Behoort U len ons de bezwaren getroosten daaraan verbon den opdat wij eenmaal met eere mogen worden genoemd in de rij der Vaderlandsche gemeen ten" en nadat de heer Perk dan heeft betoogt dat de jonge gemeente alles heeft gedaan om deze belofte in te lossen, vervolgt hij „wijs mij en ik ben er trotsch op om den wille van de plaats die mij lief geworden is wijs mij de ge meente van omvang en krachten aan de ongelijk, waar gedaan is wat hier werd tot stand ge bracht en na dan nog een opsomming te heb ben gegeven van de verschillende instellingen die reeds een plaats hadden verkregen, besluit hij, dat „door de inwijding van een eigen Raad huis op al dat werk, de kroon wordt gezet." De woning van het raadhuis deed aanvanke lijk naar zijne bestemming dienst als dokters woning, doch werd na vertrek van den arts Keij- zer in de raadsvergadering van 24 Juni 1879 ver huurd aan den Gemeentesecretaris, den heer A. J. de Jongh, thans nog woonachtig te Den Hel der en u allen nog zoo wel bekend als oud-Pen ningmeester van den Anna Paulownapolder. In 1896 werd de meesstoof aangekocht voor 1200.- en voor een bedrag van 6800.- tot woning Van den gemeentegeneesheer verbouwd en was na een lange vacature Dr. Oostra in dat jaar de eerste bewoner. In 1901 werd het postkantoor door de gemeente gebouwd, nadat de gemeente in 1875 de begraafplaats had overgenomen en in 1889 School III in den Oostpolder had gesticht. Zoolang de burgemeesters dezer gemeente te vens het Secretariaat waarnamen konden die titularissen blijven wonen in de ambtswoning van den Secretaris, doch nu de ambten van Bur gemeester en Secretaris niet meer zijn gecumu leerd en door aanwas van de gemeente ook in de toekomst waarschijnlijk wel niet meer zullen vereenigd worden, deed zich het gemis aan een burgemeestershuis meer en meer gevoelen en be sloot de Raad in zijne vergadering van 10 Juli 1928 tot stichting van een burgemeesters ambts woning over te gaan en is reeds onder leiding van de architecten Dekker en de Bruin door de aannemers Gebroeders Boekei te Oude Niedorp onder dagelijksch opzicht van den heer Ter Hup pen met den bouw begonnen. Het gemeentebestuur heeft gemeend dit be langrijk feit te moeten vastleggen en een gedenk steen in dit gebouw te moeten aanbrengen en zal mijn zoontje op dit oogenblik dezen steen hier inmetselen. Op den steen is uitgebeiteld „Op 30 Januari 1929 werd deze steen gesteld door Johannes L. Th. Groneman, oud 11 jaren, in tegenwoordigheid van G. J. Lovink, Burge meester, D. Stammes, D. Lubbert, Wethouders. C. Keijzer, Secretaris." Mijne Heeren „Ik hoop dat tot in, lengte van jaren deze steen bij het nageslacht de herinne ring zal levendig houden dat ook wij door der aanbouw van dit huis hebben willen toonen dat het ons ernstig streven was, na te komen de be lofte afgelegd door onze voorouders bij de stich ting van deze gemeente n.1. Ons bezwaren te getroosten opdat Anna Pan lowna eenmaal met eere word genoemd in de rij der Vaderlandsche gemeenten. Ik heb gezegd. Dinsdagmiddag had, ondanks het gure weer onder groote belangstelling op de ijsbaan van „Eendracht maakt Macht" een hardrijderij voor- vrouwen plaats. De uitslag was Ie prijs 25 mej. B. Bakker, Wieringerwaard 2e prijs 15. Mej. M. Groot, 't Zand, (Zijpel 3e prijs mei. G Boontjes, Callantsoog 4e prijs mej. D. Kcoij Wieringen. BINNENL. NIEUWS. MET f 36.000 ER VAN DOOR. Door een commissionair in effecten in de Vos- siusstraat te Amsterdam is Donderdagmorgen aan een looper een waarde van 36.000 aan ef fecten meegegeven om deze bij verschillende bankinstellingen af te geven en daarvoor de waarde in contanten te ontvangen. Zijn bood schappen heeft hij gedaan, maar de contanten is hij niet komen afdragen. De man, van I. ge- heeten, die ongeveer 40 jaar oud is, had reeds meer dan één jaar, wanneer de commissionnaii het druk had, geassisteerd bij het loopwerk. Hij was in betrekking bij een kruier. Bij de politie is thans aangifte gedaan, welke een onderzoek insteld. VERDRONKEN. Gistermorgen is een ruim 40-jarige spiering- visscher uit Huizen in een bijt van het ijs, dal voor de haven in de Zuiderzee drijft, gevallen en verdronken. NEGEN PAARDEN VERGIFTIGD. Op het eiland Tiengemeenten zijn bij de land bouwers Gebr. De Vos 9 paarden gestorven, ver moedelijk na het eten van door schimmel ver giftigd voer. Eenige paarden van genoemde 'land bouwers zijn nog ziek. DE CHRISTENVROUW en HE,T KORTE HAAR In het Evangelisatieweekblad „De Goede Tij ding" heeft ds. P. Nomes, predikant bij de Gere formeerde Kerk van Den Haag-West o.a. ook een vraag beantwoord aan N. te N., „of het een Chris1 tenvrouw geoorgoofl is, het haar te laten afsni.j den." Op deze vraag heeft toen ds. Nomes het vol gende geantwoord in De Goede Tijding „Wat betreft het dragen van lang of kort haai door de vrouw, hierin geeft de Bijbel nóch een voorschrift, nóch een verbod. Daarom kan men op dit punt met een Bijbeltekst niets bestrijden en niets verdedigen." In „Het Zoeklicht" schrijft Johan de Heer, da! hij met groote verbazing dit antwoord van ds. Nomes heeft gelezen, omdat men toch minstens van een dominee kan verwachten, dat hij vol gens 1 Korinthe 11 weet, dat de Heilige Schrift zegt, dat het lange haar voor de vrouw een eere is en dat het leelijk staat, wanneer de vrouw het haar afgesneden heeft en daar Johan de Heer vermoedt, dat de bewuste Schriftuurplaatsen aan de aandacht van ds. Nomes zijn ontgaan, heeft hij aan ds. Nomes een brochure gezonden, ter opfrissching van zijn geheugen. Bedoelde brochure, die door Johan de Heer geschreven werd, draagt tot titel „De Moderne Vrouwenbe weging." NOTARISKANTOOR STAAKT ZIJN BETALINGEN. Het notariskantoor van J. H. B. te Leeuwar den heeft zijn betalingen gestaakt. Verwacht wordt, dat spoedig het faillissement zal volgen. Echter dekt een borgtocht een groot deel der schade. Notaris B., die thans ongesteld is, was te Leeu warden een vooraanstaande persoonlijkheid hij was o.a. voor eenige jaren nog wethouder en raadslid der gemeente Leeuwarden. EEN KRANIGE REDDER. Bij het spelen op het jaagpad langs den IJsel te Kampen gleed een negen jarigen jongen door de gladheid uit en schoot in de rivier, waar nij dadelijk met den stroom afdreef. Een twaalfjari ge jongen, C. Spaan, bedacht zich geen oogen blik. Dadelijk sprong hij in het ijskoude water. Met een paar slagen had hij den drenkeling be reikt, pakte hem vast en trok hem naar den oe ver, waar de andere jongens redder en geredde op het droge hielpen. i AUTÖ IN HET IJS. U Donderdag is te Uithoorn een vrachtauto, be laden met steenkolen, door de gladheid in een diepe sloot geraakt. De auto stond op den kop, waardoor motor en cabine onder het ijs verdwe nen. Door het verbrijzelen van het voorruit is het een der firmanten en een inzittenden knecht gelukt zich te bevrijden. Beiden werden vrij ern stig verwond. OFFERBLOKKEN GESTOLEN IN DE HAARLEMSCHE KATHEDRAAL. Dinsdagmorgen kwam men in de Kathedrale Kerk te Haarlem tot de ontdekking, dat het of ferblok, staande nabij denwerkelijken uitgang, van de kerk, opengebroken was en het daarin aanwezige geld, dat intusschen geen groot be drag geweest kan zijn, waa meegenomen. Twee andere offerblokken, staande in de ka pel der Piëta, waren geheel verdwenen en waar schijnlijk meegenomen. Nadere bijzonderheden omtrent den diefstal zijn niet bekend. Vermoede lijk is men gestoord, doordat de geestelijkheid van de Kathedraal het avondgebed in de kerk kwam verrichten. DOOR EIGEN WAGEN OVERREDEN. De landbouwer Van der L. te Veghel had het ongeluk, toen hij met zijn melkkar van de boter- fabriek kwam, uit te glijden. De man viel en kwam onder zijn eigen wagen, met het noodlot tig gevolg, dat een der wielen zijn hoofd raakte. Zijn toestand is zeer ernstig. SLECHTE SPIERINGVANGST. Met de spieringvangst is het voor de Huizer- visschers dezen winter 9lechts gesteld. Het ijs is opgehoopt voor de kust en de enkele visschers die er nog met hun slede op uittrekken, vangen zoo goed als niets. FAMILIE-TWIST. De 41-jarige A. v. d. W. te Kortenhoef is door zijn zwager bij een familietwist zoodanig op het hoofd geslagen, dat hij een schedelbreuk be kwam. Zijn toestand is zorgelijk. DE GRIEP. In het garnizoen te Amersfoort is lichte dienst ingevoerd, wegens het heerschen van griep. GEVAARLIJKE VONDST. Eenige kinderen, die te Made aan het schaats- rijden waren, vonden in het struikgewas, onder kranten, een geweer. Een jongen nam het geweer en richtte op een van zijn kameraden, onder den uitroep Jou zal ik 's doodschieten. Het schot ging af, doch gelukkig vloog de lading hagel o- ver de hoofden der kinderen. besloten met de ontworpen regeling accoord te gaan. De gemeenteraden van Spanbroek en Beets hebben besloten, niet accoord te gaan met de jaarweddeverhooging voor burgemeesters, sec retarissen en ontvangers. SCHAGEN. In de gemeenteraadsvergadering werd het advies van B. en W. om zich te verzet ten tegen de voorgestelde verhooging van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, door Ged. Staten van Noord-Hol land om advies naar de gemeentebesturen ge zonden, met algemeene stemmen aangenomen. De burgemeester verzette zich zelf tegen deze regeling. Besloten werd mee te gaan met de te voeren actie tegen de voorstellen van Ged. Staten AANBESTEDING ZUIDERZEE - WERKEN. Op Woensdag 20 Febr. a.s. zal door den Direc teur Generaal van de Zuiderzeewerken worden aanbesteed de aanleg van een verkeersweg langs den Noordelijken Oever van het Kolhorner diep en .langs den Waarddijk onder de Gemeente Bar singerhorn, met bijkomende werken ten behoe ve van de indijking en droogmaking van de Wie ringer Meer Raming: f 100.000. TEXEL. De Heer W. Boon Az. had bij het hak ken van brandhout, het ongeluk de wijsvinger van zijn linkerhand af te hakken. Dr. Keidel, die het eerste verband legde, oor deelde opneming in het ziekenhuis te Den Hel der gewenscht. GEMEENTE WIERINGEN. BUITENLAND. HET LEGER DES HE1LS. De berichtgever van het Hbld. te Londen deelt mee De rechter heeft het besluit van den Hoogen Raad van het Heilsleger om generaal Bramwell Booth af te zetten, ongeldig verklaard. De gene raal mag niet worden afgezet zonder althans u zijn gehoord. DURE AARDBEIEN. In een bijeenkomst van de Academie van We tenschap te Parijs, toonde de voorzitter, de heer Mungier, eenige aardbeienplanten met mooie rijpe vruchten, heerlijk geurend. De vruchten waren gerijpd onder twee electrische lampen, elk van 45.000 kaarsen sterkte. Het is nu dus mogelijk om in elk seizoen aard beien te kweeken. Maar er is één bezwaar de Vruchten zullen..125 fres. of 12.50 per stuk moeten kosten. DE ROUW EENS NEGERS. Een negerkok in de Ver. Staten verzocht zijn meesteres om een verlof van acht en veertig uui ten einde zijn broeder te gaan begraven. De vrouw des huizes, zeer begaan met de droefheid van haar voortreffelijken spijzenbereider, gaf toestemming en vroeg wanneer hij het vertol wenschte te hebben. „Over veertien dagen," luidde het antwoord. „Wat een dwaasheid hoe kun je nu vooruit weten dat je broer over veertien dagen overleden zal zijn." „Over veertien dagen zal mijn broer worden opgehangen," lichtte de neger toen nader in. EEN GOEDERENTREIN AANGEHOUDEN. Om wat kolen Nabij het station Milanowek op de lijn War- chau-Berlijn is wel een merkwaardige diefstal gepleegd. Roovers hebben n.1. een goederentrein tot stoppen weten te dwingen twee hunnei klommen daarna op de locomotief en hieldcr stoker en machinist in bedwang terwijl een paai anderen hun aandacht aan den tender wijdden Zij haalden hier alle kolen af en laadden dei voorraaad rustig over op een naar den spoorweg gereedstaanden boerenkar. Toen dit werkje was afgeloopen, gaven zij den trein vrij en reden met hun vrachtje weg. De „Kurier Poranny" wijst erop, dat men zor iets zelfs niet beleefd heeft in de chaosische jaren vlak na den oorlog. PROVINCIAAL NIEUWS. DE SALARISSEN VAN DE BURGEMEESTERS ENZ. IN NOORD-HOLLAND. De raad van Den Helder heeft met algemeene stemmen besloten tot een afwijzend advies op den brief van Ged. Staten betreffende de salari- eering van burgemeesters enz. B. en W. hadden Uitslag van den ijswedstrijd van j.1. Dins dagnamiddag georganiseerd door de ijsclub Westerland voor de Westerlander schoolkinde ren. Dat allen present waren behoeft geen ver melding en dat vele ouderen den strijd bijwoon den behoeft pok niet te worden gerelefeerd want kinderfeesten trekken steeds veel publiek en zoo was het ook hier. De uitslag dezer vermakelijke wedstrijd was als volgt Jongens van 11 en 12 jaar 1. G. Rotgans, 2. J. Zeilmans, 3. C. Kooij Jz., 4. Mattens. Meisjes van 11 en 12 jaar 1. B. Ruitenburg, 2. A. Metselaar, 3. Tr. Dirks, Jongens van 9 en 10 jaar 1 Mar. Kooij Mz., 2. S. Óverberg, 3. C. C. Asjes. Meisjes van 9 en 10 jaar 1. A. Lont, 2. J. Kuijk, 3. B. Poel. Jongens van 7 en 8 jaar 1. C. Doves, 2. Jb. Vis ser, 3. C. Pz. Kooij. Meisjes van 7 en 8 jaar 1. G. Wigbout, 2. D. Dirks, 3. A. Bakker. De prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Van bevriende zijde meldt men ons Een kindervriend. Door den Heer J. Kalis, uit voerder bij de Zuiderzeewerken M.A.Z. te De iHaukes, werd aan de ijsclub Westerland .-en som van 20.- overhandigd om aan de geheole Westerlander schoolbevolking een versnapering uit te reiken. De Dame in het Zwart te Hippolytushoef l Heb ben we kort geleden vermeld, dat „de Dame in 't Zwart te Den Oever haar „practijk" uitoefende en bij verschillende winkeliers in het geldbakje wilde meegrabbelen op zoek naar nieuwe dubbel tjes en kwartjes, waar zij „meer voor gaf" dun de waarde, gisteren was zij te Hippolytushoef in ac tie, en ondanks onze waarschuwing zich niet met die „dame" in te laten, of haar zoo vlug mo gelijk buiten de deur te zetten, schijnen toch en kele neringdoenden aan 't dorp, onze waarschu wing ten spijt, zich met die „zwarte dame" te heb ben ingelaten, om „meer" voor hun dubbeltjes te krijgen. Ze leeren het nooit Nogmaals,, houd die juffrouw buiten de deur of waarschuw onmiddellijk de politie. Dat is nog beter Politie: Verloren 'n zilveren beursje met in houd. Inl. bij den Gem. Veldwachter. UITGESTELD: De uitvoering van den Blin- denbond, die a.s. Zaterdag in Hotel De Maan zou plaats hebben IS UITGESTELD tot nader te bepalen datum, wegens ziekte van de zangeres. „Moederlegende", j.1. Donderdagavond werd door Ds. Van der Veen in de „Vermaning" te 1 i] polytushoef een lezing gehouden. Trotsch de .gladde wegen was de opkomst zeer bevredigend De lezing zelve, onderwerp „Moederlegende door Hellmuth Unger, zeer boeiend van inhoud werd door Ds. Van der Veen op mooie wijze voor gedragen, zoodat allen met belangstelling den spreker volgden. Een aangename en leerzame avond is het geweest. Wat doen ze ln de kou? De veestapel van Mej. Wed. J. Mulder te Westerland Kerkebuurt. werd heden vergroot met de geboorte van twee lammertjes. Wel heel vroeg, doch als het voorbo den zijn van zacht lenteweer, dan zijn ze van harte welkom. DEN OEVER. 1/e Den Oever werd Woens dag j.1. de nieuwe electrische koe- en varkens slagerij van den heer J. Poppen geopend. De ge heel naar de eischen des tijds gebouwde en 111 - gerichte Slagerij met winkel en woonhuis ziet er keurig uit en heeft de aannemer, de heer Boersen dan ook prachtig opgeleverd. Bij de opening was veel belangstelling. Wij zagen er vele Wieringers, ingenieurs, opzichters enz. der Zuiderzeewerken ,ja zelfs enkele ingezetenen uit Wieringerwaard als de heeren N. D. Kaan, Sleu tel, Koster, enz. allen vetweiders aldaar. Een drietal geslachtte vette koeien en twee varkens hingen aan de haak, terwijl 'n 20 ingezonden bloemstukken w.o. uit Purmerend en Amster dam mede waren opgesteld zo»odat alles een prachtig gezicht opleverde. De zaak trok veel belangstelling en Den Oever is weer een prachtig gebouw rijker geworden, waarin naar wij hopen het de heer Poppen en zijn gezin goed moge gaan. Wat de mooie zaak zelve betreft, zij nog ver meld, dat Gebr. Boersen, de aannemers alle eer met dit bouwwerk hebben ingelegd. Vooral des avonds kwam de winkel fraai uit in het helle electrisch licht. Het juiste aanbren gen van de etalage en winkellampen getuigt wel van de technische kennis der firma Spaander. Aan hygiënische comfort ontbreekt het niet. De marmeren vloer, de geheel betegelde wanden, dé marmeren toonbanken, allles ademt frischheid. Maar om de waren frisch te houden is nog meer noodig en 'n electrische koelmachine zorgt al tot de mei schen die RoodeotGelc Pool regelmatig gebruiken V O uk U bevalt^ het zeker. 'ÏZh U niet tkteHrf" dat 't vleesch in de flinke koelinrichting altijd in 'n zelfde temperatuur blijft bewaard. Kortom, niets is gespaard om de zaak 1ste klas te doen zijn. De nette afwerking van het schilderwerk in alle vertrekken werd uitgevoerd door de" fir- j ma C. Jac. Bakker te Den Oever. Een Excursie van „Bouwat". Dezer dagen I maakten de leden van de Vereeniging „Bouwat" te Oosterland hun eerste excursie onder leiding van de heeren van Meurs en Poortman en wel 'n tocht naar de Sluisbouw beoosten Den Oever. Door den heer Van Meurs, leidend opzichter I bij v.n. werken werd de bouw cjier sluizen tot inl de kleinste bijzonderheden uitgèlegd. Allereerst werd het doksluisje in ©ogenschouw genomen, hetwelk straks dienst moet doen om sluisdeuren te dokken, teneinde deze te kunnen controleeren en eventueel regareeren. Bij de „schutsluis" werden vervolgens uitleg-1 gingen gegeven over de verschillende steensoor I ten en betonconstructies daarvoor gebezigd en waarom en waarvoor deze voor de verschillende I doeleinden werden verbruikt. Ook de spuisluken en omringdijk kregen 'n beurt, de kwaliteiten der glooiingsteen uitgelegd en de ligging er van besproken. Als men de spuisluizen, zijnde drie complexen u 5 stuks, niet van nabij heeft aanschouwd, kan men moeilijk een voorstelling maken hoe grootsoh deze werken wel zijn. Als men op de j hoofden van die sluizen wandelt en men beziet die enorme zware bewapening in die betonmas- sa's, dan eerst krijgt men eenigzins een denk beeld hoe zwaar deze wel moeten worden ge-I bouwdl om tegen de enorme kracht van het wa-l ter bestand te zijn. Interresant was ook de uit legging hoe de noodschuiven electrisch zouden worden geopend en gesloten; de zeven meter hooi ge «oi.fis wa.nVftn e. oo de sluizenc»unp(exen 36: stuks zullen worden gebouwd; de aan te leggen dubbele spoorweg en gewone verkeersweg, be-| nevens de overbrugging van de sluizen voor dit alles; de verbazend zware storttebeddon die er noodig zullen zijn om te voorkomen, dat het IJs selwater de zaak niet ondermijnt, het deed de cursisten begrijpen, hoe geweldig het werk is dat wordt uitgevoerd om tot drooglegging der Zui-j derzee te komen. Na nog 'li Amerik. slijktrekker te hebben be zichtigd werd naar de onderbouw van de Elec trische spoor- en gewone verkeersbrug gewan-| deld en de heer Van Meurs zette op duidelijke wij ze uiteen hoe deze bruggen zullen worden ge-J bouwd en zullen werken. Uit een en ander blijkt, dat het een genoegelij-| ke, doch bovenal leerzame middag voor de cur-l sisten van „Bouwat" is geweest en den heeren Van Meurs en Poortman zeer dankbaar ware.il voor al hetgeen zij van hun mochten leeren. Komend voorjaar en zomer zullen nog verschil lende excursiën worden ondernomen. Wij vernemen, dat bij „Bouwat" nog eenige cursi9ten-leden kunnen worden geplaatst en wijl raden hen, die met dergelijke werken iets uit te staan hebben en zich theoretisch en practisch willen ontwikkelen, aan zich naar het bestuur van „Bouwat" te begeven en met dat bestuur de bedoelingen van de cursus te bespreken. J.1. Donderdagavond vergaderde in café van den heer Jurri Lont te Den Oever de ijsclub „Voorwaarts" met aanwezig 60 leden. De voorz., de heer Kuiper opende en heet allen hartelijk welkom. Voorzitter zet hierna uiteen de moeie-j lijkheden verbonden tot verkrijgen van een goe-1 de ijsbaan. Na veel zoeken is zij er in geslaagd enkele perceelen laag gelegen land in de Oever- sche koog te vinden en waarvan de eigenaren bereid zijn deze aan de ijsclub te verkoopen. Om van deze perceelen een goede baan te maken door uitgraving, omleggen van wallen enz., gaan veel kosten mee gepaard. Volgens berekening ko I men deze met den koopprijs er bij op ongeveer I f 2500.00 te staan. Stemmen uit de vergadering vinden dit alles wel wat duur, doch waar en hoe komt men goedkooper klaar. De heer C. Maars biedt aan het aan hem toebo- hoorend land aan den Molgerdijk ie huren; dat is ook wat ligging betreft veel mooier en boven- dien goedkooper. Dat land is thans nog wel in huur bij anderen, doch hij gelooft dit met zijn medewerking wel voor elkander is te brongen. Mocht dit echter niet gelukken, wel, dan kun nen wij het met het door 't bestuur gezochte land probeeren. Déze aanbieding van den hear Maars wordt met beide handen aangegrepen. Mislukt dit plan, zoo wordt besloten het door 't bestuur gezochte land te koopen en in gereedheid te bron gen. Wat de kosten betreft; men wil rcnteloozo aandeelen zien te plaatsen om deze te betalen, 't geen wordt goedgevonden. Staande de vergado- ring worden reeds 138 aandeelen tot een totaal I bedrag van f 1150.-- geplaatst. Hierna volgt voorlezing van de concept Statu- ten en Reglement. Na 'n kleine wijziging worden I deze goedgekeurd en zal de Kon. goedkeuring er I op worden aangevraagd. Hierna sluiting. IN HET IJS. Gistermorgen omstreeks 9 uur is de directieboot „Plevier" afd. VI van de M.U.Z, I naar Enkhuizen gevaren en aldaar aangekomen I Later op dien dag is ze weer vandaar vertrok- ken naar hier, doch hier niet aangekomen, zoo- dat vermoed wordt, dat zij in het ijs beklemd zit Direct gingen een tweetal sleepbooten van hier

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2