ÜIP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR llpp J. 8. KEÖSS TABAK EERLOOS. 20e Jaargang. Vrijdag 21 Juni 1929. No. 46. WEERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw Laat 125 - ALKMAAR. ggWSEItlflÖEI? COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINCEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. i. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: HIppolytushoei Wielingen. Telefoon Intercomm. No Ifc een waarborg voor de kwaliteit. J. R. KEUSS BUITENLAND. GEVANGENEN OP HET DAK. In de gevangenis van Pentonville (Londen, werd Dinsdagmiddag de boel op stelten gezet door twee nog jeugdige gevangenen, die op het dak van een der bijgebouwen waren geklommen en daar rustig bleven zitten. Zij bleken niet goed bij het h-oofd te zijn, waren in het hospitaal on der behandeling en hadden in een onbewaakt oogenblik een goed heenkomen gezocht. Het gevangenispersoneel trachtte de beide mannen, die blijkbaar heelemaal niet van zins waren te ontvluchten, met een zoet lijntje naai beneden te krijgen. Zij bleven echter rustig zit ten en staken redevoeringen af tot de steeds dichter wordende menigte. Zij verklaarden, dat ze van de Arbeidersregeering zouden eischen dat deze een onderzoek zou instellen naar de toestanden in het hospitaal, daar de verpleging er zeer slecht zou zijn en de menschen van hon ger sterven Het publiek toonde zich zeer hartelijk tegen over de gevangenen, die toegejuicht en aange moedigd werden. Pas na vele uren keerden de gevangenen naar den beganen grond terug. ONDERGRONDSCHE BRAND. Reeds meer dan een halve eeuw woedt in den staat Ohio een brand onder den grond. In het jaar 1848 brak in de zich daar bevindende mijn streek een groote staking uit, die niet werd bij gelegd. De eischen van de mijnwerkers werden afgewezen en groote onlusten waren het gevolg. Het kwam tot bloedige botsingen, vooral in het Hocking-gebied. De mijnwerkers namen wraak. Een met kolen volgeladen wagen werd in brand gezet en men liet den brandenden wagen in de mijn zakken. De steenkolen in den grond vatton vuur en begonnen te branden, en branden nog, steeds verder en verder. Jarenlang vreet het vuur onder den grond. De geweldige vuurhaard heeft thans een omtrek van zes vierkante mij len en de waarde van de reeds verbrande steen kool wordt op 50 millioen dollar geschat. De mijnwerkers gingen met have en goed weg. De daders werden niet gevonden. Thans is niemand van hen meer in leven en degenen, die dooi den brand moesten worden getroffen, zijn reeds allen dood. FEUILLETON. No. 37. Zoo verliep het eene jaar na het andere. En naarmate het kind Susanne zich ontwik kelde tot jongedame, vergat zij dat zij ooit La- roque had geheeten, om alleen te luisteren naar don naam Susanne Farney. Vergat zij inderdaad Toen de kostschooltijd om was, kwam Su sanne voor goed bij haar vader in huis. Zij was eenvoudig in haar smaak en zeer ingetogen. In spijt van haar opvoeding en de Amerikaansche zeden, was zij in haar hart een Frangaise geble ven en toonde reeds dadelijk, wat overigens moeilijk van alle Fransche jongedames kan ge zegd worden, een zekeren tegenzin voor alle ge nietingen van rijkdom en weelde. De vraag, daareven gesteld „Had zij verge ten boe dikwijls had Roger Laroque die zich zelf niet gesteld, maar vooral in slapelooze nachten als de geest, door het ingespannen werk van den dag, geen rust kon vinden en de schrik beelden uit het verleden, tegen wil en dank, voor hem opdoemden. /Toen hij rijk was geworden en hij zijn zaken in vollen bloei in veilige handen te New York kon achterlaten, dacht hij er over, naar Frank rijk terug te keeren. Hij had dit ook aan zijn dochter verteld en haar daarbij nauwkeurig ga degeslagen, om te zien of dit bericht een zij 't ook vluchtige ontroering bij haar kon teweeg brengen. Kindlief, had hij gezegd, we zullen New York verlaten om voortaan te Parijs te gaan wonen, dat ge niet kent, waar ik u nooit heb gebracht. Maar ge weet toch wel, nietwaar, dat Frankrijk uw geboorteland is en Amerika uw tweede vaderland Zeg mij eens openhartig of ge dat besluit aangenaam vindt dan wel of ge liever hadt dat we hier bleven O, vader, ik ga overal gaarne met u mede Ze had dit antwoord zeer bedaard gegeven cn niets op haar gelaat had Roger kunnen doen veronderstellen, dat zij daarbij haar eigen ge heime gedachten had. Toen evenwel kort daarop Laroque was heen gegaan en haar niet meer kon gadeslaan, veran derde plotseling haar gelaat, dat een sombere De steeds verder voortschrijdende vuurhaard heeft nu de plaats New-Straitvillc bereikt. Het vuur loopt op een diepte van vijf tot vijftig voet onder den grond, pal in de richting van de eeni- ge jaren geleden opgerichte hoogeschool. Zooals reeds zóó menig huis en menige boerderij, zal men ook dit gebouw als verloren moeten be schouwen en het zal wel op zekeren dag inéen- storten. De in de Vereenigde Staten bekende pe- Iroleumzoeker Spiccr heeft gepoogd door groote dynamiet-ontploffingon den vuurhaard te ver nietigen. Dat is niet gelukt. Toen heeft men groote cementen murpn diep in den grond ge maakt, doch als een slang kronkelde het vuur zich onder den grond. Op vele plaatsen is op een breedte van 3 tot 4 meter de bodem gezakt. Uit aardscheuren van 10 tot 15 meter diep stijgen vergiftigd gas en hooge vlammen op. OP AVONTUUR. Vier halfwassen Duitschers, drie jongens en een meisje, hebben onlangs in Bremcn een auto gehuurd en zijn daarmee niet een toertje gaan doen, doch naar Amsterdam gereden, waar zij, na de auto van de hand te hebben gedaan, een poosje dachten te verblijven. Eén der jongens had nog het spaarbankboekje van zijn vader, waar ongeveer tienduizend mark op ingeschre ven was, meegenomen, maar daarmede konden zij uiteraard niets uitrichten. Aan het verkoopen van de auto zijn ze ook niet toegekomen, want vóór dien was men de jeug dige avonturiers reeds op het spoor gekomen Het meisje is door haar ouders alweer afge haald en mee naar huis genomen. Don jongens wacht een ongeveer gelijk lot. KIND NA 13 JAAR TERUGGEVONDEN. Een kind, dat sedert 13 jaar was verdwenen, m-oet thans weer zijn ontdekt. Het is de zoon van een tramconducteur in een voorstad van Stultgart. In 1916, toen het kind 2 jaar oud was, is het spoorloos verdwenen. Aangezien de muts van het kind in de buurt van een beek werd ge vonden, nam men aan, dat het was verdronken. Onlangs verscheen nu in een blad een adver tentie van een familie in Tsjechó Slowakije, die in 1920 een kind had opgenomen, dat naar alle waarschijnlijkheid van een zigeunersbende was weggeloopen. De jongen zou thans een vak gaan leeren, doch wegens het ontbreken van identi teitspapieren deden zich daarbij moeilijkheden voor. De pleegvader heeft daarop in verschillen de binnen- en buitenlandsche bladen de zaak bekend gemaakt, waarop de tramconducteur naar Tlsjecho Slowakije is vertrokken om te zien of het zijn kind is. De man moet overtuigd zijn dat dit werkelijk het geval is. HET KANAAL-DRAMA. Bij de gerechtelijke lijkschouwing te Lydd van vier der zeven slachtoffers van het vlieg-onge- luk in het Kanaal is uitgewezen, dat de passa giers door verdrinking om het leven zijn geko men en dat de piloot geenerlei schuld draagt aan het ongeluk. Een der geredden verklaarde in zijn getuige verklaring, dat de passagiers reddingsgordels uitdrukking aannam. Er dreef een wolk over het blanke voorhoofd. Er scheen bezorgdheid te zijn ontstaan in haar hart, droefenis wellicht Langzaam nam zij plaats bij een half geopend venster. Zij hief de helderblauwe oogen naar den hemel, waar op dit oogenblik eenige witte wolken dreven in de richting naar Frankrijk en zuchtte. Twee maanden later waren vader en dochter te Parijs en namen voorloopig hun intrek in 'n hotel. Bij de groote handelshuizen en bij enkele voor name bankiers van Parijs stond hij bekend als de uitvinder van de nieuwe staalbereiding, waar aan de groote staalfabrieken haar plotselingen opkomst te danken hadden. Het was derhalve een stevige grond, dien hij onder zijn voeten had. Roger Laroque mocht een vluchteling van het bagno zijn, William Farney was daarentegen een gezeten en geacht gentleman, een groot vernuft en, wat iemand ook niet schaadt, zeer gefortuneerd, bezitter van een vermogen waarvan iedereen de herkomst kon nagaan. Een andere reden eindelijk, die den armen man niet tegen een verblijf -in Frankrijk deed opzien, was gelegen in het feit, dat hij, om zoo te zeggen, onherkenbaar veranderd was. Het zou zeer moeilijk, ja onmogelijk zijn geweest, zelfs voor mijnheer De Lignerolles, Lacroix en Liétard, achter het masker van William Farney, met dat door brandwonden misvormd gelaat, dat grijze haar en dien witten baard, het intel ligent, vroolijk en beweeglijk gezicht van Roger Laroque te herkennen. En Roger Laroque kon nu te Parijs een nieuw leven beginnen. Twee of drie dagen na zijn aankomst gebeur de er evenwel iets, dat zulk een geweldigen in druk op hem maakte, dat hij er bijna ziek van werd en dat hem met het oog op Susanne nog dikwijls daarna in doodelijke ongerustheid bracht. Na afloop van het ontbijt in hun hotel, had hij tegen Susanne gezegd, zich niet bezorgd te ma ken, zoo hij misschien later dan gewoonlijk thuis. Hij was van plan, zooals hij beweerde, om in de omgeving van Parijs eenige villa's te gaan bezichtigen, die men hem had aanbevolen. De waarheid was echter, dat hij den namid dag of liever den avond, als het donker z>o>u zijn geworden, wilde afwachten tot het doen van een pelgrimstocht. hadden, maar niet wisten hoe deze op te blazen en te gebruiken. Zij hadden verder geen waar schuwing gekregen, van wat er ging gebeuren In zijn getuigenis zeide Capt. Brailly, dat hij, toen de machine 15 mijl over de zee was, een klinkend (clang) geluid hoorde, gevolgd door een hevige trilling in een der motoren, waarbij verder de benzine er uit spoot. Hij besloot, on middellijk terug te keeren. De lijkschouwer zeide later, dat de piloot be grijpelijkerwijze te veel te doen had met de da ling van het vliegtuig om den mecanicien op dracht te geven de passagiers te waarschuwen. MINNEKOZEN PER VLIEGTUIG. De tijd gaat vooruit. Vele minnende paartjes te San Francisco geven er tegenwoordig de voorkeur aan, in plaats van in een auto een tochtje in den maneschijn te maken dit per vliegtuig te doen. 's Avonds nemen zij eon vlieg tuig naar het Oosten, vliegen over (ie Sierras naar Reno en kunnen later met het vliegtuig dat post en passagiers naar San Francisco brengt, nog terug en zijn voor middernacht weer thuis. DE EERSTE KUS NA 81 JAAR. Miss Sylvia Argyll te Glasgow is eon dezei dagen 100 jaar oud geworden. De magistraat nam ook deel aan de viering van dit zeldzame feest en de eerste wethouder kwam haar felici- teeren en gaf haar den verjaardagskus. Miss Argyll vertelde aan een reporter, dat zij sedert haar 19de jaar, toen haar beide ouders stierven, geen enkeion keer was gekust. GOUDADERS ONTDEKT OP SURINAME. Een geologoische commissie onder leiding van den bekenden Franschen geoloog Saritski heeft op Suriname zeer omvangrijke goudaders ontdekt. BINNENL. NIEUWS. DE STAKING TE VALTERMOND. De staking onder de veenarbeiders te Valter- mond duurt nog steeds vo-ort. Waar andere ja ren het turfgraven en baggeren meestentijds is afgeloopen omstreeks 21 Juni, ziet het er mo menteel naar uit, dat de werkzaamheden dezen zomer niet hervat zullen worden. Verschillende dnoogmakersgezinnen, die niet georganiseerd zijn, hebben sinds October van het vorige jaar niets meer verdient, terwijl zij op het oogenblik tengevolge van de staking nog steeds niet in staat zijn in hun brood te voorzien. Ook voor de neringdoenden in Valtermond beteekent deze staking een groote schadepost. De eischen van de arbeiders zijn 20 pet. loons- verhooging voor de turfgravers en 10 pCt. voor de baggerlieden. In een vergadering van den Vervenersbond is besloten een loonsverhooging van 15 pet. voor de turfgravers en 5 pCt. voor de baggerlieden te geven. Dit aanbod werd door de arbeiders echter niet aanvaard. Na deze vergadering is nog een vergadering belegd van huurboeren (d.z. ver- Hij wilde Ville d'Avray bezoeken, hij wilde de kleine villa wederzien, waar hij met Hcnriette zoo gelukkig was geweesthij wilde ook naar het kerkhof gaan, om te bidden op haar graf. Om vijf uur vertrok hij van het station Saint- Lazare. Hij begaf zich niet onmiddellijk naar het kerk hof. Daartoe wilde hij de duisternis afwachten. Ilij besteedde zijn tijd met het ronddwalen door het hosch, langs de vijvers ,en in de omge ving van de villa Montalais. Hij ging ook zitten on de bank, waar hij twaall jaar geleden gezeten had in dien noodlottigon nacht, waarin Larouette was vermoord en hij niet naar huis durfde gaan omdat hij zijn vrouw zou moeten zeggen, hoe zijn ondergang onver mijdelijk was. Het was nog altijd dezelfde landstreek waar aan niets scheen veranderd te zijn. Daar lag de villa Montalais, op een paar pas sen van den straatweg cn daartegenover het kleine huisje, dat door Larouette slechts enkele dagen was bewoond, maar de villa zag er anders uit dan voorheen. De overal gesloten zonneblinden toonden aan, dat het huis niet bewoond werd, sinds lang niet misschien sinds de misdaad en de tuin, niet alleen de perken, maar ook de paden, ver keerden in een zeer wanordelijken on verwaar loosden toestand. Die wanorde, die verlatenheid, maakten op Roger een zeer droevigen indruk. Hij vond het heiligschennis aan Henriette's negadachtenis, die arme doode, en ook aan de onschuld van Susanne, die daar als kind in het vroolijke zonlicht tusschcn de bloemen placht te spelen en te zingen. De tranen schoten hem in de oogen. Daar de voorbijgangers verwonderde blikken op hem sloegen, stond Roger op. Hij ging weer diep het bosch in en verliet het niet meer voor dat de avond gevallen was. Toen richtte hij zijn schreden, door treurige gedachten somber ge stemd, langzaam naar het kerkhof. Het was nog niet geheel en al donker, 't Was lichte maan. Hij dwaalde tusschcn de graven om hetgeen er op de zerken stond te ontcijferen. Geruimen tijd bleef hij daarmede bezig, maar eindelijk had hij dan toch gevonden wat hij zocht. Door toedoen van De Noirville of misschien ECHTE FRIESCHE HEERENBMI Jnplaa/s vangewone tabak f veners, die het veen huren) ter bespreking van de loonactie. Ook in deze vergadering heeft men geen overeenstemming bereikt met de arbeiders Vele arbeiders vertrekken van Valtermond om in andere deelen van het land werk te zoe- ken. Een staking, die zoo lang duurt, is te Exloo nog nooit voorgekomen. EEN WILDE STAKING. Op de werven te Boines en Slikkerveer. Onder de nageljongens, werkzaam bij de N.V. Scheepswerf „De Maas" cn de N.V. Scheepswerf voorh. De Groot en Van Vliet, beiden te Slikker veer, en bij de N.V. gebroeders Pot en de N.V. Boele's Scheepswerven cn machinefabriek, bei de te Bolnes, is een z.g. „wilde staking" uitge broken, omvattende ongeveer 200 werklieden. Zij eischen eep verhooging van uurloon met 3 ct. ONGELUK BIJ HET DUIKEN. Een 28-jarige kweeker B. te Aalsmeer, die bij het duiken zoo ongelukkig neerkwam, dat zijn ruggewervel brak is in een ziekeninrichting t& Amsterdam overleden. POGING TOT VERGIFTIGING. Bij het gebruiken van eieren ontdekte het gezin van den slager Van Zuiden, te Hoogeveen, dat aan het zout een bijzondere smaak was. Bij onderzoek bleek, dat er een hoeveelheid phosfor in het zout vermengd was. De marechaussee, met het geval in kennis ge steld, heeft in voorloopig arrest genomen de dienstbode van de familie, een meisje uit Hol- landscheveld. Het gezin is in het ziekenhuis op genomen en in de maag werden de resten van de phosfor ontdekt. Na behandeld te zijn, zijn vader en beide kinderen weer naar huis gegaan. De dienstbode bekende aan de marechaussee de phosfor in het zout te hebben gedaan. Oorzaak van deze daad is een wraakneming tegenover het hoofd van het gezin, dat haar een berisping had toegediend. VECHTPARTIJ. In het dorp Klijndijk bij Odoorn hebben in den nacht van Zondag op Maandag eenige mannen hevig gevochten. Een arbeider uit Odoorn werd in den buik gestoken met een mes. Een andere arbeider uit Klijndijk liep een messteek op in den rug. De ontboden geneesheer constateerde, dat een der longen geraakt was. Een rijwielher steller uit Klijndijk werd met een mes in den rug gestoken, doch is er het beste afgekomen. BRAND IN EEN WAGON. Dinsdagmiddag brak een felle brand uit in 'n met goederen en verfstoffen alsmede machine- riën geladen spoorwegwagen, welke voor visita- door de zorg van Bénardit, was om het graf een ijzeren hek geplaatst en op den grafsteen, waar naast het graf welig was opgeschoten, las men Henriette's naam. Laroque knielde neder, met het hoofd tus- schen de tralies van het hek en bleef langen tijd in gebed verzonken. Toen hij daarna weder opstond, beschouwde hij den steen en den grond, die het overschot bedekten van haar, die eenmaal zijn vrouw was geweest, die hij oprecht en innig had liefgehad en die gestorven was met het vreeselijk denk beeld, dat hij schuldig moest zijn. Hierop, eenigszins wankelend, zocht hij de kerkhofpoort weder op. Tloen had hij een zonderling visioen. In de duisternis zag hij een schaduw dwalen tusschqn de grafstenen en kruisen, de gedaante eener vrouw, die hem den rug hield toegekeerd en die evenals hij, kort te voren, de grafschriften scheen te willen ontcijferen, om naar een be paald graf te zoeken, want ze verwijlde slechts een oogenblik bij iedere tombe. Laroque bleef staan, terwijl zijn hart gewel dig klopte. Hij kon van de vrouw, die blijkens haar gang nog -zeer jong moest zijn, de gestalte niet on derscheiden, daar het geheele lichaam van het hoofd tot de voeten in een langen mantel was gehuld. Hij had zelfs haaf trekken niet kunnen zien, zoo hij dichter bij haar geweest ware, want haar mantel had een kap en die kap was over het gelaat getrokken, doch sommige bewegin gen meende Roger te herkennen. Een kreet was hem onverhoeds op de lippen gekomen en dat wel bij het eerste gezicht Dat is mijn dochter En hoeveel schrikaanjagende gevolgtrekkin gen had hij daarop in een enkele seconde niet gemaakt. Als zij, als Susanne het werkelijk was, wist zij dan alles Was zij dan niets vergeten, want zij zou zich niet voor haar vader verborgen heb ben, indien de herinnering aan het drama, dat voor twaalf jaar was afgespeeld, niet meer bij haar had bestaan. Had zij dan twaalf jaar lang geveinds tegen over hem Had zij met zooveel zelfbeheersching ge veinsd, dat zij hem, die haar herhaalde malen op de proef had gesteld, toch nog op een dwaal spoor geleid _r (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1