EERLOOS. 20e Jaargang Dinsdag 19 Maart 1929. iNo. 22. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. 'P ADVERTEN TIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wleringen. Telefoon Intercomm. No. 19. LAND- en TUINBOUW. D. H. Prins, Alkmaar. Vergelijkende proef met vier verschillende stikstofmeststoffen. De Vereeniging van Oud-leerlingen van den Landbouwwintercursus te Dreischor, „Tpt On derhouding en Ontwikkeling" (T.O.E.O.) heeft in 1928 een proef genomen ten einde na te gaan den invloed van Zwavelzuren Ammoniak, Chili- salpeter, Kalksalpeter en Leunasalpctcr. Deze proef werd aangelegd op lichten zavel grond met suikerbieten als proefvrucht. De voorvrucht was tarwe. De stoppel der tarwe was bemest met 30 vrachten stalmest, 500 K.G. Super fosfaat 14% en 250 K.G. kalizout 40 De proef was tweeledig lo werd op ieder veldje, ter groote van 1 Are, een evengroote hoeveelheid stikstof gebracht en 2o ontving ie der veldje voor een zelfde bedrag in geld stikstof mest. I. Een zelfde hoeveelheid stikstof Perc. 1 Zwavelz. Ammonniak. Opbrengst dei- bieten 23300 K.G. per H.A., suikergehalte 17.2 3,. Perc. 2 Chilisalpeter. Opbrengst der bieten 30800 K.G. per H.A., suikergehalte 16.5%. Perc. 3 Kalksalpeter. Opbrengst der bieten 27800 K.G. per H.A., suikergehalte 17.4%. Perc. 4. Leunasalpeter. Opbrengst der bieten 26800 K.G. per H.A., suikergehalte 17.8%. II. Voor een zelfde bedrag aan geld voor de stikstofmeststoffen Perc. IZwavelz. Ammoniak. Opbrengst der bie ten per H.A., suikergehalte 17.1%. Perc. 2 Chilisalpeter. 29600 K.G. bieten per HA. suikergehalte 17.2%. Perc. 3 Kalksalpeter. 28800 K.G. bieten per H.A. suikergehalte 17.4%. Perc. 4 Leunasapeter. 25000 K.G. bieten per H.A., suikergehalte 17.6%. Tien einde de geldelijke voordeelen te beooi - deelen, is het noodzakelijk twee factoren in acht te nemen lo het gewicht aan bieten en 2o het gehalte der bieten aan suiker. Met beide factoren rekening houdende vinden wij voor de totale suikeropbrengst per II.A. I. Een zelfde hoeveelheid stikstof 1. Chilisalpeter. 5082 K.G. suiker. 2. Kalksalpeter. 48 37.2 K.G. suiker. 3. Leunasalpeter. 4770.4 K.G. suiker 4. Zwavelz. Ammoniak. 4007.6 K.G. suiker II. Voor een zelfde bedrag aan geld voor de stikstofmeststoffen 1. Chilisalpeter 5091.2 K.G. suiker. 2. Kalksalpeter 5011.2 K.G. suiker. 3. Lennasalpeter 4400 K.G. suiker. 4. Zwavelz. Ammoniak 4326.3 K.G. suiker. Wij merken hierbij op, dat op beide proefvel den Chilisalpeter de hoogste opbrengst gaf en Zwavelz. Ammoniak de laagste. Bij deze proef werd een z.g. ..punt onstelsel" toegepast. De gewassen werden naar hun stand beoordeeld en verkregen daarvoor punten. Deze puntenschaal was als volgt op 1 Juni 1 Aug. 1 Oct. Zwavelz. Ammoniak 70 65 58 Chilisalpeter 75 74 64 Kalksalpeter 66 75 68 Leunasalpeter 73 68 60 Gemiddeld bedroeg dit aantal punten voor Chilisalpeter 71 voor kalksalpeter 69 2/3 voor Leunasalpeter 67 en voor Zwavelz. Ammoniak 64 1/3. Door de proefvelders werd nog opgemerkt, dat korstvorming alleen plaats had bij Zwavelz. Ammoniak, terwijl dit anders wel eens het geval is bij Chilisalpeter. P. BINNENL. NIEUWS. OVERREDEN. Zaterdagmiddag is de 62-jarige mevrouw de weduwe H., uit Dru(cn, te Nijmegen op de St. Annastraat, waar zij bij een familie op bezoek was geweest, van de treeplank van haar auto gevallen en door de elctrische tram overreden. In bewustelooze toestand is zij naar het Canisi- us-ziekenhuis vervoerd. Haar verbrijzelde been moest worden afgezet. OMHOOG GEVAREN. De provinciale boot „Walsoorden", die den dienst Zicrikzee-Katscheveer onderhoudt, is Vrij dagmorgen tengevolge van den mist nabij de Zandkreek omhoog gevaren. De passagiers wer den met een motorboot van boord gehaald en konden daarmee de reis vervolgen. Men hoopt de boot bij jioog water weer vlot te krijgen. HET IJS. DE WADDENEILANDEN. Voor het eerst na zeven dagen is de „Volhar ding" Vrijdagmorgen in de haven van Terschel ling aangekomen, zoodat het isolement van Vlie land en Terschelling is opgeheven. De „Volhar ding" had behalve de post en goederen 70 passa giers aan boord. ÏJWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Ü]e Banholt «bij Maastricht zijn Vrijdag twee boerderijen van de Wed. L. en van G. L. totaal afgebrand. Twee paarden, 7 runderen, 6 varkens en 150 kippen kwamen iri de vlammen om. Ook alle aanwezige landbouwwerktuigen gingen ver loren. WERKVERSCHAFFING VOOR BLINDEN. De Amsterdamsche blindenbond heeft een motie aangenomen en aan den gemeenteraad gezonden waarin naar aanleiding van een door eenige raadsleden ingediende motie in za ke uitbreiding van de gemeentelijke werkver schaffing voor blinden gezegd wordt, dat de oplossing van de grieven der blinden alleen kan worden verkregen door aanneming van boven bedoelde motie en de hoop wordt uitgesproken. dat de raad spoedig zal besluiten tot uitbreiding FEUILLETON. No. 12. Ja, zei Laroque bedaard, dat zou ons een uitstel geven, waardoor alles moest gered wor den, want de toestand is geenzins wanhopig. We hebben belangrijke bestellingen onder handen en binnen enkele weken konden de machines ter afzending gereed zijn. Als de aflevering heeft plaats gehad, komt het geld spoedig genoeg binnen. Dat zou ons rust geven in de naaste toekomst, en ons tevens in de mogelijkheid stel len, om nieuwe werken op touw te zetten. Ge weet, mijnheer, dat ik veel van u houd en dat ik ook met hart en ziel aan de zaak ben gehecht. Uw tegenspoed treft mij als een per soonlijke ramp. Hoor een brave kerel, zei Roger opstaande, terwijl hij zijn hand op Guerrier's schouder leg de, zie mij eens goed aan en vertel mij dan, of ik er uitzie als iemand die alle hoop heeft opge geven. Neen, zoo ziet ge er op mijn woord niet uit, mijnheerVeeleer als iemand, die lachend de toekomst tegemoet gaat en ik zou bijna durven zeggen Zeg het maar, Guerrier, zeg het gerust Hebt ge werkelijk de som, die ons ontbrak, nog bijeen gekregen, mijnheer Ja, vriendlief, dat heb ik Vijftuig duizend francs riep de kassie* nog half angstig. Vijftuig duizend francs. Hier zijn ze En uit zijn portefeuille, uit de zakken van zijn jas bracht Roger Laroque een voor een, twee aan twee, tien gelijk, verschillende bankbiljetten van vijftig, van honderd en van duizend francs te voorschijn. Guerrier nam alles met bevreemding, maar nog veel meer met blijdschap in ontvangst. Toen Laroque alles gegeven had, zei hij altijd glimla chend en als bevrijd van een drukkonden last De rekening is gemakkelijk, niet waar Gistermorgen vergunde een onverwachte uitbe taling mij honderd duizend francs in onze kas te 9torten, vannacht heb ik, tegen mijn gewoon te, mij in de club gewaagd. Ik speelde noodge dwongen, omdat mij niets anders overbleef dan te probeeren zoodoende aan geld te komen. En begrijp eens, Guerrier, ik won voortdurend, tot dat ik de vijftig duizend franc bijeen had, die ge van de gemeentelijke werkverschaffing. MELKKOEIEN IN DEN SCHOOLSTRIJD. Als een bewijs, zoo deelt de Tielsche Crt. me de, hoe het grootste deel der bevolking van Haaf- ten gekant is tegen het oprichten van een bij zondere school op Gereformeerden grondslag (naar men verneemt is de actie voorloopig stop gezet) moge dienen, dat in de gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gem. met 8 tegen 5 stemmen besloten is, geen melkkoeien op de Groote Kerkewaard toe te laten dan uitsluitend van leden of doop leden der Ned. Herv. Gem. Voor dien tijd werd er stilzwijgend vee toegelaten van veehouders van alle gezindten. Voor velen een groote scha depost, daar ieder drie stuks mocht weiden te gen zeer matigen prijs. INGEVROREN VISCHFUIKEN. I)e Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaal, dat met afwijking van de verschillende voorschriften zal zijn toege staan, vischfuiken, welke tengevolge van de langdurige vorst in het ijs waren vastgevroren en niet vóór den aanvang van den gesloten tijd konden worden gelicht, gedurende den gesloten tijd uit het water op te halen en te vervoeren, met dien verstande, dat de daarin aanwezige vlseh, met uitzondering van aal of paling, onmid dellijk nadat zij is opgehaald, weder in hetzelf de water wordt vrijgelaten. WEF.R EEN NIEUWE POLITIEKE PARTtïJ Naar men mededeelt, heeft zich met het oop op de komende verkiezingen een nieuwe partij gevormd, die zich aandient onder den naam van „Kiezersbond voor Nationale Eenheid en Voor uitgang.** De nieuwe organisatie, zoo lezen we in de cir culaire, wil niet zijn een politieke partij in dien zin, dat haar program beperkt wordt door enge, kunstmatige grenzen, zooals veelal bij de be staande partijen het geval is. Zij erkent niet de oude tegenstelling rechts-links als richtlijn voor haar wenschen. Volgens zijn beginselverklaring streeft d Bond naar de hoogst bereikbare stoffelijke en geestelijke welvaart van het geheele Nederland - sche Volk en zal bij de verkiezing bevorderen van candidaten, die zich hebben bereid ver klaard, als leden van de Staten-Generaal, dt> Provinciale Staten en de Gemeenteraden de be langen te behartigen van alle staatsburgers en ingezetenen van Nederland met terzijdestelling van persoons-, groeps- en partijbelangen. Voorzitter van het voorloopig bestuur van den bond is de heer B. Nieeld, te Amsterdam. HET KAMERLID STAALMAN. Naar aanleiding van een tot den hem door het dagelijksch bestuur van de liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" gericht schrijven, waai"in verzocht werd, in verband met zijn bedanken als lid der partij, het Kamerlidmaatschap ncei nu in handen hebt. Dit gevoegd bij hetgeen er reeds in uw kas is, stelt u in staat, om morgen alles, tot de laatste franc toe, uit te betalen. O, mijnheer, ge weet niet, hoe gelukkig mij die uitkomst maakt, zei Guerrier, met tranen van blijdschap in de oogen. Het kwam hem zelfs niet in de gedachten om Roger Laroque naar meer bijzonderheden te vragen aangaande dat onverwachte geluk bij het spel, evenmin als hij er den vorigen dag aan had gedacht om iets te vragen aan mijnheer Laroque, toen deze, bijna op hetzelfde uur, kort na zijn komst op het kantoor van de rue Saint- Maur, hem met bevende hand een bundel bank biljetten, ter waarde van honderdduizend francs op de tafel had toegeworpen. Jean Guerrier ging met het ontvangen geld naar zijn kas en, vroolijk gestemd, met blijmoe dig gelaat, begon Roger een pijpje te rooken. Een goedige glimlach plooide zijn mond cn hij dacht ongetwijfeld aan de twee beminde wezens- die hij op de villa Montalais had achtergelaten, al zijn vreugde en al zijn liefde, want terwijl hij een lucifer aanstak, neuriede hij half binnen monds het liedje, dat hij aan Susanne had ge leerd 'k Liep laatst langs het kerkportaal, 't Statig lied der koren Klinkt mij nog in de ooreri Zong men „Liefde en zoet verlangen Neen 't was „Dieven moeten hangen En ik aan den haal Roger Laroque op zijn kantoor en Jean Guer rier bij zijn kas, bleven zoowat een half uur on gestoord zitten werken. Na zijn correspondentie te hebben ingezien, beantwoordde hij eenige brieven, waar haast bij was. Zijn gelaat was kalm en drukte niet. de minste bezorgheid uit. Nu hij de onzekerheid had aan al zijn verplich tingen te kunnen voldoen, lachte hem de toe komst weder toe. Een oogenblik was hij ontmoe digd geweest, nu was hij weder vol hoop. Hij rookte zijn pijpje met zichtbaar welgeval len dit was een stil genoegen, dat hij zich al leen veroorloofde, als hij alleen in zijn werkka mer was buiten rookte hij sigaren en op zijn villa te Ville d'Avrav of in ziin huis op den bou levard Malesherbes rookte hij in het geheel niet omdat Henriette het niet te best verdragen kon Van tijd tot tijd hield hij op en liet zijn blik in het rond waren, de gelukkige blik van den man, die in de dagelijksche bezigheden zijn groot ste genot vindt. te leggen, heeft de heer Abram Staalman een schriftelijk antwoord aan dat bestuur gezonden, waarin liïj mededeelt, dat hij niet voornemens is, aan het verzoek om zijn zetel te ontruimen, zal voldoen. MISHANDELING van een DWANGARBEIDER. Het fI)weede-Kamerlid, de heer L. L. H. de Visser heeft aan de Minister van Koloniën de volgende vragen gesteld Heeft de Minister kennis genomen van' de berichten, volgens welke te Tarakan wederom een geval van mishandeling zou zijn voorgeko men Is het juist, dat de eerste luitenant v. d. B. een van de dwangarbeiders, die uit zijn veldflesch zou hebben gedronken, een touw aan de voeten heeft laten binden en daarna door militairen door het bosch heeft laten sleepen Is het juist, dat bedoelde dwangarbeider, zoo lang de patrouille duurde, eiken middag aan zijn groote teenen werd opgehangen, totdat de man tengevolge daarvan is overleden Is het juist, dat het legerbestuur van genoem de mishandeling uit Tjarakan bevestiging heeft ontvangen en tengevolge daarvan luitenant v. d. B. slechts heeft overgeplaatst naar het garni-, zoen te Malang Is het waar, dat nog niet is uitgemaakt of lui tenant v. d. B. voor deze handeling voor den krijgsraad zal terechtstaan Indien het bovenstaande juist is, is de Minis ter dan bereid, maatregelen te treffen, waardoor aan dergelijke mishandelingen een einde wordt gemaakt sGEEN KATJE OM ZONDER HANDSCHOENEN AAN TE PAKKEN. Te Dortmund is de 24-jarige vrouw van een arbeider tot 4 maanden gevangenisstraf veroor deeld, omdat zij na een vechtpartij, die met haar arrestatie eindigde, zich nog wilde verzetten. Op het politiebureau gaf zij o.a. een politieagent een trap tegen den buik,, aan de gevolgen waar van de agent is overleden. ONDER EEN VRACHTAUTO. Het 3-jarig kindje van den heer P. te Tilburg is onder een vrachtauto geraakt. Het bekwam zoodanige verwondingen, dat het eenige oogen- blikkon later aan de gevolgen overleed. VIER VINGERS AFGEZAAGD. De werkman A. de D. te Diessen had tijdens zijn werkzaamheden op de fabriek het ongeluk met zijn hand tusschen een zaagmachine, te ko men, zoodat hem vier vingers werden afgezaagd MPT f 750 ER VAN DOOR. Sedert eenige dagen wordt te Leiden vermist de 23-jarige P. W. de W.. incasseerder bij de Singer-Maatschappij te Leiden. Zaterdag had hii voor deze zaak een postje van 50 gulden gein i en is nadien niet teruggekomen. Ook was hij nog in het bezit van 700 aan zegels. De com- De kleine bibliotheek van zijn kantoor bevatte bijna uitsluitend wetenschappelijke boeken, die op zijn vak betrekking hadden. Aan den wand bij het venster, dat op de bin nenplaats uitzag, hingen de kartons met aller lei brieven en nota's, terwijl men hier en daar nog ettelijke situatie-teekeningen vond, alsmede ontwerpen van allerlei machines. Door het venster drong een dof geluid uit de werkplaatsen tot hem door, het gesis der stoom machines, het hamergeklop on het wentelen der raderen, door de lederen riemen en beweging gehouden. Dat was een rumoer, dat hem aangenaam in de ooren klonk, dat was het geluid, dat hij van kindsbeen af had gehoord. Als zoon van een werkman, was hij zelf begon nen als leerling op een fabriek en had zich lang zamerhand door zijn ijver, zijn kennis en zijn wilskracht een eigen toekomst verzekerd. Was het leven hem in het begin zwaar en moei lijk genoeg geweest, hij had zich niet te bekla gen, want het geluk had veelal zijn pogingen met een goeden uitslag bekroond. En de blik, dien hij sloeg op de plannen die den muur sierden zegeningen in het verleden of verwachtingen van de toekomst bewees op dit oogenblik duidelijk genoeg, wat er omging in zijn geest. En ik stond op het punt, dit alles te verla ten mompelde hii. Het. scheelde weinig of ik had mijn werk en het droombeeld van heel mijn leven voor altijd vaarwel gezegd Het stond dan ook zoo gevaarlijk met mij en met mijn zaken Maar we zullen dat nu maar gaan beschouwen als een nachtmerrie, die mij geplaagd heeft en daar niet verder over denken Van zijn kant zat Jean Guerrier eveneens op zijn kantoor alleen, waar zich, met een zwaren ijzeren bout in den muur geklonken, de brand kast der firma bevond. Hij telde de bankbiljetten, hem door Laroque ter hand gesteld, na, terwijl hij ze tevens rang schikte. Het was, gelijk hij vroeger, reeds gezien had. een som van vijftig duizend francs. Hij borg het geld in de kas en noteerde de ont vangst in zijn kasboek. Hierop nam hij de werk- briefjes van de opzichters der fabriek en reken de spoedig uit hoeveel ieder hunner moest ter hand gesteld worden om aan de werklieden don volgenden morgen het hun toekomende loon be hoorlijk te kunnen uitbetalen. Hij was hier ongeveer een uur mede bezig. T)oen hij gereed was, liet hij de drie opzichter? bij zich komen. Op de werkplaatsen van Laroque, destijds zeer bekend bij den handel en de nijverheid van ge heel Parijs, waren ongeveer honderdvijftig werk lieden, die om de veertien dagen hun loon ont vingen. Jean Guerrier nam uit zijn kas twee bundels bankbiljetten van duizend francs elke bun del bestaande uit tien biljetten van honderd francs en stelde die ter hand aan de opzich ters, welke met de uitbetaling der werklieden aren nelast. Nadat de opzichters vertrokken waren, hervat te de kassier zijn andere bezigheden. Hij maakte nu de betalingsrol op voor de em- ployé's op de veschillende bureaux. Hij werd in dat werk gestoord door de komst van den loopjongen, die met een ontdaan ge zicht binnentrad en hem in hot oor fluisterde Mijnheer Guerrier, wat is er tcch aan de hand Er zijn vier heeren in de spreekkamer, die mijnheer Laroque onmiddellijk verlangen te spreken. Welnu, is dat zoo vreemd zei Guerrier, die zeer bedaard bleef zitten schrijven en rekenen Maar ik zal u nog meer zeggen, mijnheer Guerrier Bij die vier is ook mijnheer Liétard, de commissaris van het gerecht en twee gezich ten, waarop men duidelijk kan lezen, dat ze tot de politie behooren, al zijn de mannen ook in burgerkleeding. Nu hief de kassier dan toch het hoofd op. Er ging hem een lichte huivering door de le den. Een commissaris van het gerecht herhaal de hij. Wat zou dat te beduiden hebben Waar schuw mijnheer Laroque en laat dan de heeren binnen. Tjoen hem het vreemde b<ezoek werd aange kondigd, zag Roger Laroque verwonderd op. Hij was de moordgeschiedenis van Larouette waarvan hij gehoord had, op dat oogenblik glad vergeten. Eensklaps schoot alles hem evenwel te binnen en gelastte hij den bediende mijnheer Liétard te laten binnen komen. Hij s tond op en groette den commissaris. Mijnheer, antwoordde die commissaris, die geen plaats wilde nemen, hoewel Laroque onder het spreken een stoel voor ïrem had bijgescho ven, ik heb een beëedigd deskundige voor het boekhouden meegebracht, ?aaji wien gij verzocht wordt inzage te geven van cle door u gehouden registers en boeken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1