4 J. E. yms TABAK EERLOOS. 20e Jaargang- Vrijdag 10 Mei 1929. ISo. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR «Ppl WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. k. KfcUSS Laat 125 - ALKMAAR. HEERENBMl WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: HifRolytnshoei Wielingen. Telefoon Intercomm. No. lt. een waarborg voor de kwaliteit. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Een voorjaarsziekte. Vele menschen klagen in voorjaarstijd over vermoeidheid, duizeligheid, hoofdpijn en spier pijn. Ook gevallen van tandvleeschkomen veel voor. In de meeste gevallen zal men zeggen Het is het voorjaar. Inderdaad is dit wel het geval, maar de eigenlijke oorzaak van deze klei ne omstandigheden zit dieper. Een bekend Duitsch professor heeft hierover een studie ge maakt en het resultaat van zijn werk in een medisch tijdschrift gepubliceerd. Het is, zoo zegt hij, een heel lichte uiting van scheurbuik waaraan de menschen in het voorjaar lijden. Wat toch gebeurt er In het voorjaar zijn de frissche groenten en het fruit, niet alleen zeer schaarsch, maar ook voor zeer velen te duur. Zij eten dus vat- of blikgroenten en heel weinig of geen fruit. Bij het opkomen van blik- en val- groenten gaat het laatste restje vitaminen, het middel bij uitstek tegen scheurbuik, verloreh en gedurende een veel te langen tijd leven de menschen zonder deze heilzame bestanddeelen. Komt de tijd van overvloed weer, wordt dc groente goedkooper cn daardoor voor meer men schen weer bereikbaar, dan is het met de onge steldheid gauw gedaan. B1NNENL. NIEUWS. b „MIS HOLLAND" NAAR AMERIKA. Woensdagmiddag om twee uur is „Miss Hol land" van het reisbureau Farmann Luchtvaart Maatschappij aan de Leidschestraat te Amster-' dam, naar Schiphol vertrokken om naar Parijs te vliegen. Vandaar zal zij, op uitnoodiging van het Amerikaansche comité naar Amerika ver trekken om liet internationale sclioonheidscon- oours te Galveston bij te wonen. Uit Parijs wordt geseind Woensdagavond om zeven uur is „Miss Hol land" op haar doorreis naar Amerika, waar zij het internationale schoonheidsconcours te Gal veston zal bijwonen, per Farman-vliegmachine alhier gearriveerd. Zij werd ontvangen door en- kele autoriteiten en journalisten. FEUILLETON. No. 26. 't Is alles waar Goed. Nu iets anders. Men zegt, neen meer dan dai men bewijst, dat gij moet gezien zijn dioor uw vrouw en door uw dochtertje. Dat is onmogelijk, dat is valsch cn afschu welijk. Onmiddellijk toegestemd, 't Is maar de vraag, hoe gij die zaak kunt verklaren Mijn vrouw heeft niets bekend. Ja, uit genegenheid, uit medelijden wellicht voor u Maar dat zij iemand moet gezien heb ben, is zeker. Wie kan dat geweest zijn Hoe zou ik dat weten -- Dat dient onderzocht te worden. Mijnheer Lac roix en de twee bekwame agenten van de gehei me politie, Tristot en Pivolot, hebben het rnoord- tooneel opnieuw voorgesteld. Zij hebben zich zoo doende overtuigd, dat van het balkon uwer villa alles duidelijk kon worden waargenomen wat er bij Larouette gebeurde. Kan mijn vrouw, kan Susanne niet door een gelijkenis misleid zijn Is dat onmogelijk Dat is in elk geval wel te informeeren. La ten wij nu eens over uw club spreken. Hebt ge ook eenige verdenking op een van de heeren, die aan uw partij hebben deelgenomen Neen. Mijnheer Liétard moet die kwestie trouwens reeds met bedachtzaamheid onder zocht, doch niets van belang ontdekt hebben. Dan gaan we maar dadelijk over tot het meest overtuigend bewijs van schuld, dat tegen u kan worden aangevoerd het terugvinden in uw kas van de bankbiljetten, die bij Larouelto gestolen waren. Dat is een onwederlegbaar feit. Wat tegen u pleit, meer zelfs dan de getuigenis uwer vrouw, als zij met ronde woorden gespro ken had, dat zijn die vervloekte bankbiljetten. Komaan, toon nu eens, dat je nog moed hebt, als het er op aan komt. Waar komen die bank biljetten vandaan Dat weet ik niet, Lucien, dat weet ik niet. Versta mij goed, Roger 't Is onmogelijk, dat &e niet weet van wien uw debiteur ze ont vangen had. Die geheimzinnige debiteur, door u EEN MENSCHELIJK WRAK. Zwerver in vreeselijken toestand. Zaterdag werd, naar de T)el. meedeelt, de Ge neeskundige Dienst te Amsterdam door de po litie opgebeld met het verzoek, zich met 't trans port te willen belasten van een zieken zwerver, die ergens in een onbewoond perceel in het cen trum van de stad was aangetroffen. Er ging een auto-brancard heen en het personeel daarvan trof een schouwspel, dat in alle opzichten vree- selijk te noemen was. De man bleek iemand van middelbare leeftijd te zijn en scheermes en schaar waren hem blijkbaar sinds een jaar onbekend geweest. Deze stumper lag ziek in een der vervuilde vertrekken van het onbewoon de huis, waar koude, regen en wind vrij spe ling hadden en waar langzamerhand een ver zamelplaats gekweekt was van allerlei ongerech tigheid cn ongedierte. De verwarde haren en zelfs de bovenkleeding van den zwerver wemel den van ongedierte. Alvorens naar het gasthuis te worden gebracht, heeft men het mcnschelijke wrak, dat blijkbaar in onevenwichtigen gees testoestand verkeerde, naar de quarantaine-in richting gebracht ter ontluizing. Doch bij het ontkleeden bleken nog verschrik keiijker dingen. De teencn en voeten van den ongelukkige waren tijdens de hevige vorstpe riode bevroren geweestde skeletdeelcn staken door het vleesch heen en zoo waren geïnfec teerde wonden ontstaan. De man had sinds de winterkoude de schoenen en kleeding niet uit gehad. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Uit de beek de Gender te Eindhoven werd eer gisteren het vierjarig dochtertje van den heer Extra uit Aalst, dat daar in het water dreef, ge red. Na toepassing1 van kunstmatige ademha ling slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken. Aangezien het kind op een af stand van minstens twintig minuten van de plaats, waar het aanvankelijk speelde, in het water werd gevonden, rees vermoeden, dat hier een misdaad in het spel was. De recherche heeft dan ook een man aange houden, die in de nabijheid is gezien van de plaats, waar het kind gespeeld heeft, terwijl vaststaat dat hij aan meer kinderen heeft ge vraagd om met hem mee te rijden op zijn rijwiel Bedoelde persoon staat in dat opzicht ongun stig bekend en er zijn ook omstandigheden, die erop wijzen, dat het kind met oneerbare bedoe lingen is meegelokt. Het kindje zelf verklaar de dat zij doior een man in het water was gewor pen. De verdachte heeft geruimen tijd in een krankzinnigengesticht doorgebracht Verder is gebleken, dat toen de ouders het kind vermisten, een jongen bij het zoeken een anderen jongen ontmoette, die beweerde een man te hebben zien fietsen met een kind vóór op de fiets. PAARD OP HOL GESLAGEN. Te Deurne (N.Br.) is een landbouwersknecht, doordat het paard op hol sloeg, van een kar gevallen. Hij kreeg de wielen over het lichaam en werd in deerniswekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het paard liep na dit ongeval met den wagen tegen een huis op. De muur scheurde over een lengte van drie m, waardoor een deel van de kar in de huiskamer terecht kwam. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. Maandagmiddag zijn op het spooremplace- ment te Leeuwarden den remmer O. Koster bij het rangeeren door een locomotief beide bee- nen afgereden. In zorgwekkenden toestand is de getroffene naar het Diaconessenhuis ver voerd. BUITENLAND. bij het onderzoek niet genoemd, heeft misschien den moord evenmin begaan als gij, maar schul dig of niet, wij moeten weten wie het is, opdat wij een leiddraad in handen krijgen. Hebben wij dien eenmaal, dan zouden wij ai heel dom moe ten te werk gaan, om de waarheid niet te ont dekken. Geloof me, Lucien, het zou vruchtelooze moeite zijn, om in die richting te zoeken. Ge zoudt zoodoende geheel en al op een dwaalspoor geraken. Hoe weet gij dat Ik ben er zeker van. Welnu, vriendlief, geef mij dan ook die ze kerheid. Hoe komt ge aan die beschuldigende bankbiljetten Roger Laroque zweeg. De marteling was voor hem weder begonnen. De advocaat lachte. Ja, ja, riep hij, ik dacht het wel dat ge te genover mij ook al de geheimzinnige zioiudt spe len, zooals ge tegenover uw rechters deedt, maar ik verzoek voor alles, Roger, om in mij veeleer den trouwen vriend te zien dan den man, die be last is met uw verdediging. Ik moet voor mijzelf een overtuiging hebben, anders kan ik niet plei ten en gij dient mij dus alles te zeggen. Ik bid u, Lucien, dring er niet op aan Hoe nu Weigert gij inderdaad mij den naam te noemen van uw debiteur Ik heb het u immers al van het begin af ge zegd, mijn vriend, dat ge veel beter deedt, mij niet te verdedigen. Wel, voor den duivel, ik zal je verdedigen Desnoods tegen wil en dank Op mijn eerewoord, Lucien, ik kan niets zeggen. Waarom niet Omdat mijn eer het mij verbiedt. Ge maakt het mij moeilijk, Roger, vreese- lijk moeilijk. Uw gebrek aan vertrouwen treft mij meer dan ik u zeggen kan. Ge kent mij ge noeg nog buiten rekening gelaten, dat mijn betrekking als uw advocaat er een van ver trouwen is om er van overtuigd te zijn, dat hetgeen ge mij zeggen zult, voor mij even heilig zal zijn als voor uzelf, De eer verbiedt u te spre ken, zooals ge zegt, maar er bestaat ook een an dere eer, die u verbiedt te zwijgen, n.1. de eer van uw vrouw en van uw kind, wier naam voor altoos zou besmet zijn, als u een onteerend von nis trof. Die twee eeren staan lijnrecht tegeno ver elkaar, Roger, en wegen, dunkt me, wel te gen elkander op. Aan welke eer moet ge nu ge EEN VOORSPEL BELGIE—HOLLAND. Een Nederlander was Zaterdag reeds naar Antwerpen getrokken om Zondag den wedstrijd BelgiëNederland bij te wonen. Hij maakte daar kennis met ec-n meisje uit Molenbeek, die hem die Belgische havenstad bij avond en nacht heeft laten zien. 's Morgens had het meisje, zonder haar vriend van den vorigen avond behoorlijk te waarschu wen, de beenen genomen. Zij had zich ook ont fermd over de portefeuille van den Hollander, waarin zich een bedrag van 2000 bevond. Het gelukte de politie het meisje spoedig op te sporen en te arresteeren. Het geld werd nog op haar gevonden. FAMILIEDRAMA. Een afschuwelijk familie drama, waarvan 5 personen het slachtoffer zijn geworden, heeft zich op een landgoed te Neitwarren bij Neukirch afgespeeld. De bezitter van dit landgoed, die in financiëele moeilijkheden verkeerde, heeft Zon dagmorgen waarschijnlijk door vergif zijn vrouw en drie kinderen om het leven gebracht. Zelf is hij ook dood. De rentmeester vond het echtpaar dood te bed liggen, terwijl in een andere kamer de drie kinderen, twee jongens en een meisje in den leeftijd van 7 tot 10 jaar eveneens dood te bed lagen. Het ingestelde onderzoek doet ver moeden, dat het geheele gezin door morfine is vergiftigd. WETENSCHAP OP HET WASCHBORD. •Twee Amerikaansche professoren hebben ex perimenten gedaan op een waschbord en hier mede zeer merkwaardige resultaten bereikt. Zij kwamen tot de ontdekking dat, wanneer een zeer vlijtige waschvrouw het gloed langer dan zeven en een halve minuut wascht, zij het vui ler maakt inplaats van schooner. Deze ontdek king werd vastgesteld met behulp van optische instrumenten, die sterk beinvloed werden door water en zeep, en den kleurgraad van wit en grijs duidelijk vaststelt. Het schijnt nu dat wa ter en zeep gedurende de eerste zeven en een halve minuut wel de vuile deelen uit het goed halen, maar daarna deze ook weer in het weef sel afzetten. hoor geven Roger hoog het hoofd. Lucien zweeg een oogen- blik en hield voortdurend zijn vriend in het oog. Hij begon te lachen, maar die lach had iets ze nuwachtigs. Ik durf wedden, dat ik het raden kan riep hij uit. Roger huiverde. Gisteren sprak ik met Julia over u en ik zei haar, dat uw stijfhoofdigheid mij deed ver onderstellen, dat er in uw leven een geheim be stond, waarbij een vrouw betrokken is. Al het bloed van Roger vloeide naar zijn hart terug. De slag was zoo zwaar, zoo op den man af, dat hij schier bewusteloos en met een als dichtgeschroefde keel nogmaals op zijn leger neerviel. Lucien maakte zich ongerust. Hij rukte den kraag van Rogers hem los, opdat deze gemakke lijker zou kunnen ademhalen. Ik heb gioed geraden, mompelde hij. O, hemelzuchtte Roger, ten prooi aan een onuitsprekelijken angst, hebt gij dan geen me delijden met mij Waarschijnlijk een getrouwde vrouw, niet waar vroeg Lucien verder. Genade, Lucien Neen, neen, vriendlief ,we moeten die zaak tot klaarheid brengen, daar helpt niets aan. Ik zei dus, dat er hier een getrouwde vrouw in het spel kan zijn. Ik wil het u niet verhalen Roger, dat ik liever gezien had, dat het een andere zaak gold. Echtbreuk, ziet ge, mijn vriend, het schen den van iemands huwelijksrecht brengt altijd welke verontschuldigingen er ook mogen wor den aangevoerd voor een man van eenige waarde tal van onaangenaamheden met zich, een gevoel van schaamte en de pijnlijke nood zakelijkheidheid van te moeten huichelen. De hartstocht verblindt, maar zoodra hij verdwenen is, gevoelt men zich geheel veranderd, met min der achting voor zichzelf. We zeiden dus, dat het een getrouwde vrouw was Haar man weet van niets en daarom alleen is het, nietwaar, dat ge mij zeidet, dat de eer u het spreken verbiedt Genoeg, Lucien riep Roger op vaster toon dan tot nog toe door hem was aangeslagen. Hier zijn twee dingen mogelijk of uw veronderstel ling is juist en alles, wat ge daaromtrent verder zoudt kunnen zeggen, kan- alleen dienen, om mijn pijnlijk gevoel van schaamte en zelfverwijt te vermeerderen, of ze is valsch en bijgevolg be- leedigend voor mijn eer. We zullen daaromtrent ECHTE FRIESCHE ^JhpJaah van gewone (atakl ANNA PAULOWNA. ONZE BOLLENVELDEN IN BREEZAND. Wij hebben opzettelijk nog geen bericht gege- (ren betreffende de z.g.n. bollen-Zondag. Wij we ten wel dat hier en daar de mededeeling ver strekt werd dat 1.1. Zondag de bollen-Zondag zou zijn, maar 't koude weer van de laatste we ken was oorzaak dat de bloembollen zich nog niet zoo ontwikkeld hadden dat met recht kon gesproken worden van bollen-Zondag. Het weer van de laatste dagen heeft echter wonderen gedaan en zal de komende Zondag de echter bollen-Zondag zijn. Wij raden de liefhebbers dan ook aan op dien dag een tocht te wagen. Wanneer men nu door het dorp Breezand gaat kan men genieten van een prachtig gezicht op de rijkbloeiende hyacinten- en narcissenvel- den, terwijl ook de tulpen al aardig in den knop staan en bij gunstig weer al veel zullen bloeien. De laatste jaren vooral zijn de kweekerijen hier sterk toegenomen. Waar vroeger dorre gronden lagen, vinden wij mooie bloemenvelden dje een lust zijn voor de oogen. De rustige wandelaar kan daar zeer genieten van de pracht van Flora's kinderen. Zaterdagavond vierden de afdeelingen Anna Paulowna der S. D. A. P. en van den Modernen Landarbeidersbond het Meifeest in de kleine zaal van „Veerburg", welke geheel was bezet. Nadat de voorzitterder afd. S.D.A.P., de heer Jb. Raven, de vergadering had geopend, liet de Zangvereeniging „De Stem des Volks" een drie tal liederen hooren, welke op den Meidag van toepassing waren. Ook ditmaal toonde deze Vereeniging weer, dat zij onder de eminente leiding van den heer Rusting, als Zangvereeni ging een waardige plaats weet in te nemen., Vervolgens sprak de heer C. Thomassen van Bussen een Mei-rede uit. Nadat deze het ont staan van de Meiviering had uiteengezet en de bedoeling hiervan had vertolkt, werden de ver schillende leuzen, waarmede dit jaar den Mei dag wordt gevierd, n.1. Ontwapening, Staatspen sioen, Achturendag cn de Medezeggingschap in de bedrijver, achtereenvolgens naar voren gebracht. De rede, werd met een langdurig ap plaus beloond. Opnieuw bracht daarna „De Stem des Volks" een drietal harer liederen ten -gehoore, waarna de A. J. C. uit Den Helder, welke in den voora vond reeds te Wieringen was opgetreden, ook hier een kort programma zou afwerken. De lei der dezer afdeeling gaf vooraf een kort resumé van hetgeen ziou worden vertoond, waarna de A.J.C. hare werkzaamheden aanving. Allereerst werd een kort tooneelstukje in versvorm „Ont- wapening" opgevoerd. Daarna volgden enkele met uw goedvinden, verder het stilzwijgen be waren, mijn vriend Nu was het de beurt van Lucien, om te zwij gen. Het vage vermoeden van even te voren kwam hem wederom met snijdende smart kwellen. En in het diepst van zijn hart was er iets, dat tot Lucien zeide Voor u vooral wil hij de waarheid verbor gen houden Al bestreed Lucien bij zichzelf dat vreeselijk vermoeden, zijn vriendschap voor Roger bleek niet machtig genoeg te zijn, om het geheel en al te doen wijken. Hij zag in zijn verbeelding Julia, vrijpostig en koket. Hij zag in werkelijkheid Roger Laroque voor zich, bleek en bevend, met het uiterlijk van een schuldige O, hoeveel doorstond hij niet op dat oogenblik, al duurde het ook niet langer dan een seconde Maar hij wilde sterk zijn en zijn vriendschap voor Roger behield de overhand. Die korte, die wreede strijd uitte zich in een paar woorden, door den armen man bijna met schaamte gesproken Gij waart dus met den man op goeden voet? Er was een verraad gepleegd aan de vriend schap, nietwaar En gij vreest voor de vrouw dat de beleedigde echtgenoot zich wreken zal Begreep nu Roger Laroque wat er bij Lucien de Noirville moest zijn omgegaan De beide mannen zagen elkander vast in de oogen. Die van Roger stonden vol tranen. En hij loog of neen, het was de waarheid want kende hij Lucien, toen hij Julia bemind had Was Lucien toen zijn vriend Had hij verraad gepleegd aan de vriendschap Neen En daarom zei hij dan ook, toen hij het be greep, hoe een somber vermoeden één oogenblik een zwarte schaduw had geworpen op het hart van zijn broeder, van den man, dien hij hoog achtte en beminde, voor wiens zielerust en eer hij met alle middelen, die hem ten dienste ston den, zich wel verdedigen moest, daarom zei hij dan ook O, Lucien, o mijn vriendWat hebt gij daar gedacht Meer kon hij niet uitbrengen. Maar Lucien sloeg zijn armen om hem heen en omhelsde hem zonder een zweem van wan trouwen meer te hebben. fi L 7 (Wordt vervo(gii,l

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1