J. fi. Um TABAK E2RL00S. 20e Jaargang. Vrijdag 14 Juni 1929. No. 44. :i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR l|jj||§) WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw J. R. KHUSS Laat 125 - ALKMAAR. ma ihii i s H WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippoly tushoel Wlerlnnen. Telefoon Intercomm. No IS. een waarborg voor de kwaliteit. BINNENL. NIEUWS. SPEENHOFF NAAR AMERIKA. De heer J. H. Speenhoff en echtgenoote heb ben, naar de „O. H. Crt." meldt, van de directie van de Holland-Ameiikalijn een uiincodiging ontvangen om een reis mee te maken met de „Statendam", die op 19 Juli uit Rotterdam ver trekt. Het echtpaar zal eerste klasse reiz n. Op de boot zal de heer Speenhoff voor de gas ten optreden. Het ligt in zijn bedoeling cu dag boek over het schip, de reis en de passagiers aan te leggen. Voorts is het echtpaar uitgenoodigd door de directie van het Manger-hotel aan de 7e Avenue te New York daar zijn intrek te nemen. In New York zal voor rekening van het Tu- chinski-theater een geluidsfilm opgenomen wol den. De heer en mevrouw SpeenliGff zulln daar ook voor de Hollandsche club optreden. Vermoedelijk zal de terugreis eveneens met de „Statendam" aanvaard worden. ONWEER. Weer een groote hoeveelheid stroo verbrand. Tijdens een hevig onweer is Maandagmiddag de bliksem geslagen in twee groote hopen ge perst stroo, opgetast op het terrein van de coö peratieve stroocartonfabriek de Vrijheid te Veen dam. Beide hoopen stonden spoedig in volle vlam, zoodat aan blusschcn niet te denken viel. De beide groote auto-spuiten van Veendam wa ren aanwezig, doch bepaalden zich er toe om de fabriek te beveiligen. Een 2 millioen K.G. of 40.000 pakken stroo, ter waarde van ongeveer J 65.000, zijn verbrand. Op Vrijdag 24 Mei. is bij dezelfde fabriek 4 millioen K.G. stroo verbrand, ook tengevolge van het inslaan van den bliksem. Al het toen gespaard gebleven stroo is nu ver brand. Het stroo dat dagelijksch wordt aange voerd, is voor de capaciteit van de fabriek on voldoende. Het is de vraag of de fabriek tot don nieuwen oogst kan doorwerken. WERKSTAKING ONDER WERKLOCZEN. In Friesland. In de werkverschaffingen in den Haskerveen- polder en in het Eemerveld hebben werkloozen het werk neergelegd. In den Haaskervecnpolder betrof het ongeveer FEUILLETON. No. 35. Eindelijk was Susanne klaar. Mevrouw Bénardit sloot haar voor het laatst in de armen en hield nu haar tranen niet terug. Ga, mijn engel, zei ze. Ik ben te oud om nog op een wederzien te durven hopen, het zal dus nu wel de laatste keer zijn dat ik je omhels. Houd altoos God voor oogen, mijn kind. Susanne was zeer bleek, maar schreide niet. Ook Bénardit nam op zijn beurt van haar af scheid. Ga getroost heen, Susanne zei hij, ik ben omtrent je toekomst niet bezorgd. Je vader zal je beschermen. Hij wende zich een weinig af, hoestte en streek met de hand langs zijn oogen. Roger Laroque sloot de twee oude, brave men- schen met de grootste erkentelijkheid beurtelings in zijn armen. Zijn hart was geheel verteederd bij het zien van hun oprechte smart. Hij nam Susanne op. Je mag niet loopen, zei hij. Ik zal je dragen, hoor, anders heb je dadelijk koude voetjes van de sneeuw. Mevrouw Bénardit deed de deur open. Een windvlaag drong in de kamer en blies de lamp uit. 'Toen zei Roger Laroque met gesmoorde stem tegen zijn kind Omhels nog eens die lieve menschon, Susan ne, die zoo goed de plaats van vader en moeder bij je hebben vervuld, en beloof hun, dat je ze nooit vergelen zult, dat je ze altijd zult blijven liefhebben Vadertje, moedertje, zei het meisje met haar zachte stem, die nu toch beefde, ik zal u altijd liefhebben en u nooit vergeten (Toen verdwenen zij in het nachtelijk donker. Hij liep niet meer met gebogen schouders, maar flink rechtop, met. groote passen, trotsch op zijn lieven, kostbaren last. !T;oen hij bij de Maas kwam, was de scherpe wind bijna ondraaglijk de rivier was merkbaar gezwollen, stond zelfs hier en daar buiten haai oevers en stroomde langzaam voort met gele modderachtige kleur. de helft der 80 Utrechtsche arbeiders, die hooger loon wenschten 31 hunner vertrokken naar hun woonplaats. Deze stakers zijn dezelfde, die voor enkele we ken overdreven klachten indienden over hun huisvesting, waarnaar minister Kan destijds per soonlijk een onderzoek instelde. In het Eemnerveld, waar Schiedammers wer ken, ging een gedeelte in staking, omdat geen regengeld werd uitbetaald, waarop zij meenden recht te hebben. Aan hun e>isch werd niet vol daan 24 reisden daarop naar Schiedam terug. KINDJE VERDRONKEN. Woensdag viel het 4-jarig zoontje van den grintschipper G. R. te Rijswijk in den Vliet bij den tol aan den Delftweg. De vader sprong het kind dadelijk na en slaagde er in het kind boven water te brengen. Een oogenblik later moest hij het echter weer loslaten. Na een half uur dreg gen werd het lijkje opgehaald. 12.000 PERSONEN ZOEK. Uit de lijst van signalementen, voorkomende in het „Algemeen Politieblad", welke op 1 Janu ari 1928 nog niet waren ingetrokken of verval len, blijkt, dat er ruiml2.000 personen staan ge signaleerd of zoek zijn, die nog iets met de justi tie hebben te vereffen. Vergeleken met enkele jaren geleden, is ech ter vooruitgang te bespeuren. Ongeveer 10 jaar geleden wisten zich ongeveer 40.000 personen aan de handen der Justitie te onttrekken. DE TWEEDE KAMER-VERKIEZINGEN. De nummering der lijsten. In do Woensdag gehouden vergadering van het Centraal Stembureau is vastgesteld de num mering van de voor de Kamerverkiezing inge diende candidatenlijsten. De uitslag hiervan is als volgt 1. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen 1, 2, 8, 12, 18). 2. Communistische ■Partij Holland (C. P. H.-Centr. Comité, D. Wijn koop). 3. R. I\. Boerenpartij (J. F. II. Obers). 4. Staatskundig Gereformeerde Partij (ds. G. ,H. Kersten). 5. Anti-Revolutionnaire Partij. 6. Soc. Economische Volkspartij IJ. J. F. Ilerold.) 7. Chr. Historische Unie. 8. R. K. Staatspartij. 9. Midden partij voor Stad en Land (Floris Vos.) 10. Plat- telandersbond. 11. Alg. Bond van Kleine Winke liers en Middenstanders (M. Boutersc.) 12 Com munistische Partij Holland (sectic van de Comm intern., L. L. H. de Visser). 13. Christ. Dem. Unie. 14. Lijst W Siedenburg. 15 Vrijz. Democratische Bond. 16. Nederl. Christ. Arbeiderspartij (N. Dekker). 17. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Ge- reorg. Plattelandersbond) in de kieskringen 6 en 7. 18. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskringen 1. 2 en 18. 19. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg. Plattelandersbond (Lijst-Niemandsverdriet.) 20. Herv. Geref. Staatspartij (ds. G. A. Lingbeek.) 21. Algemeene Welvaartpartij, (E. Dekker.) 22. Ver bond van Nationalisten. 23. S. D. A. P. 24. Soc. Dem. Volkspartij (H v. d. Ploeg). 25. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskringen 9, 10 en 11. 26 Rev. Soc. Partij Ben je koud, lieveling vroeg Laroque. Neen pa, ik voel niets van de koude. Ik zit er warm in. Hij gleed uit in de sneeuw, maar verloor ge lukkig niet het evenwicht. Hij was niet bang zich in den weg te vergissen. Hij moest maar altijd den rivieroever volgen. Voor zich uit zag hij een rood licht, dat was een der lantaarns van de spoorbrug. Hij had nu al een kwartier geloopcn. Vijf minuten later kwam hij aan het station, waar hij twee plaatsbiljettcn eerste klasse nam naar Givet. Het station was nagenoeg geheel verlaten. De trein kwam aan, hield een oogenblik stil, zoodat Roger en Susanne maar amper den tiid hadden, in te stappen, en reed weer verder. Daarginds in het woonhuis bij de ijzergieterij, was de lamp weder aangestoken en bij den haard, die op uitgaan stond, zonder dat iemand er aan dacht hem van nieuwe brandstof te voor zien, zaten twee diep bedroefde oude menschen, stilzwijgend, hand in hand, zonder voor clkan der hun heete tranen te verbergen. TWEEDE DEEL. Een schuldige moeder. I. De omstrëkcn van Parijs zijn bekoorlijk, dal weet iedereen, maar ze zijn het niet alle in even groote mate en de omstreken, die het meest ge roemd worden, zijn niet altijd die, welke den roem het meest verdienen. Zoo is o.a. de vallei van Chevreuse ontegen zeglijk een der verrukkelijkste landschappen. Op twee en een halve kilometer van het stati on van Sant-Remie een der voornaamste op de lijn, omdat het een soort van centraal-station is voor verschillende uitstapjes ligt het dorp Chevreux, waarnaar de vallei genoemd is. Om het dorp heen zijn verscheidene buitenver blijven, waarvan het meerendeel alleen des zo mers bewoond wordt. Een dezer villa's, een zeer elegant gebouw, dat pas tien jaar bestond, had reeds seclert een groo te geldcrisis, waarbij vele schatten verloren, te huur gestaan. Want, alvorens verder te gaan, moeten wij on ze lezers melden, dat tusschen den nacht, waar op Roger Laroque, onder sneeuw en storm, zijn kind uit het huis der Bénardits had weggehaald en het tijdstip, waarop wij thans onze geschie denis vervolgens in de vallei van Chevreux, bij na elf jaar zijn voorbijgegaan. (IJ. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen 3, 4, 6, 9, 10, 11 en 12. 27. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg. Plattelandersbond) in de kieskringen 5 en 8. 28. Rev. Soc. Partij (H. J. F. M. Sneevliet) in de kieskringen 5, 16, 17. 29. Democratische Partij (A. van Gent). 30. Groep-Van Nunen. 31 Vrijheidsbond. 32. Federatief Verbond van Mid- denstandsvereenigingen (H. J. ter Hall). 33. Nat. Boeren- en Tuindersbond (Gereorg. Plattelan dersbond) lijst-Lindenbergh. 34. R. K. Volkspar tij (mr. P. M. Arts.) EEN NOODLOTTIG SCHOT. Een drietal jonglens, die gistermiddag te Arn hem van de Creutzbergschool naar de ouderlijke woning op Plattenburg gingen, vonden bij een boom in de Huygenslaan een revolver, die weg geworpen was. Een der jongens raapte het wa pen op en gaf het aan zijn elfjarig broertje, die op het idee kwam er een kloppertje in te leggen en ermee te gaan schieten. Toen de jongen den trekker overhaalde, ging het schot af en werd de derde jongen door een kogel, die nog op de re volver zat, in den onderbuik getroffen. Het kind, dat hevig bloedende werd opgenomen en naar het gemeente ziekenhuis overgebracht, verkeert in aorgelijkeh toestand. EEN GOED KERSENJAAR. Te Wijk bij Duurstede en omliggende plaatsen hebben dezer dagen de jaarlijksche kersenver pachtingen plaats. De oogst beloofd zeer over vloedig te worden. Men beweert zelfs, zelden zoo veel kersen op het hout tc hebben gezien. Men vernacht geen hooge prijzen en voor het pluk ken zullen waarschijnlijk handen tekort komen, daar veel plukkers hier en in den omtrek bij den wegenbouw werkzaam zijn. KIND VERBRAND. Een driejarig meisje speelde in de ouderlijke woning in de Drieluststraat te Beverwijk met lucifers. De kleeren van het kind raakten in brand en toen op het geschreeuw van de kleine de moeder toesnelde, was het kind al zoo lievig verbrand, dat het kort daarna overleed. EEN NEDERLANDER BURGEMEESTER IN AMERIKA. Men meldt uit Hillegom aan de „Volkskrant": Onze plaatsgenoot James Keur, lid der firma Keur en Zonen alhier, vertrok enkele jaren gele den naar Amerika, in het belang der firma. In het dorpje Flowerville had hij veel succes en hij is er thans burgemeester. Flowerville is een klein plaatsje en de villa en kantoren van de firma vormen er het belangrijkste deel. Tiet merkwaardige is, dat de heer Keur in den bloei tijd duizenden menschen naar zijn dorp weet te trekken, waar hij dan tienduizenden bollen van hyacinten en tulpen op artistieke wijze heeft uil- geplant. PROVINCIAAL NIEUWS. AKERSLOOT. Maandagavond ongeveer 7'yo uur reed een bakkersauto in de richting van den Ons verhaal begon in het jaar 1872 en het was ook in den zomer van datzelfde jaar, dat de droe viige gebeurtenissen plaatsvonden, die eindigden met het vonnis, dat Roger Laroque levenslang naar de galeien verwees. Het is in 1884, dat wij een tijdvak overslaan de, hetwelk voor ons niet, veel belangrijks aan biedt sommige menschen wedervinden, groo- ter en ouder geworden maar nog altijd levendig vervuld van het drama te Ville d' Avray, die met al hun lief en leed in het eerste deel van dit werk aan onze lezers werden voorgesteld. De eigenaar van de villa, waarvan hierboven sprake was, had enkele jaren geleden, bij de vreeselijke geldcrisis bijna zijn geheele fortuin verloren en ook deze bezitting te koop aangesla gen. De villa stond gerudmen tijd leeg, voordat zich daarvoor een kooper kwam aanmelden. De koopsom bedroeg driehonderdduizend francs, maar daarvoor verkreeg men bovendien onderhoorigheden en eenige hectaren grond in de omgeving. Eindelijk liep 't tegen de lente van datzelfde jaar, in Maart, het gerucht in Chevreux- te Saint Remie, en in de omstreken dat het bedoelde kas teel was verkocht. Het duurde ©enigen tijd, voor men te weten kwam, wie en wat de nieuwe eigenaar was, maar daarop vernam men dan toch een naam en wat daarbij behoort. De eigenaar heette William Farney en ging door voor een zeer rijken Amerikaan. Hij had alles dadelijk betaald en aan behan gers uit Parijs last gegeven, dat tegen Mei de villa ter bewoning gereed moest zijn. Op zekeren dag des namiddags om half drie verlieten te Saint-Remie twee personen, die met den trein van één uur uit Parijs waren gegaan, het station, een man en een jonge dame. De man was groot en zwaar, blijkbaar van een sterk gestel en had, hoewel hij nog niet oud kon zijn, grijs haar ook de volle baard, dien hi) droeg, was bijna spierwit. Het zou moeiijk zijn geweest, zelfs bij benadering, zijn leeftijd te ra den, want, hoe grijs hij ook mocht zijn, dc wijze, waarop hij het hoofd droeg, alles scheen aan te duiden, dat die man nog niet eens vijf en veertig jaar telde. Hij was zeer. eenvoudig gekleed in een licht jasje, zonder overjas en met een Panama-hoed, dus zonder de geringste pretentie, zooals men ziet. Het meisje kon ongeveer twintig jaar zijn. kogerpolder op den Zuiddijk van de Schermeer. Toen de auto moest uitwijken geraakte de chauf feur het stuur kwijt en reed met groote vaart het Gr. Noord-Holl. kanaal in. Het personeel van de boot Eensgezindheid die aan kwam varen wist de personen uit de auto te bevrijden, zoo dat. het ongeval goed afliep. De auto is later op gehaald. -7" V'-i SCHAGEN. liet vermcnigvuldigingscijfer voor het belastingjaarl929-1930 werd verlaagd van 2 tot 1.75. De geldmiddelen lieten toe om te verla gen tot 1.55, doch met het oog op toekomstige groote uitgaven werd de voorkeur fregeven aan 1.75. WARDER. Nog steeds geen waterleiding. In de Woensdagmiddag gehouden raadszitting van dc gemeente Warder, dc eenige gemeente in Noord-Holland, die nog niet bij het waterleiding bedrijf is aangesloten, kwam een adres van de ingezetenen in behandeling, waarin om redenen van Volksgezondheid verzocht werd, dat de ge meente eindelijk tot aansluiting zou overgaan. Ruim een jaar geleden werd een voorstel van de meerderheid van B. en W. tot aansluiting ver worpen met 4 tegen 3 stemmen. Een der tegenstemmers van toen bleek nu ecli ter tot voorstander bekeerd, maar daartegenover was een der voorstanders tegenstander gewor den, zoodat met dezelfde stemverhouding als de vorige maal afwijzend op het adres werd be schikt. TEXEL. Vierde Lammerenmarkt. Ook de markt van j.1. Maandag heeft zich weer door een vlotte handel onderscheiden. De invloed van het gunstige weer, het betrekkelijk klein getal koopers en de niet groote aanvoer waren terde ge te merken. Aanvoer 4852 stuks, prijzen 16-23 gulden. De Leidsche markt van Vrijdag 1.1. gaf ook een goede moed bij een aanvoer van 4878 lammeren noteerde men een_prijs van J 24. STAKING TE ANDIJK. Lconvermindering. De werklieden in gemeentedienst te Andijk legden Zaterdag 1.1. het werk neer ter verkrijging van don vrijen Zaterdagmiddag. Na Maandag morgen door burgemeester Groot gehoord te zijn, werd hun eisch ingewilligd, maar tevens de werkweek op 48 uur bepaald (voorheen 60). Dit beteekent voor deze werklieden, die bezig zijn met het asfalteeren der wegen in die gemeente, dat. hun weekloon daalt van 27 tot 21.80. BUITENLAND. HET SUCCES KOSTTE EEN OOG. De bekende Parijsche soubrette Henriette Le- Zij was groot, slank, elegant, zier lief, doch haar schoonheid was niet van de gewone soort, die bestaat in de regelmatigheid der trekken. Zij was eenvoudig' gekleed, evenals de man, die haar vergezelde. Een stroohoed, met wat bloemen en breede linten, beschermde haar tegen de reeds warme stralen der Mei-zon. (Toen zij uit hun compartiment der eerste klasse stegen, werden deze twee reizigers door den stationschef beleefd gegroet. Hij herkende den heer, daar hij hem reeds verscheidene malen aan het stati-on had zien uit stappen het was William Farney, de nieuwe eigenaar van het kasteel, dat den naam droeg van „Maison-blanche". Wat de dame betrof, de chef vond dat zij evengo-ed zijn vrouw als zijn dochter kon zijn. Wij zullen maar dadelijk zeggen dat zij zijn dochter was. Sir William kende ongetwijfeld den weg, want iiij aarzelde niet welk der vele paden hij moest inslaan. Om zich naar Chevreux te begeven, hadden zij slechts de rivier te volgen tot hij de brug. Aan den overkant der brug leidde een pad naar het dorp Chevreux, maar dat was hun weg niet. Zij verlieten het kleine riviertje, om een laan, be plant met populieren, te volgen, welke zich van Chevreux verwijderde en naar de richting van Coubertin terugging, bijna evenwijdig aan het pad, dat zij kort te voren gevolgd hadden, de rij weg maakte een vrij grooten omweg. Aan het einde dier laan was „Maison blanche" te zien. Vader en dochter bleven een oogenblik staan. Zij zagen een bank, een steenen bank, tus schen twee populieren, daar waar de laan en de weg ineen liepen. Zij namen daarop plaats. William Farney richtte tot zijn dochter in het Engelsch het woord. Wat dunkt u vroeg hij. Zult ge hier niet gelukkig zijn, kindlief Ik geloof het wel, vader, het landschap is verrukkelijk Parijs ligt trouwens vlak in de buurt en ge moet niet denken, dat ik u hierheen heb ge bracht, om u te verbannen uit het leven of u de eenzaamheid te leereri liefhebben. O, waar gij zijl, vader, blijft de verveling altijd verre. Ik kan die zoogenaamde wereld ge makkelijk missen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1