J.R. IERSS TflB EERLOOS. ITALIANO Vrijdag 15 Maart IV29. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KtUSS Laat 125 - ALKMAAR. geneeskrachtig en lekker No. 21. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytashoef Wlerlngen. Telefoon Inteicomm. No. IS. een waarborg voor de kwaliteit. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Het wordt onveilig. Hoe veel of hoe weinig de gemeenteraden te vertellen hebben Een verdwijnend wonder. Zou het door den langen winter komen, dal het in den den iaatsten tijd zoo onveilig wordt Opvallend groot is het aantal inbraken, dat in deze dagen gemeld wordtspeciaal schijnt men het op diverse burgemeesters gemunt te hebben. Naast de gevallen, die reeds in de vorige weken plaats gehad hebben, kunnen nu genoemd wor den een drietal in Nieuwer-Amstel, waar o.a. burgemeester Colijn met een bezoek vereerd werd. Erg ervaren schenen de heeren niet te zijn want tweemaal maakten ze zooveel lawaai, dal de bewoners wakker schrikten en alarm maak ten. Datzelfde is trouwens met verschillende an dere inbraken Van de laatste weken op te mer ken de daders zijn blijkbaar nog niet afgestu deerd en gediplomeerd. In ieder geval heeft men langzamerhand zoo'n onprettig gevoel gekregen, dat b.v. de Vereeniging van Burgemeesters n Secretarissen in het kanton Schagen heeft beslo ten, om weer een nachtveiligheidsdiensl in te stellen. Zoodat de heeren inbrekers van een kou den kermis zullen komen, als ze hier in de buurt hun slag probeeren te slaan. Wat die speciale voorkeur voor burgemeesters betreft, zou het toch misschien voordeeligor zijn. als die bezoeken een jaar werden uitgesteld, want dan zijn de salarissen vermoedelijk ver hoogd en de financieele omstandigheden dus rooskleuriger, naar aanleiding van de thans wel overbekende salarisherziening, hebben Gedepu teerde Staten deze week n.1. medegedeeld, dat zï die herziening willen uitstellen tot 1 Januari 1930, opdat de Gemeentebesturen er dan met de nieuwe begrooting rekening mee kunnen hou den en niet voor de moeilijkheid komen, om nu direct al de verhooging te moeten maken en daarvoor dus dekking te zoeken. Hiermede is aan één bezwaar tegemoetgekomen, dat in de Harenkarspelsche protestvergadering naar vo ren is gebracht en dus is die vergadering niet geheel vergeefs geweest. Over een ander be- zwaar echter, dat ook bij die gelegenheid van FEUILLETON. No. 11. Langs het geopende venster van het vertrek waarin de gruweldaad gepleegd was, gleed een schaduw. Een brandende kaars, op de tafel geplaatst, verlichtte opeens de kamer, het tooneel van den moord. Lacroix liep de slaapkamer weder binnen en vatte Susanne bij de hand. Deze beefde over alle leden en trok haai' hand terug. Mama, mama riep ze, ik wil niet, ik wil niet Bijna werktuiglijk was Henriette het balkon genaderd, niet vermoedend wat mijnheer La croix daar had uit te voeren. Maar zoodra zij het licht zag iij Larouette's ka mer, begreep zij alles en uitte een kreet van schrik. Neen, dat duld ik niet, riep de ongelukkige vrouw, zich tusgchen Susanne en den commissi ris werpend. Dat zou laag, .dat zou afschuwelijk zijn.en u is 't niet geoorloofd zoo te hande len. Is het niet genoeg, dat ge ons twee dagen lang al op allerlei manieren gemarteld hebt Ge zijt in mijn slaapkamer en ik heb het recht, u hiervan te jagen Ga heen, zeg ik u, ga heen Zij verkeerde in een aan razernij grenzende opgewondenheid. Zij trok Susanne naar zich toe, die angstig haar gezichtje tusschen de plooien van haar kleed verborg. Maar mevrouw, denk nu toch eens na, zei Lacroix. Ik heb u gezegd, dat mijn dochtertje ziek was. Ge moet medelijden met haar hebben, een groote aandoening zou haar dood kunnen zijn, nu zij reeds zoo vreeselijk zenuwachtig is Heb medelijden met haar, mijnheer Welk dool be oogt gij toch Wat wilt gij van mij Wat heb ben wij gedaan Wat verwacht ge Waarom zijt ge twee dagen geleden met geweld in ons leven gedrongen en hebt gij ons geen oogenblik van rust meer gegund Er is in onze nabijheid een misdaad begaan. Kan mijn dochtertje dat helpen Is het mijn schuld Ge zijt de grenzen van uw plicht te buiten. Uw dienstijver voert u veel te verDe slaapkamer van een vrouw moest verschillende zijden naar voren is gebracht, n.1. dat in vele gemeenten voortaan de hoogere amb tenaren niet meer zelf voor pensioen hebben te betalen (of beter gezegd de storting terugkrij gen in' den vorm van een toeslag op het salaris) en de lagere wel, over dat bezwaar, hoewel vol komen gerechtvaardigd, wordt niets gezegd. Trouwens, hoezeer die bezwaren van de gemeen ten van invloed zijn, blijkt duidelijk genoeg, als men tusschen de regels van dè circulaire door leest. Weliswaar wordt er eerst gezegd, dat de aandachtige overweging van de adviezen meer tijd zal vorderen dan er vóór 1 April beschik baar is, en daaruit zou men dus kunnen opma ken, dat de bestudeering nog al grondig ge schiedt, want in den loop van één dag kun je toch al een hoop adviezen doorlezen, maar, dan komt vlak daarachter al een waarschuwing In het algemeen hebben de adviezen Gedepu teerde 'Staten niet van hun voornemen terugge bracht. En tot slot komt de klap op de vuurpijl De gemeentebesturen zullen er goed aan doen, om bij het vaststellen van de begrooting de be dragen voor de salarissen ongeveer uit te trek ken, zooals ze in de regeling worden vermeld want zoo wordt het ongeveer. Enfin, de bezwa ren zijn ingediend, aan de wet is voldaan, en hel papier is geduldig en goedkoop. Overigens is het vaak ook nuttig, dat de ge meenteraden niet heelemaal baas in eigen huis zijn. Zoo had men b.v. in Hoogwoud besloten ten, om de een of andere duistere reden het sa laris van een jongedame, die in gemeentedienst was, van 750 op 600 gulden te brengen. Waarop deze juffrouw, 'die daarmede heelemaal niet content was, ging klagen bij haar vakbond. En het slot van de zaak is geweest, dat de Raad de begrooting terugkreeg, met verzoek om die 150 gulden er maar weer bij te doen. En of men nu hoog sprong of laag, er hielp geen lievemoede ren aan, de zaak moest gewijzigd. Want de Raad kan wel in liooger beroep gaan, maar zoolang de begrooting niet is goedgekeurd, mag maar de helft van de uitgetrokken gelden worden ge bruikt, wat erg lastig is. Zoo had men b.v. dan de heele werkloozenzorg stop moeten zetten, omdat van die post al de helft op was. De jonge dame is natuurlijk in de wolken en moet nu maar oppassen, dat de inbrekers niet met haar kolossaal tractement gaan schuiven Als de lente maar weer in 't, land is, zullen 'trouwens die inbraken ook wel weer verminde- Ten. En de voorboden van de lente zijn er toch al. De eerste sneeuwklokjes bloeien al (in Ee- verwiik), de eerste spinazi.e is al op de veiling- gebracht (in Alkmaar), een ijsbreker heeft het heele Noordhollandsch kanaal opengebroken, en de veldwachter van Urk, die een paar weken lang verkeersagent je heeft, gespeeld op de Zui derzee vanwege alle auto's en fietsen, mag nu weer op zijn lauweren rusten. Tot slot mogen we hier nog iemand herden ken, die vermoedeliik den volgenden winter niet meer meemaken zal. en wel het beroemde Alk- maarsche trammetje. Dit beroemde vehikel kruising tusschen tram en vrachtwagen, dat ai- le bezoekers met schrik en verwondering ver vulde, zal zeer waarschijnlijk verdwijnen en ver vangen worden door autobussen. En bijna nie- 'piand is er nu, die nog iets goeds van het arme ding wil zeggen, dat toch heel wat jaren jaren nuttig werk heeft gedaan en het heusch zelf niet helpen kon, dat het er zoo raar uitzag. Waaruit alwaar blijkt, dat ondank's werelds loon is. NATIONALE BANKVEREENIGING. Aan het jaarverslag over 1928 der Nationale Bank ontleenen wij het navolgende Het afgeloopen jaar is voor onze instelling be vredigend geweest. De voor het bankbedrijf gunstige rentestan daard in het jaar 1928 en de meerdere levendig heid in de effecten-transacties spiegelen zich duidelijk af zoowel in onze rente als in onze pro visie-winst. In aanmerking nemende de niet onbelangrijk hoogere storting in het Pensioen- en Ondersteu ningsfonds 136.059.06 (vorig jaar f 49.995.43) geboekt onder honoraria, is de meerdere be drijfswinst behaald, zonder dat'dekosten zich in stijgende lijn bewogen dit laatste beschouwen wij als een zeer gelukkig verschijnsel. Het aantal onzer relatiën in al onze afdeelin- gen blijft zich geleidelijk en regelmatig uitbrei den. Evenmin als vorige jaren gaven wij crediet- promessen in hensconto, terwijl wij gedurende het geheele boekjaar een belangrijk te goed on derhielden bij de Rotterdamsche Bankvereeni ging. Onze debiteuren achten wij, na nauwkeurige revisie, en in aanmerking nemende de onder cre diteuren opgenomen speciale reserve, gehee1 waardig. Wij stellen u voor evenals verleden jaar uit do winst 500.000 te bestemmen voor onze speciale reserve tegen debiteuren, opgenomen onder cre diteuren 100.000 toe te voegen aan de statu taire reserve en 200.000 af te schrijven op dit hoofd. Wij stellen U voor daarna het dividend te be palen op 5 pCt. De nettowinst is 2.178.578.34. ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING NATIONALE BANKVEREENIGING. Bestuurderen der Rotterdamsche Bankveree- niging en der Nationale Bankvereeniging heb ben een overeenkomst gesloten, volgens welke het bedrijf der Nationale Bankvereeniging, be houdens goedkeurig door de Algemeene Verga dering van Aandeelhouders dezer instelling, in den loop van dit jaar met dat der Rotterdam sche Bankvereeniging zal worden vereenigd. Deze overgang zal geacht worden per 1 Janu ari 1929 te zijn geschied. Beide instellingen vormen reeds jarenlang één bankgroep, niet alleen doordat de Rotterdam sche Bankvereeniging de groote meerderheid van de aandeelen der Nationale Bankvereeni ging in eigendom heeft, maar ook omdat zij de u heilig zijn, maar nog heiliger de onschuld van dit kind, haar angst en haar tranen. Ga heen, herhaal ik u We hebben hier het recht om te bevelen en ik wil niet, dat gij hier langer blijft. Zij wond zich in het oog loopend op, misschien zou zij zich gaan verraden, want he't veinzen werd haar ondoenlijk. Een zeer afgemeten woord van den commissa ris bracht haar eensklaps tot bezinning. Daar uw dochtertje en gijzelf, gelijk ge be weert, niets gezien hebt van het moordtooneel, moet ik u vragen, hoe het komt, dat gij zoo da delijk begrijpt, wat mijn bedoeling was, dat ik dezelfde was, dat ik dezelfde vertooning in schijn wilde doen herhalen Zij boog het hoofd als iemand, die in heete koorts plotseling een koude waterstraal langs den rug krijgt. Na eenige oogenblikken zwijgen, hernam zij met zwakke stem, op smeekenden toon Wees ons genadig, mijnheer, en laat ons met rust Zachtkens had Lacroix weder Susanne's hand gegrepen. Als zij niets gezien heeft, zei hij, hoe kan zij dan zoo bang zijn Waarom wil zij dan niet met mij op het balkon Plotseling liet het kind haar moeder los en zag haar in het gelaat. En die blik, vertroostend voor de arme vrouw, zei haar even duidelijk als woorden het hadden kunnen doen Vrees niets. Ik begrijp alles. Ik zal sterk zijn En ze ging gewillig mede naar het balkon. In de verte hoorde men nog altijd de quadril le uit de „Orphée aux Enfers." Zoo helder was het maanlicht, dat op den weg bijna elk voorwerp te onderscheiden viel. In het vertrek, met zijn meubels van mahonie hout, was evenals op dien anderen avond, een man voor de secrataire gezeten, die deed, alsof bij zijn papieren natelde en rangschikte. Die man, die daar de plaats van Larouette had ingenomen, was»een van Lacroix' geheime agen ten, Tjristat. Achter hem stond midden op de tafel een kaar te branden op een kandelaar van aardewerk, de zelfde, die tijdens den moord daar had gestaan Lacroix tikte het kind met zijn vinger op der. schouder. Let nu goed op, zei hij, en als ge iets derge lijks hebt zien gebeuren, zult ge het je wel herin neren. Het duurde niet lang of uit de richting van het station verscheen op den weg iemand van grooten lichaamsbouw met een hoogen grijzen Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. noed op, van een Jöreeden zwarten band voor zien le maneschijn maakte, dat men al die dingen onderscheiden kon en gekleed in een lichte stoijas met schoudermanteltje. Die man was de andere geheime agent, Pivo- iotde kleeding was dezeltde, welke Roger La- roque had gedragen op den avond van de mis daad. Hij kroop langs de kastanjeboomen en drong in het huis van Larouette. Een oogenblik later verscheen hij uiterst behoedzaam in de kamer, waar Tristat, onbeschermd, aan de secretaire in zijn werk verdiept scheen. Maar opeens verschoof Pivolot een stoel, iTristat keer zich om, bemerkte hem eri de twee agenten vielen op elkander aan, want, volgens de voorstelling, door den dokter van het gebeur de gegeven, de houding, waarin het lijk gevonden was en het geheele tooneel van den strijd, was het Lacroix niet moeilijk gevallen, zijn onderge schikten te beduiden, hoe zij hun rollen te ver vullen hadden. En onze lezers weten, dat hij zich daarin wei nig of niet had vergist. Men ziet hier alles duidelijk, mompelde de commissaris van politie. Voor mij is het buiten kijf, dat iemand, die hier stond, terwijl daar ginds de moord plaats had, alles even nauwkeu rig als ik nu, heeft moeten waarnemen daar nu mevrouw Laroque en haar dochtertje op 't bal kon waren, Victoire heeft het mij niet eens, maar wel driemaal gezegd, ben ik verplicht te geloo- ven, dat zij alles hebben gezien. Bij dit geheele tooneel had hij Susanne vastge houden. Hij had verwacht in haar hand een trilling te bespeuren, vooral bij het naderen van den agent in de kleeding van haar vader. Maar de hand van het kind, hoe brandend heet ook, was onbeweeglijk in.de zijne gebleven. Geen terugtrekken, geen trilling, geen zenuw achtige beweging zelfs. Hij boog zich naar haar toe om haar in het gelaat te zien. fEoen kwam hij tot de ontdekking, dat zij haar oogen gesloten hield en wel zoo stijf,, dat er bo ven de wenkbrauwen en vooral er tusschen, dui zend kleine rimpeltjes waren. Zij had niets willen zien en bijgevolg ook niets gezienen Een engel van een kind, dacht de commis saris. Daar ginds in de loods bij het méér speelden vedel en trompet nog altijd de „Orphée aux En- engagementen (dezer instelling garandeert. In deze bankgroep oefent de Nationale Bankver eeniging het provinciale bankbedrijf uit. De vereeniging der beide instellingen zal in de werkwijze per provinciale Kantoren geene verandering ten gevolge hebben. De heer E. Th. Geesink, thans Voorzitter van de Hoofddirectie der Nationale Bankvereeni ging en Commissaris der Rotterdamsche Bank vereeniging, zal in de Commissie van Toezicht dezer instelling worden opgenomen en als zoo danig zijne ervaring van het provinciale bank wezen ten dienste der Rotterdamsche Bankver eeniging stellen. Dr Heer Mr. H. L. Woltersom, Lid der Hoofd directie, zal voorgedragen worden als Directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, speciaal belast met het beheer der provinciale Kantoren. Commissarissen der Nationale Bankvereeni ging, niet in Rotterdam of Amsterdam woon achtig, zullen worden uitgenoodlgd zitting te nemen in eene Commissie van Advies voor deze Kantoren. Tevens zullen de heeren Jhr. \V. E. Bosch var. Oud-Amelisweerd, Mr. E. O. J. M. Baron van Ho- vell tot Westerflier, Mr. J. W. B. Baron van Hu- genpoth tot den Beerenclaauw, Mr. J. T'. Lint horst. Homan en Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijcke- vorsel, thans Commissarissen der Nationale Bankvereeniging aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der Rotterdamsche Bank vereeniging worden voorgedragen ter benoe ming tot Commissaris dier instelling. Het tijdstip en de wijze van overgang van de zaken der Nationale Bankvereeniging naar de Rotterdamsche Bankvereeniging zal nader wor den bepaald. Het ligt in de bedoeling om aandeelhouders der Nationale Bankvereeniging in de gelegen heid te stellen hun bezit aan aandeelen dezev instelling tegen een gelijk nominaal bedrag aan aandeelen Rotterdamsche Bankvereeniging in te wisselen. fers." Ze waren nu genaderd tot de Chaine-des-dames. IV. Wij moeten in ons verhaal teruggaan en Roger Volgen, van het oogenblik af, waarop hij Ville d'Avray had verlaten. Met haastige schreden spoedde Roger zich naar het station, waar hij nog juist tijdig genoeg aankwam, om met zijn gewonen trein te kunnen vertrekken. Een half uurtje daarna was hij te Parijs. Hij begaf zich te voet naar de rue Saint Maur, waar hij zijn werkplaatsen had. Die werkplaatsen besloegen een groot terrein aan het einde van een binnenplaats, terwijl men ook rechts en links van dat binnenplein de fa brieken had. Aan den voorkant van het plein bevonden zich de bureaux, de kas, het kantoor van Laroque. Na zijn kantoor te zijn binnengetreden, wierp Roger Laroque een vluchtigen blik op de ont vangen brieven en circulaires, waarna hij de bel liet overgaan. Een jongen kwam binnen. Is mijnheer Guerrier er al vroeg hij. Ja, mijnheer. Mijnheer Guerrier is bij zijn kas. Goed. Vraag hem, of hij even hier wil ko men. De bediende ging heen en vijf minuten later werd de deur weder geopend door een jong- mensch met een schrander gelaat, een eerlijken oogopslag en beschaafde manieren. Het was Jean Guerrier, de kassier van de fir ma. Ga zitten, Guerrier, begon Roger, na hem hartelijk de hand te hebben gedrukt. Welk nieuws Helaas, mijnheer, de toestand is sedert gis teren niet verbeterd, antwoordde de kassier op mismoedigen toon. De zaken, gij weet - het bij ondervingen, zijn er sedert den oorlog met Prui sen niet beter op geworden. Morgen hebben we honderd-tachtig-duizend francs noodig. De uit- keering aan Larouette beroofde ons van nage noeg honderd-vijf-en-veertig-duizend francs. De honder-duizend-francs, die gij mij gisteren hebt ter hand gesteld, zijn niet voldoende om hét „te kort" te dekken. Ik weet werkelijk niet wat wij morgen zullen aanvangen. O, als wij morgen onze wissels en onze werklieden konden betalen dan hadden wij tenminste weder tijd om op óns verhaal te komen. Yp'i}'-" (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1