Probeert liet eens DRUKKERIJ H.J.30SKER Nette afwerking. Alle voordeden van dnre tabak voor de h ii niet tieten- f Irancs te verkoopen, teneinde eenig „bedrijfska pitaal" te hebben. Toen vond hij het veiliger Pa rijs spoedig te verlaten. Hij vestigde zich met zijn vriendin te Marson (Marne) en ging er bij twee bejaarde lieden in pension. Toen hij had uitge vonden waar deze hun spaarduitjes bewaarden, stal hij voor een waarde van 100.000 francs aan fondsen, o.a. 17.000 francs Bons der Nationale Verdediging. De materieele voorspoed had hem er echter niet beter op gemaakt wat zijn gedrag tegenover zijn minnares betrof. Deze verliet hem dan ook spoedig. Doch Rimbault kon niet zonder haar en liet haar vragen terug te komen. Toen ze weiger de deed hij haar een aankondiging zenden van zijn....dood Hij zou Dinsdagochtend om negen uur uit het hospitaal, waar hij was overleden, warden begraven. Zoo hoopte hij zijn geliefde naar de begraafplaats te lokken, waar hij zelf dan ook zou zijn De politie vernam dat Rimbault gestorven was doch werd er in kennis van gesteld dat in het hospitaal niemand van dien naam was ver pleegd. Vandaar dat twee rechercheurs zich Maandagochtend ook naar het kerkhof begaven, de een als ziekenverpleger, de andere als begra fenisbeambte verkleedSpoedig verscheen Rimbault zelf, óók als verpleger vermomd Hij werd onmiddellijk gevat en weggeleid. LINDBERGH GETROUWD. Omtrent het huwelijk van Lindberg met Anny Morrow, de dochter van den Amerikaanschen ambassadeur in Mexico, dat deze week te Angle- wood (New Jersey) is gesloten, wordt nog ge meld, dat in weerwil van de verloving, het hu welijk toch een verrassend feit was. De plechtig heid werd bijgewoond d-cior de familie Morrow. mevr. Lindbergh en eenige vrienden. Zoowel het plotselinge van het huwelijk als de zeer eenvou dige wijze, waarop het werd voltrokken, waren een verrassing, aangezien men algemeen op een groote openbare plechtigheid had gerekend. On middellijk nadat het naar in den echt was ver- eenigd, maakte de heer Morrow bekend, dat het jonge paar was vertrokken voor de huwelijks reis. Het doel daarvan is onbekend. ANNA PAULOWNA. „SPORTLUST" Anna Paulowna. A.s. Zondag 2 Juni des nam. 2 uur (zie adv.) zal alhier op 'l sportterrein te Kleine Sluis een handicap-hard draverij worden gehouden, waaraan de volgende paarden zullen deelnemen 1. Nobel, R. van Wie ringen, Anna Paulowna 2. Laura H., J. C. Slik ker, Julianadorp 3. Koosje W., T. Vos, Benning- broek 4. Pierrette, Z. Davidson, Hoorn 5. Vio- label, S. v. d. Oord, Haarlemmermeer 6. Kapt de Bruane, W. IJff, Assendelft7. Meteor, J. Ver- gaij, Purmerond 8. Nelly Z.. G. Visser, Zijpe 9. Petit Ami C., C. Verhorst, Beverwijk 10. Qu- ford, J. Schoon, Medemblik 11. Nelly Schoon, J. Schoon, Medemblik 12. Olga, J. A. Mooij, Wie ringerwaard 13. Quecn Esther King, P. Koning. St. Maarten 14. Qualiteit, Th. Smit, Alkmaar 15. Olie, P. Spaan. Koedijk 16. Mignon, Korver, Oterleek 17. Naida, H. Zijp Jzn., Twist. Van de nos. 15, 16 en 17 zijn de inschrijvingen geannuleerd, daar deze na de sluiting der inschrij ving zijn opgegeven. Het belooft voor de draverssport een interes sante middag te worden. Naar ons wordt medegedeeld zal ons plaat selijk gemengd koor „Zanglust" (directeur de hr. B. de Vries) Zondag a.s. mededingen op het con cours te Bergen in de 3de afdeeling Gemengde Koren. Brand. Dinsdag werd de motorbrandspuit ont boden naar de Verlengde Stoomweg, waar een strooklamp in brand was geraakt. GEMEENTE WIERINGEN. Naar wij vernemen hebben de gezamenlijke caféhouders alhier een verzoekschrift tot den Gemeenteraad gericht om hun café's des avonds wegens invoering der nieuwe tijd inplaats van 10 tot 11 uur te mogen openhouden. De door de gymnastiekvereniging „Wie- ringen" op 2 Juni a.s. te houden turndag gaat niet door en is thans vastgesteld op 16 Juni a.s. Op verzoek is aan den Heer C. G. Post door Burgem. en Weth. eervol ontslag verleend als ge meentelijk deurwaarder, ingaande 1 Juni 1929 in zijn plaats is als zoodanig benoemd den Heer C. Duijnker. Vanaf 29 Mei is weder de zeegrasmaaien opengesteld. gelegenheid tof Herhalingsoefeningen. Opgeroepen voor her halingsoefeningen zijn de dienstplichtigen A. A. K. Blokland op 29 Aug. te Breda en C. Chr. Kui per op 2 Sept. te Amsterdam. Door Burg. en Weth. is adhaesie betuigd aan een adres van den Raad van Stad-Hardcn- berg aan de Tweede Kamer, strekkende tot niet- goedkeuring van een wetsontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk VII B der Staatsbegrooting 1929 omdat aanneming van dit ontwerp gevolgd zou worden door opheffing van verschillende rijksbelastingkantoren ten plattelande. De volgende overwerkvergunningen zijn al hier verleend Aan de N.V. Betonbouw v/h Kool en Wildeboer te Hoogkerk ten behoeve van den bouw van een reinwatérkelder voor het P.W.N. aan Den Oeveraan de A'damsche Ballast Mij. c.s. ten behoeve van het uitvoeren van werkzaam heden binnen den omringdijk van den bouwput bij Den Oever. „BOUWAT" Oosterland. Excursie naar de „Oude Zeug." Zaterdagmiddag maakten de cur sisten van „Bouwat" een excursie naar de Oude Zeug met het Directie-vaartuig „Cornelis." (Tegelijkertijd werd even een kijkje genomen aan boord van de baggermolen „Beverwijk 15." De molenbaas was zoo welwillend enkele bijzodl derheden mede te deelen. Zoo'n molen is een nauwkeurige bezichtiging wel waard en het was interessant te hooren de groote capaciteit van een dergelijk werktuig. Als we bedenken dat de emmerinhoud 600 L is en de maximum graafdiepte 13.5M., krijgen we wel een begrip hoe zwaar en sterk alles moet zijn. De molen ligt verankerd aan één boogdraad en wordt verder door 4 zijankers met lieren heen en weer verhaald, waardoor het mogelijk is vel den met een 3 M hooge snede af te baggeren. De emmerladder is een samenstel van graaf- emmers, verbonden met platte schalmen en loo- pende over een vijf- en een zeskant. Door middel van kamwielen wordt de draaien de beweging vanaf, de machines overgebracht op de emmerladder. De rondgang door de machine kamer was ook interessant en het viel de cur sisten op dat alles zoo schoon en prima onder houden werd. De molenbaas demonstreerde nog even het draaien van de molen. Daarna ging de tocht weer verder. (Tijdens de vaart werden door den Heer Poort man modellen geteekend van onderlossers, op lossers, elevatorbakken enz. en een uiteenzetting gegeven van een dwarsdoorsnede van den dijk. Deze teekening werd tegen de hut gehouden waardoor alle cursisten de uitleggingen van don Heer Poortman konden volgen. De heer Poort man gaf een overzicht en zoo zagen de cursisten dat achtereenvolgens werd verwerkt „Stortkei- leem, stortzand, kraankeileem, perszand, waarna volgt bekleeden, verdediging met kraagstukken en ten slotte de steenglooiing. Om een idee te geven van de afmetingen van den dijk noemde de heer Poortman enkele cijfers als volgt „de breedte van den dijk op den bo dem is 80 a 90 M breedte op de waterspiegel 40 M en de bodemdiepte ter plaatse waar de dijk gelegd zal worden 3.50 4 M. De hoogte van den dijk is 4.35 M NAP terwijl de hoogte van de steenglo-oiing is 3.15 M N A P en de oppervlak te doorsnede is 300 M2. Na deze uiteenzetting kwam een dijk in 't zicht en kregen alle te passeeren werktuigen een kor te verklaring als b.v. van een kraan heeft de grij per 2 3/4 M3 inhoud 70 grijpers per uur 200 M3 per uur. Ook een transporteur kreeg een beurt. Een grijper heeft een inhoud van 1 3/4 M3 75 grijpers per uur 130 M3 per uur als capa citeit. De aanligplaats was de zandperszuiger „Han- tara." Deze zuigt per dag 20 bakken 300 M8== 6000 M3 leeg en perst dit zand met een verdun ning van 30-80 water, al naar gelang van de lengte van de persbuis en soort van zand, in het dijklichaam. Vervolgens betraden we den dijk zelf en wer den alle onderdeelen in juiste volgorde bezien en verklaard in verband met het hoe en waarom en de te vervullen functie. We noemen slechts de keileemdam, het zand- stort, de teenconstructie bestaande uit perkoen- palen met planken waarvóór een kraagstuk van 9 M breedte, krammat, vlijlagen met een puin laag en eindelijk de zware steenglooding van ba salt of bloksteen, afgesloten door een betonplank Aan de binnenkant worden de kraagstukken in den droge gemaakt, breed 6Vè M. waarboven een zware wintermat. Tjoen een en ander was gezien stapten we weer aan boord van de „Cornelis" en kwamen nu in de haven van de Oude Zeug aan. Daar werden eerst de verschillende gebouwen bezien als zie- kenbaraks, kerk, Directie-gebouw, ontspannings gebouw, smederij, lichtcentrale enz. Gepauzeerd in de Cantine lieten we ons de amandelbroodjes en cider goed smaken. Daarna nog een korte rondgang over de werk terreinen, waarbij door den Heer Poortman een verklaring werd gegeven van Rijshout, palen en tuinlatten het maken van wiepen en verder en kele technische benamingen als wiep- en knijp- bandjes, sjarringtouw enz. Toevallig lag er een geheel gereedgemaakt zinkstuk op de helling hetgeen de heer Poortman benutte om een verklaring te geven van de on derdeelen en de werkwijze. Ook bij het steenlossersbedrijf van de firma Bosker en de steen- en puindepots werd even stil gestaan. De Rijnkasten en sleepbooten, die in de haven lagen leverden een interessant schouwspel op. Toen alles was bezichtigd werd de terugtocht aanvaard en te ongeveer zeven uur kwamen we, hoogstvoldaan te Den Oever aan. Een woord van dank aan de heeren Poortman en van Meurs voor hunne moeite en opoffering die zij zich ge- troosten voor de cursusleden, komt hun zeer ze ker wel toe. Onder presidium van den Voorz. de heer de Mazure vergaderde in 't café van den heer Kok te Hippolytushoef onze afd. der Ned. Ver. tot af schaffing van alcoholhoudende dranken met aanwezig 25 leden. Na opening volgde lezing no tulen door den secretaris de heer P. J. Steinmetz welke werden goedgekeurd. Vervolgens enkelt mededeelingen enz. waarvan wij vermelden dat de in de blauwe week uitgegeven propagandan- courant een voordeel van f 30 opleverde en de verkoop van blauwe bloempjes bedroeg f 21.50 dat het ledental is gestegen tot 48; dat wegens gebrek aan sprekers dezen zomer geen openba re vergaderingen tot propagandavoeren kan wor den gehouden; dat aan B. en W. dezer gemeen te een adres is verzonden met verzoek aan den Raad te adviseeren afwijzend te willen beschik ken op een verzoek van de caféhouders om met het oog op den zomertijd, hun sluitingsuur te willen verlengen met één uur en van 10 op 11 uur 'savonds te brengen. Beslot'en werd fietstochten te organiseeren, een kadercursus op te richten, een onderzoek to doen instellen naar het biermisbruik in do*canti- negebouwen der Zuiderzeewerken; met de a.s. kermis ter beteugeling van drank- en biermis bruik in Hippolytushoef doeken en platen met op schriften op te hangen, waarop op het gevaar van gebruik van alcoholhoudende dranken zal wor den gewezen; tevens werd besloten een jeugd club op te richten. Een voorstel tot uitgave van een eigen Maandblad, werd om financieele rede nen verworpen. Tenslotte werden udt de zangbundel der veree- niging nog enkele liederen gezongen en door Mevr. Hoogvorst een verhaal voorgelezen waar na sluiting volgde. Zes dagen zult gij arbeiden! Mocht het mec- rendeel der burgers ook inderdaad zes dagen ar beid verrichten en den zevenden dag den Zon- Beverwijk 15." idag rusten, voor de winkeliers was dit tot dus- küosm-4fjyer n0g njet weggelegd. Het was toch voor velen zelfs de gewoonte bij voorkeur op Zondag te gaan winkelen. Echter, bij nader inzien zal ieder beseffen, dat ook het lichaam van een zakenmensch, bij de ve le drukke beslommeringen, die 't zakenleven met zich brengt, eischt, dat één dag per week rust kan worden genomen; dat men de zorgen eens van zich kan afschudden en eenige uren rustig in huiselijke kring kan vertoeven. /Thans hebben de meeste winkeliers te Hippo lytushoef dan 't besluit genomen des Zondag? na 12 uur hunne zaken te sluiten. Deze beslis sing is toe te juichen en wij hopen en verwach ten, dat de burgerij dit besluit zal respecteeren en thans niet bij voorkeur toch hunne inkoopen des Zondagmiddags doen en wel bij winkeliers, die niet tot de Zondagmiddagsluiting overgingen. Integendeel, laat men, door op Zondag niet ie koopen, deze winkeliers doen zien, dat het pu bliek de Zondagmiddagsluiting op prijs stelt. Vrijz. Democratische Bond. Woensdagavond heeft de afd. Wieringen van den Vrijzinnig Demo cratischen Bond een propaganda-vergadering gehouden in de zaal van Hotel de Haan te H.-hoef In deze vergadering heeft Mr. Oud, lid der Tweede Kamer, een rede gehouden over het on derwerp „Waarom stemmen op een Vrijzinnig- Democraat Nadat door den waarn. voorz., den heer C. J Bosker alle bezoekers welkom werden geheeten, in het bijzonder den spreker, den heer Oud, leidde de heer Oud zijn rede in door de meening van sommige kiezers te weerleggen, als zoude de band tusschen kamerlid en kiezer door de evenredige vertegenwoordiging zijn verslapt. Toch is dit niet zoo. Zeker vroeger vertegen woordigde een Kamerlid 'n bepaald Gewest, zoo als spr. het district Helder en nu vertegenwoordi gen de zeven Vrijz. democr. Kamerleden alle Vrij zinnig Democratische kiezers van 't geheele land. Het verheugt spr. daarom, dat nu op de Vrij zinnig democratische lijst ook dc Afd. Wieringen geboekt is. Wel hadden de Vrijz. democraten op Wieringen steeds 'n groot aantal stemmen, doch de organisatie ontbrak en dat is juist de band tusschen Kamerlid en kiezer, omdat 'n afd. haar wenschen aan de Kamerfractie kan kenbaar ma ken; en tevens, als men 'n gezond partijleven wil, moet men zich organiseeren en spr. hoopt dan ook, dat de afdeeling mag groeien en bloeien Vervolgens ving spr. z'n eigenlijke rede aan. Spr. begon met te zeggen dat het steeds stij gend getal van partij-lijsten wijst op een fout, die bij vele menschen te vinden is, n.1. deze, dat het gemeenschapsbelang niet op den voorgrond staat. In den breede ging spr. vervolgens ver scheidene politieke verschijnselen na. Aan de hand van eenige voorbeelden kwam spr. tot de conclusie dat de kerkelijke opvattingen geen staatkundig richtsnoer geven. De politieke toestand van heden is ongewenscht, aldus spr., cn we streven er naar het parlemen taire regeeringstelsel te herstellen. Eens in de vier jaar zijn de kiezers in de gelegenheid om van hun wil te doen blijken en spr. hoopt dat de democraten hunne belangen goed inzien. Onze regeering bestaat feitelijk uit zes groote politieke partijen en die van rechts: de anti-revo lutionairen, de Chr. Historischen en Katholieken hebben vele jaren samengewerkt als coalitie, on der de leuze de handhaving van de Christelijke grondslagen onder ons volk. Dr. Kuiper in zijn jonge jaren „de man van de kleine luiden" ge noemd om zijn vooruitstrevendheid, draaide zich later andersom cn voerde 'n conservatieve politiek, die later door Colijn werd voortgezet. Ook de liberalen (vrijheidsbonders) werkten mede, om alle democratische voorstellen te fnui ken, totdat in Duitschland de revolutie kwam en in Nov. 1918 ook in ons land Troelstra meende, dat het grootste deel van 't leger en de politie ach ter hem stond <om 'n revolutie te ontketenen en 'n ommekeer in de regeering te brengen. Spr. achtte deze handeling van Troelstra in strijd met de grondbeginselen der democratie. Geen dictatuur, maar het volk moet spreken. Het stembiljet is 'n wapen in den strijd voor 't recht! Het bleek toen ook dat verschillende partijgeno- ten van Troelstra diens vergissing erkenden en betreurden. Doch, waardoor wordt het volk rijp voor de re volutie? vraagt spr. Het is duidelijk: wanneer de wantoestanden niet uit den weg worden ge nomen. En toen in November, toen zag de Chris telijke regeering, dat gauw iets op sociaal gebied moest gebeuren en de liberalen wilden ineens ook medewerken. De acht-urige werkdag en zoo almeer, kwamen er door Niet zoodra gevoelde men zich echter het revo lutiegevaar te boven, of de rechterzijde was weer ongenaakbaar tot op den dag van heden, al is dc coalitie dan ook gebroken. Daar moet verandering komen. De Vrijz. De mocraten gelooven niet aan een radicale omme keer, doch aan 'n geleidelijke opbouw. En ieder die weldenkt moet daaraan medewerken. Hoe of de samenwerking na de verkiezingen zal worden Het gelijkt er naar, gezien de uitla tingen op het congres te Arnhem, of de vrijheids bond 'n samenwerking in de regeering van rechts niet op zijde zou schuiven, al heerscht er verder 'n diepzinnig stilzwijgen. Weer zouden dan verschillende noodzakelijke vooruitstreven de wetgevingen in den doofpot worden gestopt. De kiezers zullen nu echter niet blind zijn en spr. is overtuigd, dat de groei der Vrijz. Democra ten in 1925 zich nu zal herhalen. Nadat spr. zoo ook 't beginsel van den Vrijheids bond had becritiseerd, gaf hij een nadere uiteen zetting van de principes van den Vrijz. Dem. Bond. „Het" beginsel is uitgaande van de ge lijkwaardigheid der menschen, gelijke ontwik kelingskansen voor alle lagen der bevolking te verkrijgen dus verheffing van de volkskracht. Tot ons programma, aldus spr., behooren dan ook verheffing van het volksonderwijs, belas ting naai* draagkracht, goede koloniale politiek, samengaande met verbetering van koloniale volksontwikkeling. Kortom de Vrijz. democraten willen sociale rechtvaardigheid. Spr. hoopt en vertrouwt dat de kiezers te Wieringen aan die opbouw zullen medewerken door op de Vrijzinnig Democraten hun stem uit te brengen. (applaus.) 'n Zekere heer Boersma kwam in debat en meende te moeten constateeren, dat de heer Oud aan den persoon van Troelstra te kort had ge daan, die alles voor z'n beginselen had opgeof ferd. B. gelooft, dat de heeren Oud en Marchant over 'n aantal jaren even groote voorstanders van revolutie zullen zijn als Troelstra in 1918. De heer Oud antwoordt, dat hij respect heeft voor de persoon van Troelstra, maar niettemin zich het recht voorbehoudt hem te becritiseeren in sommige daden, die tegen spr.'s beginselen in druischen. Wat 't revolutie-idée omtrent spr. aangaat, waaraan Boersma in de toekomst ge looft: de heer B. is maar 'n profeet, die brood eet en spr. maakt zich daar niet ongerust over. Met 'n woord van dank aan spreker en aanwe zigen werd daarop de vergadering gesloten. Grondwerken te Eindhoven. Bij voornoemde grondwerken kunnen nog 10 grondwerkers wor den geplaatst tegen een loon van f27 per week, plus f 1.35 laarzengeld. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij den arbeidsbeurs te Wieringen op Zaterdag 1 Juni a.s. Een boete. Door den Ambtenaar van het O.M. te Den Helder werd j.1. Dinsdag tegen den auto bushouder G. alhier, wegens het houden van een dienst van Den Oever op Schagen, waarvoor hij geen concessie had een boete gevraagd van f 80. of 80 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen Ook zal nog een civiele vordering tegen G. wor den ingediend. De verdediger van G., de heer Kraak-Steeman, secr. van den Bond van Autobusondernemers, toont aan, dat er geen overtreding is gepleegd inzake de wet op de openbare middelen van ver voer en er dus vrijspraak zal moeten volgen. G. heeft geen vasten dienst onderhouden op Den Oever, en een luxe verhuurinrichting mag hij vol gens de wet er op na houden. De ambtenaar bleef echter bij zijn eisch. Uit Germania. Men meldt ons, dat bij de Maat pij „Trio" te Den Oever 40 Duitsche timmerlieden zijn aangenomen, waarvan er reeds 12 zijn te werk gesteld. Een dooie boel. Op de j.1. Woensdag te H.hoef gehouden lammerenmarkt was ..geen dier aan wezig. Alles wordt aan huis opgekocht. PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Den Oever Kapel 10 u. de heer J. K. Lofvers. Cand. t.d. H. D. Dienst voor Zuiderzeewerkers. Westerland v.m. half elf Ds. Van Beek. Doopsbediening. Den Oever nam. half drie Ds. Van Beek. DOOPSGEZ. GEM. De deelnemers aan den Jongerendag te Den Helder worden verzocht Zondagmorgen 8 uur op het Kerkplein (per fiets) bijeen te komen. EVANGELISATIE H.-hoef v.m. 10 uur Ds. H. E. Gravemeijer van Amsterdam. Geref. Kerk Beltstraat. Des voorm. 10 u. de heer J. Kroes Cand. t.d. H.D. Des nam. 3 uur dezelfde. Busdienst vanaf Den Oever. MARKTBERICHTEN. Schagen 30 Mei 1929. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 8 Paarden f140 a 250 4 Stieren f 150 a 300; 70 Gelde koeien (mga.) f140 a 320; 70 Gelde koeien (vette) f 250 a 400; 25 Kalfkoeien f 210 a 380; 10 Pinken f 90 a 150; 101 Nuchtere kalveren f 13 a 27; 139 Overhouders f32 a 44; 891 Lammeren f 15 a 24; 5 Bokken en Geiten f 10 a 16; 49 Varkens (vette) p. KG. f 0.85 a 0.87; 186 Biggen f 20 a 28 2 Konijnen f0.50 a 3; 40 Kippen f 1.50 a 2.25; 62 KG. Boter f 1.70 a 1.90 per KG. EIERVEILING SCHAGEN, 30 Mei 1929. Aan gevoerd 133.572 Kipcieren. Prijzen 52-54 Kg. 5.20 5S-57 Kg. 5.30 a 5.40 58-60 Kg. 5.40 a 5.80 61-63 Kg. 5.60 a 6.20 64-67 Kg. 6.10 k 6.40 Ongewit Wit 5.10 a 5.70 Bruin 5.50 a 6.20 Klein 3.90 a 4.90 Gem. 5.30. 11551 Eendeieren f 4.80 a 5 15 Kalkoeneieren 8.60 a 9. EIERVEILING HELDER, 303 Mei 1929. Aange voerd 14049 Kipeieren. Prijzen Bruin 5.90 a 6.40 Wit 5.10 a 5.90 aangevoerd 478 Eendeieren 4.40 a 5.40 per 100 stuks.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2