DE LR. KEUSS TABAK EERLOOS. HEEREN-BAAl 20e Jaargang Vrijdag 8 Maart 1929. No. 19. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR $BS$i WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. 50d.per1/2pond ECHTE FRIESCHE PAAPS-ZEGEL RON 153 WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlpfolytnshoei Wlerlngen. Teleioon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. LANDBOUW. MAATREGELEN OP DEN AKKER NA DEZEN SïJRENGEN WINTER. Na a'ezen strengen winter cn langen winter zal men ervaren,, dat vele wintergewassen gele den hebben o.a. de rogge heeft op sommige plaatsen van ons land het erg te verduren. Men maakt zich in zulke gevallen in den re gel te snel ongerust, en men ziet vaak akkers omploegen, die met een goed toegepaste overbe mesting in den vorm van salpeterstikstof nog gemakkelijk te redden zijn. Deze bemesting be werkt een sterke uitstoeling en de planten ont wikkelen zich dan bij ruimen stand zeer sterk. Meestal blijkt de toestand nog mee te vallen en zelfs blijft dikwijls onjuist op die akkers, wel ke van den vor9t geleden hebben, uitsluitend salpeterstikstof te geven. Wil men legering door toediening van salpe terstikstof voorkomen en tevens profiteeren van de lagere prijzen der synthetische stifstofmest stoffen, dan komt Leunasalpeter in aanmerking die 1/4 salpeter- en 3/4 ammoniakstikstof bevat Ook de Kalkammonsalpeter IG, die sinds kor ten tyd in Nederland verkrijgbaar is, zou hier voor in aanmerking kunnen komen. Een punt, dat hierbij verder nog in aanmer king genomen moet worden, is het feit, dat ver liezen door uitspoeling van stikstof, b.v. bij ster ken regenval, bij gebruik van ammoniokstikstof niet behoeven te worden gevreesd. Op te kalkarme zandgronden make men bi* voorkeur van kalkhoudende meststoffen ge bruik, zooals Kalkammonsalpeter en Kalksal- peter. Door den strengen en langen winter zduden enkele landbouwers allicht geneigd kunnen zijn, met het oog op de vorstschade, meer ge bruik te maken van de duurdere salpeterstik stof dan noodig is. Dit zal vaak overbodig zijn want de goedkoope zwavelzure ammoniak en FEUILLETON. No. 9. De andere brief was nog korter, maar scheen ïe getuigen van wanhoop. „Mijnheer Gij eischt de uitbetaling, het is uw recht. Gij kunt aan mijn kas Rue Saint-Maur de honderd- dertig duizend francs ontvangen van uw oom, met den loopenden intrest, dien ik anders jaar lijks heb afgelost. Voor mij is dat zeer zeker de on <te*,Kang, een failliet, een onteering. Uw dienaar, ROGER LAROQUE." Than'* was miJnlieer Lacroix ten volle over- tUHet was de sterkste bewijzen waren al thans teo-Pn het was R°gel^ Laroque, nie- mand anders, dlc d®. ™®daad had Kfpiccgd. Hij gelastte 0i.>mlddelllJk zijn agenten Rogei te arresteeren. Twee dagen verlit™n. Henriette wist, dal t vreeselijke moest kon, «n- z" vernam dc «evan: genneming van haar m »n. °P z'Jn kantoor, zij wist ook dat hij halsstar. "t? ontkende iets met de moord te maken te hebL*en' Henriette leerde Susanne A morgens en sa- vonds lezen, schrijven, naaien borduren, ne_t overige van den dag vermaakte 1 kind zichzelf, maar sedert de twee laatste dagen, dat haar le ven verwoest had, dacht de arme .vrouw nie- aan die teedere moederlijke plichten hei kind, wier zenuwen van schrik en van angst geheel en al overstuur waren geraakt, was he onmogelijk geweest om te spelen af te werken. Mijnheer Lacroix was weer naar de villa ge komen. Hij wilde 't kind ondervragen. Ge blijft er dus bij, dat ge Susanna moet spreken, haar in verhoor moet nemen 't Is onvermijdelijk, mevrouw In het be lang der justitie moet ik de waarheid doorgron den. Maar weet gij wel, dat als mijn man, hoe wel ik verklaar, dat het onmogelijk is, inder daad de schuldige mocht zijn, weet ge wel, zeg ik, dat het dan verschrikkelijk zou zijn, wat ge nu denkt te doen Een kind te noodzaken, om haar vader te beschuldigen Vergeet nu niet, mevrouw, dat het mij al leen om de waarheid te doen is, van welken kan dan ook. Het zou voor mjj een reden tot grooten blijdschap zijn. als ik mpnheer Laroque onschul dig mocht bevinden. En als ik uw dochtertje ga Leunasalpeter zullen nog ruim gelegenheid heb ben, om tot volle uitwerking te komen. Immers steeds blijkt uit vele bemestingsproe ven, dat ammoniakstikstof als overbemesting voor winf erge wassen tijdig genoeg tot uitwer king komt. Mochten er onder de lezers zijn, die nog om trent speciale punten inlichtingen zouden wen- schen te ontvangen, dan kunnen zij zich wen den tot Van der Eist en Matthes, Vijgendam 2-6, Amsterdam. BINNENL. NIEUWS. EEN VIJAND VAN DE SCHOOL. Het „oordeel" over Leiden. Voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch stond Dinsdag weer terecht de 40-jarige adjudant-on derofficier-inspecteur bij de veldartillerie te Lei den S. Zondervan, geboortig van Franekerdeel. Deze volhardt bij zijp standpunt en onthoudt zijn drie zoontjes het onderwijs, dat hij als va der verplicht is die kinderen te doen volgen aan de bijzondere lagere school te Leiden. Toen hij deswege indertijd voor den krijgs raad zich te verantwoorden had, beriep hij zich op Bijbelteksten God alleen, betoogde hij, on derwijst de kinderen ori zij hebben'geen ander onderwijs in de wereld noodig Nu ondervraagd hij weer andere overwegingen. Hij meende, dat in een Christelijk land met een Christelijke vorstin niet moest worden ge vorderd, dat een vader zoo onchristelijk zou zijn om zijn eigen kinderen te verlaten en die over te leveren aan het onderwijs van vreemden- De auditeur-militair mr. Aghina herinnerde er aan, -dat het vonnis, een jaar geleden uitge sproken tegen verdachte wegens het weigeren van onderwijs aan zijn kinderen, door het Hoog Militair Gerechtshof is bevestigd verdachte is veroordeeld. Blijkens het psychiatrisch onder zoek is de man toerekenbaar. Op het óogenblik is er een procedure aanhan gig om verd. uit de ouderlijke macht te ontzet ten. De rechtbank heeft nog geen uitspraak ge daan de voogdijraad heeft de beschikking nog niet over de kinderen en inmiddels blijft her klachten regenen. Op het oogenblik kan niet anders gedaan wor den dan door het opleggen van boeten te trach ten den vader tot beter inzicht te brengen. Spr. eischte drie maal 25 boete, subs. driemaal tien dagen hechtenis. T]oen verdachte gevraagd werd of hij nog iets te zeggen had, zeide hij met stemverheffing „Aan de commissie voor schoolverzuim te Lei den heb ik gezegd en gewaarschuwd, dat God zal oordeelen En God heeft een rechtvaardig oordeel over Leiden geworpen Overeenkomstig den eisch heeft de krijgsraad den adjudant veroordeeld. DE UF-VAART.I.TKE MUIDERSTRAATWF.ft. Woensdag schrok een voor een begrafenisrii- tuig gespannen paard op den Muiderstraatweg door uitgelaten stoom van de achterop rijdende Gooische Stoomtram, zoodanig, dat paard en rijtuig te water raakten. Een trampassagier zag het geval, sprong uit de tram en sneed de strengen los, zoodat het paard op het droge kon komen. De koetsier Herman Vos was eveneens op den wal gekropen, doch de mede op den bok gezeten Dirk Beugelaar lag hulpeloos in het wa ter. Hij werd gered door den trampassagier cn met gebroken been uit het ijs gehaald, en na op bet politiebureau te Naarden gespalkt te zijn, naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. VERDRINKING OP ZEE TO|T EEN MINIMUM BEPERKT. De ramp van de „Prins der Nederlanden" heeft bewezen, dat de reddingsbanken of red^ dingsboeien, in welken vorm ook, op zee nog te weinig zekerheid bieden, dat in geval van nood de drenkelingen aan den dood kunnen ontko men. Het is niet alleen noodig, dat een drenke ling drijvende blijft, doch ook, dat hij wordt be hoed voor verstijving bij een langdurig verblijf in het water. In yveerwil van de reddingsboeien is de bemanning van de reddingsboot „Prins der Nederlanden" jammerlijk om het leven ge komen. De acht mannen vonden den dood door verstijving. Nu heeft deFransche uitvinder een reddings bak geconstrueerd, dat bij schipbreuken ook kan voorzien in het gevaar voor verstijving. De ze Franschman, Chamion geheeten, ging van de gedachte uit, dat het pak volkomen waterdicht moest zijn. Hij koos den vorm van een „overall" waarbij armen en been<?n voldoende bewegings vrijheid hebben. De sluiting van het pak wist "hij zoo te maken, dat met een handgreep deze kan worden bewerkstelligd. Gezicht en handen 'blijven onbedekt. Welke de .stand ook is, waarin de drenkeling te water raakt, doet er niet toe. Hoofd en schou ders blijven boven water. Het pak is bovendien voorzien van zakken, waarin eventueel levens middelen kunnen worden meegenomen. Bij een schipbreuk kan dit pak inderdaad belangrijke diensten bewijzen. Het aantrekken is zeer ge makkelijk. Lichaamswarmte gaat niet verloren. Waardepapieren kan de schipbreukeling even tueel meenemen. Hij kan ook zijn eigen costuum aanhouden. Nat kan het niet worden. Hij heeft in het water slechts te wachten op zijn redding. Alles bij elkaar een practische uitvinding. De Fransche bladen melden dat met dit red- dingspak reeds verscheiden met succes bekroon de proeven zijn genomen. IJS- EN KOUDE-ONGEVALLEN. Dr. N. v. Rhijn, arts te Amsterdam, geeft in ,„Het Reddingswezen" de volgende beschouwin gen over de geneeskundige behandeling van ijs- en koude-ongevallen De beruchte dagen 11 en 12 Februari 1929 zul len ons lang heugen, schrijft hij. Toen kwamen in de Eerste Hulp-posten de eerste slachtoffers uiiuervragen, üoe ik üat niet in de hoop, zooals gij terecht aanmerkt zou dat afschuwelijk zijn, uat zij haar vader zal beschuldigen, maar met den heimeiijken wensch, dat het een of ander van hetgeen het kind in haar onschuld mij zeg gen zal, mij aanleiding geeft, om ook aan zijn onschuld te kunnen geiooven. Daar stond Susanne, die alles had gehoord. Zij greep de hand harer moeder, maar deze drukte haar onstuimig aan het hart. En terwijl zij het gelaat en het blonde haar van het kind met kussen overdekte, fluisterde zij haar heel zachtjes in het oor Denk er om Denk er om N Zij keerden tezamen naar den salon terug. Op den commissaris wijzend zei Süsanne's moeder Die mijnheer heeft je wat te vragen, mijn kind geef hem duidelijk antwoord, op alles, wat hij je vraagt. Zonder vrees liep Susanne naar mijnheer La croix, die het kind tusschen de knieën nam en haar een kus op het voorhoofd gaf. Ze zegt niets, dacht de commissaris. Ze kent het lesje van buiten. Haar zachtkens en streelend op de wang tik kend, begon hij aldus Zou jij je nog kunnen herinneren, mijn beste meid, wat je eergisteren alzoo hebt uitge voerd Susanne dacht een oogenblik na. Zij was zeer bleek en zag er over het geheel ook zeer ver moeid uit, maar overigens verrieden haar voor komen en houding angst noch vrees. Zij ant woordde duidelijk Zeker mijnheer, ik weet het nog heel goed. En wil je mij oo-k vertellen, hoe je don dag hebt besteed Ik heb tot heel laat in den tuin gespeeld ik heb met mijn gietertje de bloemen begoten ik heb ook gespeeld met een groote pop, die ik, omdat ik jarig was, van mama had gekregen, want ik ben eergisteren zeven jaar geworden, mijnheer. Ik heb mijn pop uit- en aangekleed en met mama een mooi blauw satijn jurkje ver maakt, dat niet zoo heel goed paste. Ik heb ook nog een hoedje voor pop opgezocht. Ja, en., en meer weet ik niet. Goed, dat is allemaal overdag gebeurd nietwaar Maar 's avonds, toen het al donker begon te worden, wat heb je toen gedaan Niets Ik ben bij mama gebleven. Voordal papa was thuisgekomen heeft mama mij in bed gelegen. Je vqi'geet wat, kindlief Dat je laat naar bed bent gegaan, heel xaat, veel later dan anders. 't Is waar en toch viel ik niet in slaap. - En wat heb je van het balkon op den weg gezien Niets. En heb je niet een heer gezien, dien je dacht, dat papa was Heb je dien heer niet het huis aan den overkant zien binnengaan Süsanne's stem begon een weinig te beven. Neen, mijnheer, ik weet niet, wat u zeggen wilt. Herinner je maar eens goed, mijn kind, je hebt zelfs je paatje geroepen en in de handen ge klapt, omdat je zoo blij was, hem te zien. En je weet ook nog wel, dat je toen gezegd hebt Kijk, papa gaat naar mijnheer Larouette En een oo genblik later heb je een schot gehoord Pan waarvan je natuurlijk erg geschrokken bent Toe, vertel mij dat allemaal eens, dan ben je een lieve meid, mijn kind. Maar, mijnheer ik weet niets van alles wat u daar zegt. Foei, dat is gejokt, Susanne, bn jokken is heel leelijk. Dat zul je wel dikwijls gehoord hebben, is het niet Toen je nog klein waart, heb je misschien wel eens straf gehad. Neen, lie gen mag je nooit, mijn kind Nu heb je gelogen. Als ik nu eens aan mama vroeg, om je te straf- om je heel alleen in een donkere kamer op te sluiten Mama straft mij nooit of ik moet het ver diend hebben, mijnheer. En het dappere kind zag naar haar moeder met eindelooze teederheid. Mijnheer Lacroix stond op en deed eenige passen door de kamer, tot twee, drie maal toe het gouden brilletje met duim en vinger tegen de oogen drukkend. Zeker, hij was zelf ontroerd van dit zondei- linge getuigenverhoor, het eenige in deze streek dat hij waarschijnlijk gedurende zijn geheele loopbaan zou afnemen. Welk een vrouw beloof de dat kleine meisje eenmaal te zullen worden, sterk, in de edelste beteekenis van het woord, en welk een moeder, inderdaad den moeder naam wa,ardig Henriette was bij het venster gaan zitten. Lac roix hield den rug naar haar toegekeerd daar hij Susanne weer tusschen zijn knieën ge nomen had,was deze in de gelegenheid om haar moeder in het oog te houden, terwijl zij an woord gaf op de haar gedane vragen. Henriette verslond, als het ware, haar engel van een kind met haar liefdevollen en tegelijk angstigen blik. Het was haar, alsof zij een geheel leven in die vanaf ZO ct per ans /Odperiions kunt U een. Al DE Heeren-daaikwaUteit- TM roeken. f' ^Probeert maaree/tsA X Cfnplaats vangewone tabak t voor een GRATIS ons D-E HEEREN-BAAl P.iars-7.»>e1 of een ons D-E HEEREN-BAAl Paars-zegel tegen betaling van .10 ct. of een halfpond D-E HEEREN-BAAl Paars-zegel tegen betaling van 40 ct. Deze bon is geldig tot en met 16 Maart iq2o cn kan bij dc meeste winkeliers worden ingewisseld binnen van de koude. Op den morgen van 11 Febr. meldden zich talrijke arbeiders aan om hulp, die, van groo ten afstand op hun fiets naar hun werk gaan de, bevroren ooren en vingers hadden gekregen. enkele seconden doorleefde. O, bij zulke toonee- len is een menschenlïeven spoedig verwoest. Zij hoorde Susanna spreken, zij durfde geen adem halen en zij trachtte het kloppen van haar hart met beide verwrongen handen te bedwingen. Hoewel de jalousieën waren neergelaten drong de zon tusschen de latjes door en zoo zag zij in die scherpe stralen myriaden van stofjes wiege len, die anders voor het bloote oog onzichtbaar zijn. En de vogels sprongen van tak tot tak en le verden krijg tegen elkander tusschen de bla deren der kastanjeboomen in den tuin van La rouette. Mevrouw, zei Lacroix eensklaps, ge zoudt mij verplichten door mij een oogenblik met uw dochtertje alleen te laten. Hoe mijnheer, wilt gij, dat ik. Ja, mevrouw Als gij de deur van uw ka mer op een kier laat staan, kunt ge bovendien alles verstaan, wat ik zeg. Bijna wankelend stond Henriette op. Susanne voorbijgaand, boog zii zich voorover en drukte een kus op het blonde hoofdje. En nogmaals herhaalde zij het telkens wederkeerende woord, die telkens wederkeerende bede. Denk er om. Vervolgens doorloopend en zich, zij wist niet door welke bovennatuurlijke kracht op de been houdend, want zij voelde geen grond meer, ging zij door den salon en trad, zonder een enkele maal te hebben omgezien, haar kamer binnen. Lacroix bleef met Susanne alleen. Hij ging weder zitten, waar hij kort te voren gezeten had en wilde Susanne op zijn knieën tillen, maar het kind bood weerstand en ver koos liever bij hem te blijven staan. De uitdruk king van haar gelaat was veranderd. Er stond nu bepaald angst op te lezen. Nu mama weg was, kende zij vrees. En haar groote oogen ble ven gericht op de deur, waarachter zij haar móé der had zien verdwijnen. Luister, eens, kindje, hernam mijnheer La croix, als je er bij blijft om niets te willen zeg gen, zoudt ge uw papa zeer kunnen benadeelen. Waarom zeg je mij de waarheid niet Je merkt immers, dat ik ze toch weet Victoire heeft mij alles gezegd. Zij heeft u op het balkon gezien, zij heeft u tegen je papa hooren roepen en ze heeft ook heel goed bemerkt, hoe verwonderd ie was toen papa van in huis te komen, het huis aan den overkant inging. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1