J.R. HEUSS TABAK EERLOOS. ITALIANO 20e Jaargang. Vrijdag 29 Maart 1929. !No. 25. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KfcUSS Laat 125 - ALKMAAR. mmmmm geneeskrachtig en lekker I ■W1ERINGER COURANT a UITGEVER OORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoei Wielingen. Telefoon Intercomm. No. II. een waarborg voor de kwaliteit. OPSTANDING. En toen kwam er een olifant met een langen snuit, die blies liet heele verhaaltje uit. "l(wee van koorts schitterende kinderoogen staarden onafgebroken naar het plafond. Vader keek het jongetje bezorgd aan en er kwamen diepe rimpels op zijn voorhoofd. Zou het kind misschien vermoeid raken van liet luisteren naar al die verhaaltjes Zie die oog jes vreemd. Neen, schudde het teere hoofdje op het groote, witte kussen. Nog een ander verhaaltje Knikken van ja. Met een verholen siddering boog de man zich over het doodzieke kind heen. Zijn grove werk hand streelde het bleeke knuistje op het dek. Heb je pijn, Dirk Knikken van nee. Heb je ergens trek in 'n Eitje 't Is van daag Paschen. Weet je wel, verleden jaar De stilte was hoorbaar in het kleine vertrek. Moeder sliep naast, die had den' lieelen nacht gewaak» Het kÖn afloopon, had de dokter gister avond gezegd. Met een zucht wendde de jongen het hoofd van zijn vader af. Toen prevelde hij iets, maar het was niet te verstaan. Vader schrok. Watte Wou je wat Tpe, zeg het maar Zacht gefluister. De klok, zeg je O, de klok met liet touw. De woorden bleven de man in de keel steken. Hij begreep wat het kind bedoelde. Hel ging over het luiden van de torenklok. Ja, straks zal je het wel hooren. Het is nog te vroeg, je moet maar even geduld hebben.... altijd geduld.je wil toch zeker ook beter worden, is 't niet Zeg, dan gaan we van den zomer fijn visschcn samen, net als toen., weet je nog wel Dirkie, ga je slapen kijk me eens aan, lach 'ns.doe je het niet Maar luister eens, je wil toch gauw groot worden hé? Nou dan gaan we reuze-tochten makendaar heb ik me al zooveel van voorgesteld. Er viel weer een groote stilte in het zieken vertrek. Vader stond op en keek uit het raam De zon keek boven de huizen uit en verfde de gevels met gulden licht. De boomen botten dat was een feestelijk gezicht: Vader, de eenvoudige werkman, voelde war me druppels langs zijn wangen glijden. De we reld buiten verduisterde voor zijn blikken. Jon gen, jongen, die beginnende lente daar buiten en dat andere hier binnen. Dirkie, wat drinken Je hebt het zoo beet mannetje Zal ik moeder roepen Het kind antwoordde niet, het kreunde zacht. Er kwam een vreemde, vale tint op zijn wange tjes. Zijn handjes schroefden zich vast in het dek. Moeder, moe wor wakker waarschuwde vader om den hoek van de deur. Toen kwam moeder binnen, gekleed en wel, met groote, verschrikte oogen. Wélt Ik wou dat jij er ook bij kwam Hemel, man, zie je het niet Ik heb gezegd, hij moet geduld hebben, straks gaat de klok luiden. Weer ging vader voor het raam staan. De we reld was pikkeduister voor hem, maar toch scheen de zon. Een heerlijke zonnestraal viel de kamer binnen cn strekte zich zegenend uit over het kinderbedje. Moeder hield haar zoontje tegen zich aan, doch zijn ziel ontsteeg aan die innigheid, om langs den zonnestraal op te trekken naar nog oneindig veel grootere heerlijkheid Het snikken van moeder deed vader omzien. Is het gedaan Er begon een Paaschklok buiten te luiden, want het feest van de Opstanding was aange broken. FEUILLETON. No. 15. Zoodat altijd volgens u de moordenaar van Larouette een der medespelers van uw club dan wel de pef*soon moet zijn, die u de honderd duizend francs heeft ter hand gesteld. 't Is al te dwaas. Blijft ge bij uw verklaring, mijnheer La- roque Ik. heb u de waarheid gezegd. Ik wil u wel gelooven, maar geef mij dan ook een volledige verklaring. Ge ziet nu aan welk gevaar ge uzelf blootstelt dioor mij den naam van uw debiteur te verzwijgen. Komt gij op die weigering terug Neen zei Roger Laroque. Weet ge wel, dat ge zoodoende de bewerker van uw eigen ondergang zoudt kunnen worden Mijn geweten spreekt mij vrij Welke belangrijke reden kunt gij toch heb ben, om zoo hardnekkig in uw zwijgen te vol harden Ik bid u, mijnheer, dring niet verder aan zei Roger, bij wien thans alle toom geweken was, met diepe droefenis. Welnu, het zij zoo. Het gerechtshof zal ze ker gelukkiger zijn dan ik. Een andere vraag Waren dé heeren van wie gij bij het spel in uw club hebt gewonnen, u allen bekend Het meerendeel kende ik wel, maar niet al len. Ik kom zoo zelden in de club. Ik ben vol strekt geen speler. Gisteren waagde ik mij aan het hazardspel, omdat daarin mijn eenige kans bestond, om te ontkomen aan een failliet, aan een eerloos verklaring. Mijnheer Ricordot luisterde niet naar het ver hoor, maar bleef in zijn onderzoekingen verdiept Voor de tweede maal stond hij op en overhan digde mijnheer Liétard een pakje bankbiljetten van vijfhonderd francs, terwijl hij met zijn vin ger er op wees, hoe al die biljetten nagenoeg op dezelfde plaats met inkt waren bevlekt. Mijnheer Liétard was een oud magistraat, die in zijn betrekking voor allerlei vuren had ge staan. Zijn gelaat veranderde niet, al trok ook zijn mond zich een weinig samen. Even de deur ope nend, riep hij LAND- en TUINBOUW. D. H. Prins, Alkmaar. Zuurheidsgraad van den bodem. In de latere jaren is door wetenschappelijke personen meer en meer de aandacht gevestigd op den zuurheidsgraad van den grond, of, zooals men dit ook uitdrukt, op den kalktoestand. Het is gebleken, dat de oogsten bij een lagen kalk toestand of bij eenhoogen zuurheidsgraad zeer sterk verminderen. Dit kan ons niet verwonderen, als wij beden ken, dat verschillende bacterie-werkingen ir den bodem, waardoor plantenvoedcnde stoffen moeten ontstaan, in een zuren grond niet of zeer slecht kunnen plaats hebben. Het opnemen van voedsel door de planten in een zuren grond wordt bovendien in hooge mate belemmerd, ter wijl ook de omzettingen van organische stoffen (stalmest, stroo, bladen en dergelijke) tot humus slecht verloopen, waarbij het ontstaan van zure humus, een schadelijke stof, niet is buitengeslo ten. Er zijn enkele kenteekenen, waardoor men kan weten, of de grond zuur is. Vooreerst noe men wij onkruiden, die op een zuren bodem be ter groeien dan de cultuurgewassen zuring, boterbloem, kamille, paardenstaart (unjer), bies enz. Waar die in groot aantal voorkomen, kan men bijna met zekerheid de zuurheid aannemen. Verder merken wij op, dat op zure gronden de bladen der bieten in dGn regel geel blijven, alsof zij ontkleurd zijn, dat de kon-els der granen niet tot volledige ontwikkeling komen, terwijl de be vruchting b.v. van haver slecht verloopt en vele ledige witte graanpakjes ontstaan. De zuurheid kan ontstaan door onvoldoende ontwatering, door gebrek aan kalk en door het veelvuldig gebruik maken van zure meststof fen als superfosfaat en vooral zwavelzuren am moniak. Duitschland is het land van de Zw.ammoniak, vooral gedurende en na den oorlog. Dr. Ramm, Onder-Staatssecretaris bij het Pruisische Minis terie van Landbouw zegt omtrent het gebruik van dezen mest o.m. Het is niet verstandig, dunkt mij, eerst onge zonde toestanden te verwekken van den grond en dan het geneesmiddel toe te passenDaar om zeg ik veel liever, dat men er mede ophield te veel zwavelzuren ammoniak op den grond toe te passen." ,Waar dient het toe, op de velden zoo groote hoeveelheden zwavelzure ammoniak- uit te strooien, dat de grond er ziek van wordt .en mer. daarna verplicht wordt hem te genezen door het gebruik van kalk. Dat is wel een gansch nutte- looze geldverspilling." ,Het is bewezen, dat door deze handelwijze (het gebruik maken van zure meststoffen ver zuring van den grond wordt verwekt, welke een buitengewone vermindering der opbrengsten ten gevolge heeft. Onlangs uitgevoerde onder zoekingen bewijzen, dat de zwavelzure ammoni ak de groote schuldige is." Tot zoover Dr. Ramm. De ammoniakzouten kunnen alleen gebruikt worden op beslist rijke kalkhoudende gronden. Het opzettelijk toedienen van kalk kan zijn nut hebben, doch is niet altijd om andere redenen toe te passen. Wij denken hier aan het optreden van aardappelschurft en vlasbrand na kalkbe- mesting. Grondonderzoek op zuurheidsgraad zal in vele gevallen gewenscht zijn. Men vervoege zich hier voor bij het Rijkslandbouw-Proefstation te Gro ningen. Een veiligheidsmaatregel is gebruik te maken van Chilisalpeter als stikstofmest, vooral op die gronden, welke twijfelachtig zijn. Bovendien be reikt men door deze stof, dat kalk, die anders niet ter beschikking der planten komt, dan vrij wordt gemaakt. Een ander voordeel is, dat het in Chilisalpeter aanwezige jodium, volgens onder zoekingen van den laatsten tijd, een gunstige in vloed heeft op den oogst. P. Mijnheer Guerrier, zoudt ge een oogenblik je hier willen komen De kassier legde zijn pen neer, stond op en ge hoorzaamde. Wees zoo goed, zei Liétard tegen hem, wees zoo goed, om in het bijzijn van uw patroon te herhalen, wat er, volgens uw verhaal drie dagen geleden gebeurd is met sommige bankbiljetten, die aan Larouette werden ter hand gesteld. Bedoelt gij de geschiedenis van den omge vallen inktkoker Ja, juist. Jean Guerrier herhaalde bijna woord voor woord, wat hij kort te voren dienaangaande had medegedeeld. Het is goed, zei de commissaris, toen hij met de verklaring gereed was, ik heb u niet verder noodig. De kassier keerde naar zijn bureau terug niet weinig verbaasd over de zonderlinge houding van zijn chef. Mijn heer Liétard wendde zich weder tot Roger Hebt ge gehoord, wat uw kassier gezegd heeft Laroque knikte bij wijze van toestemming, doch hij had een gevoel, alsof hem weder een nieuw gevaar boven het hoofd hing. Hoe komt het, vroeg de commissaris van het gerecht, dat de bankbiljetten, die hier op het bureau met inkt bevlekt werden en daardoor zoo gemakkelijk te herkennen zijn, zich nu we der in uw bezit bevinden, hoewel zij bij de uitbe taling van Larouette aan hem werden ter hand gesteld Ge ziet toch de inktvlekken, hier, bij de verwijzing naar art. 139 van het Code Penal Ja, ik zie het, antwoordde Laroque en ik moet u bekennen, dat dit alles zeer zonderling is Wij moeten onze lezers nu eenige jaren terug voeren, naar een oogenblik, dat in 't leven van Roger Larocrue een donkere schaduw zou werpen. Het was in een der Parijsche salons, dat Ro ger, als jong fabrikant, op een avond door eenige collega's werd uitgenoodigd op 'n feest te komen ter eere van een jubelium van een hunner. Hoe wel met tegenzin, waar hij niets liever wilde als de avonden rustig in zijn gezin door te brengen, stemde hij tenslotte in hun aandringen toe, te meer daar ook z'n jong vrouwtje vond, dat men zich als man van positie daaraan- niet mocht ont trekken. Hij ging dus en inderdaad, nimmer had hij Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. BINNENL. NIEUWS. EEN LANGVINGERIGE SCHOONZOON. De Heer H. van den Hurk te Heeze had twee bankbiljetten van duizend gulden, die hij juist bij den verkoop van een boerderij had ontvan gen, in zijn kas gelegd. Maandagmorgen kwam hij tot de ontdekking, dat het geld verdwenen zich zulk 'n schittering voorgesteld, als hier werd tentoon gespreid. De veelkleurige lampen wier pen een rose gloed op de kostbaar gedrapeerde Izaal de muziek, die sleepende melodiën liet hooren, ging teniet in 't geroesemoes van de Istemmen. Talrijk waren de toasten die op den jubilaires werden uitgebracht en telkens ook werd er geklon ken. Robert, niet gewend aan 't veelvuldig ge bruik van wijn, bevond zich spoedig in een stem ming, die hij* zich zelf niet kon verklaren. An ders stil en ingetogen, geraakte hij spoedig in een luidruchtige stemming en zoo trok hij de aandacht van een dame, schoon doch berucht om haar lichtzinnigheid, Julia de Noiville, de vrouw van 'n jong advocaat. Telkens weer wist zij in de nabijheid te komen van Robert en 't was of haar donkere oogen hem dwongen haar te volgen in de tuin van 't danshuis, toen 'n pauze in 't feestprogramma was ingetreden. Arme Robert. Door de wijn bedwelmd vergat hij z'n lieve vrouw, z'n eer, en hij gaf gehoor aan haar listig lief gefluister en sloot haar in z'n armen, 'n Oogenblik slechts De koelte van de buitenlucht bracht hem tot bezinning, hij stoot te haar van zich en vluchtte weg naar huis. Echter had hij niet gezien, dat 'n ander, eet man die veel gelijkenis met hem vertoonde, jhet rendevous van hem en Julia de Noiville had bespied. Hij had niet gehoord, hoe die man, toen Robert was gevlucht, op Julia toetrad en haar toebeet„Slang, je zei steeds dat je mij liefhad, je hebt mij bijna tot de bedelstaf ge bracht en nu ga je met Robert Laroque, ha, ik zal gelegenheid krijgen óm me op jou en hem te wreken, al zou ik er 'n moord voor moeten doen Enkele dagen na dit nachtelijk drama tus- schen Roger en Julia, ontving Roger in de rue Saint Maur, een keurig geschreven briefje op fijn papier, welks parfum hij onmiddellijk her- jkende. Hij behoefde niet naar de onderteekoning te zien, om te weten, dat het briefje van Julia kwam. Zij vroeg hem dringend om een samenkomst dienzelfden dag, des namiddags om twee uren, in de magazijnen van het Louvre. Reeds begon de keten Roger Laroque zwaai 'te vallen. Hij was bezweken in een oogenblik van betoo vering, zonder liefde te gevoelen en hij schaam de zich over de begane fout, die hem dwong, om voortdurend te huichelen. Hij moest huichelen was, terwijl geen sporen van braak aanwezig waren. Aanstonds viel de verdenking op den inwonenden schoonzoon Th. van S. Deze had dien morgen de woning verlaten om een reisje naar Amsterdam te maken. Toen hij des avonds terugkwam werd hij door de marechaussee ge arresteerd. Hij bekende het geld te hebben weg genomen hij had het, op een klein gedeelte na, verborgen in de heide onder Eindhoven. JEUGDIGE AVONTURIERS. In een logement te Nijmegen zijn aangehou den twee jongens uit Eindhoven. Een hunner (had de ouderlijke woning verlaten, met mede neming van 600, die hij daar had ontvreemd. Hij bleek nog in het bezit te zijn van ruim 200. Hij verklaarde echter slechts 300 te heb- 'ben meegenomen en dit geld zelf te hebben op gespaard. Beide jongens zijn door de politie overge bracht naar Eindhoven. VOORDEELIG SCHAAP. Bij den veehouder M. Kolff te Haarlemmer meer wierp een schaap 5 lammeren. KIND TE VONDELING GELEGD. Zondagmorgen ontdekten inwoners van Har- melen, dat op het R.K. kerkhof aldaar een kind je van naar schatting een jaar oud te vondeling was gelegd. Het had den geheelen nacht buiten 'doorgebracht en was dan ook verkleumd, toen het door de politie werd gevonden. Al spoedig bleek, dat het toebehoorde aan een vroegere be woonster van Harmeien, een gehuwde vrouw, die thans woont in Utrecht. De Utrechtsche recherche heeft haar voor den burgemeester van Harmeien geleid. Uit de mededeelingcn van haar man viel af te leiden, dat de vrouw vaker last heeft van melancholie en vooral in het voor- en najaar neigingen vertoont te gaan zwerven. NOODLOTTIGE ONVOORZICHTIGHEID. Onvoorzichtigheid bij het openen van een tegenover Julia en huichelde tegenover H'en- riette, welke laatste hij nauwelijks onder de oogen durfde komen, uit vrees, dat zij zou be grijpen, wat er bij hem omging. Het briefje van Julia was zoo dringend moge lijk en Roger verscheen op'de plaats van samen komst. Hij vond daar de jonge vrouw, die reeds met angst zijn komst verbeidde. In de groote magazijnen te Parijs komen der gelijke samenkomsten veelvuldig voor. Men is nergens zoo veilig en zoo volkomen afgezon derd als tusschen een groote menigte. Niemand ilette op hen. Dat dachten zij tenminste, maar alles wat zij zeiden, werd beluisterd door een man, die ge heel verdiept scheen in het beschouwen van een fraaien geillustreerden catalogus, dien hij even wel, na enkele woorden te hebben opgevangen, had ter hand genomen, om beter en onopge merkt te kunnen toeluisteren. Het was een der bedienden van het Louvre", die daar dadelijk bij de hand zijn om aan de een of andere opdracht te kunnen voldoen. 'I Was iemand met een hard voorkomen en van eeh reusachtigen lichaamsbouw. Opeens, zonder aarzeling, maar het korte, af gebroken zinnen, die reeds dadelijk haar ge jaagdheid verrieden, begon zij Roger, als ge mij niet redt, ben ik verloren! Wat is er Zij vertelde, hoe zij in hel nauw werd ge bracht door haar schuldeischers en hoe haaf man haar gedreigd nad met een openbaar schan daal. Gij moet dus, zei hij eenigermate gerustge steld, want hij had zich verbeeld, dat het ge vaar van anderen en van ernstiger aard was, gij moet dus honderdduizend francs hebben Ja, antwoordde zij, zonder haar lippen, maar alleen het hoofd te bewegen. Goed, ik zal ze u bezorgen. Maar 't is voor mij een aanzienlijk' bedrag cn ik heb veertien dagen, zoo niet meer, noodig, om het bijeen te brengen. Kunnen uw schuldeischers zoolang wachten? Ik denk van wel, als zij maar wéten dat ik "betalen zal. +- Wees gerust. Julia 4k zal dit wel te bo ven komen. Kan dat? Zweert ge mij, dat u dat moge lijk is Ja, ja, dat zweer ik u (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1