De Straf der Zond; J. h. 20e Jaargang. Vrijdag 18 October lv>29 No. 77. IBP NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SS Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" Laat 125 - ALKMAAR ■WIERINGER COURA UITGEYER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels Iedere regel meer 0.50. 0.10. RUREAD: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. J. R. KEUSS 3 LAND- EN TUINBOUW. EEN ZUIVERE WEIDE Op een van onze tochten in den zomer van dit jaar kwamen wij o.a. bij een veehouder aan de Zuidervaart te Schermer. Ons doel was een in druk te verkrijgen van een door dien veehouder aangelegd proefveld op hooiland. De proef zel ve, die echter uitmuntend geslaagd was, laten wij thans met rust. Wat ons echter buitenge woon trof, was de uitstekend goede samenstel ling van dit hooiland en de prachtige stand van het gras. Wij zagen het zelden zoo mooi en zoo zuiver. Paardebloemen, distels, zuring, boter bloemen zocht men vergeefs. Distels zal men o- ver het algemeen weinig aantreffen in onze pro vincie, wat echter niet het geval is met de ande re genoemde planten. Vele hooilanden mogen het oog bekooren door hun bloementooi, deze vertelt ons evenwel, dat het met de weide niet in orde is. De bloemgewas sen bevatten niet alleen minder voedsel dan de goede grassen, maar zijn bovendien dikwijls in meerdere of mindere mate schadelijk (boter bloem, zuring). Het vee schijnt dit ook te weten Wij merken ten minste op, dat de dieren deze gewassen met rust laten en liever gras gebrui ken. Ijoen wij den veehouder een compliment maak ten over zijn schitterend hooiland, kregen wij te hooren: „Och, mijnheer, dat kan iedereen zoo krijgen, als hij maar goed voor zijn land zorgt en vooral goed bemest. Ziet U, een goede en voor al een niet zuinige bemesting doet het gras zóó groeien, dat de bloemplanten-in verdrukking ge raken en l-mgzamorhand verstikken. Gaat men ook geregeld „stekelen pikken" en behandeld men de stekels ook met fijngemalen kainiet, dan heeft men daarvan niet den minsten last. Maar volhouden en niet slabakken." Zuring is een van de veelvuldig voorkomende onkruiden op weiland, vooral op zure gronden WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR. ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. EERSTE GEDEELTE. I. Te koop. (1- Op zekeren dag van April, in het jaar 1860, tusschen tien en elf uur voormiddags, hield een huurrijtuig stil in de Rue de Berri, voor het hek van een, prachtig heerenhuis. Het portier werd terstond geopend en een man van omstreeks veertig jaar kwam te voorschijn en sprong uit het rijtuig. Die man, groot van gestalte en voor naam van uiterlijk droeg een sierlijk reiscos- tuum. Wacht een oogenblik, sprak hij tot den koetsier, met eenigszins vreemden tongval. Daarna ging hij het hek langs, naderde een kleine deur en vatte een koperen knop aan. Geen geluid van een schel, die overgaat, deed zich hooren. Joch wachtte de reiziger eenige oo- genblikken, aandachtig luisterend. Ziende, dat men niet opendeed, greep hij opnieuw naar de schel en trok er een weinig harder aan. Men ver nam het gekras in metselwerk, dat was alles. Ik geloof, mijnheer, sprak toen de koetsier, die op den bok zat toe te kijken, dat dit mooie huis niet bewoond is. Hoe, onbewoond hernam de reiziger leven dig, terwijl hij zich omkeerde. Ja, mijnheer Alle blinden en zonnescher men zijn dicht, 't Is alles stijf gesloten. En kijk, wat staat daar op dat poortje De reiziger keek naar het hem aangeduide punt en ontwaarde een bordje, waarop te lezen stond Te Koop. Te bevragen bij den heer Cor- visier, notaris, Rue de Provence. Ik begrijp er niets van, mompelde hij, het hoofd schuddende. Wat zou dat beteekencn Een zware rimpel doorgroefde het voorhoofd van den reiziger. Kom, kom sprak hij tot den koetsier. .Te hebt je misschien vergistzijn we hier wel in de Rue de Berri Wel degelijk, mijnheer Ik ben geen nieu weling in het vak. Dat zou ik denken. Reeds der en deze zijn er meer, dan men oppervlakkig meent. Indien noodig zorg dan voor goede grep pels, waardoor de weide geen overlast van wa ter krijgt. Te veel water maakt den grond zuur. Bemest met ten minste 1000 K.G. slakkenmeel,, 1000 K.G. kalizout 20 en geef van 200 tot 400 K.G. Chilisalpeter per H.A. Een aardige en leerzame proef, die ten doel had den invloed der bemesting na te gaan op de ontwikkeling van onkruid in weiland, werd genomen te Hoevelaken en te Vinkeveen. Te Hoevelaken bestond het proefveld bij den aanleg van de proef uit 19.7 onkruid. De per- ceelen ontvingen allen 1000 Kg. slakkemeel en 1000 Kg. Kalizout 20 per H.A. Met het oog op de zuurheidsgraad werd als stikstof Chilisalpe ter gebruikt, doch in verschillende hoeveelhe den. Perc. 1 ontving per H.A. 125 Kg. Chilihet onkruid daalde tot 12.3 Perceel 2 was met 250 Kg. bemest en had nog maar 11.8 onkruid. Perc. 3 kreeg 375 Kg. Chili, het onkruid daalde tot 10.2 Perc. 4, dat 500 Kg. Chili ontving, vertoonde nog slechts 6.3 onkruid. .Te Vinkeveen bevatte het proefveld gemiddeld 10.2 onkruid. Ook hier werden dezelfde hoe veelheden slakkenmeel en kalizout 20 gege ven. Perc. 1 kreeg 150 Kg. Chili het onkruid nam af tot 7.1 Perc. 2 ontving 300 Kg. Chili' het onkruid verminderde tot 5.4 en op perc. 3, met 450 Kg. Chili, was nog slechts 4.6 onkruid Ja de veehouder in den Schermer had wel ge lijk „Bemest goed en niet zuinig." Distels, hoefblad, brandnetels en dergelijke onkruiden kan men bestrijden door deze planten in het najaar zoo goed mogelijk af te maaien of uit te steken en ze daarna veiligheidshalve flink te bestrooien met fijngemalen kainiet. Ze zullen den strijd wel opgeven, al moge men van één behandeling niet alles verwachten. D. H. Prins, Alkmaar. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. De plaats die visch op het hotel-menu steeds inneemt, is met deze beschouwing volkomen in overeenstemming. Ook uithoofde van wat men speciaal pleegt te noemen de „bijzondere" voedingswaarde dat is het gehalte aan anorganische zouten en vita mines verdient visch de voorkeur boven vleesch. Met name geldt dit voor het z.g. groei-vitamine A en het antirachitische vitamine D. Eveneens geldt dit voor een aantal, voor de opyoeding van groote beteekenis, minerale zou ten, in den vorm van calciumphosphor- en ijzer verbindingen. Vooral het jodium, komt in vischvleesch in belangrijke mate, veel meer dan in gewoon vleesch, voor. Uit onderzoekingen van recenten datum is gebleken, dat ook het vleesch van ma gere vischsoorten zeer rijk is aan jodium. Om een cijfer te noemen terwijl rund- en kalfsvleesch slechts enkele duizendsten milli grammen jodium per Kg. bevatten, bevat het vleesch van schelvisch en kabeljauw 5 a 6 heelc milligrammen per Kg. Dit nu houdt verband met de levenswijze der visschen. Het jodium wordt n.1. eerst vastgelegd in allerlei lagere planten, de z.g. algen (wieren). Deze planten dienen als voedsel voor de lagere dieren der zee en deze op hun beurt weer voor de hoogere dieren der zee, de visscheen. Voedingswaarde van visch. Naar het oordeel van den heer Van der Laan. beider van de Amsterdamsche vischvoorziening beeft visch een bijzondere voedingswaarde. Visch bevat n.1., in het algemeen gesproken, evenveel eiwit als vleesch. Visch bevat echter minder hard en elastisch bindweefsel dan vleesch, de spiervezels liggen losser aan elkaar dan bij vleesch (alle witvleeseh bevat minder bindweefsel dan „rood" vlee'sch). Visch is daarom gauwer gaar, nooit taai en ge makkelijker verteerbaar dan vleesch. Visch is lichte kost. Visch bevat, in het algemeen gesproken, min der vet dan vleesch. Dit wordt echter geëquiva- leerd door het nuttigen van visch met gesmol ten boter of door het bakken in olie, dat is vet. En voorzoover dat niet geschiedt, voor zoover visch minder vet blijft dan vleesch, blijft visch ook weer lichter verteerbaar, bezwaart het de maag minder. Het is overbekend, dat menig medisch diëet met deze omstandigheid rekening houdt. tig jaren lang ben ik er bij en ik ken Parijs op mijn duimpje. Ik heb u gebracht in de Rue de Berri No. 33, waarheen u mij gelast hebt te rij den. De reiziger bleef een oogenblik in gedachten verzonken staan. Wie die reiziger was Het was mijnheel Van Ossen, bankier te Amsterdam. Veertien dagen geleden schreef hij aan graaf De Lasserre dat, daar hij te Parijs moest wezen, hij niet in gebreke zou blijven ditmaal een be roep te doen op zijn gastvrijheid, die hij hem zoo dikwijls reeds heeft aangeboden, en hij zich er een feest van maakte te zijnent de veertien dagen of drie weken door te brengen, die hij in de groote werelstad moest blijven. Per keerende post antwoordde de graaf, dat hij recht verheugd was over de aanstaande komst van Van Ossen en dat zijn huis geheel te zijner beschikking stond en hij hem met open armen zou ontvangen. Hij voegde erbij, dat hij zich gelukkig achtte om hem eindelijk eens te kunnen voorstellen aan gravin De Lasserre, bij wie hij reeds als een oud-vriend van haar man bekend was. In zijn brief sprak^de graaf ook over zijn klei ne Lucie, zijn aangebeden dochtertje. Het is of een geheime stem mij influistert, dat graaf De Lasserre een vreeselijk onheil is overkomen, sprak Van Ossen bij zich zelf. Welnu, mijnheer waarheen nu vroeg de koetsier. De stem van den voerman deed den vreemde ling schrikken en rukte hem uit zijn gepeins. Hij hief het hoofd op en zag toen, vlak tegenover hem aan den anderen kant der straat, een jonge vrouw die op den drempel van een winkel staan de, een nieuwsgierigen blik op hem wierp. 't Is waar, sprak hij bij zichzelf, deze vrouw kan mij misschen inlichtingen geven. Zonder den koetsier antwoord te geven, stak hij de straat over en ging regelrecht op de win keljuffrouw toe. Toen deze den vreemdeling op haar zag aan komen, snelde zij ijliners naar binnen. Zonder aarzelen trad de heer Van Ossen den winkel bin nen, en zich wendend tot de jonge vrouw, die weder voor haar lessenaar was gaan zitten sprak hij Juffrouw, wilt u mij veroorloven u een paar vragen te doen Met betrekking tot graaf De Lasserre Juist, juffrouw, met betrekking tot don graaf, met wicn ik zeer bevriend ben. Tk begrijp het, U zal willen weten waarom BINNENL. NIEUWS. SPOORWEGDIEF GEARRESTEERD. Zaterdagnacht heeft de Utrechtsche recherge een 45-jarige man uit Hilversum gearresteerd, die juist een pak chocolade ten nadeele der Ne- derlansche Spoorwegen had ontvreemd van een lorrie op het Centraal Station. Bij onderzoek in 's mans woning te Hilversum bleek, dat men hier met een verzamelaar te doen had van allerlei artikelen, die zeer waar schijnlijk zonder uitzondering zijn van diefstal aan het Utrechtsche station gepleegd. De eollee tie, die een kleine tentoonstelling vormt, bestaat o.a. uit een stofzuiger, een koffer-gramafoon, dames- en Heerencostuums, chirurgische instru menten, 10 koffers, een luidspreker, een electri- schcmagneet, slangenhuid en zijden lampekap- pen. ZIJN ZOONTJE IN HET BEEN GESCHOTEN. De jager J. K. te Chaam, had het ongeluk zijn tien-jarig zoontje in het been te schieten, toen zijn geweer afging bij het springen over een af rastering. De knie van den knaap werd geheel uit elkaar geschoten. Het ventje moest naar het zie kenhuis worden overgebracht, waar het been werd geamputeerd. SCHIETPARTIJ TE UTRECHT. Een paartje te Utrecht heeft Zondag ruzie ge kregen. Plots trok de mannelijke helft een pi stool en loste op het hevig verschrikte meisje een schot. (Ten huize waar deze geschiedenis zich afspeelde, ontstond hevige consternatie, die het huis onbewoond is, en waarom het te koop is aangeslagen Ja, maar het zou mij toch nog aangenamer wezen te vernemen, waai" graaf De Lasserre zich bevindt. Ik zou niets liever willen dan u daarom trent eenige inlichtingen geven. Ongelukkiger wijs is mij dat niet mogelijk. Waarom niet Omdat ik er zelf niets van weet. Niet Geenszins, mijnheer en niemand in de buurt weet er meer van dan ik. Ah Waarom is de graaf vertrokken Waarom verkoopt hij zijn huis Waar zijn de graaf en de gravin heen gegaan Dat vraagt iedereen zich af. Het spreekt vanzelf, dat men niet in ge breke blijft allerlei gissingen te wagen, de een al onwaarschijnlijker dan de andere. Maar ik heb het u gezegd, mijnheermen weet niets. Al les is een ondoordringbaar geheim. Zooeven heb ik u zien komen en uit uw rijtuig stappen. U was wel bijzonder verbaasd, evenals die oude heer, die ook kwam om den graaf te bezoeken, en even als wij allen het zijn geweest, ik en tal van anderen. Want ik moet u zeggen, dat het plotselinge vertrek van den graaf en de gravin heel wat opzien heeft gebaard in de buurt. Het was het groote nieuws van den dag. Men kon er maar niet over zwijgen. Er zijn zoo van die zaken, die men niet kan begrijpen. Sedert hoelang zijn de graaf en de gravin vertrokken Het is vandaag juist acht dagen. Nog een zaak, die verbazing wekt. Het is in het hartje van den nacht, dat de graaf en de gravin en hun dochtertje en al de dienstboden het huis hebben verlaten. Den avond tevoren, dat is Donderdags heeft mijnheer Theodoor, de hofmeester, met de leveranciers afgerekend. Denzelfden dag zijn de caleche, de coupé, de landauer en de vier paarden verkocht en op staanden voet wegge bracht. Kortom, gelijk ik u zeide was het huis den volgenden dag gesloten. Des morgens heb ik eerst ontdekt dat er niemand meer in was. Ik weet niet wat de graaf en de gravin hebben meegenomen bij hun vertrek. Maar het is uitge maakt dat de inboedel er nog staat. In den loop van den dag zijn twee mannen gekomen. Zij tra den het huis binnen door de kleine deur voor de dienstboden en het huishouden, waarvan zij de sleutels hadden. Een dier mannen was in het zwart met witte Iedere lepel Kelpf om LLnV benouWcU-ieid te Kplmweri, LW boe-st- te bedaren, LU*/ adem. Kalin06oe0anen te neem A^cerss AbdLj-siroop Adv. in Blokschrift.) echter totaal overbodig had kunnen zijn, omdat het pistool, waarmede „geschoten" werd, een z.g. knalpistooltjc bleek te zijn. Maar zelfs derge lijke „excessen" zijn we in Utrecht nog niet ge wend. De schutter, die 27 jaar oud is, sloeg toch maar op den vlucht en wordt nu door de politie ge zocht. MAN NEERGESLAGEN EN BEROOFD. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Marthalaan te Enschedé iemand door twee man nen neergeslagen. De aangevallene werd beroofd van een bedrag van ongeveer 600. Nog den zelf den nacht heeft de politie de twee vermoedelijke daders van hun bed gelicht. Na een langdurig verhoor viel het tweetal door de mand en wees de plek aan waar het gestolen geld was gebor gen. Dit is in beslag genomen. De aanranders, van wie de een voorwaardelijk veroordeeld is, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. ARMBEZOEKER MISHANDELD In de Tweede Sweelinckstraat te Amsterdam is Dinsdag op een ambtenaar van den Maat- schappelijken steun door een jongen man een aanslag gepleegd. De ambtenaar bracht zijn dochtertje naar school en werd toen aangehouden door een man, dien hij van vroeger kende. Na een korte woordenwisseling kreeg de amb tenaar met een boksbeugel een slag in het ge laat om vervolgens met een ploertendooder een klap op het hoofd te krijgen. De ambtenaar nam de vlucht in een winkel en meteen klonk een schot. De kogel sprong in den deurpost van den winkel. Van alle kanten kwam toen publiek toe loopen en politie verscheen ook weldra ter plaat se. Zij nam den man mee. Bij onderzoek bleek, dat de aanrander goed gewapend was. Op hem werden drie pistolen van verouderd kaliber ge vonden, voorts nog een dolkmes van behoorlij ke afmeting, een paar boksbeugels en een ploer tendooder. De aanleiding tot dezen aanslag moet hierin gezocht worden, dat de ongeveer 28 jarige man in de meening verkeert, dat het de schuld is van den aangevallen ambtenaar, dat hem steun werd onthouden. Reeds vroeger had de ambtenaar op straat overlast van dezen man ondervonden. De aangevallene had wonden in het gelaat en das. Ik vermoedde terstond, dat het een notaris was. Die twee mannen hebben boven het poor tje het bordje aangeslagen waarop te lezen staat: Te koop. Ziedaar alles wat ik u kan zeggen, mijnheer. De bankier bedankte de jonge vrouw en ver liet den winkel. Ja, dacht hij, dat alles is onbegrijpelijk vreemd Hoe er achter te komen I Daar viel zijn blik wederom op het bordje en Izich voor het hoofd slaande, riep hij uit I Maar ben ik dan mal En de notaris Een notaris. 1 Van Ossen stapte weder in het rijtuig, na den koetsier bevolen te hebben hem naar het Hotel des Princes te brengen. Ziezoo, bromde de voerman tusschen de tanden, terwijl hij zijn dampend paard een paar I flinke zweepslagen toediende, tenminste de deur van die daar, zal niet gesloten wezen. Een uur later gebruikte de Hollandsche ban kier, die in het. hotel zijn intrek genomen had, op zijn kamer een twaalfuurtje. Hij scheen bekommerd. Hij dacht aan zijn vriend, graaf De Lasserre, aan de broosheid van het ondermaansche en de teleurstellingen welke de mensch bij eiken voetstap, dien hij op het le venspad zet, ontmoet. Na afloop van den maaltijd stak Van Ossen een sigaar op, opende het raam van zijn kamer, die uitzag op de Rue de Richelieu, leunde over het balkon en ging, om zich wat afleiding te ver schaffen en zijn sombere gedachten te verdrij ven, de vensters der huizen daartegenover, de groote letters der uithangborden, en in de door het zonlicht overgoten straat, het voortdurend gewoel en de beweging der rijtuigen op den rijweg, en het een en weder loopen der menigte voorbijgangers op het trottoir gadeslaan. Ziedaar Parijs, sprak hij bij zichzelven, de wereldstad, de bakermat der kunsten, de bron van schoone dingen en grootsche denkbeelden, de onmetelijke werkplaats, de vuurbaak, wier verblindende glans de gansche wereld bestraalt. Parijs, Parijs ik bewonder uw grootheid, uw kracht en macht. Londen is ook een onmetelijke stad. Maar zij kan niet bij Parijs halen. Van Ossen had zijn sigaar uitgerookt. Hij wierp een laatsten blik vol bewondering op de straat en sloot zijn raam. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1