I.R. KEÜSS TABAK EERLOOS. 20e Jaargang. Vrijdag 22 Februari 1929. !\o. 15. ÖPw NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek L)e Wakende Leeuw J. R. KEÜSS Laat 125 - ALKMAAR. ■WIERINGER COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. TIJDENS EEN HULDIGING OVERLEDEN. Toen Vrijdagavond in „Ons Huis" le Leerdam de heer J. van Eek, die veertig jaar op de witghn fabriek was werkzaam geweest, werd gehuldigd, voelde, nadat hij uit handen van de directie de gouden ketting had gekregen, en ook van zijn ka meraden een geschenk had ontvangen, hij zien plotseling onwel. Hij werd neergezet -en na enke le minuten blies hij den laatsten adem uit. Voor de naaste familieleden een slag, die niet licht vergeten zal worden. AFSLUITKRAAN WATERTOREN GESPRONGEN. Gistermorgen is de afsluitkraan van don water toren te Alphen a. d. Rijn gesprongen. Het water zocht een uitweg door plafond, lui ken, enz. en kwam vervolgens op de straat, waar zich groote ijsmassa's vormden. De watervoorzie ning ondervindt echter geen stagnatie. DROEVIG EINDE VAN EEN IJSFUIF. Maandagnacht omstreeks 2 uur is aan den Rijksstraatweg een tragisch voorval gebeurd Verscheidene personen uit Ridderkerk hadden op vroolijke wijze den geheelen namiddag op de ijs baan De Waal te Rijsoord doorgebracht/ Om streeks half elf zou naar Rotterdam worden ge reden door den autohandelaar v. d. S. te Rijsoord teneinde hier het feest voort te zetten. De passa giers werden op twee auto's geladen. Geen hun ner was in staat een auto te besturen, met hel gevolg dat de auto van v. d.. S. tegen een boom botste, waardoor de vier wielen werden vernield. In de andere auto, bestuurd door een gehuurden chauffeur, zat ook de reiziger F. G. den II., van hier. Zijn mede-passagiers bemerkten, dat zijn toe stand niet normaal was. Hij werd in dc buurt schap „Het Zwaantje" in een nabijgelegen wo ning binnengedragen, waar hij overleed. In de vernielde auto hebben een tweetal perso nen den nacht doorgebracht. Zij werden daar Dinsdagmorgen om 5 uur ontdekt. Onder hen he FEUILLETON. No. 5. Maar het kind was daar, wier oogen zij voel de het op haar gericht bleven. Zij had tegen Susanna gezegd, opdat haar va der gered zou worden, als hij ooit in staat van beschuldiging werd gesteld Je hebt niets gezien, je hebt niets gehoord. Zij wilde nu haar kind leeren, hoe het huiche len, hoe het liegen moest. En met een half afgewend gelaat, want zijzelve had vroeger nooit gehuicheld of gelogen, brachl zij bijna stamelend deze woorden uit Waarom zou ik u minder liefhebben Waai om twijfelt gij aan mijn liefde Hij liep naar Susanne, die, gedurende dit too- neel, doodstil was blijven zitten op de punt van haar stoel. Hij tilde haar omhoog, zooals hij bijna dage lijks deed, vroolijk lachend, en zette haar voor zichtig neer. Maar Susanna bleef zwijgen. Haar oogjes waren rood van de ongewone ont bering van nachtrust en starend was haar anders altijd heldere blik. Op schertsenden toon ging hij voort Zou mejuffrouw wellicht haar van buiten geleerd lesje reeds vergeten zijn Achter den rug van Roger gaf Henriette het kind een aanmoedigend teeken om te beginnen En Susanna begreep dat zij nu liegen moest zooals haar moeder daareven gelogen had. En langzaam met nedergeslagen oogen en eer diepe, zware stem, die Roger deed huiveren, al? hoorde hij ze voor het eerst, begon zij Papa, ik heb u nu al zeven jaar lief. Ik hou»1 evenveel van u als van mama. Ik weet, dat u ie leven er aan wijdt, om het mijne voor te bereiden en dat u erg hard werkt, om mii later gelukkig t,r laten worden. Maar, papaatje-lief, ik ben nóóit gelukkiger, dan wanneer ik u omhelzen mag. Ik weet, dat u toegevend voor mij is en iederen dae houd ik meer van u, omdat ik iederen dag hel beter leer begrijpen, hoe goed u voor mij is. Al? ik u ooit Maar dat was te veel voor het kind. Plotseling hield zij op. Zij bracht haar handjes naar de keel, tag eer oogenblik haar vader met een nameloozen schrik aan, en riep toen eensklaps tot tweemaal toe VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. vond zich de voorzitter der ijsclub. De zaak is in handen der politie. ONGELUK BIJ HET SCHAATSENRIJDEN. Te Zuidbarge kwam het negenjarig dochtertje van den heer J. Stulen hij het schaatsenrijden in botsing met een ander meisje ze kwam te vallen en werd bewusteloos opgenomen. Het bleek, dat een liaarknipje in den slaap gedrongen was. Ze werd naar het ziekenhuis te Assen vervoerd, doch is onderweg overleden. MET FIETS DOOR HET IJS GEZAKT. Toen Woensdagmorgen de arbeider der Holl- Kunstzijde Industrie te Breda, de 34-jarige v. B uit Langeweg, zich met zijn fiets over het ijs in de Mark nabij de Hooge brug te Terheijden begaf blijkbaar om den weg te bekorten, zakte hij dooi het ijs en verdronk, voordat de hem vergezellende collega's hulp konden bieden. De man laat vrouw en drie kinderen achter. BEVROREN EIEREN. T|e Aarlanderveen kon geen eierenveiling wor don gehouden, daar de eieren bevroren waren. DOOR GEWEERSCHOT GETROFFEN. Zekere V. uit Meerkerk kwam Dinsdagochtend bij het vangen van Bunzings onder Arkel te val len, waardoor een schot van onder zijii kleeren verborgen geweer afging en den man in den buik trof. Per passeeronde auto is de ongelukkige naai het ziekenhuis te Gorinchem vervoerd. GRIEP EN BOF. Wegens het heerschen van griep en bof is de O. L. school te Surhuizum (Fr.) tijdelijk gesloten Van de 60 leerlingen kwamen er vier op school. NAAR EN VAN URK. Te half twee Woensdagmiddag arriveerde hel. vliegtuig voor de tweede maal te Urk met veer tien zakken post en vrachtgoederen tot een totaal gewicht van 100 Kg. Thans was ook een passagiei meegekomen. Na een half uur vertrok het vliegtuig weer mei drie zakken post en vijf passagiers. Tot de passa giers behoorde een zieke, die teAmsterdam in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ongeveer 500 personen, onder wie verscheidene dames, hebben Woensdag per fiets van Enkhui zen uit een bezoek aan Urk gebracht. Twee van deze bezoekers zijn wederom met het vliegtuig van de K. L. M. weer van Urk vertrokken. Woensdagmiddag zijn twee auto's en een mo torfiets uit Enkhuizen over het ijs naar Urk ko men rijden. Voor deze gebeurtenis bestond enor me belangstelling en vrijwel alle bewoners van het eiland liepen te hoop om het wonder te zien. Woensdagmiddag arrveerden te Lemmer ze? Urkers per ijsvlet. Zij hadden den toch in zes uur volbracht. Zij vertrokken kort daarna weer. De burgemeester van Urk wijst er op dat zij. die met een auto naar dat eiland wenschen te komen, er rekening mee moeten houden, dat in het ijs op sommige plaatsen ten gevolge van den Vloed scheuren kunnen ontstaan. Mama, Mama Het gelaat werd rood gekleurd, de oogen draai den haar in het hoofd, ze had wederom een aan val van stuiptrekkingen. Terwijl Henriette het kind sussend op haar schoot hield, schoot Roger toe, om water iren kelen. En hij vroeg daarbij Hoe komt ze zoo Zou ze ziek zijn Ik moest Victoire maar dadelijk om den dokter sturen 't Hoeft niet, zei Henriëtte, terwijl zij even het hoofd schudde. Ze was bevreesd, dat de dok ter zou inzien dat er een geheime oorzaak voor dien zenuwachtigen toestand moest bestaan. Laroque zag moeder en kind gelijktijdig met een blik van argwaan aan. En Henriette dacht bij zichzelve Als de ongelukkige ons nog liefheeft moet zijn lijden vreeselijk zijn De kleine kwam van lieverlede tot bedaren Roger zag op zijn horloge, het werd zijn tijd. Eiken morgen om negen uur twaalf minuten ging hij met den trein naar Parijs. Hij nam nu afscheid. Hij was weder somber geworden en er hing weder een z\tfare wolk boven zijn voorhoofd. Misschien kom ik vanavond heel laat thuis zei hij. Wacht maar niet op mij. Hij bleef een oogenblik tegenover zijn vrouw staan, alsof hij haar iets te zeggen had, maar ein delijk ging hij heen, zonder een woord meer te hebben gesproken. Een half uur nadat hij weg was, hoorde Hen riette, hoe beneden langs het huis, op den straatweg, een paar menschen haastig voorbij liepen. Hand over hand namen daarop de drukte en beweging toe. 't Was welhaast een gejaagd op en neer loopen en een zenuwachtig gepraat van alle kanten. Moeder Dondaine de bijnaam van een te te Ville d'Avray zeer bekend oud vrouwtje dat de kleine huishouding van Larouette waarnam moeder Dondaine was op haar gewone klokje aan het huis gekomen, zij zag wel een weinig vreemd er van op, dat alles zoo open stond deur en venster maar zij dacht natuurlijk da delijk, dat de oude heer vroeger dan gewoonlijk was opgestaan en nu een kleine morgenwande ling deed met het mooie weer. Toen zij in de keuken het vuur had aangelegd en de gang had schoon gemaakt, wilde zij ook de kamer van Lourouette een beurt geven. Maar (Joodelijk verschrikt bleef zij op den drem pel staan, oznder een pas vooruit te doen. Enkhuizen-Stavoren per ijsvlet. N. Berghuis, Arend Edelenbosch en Govert Dekker hebben Woensdag per ijsvlet van Enkhui zen een tocht naar Stavoren gemaakt. Na om half éen te zijn vertrokken, zijn ze na een zware reis des avonds half acht te Stavoren gearriveerd De laatste maal werd deze tocht gemaakt op 12 Januari 1891 door een gezelschap van zeven per sonen, die er toen 8 uur over deden. Margarine voor Ameland. Gemeld wordt Daar het Zondag niet gelukt is per vliegtuig een zending margarine naar Ame land te brengen, heeft men óp andere wijze ge tracht de bewoners van het ge-isoleerde eiland te helpen. Maandag is n.1. van het depot Leeuwarden der Nieuwe Margarinefabrieken te Rijswijk een vrachtwagen met margarine naar Holwerd gere den, waar de zending Dinsdagochtend is overga- laden op twee groote sleden, met paarden bespan nen na een zeer moeilijken tocht over de ijsvlak te heeft men in den middag veilig on wel Hes op Ameland weten te bereiken. Te Helmond en omtievinr In vele plattelandsgemeenten rondom Helmond zijn de scholen gesloten, én door het gebrek aan brandstoffen én wijl het voor landbouwerskind^ ren, die soms groote afstanden moeten afleggen dikwijls onmogelijk is om naar school te komen Te Helmond werden heden twee meisjesscholen gesloten, de griep heerscht er in erge mate, of schoon zij niet van kwaadaardigen aard is. Het kolengebrek laat zich ernstig gelden. Aar de gasfabriek wordt de cokes gedistibueerd. EEN ONVERKWIKKELIJKE GESCHIEDENIS. Concurrentiestrijd bij een begrafenis. Te Gouda, verheugt men zich in het gelukkige bezit van twee begrafenis-ondernemingen, die elkaar hevig beconcurreeren, zoodat indien nau welijks het tijdelijke met het eeuwige verwisseld is, men van beide zijden de nabestaanden be stormt om de „gunst en de recommandatie." Begrijpelijk leidt deze toestand tot een prijsre gelenden, al is het nog niet zoover gekomen, dat vanwege „de gunst" geld wordt toebetaald. J.1. Zaterdag evenwel gaf deze concurrentie aanleiding tot iets zeer eigenaardigs. Een eerzaam Gouwenaar, K. geheeten, had waarschijnlijk in een overmaat van vriendschap nog tijdens zijn leven het vervoer van zijn lijk gegund aan een der begrafenis-ondernëmingei en had van deze „gunning" een schriftelijk bewijs gegeven. Toen K. in het midden der vorige week overleed, gunde de weduwe onkundig van de ge sloten overeenkomst, het vervoer van het lijk aar de concurrente onderneming. De andere liet he niet op zich zitten, met het gevolg dat er Zater dagochtend negen het tijdstip der begrafenis twe< lijkstaties verschenen de eene ingevolge op dracht van de weduwe, de 'andere vanwege dt gesloten overeenkomst. In dit stadium der zaak werd de beslissing var BUREAU Hippolytushoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. den burgemeester ingeroepen, welke, partijen ge hoord, de voorrang gaf aan de onderneming die in het bezit was van de gesloten overeenkomst. De moeilijkheid welke thans nog overbleef was deze, dat het lijk lag in de kist die door de andere onderneming was geleverd. TJen leste werd be sloten dat de onderneming waaraan het vervoer van het lijk was gegund, -de kist aan de andere zou terugbetalen. Naar verluidt wenscht de onderneming die niet vervoerde het er niet bij te laten, zoodat mo gelijk een proces het gevolg kan zijn van dit ze ker niet alledaagsche voorval. DE FRIESCHE KORTEBAANSPORT. Een en ander over de 17-jarige kampioene. De 17-jarige hardrijdster Geeske Woudstra te Doniaga deed dit seizoen aan 20 hardrijderijen mere, waarbij zij in 18 wedstrijden den eersten prijs won. In geld won zij het niet luttele bedrag van 1380 gulden, bovendien te Leeuwarden een zilveren medaille van H.M. de Koningin, te On- derdendam een gouden collier, te Sneek, Enkhui zen ook zilveren medailles met het stadswapen en te Leek de traditioneele zilveren Leekster tak. Aan een verslaggever vertelde zij, dat haai' zwaarste ritten die tegen Mevrouw dc Jong te Huizum, Janna v. d. Meulen te Grouw en Frouk- je Pijper te Winschoten geweest waren. Alle prij zen heeft Geesje gewonnen op een paar zeer ou de schaatsen, die reeds in het bezit van haai' grootvader waren. Op andere schaatsen is ze niet thuis, hetgeen in het jongste seizoen te Grijpskerk bleek. Zij had één der oude schaatsen verloren, reed tè Gr. op een paar andere en kon het niet verder dan tot een tweeden prijs bren gen. Gelukkig voor haar werd de oude schaats later teruggevonden. Een schaatscnfabrikant in Friesland bood haar na haar eerste overwinnin gen, een paar schaatsen aan, zij heeft ze nog niet op een kamp gebruikt, omdat zij zich er niet zoo goed op vertrouwt als op de oudjes. Zij deelde ook een treffend staaltje mede hoe ijsclubs tegen elkander opboden om haar toch op den wedstrijd te krijgen. Op de hardrijderij te Groningen kreeg zij een telegram van de ijsclub te Scheemda, om daar den volgenden Zondag te komen rijden. De prijs was 120 gulden. Even daarna vervoegde zich het bestuur van de ijsclub te Winschoten hij Geesje, met de uitnoodiging op Zondag daar te komen rijden. De prijs was daar ook 120 gulden. Geesje antwoordde dat Scheem da haar het eerst gevraagd had en dus.Win schoten verhoogde daarna den prijs tot 150 gul den. Toen Scheemda dit hoorde bracht deze hel bedrag op 200 guldén enen Geesje als hei ware bij opbod verkocht, verscheen te Scheemda aan de start en won den eersten prijs. Dat het bijna alle dagen hardrijden inspanning kost ligt voor de hand, aldus het N.bl. v-. h. Noor den. Geesje is in dit seizoen 6 pond lichter gewor den, doch zij gevoelt zich daardoor in betere con ditie dan toen zij met het hardrijden op 8 Januari j.1. te Wartena begon. De secretaire was opengebroken, leeggeplun derd, stoelen en tafel lagen omver, getuigend van een strijd, die daar was gevoerd en het lijk van Larouette lag op den grond, met een kogelwond in de borst. Alles sprak van geweld. Men moet moeder Dondaine alle recht laten wedervaren. Van haar eersten schrik bekomen, deed zij wat ieder verstandig mensch in haar plaats zou gedaan hebben. Zij boog zich over het lichaam van Larouette heen cn ontdekte spoedig, dat het niet meer dan een lijk was, zoodat menschelijke hulp hier.niel kon baten. In allerijl spoedde zij zich daarop naar de gen darmerie, daarbij evenwel niet verzuimend, om ieder, dien zij onderweg tegenkwam, met haai vreeselijke ontdekking in kennis te Stellen. De brigadier der gendarmerie telegrafeerde na de misdaad te hebben geconstateerd, naar hel parket van het departement Seine-et-Oise. Reed? binnen het uur was mijnheer Lacroix, de commis sarie van politie te Versailles, te Ville-d'Avra> en wel in gezelschap van den dokter Martinaud dien hij onderweg had afgehaald voor de plaat selijke lijkschouwing op de plaats van het mis drijf. De beide heeren en de huishoudster gingen de woning binnen, waarvoor intusschen een groote toeloop van menschen gekomen was. Mijnheer Lacroix, een klein manneke met een licht blosje en blond haar, met flets-blauwe oo gen en een goud brilletje, maakte een zeer nauw keurig proces-verbaal op de misdaad was dui delijk, en, wat even duidelijk scheen, was, dat de aanleiding tot den moord diefstal moet zijn ge weest. Mijnheer Lacroix endervroeg moeder Dondaine. maar deze kon hein weinig of geen inlichtingen Verschaffen. Zij verzorgde eiken dag het kleine huishouden van Larouette om elf uur 's morgens was zij daarmede gereed en kwam dan niet voor den volgenden dag terug. Larouette was, volgens moeder Dondaine, een in-zich-zelf gekeerde, oude man, stilzwijgend en vrekkig van aard, hij woonde pas een dag of acht in Ville-d'Avray zij meende, dat hij speculeerde op de Beurs, naar aanleiding van het een of an der dat zij hem had hooren zeggen. Hij ging iede ren morgen het huis uit en keerde niet voor den avond terug ;gepasseerden Zondag was hij ech ter niet naar Parijs gegaan en, zij, moeder Don daine, had toen voor zijn middag- en avondeeen gezorgd. Weet gij ook, vroeg mijnheer Lacroix, of hij een belangrijke som gelds in zijn secretaire had Ik zou het u niet kunnen zeggen, mijnheer de commissaris. Hij was er volstrekt de man niet naar, om iemand zijn geheimen toe te vertrouwen of met mij over zijn zaken te spreken.... Mijnheer Lacroix zette het plaatselijk onder zoek voort, terwijl dokter Martinaud bezig was, het doode lichaam te onderzoeken. Op een wenk van den commissaris had moeder Dondaine zich verwijderd en de beide heeren al leen gelaten. De dokter gaf zijn bevindinigen te kennen. Het slachtoffer heeft zich verdedigd, zei hij, de moordenaar schijnt hem eerst te hebben willen worgen zie, hier zijn nog de indrukken van een ruwe mannenhand. Daarop, zeker omdat hij niet spoedig genoeg dood ging, is met liet pistool aan alles een einde gemaakt, wat, dunkt me, wei ee- higszins bewijst, dat we hier te doen hebben met een misdadiger van professie, maar met iemand, die haast had, om er een einde aan te maken en die in zijn haast zijn bezinnigheid moet hebben verloren, want een pistoolschot, in een stillen nacht, is hoogst onvoorzichtig. Dit huisje staat niet zoo geheel alleen. De villa Montalais ligt er maar een paar passen van af. Als mijnheer cn mevrouw Laroque en de bedienden daarginds nóg niet in slaap waren, moeten zij het schot heb ben gehoord. Ik zal hen zoo dadelijk gaan ondervragen Kunt ge mij ook tennaastebij opgeven, dokter, op welk uur van den nacht de moord moet hebben plaats gehad Dat kan ik vrij juist bepalen, zonder vrees mij te vergissen. De dood moet omstreeks tien uur geleden zijn ingetreden, derhalve tusschen elf uur, half twaalf misschien en twaalf uur. Verder heeft de moordenaar zich bediend van een pistool van zeer klein kaliber, hoogstwaar schijnlijk een zakrevolver. Ziehier het kogeltje, dat ik uit we wond heh gehaald bij het hart. De dood moet plotseling zijn geweest. Onder het spreken stelde hij Lacroix een mis vormd stukje lood ter hand. De commissaris van politie had een pakket gemaakt van al de bij Larouette gevonden papieren met het voornemen ze later nauwkeurig te bestudeeren. We hebben hier voor het oogenblik niets meer te doen, zei hij. Hij ging heen, deed de deuren dicht en liet een der gendarmes bij het huis. Vervolgens door de groepen nieuwsgierigen loopend, die zich op den weg hadden verzameld, betrad hij de villa van Roger Laroque. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1