De Straf der Zonde 20e Jaargang Dinsdag 22 October 1029, No. 78. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTlëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. „ONGEHOORZAAMHEDEN." Men moet leeren elkaar op de wegen te begrijpen. Welke verkeersvormen wij op den weg in acht moeten nemen om anderen niet onaangenaam of lastig te zijn en om niemand overlast te zijn en om niemand overlast, hinder of schade te doen ondervinden „De Kampioen" wijst er op, aan welke „ongehoorzaamheden" het groote pu bliek zich maar al te vaak schuldig maakt. „Op de voetpaden en de trottoirs, ook op de ïijwielpaden waar zij niet hooren loopen de voetgangers geheel naar goeddunken in het midden of links of met meer op een rij, zonder er aan te denken ook maar één schrede uit te wijken, of de noodige ruimte te laten voor hen, die hun tegemoet komen. De voetganger gebruikt bij voorkeur den rij weg, hoewel hij daardoor het rijverkeer hindert, zijn leven in de waagschaal stelt en voor hém alleen toch het voetpad of het trottoir is aange legd. Hij steekt zonder nadenken, zonder vooraf uil te kijken, den rijweg schuin over, omdat hij aan den overkant een kennis ziet. Op de rijwielpaden blijven de wielrijders kalm naast elkaar fietsen, wanneer anderen hun lege- moet komen, in plaats van behoorlijk achter el-, kaar te gaan rijden. Op den rijweg rijden tal van wielrijders zig zag door het drukke verkeer heen, kruipen door de nauwste gaatjes en hebben maling aan ver- keersvoorschriften of maximum-snelheidsbepa lingen. De wagenvoerder rijdt liefst in het midden ol aan den verkeerden kant van den rijweg, zwenkt links een straat in of keert op den rijweg om zonder eenig teeken van zijn voornemen te ge ven, noch voor de gebruikers van den rijweg, die hem zouden willen passeeren, noch voor de voetgangers op de trottoirs, die den rijweg moes ten oversteken. Motorwielrijders en automobiel-bestuurders rijden liefst met groot lawaai van claxon, soms knalpot, om toch maar zoo snel mogelijk dooi de drukte heen te komen, en denken er niet aan, dat zij andere weggebruikers, zenuwachti ge medemenschen of zieken in de gasthuizen daarmede hinderen of in gevaar brengen. Dit alles moet veranderen Men moet leeren elkaar op de wegen te begrijpen men moet niet alleen in gezelschap de vormen in het oog hou den, maar deze ook, en wellicht in nog méérdc- re mate, op den weg toonen. Betracht beleefdheid, welwillendheid, inschik kelijkheid en leert daardoor deze deugden aan anderen. 3INNENL. NIEUWS. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Het vierde vliegtuig verongelukt De omstandigheden van het ongeluk Het vliegtuig vertrok te 6.05 uit Konstantino pel. In de omgeving van het vliegveld hing mist. Nadat men vijf kwartier onder weg was en zich reeds nabij Adabazar (Klein Azië, nabij FEUILLETON. (2- Morgen de zaken, mompelde hij. Vandaag wil ik mij alleen bezig houden met graaf De Lasserre. Hij verliet het hotel en richtte zijn schreden naar de Rue de Provence, waar de notaris woon de, die belast was met den verkoop van het huis van den graaf. Het kantoor van mr. Corvisier was op de eer ste verdieping. Van Ossen trad er binnen, en zich wendende tot een der klerken Mijnheer, ik wenschte mijnheer Corvisier te spreken. De klerk hief even het hoofd op, en met de hand den bezoeker een deur wijzende, antwoord de hij Mijnheer Corvisier is op dit oogenblik alleen U kan dus wel binnengaan. De notaris haastte zich op te staan, en nader de met een glimlach den vreemdeling, in wien hij reeds een nieuwen cliënt meende te begroe ten. Wat is er van uw dienst, mijnheer vroeg hij hem, na den bezoeker met een vluchtigen blik te hebben opgenomen. Vóór alle dingen moet ik mij aan u voor stellen. De notaris maakte een buiging. Mijn naam is Van Ossen. Van het huis Van Ossen te Amsterdam. Ik ben er sinds den dood mijns vaders de chef van. Mijnheer, ik acht mij gelukkig met u ken nis te maken. Het huis Van Ossen is over de ge- heele wereld bekend. Die woorden, die wel wat opgeschroefd waren, riepen een glimlach op de lippen van den Hol lander. En nu, mijnheer moet ik mededeelen, dat ik de intieme vriend van graaf De Lasserre ben. Van Ossen hernam Ik ben vanochtend te Parijs gekomen naar aanleiding van een uitnoodiging, die ik zeer on- Ismid) bevond, stond opeens de linker motor stil, vermoedelijk ten gevolge van een sioring in den benzinetoevoer. Terstond werd terugge vlogen naar Konstantinopel, waarbij men weer tweemaal in den mist geraakte en een derde maal in aanraking kwam met een met bosch begroeiden heuvel. Hierbij werd het toestel ern stig beschadigd. De bemanning is vrijwel onge deerd alleen dr. Jongbloed kreeg een schram aan het hoofd. De werktuigkundige Bruynestein had zich zoodanig ingespannen, dat hij zich on der doktersbehandeling moest stellen. GEVOLG VAN ONVOORZICHTIGHEID. Een week geleden vond Dirk Kooper, inwoner van Zandvoort, op het strand aldaar, een goed- verpakte bus. Men vertrouwde den inhoud niet althans men gaf hem den raad er voorzichtig mede te zijn. Deze raad bleek niet overbodig, want toen hij Vrijdagmiddag het gevondene wil de onderzoeken, ontploften slaghoedjes die in de bus verpakt waren. Kooper werd over het geheele lichaam zwaar verwond. Dr. Tichelaar verleende eerste hulp. EEN WELKOME GAST. Op het politiebureau te Bussum vervoegde zich -een zwerver die om brood en koffie vroeg. Na zich te goed gedaan te hebben, vertrok hij onder dankzegging voor de goede behandeling. Juist toen hij vertrokken was, kwam het bericht dat iemand van zijn signalement uit de stichting ..Hoogland" bij Apeldoorn was ontsnapt. De Bussumsclie politie waarschuwde de omliggen de gemeenten, met het gevolg, dat de man te Naarden werd aangehouden. Aanvankelijk ontkende hij de verdachte te zijn, doch bij nader onderzoek bleek hij de ge- slichtsonderkleeding te dragen. Hij is op trans port naar Apeloorn gesteld. DE KINDERMOORD TE ROTTERDAM. De vermoedelijke dader van de moort* op het kind te Rotterdam blijft ont kennen iets met den moord uitstaandr te hebben. De in Heerlen aangehouden man is Zaterdag middag in verzekerde bewaring gesteld. Hii blijft halsstarrig ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben. Uit het onderzoek is ge bleken, dat hij zich o.a. aan verduistering in Den Haag heeft schuldig gemaakt. Gisteren zijn de inspecteurs Beekman en Grevelink naar Lim burg gegaan, teneinde in de omgeving waar de man is gearresteerd, een uitgebreid onderzoek in te stellen. De politie looft in verband met deze zaak een belooning uit van. 100 aan hem of haar die mededeelingen kan doen omtrent iemand, die op den avond van den moord, (9 October j.1.) of korten tijd daarna, ergens een fiets heeft ach tergelaten of die korten tijd daarvoor, een fiets heeft gehuurd of geleend, wiens signalement overeenkomt met het opgegevene. BUITENLAND. HOF. 7 ANfï KUNNEN VROUWEN ZWIJGEN? De Engelsche vrouwen zijn nog wedlustiger langs nog van mijnheer De Lasserre ontving. Ik ging regelrecht naar de Rue de Berri. Ik hoef u niet te zeggen hoe groot mijn verbazing was, toen ik vernam dat de graaf plotseling zijn huis midden ni den nacht had verlaten, dat hij zijn paarden en zijn rijtuigen verkocht en zijn huis te koop aangeboden had. Ik ben niet alleen ver wonderd, mijnheer, ik ben ongerust, zeer onge rust over mijn vriend. Waartoe dat vertrek, dat veel heeft van een vlucht Waarom verkoopt hij zijn huis Toe mijnheer, zeg het mij Ik weet het niet, antwoordde de notaris koeltjes. Maar dat is onmogelijk, riep Van Ossen, de oogen gericht op het onbeweeglijk gelaat van den notaris. U wilt de waarheid voor mij verbor gen houden. Ik verzeker u, mijnheer, dat ik niets weet, hernam Corvisier. De Hollander hernam, zich al meer en meer opwindende Hij verkoopt zijn huis Heeft hij een groot geldelijk verlies geleden Maar dan ben ik er toch om hem bij te staan. U heeft slechts één woord te spreken mijnheer, en vanavond, bin nen een uur, stel ik te uwer beschikking vijfhon derdduizend francs, een millioen, kortom de som, die gij noodig zult hebben. Corvisier bleef een oogenblik verstomd bij die edelmoedige opwelling van den Hollandschen bankier. Gelijk ik u reeds zeide, ben ik sedert vijftien jaren de notaris van graaf De Lasserre. Ik ben het, die in zijn naam, korten tijd voor zijn hu welijk het huis heb gekocht, dat ik thans in last heb weder te verkoopen. Ik ben genoeg op de hoogte zijner zaken om u te kunnen zeggen, dat de heer De Lasserre in geen geldverlegenheid zit. Zoo, snrak Van Ossen. Dan is hetgeen mijn vriend overkomen is, mijnheer, dus sprak hij, nog veel verschrikkelij ker dan ik veronderstelde Ik weet het niet, antwoordde Corvisier, al toos even onbeweeglijk. Kom, het. gaat hem, zooals mij, hij weet niets, dacht Van Ossen. Hij stond op, nam zijn hoed en zei Een laatste vraag, mijnheer Ik ben tot uw orders. Kunt u mij zeggen, waar de graaf tegen woordig woont Ook dit kan ik u tot mijn groote spijt niet zeggen. dan de mannen. Zij kunnen het daarbij bren gen tot opzienbarende dingen, zooals een wedden schap bewijst, die onlangs lord Douglas met verscheidene dames aanging. Hij had beweerd, dat het vrouwen onder bepaalde omstandighe den niet mogelijk was, zoo goed te zwijgen als mannen. Terwijl een man, die niet ge woon is veel te praten, onder alle omstandighe den zijn mond kan houden, ook als de dingen, die hij hoort, hem buitengewoon veel belang inboezemen, zijn de vrouwen daartoe niet in staat, verklaarde de lord. Aan een thee, waarbij allen, die bij de wed denschap waren betrokken, aanwezig waren werd de proef op de som genomen. Men sprak over mooie vrouwen, van wie men wist, dat zij met de weddende dames overhoop lagen, prees haar figuur, ook als er niets te prijzen was toonde zich geestdriftig uit over haar smaak, over haar toiletten en over haar sieraden. Met een spottenden glimlach hoorden de da mes dat gepraat aan, zonder er een woord op te antwoorden.. De conversatie duurde reeds langer dan ee.i uur en het scheen wel, dat de dames haar wed denschap zouden winnen, want de lord had op zich genomen, een van de dames aan het praten te krijgen, voor er twee uren waren verloopt1 n. Plotseling kwam er een zeer schoone jonge da me de kamer binnen en de lord zeide zeer zacht jes aan het ooi* van den gastheer, dat deze jon ge dame op goeden voet stond met den echtge noot van een der zwijgende dames, van wie hij wist, dat zij haar man afgodisch liefheid. Hij fluisterde deze woorden als zonder opzet, alsof hij alleen maar een schandaaltje wilde vertellen. De scherpe ooren van de liefhebbende echtge- noote hadden de mededeeling evenwel gehoord. Zij sprong op en riep Wat u beweert, is een leugen De lord gaf dat beleefd glimlachend toe, maar hij had zijn weddenschap gewonnen. Niettemin hadden acht dames het klaargespeeld, anderhalf uur achtereen te zwijgen hoewel de belangrijk ste dingen uit het vrouwenleven ter sprake wa ren gebracht en de tegenspraak der dames op geraffineerde wijze was geprikkeld. Een andere weddenschap liep over de vraag, hoeveel woorden een vrouw per uur kan spre ken en of een man in staat zou zijn, in dat op zicht een vrouw te overwinnen. Bij deze weddenschap werden verscheidene knappe stenografen ontboden, opdat geen enkel woord verlóren zou gaan. Een dame bracht het in een uur tot 5722 woorden en de snelste man werd verslagen, want hij bleef met 4931 woorden ver achter. EEN BEREISDE MEEUW. Dezer dagen vond een jager te Briére (Frank rijk) aan den poot van een door hem geschoten leeuw een ringetje met het opschrift „Kerkwerve, provincie Zeeland (Nederland), 3 Juli 1929." Nadat de vinder het ringetje naar het aange geven adres had verzonden, ontving hij meldt een bericht in de „Figaro" uit Saint-Nazaire een mededeeling van prof. E. D. vanOort te Hoe U is zijn notaris en zijn zaakgelastig de, en u weet niet waar hij zich bevindt Ik weet het niet, mijnheer Het is vandaag acht dagen geleden, dat te negen uur de graaf mij een bezoek kwam brengen en het volgende zei Ik ga Parijs verlaten. Waarschijnlijk kom ik nooit terug. U zult wel mijn huis willen ver koopen met den inboedel, als de kooper daarin lust heeft. Zoo niet, dan zult u het meubilair en het linnengoed in het verkooplokaal veilen. Ik zeg u niet, waar ik mij ga vestigen, ik weet het zelf niet.. Zoodra ik daaromtrent een besluit ge nomen heb, zal ik u schrijven. Maar alles doet mij voorzien, dat het wel drie of vier maanden luren zal, eer gij een brief krijgt. De graaf heeft mij niets anders gezegd, ging 'de heer Corvisier voort. Er was dus een geheim Idat ik in de eerste plaats moest eerbiedigen. Wat dat aangaat, daartegen heb ik niets in te brengen, mijnheer, hervatte de Hollander. Ik ben er zeer door teleurgesteld, ik erken het, dat |ik een vergeefsche poging bij u heb gedaan. Mij blijft slechts over u mijn verontschuldiging aan jte bieden, dat ik u ben komen lastig vallen. Na die woorden groetten de beide mannen el kander en deed de notaris zijn bezoeker tot aan de deur van zijn kantoor uitgeleidde. Van Ossen verliet, het huis en droevig ge stemd, met gebogen hoofd, liep hij voort. Arme graaf De Lassere, dacht hij. Welk on geluk heeft hem getroffen Waar is hij heen Wanneer zal ik hem weder zien Een zucht ontsnapte zijn borst. Zeker, graaf De Lasserre bezat in hem een waar vriend. Wij zullen Van Ossen zijn zaken laten doen die hem naar Parijs voerden, om hem daarnr naar Amsterdam te laten keeren. Later evenwel zal te lezer voldoening hebben dien sympathie- ken persoon weder te ontmoeten. III. Het onheil. Laat ons nu vertellen, wat er in de Rue de Berri ten huize van den heer De Lasserre was voorgevallen. Den dag, voorafgaande aan dien, waarop de bewoners der straat zeer verbaasd geweest wa ren, toen zij het bordje zagen aanslaan met het woord te koop, was de graaf, zooals hij gewoon was, te zes uur 's morgens opgestaan. Na zich gekleed te hebben, verliet hij zijn ka- Leiden, dat deze het dier had laten vliegen om materiaal te verzamelen voor een studie over de vlucht van verschillende vogels. De meeuw had, volgens den hooggeleerde, in de drie maanden.van haar kort leven reeds meer dan duizend kilometer gevlogen. EEN STANDBEELD VOOR EEN DIENSTMEISJE. Kort geleden liep een dienstmeisje te Weenen met de beide kleine kinderen van haar werkge vers te wandelen, toen plotseling een auto in razende vaart kwam aansuizen. Het meisje stiet met alle kracht de kinderen van zich af, zoodat ze aan den rand van den weg neervielen en werd zelf door de auto overreden en gedood. In een der Weensche plantsoenen zal een gedenktee- ken voor deze heldin worden opgericht. PROVINCIAAL NIEUWS. DUUR LAND. In de omtrek van De Streek, het bekende tuinbouwdistrict tusschen Hoorn en Enkhuizen, is het weiland dat nog over is, zeer hoog in prijs. Zoo werd te Binnewijzend een perceel van bijna 7.5 H.A. opgehouden voor 23.600.—. ZIJPE. De onderwijskrachten in onze gemeen te verkeeren bijna doorloopend in een toestand van komen en gaan. Als bewijs daarvan het volgende Op 15 leerkrachten hadden in een half jaar tijds 11 benoemingen plaats. Er werden benoemd in dezen tijd 2 hoofden van scholen, 4 onderwijzeressen, terwijl nog 3 vacaturen op vervullen wachten. Dat zulk een gedurende ver wisseling zeer nadeelig voor het onderwijs is, begrijpt ieder. WE&TWOUD. Tieneinde de bloembollenteelt ook in deze gemeente uit te breiden, wordt hier een serie lezingen gehouden betreffende bloem bollencultuur. Met een en ander heeft zich be last de heer Kuiper, leeraar aan de Rijkstuin- bouw-winterschool te Hoorn. DE STREEK. Gedurende de laatste dagen is de aanvoer van bloemkool aan de veiling gewel dig groot. Sommige dagen bedraagt de aanvoer ongeveer 250.000 stuks. BOVENKARSPEL. De 19e veiline van do Bloembollenveiling „Westfriesland" bestond voornamelijk uit plantgoed van tulpen en voor het overige uit leverbaar van gladiolen. De aan voer bedroeg ongeveer 1.500.000 stuks. De prijzen waren over 't algemeen vrij laag met weinig kooplust. SCHAGEN. Wanneer wij de verslagen na gaan, waarin een overzicht wordt gegeven van de markttoestanden, krijgen wij den indruk, dat het met den prijs en de kooplust nog al gaat. Hoeveelheden flinke aankoopen voor het buiten land, hebben voor het binnenland ook een gun- stigen invloed. Te Leeuwarden was een flinke vraag voor Italië. Doch ook door Belgen en Fran schen werden verblijdende aankoopen gedaan. Voornamelijk weerden aangekocht speciaal mer, liep zijn studeervertrek door, opende zacht jes een deur en betrad het vertrek, waar de klei ne Lucie nog altoos sliep met haar verzorgster. Zooals eiken morgen, kwam hij zijn vaderlijken kus op her voorhoofd der kleine drukken. Maar noch het kind, noch de verzorgster waren er. Toch naderde hij de ledige wieg en bleef hij een oogenblik bewegenloos met een soort ver rukking het kleine kuiltje aanstaren, dat het hoofd van het aanvallige kind in het dons van het kussen gemaakt had. Ongetwijfeld was de gravin wakker geworden en had zij verzocht haar haar dochtertje te bren gen Graaf De Lasserre maakte deze opmerking en een glimlach vertoonde zich om zijn lippen. Hij zou dus het geluk hebben de moeder te verrasr sen met haar dochter in de armen Op de teenen loopende, richtte hij zijn schre den naar de deur, die hij zoo voorzichtig moge lijk opende. Met voorover gebogen lichaam deed hij een stap vooruit en keek. Maar het bevallige tooneel, dat hij gehoopt had te aanschouwen, vertoonde zich niet aan zijn blik. De kamer der gravin was stil en verlaten. Verbaasd opende hij de deur geheel en trad binnen. Toen bemerkte hij dat het bed onaangeroerd was. Dit bewees, dat gravin De Lasserre den vorigen avond zich niet ter ruste had begeven. Evenwel was zij niet op een feest geweest en toen zij hem te tien uur had verlaten, ging zij naar haar kamer, zeggen de, dat zij doodop van den slaap was. Door een onuitsprekelijken angst aangegre pen, keek graaf De Lasserre met ontstelden blik rond. Het was of zijn hart werd saamgeknepen en hij zou stikken. Het bloed steeg hem naar het hoofd. Hij voelde in zijn ooren een gesuis als het geluid van tallooze klokken. Voor zijn oogen kwam een floers en hij wankelde alsof hij een hevigen slag op het hoofd of vlak voor de borst had gekregen. Hij kermde, terwijl hij de beide handen aan het voorhoofd bracht. Hoewel hij er zich nog geen verklaring kon ge ven, had de rampzalige het voorgevoel van een vreeselijk onheil. Plotseling richtte hij zich op en zijn oogen schoten vuur. Hij sprong naar een tweede deur, die hij met koortsachtigen spoed opende. Hij be vond zich in de voorkamer in tegenwoordigheid van zijn dienstboden. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1