ZACHT hl ITALIANO POOL Si ct t GELE POOL SS cl. 1 geneeskrachtig en lekker OP DE TONG IN PRIJS PER HALF POFiD p-*Sg" voo{ Jp" lik- U niet tkteH* Onderweg hadden zij aanvankelijk slechts prik kelingen in die lichaamsdeelen gevoeld, die langzamerhand overgingen in pijngevoelens, iot eindelijk ook deze verdwenen om plaats te ma ken voor een moeilijk te beschrijven gevoel van spanning en zwelling. Bij het beschouwen van zoo'n oor viel het direct op, dat de omvang sterk was toegenomen speciaal van den boven rand en dat de huid dan een paars-roode kleur had en koud aanvoelde in een aantal gevallen vertoonden zich al spoedig blaren, die, wanneer ze geopend werden, een lichtbloedig gekleurd Vocht bleken te bevatten. Wij hadden hier dus te maken met z.g. tweede graads bevriezingen De Eerste Hulp-verlecning voor dergelijke le en 2e graads bevriezing bestond in het afdekker van de getroffen «keien met boorzalfverband er- watten. De menschen met bevroren vingers hadden in de lichtere gevallen witte vingertoppen, terwijl het nagelbed bleek-paars verkleurd was. In de gevallen, waar de koude langduriger had ingewerkt, was het geheel nagelbed door vochtophooping opgelicht. O.a. meldde zich nige dagen later een werkelooze aan, die een dag sneeuwopruimer geweest was en die op deze manier o.a. al zijn vingernagels verspeel de. Bij dezen man vertoonden zich bovendien aan vier vingers een zwarte verkleuring van de huid, terwijl een doordringende rottingsluch* er op wees, dat er versterf van weefsel liarl plaats gehad. Hier hadden wij dus te maken met een derde graad bevriezing, een ernstige af wij- king, die dikwijls aanleiding geeft tot blijvende invaliditeit. Het zal wel niet dikwijls voorko men, dat iemand zoo lang doorwerkt, dat het tot zoodanig letsel komt. In ons geval hadder we te doen met een geestelijk minderwaardig man, die uit vrees voor loondervingniet het werk durfde staken, alhoewel zijn makkers reeds lang te voren voor de intense koude wa ren gevlucht. Zijn éénmaal de zenuweinden doodgevroren, dan gaat het pijngevoel verloren en heeft de koude vrij spel. Het schijnt, dat blaarvorming vooral daar optreedt, waar de menschen hun bevroren li chaamsdeelen blootstellen aan kachelwarmte Men dient dan ook de patiënten verwijderd te houden van verwarmingsbronnen. Een aantal personen vertoonden slecht stoor nis in den algemeenen toestand, wAren z.g. „be vangen door de koude" zij vertoonden neiging tot flauw vallen, hadden een bleek gelaat en voelden zich allerellendigst. Wanneer ze, plat neergelegd in een matig warm vertrek, met oen deken afgedekt werden, kwamen ze spoedig weer bij en konden allen, na een opwekkenden drank gekregen te hebben, weer verder gaan Wij vervielen niet in de fout om de door koud' bevangen personen bij d,e gloeiende kachel te plaatsen, zooals ilog wel eens schijnt te gebeu ren een dergelijke fout kan bij oudere perso nen met zwak bloedvatenstelsel aanleiding ge ven tot gevaarlijke, soms zelfs doodelijke hart- stoornissen. Gevallen, waarbij geheele of deelen van ar men of beenen geheel afgestorven waren, zijn door ons niet waargenomen, al zijn ze in ons land wel voorgekomen. Zoo kostte een wande ling over de Zuiderzee aan een jongeman zijn beide onderbeenen. Hij had den overtocht op gymnastiekschoenen(l) gemaakt. Soortgelijke droeve ervaringen zijn in het buitenland opge daan met dames, die, met ragfijne zijden kou sen aan, zich blootgesteld hadden aan de intense koude. Dat ouders hun jongens inet bloote knieën bij 18 graden vorst de straat op laten gaan, is een onvergeeflijke domheid. Dat het bij dergelijke lage temperaturen ge vaar kan opleveren, wanneer men, zonder vol doende gehard te zijn, op zijn onverwarmde slaapvertrek de ramen openlaat, schijnt niet al gemeen bekend te zijn. IJsongevallen hebben zich bij massa voorge daan. De temperatuur van het water onder ijs is veel hooger dan die van de lucht bij strenge Vorst, zoodat het gedeeltelijk door het ijs zak ken een gevoel van aangename warmte kan geven. Echter niet zoodra is men op het ijs ol de bovenkleeren bevriezen tot een pantser, dat de ademhaling kan belemmeren. De kousen blijven meestal vochtig en spoedig beginnen de drenkelingen te rillen van kou. Het is zaak zoo senl mogelijk een huis te bereiken om droge kleeren te kunnen krijgen. Wact men te lang dan dreigt gevaar voor ziek worden (bronchitis long ontsteking enz.) Door de hardheid van het ijs zijn vele ernsti ge gevallen van hersenschudding voorgekomen waarbij niet altijd de juiste eerste hulp ver leend werd. Maar al te dikwijls liet men den sc troffene, nadat de bewusteloosheid voorbijge gaan was, weer verder rijden. Overmatige inspanning bij schaatsentochten tegen feilen wind in over te grooten afstand (Elfstedentochtheeft bij een aantal personen nadeelige gevolgen veroorzaakt. Op groote tra jecten dienen behoorlijke rustpoozen gemaokt te worden en kunnen heete dranken van nut zijn Al kan de hygiënische toestand van vele „koek en-zoopie's" niet geroemd worden, toch zal men ze, indien de nood aan den man komt, als pleis terplaats of noodverbandplaats niet kunnen missen. Wij artsen hebben meer dan in andere win ters de gevolgen van overmatig erwtensoep-ge bruik te bestrijden gehad. Wij hebben er de slachtoffers geen verwijt van kunnen maken. Die zonder zonde is OM HAAR KLEINKIND TE REDDEN. Dinsdagavond werden te Roosendaal mej. Beens en haar driejarig kleinkind dooi* een au to overreden. Het kind liep dwars de straat o- ver, toen grootmoeder het nog voor de auto van daan wilde trekken. Zij moest deze poging met haar eigen leven betalen. Ernstig gekneusd is zij naai* het ziekenhuis gebracht. Voordat zij daar aankwam, was ze overleden. Het kind kreeg geen letsel. WERKLOOZENKASSEN. Verlengde uitkeeringsdunr voor nit- getrokkenen. De Regeering heeft besloten om onder nader te bepalen voorwaarden nog voor een aantal werkloozen-kassen den verlengden uitkeerings- duur voor leden, die uitgetrokken waren, van 18 dagen op 24 dagen te brengen. RIJKSONTVANGER GESCHORST Men meldt dat bij den rijksontvanger te Tho- len de boeken en bescheiden in beslag zijn geno men. Deze ambtenaar is geschorst, daar het ver m'oeden bestaat dat hij de geïnde belastinggel den niet verantwoord heeft. Hij mag de gemeen te niet verlaten. BUITENLAND. EEN IJZERVRETER. Tjen einde uit de gevangenis in het hospitaal te komen, vanwaar hij gemakkelijker hoopte te kunnen ontsnappen, heeft de arbeider Rotler, gevangene te Glatz, een afgebroken lemmet van een mes, een stuk bandijzer en den steel van een lepel ingeslikt. Het eerste deel van zijn op zet is gelukt hij ligt in het hospitaal. Met het tweede zal hij nog een poosje moeten wachten, want hij heeft een ernstige operatie ondergaan. OP EEN MESTVORK GESPIETST. Tte Dijon is een 14-jarig meisje zoo ongeluk kig van een hooiberg gevallen, dat het op een mestvork terecht kwam en werd gespietst. Het kind overleed enkele minuten nadat het in het ziekenhuis was opgenomen. DOOR EEN KAT GERED. In de Berlijnsche wijk Wilmersdorf werd de dochter van het echtpaar Wiegert midden in den nacht wakker door het jammerlijk gemiauw van de poes. Het meisje rook een sterke gas- lucht, opende haar venster en ging op onder zoek uit. In de kamer naast de hare lagen de beide ouders bewusteloos. De brandweer slaag de er nog in, haar moeder weer in het leven te rug te roepen de vader is echter overleden. Het bleek, dat de gaskraan niet gesloten was en zonder de tusschenkomst van pees zouden waarschijnlijk drie in plaats van een menschcn- leven te betreuren zijn geweest. MISS EUROPA EN HAAR VADER. „Al die reclame is overbodig." Vader Simons, wiens dochter Boske eens klaps een internationale beroemdheid is gewor den, enkel c-n alleen omdat ze uitgeroepen is tol „mooiste vrouw van Europa", vader Simons dan is allesbehalve gesticht over de manier, waarop tallooze journalisten de toekomst van het schoon heidskoninginnetje beschrijven. „Al die reclame voor Boske is overbodig," heeft de Hongaarsche geneesheer in een boozen brief aan verschillende groote kranten geschre ven. „Ze is inderdaad mooi, en gaat natuurlijk naar Amerika om mee te dingen in den schoon heidswedstrijd, maar verder hoop ik, dat ze op geen \*hn al de onzinnige voorstellen, die men haar op het oogenblik doet, zal ingaan. Waarom zou ze optreden in een revue Wat ter wereld zou ze in Hollywood moeten beginnen? Hoe kan ze een huwelijksaanzoek aannemen van een wildvreemden man, dien ze nooit heeft gezien en wiens handteekening ze ternauwernood kan ontcijferen Boske heeft geen impresario noe- dig, haar geluk hangt niet af van haar succes bij de film, haar toekomstigen echtgenoot be hoeft ze niet te kiezen uit de stapels brieven, die haar eiken dag bereiken. Ik heb mijn doch ter een goede opvoeding gegeven, haar bruid schat bedraagt ruim vijfduizend dollar, wat kan ze meer verlangen De menschen maken haar hoofd op hol Arme vader Simons Maarals hij zich inderdaad ergert aan den roem van zijn beeldschoone dochter, als haar toekomst hem werkelijk aan het hart gaat waarom heeft hij haar dan mee laten doen aan dit mode-spelletje Als Boske niét naar Parijs was gegaan, zou haar vader zich nu niet opwin den over mogelijke huwelijken, of contracten met schouwburgdirecteuren en film-maatschap pijen, die het meisje goud kunnen opleveren. De vader zucht en denkt aan de vijfduizend dollars, die zij in een handomdraaien kan ver dienen aan de overzijde van den oceaan.. als haar maar een extra-voordeelig contracT wordt voorgelegd DE DOOD AAN DE SPEELTAFEL. In de speelzaal van een casino aan de Azuren kust waagde dezer dagen een elegant gekleed man zijn kans en zette een biljet van duizend frank op. Hij won. De man scheen het niet te merken, liet zijn winst liggen. Zijn buurvrouw aan de speeltafel zag echter, dat hij plotseling zijn hand naar zijn hoofd bracht. De man bleel evenwel staan en het lot wilde, dat op het door hem gekozen nummer steeds gewonnen werd. De gelukkige speler, die niets had opgenomen stond weldra tegenover een vrij aanzienlijke som, maar daar hij onbewegenlijk bleef, bekeek zijn buurvrouw hem nauwkeurigerde man bleek plotseling te zijn doodgebleven. De winst van den overledene bedroeg meer dan een half millioen zijn weduwe eischt die nu op. Maai de speelbank weigert die uit te betalen, omdat niet is uit te maken hoeveel maal het nummer waarop de speler had opgezet, nog winst heeft opgeleverd nadat de man reeds dood was. Van daar proces. TWEE DANSERESJES. Bewoners van een huurkazerne te Parijs wer den eergisteren getroffen door een sterke gas- lucht, die uit een der kamers kwam. Bij onder zoek vond men in de kamer, waar het gaskraan tje wijd open stond, twee jonge vr ouwen dood op het bed liggen. Op het hoofdkussen lagen twee brieven daarin deelden de sihrijfsters haar voornemen mede aan haar leven een eind te ma ken. Zij hadden om dit doel te bereiken de gas kraan opengezet en de spleet van de kamer deur met papier diihtgestopt. Ook hadden zij een slaapmiddel ingenomen. Beide vrouwen voorzagen in haar levensonderhoud met dan sen in eert gelegenheid óp Montmartre en daar hadden zij herhaaldelijk over haar verlangen om te sterven gesproken. REEDS EEN WEEK IN SLAAP. Bij Semmlin (Belgrado) zijn sedert verleden week een boer en zijn vrouw nog niet uit hun slaap ontwaakt. De doctoren hebben vastgesteld dat beiden nog leven. MANNENLIEFDE IS MAAR CENT WAARD Mevrouw Veronica Stuart te Chicago zag met leedwezen, hoe haar schoonmoeder langzaam maar zeker tweedracht tusschen haar en haai man zaaide en tenslotte de man heelemaal niets meer van haar wilde weten. Zij diende bij de rechtbank daarom een eisch tot schadeloosstel ling in tegen haar schoonmoeder, daar d«ze haai de liefde van haar man had ontfutseld. De reci 'bank erkende, dat dit waar was, stelde echftfr de door haar geleden schade vast op één Amerikaansche cent. De mannen weten nu, wat hun liefde waard is. DE „KLOKVOGEL" Een farmer in den Amerikaanschen staat 1)ennessee heeft een dezer dagen een havik ge schoten en vond aan den hals van het dier een klokje, uit welks ingegraveerd jaartal bleek, dat het 40 jaar geleden het dier om den hals was ge hangen. Door dit gelukkig schot is meteen een bijgeloof in die streek de kop ingedrukt. Het bel len in de lucht had langen tijd als bode van een aanstaand onheil gegolden en angst greep ieder een aan, die den klokvogel had gezien en ge hoord. ZIJ ZORGDE GOF.D VOOR HAAR De moeder van den Amerikaanschen toenee1 schrijver Avery Hopwood, mevrouw .Tule T-Top. wood. heeft bij testamentaire beschikkine- 10.000 dollar bestemd voor het onderhoud ven haar lievelingsaap. Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. PROVINCIAAL NIEUWS. HET NOORD HOLLANDSCH KANAAL WORDT OPGEBROKEN. Naar wij vernemen is Donderdagmiddag dow de reederij J. H. Bergman met de ijsbreker „Zuiderzee" een begin gemaakt om het Noord- Hollandsch kanaal open te breken. Men begint op het punt waar de Zaan openligt en de bedoe ling was de vaargeul tot Den Helder open te maken. Een en .ander is mogelijk door een bij drage van de Kamer van Koophandel te Alk maar, van het gemeentebestuur en verschillen de particulieren. Of tot Den Helder het werk zal worden voort gezet zal afhangen van de bijdragen van belang hebbenden ter plaatse. WAAGHALZERIJ. Iemand uit Ferwerd is Woensdag voormiddag met drie Enkhuizer visschers als gidsen, van Enkhuizen naar Stavoren vertrokken. Cm half twaalf is het gezelschap teruggekeerd naar de Ven (vuurtoren ten N. van Enkhuizen) waar een sloep werd gehuurd. Doen de mannen over zeer slecht ijs halfweg Stavoren waren gekomen hebben ze den tocht gestaakt en hebben- 's av Enkhuizen weer bereikt. AAMER VAN KOOPHANDEL HOLLAND S NOORDERKWARTIER. Woensdagavond vergaderde de K. v. K. voor Holland's Noorderkwartier ten stadhuiize te Alkmaar. Daar werd ondermeer besproken de Zuiderzee-commissie. De heer Nobel deed eenige mededeelingen o- ver de handelingen der Zuiderzee-commissie. Wij stippen hieruit aan, dat zij meent, dat de in het kanalisatieplan van Westfriesland opgeno men vaarten Alkmaar-Oudkarspel-Kolhorn en Kolhorn—Schagen~De Stolpen met spoed dienen te worden aangelegd. Wat betreft het bevisschen van het Boezem- meer (bij den afsluitdam naar Wieringcn) zul len proeven moeten worden genomen, om een beslissing te krijgen die d e visschers ten goede zal komen. Met belanghebbende corporaties is een confe rentie gehouden over de vraag of het niet moge lijk is dat Zuiderzeevisschers zich vestigen te Den Helder en omgeving. Bestrijding mond- en klauwzeer Nalatige burgemeesters De heer Blaauboer zeide, te weten, dat de burgemeesters van hoogerhand zijn aange spoord thans nog, nu de staltijd nog niet is ver streken, den strijd aan te binden tegen het mond en klauwzeer. Tot zijn spijt moest hij echter zeg gen, dat de burgemeesters in dit district te dien aanzien over het algemeen zeer lauw zijn en niet overgaan tot het isolee van die stallen, waar de ziekte nog heerscht. Spr. zou wcnschen dat de K. v. K. den minister dit mededeelde. De vee houders zijn bang voor het weer optreden der ziekte. Ook het belang der markten eisclit maatrege len. De marktstallen dienen minstens voorzien te zijn van betonvloeren, maar die kunnen alleen de gemeenten voorschrijven. De minister over weegt maatregelen ter bestrijding van het mend en klauwzeer en daarom dient hem op die stal len te worden gewezen. De heer Nobel achtte het bestrijden der ge noemde ziekte eerder een wetenschappelijk vraagstuk en wilde den minister vragen eer flink bedrag daarvoor disponibel te stellen. Alle maatregelen ten spijt zullen wij toch niet ont komen aan het weder-optreden der ziekte. De Heer Blaauboer wist, dat de wetenschap zich op het standpunt stelt, dat bacillendrager* de oorzaak zijn en wilde juist daarom goede maatregelen, om uitbreiding der ziekte te voor komen. Besloten werd een verzoek als door de hoeren Blaauboer en Nobel bedoeld te verzenden. GEMEENTE WIERINGEN. DE ZUIDERZEE - STEUNWET. In antwoord op een adres door den heer L.. Wigbout iTjz., ge zonden a.an de Generale Commissie, waarin ver meld den noodtoestand der visschers alhier, kwam de volgende telegrafische meded,eeling van deze commissie terug: „Belanghebbenden, die in aanmerking mee nen te komen voor geldelijke tegemoetkoming Zuiderzeesteunwet, kunne'n daarvan doen blij ken door invulling van formulier 5.O., verkrijg baar ter secretarie der gemeente, waarin be langhebbenden woonachtig zijn. Verkiezing „De Eendracht." Wegens op heffing van zijn veehoudersbedrijf bedankte de heer S. S. Klein als bestuurslid en werd in zijn plaats gekezen de heer Alb. Klein Sz. fcr. De heer 'C. Ma ars, -directeur, welke niet meer in aanmerking wenschte te kernen is op aandrang der vergadering op zijn besluit teruggekomen, zoodat hij opnieuw aanblijft. Tot leden voor de Commissie van onderzoek eener eyentueel op te richten zoetfabriek werden benoemd de hee- ren N. en M. Bakker Sz. Allen namen 't aan. De Verkiezingscampagne wordt ingezet. Zon dagmiddag a.s. zal het Kamerlid Mr. Duys te Wieringen spreken over de a.s. verkiezingscam pagne. Tevens zal hij „de Zuiderzee-steunvvet" ter sprake brengen. 1 De opbrengst der j.1. Woensdag in 't hotel Lont gehouden drie jaarlijksche verpachting van 't grasgewas van dijken, wegen, kaden enz. in eigendom behoorende aan het Heemraad schap Wieringen heeft bij inschrijving opge bracht 731.60 per jaar. Ook te Haukes werd door de Jeugdijsclub een wedstrijd in het kruislings-hardrijden voor pa ren gehouden. De uitslag was: le pr. 2.00, Ger- rit Rotgans Dz. en Ali Kooij Pd., 2e pr. 1.50, Ma- rinus Kooij Mz. en Ali Metselaar Cd., 3e pr. 1.00, Gard. Stubbe en Jo Idema, 4e pr. 0.50 Si- mon Rotgans Jz. en Tr. Dirks Gd. SPORTNIEUWS. SUCCES I OUDESLUIS I. Zondag zal dan eindelijk na een rust van bijna drie maanden weer eens gevoetbald worden, en voor deze wed strijd komt bij Succes op bezoek Oudesluis 1. Wij behoeven niet tezeggen wat voor een elftal O. is, want wie een beetje met de sport bekend is, weet dat O. een zware tegenstander is, waar Succes de handen geducht aan vol zal hebben. De stand van beide clubs is als volgt Oudesluis 8 7 1 0 15 42— 7. Succes 6 5 1 0 11 22—10. Deze wedstrijd zal gespeeld worden onder leiding van H. Brussel, Secret. van den N.H.V.B. Succes II gaat naar Breezand II. ANNA PAULOWNA. Ondanks de dooi sterk ijs. Dinsdagmiddag schrok een paard, bespannen voor een dresaeer- kar, aan de Middenvliet, van een paar zeilslee- tjes, waar jongens zich mee vermaakten. Het gevolg was dat het dier na een paar groote spron gen op het ijs terecht kwam. Echter 't ging er niet door, en persoonlijk heeft niemand zich bezeerd. Zaterdagavond hield de Gymnastiekvere niging „D.O.K.E.V." in het lokaal Waiboer een vergadering. Er waren 21 leden aanwezig. De voorzitter, de heer Jb. Tiel, opende met e .n hartelijk welkom waarna de secretaris, de heer P. Schilderman Cz. de notulen voor las, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierop volgt liet jaarverslag 1928. Het ledental der boofdaf- deeling ging in 1928 door vertrek en andere oor zaken iéts achteruit. Had de hoofdafdeeling op 1 Januari 1928 58 leden, te weten 29 dames en 29 heeren, op 31 December bedroeg het ledental hiervan 55, waaronder 32 dames en 23 heeren. Het aantal adspiranten, verdeeld over Van E- wijcksluis, Kleine Sluis en Breezand, bleef on geveer gelijk en bedroeg op 1 Januari 1929 86, waarvan 54 meisjes en 32 jongens. Tip Van E- wijcksluis en Breezand is flinke belangstelling, te Kleinesluis laat dit thans wel wat te wen- schen over. Het aantal donateurs bleef ongeveer gelijk en bedraagt thans 160. Nieuwe werktui gen behoefden niet te worden aangeschaft, ter wijl ook weinig belangrijke reparaties noodig waren. In totaal was de vereeniging of één of meer dere harer leden in 1928 14 maal naar buiten opgetreden. Slechts éénmaal nam de vereeniging aan een wedstrijd deel, n.1. die te Sint Maartens brug. Bij dien wedstrijd werden 12 prijzen be haald, n.1. voor gymnastiek 3 eerste, 3 tweede en 2 derde, voor athletiek 3 eerste en 1 vierde. Het lid Joh. Pennekamp behaalde bij wedstrij den in hardloopen over verschillende afstanden nog een 3-tal eerste, 1 tweede en 2 derde prijzen. Deze werd daarbij tevens kampioen van de N.H. A.B., over de 800 Meter. In de leiding der heeren-afdeeling kwam ee nige wijziging. Deze is thans weer bij den heer Siewers ondergebracht. In Breezand, waar de heer H. Pennekamp te voren leider was, is deze thans door KI. Vader opgevolgd. Waar de vorige leidster der meisjes-afdeeling te Van Ewijck- sluis, mej. A. Smit, vertrokken is, is deze thans opgevolgd door mej. Chr. Hoogmoed. De voorzitter dankte den secretaris voor diens juist verslag en dan volgde de rekening en ver antwoording van den penningmeester, den heer W. de Jong, over het tweede halfjaar 1928. Het kassaldo bedroeg per 31 Dec. 12.10 en 20.71 is 32.81. Vervolgens werd overgegaan tot de periodieke verkiezing van vier bestuursleden, voor de functies van vice-voorzitter, secretaris, 2e com missaris en plaatsvervangend bestuurslid. De aftredenden, mej. KI. van der Vliet en de heeren P. Schilderman Czn., Alb. Langereis en K. Wai boer werden allen herkozen. Volgde bespreking leiding. De leiding zal waarschijnlijk in dezelfde handen kunnen blij- Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar,

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2