ten waren goed bestand tegen de strenge vorst, doch de Darwintulp heeft een weinig geleden. Het gewas is geschoffeld vóór 1 Mei, dus vóór de staking der landarbeiders begon, doch met ongeveer zes weken moet met het rooien wor den begonnen. Gladiolen zijn in tien soorten uit gezaaid en gedeeltelijk geput over een opper vlakte van ongeveer 3 ha. Van landarbeiderszij de wordt in deze teelt ook reeds belang gesteld. HEFTIGE KLOPPARTIJ. Een café kort en klein geslagen. Zaterdagavond tijdens de opening van een café op den Rijksweg te Geleen (L.) is het tot een ernstige vechtpartij gekomen, waarbij dat café kort en klein werd geslagen. Te circa 9 uur kwa men daar twee polderwerkers, die twist kregen met den zoon van den caféhouder. Met behulp van de aanwezige gasten werden de herriema kers op straat gezet. Nauwelijks was de rust weergekeerd, of de deur werd opengegooid en zes polderwerkers traden binnen, die direct mei stoelen en glazen begonnen te slaan. Met een stootplank werd de deur gerameid. Voordat po- litiehulp kon verschijnen was het pas geopende cafe in een ruïne veranderd. VERBODEN OPTOCHT. Maandagmiddag trok bij de Lange brug te Haarlem een optocht voorbij van ongeveer hon derd menschen, meedragend een rood doek tusschen twee stokken en verder drie roode vlag gen. De politie verbood dezen optocht, waarna doek en vlaggen werd opgerold. Men trok daar op verder en ontrolde opnieuw een der vlaggen; een inspecteur van politie eischte nu het afge ven van deze vlag, hetgeen geweigerd werd. Daarop omsingelden de deelnemers aan den op tocht den inspecteur en een politieagent. Deze trokken hun sabels en sloegen zich door de me nigte heen. Een der deelnemers aan den op tocht werd gearresteerd. Tot botsingen kwam het verder niet meer. HOE HET VEE „GEDREVEN" WORDT. In „De Vee- en Vleeschhandel" schrijft de heer Hoefnagel, directeur van het Utrechtsche abat toir Woensdag 17 April j.1. was op de veemarkt te Hilversum een koe gemarkt, die uit Eemnes af komstig was en te voet naar de markt te Hil versum was vervoerd. Na in Hilversum te zijn gemarkt, werd het dier door een veedrijver we derom te voet gebracht naar een stal in de ge meente Utrecht, om daags daarna op het abat toir alhier te worden geslacht. Het schijnt, dat het dier onderweg teekenen van vermoeidheid vertoond heeft en somtijds aan den weg wilde gaan liggen, 's Avonds om streeks acht uur, werd ik door de politie opge beld, met verzoek, door een der dierenartsen werkzaam op het abattoir alhier, ter plaatse in den stal een onderzoek te doen instellen, tenein de te constateeren, of het dier mishandeld was. Dit onderzoek geschiedde door collega Rutgers, die het rund onderzocht en daarbij al spoedig kon waarnemen, dat het dier voortdurend met een stok geranseld was over hals, rug, lendenen en kruis. Misschien was deze stok nog van een puntig voorwerp voorzien geweest, daar het bloed op tal van plekjes door de huid te voorschijn trad. Na de slachting bleek duidelijk, hoe deerlijk de koe mishandeld was. Onder de huid waren ter lengte van 1.20 M. en ter breedte van 1.60 M. o- veral bloedingen waarneembaar. Hier is dus sprake geweest van een hoogst ernstige dierenmishandeling en ik hoop, dat de veedrijver, als deze de schuldige is, hiervoor zal worden gestraft. „JAN DE WERKMAN." Of: ondankbaarheid is de wereld nog niet uit. Zondagmiddag geraakte een wielrijder op den Amsteldijk met zijn rijwiel in den Amstel. Dit bemerkte een passeerende automobilist, die zich gekleed te water begaf en er na groote moeite in slagen mocht den man op den kanf te trekken, zulks onder groote belangstelling van het publiek. jTpen de drenkeling goed en wel op den kant was, begon hij een toespraak tot zijn omgeving, waarna hij zijn redder te lrji ging en een paar geduchte opstoppers uitdeelde. De automobilist toonde zich verstandig en ver wijderde zich schielijk. De geredde betoogde in zijn peroratie met dubbelslaande tong dat ze „Jan de werkman van het lijf moesten blijven." Het rijwiel werd later opgevischt. DE STOUTMOEDIGE MINNAAR. In een dakgoot gevangen. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd er bij de politie te Arnhem aangifte gedaan, dat er onraad was in een huis aan de Utrechtsche straat. De politie kwam en zette de omgeving van het huis af. Er bleek een jonge man op het dak te zitten. Politieagenten, die via een zolderraam het dak bereikten, arresteerden den jongeling, wiens dakverblijf argwaan had gewekt. Het geval blijkt onschuldig van aard. De jon geman had zijn meisje, de dienstbode in het be- wustehuis, een bezoek willen brongen en was daartoe langs een regenwaterpijp naar het dak geklommen. Toen hij na deze niet onverdienste lijke prestatie de dakgoot bereikte, ontwaarde hij bij het zolderraam niet zijn beminde, die van dit onaangekondigde bezoek niets afwist, maar de vrouw des huizes, die opmerkzaam ge maakt op de acrobatische verrichtingen van den minnaar harer dienstbode naar boven was gegaan en de jongeling daar bij een been vastgreep. Hij rukte zich los en hield zich een poosje in de dakgoot schuil. Bij de komst der politie kwam hij echter te voorschijn. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek. HET CARILLON te ENKHUIZEN OP 1 MEI. De „Internationale" gespeeld. De heer J. Kofman, christ.-hist. lid van den gemeenteraad van Enkhuizen, heeft, volgens de „N. R. C." tot burgemeester en wethouders de volgende vragen gericht Is aan B. en W. bekend dat de stadsbeiaardier op 1 Mei bij het spelen van het carillon van den Zuidertoren ook de z.g.n. Internationale heeft gespeeld, wat door de afdeeling Enkhuizen der S. D. A. P. is gebruikt als propaganda voor za ken, die zij voorstaat Heeft het college van B. en W. aan den stads- beiaardier opdracht gegeven tot het spelen van de Internationale Indien de laatste vraag ontkennend moet wor den beantwoord, dringt de heer Kofman er op aan, dat de instructie van den beiaardier beter worde omlijnd. De beiaardier, de heer R. G. Crévecoer, be hoort tot de christ-hist. partij. PROVINCIALE „VAN WEEK TOT WEEK RUBRIEK." Verschillende verkeerskwesties. Als er één vraagstuk is, dat voor een bepaal de streek van belang is, dan is het wel het ver- keersvraagstuk. De bloei en ontwikkeling van een plaats zijn voor een groot deel afhankelijk van de kwestie, of er gelegenheid is het gepro duceerde of verbouwde langs kanalen, wegen en spoorwegen af te voeren en de benoodigde grondstoffen aan te voeren. Het behoefd dan ook niet te verwonderen, dat ieder actie ge meentebestuur zijn best doet, om zoo veel moge lijke bruikbare verkeerswegen te verkrijgen en dat er heel wat gesputterd wordt, als zoo'n po ging dreigt te mislukken. Dit laatste geval doet zich momenteel in Me- demblik en omgeving voor. In 1927 werd de voor deze streek verheugende mededeeling ge daan, dat op het Rijkswegen plan een primaire (dat wil dus zeggen eerste-rangs) weg Amster dam Purmerend-Medemblik voorkwam. Na tuurlijk was dit niet zoo gedaan ter wille van Medemblik, maar voornamelijk voor de toekom stige verbinding door de Wieringermeer naar Friesland en Groningen. Maar in ieder geval profiteerde de streek tusschen Hoorn en Medem blik, die thans nog tamelijk geïsoleerd ligt, mee van de nieuwe verbinding. Speciaal kan dit van belang zijn voor den afvoer van tuinbouwpro ducten. Jammer genoeg heeft men zich te vroeg blij gemaakt. Dat is trouwens niet zoo heel erg te verwonderen, want de inzichten der des kundigen op dit gebied schijnen al zeer wissel vallig en dat een bepaald plan volgens den eer sten opzet wordt uitgevoerd, komt niet al te vaak voor. En zoo ontwaarde men ook in Me demblik voor kort met veel droefheid, dat men deze stad in een nieuw plan niet links, maar rechts liet liggen. Het nieuwe plan is n.1. gepro jecteerd over Purmerend - Hoorn - Lambert- schaag naar het middelpunt van de Wieringer meer. Wat de eerste wijziging betreft, de omleg ging over Hoorn, dat vindt men best, maar dat men Medemblik zoo in den steek laat, dat is minder mooi. Men heeft het er daarom niet bij laten zitten de gemeentebesturen van Medem blik, Opperdoes, Midwoud, Oostwoud, Nibbix- woud en Wervershoof, alsmede enkele belang hebbende lichamen en vereenigingen hebben de hoofden tezamen gestoken en het resultaat is een brochure," uitgegeven onder den titel „Waar om een omweg Hierin wordt vooreerst be toogd, dat het nieuwe ontwerp ruim 1 K.M. lan ger zal zijn dan het oude. Nu is in het moderne verkeer' iedere K.M. wel van belang, doch als in de brochure niets anders stond, dan was dal toch geen zwaar argument. Doch men heeft meer pijlen op zijn boog een tweede argument, dat een weg Hoorn-Medemblik door een opko mende tuinbouwstreek loopt, waarin de dorpen Nibbixwoud, Oost woud, Midwoud en Opperdoes liggen, terwijl ook Wervershoof er mee gebaat zou zijn. Voor de ontwikkeling van tuinbouw is natuurlijk zoo'n weg van onschatbare beteeke- nis. Het nieuwe plan daarentegen zal volgens de brochure grootendeels door een minder be volkte en voornamelijk van veeteelt bestaande streek loopen, die alles volgens de brochure veel minder aan een primaire weg heeft en er zelfs schade van zal ondervinden door ont eigening en afsnijdingen tusschen boerderijen en bijbehoorend land. De slotsom van de publi catie is dan ook deze: een rechtstreeksche ver binding Hoorn-Medemblik zal zijn de kortste schakel in den Rijksweg Amsterdam-naar het Noorden en tegelijk de belangen dienen van een zeer nijvere tuin- en landbouwstreek. Eveneens in verband met de drooglegging van de Wieringermeer staat de nieuwe autobusver binding van Schagen op Kolhorn. Natuurlijk heeft ook een woordje meegesproken het belang van Barsingorhorn en Kolhorn zelf, waarvan voornamelijk het laatste erg geïsoleerd ligt en het belang van Schagen's middenstand, die op klanten uit de genoemde plaatsen hoopt, maar toch is ook een der motieven ge weest het nu reeds vermeerderde verkeer en de hoop, dat ook in de toekomst Schagen een deel van de Wieringermeerpolder als achterland zal krijgen. Met de gebruikelijke toespraken en heil dronken is de nieuwe dienst geopend en als we ons wel herinneren, hebben bij die gelegenheid verschillende personen samen in de bus geze ten, die elkaar onlangs zeer onvriendelijke woorden toevoegden en hebben zij thans samen ook getoast.. Wat op zich zelf een verblijdend teeken van vredelievendheid is. En nu we toch over verkeerskwesties bezig zijn, kan hier nog melding gemaakt worden van een somber geluid uit het jaarverslag van de Noordhollandsche Tramweg Mij. Deze maat schappij klaagt steen en been over de concur rentie van de autobussen en ziet de toekomst zoo donker in, dat zij verklaart het bedrijf te zullen moeten onthinden, indien de toestand niet verandert. Ongetwijfeld hebben de trams heel wat last van de bussen, al blijft het de vraag, of hier de toestand niet wat donker wordt voorgesteld in de hoop de autoriteiten te beïn vloeden bij het uitgeven van nieuwe concessies. Hoe de toekomst van de trams zal zijn, is moei lijk te zeggen, vast staat wel, dat zij op het plat teland een zwaren dobber krijgen en in de stad geheel en al zullen moeten plaats maken voor bussen, die in de drukte minder ruimte vragen. BUITENLAND. KINDERMOORD. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat te St. An- drae in het Lavandal de 46-jarige herbergier Gregor Woelcher is gearresteerd, verdacht van vergiftiging door middel van arsenicum achter eenvolgens van zijn 3 kinderen, die hij reeds op zeer jeugdigen leeftijd uit den weg zou hebben geruimd. Nog in 1926 stierf een gezond jong kind van 3 maanden plotseling, onder sympto men, die de geneesheeren spinale kinderver lamming deden vermoeden. De man, die een drinker is, werd door zijn vrouw reeds lang van vergiftiging der kinderen verdacht. SIC TRANSIT GLORIA 'in het asyl voor dakloozen te Hunsruck kwam een jongmensch totaal van middelen ontbloot om te overnachten. Uit zijn papieren bleek dat het aartshertog Frans Jozef van Oostenrijk was. Hij bevindt zich op een voetreis naar Trier. VLOOIEN JACHT. Op een landgoed in Mecklenburg is de vlooi- enjacht voor 10 mark per jaar verpacht. In een grooten vijver vermenigvuldigen de watervlooien zich zoo buitengewoon, dat men tx een voeder-station voor goudvissclien van maakt. VLOER INGESTORT. In een café te Reichenau in Lippe is bij een repntitie van een zangvereeniging de vloer van het podium van een zaal ingestort en 11 men schen kwamen in een kelder terecht, waardoor zij allen min of meer zwaar gewond werden. EEN KLEINZOON VAN DEN EX-KEIZER WIL TROUWEN MET EEN FILMSTER. In weerwil van de tegenspraak van den gevol machtigde van het vroegere regeerende Pruisi sche koningshuis, Von Kleist, wordt aan de New York Times mede gedeeld, dat Prins Louis Ferdi nand van Pruisen wel degelijk van plan is met de filmactrice Lily Damita in het huwelijk te tre den. In qen interview heeft de prins verklaard, dat zijn familie geheel is ingelicht. Sedert 2 jaar zijn zijn betrekkingen tot Lily Damita bekend en zijn vader de ex-kroonprins heeft hem alleen aangeraden niet voor zijn 30-jaar te trouwen. De prins verklaart dezen familiewensch te zullen respecteeren en toestemming tot het huwelijk aan het hoofd der familie, den ex-keizer te zullen vragen. ;T| Tenslotte bericht de New York Times, dat de prins nog eenige maanden in de Vereenigde Sta ten zal blijven en dan voor zijn studie voor kor ten tijd naar Argentinië zal gaan. Hij schijnt toch met Ford in onderhandelingen te staan en waar schijnlijk in dienst van de Ford Auto Company te zullen treden. EENf DIE GRAAG OPEREERDE. De officier van gezondheid, die aan het hoofd van het lazaret te Chalon^ stond, is door den minister van oorlog met pesioen ontslagen. Door de bladen van links wérd hij beschuldigd bij soldaten overbodige en pijnlijke operaties te hebben verricht, die in vele gevallen den dood van den patiënt zouden hebben veroorzaakt. HIJ DACHT DAT HET ZIJN SCHOONMOE DER WAS. Een dezer dagen werd, te Parijs een elegante jongeman gearresteerd, omdat hij in het huis waarin hij woont, met pistoolschoten een bron zenbeeld had vernield. Hij was n.1. dronken thuisgekomen in het huis, waarin hij met zijn vrouw bij de schoonouders inwoont. Het heele huis kwam in rep en roer, toen hij een regen van kogels op het bronzenieeld afschoot. De po litie werd gealarmeerd en nam de jonge man mee. Bij zijn verhoor vei klaarde hij te hebben geschoten, omdat hij dacht, zijn schoonmoeder voor zich te zien. PER ROEIBOOT OVER DEN OCEAAN. De Duitscher Paul Moller, die verleden jaai 6 Juli met zijn roeiboot Hamburg had verlaten is Zondag behouden in de haven van Gibara op Cuba aangekomen. Zijn aankomst was zoo ver rassend dat hij oorspronkelijk, daar hij niet in het bezit van visum was, werd hij gearresteerd. De Duitsche gezant heeft hem bevrijd, waarop hij op een receptie door de Duitsche kolonie geestdriftig werd gehuldigd. Zondagavond is hij naar Havana doorgeroeid, om vandaar naar New York verder te gaan. GEMEENTE WIERINGEN. Naar men ons meldt zal op Zaterdag 11 Mei a.s. des avonds IV2 uur te Ilippolytushioef in 't hotel De Haan en Zondag 12 Mei des n.m. 2V2 uur in 't café van den heer N. Metselaar te Den Oever voor de „Vrije Groep" als spreker optre den de heer A. L. Constanze van 's-Gravenhage met het onderwerp „De aanstaande verkie- zings affaire." Arbeidsbeurs. Aan de Gemeentewerken te Eindhoven kunnen tegen 15 Mei a.s. geplaatst worden ploegen grondwerkers, goed bekend met diep rioleeringswerk tegen een loon van 26.- per week, plus 1.35 voor laarzengeld. Duur van het werk den geheelen zomer. Iveeten zijn er niet disponibel; wel kosthuizen voor 11 a 12 per week. Aanmeldingen kunnen geschieden voor of op 8 Mei a.s. bij de Arbeidsbeurs te Wieringen. BURGERLIJKE STAND der gemeente Wieringen over de maand April. Geboren Marie, d.v. L. Geusebroek en M. de Leeuw Sijtje, d.v. K. Wit en Neeltje Scheltus Maria, d.v. P. Kuut en G. A. Everts Roelofina, d.v. H. Martens en G. Ottens Johanna, d.v. C. van Mook en W. van Ham Jaooba Cornelia, d. v. J. F. Steigstra en M. C. Tholenaar Jacob, z.v. P. Doves en S. Wagemaker Geertje, d. van A. Walters en J. Waalkes Pieter Cornelis Lco- nardes, z. v. L. Poortman en C. VVeeda Ilcndri- ka Helena, d.v. F. E. J. Kiela cn D. Boersen Le- vina Maria, d.v. J. Verpoorten en C. de Bruijne Antonia, d.v. N. D. Lont en A. Keijzer Johan- nes Petrus, z.v. T. A. Rasch en C. Boerdijk. Ondertrouwd: M. Weste rbeke en S. Pijpstra; J. Mulder en J. Pais H. A. Evenhuis en H. Idc- ma J. (Ifakes en T|. Kooij P. Kieft en J. Taai. Getrouwd A. Wiegman en J. E. Bais P. Kis- temaker en J. Kreijger J. Mulder en J. Pais M. Westerbeke en S. Pijpstra. Overleden N. Scheltus, oud 89 jaren, weduw naar van A. Wiegman G. Brouwer, oud 62 ja ren, weduwe van B. Kremers J. ten Bokkel, oud 80 jaren, weduwnaar eerst van M. Braaven, daarna van S. Everts Levenloos aangegeven een kind van A. J. Hopstaken en W. C. Schoonen Loop der bevolking over April. Ingeschreven personen J. H. Bouma van Am sterdam A. Polmans en gezin van Vlagtwed- de B. J. Langes en echtg. van Odoorn J. M. A. Groot van Alkmaar A. van de Ivreeke en gezin van Wolphaartsdijk H. Plaggenborg van Oude Pekela P. Cloots en gezin van Woensdrecht P. A. Wor en echtg. van Papendrecht II, Fol- kers en gezin van Emmen S. M. G. Meesters van Zalt-Bommel J. M. A. Kosters van Geleen; L. A. van de Laar van Vaals P. Schepel en ge zin van Delfzijl J. Weidema van Medemblik G. Boonstra van Dantumadeel J. Molerïaar en gezin van Rotterdam Mej. A. Glim van Den Helder G. en E. Beikes van Anna Paulowna i.T. Blokland en echtg. van Sliedrecht J. Kool en echtg. van Wieringerwaard J. Speur en ge zin van Anna Paulowna Mej. H. Iedema van BloemendaalJ. C. Bril van Ossendrecht G. Nieland van Wildervank Mej. W. Hoitenga van Amsterdam H. Kost en gezin van Odoorn; G. Kamst van Gieten A. van der Haven van SliedrechtF. Jnokliart van Landsmeer J. H. Oudt van Alkmaar H. J. Schut van Schoter- land J. van Dommelen en gezin van Medem blik A. J. Tempelaars en gezin van Medemblik T. Jansonius en gezin van Ilarlingen H. Joosen en gezin van Medemblik O. Wieringa van Vel- sen J. H. Heden van Den Helder Mej. N. Maars van Alkmaar H. van der Schans en ge zin van Wedde. Afgeschreven personen O. L. van der Veen en echtg. naar Vlissingen Mw. J. E. Wiegman, geb. Bais naar Terschelling Mw. P. J. C. H. van der Speek Obreen naar Voorbrug C. J. Rijke- boer naar Velscn J. H. Visser en gezin naar Barradeel Mej. A. Mikeska naar Duitschland P. Hoving en gezin en A. Koops naar Canada A. G. J. Schutte naar Ambt Delden W. H. Wes- seis naar Houthem D. Lucas en gezin naar Zwaluwe Mej. E. R. J. L. van Gorkom naar Alkmaar. Zuiderzeesteunwet. Aan C. Baijs Pz J. Rot gans Nz., J. Lont Jz. en C. Omis allen alhier, zijn tijdelijke tegemoetkomingen verleend, in verband met aanvragen, door hen eedurende den afgeloopen winter gedaan. Wieringen. Als een waarschuwing voor de veehouders mag wel worden vermeld, hunne paarden niet op te kale weiden te jagen. De die ren toch trekken de jeugdige sprietjes met wor tel en al uit den grond. En telkens komt dan met 't voedsel 'n hoeveelheid zand in de maag. Zoo is dezer dagen 'n paard hier aan „zandko- liek" bezweken. Het dier had 15 pond zand in de maag. suCCES-NIEUWS. Zondag speelde Succes II haar eerste zomerc.-wedstrijd tegen Schagen 11 en iieeit het er best algebracht. bucces was vol ledig, behagen lelde enkele invallers. Het spel plaatste zien vlug over en weer en na eenigen tijd weet Sch. de Succeskeeper met een hoog moeilijk schot te passeeren 01. De S.'ers hier- uoor niet ontmoedigd speelden vastberaden verder en wisten zelfs de stand tot rust met 21 op te werken. Na de rust speelde Sch. voor de wind en denken wij dat S. wel een zware dobber zal krijgen, doch al heel spoedig blijkt dat we ons vergist hebben want in een minimum van tijd is het 41 voor Succes. Beide partijen weten eik nog een punt te maken en als scheidsrech ter Metselaar voor het laatst fluit is de eind stand 52 en gingen allen meer nat als droog hoogst voldaan huiswaarts. Alzoo een pracht overwinning De aangekondigde wedstrijd Breezand lSucces II gaat Donderdag niet door BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum Postmerk. Waarde HARM Die mop in jeu vorige brief was reusachtig. Alleenig, m'n Mie kon er geen lach om krijge, Die lacht tusschen twee haakjes toch nooit Ze zeit, ze houdt niet van die pietlutterigheidjes en al gaat 't tegenwoordig in de wereld naar mij dunkt al hard genoeg, m'n Mie is met de vooruit gang nog lang niet tevreden Verleden week las ze in 'n buitenlandsche krant, ja, m'n wijfie wil van alles op de hoogte blijve, las ze in 'n bui tenlandsche krant zeg ik, ik meen wel van in de „Prager Presse", 'n beschrijving, hoe het er op ons ondermaansche over honderd jaar wel zou uitzien. En m'n lieve man, ze stond op heur kop en ze geloofde, dat ze 100 jaar te vroeg was ge boren. Ik wil je toch even vertelle, wat ze in die 1 krant las: Onze kindere, zoo stond er, onze kin- dere en kinds-kindere zullen in een electrisch tijdperk leven. De huisvrouw van tegenwoordig voelt 'zich al buitengewoon bevoorrecht boven haar moeder en haar grootmoeder. Zij heeft tal van hulpmiddeltjes bij de hand. Zij zou bijna geen raad weten, als ze geen stofzuiger had, 1 geen geen electrische strijkbout, niet met de au tobus op stap kon, en zoo al meer. Maar haar na komelingen zullen om dit klein gedoe glimla chen, grinniken om dat stuntelige huishouën van 1929. Zij zullen, met vele andere gezinnen in lichte, frissche wolkenkrabbers wonen; het^ eten wordt met de lift geruischloos uit een cen trale keuken op tafel gezet. In de algemeene gymnastiekzalen van 't huis kan men zich oefe nen aan ringen, brug en rekstok; op de daken zijn tennisvelden en zonnebaden. Zoodra de zion ondergaat flitsen in de huizen de lampen van zelf op en 't licht is niet te onderscheiden van daglicht. Drukke wegen en straten kent men niet meer. Het verkeer wordt onder den grond door tallooze tunnels geleid. Stalen treinen sui zen aan, geruischloos vlieden electrisch - voort bewogen auto's langs speciale auto-wegen Verkeersvliegtuigen, die honderden passa giers kunnen herbergen, doen particuliere ma chines concurrentieaan. De geweldige stalen vo gels zullen in luttele uren van het eene land naar het andere vliegen; ze onderhouden een ge regelde dienst over zeeën en oceanen en zien er nie* tegen op om vijfhonderd kilometer en meer per uur af te leggen Door middel van electrische verrekijkers zal men zich kunnen vergewissen, wat er in ver schillende landen te beleven valt. Men behoeft slechts een „verrekijk-station" op te bellen per draadlooze telefoon natuurlijk, om zijn nieuwsgierigheid te bevredigen. De verrekijk-be ambte richt in een oogwenk het toestel op de verlangde steden en staten Elk gezin heeft z'n eigen draadlooze bioscoop in huis: kran ten zijn overbodig, elk uur van den dag krijgt men alles in beeld op het witte doek. In honderd jaar tijds zullen er heel wat meer menschen op den aardbodem rondwandelen, dan nu, en onwillekeurig vraagt men zich af,, waar de tallooze stervelingen een plekje kunnen- vinden om ,te leven. Geen nood De wereld is rijk aan woeslenij"- ën en onbewoonde stukken grond. Die uitge strekte zandwoestijnen kunnen vruchtbaar wor den gemaakt. Groote machines zullen zeeën leeg pompen en met het water den drogen grond be sproeien. Landbouw en veeteelt zullen opbloeien op plaat sen, waar eens niets dan dorre distels groeiden Ziedaar, Harm, de heerlijkheden van over hon derd jaar, waarover "Mie zoo in de wolken ge-

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2