J. K KEOSS TABAK EERLOOS. 20e Jaargang. Vrijdag 12 April 1929 No. 28. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR. KINC Depermunt I worden geen kunstmid. I delen toegepast van» I daar de fijne, origineele smaak I ■WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIèN: UITCEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. 1 Iedere regel meer 0.10. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. BUREAU: Hippolytushoel Wlerlngen. Telefoon Intercomm. No. 11. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. DE STATENDAM OP HAAR EERSTE REIS. Woensdagnacht is Nederlandsch nieuwste en grootste Oceaanstoomer de „Statendam" op haar eerste reis naar New York vertrokken. Naar uit reeds bekende gegevens uit Amerika blijkt, is daar een bijzondere belangstelling voor het nieuwe groote schip, het aantal boekingen voor de passage is zéér bevredigend. Er gaan mede ongeveer 275 eerste, 100 twee de, 60 toeristen derde en 150 gewone derde klas se passagiers mee, wat den tijd van het jaar in aanmerking genomen een groote passa giersbevolking beteekent. De voeding van de opvarenden op een schip als de „Statendam" eischt uit den aard geweldi ge voorraden. Wat men voor de Statendam, als het, gelijk nu, flink bevolkt is, noodig acht voor een reis naar New York, moge uit de volgende cijfers blijken. Men heeft ingeslagen 75.000 eieren, /500 Kg. boter, 4000 Kg. kaas, 20.000 pond gevo gelte, 6000 pond visch, 25.000 Kg. geserveerd vleesch, 2450 Kg. koffie, 560 Kg. thee, 50.000 por ties fruit, 60.000 Kg. aardappelen enz. enz. Daar blijft dan niet veel van over. ARM, MAAR TOCH GELD. Verleden week overleed te Oudehorne (Fr. een oude vrouw, die lange jaren door het Bur gerlijk Armbestuur bedeeld was geweest. Na haar dood vond men in haar woning, op verschil lende plaatsen vei stopt zakken met. guldens, kwartjes, dubbeltjes, centen en halve centen, tot een vrij groot bedrag. SLACHTOFFERS VAN HET IJf» Woensdag is uit de Merwede onder Sliedrecht opgehaald het lijk van den 14-jarigen (Tteunis van'Heukelom, die op 13 Februari tijdens het schaatsenrijden op de rivier in een wak is gere den. De schaatsen waren nog onder zijn voeten gebonden. Zaterdag 1.1. is het kameraadje van hem reeds opgevisebt. ONDER ZAAIMACHINE GERAAKT. T)e Haarlemmermeer geraakte, door het op FEUILLETON. No. 18. Waarom zouden zij zich met hem bezig houden? Hij had immers nog slechts een korten tijd te le ven En ze hadden zooveel te doen in deze noodlot tige dagen. In wanhoop spoedde Roger zich naar een par ticulieren geneesheer in Sédan, naar wien men hem had verwezen en die sinds jaren buiten prak tijk was, een zekeren dokter Champeaux. De dokter nam De Noirville bij zich aan huis. Wat van mij afhangt zal ik doen, verzeker de hij aan Roger. maar verwacht niets. Uw vriend is zoo goed als dood. Roger dankte met aandoening. Hij gaf hem den naam op van Lucien, diens adres van Parijs, cn zijn eigen adres in de rue Saint-Maur. Ik ben krijgs gevangene, zei hij, en morgen, overmorgen, op zijn laatst, moet ik naar Duitse!) land. Ik zal u schrijven. Hij drukte zijn hand op het voorhoofd van Lu cien en voegde zich, op het schiereiland Tges, bij het overschot van het zesde jager-regiment. VII. Naar Coblenz gevoerd, wist hij te ontsnappen, na twee maanden gevangenschap. Hij had wel in dien tijd aan dokter Cliamnoaux geschreven, doch geen antwoord bekomen. Hij beproefde tot Parijs door te dringen om daar zijn vrouw en dochtertje te vinden van wie hij tot nog toe niets had gehoord, maar het mocht hem niet gelukken. Toen sloot hij zich aan bij het Loire-leger. Bij Goulmiers voor de tweede maal krijgsge vangene gemaakt, ontsnapte hij opnieuw, alvo rens naar den Rijn te worden getransporteerd Na de Commune verscheen hij in de rue Saint Maur. Susanne en Henriette hadden geleden, maar waren niet ziek geweest. Zij waren in rouwkleederen, omdat zij hem gestorven waanden. Roger telegrafeerde onmiddellijk naar dokter Champeaux te Sédan. hol slaan der paarden, de 20-jarige v. d. B. onder een zaaimachine. Hij is aan de hierbij bekomen verwondingen overleden. POSTPAKKEN VAN 7 K.G. Met ingang van 15April a.s. wordt het maxi mumgewicht voor postvakketten in het binnen- landsch verkeer verhoogd tot 7 Kg. Het port voor een pakket van een gewicht van meer dan 5 Kg. tot en met 7 Kg. bedraagt 60 cc. DE VORSTSCHADE DER AARDAPPELEN. De strenge vorst heeft vrijwel in alle doelen des lands schade aan de opgeslagen aardappel- voorraden toegebracht. Blijkens mededeeling van de directie van den landbouw van het Departement van Binnenl. Zaken loopt gemiddeld de schade in de onder scheiden deelen des lands niet zoo sterk uiteen, slechts het Zuidwestelijk deel maakt daarop een uitzondering. De schade is daar van veel min der .beteekenis, gevolg van het feit, dat de tem peraturen in de meer Westelijk gelegen deelen des lands niet zoo laag zijn geweest als in het Oosten, terwijl bovendien gedurende de strenge vorstperiode de kuilen op verschillende plaatsen in Zeeland met sneeuw bedekt waren. Het behoeft verder geen betoog, dat in dezelf de streek de schade bij de verschillende voorra den ten zeerste kan uiteenloopen. De wijze van bewaren en bedekken der aardappelen, alsmede de grootte der kuilen spelen daarbij een belang rijke rol. In kleinere kuilen is de schade naar verhouding ernstiger dan in grootere. Uiteraard is ook het a.1 of niet aangebroken zijn van den voorraad mede van beteekenis geweest. Pootaardappelen, welke hetzij in kleine kui len of wel open kistjes in schuren bewaard wer den, dus in het algemeen die hoeveelheden, wel ke niet in doelmatige poterbewaarploatson heb ben overwinterd, hebben meer geleden dan de andere aardappelen. In Zuid-Limburg worden de aardappelen meestal niet ingekuild doch in kelders bewaard, niettemin is de schade daar toch in vele gevallen groot te noemen. Bij de beoordeeling van de grootte van de scha de dient voorts nog in aanmerking te worden genomen dat vooral in de zandstreken veel be vroren aardappelen aan het vee worden vervoe- derd, welke ook voor dit doel bestemd zouden zijn indien zij niet waren bevroren. In verband met de reeds eerder genoemde in ventarisaties, ten dienste waarvan het land ver deeld is in een 6-tal aardappeloverschotgebiedon zijn ook de op de vorstschade betrekking hebben de cijfers volgens deze indeeling gerangschikt. In de kleilandstreeken van Friesland is naar schatting gemiddeld ruim 7 pCt. van den voor raad door de vorst bedorven, in de Veenkolonie bijna 12 pCt., in Oostelijk Overijsel en Oostelijk Gelderland 11 pCt., in de Neder-Betuwe, de Tie- ler- en Bommelerwaard, het Land van Altena en de Vijfheerenlanden ruim 10 pCt., in het Land van Maas en Waal, het Rijk van Nijmegen, Oos telijk Noord Brabant en Limburg eveneens 10 pCt. In Zeeland, op de Zuid-Hollandsche eilan- Hij ontving het volgende antwoord terug Noirville buiten gevaar. Nog altijd bij mij. Binnen enkele dagen breng ik hem zelf naar Parijs. Aldus was Lucien toch gered, niettegenstaan de zijn vreeselijken toestand. Veertien dagen later ontving Roger over de post het volgende briefje „Waarde vriend Ik had de hoop, u ooit weder te zullen zien, reeds opgegeven. Ik ben in de rue de Rome, maar nog te zwak om mij buitenshuis te wagen. Kom bij mij Ik brand van verlangen om u in mijn armen te sluiten. Lucien opzoeken was ook Julia weder zien, zich bevinden tusschen haar en den armen man wiens vriend hij geworden was, dien hij had lief gekregen als een broeder en die nu, gekluis terd aan zijn armstoel, honderd malen meer zijn eerbied en zijn medelijden waardig was. \Vat moest hij doen Welke verontschuldi ging zou hij kunnen aanvoeren, om geen gehoor te geven aan de roepstem van Lucien Neen, zei hij, ik zal Julia wederzien. Ik zal met haar een paar ernstige woorden spreken. Zij moet begrijpen, dat alles uit is, dat er tus schen haar en mij geen glimlach, geen handdruk meer mag worden gewisseld, dat het ^ifschuwe- lijk, misdadig zou zijn tegenover hem., tegen over dien armen hulpbehoevenden man. Neen, duizendmaal neen Vastberaden Julia zooveel mogelijk te ontwij ken zocht hij zijn ongelukkige vriend op. Tra nen van ontvoering liepen Lucien over de wan gen toen hij Roger, zijn redder, de beide handen vol dankbaarheid drukte. Dank, dank was alles wat hij stamelen kon. Roger wendde de oogen 'n oogenblik af. Wat had hij gered 'n Arme stumper, aan de plaats waar hij zat, vastgekluisterd. En toch, hoe haak te nog Lucien naar het leven. En toen zag hij Julia, de vrouw, wiens donkere oogen hem als 't. ware doorboorden. Zou die vrouw nog zooveel liefde voor haar man bezitten,' om hem als 'n kind te verplegen Roger nam haastig afscheid, omdat de ontroe ring hem te machtig werd en beloofde Lucien spoedig weer terug te komen. Nog voor hij echter 't huis verlaten kon, ijlde Julia hem achterop en fluisterde schoren waarom sprak je geen woord van medelijden tot mij. Denk ie, dat ik zoo bij hem lahger voort kan leven Ware 't voor hem en voor mij niei beter geweest, als hij op 't slagveld was geble ven Julia, ik smeek je, sprak Roger, heb medelij den en in Westelijk Noord Brabant is daarente gen nog geen 3 pCt. van den ingekuilden voor raad door de vorst bedorven. In aanmerking ne mende de voorraden in de verschillende gebie den op 15 Januari j.1. aanwezig, kan de schade dooreengenomen, voor het geheele land op 7 a 6 pCt. van den voorraad worden geschat. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Hygiënische waarden van groenten en vruchten. Een goede, doelmatige voeding verschaft het lichaam gezond bloed, sterke beenderen, spieren en zenuwen en is in éen woord een voorbehoed middel tegen het spook, dat ziekte heet. Een goed doorvoed lichaam bezit n.1. veel meer weer standsvermogen dan een dat slecht, ondoelma tig gevoed is. Volgens geleerden n^oet ;een mensch van middelbare lengte en ook bij norma le inspanning tot onderhoud van zijn lichaam dagelijksch gebruiken 118 gram eiwit, 56 gr. vet, 500 gr. koolhydraten (zetmeel-suiker), 32 gr. zout en 2818 gr. water. Bij onze voeding spelen de eiwithoudende stof fen een bijzonder groote rol, daar hier uit bloed en weefsel gevormd worden. Nu is het vleesch zeer rijk aan eiwit en daarom is het eigenlijk noodzakelijk. Maar een al te rijkelijke vleescli- voeding is weer zeer nadeelig, daar het bloed te dik wordt en daar vandaan ophoopingen van bloed in de aderen ontstaan, kortom stoornissen in den bloedsomloop, die rheumatisme, hoofd pijn en zenuwzwakte te voorschijn roepen. Dus gemengd voedsel van vleesch cn groenten dient gebruikt te worden. Want dit laatste heeft, met de vruchten de ui terst gewichtige taak van bloedzuivering. zoo dat zelfs groente én vruchten hoofdschotels zijn en een volwassene bij geregeld gebruik, eiken middag minstens een ons vleesch moest eten. Het is ook'eigenaardig, hoe de groentenbouv in de laatste jaren is toegenomen en dat wel niet alleen in het Westland. maar ook overal in bet buitenland, b.v. Italië. Hongarije. Duitscb- land. Wel een bewijs dus boe men langzamer band tot erkenning en waardeering der groen tesoorten is gekomen. Hier volgt een tabel ovcr het gehalte aan voedingswaarden van groenten in procenten, waarbij de getallen voor het gemak zijn afgerond Water Eiwit Vet Koolby S'aa1 Linzen 13 25 2 55 Boonen 15 25 2 56 Erwten 15 23 3 57 Mais 11 14 4 71 Bloemkool 91 3 1 6 1 Roode kool 90 2 7 1 Witte kool 90 2 V?. 7 2 Kropsla 94 2 M> 2 8 Spinazie 92 2 1 6 3 DE ONTHORZELING IN HET LAND VAN ALTENA. De coop. zuivelfabriek „Altena" te Nieuwenl dijk heeft de runderhorzelbestrijding thans ter hand genomen. Een twintigtal personen is be- den met hem en met mij. Vóór alles heeft hij nu je liefde, je verzorging noodig. Lucien, hij was zoo dapper, hij was zoo goed. Bedenk, hij is je man „Ik haat hem", schreeuwde zij schor Roger na, die 't buis ontvluchtte. Vatten wij nu de draad van ons verhaal weer op dagen waren voorbij gegaan, na het oogen blik dat wij Roger 'n briefje hebben zien lezen van Julia, waarin zij om geld verzocht en dat bij haar, ofschoon hij 't niet kon missen, toch gaf. Wij weten ook, dat 'n andere man getuige was geweest van 't oogenblik dat Roger aan Julia 't geld gaf en vol haat plannen smeedde om Roger in 't verderf te storten, 't Was Matthias Zuber, de man, die door Julia reeds van al z'n geld als 't ware was beroofd, en die veronderstelde, dat Roger hem de heimelijke liefde van Julia had ontstolen. Meer en meer waren de zaken van Roger in financieele moeilijkheden gewikkeld en toen hij weer 'n bezoek aan Lucien bracht, wist hij Julia apart te spreken te krijgen en beduidde haar dat hij 't geld, dat hij haar geleend had noodza kelijk terug moest hebben, 'n Schuldeischer, 't was Larouette de vrek, van wien Roger honderd dertig duizend franc had geleend, had hem die som eensklaps opgezegd. Welnu, antwoordde Julia eindelijk, het zij zoo Gij wilt u wreken, ik eveneens Maar al vorens daartoe over te gaan, moet ik een laat ste poging doen, om alles bij te leggen. Ik wil een uitstel, een uitstel van enkele dagen. Zul' gij daarop wachten Hij boog en nam het voorstel aan. Den volgenden morgen zag Julia Roger Laro- que in de rue de Rome. Roger, zei ze, blijft gij onverbiddelijk Ik heb u nog altijd lief Hij ging haar voorbij, zonder iets te zeggen en trad bij Lucien binnen. Toen hij wegging, sprak zij hem nogmaals aan Roger, voor de laatste maal. Als ge mij ei toe dwingt, zal ik u gaan haten en van mijn haat hebt gij alles te duchten. Niet vertoornd, niet beangst, maar wel be droefd, wees hij met een enkelen blik naar de kamer van Lucien en trok zich terug zonder een enkel woord tegen haar te hebben gesproken. Vol haat stelde zij zich in verbinding met haar vroegeren minnaar en acht dagen later vertoon de Mathias Zuber zich in de rue de Rome. Handjel mijnentwege zooals het u goed- gonnen door heel het Land van Altena de runde ren te onthorzelen. Alle dieren worden gratis behandeld, ook bij niet.leveranciers der fabriek, tenzij de betrok ken eigenaren zulks weigeren. Het ligt in de bedoeling over enkele weken een tweede behandeling uit te voeren teneinde het resultaat zoo groot mogelijk te maken. By de bereiding van Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. BUITENLAND. DE OOM UHT AMERIKA. Naar uit Praag aan de Engelsche bladen wordt gemeld heeft dezer dagen een 94-jarig bewoner van een werkhuis van een notaris bericht gekre gen, dat een verre bloedverwant van hem in A- merika hem een fortuin had nagelaten van der tig millioen dollar. Aan journalisten heeft de man verzekerd, dat hij zijn leven niet meer wilde veranderen, daar hij het best had in het werkhuis. Hij zou zijn kapitaal verdeelen onder zijn twee zonen, die in Weenen wonen, en bovendien een stevige gift aan het werkhuis doen. HAAR VERLOOFDE GEDOOD. In Friedenshutte in Poolsch Opper-Silezié, be trapte een jonge mijnwerker zijn verloofde met een soldaat. Hij maakte het meisje een standje 'Toen trok de jongedame de bajonet van den sol daat stak deze haar verloofde in den rug. De jonge man zakte dood in elkaar. DOOR KROKODILLEN VERSLONDEN. Vijf Amerikaansche soldaten in Panama zijn met een bootje, op een meer omgeslagen. Twee werden door krokedillcn verslonden, terwijl de 3verige soldaten zich op een boven water han genden boom veiligheid konden brengen. OPERATIE MET EEN ZAKMES. De directeur van de interne universiteitskli niek te Boedapest, professor Balind kreeg Zater dagmiddag in zijn woning een verstikkingsaan- val. Toevallig was een assistent bij hem op be zoek. Daar er geen instrumenten voorhanden lagenopereerde de assistent den professor met zijn zakmes, sneed het strottenhoofd dwans door en bracht een noodcanule aan, waardoor de zie ke kon ademen. Hierop werd de professor naar de kliniek vervoerd en de operatie kon ten einde worden gebracht. Zijn leven was gered. Hij kari alweer in een leunstoel even op zitten. dunkt, ik geef u de handen vrij, zei Julia, wier van woede fonkelende blikken zelfs den boos wicht de oogen deden nederslaan. Wreek uzeif, en wreek mij Hij glimlachte, groette en ging heen. Hüj stond indirect in handelsbetrekking tot Larouette, die op de beurs speelde en van wie dat deze een erfenis had ontvangen. Op zijn noodlottigen raad was het geweest dat Larouette de honderddertig duizend francs van Roger Laropue had opgeeischt; op zijn raad was het, dat Larouette weerstand had geboden aan de dringende beden van Roger, die herhaaldelijk om uitstel van betaling had gevraagd. Op den avond van denzelfden dag, dat Larou ette hem het toekomende geld had ontvangen, dat hij zijn huisje was binnentreden te Ville d'Avray, waar hij met het genot van een vrek de bankbiljetten zat na te tellen, die hij uit zijn portefeuille had gehaald en de rolletjes geld, waarmede zijn zakken waren gevuld geweest, op dienzelfden avond sloop Mathias Zuber zijn woning binnen, om hem te bestelen. Onze lezers herinneren zich het tooneel Van den moord. Het was Zuber niet onbekend, dat hij op Roger geleek, of dat men althans, zoo overdag een dwa ling tusschen de beide personen niet wel móge lijk was, zich des nachts gemakkelijk in hen kon vergissen. Van die gelijkenis moest gebruik worden ge maakt. Hij was te Ville d'Avray gekomen om te ste len, niet om te moorden. Hij had er op gerekend, dat Larouette i|i slaap zou zijn. Toen evenwel, tegen zijn verwachting, de on gelukkige weerstand kon bieden en inderdaad weerstand bood, werd hij waanzinnig en doodde hem om zelf veroordeeld te worden, want Larou ette had hem herkend. VIII. De uitbetaling aan Larouette had Roger La- roque schier tot wanhoop gebracht. Het was de ondergang van zijn zaak. De vrienden, tot wie hij zich wendde en die overigens reeds lang be kend waren zoo niet met het hachelijke dan toch met het moeilijke van zijn toestand, boden hem een bespottelijke tegemoetkoming aan. Tever geefs klopte hij aan alle deuren. H, vond overal een koele ontvangst en hier en daar zelfs wan trouwen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1