EERLOOS. 20e j&argang- Dinsdag 26 Maart 1929. No. 24. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AD VERTENTleN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENL. NIEUWS. EEN ANGSTIGE DROOM. Woensdagnacht om 4 uur werd hotel „Ame rika" te Hoek van Holland in opschudding ge bracht door een logé, die met de Harwichboot was aangekomen en in bedoeld hotel over nachtte. Onder uiten van noodkreten, die zelfs omwo nenden uit hun slaap wekten, sloeg hij enkele ruiten in, waardoor hij zoodanig werd gewond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Na tot bedaren te zijn gekomen verklaarde hij zich in zijn slaap te hebben verbeeld, door kolendamp te zullen stikken. Na te zijn verbonden heeh hij de geleden scha de ruimschoots vergoed en heeft zijn reis naar Weenen vervolgd. ZUIDERZEEFONDS. Blijkens het Voorl. Verslag over de begroeting van het Zuiderzeefonds voor 1929 (o.b. 12 Febr. j.1.) brachten verscheidene leden den min. van Waterstaat en de directie van de Zuiderzeewer ken hulde, wijl de afsluitdijk, naar zich liet aan zien, een jaar eerder voltooid zal zijn, dan aan vankelijk verwacht werd, en wijl de indijking van de Wieringerméer dit jaar groottendeels zal zijn voltooid. Zij spraken er echter hun te leurstelling over uit, dat de kosten zooveel hoo- ger zullen worden dan aanvankelijk was ge raamd. Het geheele tekort op de uitvoering van de Zuiderzeewerken is in 1925 geraamd op 33 millioen, zonder berekening van rente over de aanlegkosten van den afsluitdijk. Het tekort zal ionder die rente naar de laatst ramingen onge veer 60 millioen meer, derhalve 90 millioen bedragen, waar als baten slechts tegenover staan de indirecte voordeelen van den afsluit dijk. De kosten van de defensie, voor de Zuider- zeesteunwet en die, welke in 1926 zijn gemaakt voor de verbinding met Wieringen met de kust van Noord-Holland, zijn daarbij buiten beschou wing gelaten. Houdt men daarmede rekenintr. dan zal het geheel der werken, behoudens de Indirecte voordeelen, wel een verlies van 100 millioen opleveren. Sommige leden wenschten nadere inlichtin gen over de oorzaken van de overschrijd ine: var» de raming. Zij vroegen ook, hoe hoog ten gevol ge van een en ander de kostprijs per ha voor Ge overige inpolderingen nu moet. worden gesteld. Eenige leden, die de versnelde uitvoering van de werken, waardoor de beschikbaarstelling van nieuwen cultuurgrond wordt bespoedigd, toe juichten, stelden niettemin de vraag, of deze grond aldus niet te duur gekocht wordt. Enkele hunner meenden zelfs, dat het voordeeliger zou zijn geweest, indien het geld, dat de inpoldering van de Wieringermeer zal kosten, ware besteed om het stadsvuil te brengen naar ontginnings velden. Sommige leden drongen er op aan. nadat de afsluitdijk gereed zal zijn, ten spoedigste eeo aanvang te maken met het droogleggen van den FEUILLETON. noordoostpolder, ten einde de belanghebbenden in den noordwesthoek van Overijsel aan werk en grond te helpen ter vervanging van de ten ge volge van de indijking en droogmaking van de Zuiderzee tennietgegane bedrijven. Sommige leden hadden er bezwaar tegen, dat de verhooging van de zeedijken in Friesland en later wellicht ook de verhooging van de zeedij ken in Groningen, waarvoor 1.000.000 is uitge trokken, op de uitgaven van het Zuiderzeefonds drukken. Gevraagd werd, of de voltooide werken bestand blijken te zijn tegen stormvloeden en hoe 't staat met de uitkomsten van het landbouwbe drijf in den proefpolder, met name wat betreft de waarde van het geoogste graan. Verscheidene leden waren niet tevreden over de wijze, waarop de Zuiderzeesteunwet wordt uitgevoerd. WIE HEfT IJS VOORDEEL BRACHtT. De hardrijders verdienden veel geld. Nu de winter voorbij is, kan de balans opge maakt worden van wat met schaatsenrijden is verdiend. De bekende 17-jarige Geeske Woudstra, te Doniaga, in Doniawerstal, staat aan de spits met omstreeks 2000.-, benevens eenige medailles, gouden collier enz. J. Slof te Joure wist onge veer 1760 en 3 medailles binnen te halen. Johannes Jetten te Sint Johannesga eveneens tegen de 1800 en Jolle de Jong te Snikzwaag bijna 1000, met een tiental medailles. No. 14. Roger Laroque zweeg een oogenblik. Het was, alsof hij in zijn gedachten de woorden van mijn heer Liétard nog eens langzaam naging. Beurtelings zag hij den commissaris en Ricor- dot met een vreemden, ietwat spottenden blik aan. Eensklaps begon hij luidkeels te lachen, zoo .zenuwachtig te lachen, dat zijn heele lichaam er van schudde. Hij viel nu op den met rood leer bekleeden stoel neer, die aan zijn schrijftafel stond. Hij lachte, als iemand, die niet tot bedaren kón ko men. Neen, zei hij, altijd door lachend, die is ee- nig, die is kolossaalOp mijn woord, daar zou ik uit mijzelf nooit op gekomen zijn Mijnheer, zei de commissaris op afgemeten toon, ge doet zeer verkeerd met de beschuldi ging niet als ernst op te nemen. Ik verklaar 'u, dat de beste wijze, om de zaak te beëindigen en een arrestatie te voorkomen, zou zijn onomwon den de vraag te beantwoorden, die ik u daare ven heb gedaan. 't Is dus ernstig gemeend Zie ik er op het oogenblik uit als iemand die maar wat dwaasheid verkoopt Neen, dat moet ik zeggen, ge zet een vree- selijk plechtig gezicht en, neem mij niet kwalijk, dat was het juist, waarom ik op een gegeven oo genblik zoo vreeselijk moest lachen. Maar be denk dan toch voor de aardigheid eens, hoe be spottelijk uw vermoeden mij in de ooren moest klinken. Ik bid u, wie zou het ooit gelooven in heel Parijs, dat Roger Laroque een moordenaar geworden was Die mij niet kennen misschien, maar ge begrijpt wel, dat ik mij aan de meenirig van dergelijke lur al bijzonder weinig laat gele gen liggen. Ik ben hier niet gekomen, om het meer ot minder waarschijnlijke van een dergelijke be schuldiging tegen uw persoon te bepraten, mijn heer Laroque, maar om u kort en bondig eenige vragen te stellen van het gerechtshof te Ver- sailles, voor het geval mij uw antwoorden niet alleszins voldoende voorkomen. Roger Laroque lachtte niet meer. Zijn gelaat VROUWELIJKE PREDIKANTEN. „Au Paradis des Dames". Nu mej. M. Tij. Gerritsma te Delft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te St. Anna Pa rochie heeft aangomen, zal Friesland weldra 6 vrouwelijke predikanten bezitten, nl. mej. F. W. Rappold, Remonstr. predikante, voorgangster van de Vereenigd Chr. Gemeente te Dokkum, en de volgende dames te Stavoren en Molkwerum mej. J. v. d. Ban te Makkum, mej. J. M. Eel- man te Gorredijk en Lippenhuizen, mej. C. Boerlage te Rottevalle en Witveen mej. S. E. Doyer en straks als zesde M. Tj. Gerritsma te St. Anna Parochie. Deze is in Friesland geen onbe kende. Zij heeft vroeger de Doopsgezinde gemeen te van Baard en Nes-op Ameland gediend. Daar de Ver. Chr. Gemeente Dokkum behoort tot den ring Dantumawoude van Doopsgezinde gemeenten, waaronder ook Rottevalle en St. An na Parochie ressorteeren, zal deze ring op de dertien predikantsplaatsen weldra drie vrouwe lijke predikanten tellen. KERKNIEUWS. DE STILLE OMGANG. Verzuchting van een Vrijz. protestant. In den loop der jaren zijn duizenden, ja wellicht miljoenen bedevaartgangers gegaan om de plaats van dit mirakel te vereeren. „En in de laatste jaren trekken in den nacht v$n 15 Maart eenige tienduizenden roomschen, uit geheel Nederland saamgestroomd, in stillen omgang rond deze „heilige" plek. „Dwaasheid zegt ge. „Ge hebt gelijk. „Maar ge hebt nog meer ongelijk. Vooral gij, nuchtere, emotielooze, mystieklooze, offertr&ge, kritische, aan geloof arme, devotie-looze vrijzin nige, die zich wel Protestant noemt, maar dit toch eigenlijk niet doen móógt. „Het is geen dwaasheid van die roomschen om hun vrije dagen te offeren voor hun geloof. Dat noemt gij maar dwaasheid omdat gij deze hei lige offerkracht niet hebt. „Het is geen dwaasheid van die roomschen om van Maastricht en Delfzijl, van den Helder en Vlissingen te komen om hun geloof te toonen. Dat noemt gij maar dwaasheid omdat gij te ge makzuchtig zijt en voor een beetje wind en een beetje regen, voor een vizietetje of een lui half uur in bed zelfs uw kerkgang er aan geeft. „Wij, vrijzinnige protestanten, wij hebben niets, niets, waarmee wij in Amsterdam vijftig duizend menschen op de been kunnen brengen, zelfs geen 25.000 (Uit Kerk en Volk.") verried eenige bezorgdheid en niet zonder onge rustheid zag hij den commissaris aan. 't Was dus werkelijk waar Hij stond onder verden king Mijnheer Ricordot had het vertrek verlaten en bevond zich nu weder bij den kassier. Opeens zag Laroque hem terugkomen met eenige bank biljetten in zijn hand. En die bankbiljetten on derzocht hij vlak onder het eene oog, terwijl Ro ger met den commissaris aan het spreken was. Hoor eens aan, mijnheer Liétard, pleitte Ro ger, men beschuldigt iemand zooals mij niet zonder ernstige aanwijzingen. Mijn leven heeft, zoover ik weet, nooit aanleiding gegeven tot kwaadsprekerij en het is mij werkelijk een raad sel, hoe nu juist op mij het vermoeden kon val len. Ik zou het bijna als een vernedering kunnen beschouwen, om mijzelf tegen een dergelijke aantijging te verdedigen. In elk geval wil ik eerst weten op welke gronden de verdenking steunt. O, die gronden zijn van velerlei aard, maar ik heb mij hier met niets anders bezig te houden dan met het geld in uw kas, dat volgens mijn mee ning van verdachten oorsprong is. Bewijs mij do eerlijke herkomst van dat geld en mijn taak is afgedaan, want aangezien de misdaad van Ville d'Avray buiten ons politie-ressort heeft plaats gehad, handel ik hier in zekeren zin als een ge volmachtigde, wiens zending nauwkeurig be grensd wordt. Ge zult u overigons van Versail- les te verantwoorden hebben. Blijf gij bij uw ver klaring van daareven, dat de belangrijke som, die in uw kas gevonden werd terwijl die kas op den 28sten zoo goed als leeg was afkomstig is, voor het kleinste gedeelte van uw winst bij het spel in uw club on voor het overige van per soonlijk door u geïnd geld Ja mijnheer. Ge dient ook te bewijzen wat ge verklaart. Welnu dan, ik heb gisteravond van tien tot twaalf uur in de club van den koophandel met de kaarten in de handen gezeten en ik kan u de namen opgeven van verschillende leden onzer sociëteit, die tegen mij geparieerd hebben. Daar waren onder meer de baron De Cé, de welbeken de groothandelaar Leon Dubois, alsmede Gaston en Adolphe Levallois van de rue Sentier. Dit wat de winst bij het spel betreft. We ko men daarop later wel weer terug. Maar nu de honderdduizend francs, door u op den 29sten Juli eigenhandig in uw kas gestort Opnieuw werd Roger Laroque onrustig en bleek. Hij liep koortsachtig een paar schreden op en neer, bleef staan en zeide VOOR DE HUISVROUW. De zorg voor ons zeil. Laten we beginnen met het begin. Dus met het leggen van zeil en linoleum. Doet men dat zelf, dan moet men bedenken, dat men daarbij een heel kort, scherp mes moet gebruiken. Een gewoon mes buigt om. Het zal moet niet precies stijf tegen den wand aangelegd worden, het moet een beetje ruimte hebben, om „uit te loopen". Later kunt u het dan nog altijd bijsnijden. Hoe ken en uitspringende plinten enz. moeten zorg vuldig uitgesneden worden. Verstandig is deze moeilijke punten eerst op een stuk krantenpa pier precies uit te knippen, dit patroon op het zeil te leggen en met krijt de lijnen te teekenen en dan het zeil uit snijden. Het leggen van vilt- papier of kranten tusschen planken vloer en zeil is noodig, omdat anders door de wrijving het zeil heel snel slijt. IVJenschen, die met „hygiëne" dwepen, willen 't zeil eiken dag met water dwei len. Dat is natuurlijk wel afdoend voor stof, maar het zeil wordt er dof van. Gebruik voor het wrij ven van zeil geen meubëlwas, maar linoleum- was. Meubelwas maakt de vloer veel te glad. De glans van de vloerwas kan men sterk verhoogen door er een paar druppels petroleum bij te doen. Vlekken en kringen kan men uit linoleum verwijderen met een papje van volders aarde en melk. Daarna goed afwasschen en laten drogen voor men het gaat beloopen. Zijn er versleten plekken in het zeil, snijdt die dan, langs een li niaal zoo scherp mogelijk uit, en vervang die door passende stukken, di£ nog goed zijn. Men kan die stukken inplakken met een papje van gekookte roggebloem. Linoleum, dat men gaat bewaren, moet afgenomen worden met warm sop en daarna gedroogd. Vervolgens maakt men een papje van meel en kokend water en wrijft dit goed in met een doek. Dat geeft een goede glans aan het zeil. Wordt het vuil, dan kan men het later schoonmaken enkel met een vochtige doek. Ik heb bij mijn vroeger antwoord dienaan gaande niets meer te voegen. Die honderddui zend francs zijn afkomstig van een terugbeta ling een onverwachte terugbetaling van een in privé vroeger geleende som, waarvan de boe ken geen melding maken. En de naam van dien debiteur Roger Laroque zweeg. Vergeet het niet, mijnheer Laroque, die naam alleen kan ons het bewijs geven, dat het geen gij zegt, waarheid is, want gij begrijpt wel, dat we uw inlichtingen dienen te onderzoeken. Zoo gij integendeel niets meer zegt dan gij nu hebt gedaan, zoudt gij door die vage verantwoor ding de reeds op u gevallen verdenking aanmer kelijk verzwaren. Komaan, mijnheer Laroque geen geheimen, zeg mij wie u die honderddui zend francs ter hand heeft gesteld Roger Laroque sloeg zich met de beidg han den tegen het voorhoofd en herhaalde verschei dene malen op een driftige toon Wat gaat het u aan In uw belang, Laroque, in het belang van uw eer en uw goeden naam, in het belang van de eer van uw huis, herhaal ik u dat gij moei spreken. Neen, neen Het gaat u niet aan. Laroque, als ge uw vrouw en uw kind die gij op dit oogenblik schijnt te vergeten, waarlijk liefhebt, dan moet gij spreken. Bij deze woorden voer Roger Laroque een hui vering door de leden. Hij hield zijn mond krampachtig gesloten. Men hoorde de fluitende ademhaling door den neus. Zijn oogen waren strak op één punt ge richt. Zijn breede schouders trokken meer en meer samen. Hij bukte, bukte, alsof hem een zware last op den rug was gelegd. Ik ben verloren mompelde hij. Ik ben ver loren Mijnheer Liétard maakte een beweging van ongeduld. Wat den deskundige betreft, die de verschil lende biljetten had gecontroleerd met de num mers en letters, gevonden in den brief, die hem door Jean Gurier was ter hand gesteld, die man stond eensklaps op, gaf den commissaris van het gerecht een veelbeteekenend oogwenkje en schoof hem, zonder iets te zeggen, een stukje papier onder den neus, waarop hij een paar woorden had geschreven en waaraan hij met een speld zes of zeven bankbiljetten van duizend francs had bevestigd. Mijnheer Liétard wendde zich tot Laroque. Het blijft dus uitgemaakt, nietwaar, dat gij BUITENLAND. DE VERDWIJNENDE AAPJESKOETtSIER. De aapjeskoettsier, die reeds meer dan een halve eeuw het verkeerswezen in de Japansche steden regelden, zijn een strijd op leven en dood begonnen tegen de moderne verkeersmiddelen, waardoor zij dreigden verdrongen te worden. In YokQhama hebben 71 koetsiers die gewoon lijk met hun karakteristieke rijtuigjes aan het station of aan het zeestrand stonden, bij de des betreffende autoriteiten voor het verkeerswezen een verzoekschrift ingediend, waarin zij met den meesten nadruk er op aandringen dat er maatregelen genomen zullen worden, waardoor zij in de mogelijkheid worden gesteld om hun traditioneel beroep te kunnen blijven uitoefe nen. De aapjeskoetsiers beklagen zich over de concurrentie die zij ondervinden van de moder ne autobussen, waarvan de straten als het ware vergeven zijn. Alleen in Yokohama zijn er ongeveer 1500 aapjeskoetsiers, die zich in hun strijd om het bestaan bedreigd gevoelen door de electrische trams die na de jongste aardbeving weer geheel opnieuw zijn aangelegd en die hun passagiers vervoeren naar alle deelen der stad. Daarbij komt nog dat het taxi en autobusbedrijf zich steeds sneller ontwikkelt. De groote verdiensten genieten de aapjeskoet siers van de vreemdelingen, die voor het eerst Japan bereizen. Want de meeste vreemdelingen kunnen maar moeilijk de bekoring weerstaan om eens een tochtje te maken met die eigenaar dige rijtuigjes die door een man in snellen draf iworden voortgetrokken. Sommige toeristen doen het alleen maar om zich zoo te laten fotografee ren. Het is alleen de nieuwsgierigheid der vreem delingen, die de aapjeskoetsiers nog in het le ven houtmen ziet ze dan ook alleen nog aan de havens en aan het station, maar ook daar zul len ze binnen enkele jaren wel verdwenen zijn, want de inwoners der stad maken alleen nog gebruik van meer moderne en snellere verkeers voertuigen. HUIS INGESTORT DOOR HET SMELTEN VAN DE SNEEUW. In Balaton Boglar is een klein huisje inge stort, waarbij 4 personen werden gedood en 2 ernstig gewond. De oorzaak schijnt te zijn, dat 'de grond geheel doorweekt was ten gevolge van het vele smeltwater van de sneeuw, waardoor de fundamenten begaven. GEMALEN GLAS IN HET VOEDSEL. Een dokter het slachtoffer. Einde Februari werden twee inwonende dok toren van een der Praagsche Ziekcnhuischen on der geheimzinnige verschijnselen ziek. Na een ziekbed van twee dagen overleed een der artsen, terwijl de ander tenslotte hersteld is. Al spoedig kwamen geruchten in omloop, dat een hier te doen had met een moord. Een ge rechtelijk onderzoek leverde geen positief resul- weigert, mij te antwoorden vroeg hij. Ja, ik. weigerzei Roger met een dof en diep stemgeluid. Uw kassier heeft ons daareven een serie nummers gegeven van bankbiljetten die hij'als een betaling uit de provincie had ontvangen. Volgens de verklaring van denzelfden kassier hebben eenige van diezelfde bankbiljetten ge diend om op den 28sten Juli Larouette te beta len. Uw kassier zegt, dat na die uitbetaling er alleen goudgeld in kas is overgebleven. Dit al les aannemend, kom ik tot de vraag Hoe is het mogelijk, mijnheer Laroque, dat we nu we der het grootste gedeelte van de bedoelde bank biljetten in uw kas terugvinden Maar dat is letterlijk onmogelijkant woordde Roger, opstuivend. Zie dan zelf maarHier hebt gij de missi ve uit de provincie met de opgaven van de num mers en de letters, zooals men dat in den regel doet bij een verzending van geldswaardig pa pier, en hier hebt gij de bankbiljetten, voorzien van diezelfde letters en diezelfde nummers. O, mijn hemelmompelde Roger. Die bankbiljetten uw boeken maken er melding van en uw kassier heeft het uit eigen beweging verklaard zijn op den 28 Juli uit uw kas gegaan. Larouette heeft ze in zijn bezit 'gehad. Men heeft ze hem weer ontstolen. En nu liggen ze opnieuw in uw kas. Roger Laroque dacht, dat hij krankzinnig was of op het punt te worden. Werktuigelijk keek hij naar de cijfers, die men hem voorhield en even werktuiglijk vergeleek hij ze, half bin- nenmonds sprekend, zooals men dat bij een der gelijke gelegenheid onder gewone omstandig heden zou doen „K502.409, K 502.409 M 692.702, M 692.702. En in zichzelf, zeer zacht, met het onbestem de voorgevoel van een gevaar, dat des te dreigen der scheen, omdat het zoo geheel onbegrijpelijk zoo geheel onbekend was En het is waar t Het bewijs is er Als ik een oogenblik uw redeneering zal volgen, hernam mijnheer Liétard. dan kom ik tot deze slotsom de bankbiljetten, die uw kas sier aan Larouette beeft uitbetaald, kunnen al leen in uw bezit "zijn gekomen door het geld, waarvan gij ons geweigerd hebt de herkomst op te geven of door het geld, dat gij gewonnen hebt aan de speeltafel. Maar dat is onfmogelijk. (Wordt vervolgcL)' jij,

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1