Geweldige hoeveelheid MODEBLADEN BIJVOEGSEL WIERINGER COURANT. 8 Maart 1929. SPOEDEISCHENDE VERGADERING van den Gemeenteraad op hedenmidd. 2 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter opent de vergadering en zegt dat deze vergadering is aangevraagd door drie le den, de heeren Lub, de Vries en Oden. Het gaat over een bespreking inzake de steun regeling en hij geeft de heeren dus het woord. De heer Lub zegt, dat hoewel de dooi thans intreedt nog niet met de werkzaamheden kan worden begonnen. De georganiseerde arbeiders, die steeds hun contributie hebben gestort, en daardoor zich zelf hadden verzekerd en van de vakbond hun uitkeering kregen zijn nu door den langen duur van den winter uitgetrokken, dat wil zeggen, zij komen nu bij de Gemeente aan kloppen. Nu doet het geval zich voor, dat de on georganiseerden er bij de gemeente beter aan toe zijn, dan de georganiseerden. Dat kan de be doeling niet zijn en ik toch ook niet de afspraak van de conferentie met 't Hoofdbestuur van de Vakbonden. De heer Lub stelt voor de georga niseerden op hun uitkeering toeslag te verleee- nen en wel f2.50 voor gehuwden en fl.— voor on- gehuwden en bovendien dat die uitkeering over de vakbonden zal gaan. De heer de Vries voegt daar aan toe, dat die toeslag dan van terugwerkende kracht dient te zijn vna>f 18 Febr. het tijdstip dn1.de georgani seerden waren uitgetrokken. Voorz. zegt. dat de minister de uitkecrings- duur voor leden der werkloozenkassen weer heeft verlengd met 6 dagen De heer Oden bepleit hetzelfde als de heeren Lub en de Vries, en zegt dat het ook wenschelijk is. dat de menschen hun treld kunnen halen bij de penningmeesters van de bonden. De voorzitter geeft than zijn persoonlijke mee ning weer. Wat toch is het geval. De besturen hier van de vakorganisaties kwamen met heel andere voorstellen bij spr. als hetgeen de secre taris van het hoofdbestuur sdaags te voren aan hem had voorgesteld. Hij had verwacht, dat die verlangens eensluidend zouden zijn, doch dat "bleek niet het geval. Het Hoofdbestuursvoorstel was dus niet hetzelfde, als waarmee de plaatse lijke besturen voor den daa kwamen en daar door werd de oplossing moeilijker Die heer J. Lont Cz. zegt dat door den langen winter de nood dreigt, en hij vindt 't een verheu gend feit, dat iets voor de monschen wordt ge daan, maar hij heeft een verzoek tot de arbei ders, dat zij Zomerdags niet zooveel jenever en bier drinken, de goeden natuurlijk niet te na ge sproken. Want dat gebruik is bij sommigen e- norm, en dan zitten ze spoedig zonder eten. Voorz. brengt z'n persoonlijke bezwaren naar "voren, dat bij de voorstellen der vakbonden geen Tekening wordt gehouden met de groote van 't gezin. Iemand met één kind krijgt ev' enveel, als 'n huishouden met 12 kinderen. Bij ongeorga •seerden wordt daar wel rekening mee gehouden. Met fl en f2.50 toeslag wordt dit bezwaar niet on dervangen. B. en W. willen gaarne medewerken dat de ongeorganiseerden zich bij den Bond aan sluiten. Wij hebben aan de menschen die begin Februari kwamen uitgekeerd f5 aan gehuwden plus fl per kind. Dat is geen nieuwe regeling, doch wordt getroffen volgens de armenwet, zij die tot een kerkgenootschap behooren moeten zich eerst daartoe wenden. Begin Maart werd de nood grooter en de uitkeering gebracht op f8 voor gehuwden plus fl voor elk kind. Door soms 'n groot aantal kinderen komen de onge organiseerden soms met hun uitkeering boven de gorganiseerden en spr. zegt: ik voel dat be zwaar. De steunkas houdt met het kindertal geen rekening. De ongeorganiseerden kunnen kriigen tot een maximum van f15. Een hoofdbestuurslid dat bij me was, bracht ik onder 't oog, aldus spr. dat volgens zijn voor stel de ongeorganiseerden meer konden krijgen als de georganiseerden maar dit hoofdbestuurs lid zei, dat zijn 34-jarige ervaring hem leerde, dat dit ten slotte de ongeorganiseerden bij den i^oiiu i/Fengt. Voorz. betwijfelt dit echter sterk Hij ziet er een onbillijkheid in, dat de ongeorga niseerden meer krijgen. Arbeider# hebben spr. gevraagd om werk, dat deden ze liever; maai er is geen werkverschaffing en zij zijn absoluut de dupe van den langen winter. Zij motten ge holpen, doch volgens mijn persoonlijke meening zouden de gehuwden beter geholpen zijn, als werd bepaald, dat georganiseerden boven hun f12 uitkeering 'n toeslag kregen van fl per kind met een maximum van f15. De heer Jb. Lont. Bij xiïit marimum van f 15 is die f12 dan toch inbegrepen!? De heer Lub zegt aangaande de bezwaren van den voorz., dat de georganiseerden als het ware door hun wekelijksche stortingen zich zelf ver zekeren. Met 't kindertal kan dan geen rekening worden gehouden. Wat het gezegde van het hoofdbestuur betreft, dat 't geen bezwaar is, dat ongeorganiseerden meer krijgen, van die confe rentie was spr. niets bekend en daar is hij het niet mee eens. Maar, zegt de heer Lub, wij moe ten optimistisch zijn. Is het nu zoo'n vreeselijk bezwaar, die menschen, die hebben getracht zich zelf in hun behoeften te voorzien 'n week of vier f2.50 toeslag te geven z De heer Kaan acht 't gezegde van voorz., dat zij, die bij 'n kerkgenootschap aangesloten zijn, eerst daar moeten aankloppen niet in 't belang van de kerk. De onverschilligheid is toch al groot en men gaat niet graag om onderstand en het zou aanleiding kunnen zijn, om voor de kerk te bedanken. Voorz. De armenwet onderschrijft dat. En voc- ons is het tevens moeilijk te constateeren of zij lid van 'n kerk zijn. Velen die bij 'n kerk zijn, krijgen steun van de Gemeente Doch B. en W hebben als 't hun bekend is, de bevoegdheid niet leden van 'n kerk te geven, (als zij daar kunnen krijgen) tenzij de Raad besluit, dat iedereen bij de gemeente kan aankloppen. De heer Lub meent, dat eerst bij kerkbesturen moet worden aangevraagd en zijn die onmachtig dat dan de Gemeente moet uitkeeren. Voorz. Precies zooals u zegt, is mijn bedoeling. De heer Bosker. Het betreft hier vooral Wierin gers, die wij kennen als lid van 'n kerkgenoot schap en wij begrijpen, zij gaan niet graag naar het armbestuur. Dat moest ook anders. De heer Lub. Als de gemeente hun nu uitkeert en dat wordt met 't kerkbestuur verrekend De heer Kaan. De gemeente zou b.v. 'n lijst kun nen krijgen van de kerbkesturen, wie er voor in aanmerking kwamen. De heer ,T. Rooij vraagt of 't voor die ongeor ganiseerden nu zoo'n bezwaar is om lid van een organisatie te worden. v bopv Rouk"'- Verleden iaar ziin er nog weer uitgetreden en dwing ze daar nu eens toe De heer Tijsen. Het is nu 'n crisisjaar dooi den langen winter: anders hebben de georgani seerden 't beter. Die kunnen bij 'n week werk loosheid dan toch al trekken. Voor ongeorganiseerden is 't voor ons niet ge makkelijk te bepalen of zij 't noodig hebben Vel leden week zat ik nog bij vier in 'n bus. Zij wa ren beschonken, 't Bleek me, dat zij waren afge wezen voor steun. Gelukkig ook. De heer Lub meent dat Hijsen uit het oog ver liest, dat de organiseerden recht op steun hebben De heer Tijsen. Integendeel. Ik iuirh de organi satie toe. Ik vind 't flink als ze lid worden. r»p hoer de Vries vind de tepels» nr 'n goed mo tief. De georganiseerden betalen bnn contribu tie, dat ook de Gemeente ten voordeele komt De heer Oden: Het voorstel van onze fractie is: f2.50 toeslag voor gehuwden en fl voor onge huwden, met terugwerkende kracht vanaf 18 Februari, en de uitkeering uit te betalen door de respectievelijke penningmeesters. De heer J. Lont zou, gezien de bezwaren die voor zitter had geuit over huishoudens met veel kirt deren het voorstel der S.D.A.P.-fractie aldus ge wijzigd willen zien: fl toeslag voor ongehuwden f2 voor gehuwden en 25 ct. voor elk kind met 'n maximum van f15.- terugw. kracht vanaf 18 Febr De heer Bakker: Betaalt 't Rijk voor die onge organiseerden niets terug Voorz. Ik heb 'n telegram van den minister ge had, dat 't Rijk zou bijspringen, als het boven de draagkracht van de gemeente ging. De heeren Kaan en Jb. Lont. (lachend) Beoor deelt de regeering dat? Wanneer is dat bereikt? Het voorstel van den heer J. Lont, het S.D.A. P. -fractie-voorstel te wijzigen woodt door die fractie overgenomen en met algemeene stem men aangenomen. De heer Lub.komt nog eens terug, op hetgeen 't hoofdbestuurslid Hariot heeft verkondigd. Hij kan er niet bij, dat door meer aan ongeorgani seerden uit te keeren, deze lid zouden worden van den Bond. Voorz. Misschien in groote steden gebeurt dat waar zij dan 't goede van organisatie voelen. Hier, met afwisselende arbeidersgroepen werkt t bij de ongeorganiseerden juist anders uit. De heer Oden dient nog een voorstel in, om die menschen, welke tot een kerkgenootschap be hooren, ook uit de Gemeentekas uit te keeren Voorz. De Gemeente zou dan eerst bij de kerk besturen dienen te informeeren, of zij 'n zeker bedrag aan de Gemeente willen terugbetalen. De heer Bosker meent, dat de diaconiën de terugbetaling wel niet zouden weigeren. De heer "Hijsen. Er van uitgesloten worden toch, die 'n heel jaar van de diaconie trekken? De heer Jb. Lont vraagt of het een groot per centage is, dat trekt en aan 'n kerk behoort, i denkt van 30 of 40. De heer Bakker wil eerst bij de diaconiën on derzoeken, of zij genegen zijn aan de gemeente later terug te betalen. De heer Bosker. Maar de menschen znn er aan toe. Dan schorten we de zaak weer op De heer Jb. Lont krijgt bevestiging. dat het niet van terugwerkende kracht zal zijn en al leen aan georganiseerden. Met de heer Bakker tegen wordt het voorstel aangenomen. Hierna sluiting. ongecorrigeerd. PREDIKBEURTEN. I1ERV. GEM. Üosterland v.m. 10 uur Ds. Van Beek. VVesterland av. 7.30 uur Ds. Van Beek. Den Oever Kapel 10 u. de heer J. K. Lofvers. Cand. t.d. H. D. Dienst voor Zuiderzeewerkers. DOOPSGEZ. GEM. H.hoef nam 3 uur Ds. Van der Veen. (Collecte met open schaal.) EVANGELISATIE H.-hoef voorm. 10 uur de heer Bosma. GEREF. KERK. Beltstraat. 's Morgens 10'uur candidaat van Ginhoven van Barendrecht. 's Middags 3 uur dezelfde. Busdienst vanaf Den Oever. iiÈitó/A-: .--- BoskersBoekhandel WIERINGEN.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 3