JEUNE FRIS0 BAAI 20e Jaargang. Dinsdag 5 Februari 1929. NIEUWS- EN WIEMNGEN E ADVERTENTIEBLAD VOOR iSo. 10. WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, W I E R I N G E N VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van I5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENL. NIEUWS. RUIM f 6000 GESTOLEN. Te Angeren (Betuwe) is een brutale diefstal gepleegd, waarvan de daders onbekend zijn. Ten huize van den landbouwer v. G. heeft men zich toegang weten te verschaffen tot èen slaapka mer, waar zich een kast bevond, waaruit de dief ruim 6000 aan contanten heeft medegeno men, twee briefjes van 1000 heeft men laten liggen. HET FEEST VAN EX-KEIZER WILHELM. Bij de feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van den ex-keizer te Doorn is een nieuw vaandel uitgereikt aan de schietvereeni- ging aldaar. Dit vaandel is vervaardigd in de kunst-ateliers van de Gebr. Van Oven, Wagen straat te Den Haag, volgens speciale door den ex-keizer verstrekte gegeven. Het geheel is van dubbele oranje zijde gefabriceerd aan de eene zijde is het wapen van Doorn in heraldieke kleu ren uitgevoerd, waaromheen in frissche letters de woorden „Schietvereeniging Doorn" de an dere zijde vertoont een paar gekruiste geweren benevens een schietschijf. Het geheel is om zoomd door gouden franje, terwijl de draagstok door een klimmenden leeuw is bekroond. UIT DE VEENSTREKEN. Alles wijst er op, aldus schrijft het „Centr.. dat de loonactie voor het komend veenseisoen groote moeilijkheden met zich mede zal bren gen. Immers een veertigtal grootere verveners in Stadskanaal en Bargeroosterveon hebben be sloten niet te laten graven dit jaar, wanneer de loonen niet minstens 10 pCt. verlaagd worden. Ook hebben verschillende vervenersorganisaties de loopende contracten opgezegd, wat natuur lijk moet worden opgevat als een aankondiging, dat de loonen naar de meening van de verve ners verlaagd moeten worden. Ook hebben de verveners geweigerd mede te werken aan de benoeming van een commissie, waarin arbeiders en verveners zitting zouden hebben, en welke onder de oogon zou zien op welke wijze de productiemethode in het veenbe- drijf verbeterd kan worden. De verveners blij ven op het standpunt staan, dat wil men iets voor het veenbedrijf doen, men dan een toeslag zal moeten geven op het stoken van turf, zooals dat gebeurd is in 1926--1927. Inkrimping van de productie komt hun niet mogelijk voor en de mechanisatie, die geleidelijk vorderingen maakt kan naar hun meening niet geforceerd worden. Ook hebben zij bezwaren tegen centralisatie van den verkoop waarop de arbeiders hebben aange drongen. Zoolang de verveners zich blijven stellen te genover de meening van den Minister en zijn adviseurs, en tegenover de besturen van de ar beidersorganisaties, is er niet veel hoop op huln van regeeringswege, zoodat men in dit noodlij dende en niet rendeerend zijnde bedrijf, althans wat de productie voor goede fabrieksturf be treft, wel zonder hulp van overheidswege een op lossing uit de moeilijkheden zal moeten zoeken. Gelukkig wordt in de Duitsche veenderijen het perspectief iets lichter. Wanneer het dooi- weer wordt, kan men daar weer cenige arbei ders plaatsen, zoodat het mogelijk is, dat. dit jaar in Duitschland wel zoo ongeveer evenvee1 arbeiders geplaatst kunnen worden, als in 1928 het geval is geweest. Maar dan nog zullen er velen den geheelen zomer werkloos zijn en op de werkverschaffing zijn aangewezen, omdat FEUILLETON. No. 138. Ik beschuldig mij, denzelfden dag een som van honderd-negentigduizend francs gestolen te hebben bij Jules Labroue, industrieel te Alfort- ville Jacques hield weer op met schrijven. Neen.... neen, stamelde hij met een gebaar van verzet. Schrijf, vader, herhaalde Mary, zoo gij niet wilt, dat ik de pon neem en in uw plaats schrijf. De schurk boog het hoofd en zette zijn afgebro ken werk voort. Etienne Castel hernam „Ik beschuldig mij, niet alleen het geld, maar ook de plannen vana Jules Labroue mijn mees ter, gestolen te hebben, zijn huis in brand gesto ken en hem vermoord te hebben. Ik beschuldig mij, den valschen naam van Paul Harmant aangenomen en in Amerika ge dragen te hebben. Ik beschuldig mij, Lucie Fortier te hebben wil len doen vermoorden door een betaalde mede plichtige, Ovide Soleveau, en denzelfden Ovide Soliveau betaald te hebben, om Jeanne Fortier te vermoorden, die ik herkend had onder den naam van Lize Perrin, de brooddraagster." De kunstenaar was zoover gekomen met zijn dictaat en de pen van Jacques Garaud ging be vend over het papier. Eensklaps ging een deur open. Jeanne For tier, doodsbleek, den hals bedekt met roode plek ken, die schenen te bloeden kwam uit het kabi net, waar Jacques Garaud gedacht had, haar lijk op te sluiten. Dat die man zich ook beschuldige zeide zij. mij daarstraks met eigen handen te hebben wil len vermoorden. T|oen ze Jeanne zagen verschijnen, haddon het wel vaststaat, dat in 1929 slechts zeer weinig turf zal worden geproduceerd. De velden staan te vol en ook bij de verhuring van veenputten is de prijs gedrukt* gedrukter als in de na-oorlogsche jaren ooit het geval ge weest is. KNOEIERIJEN BIJ DEN BURGERLIJKEN STAND TE LICHTENVOORDE. Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting van Lichtenvoorde maakten verschillende leden bezwaar tegen de verhooging van het sa laris van den burgemeester en den gemeente secretaris, als gevolg van een door Ged. Staten vastgestelde verhoogde salarisschaal omdat het zielental tot 7000 was gestegen. Aan dit bevolkingscijfer werd door verschil lende leden getwijfeld en besloten werd, een on derzoek in te stellen, of werkelijk het zielental van 7000 was bereikt. Het ingestelde onderzoek heeft volgens het ingediende rapport aange toond, dat het bevolkingsregister niet in orde was en dat aan de 7000 inwoners, waarop het verhoogde salaris was gebaseerd, 32 ontbraken BUITENLAND. EEN MAJESTEIT VOOR HET GERECHT. Nu dezer dagen hier te lande een „Miss Hol land" is gekozen, die volgens bevoegde mannen net mooiste Nederlandsche meisje zou zijn, in teresseert het ons natuurlijk te weten hoe dat andere erkende schoonheden vergaat. Zoo lezen wij dat Mlle. Simone Gabard, de „Koningin van Parijs" (niet te verwarren met „Miss France",) zich voor het gerecht heeft moe ten verantwoorden wegens contractbreuk. Het is n.1. de gewoonte dat de schoonheidskoning innen van Parijs, behalve de officieele functies, die zij hebben te vervullen, ook een contract sluiten met een of andere music hall om zich aan den volke te vertoonen. Mlle. Gabard had tegen een hoog salaris zulk een contract met de Folies-Bergère afgesloten, doch toen zij het costuum zag, waarin zij moest verschijnen, weigerde zij op te treden. Zij ver klaart dat haar verkiezing tot schoonheidsko ningin niet medebrengt dat zij haar waardigheid en fatsoen prijs moet geven. De directeur van de music-hall eischt 8000 francs schadevergoeding, doch „S. M. la Reine de Paris" heeft behalve het Comité des Fates, onder welker bescherming zij staat, de openbare meening op haar hand. ZELDZAME POGING TOT ROOF MISLUKT. Uit Lemberg wordt een zeldzaam geval van roof gemeld, waarbij de dader om het leven isl gekomen. De kerk van het dorp Kosel in de Oe- kraine bezit n.1. een kostbaar met edelsteenem getooid kruis, dat eens per jaar op het z.g. Jor- daan-feest wordt gebruikt, voor het inzegencni van de rivier. Twee misdadigers uit Lemberg hadden het plan opgevat dit kruis bij eerste ge legenheid te bemachtigen. Zij hadden daartoe trachten te ontdekken op welk punt in de rivier de voor de plechtigheid te maken bijt zou ko men. Kort voordat de plechtigheid een aanvang nam, daalde één hunner in het ijskoude water af, terwijl zijn hanlanger aan den overkant e- veneens het ijs stukhakte. Toen de geestelijke het kruis in het water onderdompelde, werd het hem plotseling op onverklaarbare wijze uit de hand gerukt en verdween het in de diepte. Na dat de eerste schrik voorbij was, haalden de boe' ren eenige bijlen en hakten zij het ijs verder open. Tot hun groote ontzetting stietten zij daarbij op het lijk van een man, die het kruis nog in zijn handen geklemd hield. Niet lang daar na gelukte het, ook den medeplichtige, die zich aan den oever verborgen hield, te vatten. Deze bekende dat z'n makker van plan was geweest met het kruis onder het ijs doorzwemmend, den anderen kant te bereiken. TEGEN DE GRIEP. De laatste weken wordt onze aandacht getrok ken door berichten over het optreden van de in dezen tijd van het jaar weer voorkomende influenza of Griep. Aanvankelijk opgekomen in Amerika, heeft de ziekte zich sinds eenige weken ook in Euro pa vertoond het eerst in Polen, om vervolgens haar weg te nemen naar het Westen van Euro pa vooral te Berlijn en ook te Leipzig heeft de griep een betrekkelijk groot aantal menschen tot huisarrest gedoemd, terwijl zij sinds eenige weken ook te Denemarken en in Zweden is op getreden. Gelukkig heeft de ziekte geen kwaadarrdig karakter en is het aantal stelfgevallen betrek kelijk gering maar aangezien niemand onzer graag bezoek heeft van deze toch altijd ietwat onprettige ziekte, doen wij toch goed enkele voorzorgsmaatregelen daartegen te nemen. Voorop gesteld, dat men zich vooral niet noo- deloos ongerust behoeft te maken, doet men verstandig de volgende wenken in acht te ne men Verzuimt vooral niet, om eenige malen daags flink te spuien, de kachelwarmte verbruikt al onze versche lucht en maakt deze voor onze longen eigenlijk ongeschikt. Zuivere lucht is een groot voorbehoedmiddel tegen de veel gevrees de bacteriënplaag, die ons de laatste jaren met de beruchte influenza-variant de griep be laagt. Tabaksrook werkt ook afwerend en desinfec teert alles wat zich in 't vertrek bevindt, in de eerste plaats natuurlijk den rooker zelf. Rookt de echtgenoot met wat te fanatieken ijver om vrouw en kroost afdoende te beschermen, dan is er al weer niets beter dan van tijd tot tijd de blauwe damp weg te laten trekken en even te „luchten". Zeer goed is het de keel eenige malen daags te gorrelen met een lichte waterstof supe- roxyd oplossing en de handen herhaaldelijk te reinigen. Draagt niet te dunnen kousen, plaatst vilten of dik papieren zooltjes in uw schoenen. Isoleer een grieppatiënt zoo veel mogelijk en vermijdt vooral groote gezelschappen en volks verzamelingen. Etienne en Raoul een kreet van verbazing geuit. Mary een kreet van afschuw. Jacques scheen in een standbeeld veranderd. Dikke zweetdruppels bevochtigden zijn haren en zijn gelaat. Mary lichtte zijn hand op en legde ze weder op het papier. Schrijf, vader, beval zij. Jacques Garaud schreef nog twee regels. En nu teeken. De ellendige teekonde. Mary nam het papier én het overreikend aan Jeanne Fortier, die het aannam, zeide tot haar: Dat is uw eerherstel, madame. Zich vervolgens tot haar vader wendend, voeg de zij erbij God moge het u vergeven. Ik, gelukkig, ik ga sterven. En zij verwijderde zich met langzame schre den, zooals zij gekomen was. Ongeveer een minuut verliep. Men hoorde slechts de hijgende ademhaling van den millionnair, op zijn lessenaar neergebo gen, met het hoofd in de handen. Eensklaps deed het gerucht, veroorzaakt door het loopen van verscheidene personen zich hoo- ren in de groote zaal die aan het werkkabinet grensde, en Lucie, Georges Darier, en Lucien La broue verschenen, terzelfder tijd als de rechter van instructie, het hoofd der veiligheidspolitie en agenten, die Ovide Soliveau begeleiden. Moeder, moeder, riep Lucie uit, in de armen van Jeanne snellend, die haar onstuimig aan haar hart drukte, terwijl zij stamelde Mijn dochter Het hoofd der veiligheidspolitie legde de hand op den schouder van den gewezen meester knecht van Alfortville en zeide tot hem In naam der wet, Jacques Garaud, arres teer ik u. Dat is niet aardig, hé kameraad, zeide Soli veau op spottenden toon. Wat zult ge er aan doen Gij hebt te lang geluk gehad. Gij moet nu dat geluk betalen. De tegenslag is gekomen.... 35-40-50cf. perre pond. INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, Febr. 1929. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik onderstaand schrijven in uw blad te willen opnemen. Ofschoon er in de herfst van 1928 pogingen in het werk zijn gesteld om gezamenlijk van de vier Wieringer dagkaasfabrieken één zoetfabriek te maken is daar tot nog toe niet veel van geko men. En dat is al heel erg jammer. Nu zou het vanzelf al heel erg meegevallen zijn als het de eerste keer op de vergaderingen, toen het be sproken werd, er door gekomen was. Nu is een zoetfabriek op Wieringen weer een geheel nieuw ding, dat spreekt van zelf, en er is ook heel wat aan verbonden om zoo'n fabriek op te richter». Maar al is het voor Wieringen geheel iets nieuws, aan de overkant staan ze al ongeveer 'n jaar of zestien. Nu staat 't als een paal boven water als men er toe overgaat om zulk 'n fabriek te zetten, moet men er zoo wat zeker van wezen of het wel gaat. Maar als wij onze oogen naar de overkant toe richten dan zijn wij er zoo goed als zeker van, dat het best zal gaan. En hoe stond men er eertijds voor toen men hier dag- fabrieken wilde oprichten Toen waren er ook velen, die meenden dat dit hier niet veel waard was. Maar men zette het toch door.en het is heel goed gegaan want waren ze op het oude door gegaan, het zou thans met de' veehouderij niet veel gedaan geweest zijn. En zoo staan we er nu ook weer voor de beginnen zijn moeilijk, doch dat is met alles zoo. Maar zooals met alle moeilijkheden moeten wij daar ook weer over heen zien te komen, want het is in het belang van de geheele veehouderij op Wieringen. En het is niet als sommige tegenstanders van de zoetfabriek zeggen, dat 't alleen 't belang is voor de groote boeren en niet voor de kleine. Dat had men vroeger ook wel kunnen zeggen, en het is misschien ook wel gezegd. Maar dat is onzin. Want profiteeren nu ook de kleintjes niet van de dagfabriek Ik denk van ja-zooveel nog als de grooten. en om eens een paar voorbeelden op te noemen dat de kleine boeren ook wel voordeel van een zoetfabriek hebben ten eer ste neemt men gezamenlijk het geld op voor een Coöperatieven zoetfabriek, dus niemand behoeft zich bang te maken dat hij het geld er niet voor krijgen kan. Het is dus geheel anders als bij de tegenwoordige fabrieken, dat elk zijn deel moet opbrengen want men gaat gezamenlijk een leening aan, dus elk kan er aan mee doen. En dan, die de meeste melk brengt staat voor de grootste risico en verder worden alle kosten per kilogram melk berekent, dus daar kunnen ook geen meerdere kosten op loopen voor de kleintjes. Integendeel, er zit veel voordeel voor de kleine boeren in, ook al dat de melk wordt afgehaald. Want gestelt, dat men niet erg in orde is en men kan het werk in huis nog wel doen dan valt het toch niet mee als men uit de warme stal dadelijk op zulk 'n kar komt te zitten. En is het ook geen groot voordeel als men zijn werk kan afmaken in dien tijd als men nu naar de fabriek toe moet. En is het in den zomer geen groot voordeel als men wat eerder Jeanne Fortier, zeide de rechter, ik ben door den officier van justitie gemachtigd u in voor- loopige vrijheid te laten, en het zal weldra de definitieve vrijheid zijn. Geef mij het papier, dat de dochter van dien man u overhandigd heeft. Gij, mijnheer Castel, geef mij de acte van over lijden van Paul Hjarmant en den brief in 1861 door Jacques Garaud aan Jeanne Fortier gesche ven. Daar zijn die stukken, mijnheer. Uw eerherstel zal zich piet lang laten wach ten, madame, voegde de rechter erbij, zich tot de brooddraagster richtend. O dank mijnheer, dank Ik heb zooveel geleden En voegde Etienne Castel erbij, Georges tot bij de arme vrouw brengend, hier is de advocaat, die voor u zal pleiten, niet alleen met gansch zijn talent, maar met gansch zijn hart, ik verze ker het u. Jeanne zag Georges verheugd aan. Zij meende hem de hand te moeten drukken. Maar vooruit dan toch, broeder, vooruit riep Lucie tot Georges. Wij zullen met ons twee ën zijn, om haar te beminnen Uw broederhij stamelde Jeanne. O mijn zoonmijn zoon En zij drukte Georges, die zich in haar armen wierp, hartstochtelijk aan haar hart. Dat was echter te veel vreugde voor de arme vrouw, na zooveel angst en smart. Zij verloor eensklaps het bewustzijn en zou achterover ge vallen zijn, hadden haar kinderen haar niet on dersteund. Toen zij tot bewustzijn terugkeerde, zat Lu cien voor haar op de knie, naast Lucie, en noem de haar ook Moeder Een half uur later, toen de agenten Jacques Garaud en zijn waardigen medeplichtige had den weggebracht, vond men Mary dood op haar bed uitgestrekt. Voordat zij stierf, had zij nog de volgende re gels geschreven „Voor Lucie Fortier, Ik heb u kwaad gedaan, Lucie, veel kwaad- en nochtans, ik ben niet kwaadaardig.... Wat wilt ge, ik beminde hem zoozeer Weiger mij uw vergiffenis niet, Lucie, en bid God voor mij. Gij zijt maar al te wel gewroken... MARY." Drie maanden na dien verschrikkelijken dag, werden Jacques Garaud/en Ovide Soliveau ver oordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Het vonnis werd niet ten uitvoer gebracht voor wat betreft Jacques Garaud. De ellendige, die in zijn hart slechts één men- schelijk gevoel had, doch ontwikkeld in den hoogsten graad, de vaderliefde, kon den dood zijner dochter niet overleven. Hij stierf aan een beroerte. Er was ongeveer een jaar noodig, om de uit spraak van het eerherstel van Jeanne Fortier te bekomen. Den dag na de uitspraak, trouwde Lucien La broue met Lucie en nam met haar en haar moe der bezit van de fabriek, weder opgebouwd op de gronden van Alfortville, waar vroeger de fa briek van Jules Labroue stond. Hij nam tot kassier Raoul Duchemin, die de lessen van het verleden ter harte nemend, d^ eerlijkste der boekhouders geworden is. De jonge echtgenooten is het wel noodig dit te zeggen aanbidden elkander en zijn zoo volkomen gelukkig, als men het hier op aarde zijn kan. Jeanne Fortier, dte brooddraagster, thans rijk, daar haar kinderen rijk zijn, is gelukkig door hun geluk. Ik heb veel geleden, zegt zij soms. Doch thans ben ik in het Paradijs. Ach God is toch goed Georges Fortier is op weg om een beroemd advocaat te worden. Mejuffrouw Amanda heeft een man gevonden die met haar getrouwd is, en voor haar den win kel van madame Augustine heeft overgenomen. EINDE.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1