EERLOOS. 20e Jaaargng- Dinsdag 8 October 1929. No. 74 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINQBN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT» uitoef» COMN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSBAO YRIJBAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 HMtumden 1. ADTSRTENTlëN Van 1—5 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. bureau: Hippolytushoel Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. HOEVEEL MALEN MOET IK MIJ LATEN INENTEN Een geneesheer schrijft Vaccineeren wij iemand en er komen geen pok puisten op, wat heeft dit dan voor beteekenis Brengen wij pokstof kunstmatig in 't lichaam en er is geen reactie, zooals wij dit noemen aantoon baar, welnu, dan is dit een bewijs, dat het lichaam zeer gemakkelijk den aanval, die gedaan wordt, afslaat. Alvorens een bewijs af te geven en om zeker te zijn van zijn zaak, had men wettelijk de verplichting gesteld, nogmaals in te enten. Er kon eens op een of andere wijze een fout gemaakt zijn, b.v. te weinig pokstof in de wonde gekomen zijn, daar het kind soms een onverwachte bewe ging maakte. Thans staat het er ietwat anders voor, zeer zeker wanneer het volwassenen geldt. Vaccineeren wij iemand en er komen geen pok puisten te voorschijn, dan is dit een teeken, dat deze persoon onvatbaar is voor de pokziekte. Treedt een ontstekingsproces op, dan zou de pa tiënt groote kans hebben het slachtoffer dezer aandoening te worden, te midden eener epidemie levende. De onvatbaarheid blijft, zooals velen u- wer niet onbekend zal zijn, 5 a 7 jaar, ja soms veel langer, al mogen we op dit laatste niet ver trouwen. Nu zijn er altijd menschen, die niet over één nacht ijs willen gaan en wanneer zij niets bemer ken van de inenting, vertrouwen zij de zaak niet. Er gebeurde niets, zeggen zij. Welnu, het kan geen kwaad, nogmaals deze operatie te onder gaan, doch de kans op succes, d.w.z. in den vorm van pokpuisten, zal zeer gering zijn. Rustig de zaak bekijkende, kunnen wij dus zeg gen zijn wij thans ingeënt, dan behoeven wij de eerste vijf jaren niet bevreesd te zijn en maakt het geen verschil of wij zonder iets bemerkt te hebben, voortgeleefd hebben of met een arm twee maal zoo dik als normaal. LAND- EN TUINBOUW. DE BOOMGAARD. Hoewel hier en daar eenige verbetering valt te bespeuren in de behandeling van onze vruchtboo men, moet over het algemeen geconstateerd wor den, dat aan den boomgaard nog niet die aan dacht wordt besteed, die hij verdient. Niet alleen de fruittelers doch ook voor de eigenaars van stadstuinen is het van zeer groot belang, dat een flinke oogst van gaaf fruit verkregen wordt. Wij laten den snoei thans met rust, ofschoon deze bij leiboomen en andere vormboomen niet van belang ontbloot is, doch vestigen in dit arti kel speciaal de aandacht op twee zaken, die in hooge mate invloed uitoefenen zoowel op de kwa liteit als op de kwantiteit der vruchten, n.1. het besproeien en het bemesten van de ooftboomen. Het besproeien. Ten einde de vruchlboomen en dus ook de vruchten zooveel mogelijk te beveili gen tegen den schadelijken invloed van dierlijke parasieten als bladluizen, schildluizen, bloedluis, bladvlooien, mijten en spintmijten en ook do ei eren van den wintervlinder, is een bespuiting met een oplossing van Carbolineum zeer aan te bevelen. Deze oplossing neme men van 5 tot 10 Hierbij dient vooral gelet te worden op het goed vermengen (emulsie) van het carbolineum met FEUILLETON. No. 67. Hij antwoordde niet. Wat belet u voor mij te zijn wat gij vroeger waart hernam zij op smartvolle toon. Was het dan zoo verkeerd van mij, dat ik u om vergiffenis vroeg Als ge eens wist, Pierre, hoe ik behoefte heb aan een weinig liefde van u Hij bleef somber. Dus geen enkel woord van genegenheid vroeg zij. Ik kan niet antwoordde hij dof. Kunt ge niet lief zijn tegen uw moeder Het gaat mijn krachten te boven. Pierre, weet ge wel, hoe ge me daar belee- digt Ik kan het niet helpen, moeder, maar ik moet u zeggen dat ik gisteren tegen wil en dank, dat zweer ik u alles heb gehoord wat er tusschen u en Raymond gesproken werd. Toen werd ook voor mij de vreeselijke waarheid ont huld. Begrijpt ge nu mijn gedrag tegenover u Ja Hebt ge ons gehoord Ze zei dit niet verschrikt en bevend, maar veel eer onverschillig, op eenvoudigen toon. Ze wist niet meer, hoe zij het had. Ze kon niet meer den ken, niet meer begrijpen, het verstand begaf haar en op eens begon zij te lachen met een akeligen, drogen lach. Pierre werd zeer beangst en ijlde op haar toe. Moeder moeder Ja, uw moeder, uw moeder zei ze hoofd schuddend en lachte maar voort. Toen voelde de zoon zich aangegrepen door een groot medelijden en door diepe wanhoop. Het was, alsof zijn hart was toegeschroefd. Zij hield op met lachen, het matte hoofd zonk op haar borst en de handen gleden machteloos langs haar stoel. Groote hemel Hij meende, dat zij dood was, dat plotseling al haar lijden voor goed geweken was. het water .In den regel voldoet het Carbolineum van de Utrechtsche Asphaltfabriek aan de gestel de eischen. Het besproeien geschiedt in den winter, als de blad- en bloemknoppen nog niet beginnen te ont wikkelen. De oplossing kan dan vrij sterk geno men worden, vooral als het de bestrijding van bloedluis betreft. Het gevolg van de bespuiting is, dat zeer veel dierlijke parasieten en de eieren daarvan ten gronde gaan, terwijl de stammen en takken der boomen gezuiverd worden van mos en dergelijke, waardoor zij mooi gaaf en glad wor den, een belangrijk voordeel. Het besproeien met Californische pap mag e- venwel niet achterwege gelaten worden, omdat op enkele uitzonderingen na de plantaardige pa rasieten niet door carbolineum worden gedood, doch wel door Californische pap. Wij hebben hier vooral het oog op fasicladium (schurft), een ziek te waardoor zeer groote schade kan worden toe gebracht aan het fruit. De aanwending geschiedt: lo kort voor den bloei met een sterkere oplossing (1 op 15) 2o. kort na den bloei, als de vruchten gezet zijn, met een zwakkere oplossing (1 op 40) en 3o vier weken later nog eens met een oplossing van 1 op 100. Indien deze beide besproeiingsmethoden, dus én met carbolineum én met Californische pap, worden toegepast, zal de schade door dierlijke en plantaardige parasieten tot een minimum be perkt blijven. De bemesting. Een tweede voorwaarde voor een goeden oogst is een geregelde bemesting. Er zijn menschen, die meenen, dat bemesting van vrucht boomen niet noodig is, ofschoon hun aantal ge lukkig afneemt. Het spreekt toch vanzelf, dat om veel vrucht te verkrijgen veel voedsel noodig is. Men bedenke hierbij, dat de toegepaste mest de wortels moet bereiken om werkzaam te kunnen zijn en dat daardoor de uitwerking van den mest in het eerste jaar der toepassing niet zoo heel groot kan zijn. Door elk Jaar opnieuw te bemes ten zal de bodem ook in de diepere grondlagen ruimschoots van voedsel worden voorzien en kun nen de boomen zich krachtig ontwikkelen. Een bemesting van 5 K.G. Chilisalpeter, 12 Kg. Slakkemeel en 12 K.G. Patentkali per stamboom, zooals die o.a. te Wijk bij Duurstede is toegepast, kunnen wij aanbevelen. Men strooie deze stoffen evenwel niet te dicht bij den stam de fijnere wor tels, die het voedsel moeten opnemen, bevinden zich toch aan de uiteinden van het wortelgestel. Verder verdient het aanbeveling bij steenvruch ten (perzik, pruim, kers) ook te zorgen voor kalk- bemesting en wel van 2000 tot 4000 K.G. per H.A Onze raad is dus bespuit Uw vruchtboomen én met carbolineum én met Californische pap en bemest ze goed. D. H. PRINS, Alkraear. BINNENL. NIEUWS. DE STAKING TE ZAANDAM. Het einde. Zaterdag zijn de werkwillige arbeiders naar hun woonsteden teruggekeerd. De Zeeuwen, die te Zaandam werkzaam waren aan de houtwerven in het Westzijderveld, zijn de9 morgens per spoor met de eerste gelegenheid vertrokken. Des namiddags volgden de bewoners der Zuiderzeeplaatsen, die eveneens aan de in het Westzijderveld gevestigde houtzaken te werk waren gesteld. Ook deze gingen per spoor heen. Ten slotte zijn de werkwilligen, die op het z.g. eiland verblijf hielden en in dienst van de firma's William Pont en Schuddeboom waren, tegen twee uur per dekschuit en onder bescherming van politiebooten vertrokken. Er deden zich bij het vertrek geen incidenten voor. Ongeveer veertig werkwilligen van elders, die in vasten dienst waren genomen en over de ver schillende houtfirma's verdeeld zijn, bleven ach ter. De stakers die Maandag direct herplaatst kon den worden ontvingen daartoe een schriftelijke oproeping. Van de rijksveldwachters, die tijdens de sta king te Zaandam gedetacheerd waren, zijn reeds ruim dertig vertrokken. NOG STEEDS HF<T KAPSEL. Vraag Mag een Christin haren dochters toe staan het haar af te knippen Antwoord Mijn antwoord op deze vraag kan zijn wat onlangs onder mijn aandacht kwam overgenomen uit het „Protestantenblatt" nr. 21 (jaargang 1929) „Onder de huisregels van ecne Protestantsche stichting voor jonge vrouwen in de buurt van Maagdenburg (bij het klooster Berge") vinden wij apno 1667 de volgende bepa ling ..Lange haren in vlechten of in eene scheiding gedragen of naar weerskanten opgespeld, zijn voor onze jonge meisjes en vrouwen een teeken van zondige ijdelheid en verwilderde zeden. De in onze stichting wonenden moeten uitzondering korte haren dragen, glad naar achteren gekamd, zoo kunnen zij de waarachtige kerkelijke genade deelachtig worden." Deze historische herinnering is leerrijk. Ik geef haar mijn vraagster en anderen ter overweging. (Uit de Vrouwenrubriek van „Woord en Geest".) OP EEN FEESTVERGADERING GESTORVEN. In een Zaterdagavond door de 's-Gravenhaag- sche Boekhandelaarsvereoniging ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan gehouden feestverga- dering heeft zich een droevig geval voorgedaan De boekhandelaar E. Noordijk, Bankastraat 14. dezer dagen afgetreden penningmeester der ver- ecniging, die als lid van de feestcommissie in de bijeenkomst zijn functie uitoefende, is daar plot seling overleden. De vergadering werd daarna in itilte gesloten. PUT INGESTORT. In de buurtschap Angelslo nabij Emmen stort te een zevenmeter diepe drinkwaterput in, ter wijl de putmaker J. E. Spiegelaar er in aan het werk was. De man werd bedolven. Onmiddellijk werden pogingen in het werk gesteld om hem te bevrijden. Na. anderhalf uur werken slaagde men hierin. Een geneesheer kon echter slechts den dood constateeren. METEOORSTEEN VAN 313 GRAM GEVONDEN. Een ingezetene uit Borger, die 's avonds naar Rolde reed, zag plotseling in zijn onmiddellijke nabijheid een vuurstraal, die de aarde raakte, Maar hij hoorde nog haar ademhaling. Ze was opeens in slaap gevallen, in een zeer zonderlingen slaap. Hij beproefde haar te wekken, maar zij verroer de zich niet. Toen nam hij haar op in zijn sterke armen en droeg haar naar bed. Des nachts om tweq uur maakte zij voor het eerst eenige beweging en sloeg zij haar oogen op. Zij zag haar zoon, herkende hem niet en viel kort daarop weder in haar doffe sluimering. Alle levenskracht en alle levensmoed «cheenen bij dien slaap zoo goed als dood te zijn. Er kwam een geneesheer, die haar lang en aan dachtig onderzocht. Een ernstig geval, beweerde de man der we tenschap, het gevolg van overgroote zwakheid. Veel kalmte. Later eenige afleiding en een bepaal den leefregel volgen. Voor het oogenblik geen ge vaar Eindelijk ontwaakte zij dan toch uit haar ver dooving, maar wel drie uren lang bleef zij in het rond liggen staren, zonder dat het bleek, of zij al dan niet iets kon onderscheiden. Ook was zij blijkbaar niet bij kennis. Eerst in den loop van den derden dag herkend^ zij haar zoon en noem de hem bij zijn naam. fToen zag zij de kamer rond, als had zij ver wacht daar ook haar anderen zoon, haar lieveling te zullen vinden. Waar is Raymond vroeg zij met zwakke stem. Raymond weet niet, dat gij ziek zijt. Hebt gij het hem dan niet geschreven Neen. Doe het dan nog. Ik voel, dat het met mij af loopt en ik zou niet gaarne heengaan, zonder hem te hebben wedergezien. Hij gehoorzaamde en schreef enkele woorden, waarmede hij een knecht te paard naar Lirhours zond. Zijn telegram behelsde alleen dit „Moeder i9 zeer ernstig ziek en vraagt naar je!" Hij wilde, toen hij haar kalm zag, haar alleen laten, maar dat verkoos zij niet. Blijf hier, zei ze, het doet me zoo goed je bij mij te zien. Toen Raymond kwam, lag Julia buiten kennis. Raymond wist nog niet, kon nog niet weten, dat ook Pierre mei het ontzettend geheim in al zijn Toen hij dichterbij kwam zag hij een gloeienden vuurbol op den grond liggen. Hij nam den steen op en koelde hem in het water af, waarna hij den steen meenam. Bij onderzoek bleek de meteoor steen 800 gram te wegen. omvang bekend was. Hoe kwam het vroeg hij. Drie dagen geleden is liet gebeurd, antwoord de Pierre ontwijkend. Zij werd opeens heel naar en dacht aan sterven. Zij scheen wanhopend en diep bedroefd te zijn. Drie dagen geleden herhaalde Raymond Ja, op den avond, toen gij hier des middags waart geweest. Zoo Ja, nadat gij met haar, dat ernstige gesprek Liadt gehad, ge weet wel. Onthutst zag Raymond zijn broeder aan. Heeft zij het u gezegd vroeg hij bevend. Zij heelt mij niets gezegd, ik heb alles ge hoord. Alles Alle9. Heete tranen kwamen Raymond in de oogen en hij zocht die ook niet te verbergen. Maar de oogen van Pierre bleven droog. Hij was bedroefd, maar schreien kon hij niet. 0peen9 sloot hij met innige ontroering de han den van den jongeren broeder in de zijne, de han den van hem, die zijn leven lang de meest bevoor rechtte was geweest, die, gelukkiger dan hij, ge liefkoosd en bemind was geworden, die zich een weg van roem en eer geopend zag en wien het gelukt was Susanne's liefde te winnen. Pierre scheen dit alles te willen vergeten, om alleen te denken aan hun gemeenschappelijke droefenis. Mijn arme Pierre riep Raymond. Ik had zoo gaarne gewild, dat dit verdriet u ware be spaard gebleven, dat ge niets geweten hadt van die onuitwischbare schande Ge hebt ongelijk, Raymond Het was mijn recht, met alle9 bekend te zijn. Hoe is het nu daarboven vroeg Raymond, alsof hij er tegen op zag, het woord „moeder" uit te spreken. Daareven 9Üep zij, nu weet ik het niet En heeft zij naar mij gevraagd Met aandrang. Laten wij dan naar haar toegaan. Zij begaven zich naar Julia's slaapkamer. Zij was weder in haar verdooving en hoorde niet, dat haar beide zoons binnen kwamen. Bij het zien dier vervallen vrouw wisselden de twee jongemannen slechts een veel beteekenen- BUITENLAND. TRAGISCH EINDE VAN EEN TROUWDAG. Vrijdag trad een landbouwerszoon in een dorp bij Kirchhain in Pruisen in het huwelijk. Onmid dellijk na de plechtigheid reed hij met zijn vrouw op zijn motorrijwiel naar zijn geboortedorp terug Op den straatweg naar Frankfort botste hij met zooveel kracht tegen een motorploeg, dat het mo torrijwiel ontplofte. De man werd ontzettend ver minktde jonge vrouw werd uit het zijspan ge slingerd en kwam onder den ploeg terecht, waar door zij verpletterd werd, zoodat de dood on middellijk intrad. BAGGERMOLEN VERONGELUKT. Een Fransche baggermolen, gesleept door een I-Iamburgsche sleepboot op weg van Le Havre naar Port Said, is Dinsdagnacht van de sleep boot losgeslagen. De baggermolen was door den zwaren zeegang lek geslagen. De aan boord ge bleven Duitscheequipage van 5 man is om het leven gekomen. De sleepboot zocht urenlang op de plaats van het ongeluk naar de schipbreuke lingen zonder een hunner te vinden. CONCURRENTIE TUSSCHEN GEMEENTELIJ KE EN PARTICULIERE AUTOBUSSEN. De stad Altenburg had met ingang van 1 Octo ber een eigen autobuslijn ingericht en een parti culiere firma, die tot hiertoe concessie had, verbo den de lijn verder te exploiteeren. De particuliere firma had juist nieuwe bussen aangeschaft en een groote garage gebouwd, dus weigerde zij haar bedrijf stop te zetten. Daar ze goedkooper dan de stad werken, zijn de particu liere bussen vol, en de stedelijke bussen steeds leeg. De stad is nu een proces begonnen. MERKWAARDIGE RECORDS. Het dansrecord van Fernando, die te Berlijn 145 uur heeft gedanst, alleen onderbroken door korte pauzen voor maaltijden, wasschen, sche ren en het aantrekken van nieuwe pumps, is ■eeds weer verbeterd. De Rus Ledowski heeft te Praag met 77*4 uur onafgebroken pianospel zijn eigen „wereldrecord" met een uur geslagen. Een Engelschman, Ramsey genaamd, heeft het klaar gespeeld om in één uur 10.617 keer omhoog te springen, hoe hij dat gelapt heeft, blijft het geheim van het Engelsche blad, waaraan deze rare records zijn ontleend Bij een wedstrijd, zoo snel mogelijk den tweeden omloop van den Eiffeltoren te beklimmen had de overwinnaar voor de 730 treden maar 184 seconden noodig nam dus 4 treden per seconde. De smid Hayes rolde twee wagenwielen van 72 pond van Portsmouth naar New Castle en terug. Een zekere Golding wandelde 80 K.M. in 11 uur en 36 minuten met een flesch met 9 Liter bier, op den hals staande op zijn hoofd, zonder de flesch aan te raken, en de Oostenrijker Hanslin heeft in 250 dagen 11.000 K.M. afgelegd, dus 44 K.M. per dag, zijn vrouw en kind in een kruiwagen voor zich uitkruiend. den blik, die duidelijk te kennen gaf 't Staat zeer slechtHet loopt hier af. Een uur bleef alles stil in het ziekenvertrek. Eindelijk ontwaakte de lijderes. Raymond en Pierre kwamen bij baar en ieder vatte een harer banden. Maar het duurde nog lang, eer er eenig leven kwam in dien doffen blik, eenige beweging in die vermagerde vingers. Raymond stamelde »ij toen, mijn lieve Ray mond Haar eerste gedachte, haar eerste woord was voor hem. Ongetwijfeld begreep zij dat zelf en had zij er spijt van, want kort daarop zei ze ook, met een olik op haar oudsten zoon Mijn goedde Pierre Wat ben ik u beiden dankbaar Ze was zoo zwak, dat het spreken dier weinige woorden haar reeds vermoeid had. Haar ademhaling was benauwd. 't Is met mij gedaan, hernam ze, ik voel dat ik sterf. Blijf bedaard, vermaande Pierre, ik zal om den dokter gaan. Doe die moeite niet mijn zoon, de dokter vermag hier niets. Weldra zal alles gedaan zijn. Zij bleef een tijdlang met gesloten oogen lig gen, waarschijnlijk of zoodoende haar laatste krachten te verzamelen, want ze sliep niet, of ze was niet bewusteloos, zooals duidelijk te bemer ken viel uit den druk harer vingers. Tjoen ze een weinig op kracht was gekomen, sloeg zij weer haar oogen op en begon opnieuw. Ik kan niet heengaan met uw wrok, met uw haat beladen. Gij moet mij vergiffenis schenken, kinderen Wilt ge dat Ik weet wel, dat het moeilijk is, maar ge kunt toch wel een weinig medelijden hebben, een weinig toegevend zijn voor een arme vrouw die sterftWeest verzekerd, kinderen, dat ik zwaar heb geboet voor hetgeen ik misdreven heb. Zoudt gij den treurigen moed hebben, mij den dood te laten ingaan zonder een woord van vergiffenis O moeder, moeder Weent ge Mag ik aannemen, dat ge mij vergeeft fWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1