Je Adelaar" Behoort 'ÏZh U niet Kermis Den HU CASINO Imsterdamsclie tednpapijo Heeren- Jongeheeren- en Kinderkleeding. JJ 99 bl tot de menschen die Roode of Ciele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker. Diegenen echter, die geen Noordzeevisscher willen worden, zullen ook te Oostmahorn geen toekomst vinden. De Noordzeevisscherij biedt brood voor velen. Er is den laatsten tijd meermalen de vraag ge steld, of uitbreiding van het Noordzecvisscherij- bedrijf mogelijk is. De feiten zijn daar, om deze vraag zonder aarzelen bevestigend te beant woorden. Vóór 1919 bezat Zoutkamp geen stoomtreilers. 'Thans, tien jaar later, telt'zijn vloot er tien. Een geweldige groei, waarmee de verbetering van de outillage der haven helaas geen gelijken tred beeft gehouden. Het gebeurt meermalen, dat visschers uit De nemarken, met hun tweemans-scheepjes komen visschen ten Noorden van onze Waddeneilanden Nog slechts korten tijd geleden telde de kapitein van het recherchevaartuig „Laman de Vries" er niet minder dan 33. Zoolden deze visschers de verre reis van hun havenplaats Esbjerg naar hier maken, wanneer zij niet overtuigd waren van een overvloedige vangst Wat de Esbjergers kunnen en durven, dat kun nen en durven onze Zuiderzee visschers ook Wij behoeven ons zeebanket toch niet door de buiten landers te laten weghalen Er is dus geen sprake van, dat „de overplaatsing van Zuiderzeevis- schers naar Oostmahorn voor beide partijen nood lottig zou zijn." De „Havencommissie-Oostmahorn" voert haar actie, onafhankelijk die van Zoutkamp. De belan gen van Zoutkamp zullen door die van Oostma horn niet worden geschaad. Zij heeft zich in dr eerste plaats het groote belang, dat geheel Neder land bij de zaak heeft, voor oogen gesteld. DE TWEEDE KAMERVERKIEZING. Het aantal kiesgerechtigden dat op 3 Juli aan de stemming voor de (Tweede Kamer zal kunnen deelnemen bedraagt 3828503 In 1925 was dit aan tal 3561950. In de onderscheidene kieskringen bedraagt het aantal 1. Den Bosch 203328 2. Tilburg 186719 3. Arnhem 210434 4. Nijmegen 188799 5. Rotterdam 293187 6. Den Haag 229587 7. Leiden 185313 8. Dordrecht 249511 9. Amster dam 401656 10. Den Helder 177545 11. Haarlem 195295; 12. Middelburg 129761; 13. Utrecht 199529 14. Leeuwarden 210251 15. Zwolle 248566 16. Groningen 198371 17. Assen 101008 Maas tricht 216643. DE VERDUISTERINGEN TE HEKELINGEN. Over de arrestatie van P. T. T(- uit Hekelingen wordt ons nog het volgende gemeld Op het post kantoor te Hekelingen werd een aangeteekende geldzending, groot 4000, bestemd voor liet bij kantoor der Coop. Boerenleenbank aldaar, ver mist. Het onderzoek door de politie te Hellevoe. sluis ingesteld, bracht aan het licht, dat de dief stal te Hekelingen moest zijn gepleegd. In de loop van de vorige week is de politie ove» gegaan tot aanhouding van T., een zoon van ecu brievengaarder te Hekelingen. T. keerde juisi met den heer Braat, die een spreekbuurt had vervuld, uit Waddingsveen terug. T. werd voor- loopig te Spijkenisse in arrest gesteld en is den volgenden dag, na verhoor door den rechteroom saris in het huis van bewaring te Rotterdam op gesloten. Ook de boekhouding van den Plattelanders bond is in beslag genomen. Of deze bond ook fi- nancieele schade heeft geleden is niet gemakke lijk uit te maken, daar de boekhouding ongeveer een jaar achter is. BUITENLAND. GEVECHT OP LEVEN EN DOOD MET EEN ZAAGVISCH. Nabij de Iersche kust heeft de bemanning van de Britsche visschersboot „Dusky Maid" een ge vecht op leven en dood geleverd met een gewel dige zaagvisch. De visch, die bijna 10 meter lang was, deed een directen aanval op het schip, waai uoor de boot vervaarlijk begon te schommelen. De bemanning zag zich genoodzaakt de geweren op het beest af te vuren. Na een gevecht van ee- nige minuten verdween het dier eindelijk. Een roode streep in het water bewees, dat men liet dier verwondingen had toegebracht. EEN STRENG GEESTELIJKE. In de Jezuïetenkerk te Presburg ging de pries ter voor hij den kansel besteeg de geheele kerk door en gelastte alle vrouwen en meisjes met korte rokken en kleeding zonder mouwen de kerk te verlaten. Wie hieraan niet voldeden, werden door den kerkdienaar naar buiten ge bracht. PECH! Zondag is te Berlijn een volksvliegdag gehou den met demonstraties van luchtacrobaten. Deze dag is totaal verregend, zoodat het een groote strop voor de ondernemers is geworden. Deze laatsten hadden een regenverzekering van 65.000 mark afgesloten. Deze werd echter niet uitbe taald daar er 0.2 m.M. regen minder was geval len, dan in het verzekeringscontract was opge nomen. ANNA PAULOWNA. Opening Nieuwe Zaak. Onze gemeente is een nieuwe en speciaalzaak rijker geworden. Het is de winkel in bloemist->artikelen, die de heer Ant Huiberts aan de Spoorbuurt in het perceel v.h. Wed. S. Groet heeft geopend. Wij zagen een uitgebreide en keurige sortee ring schoppen, troffels, harken, zeefen, sorteer- platen, kortom alles wat tot het bloembollencul tuurvak behoort. Dit is dus wel de eenigste speciaal winkel hier ter plaatse wat betreft de ze artikelen en zeer zeker wordt hiermede in 'n bestaande behoefte voorzien. Wij wenschen de heer Huiberts veel geluk en voorspoed met zijn nieuwe onderneming. Singer Maatschappij. In het laatst der vorige week eindigde de gratis gehouden knip- en naai cursus, gegeven door de Singer Maatschappij in het café Kossen, alhier. De cursus, die door ongeveer 25 dames werd gevolgd, was, zooals wij van een der dames mochten vernemen, zeer nuttig en leerzaam ge weest In het maken van alle mogelijke kleeding werd onderricht gegeven, en bij het einde van de cursus waren alle cursisten practisch be kwaam zelfstandig te kunnen werken. Wij kun nen namens de cursisten de Singermaatschap- pij dan ook hulde brengen voor haar nuttige les sen in de zaal van den heer Kossen gegeven BURGERLIJKEN STAND Geboren Elisabeth, d.v. W. Tiel en van A Lips Simen Rens, z.v. C. F. Polet en van J. Spigt Nicolaas Johannes, z.v. J. R. Rosloot en van J V. PuntDirk, z.v. A. A. Schouten en van M. O- verdorp Marinus Gerardus, z.v. J. Hendrikse en van A. de Ridder Geertruida Johanna, d.v. N. J. van Wees en van M. van Leeuwe Dirk, z.v. N. Glasbergen en van J. DtoefFranciscus Marcellus, z.v. M. van der Vlugt en van C. H. v. Zoelen. Ondertrouwd Jan Franciscus Romar, oud 33 jaar, landbouwer en Grietje Tiel, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna Jan Meeldijk, oud 28 jaar, landbouwer en Trijntje Greneweg, oud 23 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna Gornelis Spigt, oud 24 jaar, bloemistarbeider en Janna Oele, oud 21 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna Leen dert Johannes Riebot, oud 25 jaar, bloemistar beider en Dirke Glasbergen, oud 25 jaar, zonder beroep, beiden te Anna Paulowna Cornelis Pe trus Oudejans, oud 34 jaar, bierhottelaar, te Schagen en Grietje van Kooten, oud 22 jaar, zon der beroep, beiden te Anna Paulowna. Overleden Geene. Loop der bevolking van 1 tot 15 Juni 1929. Ingekomen L. Kortekaas en gezin uit Lisse Mej. M. R. TV Zwanenburg uit Gouda; W. Kop- mels uit Zijpe J. M. Lelierse en gezin uit Voor hout A. A. van der Werf uit Rotterdam Mej. E. J. Willemse uit Ter Neuzen Mej. T. de Graaf uit Barsingerhorn Mej. H. A. Korstanje uit Haarlemmerliede en Spaarvvoude Mej. H. Si- mons uit Groningen K. Wit uit Oude Niedorp; de Klerk uit Kapelle J. van der Gulik uit Oost-Indië !T. Dragstra uit Oldeboorn W. E. A. Rosmalen uit AmsterdamA. Boelen uit Vlagtwedde A. Kroes uit Lisse J. Doef uit An- dijk R. Veen uit Steenwiikerwold Mej. A. M. M. Leurs uit Haarlem L. Winters uit Steenwij- kerwold Mej. A. M. Bisenberger uit Amster dam H. van Maris en gezin uit Hillegom; W van Eijsden en gezin uit Den Helder Mej. M. van Eijsden uit Den Helder. Vertrokken J. Sas naar Amerongen K. J. P van Immikhuizen naar Bilthoven; K. Waag naar Oudkarspel; Mej. A. Dekker naar Schagen; P. Swager naar Oudkarspel; A. Zweet naar Zwaag. 'n Voorschot: Door Jb. Boon en C. Mooij, bei den wonende in deze gemeente, is een voorschat aangevraagd ingevolge de Landarbeiderswet, ter bekoming van een plaatsje. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan C. Kossen vergunning verleend in zijn metsel- en betonwerkbedrijf werk te laten ver richten van 17 Juni tot en met 16 Juli 1929, door 5 mannen van 18 jaar of ouder, gedurende 9'/2 uur per dag en 54 uur per week. GEMEENTE WIERINGEN. Spoedeischende vergadering van den Gemeen teraad op Zaterdag, 29 Juni des namiddags 4 uur AGENDA 1. Voordracht tot regularisatie van uitgaven op de begrooting dienst 1928. 2. Voordracht tot aanvulling der verordening tot aanwijzing van de stemlokalen voor de stemdistricten. 3. Wijzigingen in de samenstelling van eenige stembureaux voor de Tjweede-Kamerverkie- zing. Politie: Gevonden 3 sleuteltjes aan een ringe tje, w aarvan 2 autosleutels. InL bij den Gem. Veldw. Met ongeveer 100 van de oudste leerlingen der O.L. School te H.-hoef werd j.1. Dinsdag dooi de Vereen, tot bev. van getrouw schoolbezoek met autobussen en luxe auto's een schoolfeest^ reisje naar Schoorl, Bergen aan Zee en Bergen gemaakt. Dat de kinderen hiervan volop geno ten behoeft zeer zeker geen vermelding. Het na tuurschoon door hun gezien, de duinen, de Spar- reiaan met zijn reigernesten en niet te vergeten de wandeling naar het pompstation, alles was evenals de speeltuinen verrukkelijk. Het weer dat zich eerst niet erg gunstig liet aanzien hield zich den geheelen dag goed. Ook werd van tijd tot tijd de inwendige mensch verzorgd. Voldaan keerden allen 's avonds met hun geleiders(sters) van dit heerlijk reisje weer huiswaarts om dan thuis alles zoo veel mogelijk te vertellen. In de openbare vergadering van de school feest bond te Westerland werd wegens vertrek van den Heer H. Rump tot bestuurslid gekozen de heer C. Asjes, terwijl de aftredende leden de heeren C. Steigstra en M. Kooij werden herbe noemd. De rekening sloot met een batig saldo groot 30.54. De inteekenlijsten voor het a.s. te houden Schoolfeestreisje hadden 210.- opge bracht. Met de leerlingen der 3e, 4e, 5e, 6e en 7e klas gaat men naar Haarlem en Overveen terwijl men 't feest voor de le en 2e klas nog moet bepa len. Wegens vertrek van den heer H. Rump werd in de algemeene vergadering der Lijkwa gen vereeniging te Westerland tot bestuurslid gekozen de heer J. Siesling, terwijl de aftreden de voorzitter en penningmeester werden herko zen. De rekening sloot met een batig saldo groot 63.47, zoodat de bestaande tarieven gehand haafd kunnen blijven. Men deelt ons mede dat de heer Jn. Post Jz. te Hippolytushoef is benoemd tot cantonnier bij de Zu?' Hërzeewerken. met als standplaats van EwP |uj Hérzeew tvM^luis. Al S.O.S. per radio uitgezonden en waarbij j.1. Zondag de machinist Hofman aan boord van de sleepboot „Schie" te Den Oever werd opgeroe pen om zich zoo spoedig mogelijk naar Amster dam te hegeven, waar zijn zuster ernstig ziek lag had goede uitwerking. Hofman werd opge spoord en hem de oproeping meegedeeld. Direct vertrok hij en bereikte nog tijdig zijn zuster. Onze plaatsgenoot, de heer J. P. Baijs Johz., stuurman bij 'de groote vaart, is benoemd bij het Lcdswezen te Vlissingen. Den uitslag der gehouden aanbesteding van 35 woonhuizen voor rekening van den heer C Jb. TJijsen te Den Helder, aan de Hofstraat te Den Oever, door den architect den heer J. v. d Leek te Den Helder j.1. Woensdag in de lun- cluoom van den Heer S. P. Koorn gehouden is als volgt1 A. Kuigma en Zn. Leeuwarden 73.440; 2. J. Apeldoorn, Alkmaar 73.725 3. L. C. Oudt Alkmaar 75.500 4. A. Dienaar, Helder 78.345 5. C. Bot Den Helder, 79.909 6. H. Riemers, Den Helder 80.900 7. Gebr. Smit Den Helder 81.000 8. Starrenburg en Boerdijk Den Helder 81.500 9. G. Groot Den Helder 82.375 10. H Hagen Den Helder 83.500 11 J. Wittebrood Beemster 83.840 12. P. Kleerebezem, Beemster 84.200 13. G. Hoornsman, Julianadorp 84.975 14. C. Noort Bergen 85.000 15. D. Hogervorst Alkmaar 85.158 16. M. Duinmaijer Alkmaar 85.25017. J. M. Christiaanse, Amsterdam 85.425 18. M. C. v. d. Plas Den Helder 87.000 19. W. Hermans Jz. Wieringen 88.000 20. W. A. Ran Den Helder 88.000 21. Gebr. Boersen, Wieringen 88.000 22. P. Doves Jbz. Wieringen 88.500 23. P. Tiuin 't Zand 90.000 24. D. Bak ker Wieringen 90.000 25. A. v. d. Wal Den Helder 90.100 26. Gebr. v. Pelt Den Helder 92.500 27. R. Koppen en Zn. Alkmaar 93.400 28. J. C. Klein, Wieringen 95.000 29. J. Pieke- ma Alkmaar 103.000. De raming bedroeg 85.850. Gegund aan den laagsten inschrijver de fm. A. Kuigma en Zn. te Leeuwarden. -h De Middenstand. j.1. Woensdagavond ver gaderde de Middenstands Vereeniging „Wielin gen" in het lokaal van den heer Jurrie Lont. Na opening had een bespreking plaats om trent vele kooplieden, vooral z.g. „parlevin kers" van buiten, die op de terreinen der Zuider zeewerken aan de keetbewoners hun waren aan de man trachten te brengen. Dit is natuurlijk tot groote schade der Wieringer neringdoenden. Het is toch verleden jaar gebeurd, dat de men schen op de Oude Zeug, die eerst des Zaterdags te Den Oever hun inkoopen kwamen doen, late» door maatregelen van den burgemeester van Medemblik, des Zaterdags per boot naar Medem blik togen en daar hun waren insloegen. Nu zijn deze menschen bijna allen weer te Wieringen gestationneerd, echter de neringdoen don van elders komen met bootjes en auto's hen met hun koopwaren volgen. Het meerendeel van de handelaren te Wieringen wordt dus weder gc dupeerd. De keetbewoners profiteeren van de scholen, wegen en andere dingen te Wieringen waarvoor de burgerij mee de belasting helpt be talen dus ook de winkeliers. Moreel zou het van zelfssprekend zijn, dat die menschen van Wie- ringers hun waren kochten. Echter, dat .is niet zoo en daarom wordt op de vergadering besloten pogingen aan te wenden bij de betreffende autoriteiten, of aan die handel van buiten op de Zuiderzeewerk-terreinen iets tot wering kan worden gedaan. Aan Ir. Ringeling zal daaromtrent eerst in lichtingen worden gevraagd. Staande de vergadering gaven zich nog 15 aanwezigen als lid van de Middenstandsvereeni ging -op. Omtreent telefoontarieven, naar aanleiding van een vraag door den heer J. Poppen gesteld, zal 'n onderzoek worden ingesteld. Sluiting. Antiek. In vele ouderwetsche boerenhofsteden en ook wel burger woningen te Wieringen zijn de muren van de achterhuizen en ook wel van de woonkamer belegd met antieke tegeltjes. Soms zijn deze tegeltjes gevormd tot bloem stukken, dieren of schepen, soms zelfs ziel men bijbelsche tafereelen. Enkele eigenaars zijn bezweken voor het hoo- ge bod der opkoopers van „antiek" en hebben de ze tegeltjes er uit laten sloopen, terwijl er meei moderne voor in de plaats werden gezet. Echter, enkelen zijn vasthoudender, zoo ook de heer S. de Jong in de Belt, H.hoef. In diens woonkamer bevinden zich bijbelsche tegcltafe- reelen, voorstellende Mozes ontvangt de steenen tafelen, enz. Voor deze tegelcomplex werd den heer S. de Jong thans een bod van f 1500 gedaan. Echter is de heer de Jong hierop nog niet in gegaan. gen verzoekt de betrokken Inspecteur der Dir. Bel., Inv. 'en Acc. er op te wijzen dat in het ver volg in meerdere mate dan tot nu toe controle op het aangegeven gewicht van de motorrijtui gen zal worden gehouden. Deze weging zal op ongeregelde tijden worden toegepast (Teneinde houders van motorrijtuigen opont houd en tijdverlies te doen besparen wordt nog maals gewezen op de gelegenheid tot vrijwillige weging, waarbij eeh relaas van weging kan wor don verkregen. RECENSIE Naar aanleiding van de opvoe ring van de revue ::Door Dik en Dun met de Hel dersche Kermis in Casino, willen wij gaarne 'n paar persbeoordeelingen weergeven De 'sHertiogenb. Crt. schrijft o.m.: Een rijke monteering, uitstekend stemmateriaal, geestige komieken, keurige revuegirls die aardig dansen Wat wil men nog meer Als kijklust verdient de Revue de allerhoog ste lof. Prachtige tooneelen. Heerlijke kleurscha keeringen en een rijkdom van gewaden, die een weelde zijn voor het oog En het oordeel der pers over „Merijntje Gij- zens Jeugd" „De /Tijd" schrijft: Nap de la Mar toonde zich hier als de Kruik een groot kunstenaar en Cisca Kremer verraste in haar ongekunstelde jeugd met de teere uitbeelding van Merijntje, de schep ping van A. M. de Jong. „De Opr. Haarl. Crt. schrijft: Voor Nap de la Mar is deze voorstelling lin alle opzichten een glorie geworden. Een wonder was de kleine 14-ja rige Cisca Kremer 't Publiek was in groote geestdrift gebracht PREDIKBEURTEN. HERV. GEM. Den Oever Kapel 10 u. de heer J. K. Lofvers. Cand. t.d. H. D. Dienst voor Zuiderzeewerkers. Ii.-hoef voorm. lialf elf Ds. van Beek. Oosterland nam. half drie Ds .Van Beek. EVANGELISATIE H.hoef v.m 10 uur de Heer J. Bosma. Gcref. Kerk Beltstraat. 's Morgens 10 uur Ds. Iloek van Enkhuizen, 's Middags 3 uur Ds. Hoek. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 27 Juni. 1929. Op de heden gehou den weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt 6 Paarden 175 a 500 3 Stieren 100 a 200 9 Geldekocien (mag.) 160 a 310 70 gelde- koeien (vette) 250 a 450 6 Kalfkoeien 220 a 340 60 Nucht, kalveren 15 a 30 40 Schapen (mag.) 20 a 26 150 schapen (vette) 27 a 35 8 Overhouders 89 Lammer 18 a 27 3 Bokken en Geiten 1 a 14 15 Varkens (mag.) 25 a 40 19 Varkens (vette) per Kg. 84 a 86 cent 68 Big gen 20 a 30 55 Kippen 1 a 2 49 Kg. Boter 1.70 a 1.90 per Kg. EIERVEILING, SCHAGEN, 27 Juni 1929. Aangevoerd 111453 Kipeieren. Prijs 55-57 Kg. 5.60 a 5.80 58^60 Kg. 5.80 a 6.10 61-63 Kg. 6.20a a 6.40; 64-67 kg. f6.50 a 6.60; Ongewogen Wit f 5.20 a 5.80; Ongewogen bruin f5.90 a 6.40; Klein f4.40 a 4.90; gem. 5.50. 9591Eendcieren 5.30 a 5.40 per 100; 52 Kalkoen eieren 8.10 a 8.50. Eierveiling Den Helder 27 Juni '29. Aangevoerd 12995 kipeieren. Bruin 5.70 a 6.40 per 100; Wit 5.30 a 6.00 per 100. Aangevoerd 406 eendeieren: f 4.50 a 4.80 per 100. ADVEHTENTIëN. >ld< ZONDAG a.s. Een vroolijke avond door de be roemde FAMILIE HOFMANN 50 en 15 CL pl. I. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 nnr de PRACHTVOLLE REVUE van Schakels en Gosschalk DOOR DIK en DUW Een weelde van costumes Schitterende too neelen. 35 tafereelen; 3 brillante finales I le Rangs gezelschap. Groot orkest en Koor 1 Drie en een half uur van buitengewoon vermaak Meer dan 200 maal opgevoerd in heel Nederland Entree: f 1.50 - 1.25 - 1.— - 0.75 - 0.50 pl. rechten DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG het veelbesproken prachtvolle stuk: Merijntje Gijzen'e Jeugd naar het bekende veelgelezen boek van A. M. de Jong. NAP de LA MAR als „de kruik" Het 14-jarig wonderkind Siska Kremer als. Merijntje. Verder het geheele gezelschap van Nap de la Mar. Voor al deze voorstellingen kunt u per brief kaart of per telefoon (no. 66) alle dagen van 12 tot 4 uur plaatsen bespreken. Alle avonden na de voorstelling gezellig Bal PROVINCIAAL NIEUWS. HOOG WATER IN WAjTERLAND. Vernielde nesten. Het water der Zuiderzee steeg Woensdag op Pampus tot 110 cm boven A.P., zoodat verschil lende buitenpolders overstroomd werden. De Oostpolder bij Durgerdam, eigendom van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumen ten, liep geheel vol, aan het grasgewas werd veel schade toegebracht, terwijl de nesten van duizenden meeuwen en andere watervogels ver nietigd werden. HEjT GOEDE VOOBEELD 1 Onderwijzers-gevecht. fT/e Krabbendijke moest de bijzondere school der Oud-Gereformeerde Gemeente gesloten wor den om een niet alledaagsche reden. Het hoofd der school had namelijk om een kleinigheid twist gekregen met den onderwijzer en de strijd liep zoo hoog, dat de paedagogen voor het oog hun ner leerlingen handgemeen werden, waarbij beiden flinke klappen opliepen. Afgezien van de uitwerking op de leerlingen had deze zaak geen verdere gevolgen, want een dag later was de school weer geopend en hadden de beide onder wijzers het lesgeven hervat. BEKENDMAKINGEN. ZAL HANDHAVEN IN KWALITEIT en PRIJS Verkoopt uitsluitend le klas al onze kleeding is prima gemaakt. Al wat U in de „ADELAAR" koopt wordt U verkocht met garantie, elk kleedingstuk wordt gegarandeerd. „DE ADELAAR" brengt u steeds het nieuwste en naar ieders beurs is hier wat te vindien. „DE ADELAAR" verkoopt prima Waterproof regenjassen. „Eenmaal gekocht in „de Adelaar" en u blijft als klant." Reiskosten worden vergoed. WEGENBELASTING. WEGING VAN MOTORRIJTUIGEN I KEIZERSTRAAT 92 DEN HELDER. In het belang van houders van motorrijtui-|Let op dit adres en loop niet verkeerd.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2