EERLOOS. 20e Jaargang. Dinsdag 25 Juni 1929. No. 47. NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANTS UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENL. NIEUWS. EEN UITLATING VAN Mr. SCHOKKING. Christel. H., S.D.A.P. en R. K. In een te Apeldoorn gehouden verkiezings vergadering heeft, blijkens het verslag in de „N. R. Crt." het christ. hist. Kamerlid mr. Schok king zich als volgt uitgelaten „Als de soc.-de- mocratie in Holland was als de Labour-partij in Engeland, was er meer kans dat c.-h., wan neer de koningin dat vroeg, samenwerking zocli ten met de s.-d. om een cabinet te vormen dan met de r.-k." (Applaus.) MISLUKTE AUTOTOCHT. Een twintigjarig! jongmensch heeft Vrijdag een auto uit een garage van den Amsteldijk te Amsterdam weggehaald zonder dat hij daartoe het recht verkregen had. Lang heeft hij echter geen plezier van zijn autotochtje gehad, want hij was nog maar nauwelijks weggekomen of Jiij reed een wielrijder aan. Onvriendelijke woor den van den aangeredene of van de politie wachtte de autorijder niet afhij reed echter niet door doch verliet de auto en ging op den loop. Met het gevolg natuurlijk, dat hij spoedig gevat werd. Bij de aanhouding bleek dat hij niet in het bezit was van een rij- en een nummerbe- wijs. PAUSFEESTEN TE ALKMAAR. Op Zondag 30 Juli zullen de R.-Katholieken in Noord-llol- land boven het Y te Alkmaar samenkomen om de gelukkige oplossing der Romeinsche quaestie te gedenken en tevens het gouden priesterfeest van den Paus te vieren. De pauselijke internun tius zal daarvoor naar Alkmaar komen en in den Stedelijken Muziektuin een pontificale mis celebreeren. Des middags zal in het Gemeente lijk Sportpark een openluchtmeeting gehouden worden, waar kapelaan Hooyman uit Zwolle en de heer W. Nieuwenhuis, redacteur van de „Maasbode", zullen spreken. EEN GESTOORDE HUWELIJKSVOL TREKKING. De bruidegom was niet van plan zich aan het huwelijk te onderwerpen. Er zou Donderdag een huwelijk op hel stad huis te Nijmegen worden voltrokken. In auto's, aldus schrijft „Het Vad." waaraan wij dit bericht ontleencn, arriveerden bruid en bruidegom, mitsgaders de familieleden. Eensgezind werd het bordes betreden en dra sloten zich achter het bruidspaar de deuren der zaal waar het vonnis zich te voltrekkon had. Echter bleek bij het vervullen der forraalitei teil, dat de bruidegom een belangrijk schriftuur miste, zonder hetwelk het huwelijk geen door gang kon vinden. Doch geen nood, de jongeling in quaestie, die te Lobith het levenslicht zag, i zou even op het postkantoor gaan kijken of het If stuk wellicht daar reeds gearriveerd was. En met rasse schreden verwijderde hij zich om zich I van deze taak te kwijten. In de trouwzaal kortte zich het wachtende gezelschap den tijd met luchtige, schertsende gesprekken. Daar rinkelde de telefoon de bruidegom deel de mede, dat het stuk op het postkantoor niet aanwezig was, doch dat hij zich in een auto naar Lobith spoedde om het daar meester te worden. Deze tijding drukte de stemming van de wach tenden in de trouwzaal eenigszins ietwat ner veus werd het bruidje. Den auto's voor het stad huis gaf men order op een later tijdstip weer voor te komen, als het huwelijk voltrokken zou zijn. En in de trouwzaal wachtte men lijdzaam. Het duurde echter niet lang of de wachtenden in de trouwzaal werden opgeschrikt door de ma re, dat de bruidegom, iinstede van zich naar Lo- beth te reppen, gansch op zijn gemak in een van de kleine fafétjes aan de Grootestraat zich te goed deed aan het eene glaasje Catz na het an dere, en niet van plan was zich aan het huwelijk te onderwerpen een besluit waarvan hij ook door een zuster van de bruid, die ijlings van het stadhuis werd uitgezonden, niet af te brongen was. Dies keerde het gezelschap noodgedw ngen onverrichterzake huiswaarts thans te voet. De auto's die op het vastgestelde tijdstip ten stadhuize voorreden, keerden ledig terug. BUITENLAND. FEUILLETON. No. 38. Zijn ontroering was zoo groot, dat hij niet da delijk kon voortgaan, maar zich aan een der ijze ren hekken moest vastklemmen om op de been te blijven. Ik wil weten, of zij het is geweest, dacht hij. Ik moet het weten. Hij zag rondom zich, maar de gedaante was verdwenen. Eensklaps bezon hij zich. Als het werkelijk Susanne is geweest, zei hij, dan vind ik haar zeker terug bij het graf harer moeder. Hij wilde weder zijn schreden richten naar Henriette's graf, toen hij wederom dezelfde zwar te gedaante zag, die zich, als zwevend, naar de kerkhofpoort scheen te begeven. Hij strekte zijn handen naar haar uit en riep Mevrouw.mej-uftrouw.wat ik u bid den mag.een enkel woord De vrouw in haar langen mantel moest dat wel hebben gehoord, maar het was als oi' zijn stem haar schrik aanjioeg, want zij begon het op een loopen te zetten en verdween in de duister nis. O, ik wil, ik moet het weten herhaalde hij, ik zal vóór haar aan het station zijn en desnoods tot den laatsten trein naar Parijs op haar wach ten. Hij spoedde zich weg, ontmoette op zijn weg slechts een paar mannen en kwam zeer vermoeid aan het station. Daar was geen enkele passagier. Het duurde nog ruim een kwartier, voor de eerstvolgende trein naar Parijs vertrok. Het sloeg negen uur. Hij liep op en neer langs het stationsgebouw, luisterend naar ieder gerucht en iedere vrouw, die aankwam, bespiedend naar de zwarte ge daante, die hij tot tweemaal toe had gezien, ver scheen niet meer. Zoo bleef hij wachten tot elf uur. Eindelijk besloot hij te vertrekken, maai- te Parijs, aan het station Saint-Lazare, bevond zich op het oogenblik, dat de volgende trein, de laat ste, aankwam, een man aan den uitgang, die ie dere dame, die hem voorbij moost, aandachtig gadesloeg. Het was wederom Roger Laroque. EEN EPIDEMIE IN ZEVENBURGEN. Het slechte drinkwater de oorzaak. Gemeld wordt, dat in het nieuwe Roemeen- sche gebied van Szatmar, in de onmiddellijke nabijheid van de Ilongaarsche grens sedert ver scheidene dagen buiktyphus en kinderverlam mingsepidemie van ernstigen omvang heerscht. Vele scholen moesten gesloten worden om de uitbreiding van de epidemie tegen te gaan. De overheid staat volkomen machteloos. De artsen verklaren, dat het slechte drinkwater, in het bizonder van particulieren, de epidemie heeft veroorzaakt. In de gemeente Mezolezem zijn tot nog toe 143 gevallen van buiktyphus voorgeko men het aantal dooden bedraagt tien. De ge meente is volkomen van de buitenwereld ge-iso- leerd, daar de gendarmerie het binnenkomen en verlaten van de plaats streng bewaakt. DE PAUS ZIEK. Vaz Dias seint uit Rome Naar verluidt heeft de nieuwe lijfarts van den paus, dr. Rossi uit Milaan, bij den Paus symptomen van diabetes ontdekt. DAAD VAN ZELFOPOFFERING. Reuter meldt uit New York dat meer dan honderd inwoners, waaronder tal van jongens en meisjes, belangeloos hun bloed hebben aan geboden om een kind van 14 jaar, daternstig ziek aan zwarte pokken in het hospitaal ligt, te helpen. De patiënt wordt door herhaalde bloed transfusies in het leven gehouden, en de familie, die de behandeling niet meer kon betalen, had een beroep op vrijwillige krachten gedaan KOELER WEER IN DUITSCHLAND. In den nacht van Donderdag óp Vrijdag is de temperatuur te Berlijn aanmerkelijk gedaald, hij ontdekte niets. Zou ik mij toch vergist hebben vroeg hij zichzelf af. Hij nam een huurrijtuig en liet zich naar het hotel Scribe rijden. De kamer zijner dochter was naast de zijne de deur was niet gesloten, alleen toegetrokken. Hij duwde haar open, zonder zelfs den knop te hoeven aanraken, 't Was in de kamer alles duister. t Was zelfs onmogelijk het bed te zien. Hij luisterde en hoorde niets. Niet thuis dacht hij, Hemel ze is niet thuis En hij voelde weer die vreesdijke hartklop ping van op het kerkhof. Op zijn teenen liep hij naar de plek waar hij wist, dat liet bed stond. Hij hield zijn eigen adem in, om des te beter te kunnen luisteren. Het ledikant kraakte. Susanne richtte zich halverwege op. Is u daar, vader vroeg zij. Een onuitsprekelijk gevoel van bLijdschap doortintelde het hart van den armen man. Zijn kind lag rustig, te bed en hij had haar nu wakker gemaakt. Maar dan was zij het ook niet geweest, die hij op het kerkhof van Ville-d'Avray had meenen te zien. Ja, hij moest zich vergist hebben Ik ben het, zei hij, ik dacht, dat ik je had hooren roepen. Weineen, ik sliep gerust. Nu, ga dan maar weer gauw slapen, mijn lieveling '-ü- j En bevend, trillend van blijdschap keerde hij naar zijn eigen kamer terug. T]oen hij Susanne den volgenden morgen zag, poogde hij haar uit te hooren. Ik ben gisteravond laat thuis gekomen, zei hij, hebt ge u niet verveeld. Neen vader. Ge hebt u toch nergens over verontrust, nietwaar Nu, vandaag blijven wij bij elkander. We zullen samen eens ecnige villa's gaan bekijken. Die ik gisteren gezien heb, bevielen mij niet. Dan mag ik mij wel dadelijk gaan kleeden, niet waar Ja, doe datwe kunnen dan wat vroeg de- jeuneeren en er onmiddellijk op uit gaan Susanne begaf zich naar haar kamer. Daar bleef zij een oogenblik als droomend staan en liet haar hand langs haar voorhoofd glijden. doordat koude luchtstroomen, van den Oceaan komende, hun weg naar het oosten hebben ge nomen. Tp Berlijn was het Donderdag in de binnenstad met 89 graden Fahrenheit de warm ste dag van dit jaar. Tegen den avond nam de bewolking snel top en er stak een krachtige Noordwestelijke wind op. Af en toe traden lich te onweders op, zoodat de afkoeling slechts ge leidelijk tot stand kwam. Eerst in den loop van den nacht is de temperatuur tot onder 70 graden gedaald en eerst Vrijdag, nadat het urenlang hevig had geregend, is de temperatuur verder tot 60 graden gezonken. De koude luchtmassa's hebben de Elbe en de Oder reeds bereikt en zijn nog verder doorgedrongen, zoodat Vrijdagmor gen ook uit Koningsbergen een daling van den thermometer werd gemeld. Boven verschillende deelen van Duitschland hebben hevige onweders gewoed, waardoor in Mecklenburg op sommige plaatsen belangrijke schade is aangericht. Bij Schwerin zijn tal van oude hoornen door den storm ontworteld. Een loods van een steenbak kerij werd door den storm verwoest en de brok stukken werden 50 meter ver weggeslingerd. Tal van schuren en stallen zijn door het inslaan van den bliksem afgebrand. Ook bij Parthim is veel schade aangericht. HOOGE LEEFTIJD DER BULGAREN. Door het gebruik van yoghurt. Het Bulg&arsche volk is uiterst taai. De on derdanen van den Bulgaarschen staat bereiken leeftijden, welke in de overige Europeesche sta ten bijna niet voorkomen. Statistieken laten zien, dat in het jaar 1920 in Bulgarije 1582 per sonen leefden, die tusschen de 100 en 105 jaren oud waren er waren er zelfs 579, die ouder dan 105 jaren waren. Men beweert, dat deze hooge leeftijd te danken is aan het dagelijksch ge bruik van yoghurt. Deze yoghurt zou de gezond heid zeer ten goede komen. Interessant is te weten, dat over het algemeen in Bulgarije de mannen lafiger leven dan de vrouwen, hetgeen in de overige landen net om gekeerd is. Dit verschijnsel wordt verklaard door de afmattende bezigheden, die volgens 'slands gebruik door de Bulgaarsche vrouwen worden verricht. NOG LANG GEEN SAXOFONEN GENOEG. De jazzmuziek heeft de wereld veroverd en a\ begint men hier en daar zich er wat van af te wenden, de saxofoonproductie stijgt nog steeds geweldig. In het afgeloopcn jaar werden in de Vereenigde Staten 788.400 stuks gefabriceerd, dat beteekent elke 40 seconden een saxofoon en men verwacht, dat de productie weldra verdrie- of vervierdubbeld zal kunnen worden. Ooren dicht EEN LEEUW OP DEN WEG. Automobilisten, die Zaterdagmiddag van Ax- minster naar Bridport reden, waren zeer ver baasd eensklaps een.leeuw aan den kant van den weg te zien. Hij bleek uit een kooi ecner reizende menagerie te zijn ontsnapt. Op den weg stonden lange file's auto's te wachten op veili ger toestanden. De dierentemmer was reeds be- Hij heeft mij niet herkend, mompelde zij, gelukkig niet Want Roger had zich niet vergist. Het was wel degelijk zijn dochter geweest, die hij op het kerkhof had gezien. Hoe was Susanne naar Parijs teruggekeerd? Eenvoudig met het rijtuig van het hotel, waar mede zij te Ville d'Avray was gekomen. Zij was dus in het geheel niet aan het station geweest. Roger Lanoque gevoelde zich gelukkig, als ware hij aan een groot gevaar ontsnapt. Dien dag toonde hij weder de blijdschap, de vroolijk- heid van vroeger tijden. Ook Susanne scheen bijzonder opgewekt. Zij wandelden in de omstreken van Fontai- nebleau. Eerst na ongeveer twee weken ontdek te Laroque het kasteeltje dat bekend stond on der den naam van „Maisomblanche" en werd daarvan door aankoop eigenaar. II. De eerste dagen na hun komst op „Maison- blanche" werden door de zorgen voor de instal latie geheel in beslag genomen. Gelijk Susanne reeds dadelijk had verklaard, viel het landgoed en vooral des zelfs omgeving bijzonder in haar smaak on zij had zich al spoe dig aan eenige landelijke ontspanningen ge- iwend. Op zekeren morgen de zon scheen helder aan den hemel en alles voorspelde een schoonen dag liet Susanne haar paard zadelen en nam zij, aan het zadel vastgebonden, haar teekendoos en een kleinen schildersezel mede. Twee of drie dagen geleden was zij de ruines van de abdij van Vaux de Cornay gaan bezich tigen en thuisgekomen met een levendigen in druk van het bekoorlijke en schilderachtige dier bouwvallen. Zij wilde daarvan een schetsje maken. 't Was nauwelijks zeven uur toen zij nu op de plaats harer bestemming aankwam. Zij steeg van het paard. De boschwachter, aan dergelijke bezoeken gewoon, toonde zich zeer beleefd en hulpvaardig. Hij bracht het paard op stal en zorgde voor haver en water. Wil ik mejuffrouw ook vergezellen vroeg hij voorkomend. Zij dankte voor het aanbod. Zij was nu gekomen als artiste. Zij wilde liever alleen dwalen en zich door haar indrukken laten leiden, zonder daarbij ge stoord te worden door de, uit den aard der zaak zig te trachten de leeuw weer naar zich toe te lokken. Toen echter de leeuw, in plaats van naar zijn baas terug te keeren, een weiland opsnelde en een koe aanviel, werd hij door den temmer met enkele schoten afgemaakt. PROVINCIAAL NIEUWS. RECHTZAKEN. VRACHTAUTO'S ALS WOLKENKRABBERS. Op een zekeren dag in de vurige maand kwam een Hoornsch veehandelaar van de veemarkt te Scliagen met een zeer zwaar beladen veewagen; deze auto's worden den laatsten tijd onderver deeld in twee verdiepingen. In de bewuste auto waren op de le verdieping de varkens gestald. Zoo kwam de wagen langs Westfriesche wegen op Hoorn aan, tot de auto op het breede Keern een luxe wagen ontmoette, juist bij een plaats waar in den berm een timmermanshandkar stond. De veewagen is te veel op den weg geble ven, naar op de zitting van het kantongerecht wel bleek omdat de bovenlast het mogelijk zou hebben gemaakt dat de wagen zou zijn gekan teld. Dat was namelijk den verdachte in de Ban- gert (onder de gemeente Hoorn) al eens geschied en toen kwam het voor dat de wagen omsloeg in de vaart langs den weg en het vee aan de over zijde in de weide kon gaan grazen. De ambtenaar van het O. M., mr. De Brueys T^ick, sprak zijn groote verbolgenheid uit over het opladen van vrachtauto's tot wolkenkrab bers, terwijl de aangeredene vroeg of hierdoor nu niet eens kon worden gekomen tot een rijks regeling, waardoor een bepaalde hoogte niet te boven mag worden gegaan. De kantonrechter jhr. mr. Van den Brandeler zeide, dat dit niet van hier kon uitgaan, daarvoor diende men een actie aan te vangen en in dit verband nioemde hij den naam van Floris Vos. Voor dezen keer zou de ambtenaar nog niet intrekking van het rijbewijs vragen, maar mocht met een dergelijk opgeladen a/uto weer een on geval worden veroorzaakt, dan zal dit stellig gebeuren. De eisch was 40 boete of 40 dagen hechtenis, terwijl de kantonrechter de straf bepaalde op 30 boete of 10 dagen hechtenis. Het tekort van de groote Landbouwtentoon stelling 1928 te Medemblik. Maandagavond 1.1. werd in het Wapen van Medemblik een pro- testvergadering gehouden tegen het Waarborg fonds. Uit de verschillende besprekingen die volg den bleek, dat het meerendeel ontevreden was omdat het waarborgfonds geheel opgevraagd wordt en er zoodoende van een waarborgfonds ook voor een plaatselijke vereeniging geen spra ke meer kan zijn, wat natuurlijk zeer te betreu ren valt. Gaarne zou men nu weten hoe en waarom het geheele waarborgfonds opgevraagd wordt. Er moet 100 pCt. bij en toch is het waarborg fonds met 2000 overteekend dus zou er eigen lijk maar 80 pCtt. gevraagd kunnen worden. altijd min of meer eentoonige verklaringen van een gids. 't Was van de kerk dat zij een schets wilde maken. Aan de noordzijde zag men mog den muur van het schip recht overeind staan en aan de oostzijde^ een gedeelte van den gevelmuur met zijn rösetten en drie deuropeningen, den zijwand met zijn gewelven en de kruisvleugels met de overblijfsels van twee kapellen of bid- stoelen. Het was waaldijk een uitstekend hoekje, dat zij had uitgekozen, vrij goed beveiligd tegen de .il te scherpe zon. Behalve het gewone geritsel tusschen de bla deren en het gras, hoorde zij daar niets anders dan het geruisch van de beek van Saint-Thibaut enkele schreden van de ruine verwijderd. O, wat vind ik het hier heerlijk zei Su sanne, bijna overluid, ik kom hier zeker morgen terug en zal dan zien, dat ik papa meebreng. Het eene urn* verliep na het andere, zonder dat zij er op lette, zoozeer was zij in haar werk verdiept. Reeds had de krachtig geworden zon haar verplicht haai' parapluie meer zijwaarts op te stellen. Eindelijk stond zij op, een weinig vermoeid en stijf van het lange zitten. Ik heb waarlijk honger, zei ze, ergen hon ger. En ik heb niets te etenWat te doen Zij dacht een oogenblik na, verlegen glimla chende. Ik heb, geloof ik, nog meer dorst dan hon ger, maar dat is tenminste gemakkelijk te ver helpen. Misschien gaat mijn honger wel wat over, als ik maar eerst mijn dorst heb gelescht. Zij ging naai* de beek van Saint-Thibaut, liep over de gladde steenen, die er in lagen, tot zij het midden had bereikt, maakte toen een soort beker van haar beide handen, door de vingers ineen te sluiten, en neer te buigen, schepte het heldere bronwater daarmede o<p en leschte zoo haar dorst. Maar zie, nauwelijks had zij gedronken of plotseling vestigde haar blik zich met ontzetting op het heldere water van de beek, dat de plan ten, het gras en de struiken van den oeverrand duidelijk, tot in de kleinste bijzonderheden weer kaatste. In datzelfde spiegelvlak ontdek te zij ook dat achter haar rug iemand, wiens geheele lichaam tusschen de struiken verborgen lag, al haar bewegingen met aandacht gade sloeg. v {Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1