ZACHT MANUFACTUREN Magazijn Je Ster" ROODE POOL 65 cl GELE POOL 55 cl koopt men het best in PER HALF POND. OP DS TONG IN PRIJS U niet tfeteSe-f" m3 lava uitgestort. De lavastroom heeft een leng te van 5 km. Volgens prof. Maladra is deze eruptie van de Vesuvius de hevigste sedert 1810. Er zijn reeds enkele slachtoffers. Behalve eenige studenten, die voor een plotse linge explosie de vlucht moesten nemen, waarbij verscheidene gekwetst werden en thans in het hospitaalverpleegd worden, is een oude man. die zijn huis niet wilde verlaten, overleden door een hartverlamming ten gevolge van de buitengewo ne hitte. Een streng verbod is uitgevaardigd te gen het betredenvan de gevaarlijke zone of het stijgen naar het observatorium. Verschillende boeren weigeren hun woningen te verlaten en moeten door de militairen met geweld verwijderd worden. Zoo moest o.a. een vrouw worden weggedragen, die beweerde, dat haar vader, die bij een vorige uitbarsting van den Vesuvius om het leven was gekomen, een testa ment had nagelaten, waarin hij zijn nakomelin gen verbood om in geval van een nieuwe uitbars ting hun huis te verlaten. Deze uitbarsting van den Vesuvius verschilt in zooverre van die van den Etna, dat de Vesuvius thans behalve lavastroomen ook asch, rook cn vlammen uit den hoofdkrater stoot, Steenen en asch worden tot een hoogte van 800 m de lucht in geslingerd. DE „ZUIVERING" VAN DE „PARTIJ." Van tijd tot tijd wordt er in Rusland een zui vering gehouden, waarbij olie leden der regee- rende partij, die de leiding der partij om de een of andere reden ongewenscht vindt, uit de partij gezet te worden. Dit jaar heeft Stalin besloten een groote schoonmaak te houden, in de hoop op deze wijze allen uit de partij te kunnen zetten, die deel hebben genomen aan de oppositie-groe pen of die er deel aan zouden kunnen nemen alleen zij, die onder alle omstandigheden aan de leiding trouw waren gebleven, moeten gehand haafd worden. Speciale commissies, door Stalin en zijn trawanten benoemd, onderwerpen '-11c leden aan een verhoor, waarbij het geheele ver leden van ieder hunner, zijn afkomst, de sociale positie en het gedrag van de ouders en de overi ge familieleden enz. onderzocht worden. Wie uit de partij gezet wordt, verliest tegelijkertijd zijn betrekking, zoodat het een levensquaestie wordt. Bovendien is iemand, die geroyeerd is. een paria, staat hij in sommige opzichten op een nog lagere trap dan de „bourgeois", wordt hij als in politiek opzicht verdacht beschouwd. De Sovjet-bladen geven uitvoerige beschrijvin gen van den gang der „zuivering" en van de on telbare misbruiken, die daarbij plaats vinden of ontdekt worden. Natuurlijk moeten de bladen de zuivering goedkeuren en als het middel tot den opbouw van het socialisme voorstellen. PROVINCIAAL NIEUWS. GROOTE FOKVEEDAG TE HOORN IN 1930. In 1930 zal te Hoorn een groote fokveedag wor den gehouden. De gemeente Hoorn stelt daarvoor 4000 gld. beschikbaar. NIEUWE NIEDORP. Door de zoetfabriek „Nooit Gedacht te 't Veld clhier wordt over de maand April uitbetaald 6.64 per 100 Kg. of 6.84 per 100 Liter. BERGEN. Van een kastanjeboom bij café „De Oude Prins" is een groote tak naar beneden ge komen, tengevolge waarvan een straatlantaarn geheel vernield werd. 's Morgens vroeg werd een en ander van ge meentewege opgeruimd, terwijl tevens een onder zoek naar den toestand van den boom werd in gesteld. Verschillende boomen toch vertoonen hier en daar scheuren, hetgeen veroorzaakt schijnt te zijn door den strengen vorst. HEILOO. Een bewijs van den gestadigen groei onzer gemeente is het veelvuldig bouwen van woonhuizen. In de maand Mei zijn 27 woonhui zen gebouwd, terwijl men thans nog onvermin derd voortgaat. Het zijn allen eenvoudige woon huizen, villa-bouw komt hier zoo goed als niet voor. DE URKER VISSCHERSVLOOT EN DE SCHEPENWET. Een buitengewone zaak van bijzonder belang voor de Urker visschersvloot heeft zich Woens dagmiddag voor het Kantongerecht te Hoorn voorgedaan. Daar stond terecht een 30-jarige schipper te Urk, .wien ten laste w >s gelegd, dat hij >op 23 Maart van dit jaar, als schipper van den Urker botter „U.K. 185", genaamd „Jonge Frederik" het schip buitengaats had gebracht en buitenom was gevaren van IJmuiden naar Nieu wediep zonder dat het schip voldeed aan de ei- schen van de Schepenwet en niettegenstaande 't op 18 Maart d.a.v. door den expert van de scheepvaart, den heer Spoelman was aangehou den en gewaarschuwd, dat een certificaat van deugdelijkheid noodzakelijk was. Op een vraag van den kantonrechter, of verd. meende, dat zijn schip niet onder de wet viel, antwoordde deze, dat geen van de 140 Urker bot ters een certificaat van deugdelijkheid had en dat hij niet de eerste wilde zijn, die zich aan de wettelijke voorschriften onderwierp. Het was niet alleen de aanschaffing van de noodige red dingsgordels en vuurpijlen, die voor hem een be zwaar was, maar de vierjaarlijksche inspectie met de daaraan verbonden kosten en moeite ga ven den doorslag. 1 Uit de getuigenverklaring van den adj. insp. van de scheepvaart te IJmuiden, den heer Oud, bleek, dat hier onwil in het spel was. Er was met de Schippersvereeniging reeds meermalen geconfereerd .Op die botters, die alleen in de Zui derzee vischten, had de Schepenwet geen vat. maar in verband met het voortdurend grooter worden der botters en de aanschaffing van groo tere motoren, een gevolg van het uitoefenen der uischvangst in de Noordzee, werd de toepassing van de wet hoe langer hoe noodzakelijker. Niet tegenstaande er bij de bouw van het schip al op gewezen was, dat deze botter in aanmerking zou komen voor 'n certificaat van deugdelijkheid met de daaraan verbonden eischen en ondanks vele waarschuwingen was verd. in gebreke ge bleven aan de wet te voldoen, daarmee eigen vc' ligheid en die van anderen in gevaar brengend. Het O.M. eischte f 20 boete. De kantonrechter, die een nadere uitlegging van den Schepenwet gaf, deelde mee, dat de we' hem feitelijk alleen veroorloofde een hechtenis straf te geven van ten hoogste een jaar. Echter zou hij dezen keer nog met een geldboete van f 20 volstaan. BROEK OP LANGENDIJK. Woensdagmid dag had op den weg van H.-Hugowaard naar Broek op Langendijk een ongeval plaats, dat naar omstandigheden goed is afgeloopen. Toen dr. Verdonk, met echtgenoote en zoon van een autorit huiswaarts keerden, wenschtte de bestuurder van een achter hen aan komende auto te passeeren. Daar de weg zeer smal is ter plaatse, geraakte de auto van dr. Verdonk hier door op den berm van den weg aan den ring- slootkant, wat tengevolge had, dat de wagen kantelde. Daar de auto in den kant bleef hangen konden de inzittenden zich spoedig uit hun be narden toestand verlossen en vonden er dus- geen persoonlijke ongelukken plaats. Een inmid dels ontboden kraanwagen van den heer Met uit Alkmaar had de auto weer spoedig op den beganen grond, waarbij bleek, dat deze geen noe menswaardige beschadiging had ondervonden BINNENL. NIEUWS. DE SCHEVENINGSCHE STAKING Het conflict in het Scheveningsclie visscherij- bedrijf verscherpt. De staking onder de Scheve- ningsche haringvisschers heeft thans een geheel ander aanzien gekregen. Met alle gemoedelijk heid is het thans gedaan; het gaat nu hard te gen hard. De reeders wijzen er op, dat de bonden hoege naamd niets hebben laten vallen en ook met be trekking tot 'n klein verschil niet wenschen te gemoet te komen. In reederskringen bereidt men zich voor op een langdurige staking, die verscherping van 't conflict met zich zal brengen. Het schijnt thans uitgesloten te zijn, dat de schippers nog aan het werk zullen gaan Gisterochtend is een aanvang gemaakt met 't bergen van netten en zeilen. De reeders moesten zelf deze werkzaamheden verrichten, omdat zij zeer weinig medewerking hadden. Slechts wer den zij geholpen door een paar plaatsknechten en zeilmakers. Deze laatsten hebben gistermid dag het werk niet hervat, omdat zij door de sta kers, die in grooten getale kwamen opdagen, werden tegengehouden. Het haventerrein was geheel door de politie afgezet. Het bestuur van de schippersvereeniging is gisterochtend op bezoek geweest bij de staking? leiding en tracht bemiddelend op te treden. Van deze bemiddeling wordt geen resultaat ver wacht. „ANDERSDENKENDE AUTO"IN EEN DRENTSCH DORP. Dezer dagen stond, naar „Het Vad." meldt, in een Drentsch dorp de propaganda-auto der Li berale Staatspartij stil voor een bijzondere school. Het was het speelkwartier. De kinderen liepen vol nieuwsgierigheid op de auto toe en vroegen aan den inzitter „ook zoo'n papiertje." Ze kregen dit, maar even later kwam de on derwijzer naar buiten en dreef de kinderen de school in. Den volgenden dag kwam de auto der Libera le Staatspartij weer in dit dorp. De inzittende informeerde eens en toen werd hem vertelt, dat de kinderen, die „ook zoo'n papiertje" in hun bezit hadden gehad, honderd strafregels hadden moeten schrijven Ik mag niet van de speel plaats loopen om naar een andersdenkende au to te kijken. SLECHT UITWIJKEN. Een fietsende vronw aangereden en ernstig gewond. Een ernstig ongeval is gebeurd op den Rijks straatweg Woudenberg-Zeist, nabij het Hotel de Pyramide, als gevolg van het niet in acht nemen van de regels van het verkeer, meldt de „Tel.' Vier verpleegsters reden uit de richting Zeist per rijwiel naast elkander op het rijwielpad vai. don rijksstraatweg en bleven aldus rijden, on danks het feit, dat achter haar een auto en vóói haar andere fietsiers naderden. Deze laatsten een man en een vrouw, verlieten het rijwielpad, om geheel rechts van den straatweg de verpleeg sters te ontwijken, doch als gevolg daarvan werd de vrouw door de eveneens wijkende auto aan gereden en ernstig verwond. Na verbonden te zijn, is zij onmiddellijk naar haar woonplaats Lunteren vervoerd. De rijkspolitie heeft proces verbaal opgemaakt. AVONTURIERS. Met een pak bankbiljetten op stap. Aan de Belgische grens onder Nispen-Esschen zijn Woensdag twee 18-jarige Haagsche jongens die via Roosendaal-Nispen, naar Antwerpen wilden „eclipseeren" aangehouden, meldt de ,.Msb." De eene was bij de Incasso-bank te Den Haag als wissellooper in betrekking. Hij had kans gezien zich een aanzienlijk bedrag aan bank biljetten te verschaffen. Zijn vriend ging met zijn „rijken" kameraad mee naar België en ont liep het ouderlijk huis. Niets kwaads vermoedend, kwamen de jon gens aanwandelen en stapten in de armen dei politie. Bij den wissellooper kwam een heele bundel bankbiljetten te voorschijn, waarna hij een volledige bekentenis aflegde. Zij zijn naar de Residentie op transport gesteld. ANNA PAULOWNA. IN ANDERE HANDEN. Naar we vernemen heeft de Heer Jb. Stammes zijn boerenhofstede aan den Veerweg met bijbehoorende landerijen verkocht aan den thuis reeds zijnde bewoonder denuleer E. van der Horst. ZWEMMEN. Maandag zal, zooals we hebben vernemen, hel zwembad officieel worden geo pend. Het bad heeft een groote verbetering on dergaan, waar er ongeveer 300 M3 rivierzand in is verwerkt. Wij hopen, dat het afdoende zal zijn, en men van de modder nu geen last meer zal hebben. „Huiszorg." Dinsdagavond j.1. werd door de Vereeniging „Huiszorg" een algcmccne verga dering op de liovenzaal van Veerborg gehouden. Qfi^pkomst was niet bijzonder groot. Nadat de voorzitter, de heer C. Keijzer de ver gadering met 'n hartelijk welkomstwoord had geopend, werden door den secretaris, den heer A. Kramer de notulen gelezen en deze vervol gens onveranderd, onder dankzegging voor de miste weergave, goedgekeurd. Bij de voorlezing van de ingekomen stukken bleek, dat deze bevatten berichten van verhiii dering tot het bijwonen der vergadering. De secretaris bracht thans ton gehoore het •aarverslag, dat keurig was s mcngcsteld on de werking der vereeniging releveerde vanaf 1 Ja nuari 1928 tot 1 Januari 1929. Wij stippen hier uit aan, dat het bestuur thans weder volledjg is Dat het ledental met 32 is gestegen; op 1 Jan 1928 waren er 473 en rp 1 Jan. 1929 505. In dat tijdvak werd vanwege „Huiszorg" in 39 gezin nen hulp verleend, in vele gezinnen echter van te langdurigen aard. Na ingewonnen advies van den geneeskundig adviseur werd besloten de hulptijd van 3 maanden op 2 maanden terug te brengen. Hierna doet de penningmeesteres, Mevr. Faa- se, rekening en verantwoording. De bescheiden werden gecontroleerd door Mevr. Swiers en den heer Schouwvlieger. De heer Schouwvlieger bracht rapport uit, verklaarde de administratie keurig in orde te hebben bevonden en adviseer de tot goedkeuring. Do rekening werd alzoo vastgesteld en aan Mevr. Faase door den voorzitter hartelijk dank gebracht voor finacieel beleid en tevens aan Mevr. Swiers en den heer Schouwvlieger voor hun gedaan onderzoek De begrooting voor 1929 werd vervolgens vast gesteld in ontvang en uitgaaf op f 2454.14. Na eenige bespre.king werd besloten dit jaer 'n verloting ten bate der kas te houden. Bereids werd hiervoor reeds door firma Gebr. Kos een trapnaaimachine desponibel gesteld. Vervolgens bad bestuursverkiezing plaats en werden alle leden herkozen. Nadat hij de rondvraag nog eenige huislioiule lijko zaken werden besproken, werd de vergade ring met 'n hartelijk woord van dank voor de ge zellige besprekingen gesloten. Schoolfeestvergadering. Op de gehouden ver gadering van de schoolfeestvereeniging werd, waar de heer D. Stammes niet langer als voorzitter wenschte te fungeeren, de heer G. C. van Balen Blanken tot voorzitter gekozen. In verband met het groote aantal kinderen werd besloten dat dit jaar de 2e klassen naar Huisduinen gaan, dat zijn er ongeveer 100; de 7e klasse naar Amsterdam en de overigen naar Sclioorl en Bergen. De reis naar Huisduinen zal onder hoofdleiding van den lieer Raap staan en die naar Amsterdam onder hoofdleiding van den heer Kromcr. Het schoolfeest werd vastge steld op Wcensdag 19 Juni. Buiten het onderwijzend personeel werden als commissieleden gekozen de heeren C. v.d. Lin den, P. Wiésekerke, H. Jonker, C. Brugman, A. Dekker, G. C. van Balen Blanken, Jb. Linden- bergb, J. Muntjewerf en M. de Graaf. Auto-ongeluk. Hedenmorgen geraakte de bloe mist S. uit Z.H. met zijn luxe auto, doordat hij met groote snelheid een andere wagen passeer de, zijn stuur kwijt en duikelde met wagen en al in de Molenvaart. De heer S. wist zich weder op het droge te werken, zonder letsel te hebben bekomen. Voor de auto werd de garagehouder Jonker opgebeld, aan wien het gelukte na eeni- gen tijd de koppige wagen op den wal te bren gen. Aan C. J. IJ. van den Berg, dienstplichtige der lichting 1929 is met ingang van 3 Juni 1929 voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Bij den heer H. P. Jacobi, Lagcdijk, is een blauwe postduif aan komen vliegen, ringnum- mesr 14406=3.22 E en 493 F 2a. BREEZAND. Aan den timmerman J. Hoep is door den Hoofdinspecteur van den Arbeid ver gunning verleend om van 3 tot en met 29 Juni arbeid te laten verrichten in zijn timmermans onderneming door 8 mannen van 18 j,ar of ou der en 2 jongens van 16 tot 17 jaar, gedurende 9vè uur per dag en 53 uur per week. BREEZANDmNIEUWS. Zondag a.s. nam. 2 uur zal Breezand I een wedstrijd spelen tegen D.T.S. van Oudkarspel. Dit is een wedstrijd om het „Gouden Kruis", waarin B. nog mededingt, dank zij haar gelijk spel in Bergen. D.T.S. is een zeei bekende en sportieve ploeg. Zij is dit jaar kam pioen 1ste klasse N.II.V.B. en komt dus het vol gende seizoen uit in de 4de kl. N.V.B. Vanwege den Bond worden wij nogal karig bedeeld met wedstrijden, daarom hopen we, dat er voor deze wedstrijd veel belangstelling z>1 zijn. Ter verduidelijking dit nog: dat het gouden kiuis is uitgeloofd door den N.H.V.B. en tus- schen die clubs verspeeld wordt, die daarvoor inschrijven het moet driemaal in 't geheel of tweemaal achter elkaar gewonnen zijn, wil het eigendom blijven. D.T.S. is thans houder van het kleinood. Op Woensdagavond 12 Juni 8 uur Ji) er een wedstrijd M.U.Z.-elftal-Breezand I (Nearrlaag wedstrijden der M.U.Z.) op liet Bree- zandterrein. Den uitslag der gehouden aanbesteding van het maken van een dijk om de door de ijsclub „Voorwaarts" in de Oeversche Koog aangekochte landerijen voor een eventueel tc maken ijsbaan is als volgt 1 de heer J. Nijhof voor 1899.-, 2. de heer A. Doves voor 1895.-, 3 de heer E. Kuiper voor 1615.-. De raming was 1300.-. Gunning voorloopig aangehouden. Druk bezoek. J.1. Dinsdag werden de werken der sluisbouw Mtpij. „Trio" te Den Oever door ongeveer 300 personen bezocht, waarvan het m< erondcol bestond uit Hcllandsehc Ingenieurs. Met het oog op dit bezoek was het schaftuur .crzet, om tijdens liet bezoek het werk in volle omvang de bezoekers te laten zien. Openluchfmeefing S.D.A.P. Zondagmiddag a.s. te 3 uur houdt de S. D. A. P. een groote openlucht meeting op het terrein van Jb. Bruul te ll.hoef. Sprekers zijn M. A. Reinalda van Haarlem en A. de Vries van Zaandam. Medewerking ver leent het Heldersch Fanfarecorps. Zie adv. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum Postmerk. Beste Harm Ik laat je bij deze wete, alsdat ik on m'n Mie in de blakenste welstand verkeere en hopen van jutiie 't zelfde. Het was voor ons 'n heele op luchting, dat de „Crum-historie" is uitgevochten met 'n 30 overwinning voor Crum's tegenpar tij, al zit Crums' nachtmerrie, z'n voorspelde roof- en inbraakpartijën m'n Mie nog als een schrik in de becnc. En waar 't hart vol van is, loopt ook haar liefelijke mond over. Ik kan niks zeggen of 't is: „hou je revolversnave] dicht", of „steek je inbrekershanden in je zak"! Nou, je begrijpe zulke spreekwoorden waaien hier in de Polder van de een naar de ander over. Dat is nou de nasleep van Crum's nachtmerrie En weet je wat nou ook erg cp de zenuwen werkt, en of 't lijkt, dat hier alle nachte gauw dieven ant 't werk zijn: dat verkiezingswerk hier na middernacht, dat je zou bijna donke, dat 't geen daglicht kan verdrnge. 'n Mirakel is het Na klokke twaalf, als je ie nachtrust er an opof fere wil en 's luistere dan hoor je de ijverige par tijmensche strijden en draven en met stijfsel- pot en papieren klimmen in palen en boomen, dat. je zou denke dat er een heel leger apen uit „Artus" naar de Polder was overgekomen. Ge lukkig, 't. zijn maar onschuldige verkiezingsij- veraars die voor hun zoo vurig verlangde candi- daat zeker wel tot het haantje van de toren zou- ën willen klimmen Juist op tijd zal hier het zwembad worden ge opend, opdat al te verkiezingsvurigen zich hier kunnen bekoelen. M'n Mie had nog 'n mooie mop op 't zwembad. Ja, jong, dié is handig. Ze zei tegen me: „Zeg Teun, weet jij welke overeen komst er is tusschen ons Poldcrsch zwembad en de Schager Muziektuin Wel nee, zeg i k. „Wel nou zegt ze: „je kunt in beiden 'n bad ne men, want Zondag nog is in Schagen 't heele concert verregend, en beiden slaan ze 'n gat in de gemeentekas met hun „duitentekort! (In Schagen zai dat maar even 1000 pop beïoopen Ja, zeg ik, lieve Mie, iedere gemente heb zoo z'n kunst, vermaak cn liefhebberij, maar 't slot van 't liedje js in den regel huile „Alles wat huilt" zegt Mie, „maar onze Benema niet Zelfs toen ie met Pinkster in Bergen mot z'n auto verongelukte on de vischjes an de ruite hinge, en de haren van Han en z'n vrinden met dopjes kroos waren versierd ,was 't eerste wat Han's trawanten riepen „Hatsee Benemaatje., smak - smak - smak we hebben an de kikkers lak. En even welgemutst arriveerden ze weer in de Polder terug. Nou, 't beste, TEUN. PREDIKBEURTEN. 11ERV. GEM. Den Oever Kapel 10 u. de heer J. K. Lofvers. Cand. t.d. H. D. Dienst voor Zuiderzeewerkers. Oosterland nain.»half drie Ds .Van Beek. DOOl'öUEZ. GEM. H.-hoef voorm. half elf Ds. P. J. Smidts, Helder. EVANGELISATIE II hoef v.in 10 uur de Heer J. Bosma. Geref. Kerk Beltstraat. 9 Juni 'smorgens 10 u. Eerw. lieer II. J. Winter Beroepen Cand. t.d. H. D. Zuiderzeew. Don Oever 's Middags 3 uur dezelfde. Busdienst vanaf Den Oever. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 6 Juni 1929. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 4 Paarden 150 a 250 6 Stieren 140 a 475 24 Geldekoeien (mag.) 180 a 310 67 Geldekoei- en (vette) 250 a 465 50 Kalf koeien 220 a 360; IC Pinken 70 a 150 135 Nuchtere kalveren 13 a 28 110 Overhouders 34 a 45 550 Lamme ren 14 a 24 8 Bokken en Geiten 6 a 12 56 Varkens (vette) per Kg. 0.64 a 0.87 141 Biggen 20 a 33 10 Konijnen 0.50 a 3 68 Kippen 1 a 2.50 8 Eenden 0.75 a 1 61 Kg. boter 1.80 a 2 per Kg. E1ERVEILING, SCHAGEN, 6 Juni 1929. cn Aangevoerd 120374 Kipeieren. Prijs 52-54 Kg. 5.10 55-57 Kg. 5.20 a 5.50 58-60 Kg. J 5.50 tï 5.90 61-63 Kg. 5.70 a 6.10 G4-67 Kg. 6.10 5 6.40 Ongewogen wit 5 a 5.80 Bruin 5.80 a 6.20. Gemiddeld 5.30. 13209 Ecndeieren f 4.9Ó a 5.00 73 Kalkoeneie ren 8.30. EI ER VEILING, HELDER 6 Juni 1929. Aange veerd 12967 Kipeieren. Prijzen Bruin 5.70 a 6.40 Wit 5.20 a 6.10 476 Eendeieren 4 a 4.80. GEMEENTE WIERINGEN. Vanwaar kwam zij Maandagmiddag heett de heer J. H. te Den Oever een postduif gevan gen met een ring om haar poot gemerkt: 9040 N 6, 29. Spoorstr. 46-48 Den Helder

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2