rs EEN PRAAÏJE OVER KLIEREN Nobline-Siroop SLACHTOFFERS VAN DE KOUDE. Londen, 16 Febr. Gisteren zijn in Londen, ten gevolge van de strenge vorst 50 personen op straat omgekomen. Meer dan 40 menschen zijn door vallen op de met sneeuw bedekte straten zwaar gewond. DUITSCHLAND krijgt TROTSKY. Naar uit Berlijn wordt gemeld heeft de presi dent van den Rijksdag een telegram van den ge wezen Russischen legerdictator. Trotzky ontvan gen uit Konstantinopel, waarin hij om een pas visum voor Duitschland vraagt. De eens zoo mach tige doch thans in ongenade gevallen en verban nen bolsjewiek wil daar dus trachten onderdak te vinden. De Rijksdag zal beslissen of het verzoek zal worden ingewilligd. PROVINCIAAL NIEUWS. SPANBROEK. Inbraak bij een burgemeester. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben drie onbekenden een ongewenscht bezoek ge- braacht aan Spanbroek. Omstreeks half vier in den nacht vervoegden de drie mannen, die per rijwiel naar Spanbroek zijn gekomen, zich aan het huis van Dr. P. Sta pel, veearts te Spanbroek. Zij vernielden een ruil met de bedoeling om door het venster het huis binnen te dringen. De bewoners hadden het bre ken van de ruit evenwel gehoord en even latei werd licht ontstoken. Het schijnt, dat de diever. toen snel vertrokken zijn, althans zulks valt a. te leiden uit de sprong in de sneeuw. Daarna brachten zij een bezoek aan het huis van den burgemeester, den heer A. Comman deur. In den zijgevel vernielden zij een spiegel ruit van 11 m.M. dikte. De heer Commandeui hoorde geraas en stond op om eens te gaan kij ken. Hij doorzocht het geheele huis, doch begaf zich, toen hij niets ontdekte, weer naar bed. Tot zoolang hebben de dieven gewacht, want toen de burgemeester des morgens opstond, bleek dat ei ingebroken was. Het tafelzilver en een groot aar. tal zilveren en gouden voorwerpen, gedeeltelijk met briljanten bezet, waren verdwenen. Behalve de in de sneeuw achtergelaten voetstappen en die der rijwielbanden werd van de daders niet; meer ontdekt. BARS1NGERHORN. De vleeschkeuringskring Barsingerhorn heeft zijne lastgevers, de 11 ge meenten, die tot dien kring behooren, de tijdelij ke afgevaardigden door een vast college te ve»' vangen. De kring heeft gemeend, dat haar taak ic afgeloopen en dat hij voor een vast officieel be staan plaats moet maken. De verwerkingsinrich -ting voor den vleeschkcuringsdienst zal bestaar uit een noodslachtplaats, een verwerkingsinrich ting met een koelinrichting en een garage voor de automobielen. Met de machinerieën bedraagt de begroot ing 125.000. Aan de heeren Huurman, architect te Dei Haag ei] Van Dorp, technicus aldaar, werden doe den Vleeschkeuringsdienst te Barsingerhorn d plannen opgedragen voor den bouw van een ver werkingsinrichting te Schagen, waarvan de kos ten zijn begroot op 125.000. HOOGKARSPEL. Door den jager J. Glas te Nibbixwoud zijn op een weiland in deze gemeen te ^en. drietal wilde zwanen geschoten. Deze vo gels zijn afkomstig uit het hooge Noorden e komen bij zeer strenge winters naar onze kusten VAN DE EILANDEN. Postverbinding met Urk en Schokland. Het plan bestond om Maandagmorgen 6 uur bij goed weer de post-ijsvlet met post van Urk te laten vertrekken naar Schokland. Twee uur latei zou dan uit Kampen een ijsschuit met post even eens naar Schokland koers zetten, alwaar de par tijen post verwisseld zouden worden. Men zon trachten denzelfden avond weer te Urk aan te komen. Een weg over het ijs van de Wadden. Zaterdagochtend half acht zijn uit Holwerd vier personen schipper Hosker en z'n knecht dc zeeman Gorter en nog een vierde persoon vertrok ken en over het ijs van de Waddenzee naar Bu ren, op Ameland, geloopen, waar zij half elf han kwamen. Zij deelden mede, dat 't ijs zeer betrouw baar is. Hier en daar zijn eenige verhoogingci door opgekruid ijs, doch dit is voor een wande ling geen bezwaar. Per arreslee van Ameland naar Holwerd. Gistermorgen te 7 uur is G. J. Scheltema, zoon van den paviljoenhouder, met schipper Hofker als gids met een arreslee van Nes voor een tocht over de Wadden vertrokken en om half twee na een voorspoedige reos weder teruggekeerd. BINNENL. NIEUWS. OVERWEGBOOMEN TE LAAT NEERGE LATEN. Toen Zondagmiddag een automobilist te U- treent om ongeveer éen uur met zijn wagen de Ramstraat uitkomend de spoorwegovergang wil de passeeren, werden plotseling de boomen naai beneden gelaten. De overwegwachter had verge ten zijn plicht te doen om de boomen te sluiten, daar een goederentrein in aantocht was. Nog juist op tijd gooide hij den overweg voor de auto dicht. Anders was het gesteld op den overgang op de Biltstraat. Hier waren de boomen eveneens niet gesloten, hoewel de trein naderde. De machinist stopte hier vlak voor den overweg en toen de wachter er op attent was gemaakt, dat zijn boo men neergelaten moesten worden, kon de trein verder rijden. Door de activiteit van den machi nist werd hier dus zeker een zeer ernstig onge luk voorkomen. Tegen beide overwegwachters zal, naar het U. D. meldt, proces-verbaal worden opgemaakt. MET EEN BRANDENDE SIGARET GAAN SLAPEN. Een der leden van de bemanning van de sleep boot van de N.V. Smits' Internationale Sleep dienst, liggende te Maassluis, is Vrijdagavond met een brandende sigaret in zijn kooi gaan sla pen. Den volgenden morgen vond men hem in bewusteloozen toestand, terwijl zijn bed smulde Op advies van een geneesheer werd hij naar het ziekenhuis te Maassluis gebracht. AUTOBUS TEGEN DEN GROND. Zaterdagmiddag is een autobus uit Haarlem, met twintig passagiers bij de kanaalbrug te Oegst geest in aanrijding gekomen met de stoomtram Leiden-Haarlem, meldt „De Avondpost." De bus sloeg om en van de passagiers werden zeven per sonen min of meer gewond. De tram leed geen schade. Het ongeluk moet veroorzaakt zijn door het slippen van de bus bij het passeeren van een auto. ERNSTIGE GASVERGIFTIGING. Twee slachtoffers. Zondagmorgen is in woning te Alphen aan den Rijn een ernstig geval van gasverstikking voorge komen. De vrouw des huizes en de dochter wer den bewusteloos in bed gevonden. Ondanks de den geheelen dag iingestelde pogingen is het niet gelukt de levensgeesten weer op te wekken. De rouw des huizes is in den afgeloopen nacht o- verleden, de toestand van de dochter is hoogst zorgelijk. De gasverstikking is veroorzaakt door het spri» gen van de gasleiding in den grond onder bet- huis, vermoedelijk ten gevolge van de vorst. De moeder en dochter sliepen in de benedenverdie ping. De overige familieleden, die boven sliepen, hebben niets van het gas gemerkt. Toen men, nadat het ongeval was bemerkt, een gat in den vloer boorde, stroomde het gas in groo- te hoeveelheden de kamer binnen. TOCH NOG GEBORGEN. In éen onzer vorige nummers berichten wij, dat de botter UK 152 door mist op de zuidpier van IJ- muiden liep en daarna gedeeltelijk verbrandde wegens het vlamvatten van een bus carbid, waar door het scheepje tenslotte zonk. De eigenaar wa door deze ramp vrijwel geruineerd, omdat zijn geheele kapitaaltje in dit visschersvaartuig was gestoken. Medelijdende menschen hebben thans den man geholpen om het overschot van zijn schip nog te bergen. De schippers van de UK 185, UK 268 er, IJM 375 hebben met hunne vaartuigen den bot ter, nadat daaronder door een duiker staaldraden waren gevestigd, uit het water gelicht, waarna Bureau Wijsmuller zijn sleepboot „Hector" ter beschikking stelde om te helpen het vaartuig in ondiep water in de Buitenhaven van IJmuiden op het droge te zetten. De eigenaar zal het hier zoo goed mogelijk dicht maken en het, zoodra de dooi invalt, naar Urk versieepen voor afdoende herstelling. 5, de heer Ev. Lont Jz., Poppen. s pr. 2.50 de heer Ph. --„Oost - Wieringen. De vereeniging „Oost Wie ringen" hield Zaterdagavond j.1. voor het eerst 'n bijeenkomst te Den Oever en wel in de zaal van den heer Jurrie Lont. Jammer genoeg was de strenge koude en zeker ook .de vele leege porte- monnaies hier zeker wel de oorzaak, dat de op komst niet groot was. We zeggen: „jammer ge noeg", want het rijk voorzien programma was Toch 'n volle zaal overwaard geweesf Maar degenen, die er waren, hebben genoten. De stemming, kwam er na de -opening door don voorzitter, den heer M. J. Bosker, al direct in door het mooie concert, uitgevoerd door de Mandoline club, onder leiding van den heer S. Bruul. Vol af wisseling was het volgende deel van den avond. De cabaretnummers waren in goede handen bij Mej. Gr. Bosker Md. en den heer V. Bakker Dz. Ze oogsten 'n welverdiend succes. Ook de declamatie „Bijna te laat" door B. Kok vond 'n aandachtig en dankbaar gehoor. En wat kunnen we anders zeggen van het na de pauze opgevoerde kluchtspel „In naam der Ivo ningin", alsdat het 'n geweldig lachsucces en groo te vroolijkheid heeft opgeleverd Ons compli ment aan de spelers en ook aan don nieuwen regis seur den heer Banaerd. Het bleek dat de leiding in goede handen was. Het bal onder leiding van den balletmeester den heer J. N. Bruul droeg uit den aard der zaak een intiem karakter en was zeer gezellig. De medewerkenden van „Oost Wieringen" m: gen zonder uitzondering op een succesvollon a vond terugzien. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING AFSLUITING WATERLEIDING. Burgemeester en Wethouders van Wieringen maken namens de Directie van het Prov. Water leidingbedrijf van Noordholland bekend, dal voortaan de afsluiting van een gedeelte van het hoofdbuizennet der waterleiding ten behoeve van reparaties niet meer huis aan huis zal worden aangezegd, doch kenbaar zal worden gemaakl door middel van ratelslag. Een beambte van het bedrijf zal zich daartoe, vóór tot afsluiting wordi overgegaan, langs het af te sluiten gedeelte dei hoofdleiding begeven en door middel van sterk ratelen de verbruikers waarschuwen. Behoudens in spoedeischonde gevallen, zal dai. den verbruikers nog een kwartier tijd worden ge geven, om den noodigen watervoorraad te ver tamelen. Wieringen, 16 Febr. 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., L C KOLFI'. De Secretaris VAN DUIN. Den uitslag der j.1. Zaterdag op de Gracht gehouden hardrijderij op schaatsen vanwege de ijsclub \Y'esterland is als volgt le pr. 20, de hr. D. Kcoij Mz. te Haukes 3z pr. 10, de hr S. N Poel te Stroe 3e pr. 5 de heer P. Steigstra u Haukes 4e pr. 2.50 de heer C. Stijgstra te Ilau- kes. Er namen 24 personen aan de wedstrijd deel. Op de bovenzaal van den heer S. A. Veerdig te H.-hoef trad j.1. Zondagavond het cabaret En semble Buisman van Schagc-n op. Er was weinig publiek slechts 80 personen. Op keurige wijze werd hqf programma, bestaande uit diverse voci drachten, liederen en een revueschets in een be drijf „De hemel op aarde" afgewerkt en viel in zeer goeden smaak zoodat het een prachtavond geworden was welke met het traditioneele hal na werd besloten. Wegens plotselinge verhindering van don spreker de heer Jansen uit Amsterdam ging d< openbare vergadering van de afd. der R. K. trans- ►portarbeidersbond „St. Bonifacius" j.1. Zaterdag middag in 't Hotel Veerdig niet door. -Nieuwe Loterijclub. Te De Haukes heeft eo., nieuwe loterij-club het levenslicht aanschouwd. De club, opgericht met 18 leden, kreeg de naam „Ons Genoegen" en het bestuur bestaat uit de hee ren: Boersma, voorz.; Uiterwal, secr.; en KI. Half weeg, penningmeester. De nieuwe kerk van onze vroegere pastoor J. J. van Rooy te Halfweg. Gisteren heeft de plech tige consecratie plaatsgehad van de nieuwe R.K. kerk te Halfweg. Om half acht kwam de bisschop van Haarlem mgr. Aengenent aan en om half tien begon de plechtige processie met de reliquiën die n de „Mensa" van het hoogaltaar zullen ingemet seld worden. Hierna volgde de wijding van het altaar en de twaalf kruisen die aan de wanden der kerk zijn aangebracht door zalving met de H. Olie. Mgr. Aengenent droeg een pontificale hoog mis op. Het zangkoor v-oerde de Liturgische Gre- goriaansche Mis uit. Onder het gebeier der drie klokken verliet de bisschop het Kerkgebouw. De kerk bevat ruim 700 zitplaatsen. Wij willen pastoor Van Rooy, die ook hier op Wieringen nog zoo bekend en bemind is, hartelijk gelukwen- schen met zijn mooi nieuw bedehuis., -De nieuwe baan van de Westerlander IJs club. De Westerlander IJsclub, die haar wedstrij den tot heden op de Gracht hield, heeft thans 'n betere zeer groote en zeer mooie baan op het ijs van de nieuwe haven te De Haukes, welke met de eerstvolgende wedstrijd Donderdag a.s. in gebruik wordt genomen. Uitslag der j.1. Zondagnamiddag door „Voor waarts" gehouden hardrijderij met hindernissen óp de haven bij Polder Waard Nieuwland. Het ijs van deze zeehaven was prachtig en er bewoog zich veel publiek op. De uitslag was ale volgt le prijs 20, de heer A. A. Poel 2e pr. 15, de heer G. Nieuwen burg 3e pr. 10, de heer P. Sj. Gorter 4e pr. 7.50, de heer .T. Poel Wz., 5e pr. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKEN STAND Geboren Jacoba, d.v. J. G. van den Heek c: van W. van der Zon. Abraham Jan. z.v. A. Pran ger en T. Jongejen Johannes Hendricus, z.v. G van Loon en vdn A. J. Brederode Maria Johan- na, d.v. J. Halfschepel en van A. A. van Gerver. Ondertrouwd Cornelis Heerschap, oud 27 jaar landarbeider en Grietje Zeeman, oud 24 jaar, dienstbode, beiden wonende te Anna Paulownn. Getrouwd Johannes Josephus Adrianus Ycr- resen en Maria Hendrica van den Berg. POLITIE. Verloren een ebbenhouten duim stok en een gouden broche. Gevonden autobe- noodigdheden, als voetpomp, etc. Inlichtingen worden ter Secretarie verstrekt. Door de aannemers Doedens en Schilder te 't Zand zal voor rekening van Gebr. M. en J. Hui- berts, alhier, een woonhuis met bloembollen- schuur worden gebouwd aan den Grasweg. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is ten behoeve van de uitvoering der werken (on derbouw, hoofdzakelijk van gewapend beton, van een vaste en een beweegbare overbrugging over het Balgzandkanaal te Van Ewijcksluis, aan den uitvoerder J. de Vries, te Heemstede, ver gunning verleend arbeid te laten verrichten van 11 Februari tot en met 31 Juli 1929, gedurende 10 uur per dag en 55 uur per week. Door C. Raven, alhier, is een aanvraag in gediend ter bekoming van een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. Het perceel is gelegen aan den Noorder Molenvaartsweg. .EENDRACHT MAAKT MACHT" blijft immer in actie en heeft tevens immer succes. Haar banen blijven een groot aantal menschen, ook uit den omtrek trekken, Voor een groot deel is dit te danken aan de variatie, die het ijverige be stuur aan de wedstrijden op de groote banen van 't Oude Veer weet te geven. Onder groote belangstelling werd dan ook Zon dag weer een hardrijderij voor paren gehouden, Het groot aantal deelnemers (sters) maakte span nende ritten om de prijzen machtig te worden. Vooral de Wieringers traden in dezen wedstrijd op den voorgrond en gaven blijk zich snel op de smalle ijzers te kunnen voortbewegen. De uitslag was als volgt: le prijs de heer Jb. Wigbout en Katr. Wiegman beiden te Wieringen; 2e pr. de heer A. Bakker te W.Waard en Mej. A. Smit te Barsingerhorn; 3e pr. de heer D. Kooij en Mej. G. Metselaar beiden te Wieringen; 4e pr. de heer C. Stijgstra en Mej. J. Krommedam beiden te Wieringen; 5e pr. de heer L. Wigbout en Mej. G. Doves, beiden te Wieringen; 6e pr. de heer J. Ivoorn Sz. en Mevr. D. Koorn-de Jongh;beidcn te Wieringen; 7e pr. (troostprijs) de heer Bronder en Mej. v.d. Lippe beiden te Wieringerwaard. Zooals uit bovenstaande blijkt zijn 5 van de 7 prijzen gewonnen door Wieringers. Het was 'n ui terst mooie wedstrijd. Nieuwe wedstrijden heeft „Eendracht Maakt Macht" weer in het verschiet. Zoo zal Woensdag a.s. een groote „afval-hardrijderij" worden gehou den op 'n baanlengte van 500 M. Zie advertentie. Benema's Danssalon. Naar men ons meldt, heeft onze plaatsgenoot de heer Benema een uit- noodiging ontvangen van het bestuur van de mu- ziekvereeniging „Harmonie te Winkel en is daar mee geaccordeerd om aldaar met het a.s. muziek concours te houden op Hemelvaartsdag en 'sZon- dags daarop zijn danstent op het feestterein te plaatsen. BREEZAND. Uitslag hardrijderij jongens 1. J. Klerk, 2. P. Blaauboer 3. J. van IJzendoorn. Mannen boven 40 jaar 1. W. Lanting, 2. L. Hui berts, 3. D. Blaauboer. Zooals uit bovenstaande blijkt heeft de IJsver- eeniging „Breezand" ook wedstrijden georgani seerd. De vereeniging heeft een pracht baan aan gelegd op het nieuwe kanaal. Het ijs is mooi en er wordt door de schaatsliefhebbers druk van ge profiteerd. BREEZAND. Voor rekening van den heer L. Star zal aan den Verlengden Stoomweg een woon huis worden gebouwd. Aannemer Muntjewerf is met den bouw be last. WOEST RIJDEN 1 en de gevolgen. Een auto uit Arnhem, die Zondagavond met groote snelheid door het dorp Dieren reed, slipte op een bocht en kwam op het trottoir terecht. De 37-jarige brievenbesteller L. Schlaghecke werd door de auto zoodanig geraakt dat hij achterover sloeg tegen den muur. Den zelfden nacht is hij aan de bekomen verwondingen overleden. De auto is zwaar beschadigd. DE GRIEP te ARNHEM. De griep heerscht te Arnhem zoo hevig dat de ziekenhuizen overvol zijn en een buiten gebruik gestelde school is ingericht voor verpleging van grieplijders. VREESELIJK. Gisteravond is bij den onbewaakten overweg 't Haantje bij Delft de 14-jarigen zoon van den ko lenhandelaar de Jong onder de oogen van zijn va der door een electrischen trein gegrepen en ge dood. EEN FAMILIE DINER. Gistermorgen ontstond op den Amstelveen- schen weg te Buitenveldert twist tusschen twee zwagers, welke zoo hoog liep, dat zij handgemeen werden. Een der vechtenden wond zich zoo op dat hij zijn tegenstander een stuk uit het oor beet Op het zien van het bloedige restant, nam de moderne kanibaal ijlings de vlucht, terwijl de an dere in het zelfde tempo naar den dokter snelde, om zich te doen verbinden. De politie is in het ge val gemengd. DE DROMMEDARIS GEBARSTEN. Te Enkhuizen is een buitenmuur van het be kende bouwwerk de Drommedaris, gesticht in 1540, en vroeger behoorende tot de verdedigins- werken der stad, door de strenge vorst gebarsten De muur toont vele scheuren en staat met een bult naar buiten. VERSTIKKINGS GEVAAR. In een groot aantal perceelen te Leiden, voorna melijk in de Haarlemmerstraat zijn door de kou de blijkbaar gasbuizen gesprongen. Enkele wo ningen zullen moeten worden ontruimd. Overwo gen wordt barakken gereed te maken, teneinde de gezinnen te kunnen herbergen. DROOGMAKING ZUIDERZEE. Verplaatsing van Visschers. Op de vragen van Hiemstr betreffende verplaatsing van visschers naar Duitschland in verband met de droogma king der Zuiderzee en inzake het instellen van 'n onderzoek naar de geschiktheid van het dorp Oostmahorn als plaats van vestiging van vis schers, antwoordde de Minister v. Waterstaat. De generale commissie die 'n onderzoek hee.t ingesteld naar de mogelijkheid van verplaatsing is tot de slotsom gekomen, dat het geen aanbeve ling verdient de verplaatsing van belanghebben den in den zin der steunwet te bevorderen, doch dat er in bijzondere gevallen, indien uitdrukkelijk daartoe de wensch wordt te kennen gegeven, geen bezwaar behoeft te bestaan aan dezulken 'n tegemoetkoming in de kosten te verleenen om 'n visschersbedrijf in Oost-Friesland te beginnen. Voor de visschershaven te Zoutkamp is ter ver betering rijkssubsidie aangevraagd. Omtrent de ze aangelegenheid is 'n onderzoek gaande. Het is mogelijk, dat dit onderzoek kan uitwijzen, dat dit 'n goede plaats voor vestiging kan zijn. In geval men echter te Zoutkamp tot '*oorge stelde verbetering zou behooren over te gaan, zal de concurrentie van Oostmahorn wel niet in het leven mogen worden geroepen. MARKTBERICHTEN. EIERVE1LING, ALKMAAR, 16 Febr. 1929. Aanvoer 123.000 Kipeieren. Prijzen 56-58 Kg 9.80 a 10.10 58-60 Kg. 10 a 10.40 60-62 Kg. 10.10 a 10.40 62-64 Kg. 10.40 a 10.50 Bruine 60-65 10 a 10.80. ALKMAAR, 18 Febr. 1929. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 51 vette koeien 2.20 400 5 vette kalve ren per ned. pond 1.40 a 1.60 201 Nucht. kalv. (slacht) 6 22 798 vette varkens per ned. pond 0.70 a 0.74 Zouters per ned. pond 0.68 a 0.75. xiaaJi, JueT/, Jjxp^eAy De bekende Sijthoff's Boeken: Ik kan koken: Ik kan handwerken; Ik kan cos- tuumnaaien; Ik kan huishouden f f4.50 GEDICHTEN - BUNDELS: van Margot Vos in pracht band a f 1.90 (2e dr.) Vlammende Verten (2e dr.) Opgang. Bloei WOORDEN - BOEKEN I WOORDENBOEKEN Kasboeken in groot sortiment ALFABETH's 1, 2, 3 en 4 blad per letter Verkrijgbaar bij: Al hebt U klieren In den buik, of hals, of hoofd of borst, of wel klierziekte, U ziet door het geregelde gebruik van de klieren afnemen tn ge heel verdwijnen. FALEN IS UITGESLOTEN. In alle drogistzaken verkrijgbaar Voor en.gros: Firma Gebr, Rotgans, Schagen.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2