J. R. KEUbS TABAK EERLOOS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek i De Wakende Leeuw ni Laat 125 - ALKMAAR. BiaaiiüSti 20e Jaargang. Vrijdag 7 Juni 1929. No. 42 ■WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. BUREAU: Hlppolytnshoel Wierineen. Teleioon Intercomm. No een waarborg voor de kwaliteit. J. R. KEUSS I. BINNENL. NIEUWS. DE INVENTARIS VAN EEN WONDERDOKTER In het woonhuis der familie H., Weteringkade hoek Geleenstraat, te Den Haag, is openbaar bij executie verkocht de inboedel in dit huis, welke verkoop nauw verband hield met de procedure onlangs voor de Utrechtsche Rechtbank behan deld en waarbij de „wonderdokter" H. Sr. en zijn zoon H. Jr., onder ernstige verdenking van mein eed zijn gearresteerd. Er was, schrijft het U. D., zoo'n geweldige be langstelling, dat men om der wille van de vei ligheid der koopers de voordeur aan de Wetering kade moest grendelen om verder alleen toegang te verleenen door de tuinpoort in de Geleenstr. Het was in de achterkamer waar geveild werd en in den tuin zoo vol, dat bij den aanvang om „po litie" werd geroepen, want de kooplustigen ver drongen elkander op leven en dood in de suite en in de gang. Toen verschenen er vijf agenten en werd ruim baan gemaakt. In de Geleenstraat stond een lange rij auto's, óók uit Utrecht, in file langs het trottoir en een handig zakenman was een „rijwielberging" tegen den tuinmuur in deze straat begonnen. Het kippenhok deed dienst als tribune voor kijklustigen, die binnen geen plaats meer konden veroveren. In het tuintje lag op een hoop een groote ar- zameling fleschje met urine, H. door zijn patiën ten toegezonden voor onderzoek, maar nooit geo pend. Er waren zelfs nog ongeopende nostnakket jes bij, met fleschjes. Op een dier ongeopende fleschjes prijkte „Hier bij mijne waaters. Als u er in gekeken heeft, zeg mij dan of ik met de pillen door moet gaan." Op de eerste rij van de koopers zat de huishoud ster van H. Sr. en vlak tegenover haar H.'s ge scheiden echtgenoote. Beide partijen hadden haar sympathieën en antipathieën in het vertrek en om elk ongewenscht incident tijdens de ver koop ing te voorkomen, stonden twee agenten in de deuropening geposteerd met het oog op even tualiteiten. De handelszaak met den daaraan verbonden handelsnaam „R. P. L. Haverbock" handel in homioeopathische geneesmiddelen, vkwam apart onder den hamer. Men zou net zoo lang verkoopen, totdat de vordering van 15.000 FEUILLETON. die de gewezen echtgenoote van H. Sr. op dezen doet gelden en haar is toegewezen, uit den inboe del zou zijn opgebracht. Intusschen is er ook nog een ander komen op dagen die zijn rechten wil doen gelden en dat is de staat der Neerlanden. Toen uit de verslagen over de Utrechtsche Rechtbankzitting, waarop de beide heeren H. in hechtenis werden genomen, uitkwam, welk buitengewoon groot inkomen H. Sr. genoot uit zijn „handel in homoeopathische geneesmiddelen", is de Utrechtsche belastingont vanger op het tapijt gekomen, die ontdekte dat H. Sr. in Mei 1928 nog te Utrecht woonachtig was geweest en dus daar nog als belastingplichtige viel te beschouwen over dat dienstjaar. En daar H. zelf geen aangifte voor deze belasting had ge daan, heeft men hem ambtshalve in de belasting aangeslagen en daarbij aangenomen, dat hij wel 150.000 inkomen zou hebben gehad, wat op hem een vordering deed ontstaan van 16.000 aan nog verschuldigde belastinggelden. Ook deze vorde ring is dus nu in geding. De verkooping werd bij gewoond door ambtenaren van den Haagschcn belastingdienst. De indruk van deze en gene was. dat de verkooping van inboedel en handelszaak misschien 10.000 in totaal zou opbrengen. H. Sr. is weder uit het Ziekenhuis terugge bracht naar het Huis van Bewaring, omdat men in het Ziekenhuis in hem niet langer dan een pa tiënt kon zien. H. Jr. is uit do voorloopige hechtenis ontsla gen hij heeft volledig bekend, dat alles in scène was gezet om hem te doen doorgaan als de man die vermogen bezat, en van zijn vader den indruk te wekken, dat deze over geen cent meer te be schikken had. DRINKWATERGEBREK IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen begint groot ge brek aan drinkwater te heerschen. Te Axel wordt het water dat per tank wordt aangevoerd, van gemeentewege langs de huizen verkocht tegen •4 cent per emmer. Dagelijksch wordt ongeveer 10.000 liter verkocht. VAN OPWINDING GESTORVEN. Toen mej. Nefkens, wonende in de Dahliastr. te Stratum bij Eindhoven, door haar buurvrouw werd uitgescholden tijdens een oneenigheid, wond de vrouw zich daarover zoo op, dat zij plot seling ineenzakte, en op de plaats overleed. EEN KOE OP BEZOEK. Terwijl de hudsgenooten naar de kerk warei;, en de vrouw alleen met de kinderen thuis was, kwam een koe die in het weiland graasde het huis van landbouwer J. Claessen te Uden binnen stappen. Het beest wandelde een opkamer bin nen, die aan het einde van de gang is gelegen. De melkproducente heeft daar op echt beestach tige wijze huisgehouden. Niet alleen bleef er zoo goed als geen stuk huisraad heel, doch ten over vloede deed de koe ook nog ietsnou ja, je blijft dan liever uit de buurt. Toen de landbou.- wer thuiskwam, heeft hij met eenige buren het wildgeworden dier na heel wat moeite weer bui len gekregen. No. 33. Van Antwerpen ben ik te voet op reis gegaan, bedelend langs den weg. Hoe het kwam, weet ik niet, want men pleegt anders weinig te geven aan menschen op mijn leeftijd en met mijn voorko men, doch ik vond zooveel deernis, dat ik tenslot te nog een paar suivers overhield en van Givet de reis per spoor kon doen. In den trein had ik natuurlijk in Frankrijk minder te duchten dai op den openbaren weg, waar ik allicht gendar mes had kunnen ontmoeten, die mij naar mijn papieren hadden gevraagd. Ziehier een kort re laas van mijn wedervaren. Gij weet nu meteen hoe het komt, dat ik zoo arm en zoo beroofd schijnt te zijn. En wat denkt ge nu te doen vroeg Bénar- dit met eenige aarzeling. O, wees niet bang, dat ik u lang in den weg zal zijn. Ik wil u ook in geen geval in ongelegen heid brengen. Want gij zoudt werkelijk in moei lijkheden komen, als het in het dorp ruchtbaar werd, dat gij aan een vluchteling uit de galeien een schuilplaats had verleend. Hij zeide dit laatste niet zonder eenige bitter heid. Gelooft ge waarlijk, dat ik aan zoo iets een oogenblik heb gedacht riep Bénardit. Ge zoudt daarin anders geen ongelijk hebben gehad Praat daar niet meer van, Laroque Toen ik u vroeg, wat gij denkt té doen, had ik veeleer het oog op uw middelen van bestaan of liever op uw plannen voor de toekomst. Want ik begrijp heel goed, dat ge niet zoo diom zult zijn, in Frankrijk te willen blijven, na uw vonnis van slechts ander half jaar geleden. Dat zou vroeg of laat uw on dergang zijn Ik zal niet in Frankrijk blijven, maar nog dezen nacht weer vertrekken. Ik wil u alleen vragen want ik ben van alles beroofd, om mij te helpen aan wat betere kleeding en aan wat geldO, 't is niet voor mij, dat ik geld vraag Maar zonder geld en levend van de liefdadigheid zou mijn arme Susanne, bij dit gure winterweer veel te veel te lijden hebben en ik ben zoo bang haar te zien lijden. Wat praat ge toch van Susanne ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Suikerwater tegen maag- en darmzweren. In de derde geneeskundige afdeeiiug van prof. dr. Julius Bauer van de Weensche Kliniek heelt dr. Georg Recht, naar de „Neue Freie Presse" me dedeelt, een nieuwe behandeling van maagzwe ren en zweren van den twaalfvingerigen darm gevonden, die verbijsterend eenvoudig is en toch treffende en duurzaam gunstige uitkomsten op levert. Zij bestaat in niets anders dan in toedie ning van gewoon suikerwater. Twee- of driemaal daags moeten de patiënten een kwart liter water, thee of melk drinken, waarin 50 tot 80 gram sui ker is opgelost. De suikeroplossing moet zoo snel mogelijk, ongeveer binnen een kwartier, opge dronken worden en wel een half tot een heel uur voor de gewone aanvallen van pijn. Meestal dus vóór den maaltijd wanneer de pijn 's nachts opkomt, vóór het naar bed gaan bij zweren van den twaalfvingerigen darm na den maaltijd. Bij de patiënten van de polikliniek werd tij dens de suiker waterkuur elke andere behande ling nagelaten. De patiënten kunnen gewoon voed sel gebruiken, hun beroep uitoefenen en hun ge wone levenswijze voorzetten. Zeer snel blijft de pijn al weg. Men moet de kuur liefst volhouden tot de pijnen geheel verdwenen zijn. In dc meeste gevallen blijkt het succes reeds na twee of drie dagen, dikwijls echter reeds na de derde dosis. Hebben de patiënten een afkeer van suiker, dan worden eerst kleine en daarna steeds stijgende hoeveelheden suikerwater toegediend. De gunsti ge uitwerking blijkt niet alleen uit het wegblij ven van ondraaglijke pijnen, maar ook het che mische proces en de Röntgen-foto van de maag Dr. Recht verklaart de goede uitkomsten uit een insuline-werking. Reeds vroeger was de gun stige invloed van insuline op maag- en darmzwe ren bekend. Het werkt de factoren, die zulke zwe ren doen ontstaan, tegen. Het gebruik van groo te hoeveelheden suiker zet de alvlecschklier tot sterker werkzaamheid aan en er komt daardoor insuline vrij. De ruime toedoening van suiker dwingt het lichaam in zekeren zin zijn eigen ge neesmiddel tegen maagzweren in voldoende hoe veelheid te bereiden. Een analogie hierover is te vindon in de door prof. Falta aangegeven mestkuur met insuline en het tegelijkertijd toegediende suiker-ontbijt. Na tuurlijk is ook bij deze eenvoudige kuurde con trole van den dokter noodig. BUITENLAND. IEDEREEN MOET STRAATMAKER ZIJN. In Turkije houdt men van radicale maatrege len. Thans is een wet in voorbereiding, waarbij alle mannelijke bewoners van 18 tot 60 jaar ver plicht worden, elke week vier uur mee te werken aan straataanleg en straatherstel. Vrij van dit werk zijn alleen zieken, vaders van ten minste vijf kinderen en actieve militairen. Men kan zich echter vrijkoopen door belating van 8 Turksche ponden. Op die manier zal de straatmakerij geen geld aan de publieke kassen kosten. KOUDE IN AMERIKA. New York, 4 Juni. Sedert het bestaan van het Meteorologisch Bureau is het gisteren de koudste dag in Juni geweest. In de omgeving van Boston, waar 3 dagen ge leden verscheiden personen tengevolge van een hittegolf overleden, is gisteren sneeuw gevallen. Van allerlei plaatsen meldt men vorst. DE WAARDE VAN EEN OOG In gezelschap van een familielid reed een 20- jarig meisje per auto op den weg naar Esneux in de Belgische Ardennen toen zij plotseling in bot sing kwam met een andere auto. Het meisje ver loor bij de botsing een oog. Het onderzoek wees uit, dat de schuld van het ongeval neerkwam op den chauffeur van de laatstgenoemde auto. Deze werd veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf en tot het betalen van een schadevergoeding van 300.000 francs voor het verloren oog. MODE EN TUBERCULOSE. Op het congres van de nationale vereeniging tegen de tuberculose in de Vereenigde Staten, dat thans te Atlantic-city vergadert, is een rap port. goedgekeurd, waarin wordt vastgesteld, dat de tuberculose tweemaal zooveel meisjes dan jongens ton grave sleept. De artsen verklaren eenparig, dat deze ziekte bij de meisjes van 14 tot 19 jaren vooral wordt veroorzaakt door het liongerrequiem, dat velen zich opleggen om ma ger te worden en een slanke taille te verkrijgen. DE SLAGERS EN DE „SLANKE LIJN." De Brandenburgsche slagers hebben hun con gres te Potsdam gehouden en daarop steen er. been geklaagd over de mode van de slanke lijn. Sedert de dames rank en slank willen zijn, eten ze geen vet meer en zoo is varkensreuzel zoo goed als onverkoopbaar en gaat eenvoudig naar de zeepfabrieken. (Terwijl men vroeger graag vet varkensvleesch at, wordt thans ieder griezeltje vet weggesneden en ltoopen de dames geen vleesch meer, waar een wit randje aan zit. De Duitsche vrouwen doen n.1. niet mee aan de van Parijs uitgaande nieuwe mode van „volslank" en terwijl aan de Seine de magere mannequins en balletgirls bij honderden worden opgezegd, blijven de vrouwen aan de Spree bij de slanke gestalte. Dit is een groot nadeel voor de slagers. Overigens niet voor de slagers alleen. Ook in café en banketbakkersbedrijven heeft men tot zijn spijt mioeten vaststellen, dat de dames mati ger zijn geworden. Een bekende banketbakkerij, die vroeger met een personeel van 32 konnen werkte, heeft er nu nog maar acht. Slagroom, vanille-ijs, taarten en meelspijzen worden uit den booze geacht en een bekend café heeft mede gedeeld, dat de consumptie aan varkensvleesch, soepen, meelspijzen enz. in vergelijking met den tijd voor den oorlog met 50 pCt. is gedaald. DE UITBARSTING VAN DE VESUVIUS. De hevigste sedert 1810. De Vesuvius stoot thans ook asch, rook, stee- nen en vlammen uit. Volgens deskundigen is reeds bijna 10.000.000 Maar hebt ge dan niet begrepen, dat ik hier mijn kind kom halen Uw kind. Wilt ge haar dan van ons wegne men JaVerwondert u dat zoo Is het niet mijn recht Uw recht Wat spreekt ge nog van recht Bij wien zo-udt gij dat recht kunnen laten gelden" Heeft uw vonnis u niet uit de wereld gebannen, u niet buitengesloten van de maatschappij en van de wet Niet meer vragend, doch nu hevig verschrikt en aangedaan, zagen mijnheer en mevrouw Bé nardit elkander aan. Zij hadden Susanne leeren liefhebben als hun kind en hun berooven van haar bijzijn, ware hun hart een diepe wonde toebrengen. Ik kan niet langer zonder Susanne leven zei Roger. Susanne blijft bij ons. Hier vindt zij rust, vrede en geluk. Kunt gij haar dat alles geven Ik zal daar mijn best voor doen. Ik ben nog jonig en sterk. Het leven is voor mij nog niet afge sloten. Maar er is nog iets anders, dat zij hier v^indt en dat gij haar nooit kunt teruggeven. En dat is een geachte vlekkelooze naam. Ja, ik ben veroordeeld, oom, maar onschul dig Datzelfde had Bénardit altijd gezegd, altijd ge loofd, en toch maakte hij op dit oogenblik een be weging, die twijfel verried. Dat was wreed. Schuldig of niet, zei hij, uw naam is onteerd! Roger boog het hoofd en bleef een tijd lang in zwijgend nadenken verzonken. Ik begrijn. zei hij eindelijk, ik begrijp wel waarom gij Susanne bij u wilt houden O, ik acht u daarom des te meer Maar mijn dochtertje is mijn eenige blijdschap, mijn eenige hoop, de eeni ge hoop, die mij weer met het leven kan verzoe nen. Ik heb haar noodig. Ik wil haar hebben. Maar ik verlang tevens, dat gij beiden omtrent mij ver zekerd zult zijn. Ge moet de innige overtuiging haar van mijn vaderlijke liefde verwijderd te houden. Luistert En in het kort, in slechts enkele woorden, docli die den onmiskenbaren stempel der 'waarheid droegen, vertelde hij het geheim van zijn leven, dat ons bekend is. Hij verzweeg daarbij niets, om zijn kind terug te krijgen. Zonder hem ook maar een enkele maal in de rede te vallen, bleven mijnheer en mevrouw Bénardit naar hem luisteren. Het was een ver schrikkelijke bekentenis, die zij aanhoorden. Maar alles sloot zoo juist, het eerie feit volgde zoo logisch op het andere, dat het hun zelfs niet in de gedachte kwam, dat Roger kon liegen en alles slechts had verzonnen om hun een rad voor de oogen te draaien. Toen hij met zijn verhaal ge reed was, slaakte man en vrouw een zucht. Ge hebt het recht Susanne mee te nemen verklaarde oom Bénardit, onder het wegpinken van een traan. Hij en zijn vrouw zagen het beiden maar al te goed in, dat zij den man die reeds zoo diep onge lukkig was, niet de eenige vreugde zijns levens mochten onthouden, het eenige lichtstraaltje, dat den donkere nacht van zijn wanhoop zou kun nen verhelderen. Bénardit mompelde daarbij hah luid Maar de schuldige, de ware schuldige wie kan dat zijn Hebt ge daar nooit aan gedacht Laroque 't Kan toch die vrouw zelf niet wezen? Vraagt ge mij of ik daar wel eens aan ge dacht heb, oom zei Laroque bitter. Ik kan u verzekeren, dat er geen dag omgaat, dat ik er niet aan denk, waarop ik niet bij mijzelf dat raad sel tracht op te lossen. Maar die vrouw, Laroque, die vrouw Ik wil u niet ontkennen, dat ik aan haar ook heb gedacht, maar zij kan het niet zijn geweest. Hoe zij de misdaad bedreven hebben Alleen Met een medeplichtige Om te stelen Om zich te wreken Neen, dat is onmogelijk. Ik beschouw het als een dwaasheid en als tijdverlies In die richting te willen zoeken. Ja, ge kunt gelijk hebben, stemde oom Bé- hebben dat ge, als ge mij 't kind teruggeeft, hel nardit toe. Maar wat moeten we doen niet afstaat aan een moordenaar, aan een dief Er is een bekentenis, die ik niet aan den rechter van instructie, aan den president en allerminst aan Lucien de Noirville heb willen doen, en toch zou die bekentenis mij gered hebben. De eer ver bood mij te spreken. Maar aan u wil ik alles open hartig vertellen, opdat ge mij Susanne medegeefl. opdat ge leert inzien, dat ik nog altijd het recht heb, haar op te eischen, en dat het u niet toekomt Alles afwachten van den tijd meende Roger Daar het haardvuur verflauwde, stond tante Bénardit op w,ierp er een paar hakkebosjes bij, waardoor het weder helder begon op te vlammen. Het sloeg twaalf uur op de pendule. Oom, zei Roger, het zal het best zijn, dat ik voor het aanbreken van den dag op reis ga. Om twee uur vannacht gaat er van hier een trein naar Givet en Brussel. Dien wil ik nemen met Susanne. Dan al, mompelde mevrouw Bénardit. En zij wischte tersluiks hoor oogen af. Ja, het moet, zei Laroque zacht, vergeef mij het verdriet, dat ik u aandoe. 't Is goed, zei oom, ge kunt doen zooals ge verkiest en daar ge toch weg moet, is het mis schien maar beter, om niet lang te wachten. Ik zou er wanhopig onder zijn voor u, wees daar van verzekerd als u ecnig ongeluk overkwam maar ge kunt niet zoo van alles ontbloot vertrek ken. Laat mij even voor wat andere kleederen zorgen. Hij begaf zich naar zijn kamer, die boven de huiskamer lag en men hoorde hem daar geduren de enkele minuten op en neer gaan. Mevrouw Bénardit en Roger zaten stilzwijgend bij het knap pond haardvuur. En oom kwam weder naar beneden. Hij wierp een flanellen hemd op een stoel, een winterpantalon, een jas en een vest, een dikke overjas met bont gevoerd, alsmede een bonten muts, zooals hij zelf droeg. Dat alles past u misschien niet zoo heel goed want ge zijt wat zwaarder dan ik, maar we zijn vrijwel van dezelfde lengte, en wat aan uw toi let ontbreken mocht, kan in elk geval onder dc ruime overjas verborgen worden. In den zak van de pantalon zult ge een beurs vinden met een paar honderd francs aan gioudgeld en in den bin nenzak van de jas heb ik een portefeuille gedaan met Maar oom Ja, mijn jongen, ik wil u niet met leege han den laten gaan en gelukkig verkeer ik, die voor geen kinderen te zorgen heb, in goede omstandig heden. In de portefeuille, zeg ik, zult ge zeven biljetten vinden van duizend francs en tien van honderd francs, zoodat ge niet zoo dadelijk het groote geld behoeft te wisselen en zoodoende niet de aandacht op uw persoon te vestigen. Maar oom, 't is te veel, veel te veel. Neen, 't is zelfs niet genoeg, want ik wil niet, dat Susanne gebrek zal lijden, hoort ge Ik heb op dit oogenblik geen geld meer in huis, maar als ge weder in Amerika zijt en iemands hulp noodig hebt denk dan in de eerste plaats aan mij; schrijf me en per keerende post zend ik u, wat ge mij vraagt. Belooft ge mij dat Oom, wat zijt ge goed Hoeveel dank ben ik u niet verschuldigd Belooft ge het mij herhaalde de grijsaard met aandrang. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1