J, R. KËUSS TABAK E1EL00S. 20e Jaargang Vrijdag 20 September 1929 No. 69. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN I 8 I 1 i H 1 9 I Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" Laat 125 - ALKMAAR. WIERINGER -COURAIsTii UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN een waarborg voor de kwaliteit. J. R. KtfUSS DL WINKELWEEK TE SCHAGEN. Het is een wel schitterend programma dat de Commissie met de a.s. winkelfeesten zal hebben te verwerken. Zoo staan voor Zaterdag 21 Sept. Behendigheidswedstrijden uit te voeren doof de Rijverecnigingen „Barsingerhorn" en „West Fries land" op het programma. Wat zal het een impo sant gezicht zijn als straks die pl.m. 40 ruiters op de Gedempte Gracht gaan wenden en keeren Voorts is men Zaterdag des avonds op het kerk- plateau een optreden van specialiteiten te wach ten. Hiertoe heeft de commissie een vijftal num mers van de bovensts plank geëngageerd. Even als vorig heeft hier de Impressario Jac. Smits zijn medewerking verleend. Was reeds toen zon der uitzondering het publiek opgetogen over het geen daar op het kerkplateau geboden werd, ons wordt verzekerd dat wat dit jaar, vertoond zal worden dat van vorig jaar nog verre zal over treffen. Alleen het nummer „De Boksende Pon- ny" moet een gang naar 't marktplein reeds dub bel en dwars waard zijn. Voor Zondag 22 Sept. zijn op het sportterrein van den heer Hartland weder Grasbaanwieler wedstrijden georganiseerd. Als men nog eens terugdenkt in welk een spanning vorig jaar de heeren wielrenners het publiek wist te brengen door den geweldig sportieven strijd die daar ge geven werd dan geniet men reeds nu bij voorbaat. Een zestigtal renners heeft zich aangegeven en wélk een renners. Zonder uitzondering zijn het allen renners van beteekenis die hier voor inschre ven. Wij noemen o.a. Adan, welke onlangs kam pioen van Noord-Holland is geworden, daarnaast A. de Graaf, kampioen van Nederland 1929. Deze twee reden samen in den koppelwedstrijden over 80 ronden en zijn daarin sterk favoriet. Het is (le commissie gelukt zich het gebruik te verzekeren van de truien die de Amsterdamsche stadion-di rectie voor hare wedstrijden bezit. Een fleurig WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringcn Hippolytushoef Wed. J. de Beurs. Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. No. 62. Raymond, Raymond, gij vergeet, dat het uw moeder is, die gij valschelijk beschuldigt, die gij belastert En dat is nog niet alles mompelde hij half voor zich heen. Mijn hemel, wat dan nog Weet gij nog, hoe ik u enkele weken geleden een fotografie bracht Het portret van een nog jonge man, die, volgens u, het slachtoffer zou zijn geworden van ik weet niet welk voorval, en kele dagen na zijn huwelijk Neen, dat weet ik niet meer Zij kon zich werkelijk in haar verwarring die zaak niet meer herinneren. Hij kwam haar geheugen te hulp. Aan de keerzijde van die fotografie waren met uw hand drie datums geschreven. Zij bedekte het gelaat met haar handen. Nu herinnerde zij zich alles. De eerste datum was die van den 28 Juli 1872, den datum van den moord op Larouette, te Ville-d'Avray. De tweede, op 30 Juli, dat was de dag waarop Roger Laroque in zijn fabriek aan de rue Saint-Maur in hechtenis werd genomen. De derde, 14 Augustus, dat was de dag, waarop Laropue voor de rechtbank verscheen en tot al- tijddurenden dwang arbeid veroordeeld werd Gij hebt mij evenwel gezegd, moeder, dat die da tums betrekking hadden op de gebeurtenissen, die ik weet niet welk lid onzer zouden getroffen hebben. Dat was gelogen Het portret was dat van Laroque. Wat weet gij daarvan stamelde Julia ten einde raad. Ik heb er mij van overtuigd. Dat was niet te doen. Laroque is onherken baar veranderd. Ik heb een andere fotografie van hem in handen gehad uit dienzelfden tijd. Hij is het, nie mand andersKunt ge mij nu verklaren, waar om gij die drie datums hebt neergeschreven, zoo als men iemand een schandmerk op het voor- VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. 'gezicht zal het straks zijn die kleurige truien langs de grasbaan te zien cirkelen. Gezorgd zal worden dat voor eiken wedstrijd de beste renners ook de meest in 't oog loopende gekleurde truien aan krijgen, zoodat het publiek in staat is dezen goed te volgen. Naast genoemde renners vinden wij vermeld klinkende namen als R. Brilman, J. Krunder (winnaar grasbaan 1928), J. Hijzelen- doorn (ex-kampioen van Nederland op de baan en winnaar Schagen 1927), L. Buis (ex-kampioer* van Nederland op den weg over 200 K.M., meer dere malen door Nederland afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen en Olympische spe len 1928), Gebr. Klopper Gebr. Bouquet, Ligt- hart, Stephan, Kesselaar enz. enz., een keur van renners. Voorts zullen langebaan-, sprint-, en achtervol gingswedstrijden worden gehouden en als iets zeer bijzonders een afzonderlijke sprint tusschen de vier snelste renners. Dit is een programma als in Nederland op grasbanen nog nimmer is gege ven. Tijdens de pauze heeft de commissie als vorig jaar een Rondrace voor Schager Nieuwelingen ingelascht. Ook dit zal weder blijken een bijzon dere attractie te zijn omdat er op gerekend kan worden dat (fre snelheid dit jaar nog beduidend grooter zal zijn, daar verscheiden jongelui het afgeloopen jaar zich ernstig getraind hebben. Het is voor deelname niet bepaald noodig in Schagen te wonen. Hoofdzaak is, dat meer erva ren renners zijn uitgesloten. Zondag des avonds op het kerkplateaiu weder optreden van specialiteiten onder leiding van donzelfden Impressario met een geheel nieuw programma van even hoog gehalte. Maandag 23 Sept. 's morgens 9 uur vangen op het Sportterrein reeds de kinderspelen aan. In afwijking van vorige jaren zullen gedeeltelijk spe len van ander genre, o.a. korfbal en handbal worden gehouden. Ongetwijfeld zal ook dit jaar dit onderdeel van de feesten als op rolletjes mar- cheeren daar de commissie hierbij van de hoof den der beide scholen en verder onderwijzend personeel weder de grootst mogelijke medewer king ondervindt. Opgeluisterd door de vroolijke tonen van SchagensHarmoniekapel zal ongetwij feld dit voor kinderen en ouders een recht gezel lige ochtend zij'n. 's Middags 2.30 uur wordt een Bloemencorso en Reclame-optocht gehouden en daarop aanslui tend des avonds een geïllumineerde optocht voor dezelfde deelnemers. Wij kunnen nog mededee- len, dat voor „Humor" een speciale afdeeling wordt gevormd en waar wij in deze niet alles mo- gen verklappen, volstaan wij met de mededeeling dat reeds thans opgaven tot deelname voor alle afdeelingen in bevredigend aantal binnenkomen. Het moet echter iets bijzonders moois worden, waarom ook wij nog eens opwekken tot deelna me. Dinsdag 24 Sept. twee draverijen, georgani seerd door de Draverijvereeniging „Westfries land" en als slot van de Feesten des avonds een schitterend vuurwerk, aangeboden door het Ge meentebestuur. hoofd zou drukken Om uw dorst naar wraak geheel te voldoen. Om er van te genieten bij het beschouwen, want die datums achter op dat portret waren, om zoo te zeggen, iets tastbaars, iets, wat u telkens weer moest te binnen brengen, hoe gij u gewroken hadtDaartoe diende ook die dolksteek in het hart Zij gaf den strijd op, zij voelde zich verloren, zij had geen kracht meer, weerstand te bieden om te liegen. Zij zonk op haar knieën en wierp zich vervol gens op den grond, terwijl de altijd nog zware lokken van het geheel grijs geworden haar los om haar hoofd slingerden. Zij begon hartstoch telijk te snikken, maar zonder dat het haar mo gelijk was den gloed harer brandende oogen door (ranen te verzachten. Mijn zoon, mijn zoon, vloek mij niet, tracht mij te vergeven, gij staat op den drempel van het leven, waarvan gij de hartstochten nog niet kent ik beken het, gij hebt u niet bedrogen, de volle waarheid weet ge. 't Is waar, ik heb alles gedaan, wat gij daar gezegd hebt, ik smeek u, vloek mij niet, van u zou dat verschrikkelijk zijn, verschrik keiijker dan van ieder ander, ik heb u zoo lief, ik heb u altijd zoo lief gehad O, mijn zoon, mijn Raymond, zie toch, hoe ik mij voor u nederbuig, boe ik u bid en smeek, ik heb zoo bitter berouw Ik heb dag aan dag, nacht aan nacht, jaren ach tereen, de vreeselijkste zelfverwijten gehad en zoo oneindig veel geleden O, als ik het verleden eens ongedaan had kunnen maken, als ik het kwaad had kunnen herstellen Maar het was te laat en dan, ik ben slechts een vrouw..ik was zoo bang, ik had een onoverwinnelijke vrees. Mocht ik mijzelf aan de justitie overleveren Neen Om uwentwille was dat onmogelijk Ge moogt ook van een vrouw, van een moeder voor al geen dingen eischen, die boven haar kracht gaan. Toon de misdaad volvoerd was, had ik wil len sterven. En ik had u beiden zoo lief, u vooral! Het scheen mij toe, dat ik door de kracht der liefde mijn geweten tot stilzwijgen, den hemel tot vergeten kon brengen, 't Heeft niet zoo mogen zijn. 't Is de straf voor de zonde, die mij treft Ze kon niet wreeder zijn dan ze is, omdat ze mij door u wordt opgelegd Raymond bleef in somber zwijgen volharden. Mijn zoon, ik weet wel, dat ik schuldig ben, dat hetgeen ik heb gedaan afschuwelijk is ik zoek, ik vraag geen verschooning. Maar gij zijt koud, gij hebt geen hartstochten. Gij zijt uzelf meester en kunt u geen begrip vormen van som- Lift ADVEBTENTISN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BINNENL. NIEUWS. DOOR STOOMTRAM OVERREDEN. Gistermorgen om ongeveer halfzes is te Mierloo door de stoomtram de 58-jarige fabrieksarbeider K. overreden. Nadat hij de kermis had bezocht, had hij zich op de tramlijn te slapen gelegd. Een been werd hem geheel van het lichaam geschei den, terwijl het andere zeer zwaar gewond is. De getroffene is naar het gasthuis te Helmond ver voerd. Zijn toestand is uiterst bedenkelijk. BEVORDERING PAARDENFOKKERIJ. De paardenfokkerij, in het bijzonder de T|uig- paardenfokkerij, is thans weinig of niet loonend meer. Verschillende omstandigheden de gerin gere koopkracht van buitenlandsche afnemers, het toenemend gebruik van motorische kracht en de verhooging van invoerrechten in het buiten land, zijn daarvan de oorzaak. Wil de fokkerij door deze waarschijnlijk tijdelijke invloeden niet ten onder gaan, dan zal haar ruimeren steun moeten worden verleend, waardoor het mogelijk zal zijn, dat althans een goede kern in stand ge houden wordt. O m die reden wordt op de Rijksbegrooting ip'JO een bedrag van 16.600 meer aangevraagd. GRANATEN GEVONDEN. Bij het uitbaggeren van de Nieuwe Maas onder Pernis ten behoeve van de aan te leggen benzine haven, zijn gevonden twee Engelsche granaten, welke een lengte hadden van 30 c.M. en een mid dellijn van 15 c.M. De granaten, welke vermoede lijk geladen waren, zijn onder politietoezicht ver voerd naar de Kruithaven te Rozenburg. Vermoe delijk heeft men hier te doen met granaten, af komstig van een Engelsch oorlogsschip, dat ee- nige jaren geleden daar ter plaatse is gesloopt. ONGELUK MET REVOLVER. fToen zekere Endevoets te Nistelrode zijn revol ver wilde schoonmaken, ging plotseling een schot af, dat den man in den lever trof. De ijlings ont boden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Den Bosch noodzakelijk. De toe stand van den man baart zorg. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. De 19-jarige E. v. d. V. te Udenhout werd Zon dag tijdens het voetballen door de warmte bevan gen. In bewustelooze toestand werd de jongeman naar het Gasthuis vervoerd. Zijn toestand was, hoogst ernstig. PAARD IN EEN SOLDATENBARAK. ny>en gistermorgen om 8 uur de troepen te Ede voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, in het barakkenkamp achter de infanteriekazei - nes voor het uitrukken stonden aangetreden, werd een der paarden voor den verbandwagen schichtig, waardoor de bespanning kwam te vallen. Een der paarden rukte zich los en drong in wilden ren een barak binnen, om deze over kribben en tafels weer te verlaten. Hierbij werden twee soldaten gewond. mige afdwalingen, maar bij vrouwen, ziet ge, is het gestel niet gelijk, zij zijn zwak, ze hebben be scherming noodig.ze zijn dan ook zenuwach tig. Dikwijls streven zij, zoowel in haar liefde als in haar haat, het doel verre voorbij. En het kwaad is gedaan. Het is te laat en daar zij laf zijn, om dat haar zenuwen het winnen van haar wils kracht, herstellen zij het gedane onrecht niet, hoe groot en ontzettend het ook wezen mag Maar ik weet niet, waarom ik dat alles zeg, ge luistert niet eens naar mij. O, mijn zoon, ik be ken alles, alles wat ge wilt, wat verlangt ge nu, dat ik zal doen Ik beken, vloek mij niet. Denk niet aan de misdaad, denk, dat ik uw moeder ben, ik spijt van die misdaad, in spijt van alles. En dit moet ik u ook nog zeggen tegenover uw vader beschik ik niet een enkele reden van ver ontschuldiging, niet één verontschuldiging, mijn zoon. Uw vader had mij lief. En Roger beminde mij niet, had mij nooit bemind. Van mijn kant was het een soort waanzin. Ik dacht er over na Roger had geen minuut opgehouden, zijn eigen vrouw lief te hebben. Ik ben dus schuldig en al leen schuldig en ik heb mij wreed gewroken, dat moet ik zeggen. O, mijn zoon, zie hoe rood mijn voorhoofd is, het brandmerk van de schande, hebt ge geen medelijden Zij bekent, mompelde Raymond. Zij bekent. Geen twijfel meer En tegen beter weten in, hoop te ik nog altoos Zij begreep hem. Ja, ge twijfelt nog, nietwaar Ge kondt u niet voorstellenO, dat geheim heeft mij wel zwaar op het hart gedrukt. En omdat het mij zoo benauwde, heb ik jaren achtereen gemeend- Zij bleef op haar knieën. Hij wilde zijn handen losrukken, die zij gegrepen had en nu met haar tranen bevochtigde, maar daartoe hield zij ze te vast omklemd. Wat wilt ge nu van mij Hoe wilt ge, dat ik het gebeurde zal herstellen Welke boete wilt ge, dat ik doen zal voor mijn misdaad Raymond antwoordde niet Had zij gedurende twaalf jaar geen boete ge daan door haar tranen en door het zelfverwijt Haar misslag tegen zijn vader was onherstelbaar omdat zijn vader dood was. En Roger Laroque Hoe bij hem het gedane kwaad te herstellen Hoe uit zijn leven die twaalf jaren van schande weg te wisschen Wilt ge dat ik naar de rechters ga, die hem veroordeeld hebben vroeg zij. Ik zal hun alles vertellen. Ik zal hun zeggen hoe behaagziek en spilziek ik was, toen ik, jong en schoon, mij door BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. De gewonden, waarvan één vrij ernstig, werden naar de ziekenzaal van het garnizoen overge bracht. UIT EEN ZWEEFMOLEN GEVALLEN. Op de kermis te Vught is zekere J. Bdoor ei gen onvoorzichtigheid, uit een zweefmolen geval len. Hij werd op het echtpaar D. gekwakt, dat stond te kijken. B. bekwam een ernstige hersen schudding en moest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Van het echtpaar D. kreeg de man een hoofdwonde, van de vrouw brak het neusbeentje. STRUIKROOVERS. fToen de 20-jarige N. Dielissen, wonende te Dinther, Zaterdagavond met zijn rijwiel van Erp naar Veghel reed, sprongen plotseling van achter het struikgewas twee gemaskerde mannen op hem toe, die hem sommeerden stil te staan. Toen Dielissen afstapte, klonk het„Je geld of je le ven." De jongeman zocht zijn zakken na en kon met den besten wil van den wereld niet meer dan drie heele Hollandsche centen opdiepen. Eerst geloofden de bandieten den jongen niet, doch tenslotte namen ze de drie centen aan en kozen het hazenpad. Dielissen hëeft onmiddellijk het geval bij de politie aangegeven, die onverwijld een bezoek is begonnen. Tot heden gelukte het haar niet de daders te vinden. GEVOLGEN VAN DE DROOGTE. Tengevolge van de droogte is de waterstand op de Elbe zoo laag geworden, dat de scheepvaart nagenoeg geheel is verlamd. Bij Boitzenburg lig gen honderden Elbe schepen, stoombooten en a- ken, die vóór noch achteruit kunnen komen. Hier en daar kan men te voet door de rivier waden. Baggermolens zijn bezig althans een natfwe vaar geul door de rivier te graven. WIERINGEN. OP EXCURSIE. Op de ledenvergadering der kaasfabriek „Nooit Gedacht" kwam h^+ voorstel ter tafel gezamenlijk een bezoek aan een „zoetfa- briek" te brengen, teneinde zich eens persoonlijk van de werking op de hoogte te stellen. Ofschoon er niet veel animo scheen te bestaan, bleken toch tenslotte enkele leden genegen, per autobus een tocht naar een zoetfabriek te ondernemen. Algemeene vergadering der Burger Brand waarborg Vereeniging „Wieringen" op Woensdag 18 Sept. voorm. 10 uur in Hotel De Haan. De voorzitter, de Heer B. Kat, opent de verga ring met 'n hartelijk welkom, in het bijzonder de pers, die zoo welwillend is het verslag dezer ver gadering te willen publiceeren. De publieke op komst op onze jaarvergadering toch is altijd zeer gering en daarom is het wenschelijk, dat de bur gerij langs dezen weg eens goed op de hoogte van de stand van zaken komt. Eenmaal per jaar is er toch een algemeene ver gadering, met het doel de leden op de hoogte te stellen van de financiëele en andere toestanden iedereen zag gevierd. Ik zal hun zeggen, dat ik schulden had gemaakt. Ik zal hun zeggen, dat ik door een onzinnige hartstocht voor Roger La roque bevangen werd. Ik zal hun zeggen, dat, om de verwijten van mijn man te ontgaan, om te ont komen, aan de opzienbarende scheiding, waar mede hij mij had gedreigd, ik honderdduizend francs had geleend van hem, teneinde met dat geld mijn schulden te betalen. Ik zal hun zeggen zooals ook de waarheid is dat Roger Lucien de Noirville toen nog niet kende, dat hij hem eerst gedurende den oorlog heeft leeren kennen en zijn boezemvriend werd, dat, teruggekeerd uit den oorlog, hij mij niet meer wilde zien en alle omgang met mij verbrak. Ik zal hun zeggien, dat liet geheim onzer vriendschap toevallig was ont dekt door een booswicht, door Luversan, die zich, willende wreken op Laroque, mij kwam voorstellen mijzelf tegelijkertijd te wreken Ik zal hun eindelijk alles zeggen, wat gij weet, den diefstal, den moord, de teruggave, van de hon derdduizend francs, de veroordeeling. Ik zal geen enkele bijzonderheid verbergen en als ik alles heb bekend, zal ik er nog bijvoegen „Nu niets u onbekend kan zijn, nu gij tot in de ziel moet over tuigd wezen, dat gij een onschuldige hebt veroor deeld, daag nu mij voor uw rechtbank en veroor deel mij op mijn beurt. Als ik dat heb gedaan, zult gij dan tevreden, zult gij dan voldaan zijn Het zou u onherroepelijke ondergang wezen, moederGij zoudt zoodoende uzelf, willens en wetens prijsgeven aan de openbare schande En dat wel zonder eenig nutAls Luversan niet had bekend, als de rechters nog in twijfel verkeerden, dan was uw picht zeer zeker afgebakend dan moest gij een volle bekentenis afleggen voor de rechtbank. Maar nu de rechters overtuigd zijn van Laroque's onschuld, nu de herziening van zijn vonnis zeker is/moet gij alles verzwijgen O, mijn zoon, mijn Raymond, weldra zult ge mij niet meer bij u hebben, want ik voel het wel, dat ik niet lang meer te leven heb. En ik wilde, dat ik dood was, zei Raymond. En dan uw huwelijk, Raymond Gij begrijpt, dat het onmogelijk is. Onmogelijk En door mijn schuld Bemint ge haar, dat meisje Of ik haar bemin riep hij, terwijl hem plot seling de tranen in de oogen sprongen. Onuit sprekelijk Gij bemint haar en ik stort u in het ongeluk! Bestaat niet de kans, dat gij haar ooit de uwe zult kunnen noemen (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1