EESKiOOS. 20e Jaargang. Dinsdag 17 September 1929. No. 68. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR lPP WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT» UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoei Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. LAND- EN TUINBOUW. Het Centrale Kaliproefveld te Hedel in den Boinmelerwaard. Reeds eerder hebben wij de aandacht gevestigd op dit hoogst belangrijke proefveld, dat ten doel heeft den invloed na te gaan van kalimest op klei. In 1927 werd dit proefveld aangelegd en ver deeld in drie deelen het middelste deel ontving geen kalimest, de beide buitenste deelen resp. 1000 en 500 K.G. per H.A., terwijl alle perceelen werden voorzien van ruime stikstof en fosfor- zuurmest. Het geheel was verdeeld in 16 x 3 per ceelen, die drie aan drie naast elkaar lagen, elk groot 1 Are. Ook dit jaar werden 16 verschillen de gewassen geteeld, evenals de beide voorgaan de jaren. Waren in 1927 en 1928 de verschillen tusschen met en zonder kali zeer duidelijk merk baar, dit jaar spraken deze verschillen nog veel sterker en bleek ten duidelijkste, dat klei ook niet zonder kalimest kan blijven. Wij willen trachten zoo beknopt mogelijk een overzicht te geven van den stand der verschil lende gewassen op 15 Juli j.1. Gemakshalve noe men wij de perceelen met 1000 K.G. patentkali A., die zonder kali B. en die met 500 K.G. patentka- li C. 1. GERST (Bigo gerst) Gezaaid 50 K.G. per H.A. Op perc. B. waren de planten slapper, had den korter stroo en lichtere aren dan op A. en C. 2. HAVER (Zege Haver) Gezaaid 60 K.G per H.A., een matige hoeveelheid. Ook bij dit gewas kwam de kaliarmoede van perc. B. duidelijk aan het lichtkorter stroo en lichter pluimen. De perc. A en C staken zeer gunstig af bij B. 3. TUINBOONEN, tusschenteelt AUGURKEN. Op perc.B., kon men, wat de tuinboonen betreft, spreken van een totale mislukking de planten waren dwergachtig klein, brachten niet de min ste vrucht voort, verscheiden waren dood gegaan en de overblijvende buitengewoon door luis aan getast, veel erger dan op A en C. Ook bij de Au gurken was kaligebrek op perc. B. duidelijk merk baarde planten op A en C staken zeer gunstig af bij die op B. 4. ZILVERUIEN. Gebrek aan kali bij uien kan lijden tot mislukking van den oogst. Dit was hier zeer goed gedemonstreerd op perc. B. was de stand treurig. Bovendien hadden deze uien zeer te lijden van een zwam (Perondspora schlédenü Op de perc. A en C kwam een enkel geval voor, terwijl het gewas zich veel beter had ontwikkeld. 5. VOEDERBIETEN. De ontwikkeling op B stond verre ten achter bij die op A en C.het loof was veel kleiner, sterk gekroesd en aange tast door luis. Op A en C waren de planten krach tig ontwikkeld en vertoonden een frissche kleur met glad loof. 6. ROODE KLAVER. Het gewone verschijnsel bij klaver van kaligebrek, n.1. het bruin worden en omkrullen der bladrandjes op B vertoonde zich duidelijk. Op A en C was niet alleen een frisch groene kleur, doch ook een veel beter ge- 7. LUCERNE KLAVER. Ook hier openbaarde zich kaligebrek, doch op andere wijze dan bij de roode klaver. De bladeren op B vertoonden witte vlekjes, die op A en C niet te zien waren. Ook was het gewas op B veel ten achter. AARDBEIEN. Op alle drie perceelen had den de planten te lijden gehad van den strengen winter. Een zeldzaam verschil in grootte en kleur der bladeren en in grootte, kleur, aantal en smaak der vruchten is door verschillende des kundigen vastgesteld. De kleur der bladeren op B bruin en onoogelijk, de planten waren nietig, vergeleken bij die van A en C. Het aantal vruch ten op B veel geringer dan op A en C, zij misten bovendien de heldere kleur, terwijl zij ook veel minder zoet waren. SUIKERBIETEN. Hierbij deden zich dezelf de verschillen voor als bij de voederbieten, doch in nog heviger mate. Opvallend was ook de brui ne kleur der bladeren. 10. KOOLRAPEN. Hoewel deze nog in het be gin van den groei waren, was de loofontwikke- ling op B nog niet de helft van A en C. 11. KANARIEZAAD. De gewas heeft de min ste behoefte aan kali en reageerde toch bijna het sterkst op de kalibemesting perceel B was veel ten achter bij A en C. Wel een bewijs dat deze kleibodem kaliarm is. 12. BRUINE BOONEN. Ook bij dit gewas tee- kende zich het kaligebrek zeer duidelijk af. Niet alleen was de ontwikkeling op B slecht, doch bo vendien vertoonde^ de planten een ziekelijk voor komen de bladeren waren geel-roestkleurig en omgekruld. Vele bouwers schrijven dit toe aan ziekte, terwijl de oorzaak is ondervoeding van sche Land- en Tuinbouwers groote praktische waarde. Zij leeren hieruit toch, dat ook op klei de kalibemesting niet verwaarloosd mag worden. Men denke hieraan in het a.s. na- en voorjaar. Ook in onze provincie is door het Landbouw kundig Bureau der N.V. Vereenigde Kalimaat schappij, Heerengracht 342 te Amsterdam, zij 't dan ook op bescheiden voet een centraal kali proefveld aangelegd, n.1. bij den Heer C. Mad- derom, Laanweg Schermer. Op dit proefveld zijn 5 verschillende gewassen geteeld, waarover wij later nadere mededeelingen hopen te doen. Landbouworganisaties en leerlingen van cur sussen wekken wij op van dergelijke proeven notitie te nemen en ze zooveel mogelijk te bezoe ken. Er valt wat te leeren. D. H. Prins, Alkmaar. BINNENL. NIEUWS. ONWEER EN BRAND. Een 24-jarige arbeider, die per fiets van Wa genborgen naar zijn werk te Delfzijl ging, is Vrij dag door den bliksem getroffen en gedood. Tijdens het korte doch hevige onweer van Vrijdagochtend, sloeg de bliksem in in de de boe renhofstede „Het Vruchteveen" te Hellendoorn. Het huis is in de asch gelegd. De oude moeder met twee ongelukkige dochters konden slechts met veel moeite worden gered. Een hond en een geit, alsmede de geheele inboedel zijn door de vlammen vernield. Het vee was in de weide. Ver zekering dekt de schade. FEUILLETON. No. 61. Hoe goed zijt ge ingelichtriep Julia onwil lekeurig. En wat ik bovendien begrepen heb, wat La- roque, die arme man, misschien niet eens weet, is dat het geld, hetwelk hem werd teruggezonden, afkomstig was van diefstal, van den moord op Larouette gepleegd. Ik heb begrepen, dat het hier een wraakoefening gold 1 Zeg mij alles, zeg mij alles stamelde Julia, meer dood dan levend. Laroque had die vrouw verlaten en zij wilde zich daarom op hem wreken. Zoodat het eigenlijk een vrouw zou zijn, die den moord had begaan Niet eigenhandig, maar door een medeplich tige. En dien medeplichtige kent hij ongetwijfeld ook Na vele jaren heeft Laroque hem ten slotte zelf ontdekt. En aan de justitie overgeleverd Het angstzweet parelde de schuldige vrouw op het voorhoofd. Hij had het willen doen, maar de booswicht is door den dood aan den arm der gerechtigheid ontsnapt. En stervend, heeft hij, nietwaar, heeft hij gezegd, wie die eervergeten vrouw was, waarvan gij spreekt Gelukkig voor haar, heeft hij dat niet ge daan Niet En de moordenaar, de ware moorde naar, kent ge zijn naam Hij was een beursman, een Duitscher van geboorte en heette Mathias Zuber. Het gelaat van Julia drukte niets anders dan bevreemding uit en onwillekeurig zag zij haar zoon vragend aan O, zei deze, hij had nog een anderen naam. En die luidde Luversan. Om zich niet te verraden, beet Julia haar lippen bijna aan bloed. Voor het overige was zij niet meer in het volle bezit van haar verstand. Het was nu als het ware met een dierlijk instinct, dat zij zich verdedigde. Maar zij hoopte niets DE LEVENSGEVAARLIJKE RAAD. Bij den gemeenteraad van Hoogkerk (Gron.) - -. .aldus de „Maasb.", is een motie ingediend doot kali. De prachtige stand op A en C demonstreer- het communistische raadslid Hoiting, die op Au- de dit zeer frappant. gustus j.1. weer uit den raad moest worden ver 13. VLAS. Het was op A en C was veel beter wijderd, om te besluiten, aangezien hij in ver ontwikkeld, terwijl op B zich veel bruine omge- - krulde blaadjes voordeden. lb. ERWTEN. (Schokkers). Hierbij was eenig verschil op te merken. 15. AARDAPPELEN. (Eigenheimers.) Het „Zwart" of „Blauw" kwam sterk voor op B, waar de bladeren een sterke bronskleuring vertoon den en diepe donkere nerven hadden, wat reeds van verre viel waar te nemen. Ook de geheele ontwikkeling op B liet zeer veel te wenschen o- ver. Op A en C was die goed. 16. SPINAZIE, nateelt WITTE BEWAAR- KOOL. De spinazie was bij ons bezoek reeds ge oogst. Uit een foto bleek echter, dat op B de oogst onbeduidend wasgeweest, terwijl die op A en C weinig te wenschen overliet. Op B vertoonde zich ook valsche meeldauw, terwijl zij niet voorkwam op de veel gezonder en krachtiger planten van A en C. De bewaarkool, pas uitgeplant, vertoonde nog geen verschillen. Wij herinneren er echter aan, dat in 1928 or> B zeer veel „branderigheid" voor kwam. De bladen vertoonen bruine randen, die zeer droog aanvoelen en bij aanrakine een ram melend geluid doen hooren. Dit proefveld heeft voor onze Noordholland- band met de behandeling welke hij heeft onder gaan, het bezoeken der raadsvergaderingen le vensgevaarlijk acht, bij de overheid vergunning aan te vragen tijdens deze vergadering vuurwa penen te mogen dragen, zoolang de tegenwoordi ge burgemeester voorzitter blijft en voorts bij den Officier van Justitie te verzoeken de intrekking van de met de wet strijdige gerechtelijke vervol ging, tegen hem ingesteld. ONGELUK OP HET LAND. Zaterdag had te Barcndrecht een ernstig onge luk plaats. De landbouwer A. van der Tholen, al daar, was bezig mest te rijden, toen plotseling de wagen brak op de brug, die toegang geeft tot zijn weiland. Het achterste gedeelte van den wagen kantelde en viel in de sloot, terwijl de paarden op hol sloegen. Het voorste gedeelte van den wa gen werd met Van der Tholen meegesleept. Ein delijk werden de paarden tot stilstand gebracht Van der Tholen werd in zorgwekkenden toestand met zware inwendige kneuzingen naar zijn wo ning vervoerd. AUTOBUS AANGEREDEN. Te Made is een autobus, waarin een 20-tal fa meer, zij zag wel dat haar zoon alles wist. Haar blikken dwaalden doelloos rond. In haar half ge krenkt verstand kwam de vage begeerte op naar een plotselinge vernietiging, naar iets, wat haar ver weg zou kunnen voeren, onverschillig waar heen, mits zij maar kon ontkomen aan de ont hulling, die nu niet meer zou kunnen uitblijven. Luversan zei ze, en het was niet meer me vrouw De Noirville, die sprak, het geluid harer stem was onherkenbaar veranderd, terwijl zij of liever haar instinct een hopeloozen strijd j voerde tegen het onverbiddelijke noodlot, Luver- ,san Ik weet niet, dat ik dien naam ooit te vo ren heb gehoord. Hij komt zeker niet in het rechtsgeding voor Neen, dat doet hij inderdaad niet, toch heeft [die man een grooten invloed uitgeoefend op den loop van het geding, want aan hem moet de tra- 'gische ontknooping! ervan worden toegeschreven. Hij wreekte zich op Laroque, ja hij ook, evenals de vrouw, zijn medeplichtige. Had hij invloed op het rechtsgeding, zegt ge In welken zin Hij is toch niet voor den rechter verschenen Mijn vader is niet gestorven bij zijn vruchte- looze poging, om Laroque te redden, zooals gij schijnt te veronderstellen, hij is gestorven door het lezen van een brief, die hem werd overhan digd na de pauze, toen de zitting opnieuw begon nen was. Een brief Ja, daarvan is mij inderdaad iets verteld, maar niemand heeft mij er van ge sproken, zooals gij nu doet, of daaraan zooveel gewicht gehecht. Wat stond er dan in dien brief? Een openbaring, die mijn vader gedood heeft! O, de ellendelingde ellendeling riep Ju lia in een aanval van woede en razernij Van wien spreekt gij nuvroeg Raymond op afgemeten toon. Zij begreep, dat ze op het punt had gestaan zichzelf te verraden. Van hem, die dien brief heeft geschreven, omdat die brief, zooals ge zegt, den dood van uw vader veroorzaakt heeft. En alsof zij er een eigenaardig genot in vond, de vreeselijke wond van haar hart nog verder te doen openrijten, ging zij voort Maar wat werd er dan in dien brief geopen baard O, bijna niets, antwoordde Raymond met een akeligen lach, op mijn woord, bijna niets Luversan schreef daarin, welk aandeel die vrouw had gehad in den moord van Larouette. Noemde hij geen naam Hij schreef dat Laroque niet had gelochend in brieksmeisjes, zaten, die naar Breda gingen,, door een vrachtauto uit Breda aangereden on ernstig beschaligd, evenals de vrachtauto. Onder de meisjes ontstond een paniek. Door het breken der ruiten werden zij alleen min of meer ernstig gewond. Een der meisjes bekwam een hersen schudding en ernstige snij wonden aan het hoofd. Geneesheeren en verpleegsters verbonden de meisjes, die daarna naar huis konden terugkee- ren. MALVERSATIES TE MEPPEL. Het verhaal op de verantwoordelijke autoriteiten. Het college van Ged. Staten te Assen adviseert den gemeenteraad van Meppel om inzake de ge pleegde malversaties, op de navolgende personen te verhalen de volgende bedragen J. Knoppers, burgemeester, 5998, D. de Koning, directeur gasfabriek, 2821, Saljé, klerk gasfabriek, 2825, Hakvoort, gemeente-ontvanger, 2500, mr. J. Veurman, oud-wethouder, 225 en M. Goldsteen, voormalig directeur van het distributiebedrijf, 225. De raad komt Woensdag in vergadering bij een. EEN ONGELUKSDAG. Zaterdag kwamen de Bossche kooplieden Pij nenburg en Veltman met hun vrachtauto's van Den Bosch gereden om naar Tilburg ter markt te gaan. Ter hoogte van Helvoirt brak van de auto van Pijnenburg de achteras en de auto reed dien tengevolge tegen een boom. Van de inzittenden werden eenigen licht gewond. Alleen vrouw Pij nenburg bleek er ernstig aan toe te zijn. Zij klaagde erg over pijn in het been en de borst en men vreest dat zij ernstige inwendige kneuzin gen heeft bekomen. De gewonden werden naar Den Bosch vervoerd. De overigen stapten over in de auto van Velt man, terwijl ook de marktgoederen op de auto werden overgeladen. Edoch, de vracht bleek te zwaar voor deze auto en onder Udenhout be zweek een achterwiel en de auto sloeg om. De inzittenden bekwamen geen noemenswaardig let sel. Door de hulp van vakgenooten, die eenigen tijd later per auto voorbijkwamen, zijn de koop lieden Pijnenburg en Veltman tenslotte toch nog met hun goederen op de Tiilburgsche markt ge komen. EEN ONTVLUCHTE AAP. Circa 6 weken geleden wist uit een kermistent te Hoeven een gezelschap van 13 apen te ont vluchten. Op één na werden korten tijd daarna alle deserteurs weer gevangen. Een dezer apen heeft tot dusver nog steeds den dans weten te ontspringen en vermaakt zich nog in de West- Brabants vrije natuur. Dan hier en dan weer el ders vertoont hij zich aan de bevolking. Zaterdag ontdekte men het beest in een aardappelveld, ge legen aan de Noordhoekstraat te Bosschenhoofd. De bewoners uit de omgeving, die pogingen wil den aanwenden om het dier te benaderen ten einde het te vangen, werden bekogeld met aard- dien hij had beweerd, dat hij zich opofferde voor de eer eener vrouw. Haar naam De naam van die ongelukkige Hij schreef tenslotte, dat Laroque aan hem, aan De Noirville, aan zijn vriend, minder dan aan ieder ander de waarheid had kunnen be kennen. Waarom Zeg mij, waarom Ik wil het weten Onmiddellijk riep Julia. Omdat, omdat de vrouw, die wraak nam, de vrouw, die de honderdduizend francs terug bezorgd had, de vrouw, die Roger Laroque had liefgehad Welnu, ga voort. Wie was ze dan Maar, groote hemel, begrijpt gij mij nog niet? Neen, vergeef mij, maar ik begrijp nog niets Ik ben al zoo oud, ziet ge, ik heb mijn arme hoofd niet meer zoo goed tot mijn beschikking. Ken ik haar dan Was het misschien een vriendin van mij Was het ook een kennis van uw vader Ja, ja, het was.het was zijn vrouw, me vrouw Julia de Noirville Mijn hemel, waarom dwingt giij er mij toe, u te zeggen, dat gij het waart, moeder Ik Welk een dwaasheid Verzinsels, ik u, niets dan verzinselsAls het niet zoo treu rig, zoo verschrikkelijk was omdat het den dood van een mensch ten gevolge heeft gehad, zou ik er om moeten lachen, waarlijk, ik zou er om moeten lachen Gij ontkent dus Zoudt gij dan zulke dingen van mij, van uw moeder durven gelooven Maar het is niets dan laster, lage, laffe, eerlooze laster! En gij hebt dat geloofd, zonder tot u zelf te zeggen, dat zoo iets eenvoudig bespottelijk onzin was Men kan dus maar alles, zelfs het afschuwe lijkste, van uw moeder vertellen, om het onmid dellijk door u als de waarheid te zien aangeno men. Het komt u zelfs niet in de gedachte, haar te verdedigen Men zegt van uw moeder, dat zij een slechte vrouw is geweest en gij barst niet in woede losMen vertelt verder, dat zij op een man een afschuwelijke wraak heeft willen ne men, door hem als een dief en een moordenaar te laten veroordeelen en gij lacht niet eens Gij neemt dat alles voor goede munt op en komt mij hier de onrechtvaardigste verwijten doen, plaats van mij bedaard verslag te brengen van al den onzin die u ter oore was gekomen. Weet ge wel, dat ik het recht zou hebben mij ernstig boos te maken en u als een slechten en ondankbaren zoon te behandelen Raymond zij niets, maar bracht met bevende vingers zijn portefeuille te voorschijn, waaruit hij een reeds geel geworden en verkreukeld stuk papier nam, dat, hetwelk hij had gevonden in den advocaten-mantel zijns vaders. Bevend stelde hij dat papier aan Julia ter hand. Lees dit eens, zei hij. f Ah, dat is de brief, waarvan gij gesproken hebt, nietwaar En niet dan met de grootste inspanning, daar een floers het licht harer oogen verduisterde, las zij den verraderlijken brief, die haar echtge noot had vermoord. En toen zij daarmede, zonder alles volkomen te begrijpen, gereed was, begon zij opnieuw te lezen, niet om den inhoud beter te kunnen lee ren, maai' omdat zij bevreesd was, haar oogen op te heffen tot haar zoon. Hebt gij het gelezen, vroeg de jonge man eindelijk op denzelfden koelen toon, op welken hij reeds eenigen tijd tegen haar had gesproken. O, mijn arm kind. Het is wel uw moeder, die men hier beschuldigt, maar daar is geen woord van waar. Als er in deze zaak sprake kan zijn van een van een lage wraak, dan is die wraak van een man en niet van een vrouw. Die man had mij het hof gemaakt. Ja, Roger Laroque Neen, die andere man, hij, die volgens u, de ware moordenaar is Luversan Ja. En daareven hebt ge beweerd, hem niet te kennen Dat was onwaarheid Hij had mij bekend dat hij mij dat hij mij liefhad. Hij was geweldig, vermetel, tot alles in staat. Ik wendde mij met verontwaardiging van hem af. Ik wilde niets we ten van zijn hartstochtelijke verzekeringen toen zwoer hij zich te wreken op mij, op mijn man. En gij ziet nu, hoe hij woord heeft gehouden, daar uw arme vader gestorven is in den waan, dat ik schuldig was. Leugens Niets dan leugens Raymond, ik zweer, dat ik de waarheid zeg Gelooft ge dan, dat mijn vader zich iets zou hebben aangetrokken van een uit de lucht gegre pen beschuldiging Meer dan eens had van te voren tusschen hem en Laroque in de gevange nis een ernstig onderhoud plaats gehad. En tel kens schreef mijn vader in zijn aanteekeningen, die ik bij het dossier heb teruggevonden „Wie is de vrouw, en waarom wil Roger aan mij, zijn advocaat, zijn vriend en zijn wapenbroeder haar naam niet noemen i v (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1