J. fi. KtÜbS EERLOOS. Vrijdag 13 September 1929. No. 67. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ^0 WIERINGEN EN OMSTREKEN ■■■ISBHIB Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" J. R. KEUSS Laat 125 ALKMAAR. u n ia m WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. tl* een waarborg voor de kwaliteit. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Voor de handen. Voor een vrouw, die dat wil is het, niettegen staande haar huishoudelijke bezigheden, heel goed mogelijk haar handen mooi en glad te hou den. Natuurlijk bedoelen wij geen popjeshanden, waaraan een ieder zien kan, dat zij het werk ont vluchtten, maar wij hebben het cog op een nette vrouwenhand, die de sporen van den arbeid draagt, maar niettegenstaande dat goed verzorgd is. 's Morgens, 's middags en 's avonds, ja zelfs nog dikwijls gedurende den dag moet men zijn handen wasschen met lauw water en zuivere zeep, goed naspoelen en flink afdrogen. Nooit naar buiten loopen met half natte handen Dat mag men vooral niet vergeten. Vele vrouwen hebben aan die gewoonte haar springende huid te danken. In de keuken moet men altijd een aangesneden citroen hij de hand hebben, waarmede men van tijd tot tijd de han den eens in wrijft, 's Avonds draait men er de vingertoppen maar eens stevig in, om de dwang- nagels te voorkomen of te doen verdwijnen. Ook bet inwrijven met vaseline voor het naar bed gaan is heel goed. De handen mag men dan niet heelemaal afdrogen, waardoor zij den anderen dag zacht en soepel zijn. Bevlekte deelen bewerkt men met heel fijn pluimsteen. Om grof werk te verrichten, b-v. groenten schoon maken e.d. gebruikt men een paar gummi handschoenen, die zeer lang mee kunnen als men ze maar goed onderhoudt d.w. z. nooit met vet of groene zeep aanraken, iede- ren keer goed afspoelen, steeds flink nadrogen, van buiten met takpoeder inwrijven, er van bin nen wat talkpoeder inschudderi en nooit bij het vuur drogen. Bij het aardappelen schillen moet men steeds onder een kraan de schillen verwijderen. Een dun straaltje water laat men dan over de han den vloeien, tijdens het schillen. Elk vlekie dat dan ontstaat on zich anders tot in elk kiertje van de huid zichtbaar maakt, verdwijnt dan on middellijk. BINNENL. NIEUWS. GROOTE AANVOER VAN MAKREEL. De stoomtrawler Gcrberdina Jchanne IJ M 38, FEUILLETON. No. 60. Mijnheer Laroque, riep Raymond doodelijk bleek, ik ben diep ongelukkig Ge ziet, dat ik lijd, spaar mijeen weinig medelijden.... Medelijden Hebt ge medelijden met mij, die als een smeekeling tot u gesproken heb, met mijn lief, onschuldig kind, dat gij laat sterven, terwijl het 111 uw macht staat haar te redden Wie van ons, zij of ik, is het meest te beklagen Ik bid u, dring niet langer aan Welnu, ik keer naar Maison-blanche terug, antwoordde Laroque, en als mijn dochter mij verstaan en begrijpen kan zal ik haar zeggen, wat ik u gevraagd en wat ge mij geantwoord hebt. Doe, zooals ge verkiest, riep Raymond met een snik, dien hij niet onderdrukken kon. 't Is misschien het beste Het beste herhaalde Laroqqe op bitteren toon, 't is haar vermoorden, even ze£br als wan neer haar een dolk in het hart werd gestootcn. Gij zult de eerste zijn, die haar dood verneemt Zonder verder een woord te wisselen, keerden zij naar Méridon terug. Daar gekomen verdween Raymond, zoodat hij nergens meer te zien was, toen Laroque van Julia en van Pierre de Noir- ville afscheid nam. Tegen Julia sprak hij slechts een enkel woordl Raymond en Susanne beminnen elkander, Raymond heeft, zonder zich te willen verklaren, Susanne haar woord terug gegeven en Sffsanne sterft, 't Is aan u, om haar te redden, mevrouw En hij spoedde zich naar het gereedstaande rijtuig, omdat hij voelde hoe hem de tranen in de oogen sprongen. In diep nadenken bleef Julia achter. Zij her baalde bij zichzelf de woorden van William Far- ney, zonder ze te kunnen begrijpen. Wat was ei dan gebeurd Waarom had Raymond, die Su sanne zoo innig liefhad, geweigerd met haar te trouwen Zij moest haar zoon in het verhoor nemen. Zij behoefde Raymond niet op te zoeken, want nauwelijks was Laropue vertrokken of hij trad binnen, bleek en met gefronste wenkbrauwen. Hoe ziit ge zoo treurig en in uzelf gekeerd, die vorige week Dinsdag van IJmuiden ter vis- scherij vertrok, kwam j.1. Dinsdag binnen met niet minder dan twaalfhonderd manden visch, v\ aarvan 1000 manden makreel. Dit is d? groot ste aanvoer van makreel, die ooit een trawler heeft aangebracht. DE LIQUIDATIE van het ZUIDERZEEBEDRIJF Een nieuwe industrie. Eind Augustus hebben wij een en ander ont leend aan het rapport van de Generale Commis sie inzake de Zuiderzeesteunwet over het twee de kwartaal van dit jaar. Daarin werd met be trekking tot de vestiging van industrieën in Zui- derzee-gemeenten o.a. gewag gemaakt van een ontwerp-regeling, volgens welke het mogelijk zal zijn dat binnenkort honderd belanghebbenden en kinderen van belanghebbenden bij een in een Zuiderzee-gemeonte te vestigen industrie worden geplaatst. Naar wij thans vernemen had deze mededec- ling betrekking op de Knoopenfabriek le Bun schoten, een nieuwe Nederlandschc industrie Reeds is deze fabriek in het klein haar bedrijf aangevangen met pl.m 50 man personeel. Bin nen ecnige maanden wordt met don bouw van het eigenlijke fabrieksgebouw begonnen en na voltooiing zal het bedrijf eenige honderden per sonen werk kunnen bieden. De bedoeling is dus, dat een deel van dit personeel uit lieden, die in de termen voor toepassing der bepalingen van de Zuiderzeesteunwet vallen, zal bestaan. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Woensdagavond is de handelaar in landbouw werktuigen P. T. Ilie onder de gemeente Roder in snelle vaart met zijn motorrijwiel tegen een boom gereden. Met een ernstige hoofdwonde (zijn kin was geheel gespleten) is de man naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Zijn toestand is hopeloos. MCVTOR IN HET PRIKKELDRAAD. Een militair motorrijder, die deelneemt aan de legeroefeningen in de omgeving van Til burg, reed met zijn motor over een smal pad on der den Rijksweg Gilze Rijen. Bij het nemen van een scherpe bocht brak het stuur, waardoor de bestuurder met het hoofd in een prikkeldraad afrastering viel. Hij kreeg een snijwonde van on geveer een decimeter lengte onder het oog en is in het ziekenhuis opgenomen. RUITER AANGEREDEN. |TJoen een kapitein met een soldaat, beiden te paard, over den Rijksweg Gilze Rijen-Tilburg- Brcda galoppeerden, schrok het paard van den soldaat en sprong op den weg. Juist kwam de heer Jacobs uit Gilze met zijn auto aangereden. Het paard werd door de auto gegrepen en brak alle vier de pooten. Hier dier moest direct wor den afgemaakt. Wonder boven wonder kwam de berijder, die een formeele salto mortale maakte met den schrik vrij. De auto werd deerlijk geha vend. NOODLOTTIGE VERGISSING. ïn ec'n dorp op het Deensche eiland Tunen wil- Raymond vroeg zij. W aaraan zit ge te denken Hij vreesde een verklaring tusschen zijn moe der en hem zoozeer, dat hij beproefde te liegen, maar maar zijn oogen daarbij opslaan durfde hij niet. Hoor eens, mijn arme Raymond, in de kunst van veinzen en liegen hebt gij het niet ver ge bracht 1 Bij het weggaan heeft mijnheer Farney mij gezegd, dat gij het eenmaal aan Susanne gegeven woord hebt teruggenomen en niet meer van liaar weten wilt. Is dat werkelijk zoo Hij hoog zwijgend het hoofd. Weet ge, dat Susanne ziek is Mijnheer Farney vreest voor het behoud van haar leven. Helaas Hoe zijt ge dan in 's hemelsnaam tot dat plotselinge en onverklaarbare besluit gekomen Ondervraag mij niet, moeder. In zal u integendeel wel ondervragen, 't Is mijn recht, 't is mijn plicht. Als ge niets tegen haar hebt, tegen wien hebt ge dan wel wat Tegen haar vader Tlegen dien ongelukkige Evenmin Maar dan begrijp ik er niets meer van. Waar toe al die geheimzinnigheid, Raymond Spreek! Ik cisch het van u. Wien geldt uw verwijt Mij misschien Uw moeder, die u altoos zoo lief heeft gehad Bevend had zij die laatste woorden geuit, met een voorgevoel dat haar zeide, hoe zij nu juist het ware punt getroffen had Bevend had zij die laatste woorden geuit, met een voorgevoel dat haar zeide, hoe zij nu juist het ware woord getroffen had. Het verleden wa* voor haar niet dood en begraven. Zij wist maar al te goed, hoe slecht zij gehandeld had. En als- dat verleden eens kon worden opgeroepen, hoe ontzettend zou dan niet haar lijden zijn Hoe komt gij tot die vraag vroeg Ray mond. Wat zou ik u te verwijten hebben Maar wat moet ik dan van u denken Wat moet ik gclooven Wilt gij werkelijk alles weten, moeder zei Faymond eindelijk. Welnu, dan moet ik u zeg gen, dat er in het leven van mijnheer Famey een ernstig geheim bestaat. Een geheim En kent gij dat Ja ik ken het en ik geloof ook, dat ik het u mag openbaren, want Susanne's vader behoeft het niet meer te verbergen dat de naam van Willem Farney zijn ware naam niet is. Achter den aan genomen naam verbergt hij een anderen, die u ADVERTENTlëN: Van 1—5 regels 0.50 Iedere regel meer 0.10 de een arbeidersvrouw de hoofden van haar drie kinderen met azijn reinigen. In de apotheek gaf men haar echter in plaats van hoofdazijn nilro- benzol, een zwaar vergif. Het jongste kind is reeds onder ontzettende pijnen overleden. Voor de beide andere kinderen bestaat geen hoop meer. ITRIBUNE INGESTORT. Woensdagmiddag is te Bodegraven ter gele genheid van de jaarvergadering van de Holland- sche Mij van Landbouw een openluchtspel gege ven, op den landbouw betrekking hebbende. /Tusschen het eerste en het tweede bedrijf is een deel van de publieke tribune, waarop zich ongeveer 200 personen bevonden, ingestort. Zij kwamen met den 9chrik vrij, alleen een dame liep ernstige verwonding aan haar voet op. Met het oog op de veiligheid werd nog een an der deel der tribune ontruimd. SLANGEN IN EEN SLAAPKAMER. Een jongedame te Muhlhausen hoorde reeds enkele dagen geruisch in haar slaapkamer. De oplossing was tot haar schrik een.slang, die zich in de slaapkamer bevond, en om warmte le zoeken, bij haar in bed gekropen was en haar in nig omstrengelde Met groote moeite wist zij het dier te dooden, waarop de blijkbaar niet zinde lijke huisbewoners aan het vegen trokken on nog een nieuwe groote slang ontdekten Ook dit reptiel werd doodgeslagen on de rust is weerge keerd. LANDARBEIDERSSTAKING IN GRONINGEN. Nasleep van de relletjes. Het lid van den gemeenteraad te Finsterwol- de de heer O. Carolus heeft aan den gemeente raad voorgesteld, aan de Wed. E. Siemens jaar lijks 1000 uit de gemeentekas toe te staan. Do groenteventer Siemens is, gelijk bekend, in don avond van 28 Mei bij de relletjes door een revol verschot doodelijk verwond. Bij aanneming van dit voorstel zou de gemeen teraad uitspreken, aldus B. on W. in hun prae- advies, dat de burgemeester verantwoordelijk is voor het gebeurde, terwijl het onderzoek der jus titie, blijkens het antwoord van den minister van justitie aan het Tweede Kamerlid Schaper, heeft aangetoond, dat de politie behoorlijk is op getreden. Aanneming van het voorstel-Carolus wordt daarom door B. en W. ontraden. BUITENLAND. AMERIKAANSCH Duizend dollar voor haarknippen. Een welgesteld aannemer uit New York, Wil liam Kenny, die een bezoek brengt aan Europa, kon noch in Engeland noch in Frankrijk een kap per vinden in staat zijn haar te knippen zooals hij dat wilde. Dies wij zeiden reeds dat hij A- merikaan en welgesteld is seinde hij naar New York aan zijn gewonen kapper dat deze naar Londen moest komen om zijn haar te knip pen. Deze adoniseering kost hem het bagatel van duizend dollar, waarvan de helft voor den kap- niet onbekend kan zijn en die met schande be vlekt is geweest. Met schande bevlekt Hoe dan Door een onteerend vonnis. Farney is een gewezen galeiboef, wegens moord tot altijddu- renden dwangarbeid veroordeeld en naar Nieuw Caledonie gezonden, vanwaar hij evenwel naar Amerika is ontvlucht. Julia de Noirville verloor nagenoeg het be wustzijn. Zijn naam Zijn ware naam vroeg ze sta melend. Roger Laroque, de vriend van mijn vader. Zij had het reeds geraden, vóór Raymond het had gezegd. Toch werd zij zoo akelig bleek, als of langs een onzichtbare wond tot zelf haar laat ste droppel bloed was weggevloeid. Raymond durfde haar niet aanzien. 't Was ook niet meer noodig, dat hij naar haar keek om de uitwerking zijner woorden te zien. Maar na enkele minuten sloeg Julia haar oo gen op en streek zich met de hand langs het voor hoofd. Waarlijk, zei ze en haar stem geleek een zachten ademtocht, ik herinner mij dien Roger Laroque, dien ongelukkige Hij had gemoord om te stelen. En zoo zacht, dat haar zoon haar nauwelijks kon verstaan, voegde zij er bij En 't was bij het pleidooi voor hem, dat uw vader stierf. Hierop volgde een oogenblik stilzwijgen. Ray mond wendde zich langzaam om en zag zijn moeder in de oogen. Gij begrijpt, nietwaar, zei hij, dat het voor genomen huwelijk onmogelijk is. Ja, ja, mijn jongen, dat begrijp ik, de doch ter van een galeiboef.... ge kunt er niet aan denker,. Nietwaar zei hij op zonderlingen toon. Julia haalde verlicht adem. Hij wist niets, niéts meer dan dat geheim, dan was het niet gevaar lijk. Zij voelde zich eensklaps gerustgesteld. Ze had reeds in haar verbeelding voor een afgrond gestaan. Maar nu was zij gered. Mijn arme jongen, zei ze, mijn arm kind. Maar Raymond hernam Roger Laroque werd veroordeeld, maar ge looft gij, dat hij schuldig was ZekerBegrijp eens, uw vader is gestorven bij de vruchtelooze poging, om de rechters van zijn onschuld te overtuigen. En dit weet gij misschien niet Roger Laroque heeft aan het BUREAU: Hippolytnshoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT, Alkmaar. per is de andere helft gaat weg aan reis- en verblijfkosten. Men zou dit ten hoogste een kostbare gril noe men ware het niet dat er naar de „Manches* (er Guardian" onthult vertoogen zijn gericht tot het Britsche ministerie van Arbeid dat dit een geval is dat valt onder de wet welke het lan den van vreemdelingen verbiedt die aangenomen werk komen verrichten dat evengoed door een Engelschman kan worden gedaan. Misschien zal er, meent het blad, een compromis worden ge troffen daarvoor is men nu eenmaal in Enge land in dien zin dat een Engelsch kapper als issislcnt optreedt en het gebruikelijke Engelsche honorarium opstrijkt. Dat zal de heer Kenny er nog wel bij kunnen betalen. CHANTAGEPLEGERS ONTDEKT. Vliegers achter een postduif aan. De correspondent te Duisburg (Duitschland) van de „Frankf. Z." deelt uitvoerig mede, hoe handig dezer dagen een poging om chantage te plegen, is verijdeld. Het is in den laatsten tijd nog al eens voorge komen, dat met dreigbrieven werd gewerkt. Een ?nkelen keer slechts gelukte het de schuldigen te grijpen hij het afhalen van de geëischte geld som. De hier bedoelde chantage-poging en de ont dekking van dc daders verdient wel even nadere aandacht. De poging tot oplichting was gericht tegen don grootindustrieel Pattberg. Vóór diens woning werd een kooi met twee postduiven gevonden, met een bijgevoegden brief, waarin de eisch werd gesteld met elk der duiven een bedrag van 5000 Mark af te zenden. Werd het geld niet ontvan gen, dan de heer zou de heer Pattberg gedood worden. Men geloofde op deze wijze elk spoor van den dader onvindbaar te hebben gemaakt. Maar spoe dig bleek het tegendeel waar te zijn. De politie stelde zich in verbinding met een vlieger, die met zijn waarnemer verschillende proeven nam om na te gaan of het mogelijk zou zijn met een vliegmachine een postduif te volgen. De moeilijk heid bleek te liggen niet in het bijhouden van den duif, maar in het blijven waarnemen van zulk een klein object, waarbij dan nog kwam, dat voorzichtig gevlogen moest worden om het dier tje niet te verschrikken. Het experiment gelukte tenslotte. Eén der „chantage"-duiven werd, met een stukje rood doek aan een poot, Maandag los- gelaten, terwijl de vliegers reeds in de lucht wa- einde van de rechtszitting zelf bekend schuldig te zijn. Raymond voelde hoe het bloed hem naar het hoofd steeg. Ja, dat wist ik wel, zei hij, en niettegen staande dat blijf ik bij mijn vraag, moeder, ge looft gij, dat die man schuldig was Ik vind uw vraag al zeer vreemd ge hebt trouwens mijn antwoord reed», Welnu, ik zeg u, dat hij onschuldig was. Iloe weet gij dat Heeft hij u, dat misschien zelf gezegd Geen wonder Het meerendeel van hen, die veroordeeld worden, beweert hetzelfde. Raymond stond op en liep met groote schre den twee-, driemaal de kamer op en neer. Eens klaps bracht hij de beide vuisten tegen het hoofd met de beweging van een krankzinnige. Het laat ste gezegde van Julia had hem een wreed en hard woord op de lippen gebracht. Moeder, moeder, riep hij uit, wees voorzich- gij lastert daar Ik vergeef u dat woord, mijn zoon, omdat ik begrijp, hoeveel gij op dit oogenblik te lijden hebt ik beklaag u met geheel mijn hart. Ik heb uw beklag niet noodig riep hij woest. Raymond I Ik wil uw vergeving evenminGe hebt mij niets te vergeven Groote hemel, hoe zegt ge mij dat Roger Laroque was onschuldig. Het is dus niet de eerloosheid van den galeiboef die mij ver hindert met zijn dochter te trouwen. Hoe kunt ge toch die onschuld staande hou den Een vrouw heeft in die geheele zaak een noodlottige rol gespeeld. Hoort ge, een vrouw. De schuldige moeder voelde geen grond meer. Zij stamelde en liet zich medeslepen zonder zelfs een poging tot weerstand meer te doen Ja, ik hoor u, mijn zoon Een vrouw, hernam Raymond, die hij niet heeft willen verraden, die hij niet heeft willen overleveren, hoewel hij zichzelf zoodoende had kunnen redden. Ja, uw vader heeft daarop vroeger ook meermalen gezinspeeld, 't Is een roman. Ik heb er nooit geloof aan geslagen. 't Is nochtans de waarheid. Hij had haar geld geleend. Zij heeft hem dat geld terug be zorgd op den morgen van denzelfden dag, dat hij gearresteerd, op den dag, volgende op dien, dat T_arouette vermoord werd. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1