de perceelen bewoond door de heeren D. Smit en T. van IJzendoorn. Aan de Spoorbuurt bij het station komt ook weer een gebouw bij de heer J. Crum n.1. laat daar een schoenmakerij met winkel en woon huis bouwen naast het perceel A. van Zandwijk. Een gelukkige inzendster. Mej. L. J. Hoep was de gelukkige, die op haar brief met bonnen ge zonden aan Edelweisszeep Fabriek de beschik baar gestelde prijs verwierf omdat haar brief 't eerst door de directie werd geopend. Zoo kwam zij in het bezit van *n pracht Damesrijwiel. Dc zeep was gekocht bij de Firma Neuvel Spoor buurt alhier, waar ook de bekendmaking van de prijs kwam. BREEZAND. Inwijding R. K. Kerk. Woensdagmorgen 10 uur is onze, ai tijdelijk in gebruik genomen, hulpkerk onder groote belangstelling officieel ingewijd. Een echt plechtige feestelijke stemming heerschte ook in de omgeving, waar overal de vlaggen wapperden. Voor de kerk was 'n mooie eerepoort opgesteld en in het bedehuis waren 'schitterende bloem- en rozenstukken opgesteld. Talrijk waren de uitingen van vreugde en dankbaarheid die in deze wijdingsstonde wer den gesproken. Voor Breezand, waar de bevol king zich zoo uitbreidt, was 'n nieuwe R. K. Kerk onmisbaar geworden. Waaghalzige dames. Ook hier in Breezand wordt heden op de vele vaarten druk schaatsen gereden. -- Ook zijn er die maar raakrijden en geen rekening huden met de gevaarlijke wakken 'n Paar flinke jonge dames liepen het op en verdwenen in de diepue. Slechts met groote werden zij door eenige mannen op 't drooge ge bracht Men zij dus gewaarschuwd. Een zwerver. Onze plaatsgenoot De Boer aan den Balgweg vond dezer dagen op zijn land een f zeevogel, 'n „Luw", met 'n ring aan haar poot, I waarop gegraveerd: „Museum Nationaal Leiden Holland No. 47585. V.V. Breezand. Zaterdag, Zondag en Maandag zal „Breezand" haar vijfjarig bestaan vieren. Door 'n commissie, daartoe ingesteld, is al 't mogelijke gedaan, om "t feest goed te organisee- ren. Zaterdag is de officieele avond; dan ss er ge legenheid de vereeniging te complimenteeren, en wij twijfelen niet of vele vereenigingen om vrienden zullen daarvan 'n druk gebruik maken Jan Wiggers en Cor Weijers zullen den avond veraangenamen met voordrachten. Dat belooft dus wat Aan het geheel is 'n groote verloting verbon den, waarvan de trekking Maandagavond wordt gehouden. Door verschillende inwoners zijn hiervoor geschenken aangeboden. Goede vrien den, die nog iets willen offreeren kunnen dit nog tot Zaterdagavond doen. Het is alles voor de kas De geschenken worden uitgestald in de zaal terwijl de naam van geefster of gever word-' vermeld. Wij willen nog even vermelden, dat varken geen deel uitmaakt van de loterij. In de zaal zal 'n vaas met erwten aanwezig zijn. D-- geene, die 't juiste getal raadt, of er het dichter bij is, mag de toet mee naar huis nemen Dil moet geschieden bij T. Post. Zondagmiddag zal Breezand I 'n wedstrüd spelen tegen „De Helder-veteranen". Deze be schikken over 'n uitstekend elftal en 't beloo 'n pracht wedstrijd. De Redactie van De Poldo- bode heeft aan ..Breezand" 'n zilveren herlnr.o. rings plapuette beschikbaar gesteld. GEMEENTE WIERINGEN. -i De eerste uitvoering der Gymnastiekvere niging Wieringen, de uitvoering de „kleinen" is gisteravond uitnemend geslaagd. „Concordia was „vol" en de velen hebben 'n avond van ge not gehad. Wat werd er flink gewerkt, zoowel door de allerkleinsten, „die purkjes" als door de ietwat grooteren. En wat glommen die gezicht jes trotsch, als 't daverend applaus van 't pu bliek tot hen opklom. Waarlijk het bestuur van de „Gym" en vooral de ijverige directeur de heer Pennekamp mag trotsch op zulk 'n aspi ranten-afdeeling zijn. Zeker zal Zaterdagavond 't succes der groo- ten niet minder zijn. - Wij vestigen nog even de aandacht op don feestavond der Anti - Militairistische Vereeni ging a.s. Zaterdag bij Kok. De entree is niet 30 cent plus belasting, doch 30 cent belasting into grepen, opdat niemand zich door de entree lant weerhouden den feestavond te bezoeken. PREDIKBEURTEN. HEKV. GEM. Oosterland v.m. 10 uur Ds. Van Beek. esterland 's avonds 7 uur Ds. van Beek. Wegens vertrek der Zuiderzeewerkers Zon dag a.s. 13 Jan. geen Dienst in dc Kapel te Den Oever. J. K. Lofvers Cand. t.d. H. D. H.hóef, Donderdag 17 Jan. 8 uur V. C. J. B. Doopsgez. Gemeente: H.-hoef voorm. 10 uur Ds. Van der Veen. EVANGELISATIE H.-hoef voorm. 10 uur de heer Bosma. GEREF. KERK, Beltstraat. 's Morgens 10 uur Candidaat Warnink v. A.'dam 's Middags 3 uur dezelfde. Busdienst vanaf Den Oever. MARKTBERICHTEN. EIERVEILING, HELDER, 10 Jan. 1929. Aangevoerd 6620 stuks kipeieren. Prijzen Bruin 7.50 a 7.70 Wit 7.20 a 800. EIERVEILING SCHAGEN, 10 Jan. 1929. Aanvoer 41663 stuks kipeieren. Prijzen gewo gen en geschouwd 52-54 Kg. 6.80 a 7.50 55-57 K.g. 7.30 a 7.90 58-60 Kg. 7.30 a 8.40 61-63 Kg. 8 a 8.40 64-66 Kg. 8.40 Ongewogen Bruin 7.90 a 8.50 Wit 7.10 a 8.30 Klein 6.20 a 6.80 Gim. 7.50. 18 Eendeieren 7.40. SCHAGEN, 10 Jan. 1929. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt3 Paarden 180 a 250 6 Stieren 200 a 2.80 11 Geldekoeien (mag.) 140.a 260 80 Geldekoeien (vette) 250 a 425 21 Kalfkoeien 280 a 370 11 Graskalveren 46 a 110 41 Nucht. kalv. 13 a 18 15 Schapen (vette) 33 a 43 318 Overhouders 28 a 35 40 Bokken cn geiten 6 a 9 29 Varkens (mag.) 25 a 32 43 Varkens (vette) per Kg. 0.68 k 0.71 186 Biggen 12 a 26 71 Konijnen 0.50 a 3 75 Kippen 1 a 3 10 Eenden 0.75 a 1.50 73 Kg. Boter 2.10 a 2.35 per Kg. noemen, maar dc verschijnselen zijn bijzonder on aangenaam. -• U door het gebruik van Italiano, hetwelk U boven dien nog doet genieten van den heerlijken smaak. KlTALIANO wordt verkocht in rollen 10 ct. en in speciale zakjes a 20 ct. per ons. Voor engros bij J. F. v. UILSHOUT, Alkmaar.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2