J. R. KEUSS TABAK Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR Eenige dagen geleden werd aan het station te Arnhem in bewaring gegeven een tasch, die spoedig de aandacht trok door de lucht welke zij verspreidde. Bij onderzoek bleek, dat de tasch een kinderlijkje bevatte, waarvan vastge steld kon worden, dat het kind ongeveer veer tien dagen oud was. De gearresteerde vrouw heeft een bekentenis afgelegd. EEN ZIELIG GEVAL. Op 16 October kwam, naar „Het Volk" meldt, over de grens Herzogenrath-Kerkrade een troep Polen en Slowakken, welk transport bestemd was voor de mijnen. Bij dit transport bevond zich een gezin va der, moeder en drie kinderen. Bij visitatie bleek, dat zij een dood kind, negen maanden oud, bij zich hadden het lijkje werd in beslag genomen. Een dokter constateerde, dat het kind reeds drie dagen dood moest zijn. De vader deelde toen mede, dat het kind reeds was gestorven, toen zij nog in Polen waren, maar dat zij het daar niet meer hadden kunnen begraven, omdat zij anders niet mee hadden ge kund naar Nederland. DE OUDSTE INWOONSTER van NEDERLAND. Een lOlijarige. Heden zal de oudste inwoonster van Neder land haar 104den verjaardag te Utrecht vieren, n.1. de wed. BreseynZuuren, een bakkersvrouw uit de Hoogstraat. Zij heeft een arbeidzaam le ven achter den rug. Zij is nog heel goed gezond, alleen het gehoor is aan het minderen. Toen moe der Breseyn 98 was, pakte zij nog in het huis houden aan als een jonge vrouw. De dag begon om vijf uur en wanneer zij visite ontving, die geen breikous of ander handwerk meegebracht had, bleek dit haar niet naar den zin. Ledigheid was haar een ergernis, maar thans heeft zij moe ten berusten, en sinds eenige jaren het werk aan anderen moeten overlaten Heden zullen ongetwijfeld zeer velen uit de naaste omgeving het krasse oudje komen geluk- wenschen. LANDBOUWER ONDER EEN AUTO.. Woensdagmorgen werd de 45-jarige landbou wer G. van der Kraats uit Hall op den Doesberg- schendijk levensgevaarlijk gewond door een van de richting Dieren komende auto. Hij kwam per fiets terug van de z.g. groote markt te Does burg eri verliet om nog niet bekende reden plot seling de rechterzijde van den weg, zoodat hij door het spatscherm van de auto gegrepen werd. Met een schedel- en een beenbreuk werd hij op genomen en naar het ziekenhuis te Velp ver voerd. EEN MAN IN BRAND GERAAKT. IToen de keurmeester van den Dienst van Vee- en Vleeschkeuring te Oudenbosch Dinsdagavond een brandende carbidlamp op- zijn motor met benzine bijvulde, ontplofte de benzine. In een oogwenk stond de keurmeester in brand. Voor bijgangers doofden de vlammen. Het slachtoffer is zwaar gewond naar zijn woning te Hoeven gebracht. FAMILIEDRAMA TE AALSMEER. Overspannen daad van een vrouw. Het schijnt in het gezin van de familie de M. aan den Ringdijk in de Haarlemmermeer alles behalve rustig toe te gaan, zegt de 'Tel. Een jong echtpaar woont daar bij de ouders van den man in en de vrouw mag zich blijkbaar niet in de sympathie der schoonouders verheugen. Na verschillende huiselijke scènes is het ook nu weer tot een uitbarsting gekomen. Schoonpapa gaf schoondochter een pak slaag en de vrouw geraakte daardoor in een zoodanigen zenuwtoe stand, dat zij haar één-jarig kindje opnam en het in de Ringvaart wierp, waarna zij zelf te wa ter sprong. Een buurmeisje, dat van deze trage die getuige was, wist moeder en kind van een wissen dood te redden, door, hoewel zij zelf niet zwemmen kon, beiden op het droge te helpen. Het gebeurde heeft in de omgeving groote ver ontwaardiging gewekt. i o*- O* ANNAPAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Jan z.v. J. Drijfhout en H. J. Boller. Ondertrouwd Arie van der Stelt oud 26 jaar, bloemistkneht en Wijtske Jeeninga, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. In het gezin van C. L. Kraak is een geval van roodvonk geconstateerd. POLITIE. Verloren een bruine deken. Gevon den een grijs jongensjasje en een autoband met velg, merk Ford. Inlichtingen ter Secretarie. Door den Heer P. Voorthuijzen Jzn. is een aanvraag ingediend ingevolge de Landarbeiders wet ter bekoming van een plaatsje aan den Mid denweg. Autozwembaden. Maandag was het zoowaar een ongeluksdag voor de auto's. De heer C. Kos geraakte aan de Kleine Sluis bij het achteruit rijden met zijn wagen in de Molenvaart. Echter met behulp van den garagehouder Visser was de onvrijwillige drenkeling spoedig weer op het begaanbare pad. Üok de heer Hoogschagen kwam met zijn Ford, toen hij uithaalde voor een grindhoop en blijkbaar 'n ietsje te veel gas gaf, bij.de kikkers te gast. Gelukkig kwamen ook hier de chaufl'eui en de Ford er wel nat maar heelhuids af RAAD van ANNA PAULOWNA. Buiten is de lucht somber en dreigende wol ken vliegen langs het zwerk hierbinnen in de Raadszaal is het des te knusser de warmte der haard vermengd met de geur der door de dam pende Edelachtbaren uitgeblazen havanna-rook wolken schept een gezellige atmosfeer. En men kan het de vadertjes aanzien, dat het pokstof hun een verjongingskuur heeft doen ondergaan, en dat de wereld hun te klein is. een waarborg voor de kwalit»it. Geen wonder dan ook, dat toen B. en W- een verzoek van de esperanto-propagandacommis- sie om in onze gemeente een wereldtaalcursus in het leven te roepen, in de prullenmand wil den stoppen, het verjongde hart van den heer Koorn in vuur en vlammen kwam te staan cn hij de wereldtaal verdedigde als de bok de ha verzak. „Met esperanto in de hand Kom je zoowaar door ieder land is zijn devies, en hij droomt zich zeker al met vriend Stammes als vertegenwoordigers van „Sportlust" de Engelsche Derby-wedrennen te bezoeken. En gezellig met de Engelsche schoonen In het „Esperanto" te boomen Ook pa Keuris springt zoowaar voor de we reldtaal in het harnas, burgemeesters haren rij zen ten berge over zooveel wereldlust zijner kinderen en hij belooft er over te zullen spreken bij de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen. Bee en Wee waren dezen middag niet geluk kig cn zouden het ministers geweest zijn, dan waren ze door het „raadsparlement" huistoe ge vonden. Esperanto en kippen, Doen 't achtbaar College bijna wippen Want na de benoeming van het hoofd aan School I De Heldersche mijnheer van 't Hart Krijgen B. en W. alweer met de gard. Ja, men kan zien, dat he.t tegen Sinterklaas loopt uit alle fracties komen de zwarte Pieten met de gard aandraven als B. en W. adviseeren om afwijzend te beschikken op een adres van de commissie van den Legwedstrijd te Westgraft- dijk om een jaarlijksche bijdrage. Rezelmanianen, Kuikenianen, Keurisianen. Ivomenianen, 't Zij Vrijheidsbond, of S.D.A.P., Alles spant warempel samen, Om 't goede van de kippen te beamen en B. en W. haasten zich dan ook, om verder on heil te bezweren, het voorstel Rezelman, om 15 gulden voor één jaar toe te staan over te nemen, hetwelk er bij den Raad doorrolde als koek Men kon aan pa Kuikens glundere gezicht; zien dat het hem naar genoegen ging, en nu de coa litie was gevormd, hij zich verbeeldde, dat op de koppen van B. en W. wel kon worden raak- etimmerd bij wijze van „hoofd van Jut Onder deze politieke atmosfeer kwam voorzit ter het verzoek van de Gym „D.O.K.E.V." opdie nen om 'n subsidie van 150 pop voor aankoop van een nieuwe brug en B. en W. stellen voor -oe te happen en de Gym d'r zin te geven En pa Kuiken, die om zijn frissche invallen langzamerhand in den Raad een reputatie krijgt Is de lente bij de boeren, springt uit zijn hoek D.O.K.E.V. te kort -- Hoe krijgen ze 't op Dat wordt Jandorie voor de gemeente 'n strop! We lijken wel 'n peereboom, waarvan men maar kan plukken, Maar dat zal nou er 's een keer niet lukken. En hij keek met vooruitgestoken borst, de duimen in de vestgatcn, trotsch minachtend B. en W. an ils wilde hij zeggen: „nou hco heb ik dat afge schoten Kom maar op, ik heb de coalitie achter me staan en hij geeft onder tafel door 'n flinke rap op de teenen van Keuris, Van der Ham en Komen Ielaas Keuris en v.d. Ham, Ze willen van de liefde niks weten, En zijn de heele coalitie vergeten. Ze pleiten voor de Gym, dat 't een lieve lust is en 't is derhalve geen wonder, dat de anderen zeg ..on„ja en amen" en weldra de Gym met de lee- ge buidel komt om de ruif voor 't paard van de gemeentelijke peereboom vol te plukken Als het dan zoo royaal moet en de anderen 'm in zijn hemd laten zitten kan 't pa Kuiken ook niks meer bommen en hij zegt boe nog bha, ls de gemeentekas wordt geplunderd voor 'n bijdrage van 1/4 ct. per inwoner voor aanklee ding van de bestuurskamer van 't gebouw der vereeniging van Ned. Gemeenten en dat aan Piet Voorthuizen van de Middenvliet 'n bijdrage van f 3450 voor landaankoop wordt toegestaan; n dat de aanslag in 't schoolgeld van A. J. Kaan van f 2.25 op f 1.25 wordt gebracht en dat Nan Scheltus fl.— minder hondenbelasting zal beta len pa Kuiken zegt niks en ziet 't leegstroo- men der kas nu met volle gelatenheid aan: Hij mompelt: Met schade en schande moeten ze leeren Zoo meteen zitten we met de gebakken peren! Maar met dat al vliegt de tijd voort en zoo zijn we nu, vlugger dan ooit te voren aan de rondvraag gekomen. De vadertjes zijn er werke lijk door verrast en hun hoofdaderen zwellen op van 't prakkedenken, of ze ook nog ietewat op kunnen disschen; hun eer, als strijders voor het gemeenebest staat op het spel Van der Ham is deksels gauw aan de beurt en hij schuift op z'n zetel heen en weer en hij mom pelt: „ken ik niet in de hoogte groeien, dan moet ik maar probeeren het in de diepte te doen." Ha hij weet iets, de duisternis wordt hem een licht op zijn pad! Menheer de voorzitter, 't nieuwe kruispunt: Stoom weg - straatweg naar afsluit dijk bij Van Ewijcksluis is als druk verkeers punt nog niet verlicht enne., misschien lag het bij B. en W. in de bedoeling, mare Hammetje is een waar diplomaat, bleek de juis Ie snaar bij den praeses aan 't trillen te hebben gebracht en hoffelijk is het antwoord: Inderdaad, B. cn \V. dachten er niet an, Maar 't zal gebeuren, van der Ham, brave man! Het succes van Van der Ham legt bij pa Koorn geen windeieren. Maar hij houdt niet van zachte noodpoepjes, maar begint met grof geschut Wel duizend bommen en granaten, Had geen mensch als ik dat nou in de gaten Ja, kijk me maar an, 'k schiet geen bok De speelplaats bij school I is zoowaar 'k hier zit Nog slechter als een melkhok. Alles is prut en water en blare Je kent er wel op je klompen gaan vare Ai weken is 't er zoo'n zwijnenboel Houdt bij zoo'n toestand je hoofd er 's koel Warempel ook pa Koorn's schot is raak, de heele raadzaal kraakt er van en 't lijkt of de scheuren in de muren wijder zijn beginnen te ga pen, maar het doel is getroffen, en hoewel mop perend dat 't hoofd der school daar niks van heeft gezegd, belooft voorzitter dat het vuile zaakje zal worden beredderd. De heer Komen is zwaarhoofdig hij kampt nog altijd met de aardappelen - wratziekte; Hij is pessimistisch en een pessimist is iemand, die ge looft, dat in alle kastanjes wormen zitten. Maar 'I waren bij Komen vanzelf geen kastanjes maar piepers die 't bij hem hebben verkorven. Hij wil meer aardappel-varieteiten onder de verbodsbe paling brengen; hij wil ze strenger aanhalen De maximum boete van 25 pop is alleen niet vol doende; 't gewas moet worden vernietigd; de boete verhoogd. Voorzitter tracht wat mak zout op de roerige staart van Komen te leggen. Hij wil afwachten hoe 't in Zuidholland afloopt, waar 'n dergelijk zaakje, n.1. 'n vernietiging van 'n verordening, aan den Kroon is voorgedragen. De heer Kuiken zegt: hou je bedaard Zet de eischen niet zoo zwaar De piepers zijn immers al geen schrabber waard! De heer Keuris komt als 'n zoon van 't oude volk, die 'savonds de fok op de neus hebben moet, met een oude klacht in 't najaar: het slechte electrisch licht Ik kan, zegt Keuris bij 125 kaars niet zien Zeg, praeses, weet U de oorzaak misschien? Voorz. mompelt van 'n nieuw transformatorhuis En dan zal 't wel uit wezen met Keuris' zijn kruis Maar de heer Keuris is nog niet klaar Ja,., was dat maar waar „Mijnheer de voorzitter !Hoe staat het met ons gemeentelijk toekomstig Chicago in Breezand Wat is daar toch mee aan de hand Ik las advertentie „te huur" in de krant Dat gaat wel even boven m'n verstand Ik weet niet of dat allemaal zoo maar kan De Raad weet zoowaar nergens van Pats daar waagt Keuris het aan voorzitters seilig huisje te schoppen „Maar Keuris, hoe kun je die apekool verkoopen? Het is geen gewoonte van B. en W. over de Raad te loopen De deskundige De Bruin was in Rome, Die zal nu aanstonds in Comité hier kome En dan komen we met alles voor de draad! Wel Zijn we niet kordaat Verder kraakte geen mensch meer noten Eri werd de openbare vergadering gesloten Breezand. Nieuwe Correspondent. Naar we vernemen is de heer De Wilde, onderwijzer al hier, aangesteld als verslaggever van de Scha- ger Courant. buitengewoon vetten zware spijs de voorkeur gaven, is men tegenwoordig hoe langer hoe meer van inzicht, dat de mensch niet leeft van wat hij eet, maar van hetgeen hij verteert. De strijd om 't bestaan is zwaarder geworden en de tijd ontbreekt ons om zooals onze voorouders een rustig en bespiegelend leven te leiden. De zorg voor onze gezondheid dwingt ons naar een voedingsmiddel om te zien, dat ons voedt cn te gelijkertijd bevorderlijk is voor onze spijsver tering. Zulk een voedingsmiddel is de soep De soep geeft ons voedsel in den lichtst verteerbaren vorm en werkt weldadig op het geheele men- schelijke organisme. Het is de baanbrekende daad van de Maggi Fabriek geweest aan deze dringende be hoefte tegemoet te komen door de bereiding van een droge soep in tabletvorm. Maggi's soepta bletten bevatten alle bestanddeelen van een zelf gemaakte soep en behoeven ter verkrijging van een gereede krachtige soep slechts fijn gemaakt en korten tijd in water gekookt te worden. Het is duidelijk, dat op deze wijze tijd en brandstof bespaard wordt. Verder wees spr. op de wijd en zijd bekende Maggi's bouillonblokjes, die overal algemeen geliefd zijn. Inderdaad bestaat er nauwelijks een smakelijker en aangenamere inleiding van den maaltijd als een krachtige bouillon of een bouillonsoep. De aanwezige dames zullen met genoegen vernomen hebben, dat Maggi's bouil lonblokjes ook bij de bereiding en verbetering van sausen, stamppot, enz. voortreffelijke dien sten bewijzen. Als derde product werd de Maggi's Aroma ge toond, die in origineele flaconnetjes in den han del gebracht wordt on ter verbetering van flau we spijzen dient, die ondanks toevoeging van zout en kruiden nog niet krachtig smaken. Zijn uiteenzettingen bevestigde spr. door ieder in de gelegenheid te stellen de intusschen berei de Maggi's soepen en bouillon te proeven. iRenslotte werd een zoowel leerrijke als on derhoudende film getoond, die de aanwezigen in het lieflijk Zwitsersche landschap verplaat ste. De grootte der Maggi Fabriek, die zich in het dal over meer dan 1 K.M. uitstrekt, verbaasde menigeen. Het eerste deel van den film gunde ons een blik in het groote landbouwbedrijf, dit de fabriek er op na houdt om zich van versche grondstoffen van de allerbeste kwaliteit te kun nen voorzien. Het tweede gedeelte van den film voerde door de Fabriek zelf, waar men het ont staan der 3 producten verder volgen kan. Bui len het schoonmaken der groenten wordt alles door machines verricht, zoodat geen menschen- hand met het product in aanraking komt. In 't geheel is orde on zindelijkheid het kenteeken van het geheele bedrijf. Een mooie natuuropname besloot den avond, waarvan allen noode scheidden. Zuiderzeewet. De Generale Commissie Zuider- zeesteunwet heeft geldelijke tegemoetkomingen wegens aanschaffing van werkkleeding toege kend aan J. Rotgans en P. Rotgans te Wester- land, H. Kuut te De Haukes en J. Koorn te Zand- buren. Een uitvoerder van een Amsterdamsche firma, die een werk uitvoert in de gemaalput bezuiden Den Oever, heeft bij de politie aangif te gedaan, dat ten nadeele van deze firma staal draad en ander materiaal is ontvreemd tot een waarde van ongeveer 200.-. Naar wij vernemen, is tot onderwijzer aan de Christelijke School te Den Oever thans een derde leerkracht benoemd en wel de Heer J. J. Ooijevaar uit Hoorn. Nieuwbouw. Voor rekening van den heer C. Ruijs te Den Helder is aan den aannemer den heer J. C. de Vries alhier opgedragen de bouw van een burgerwoonhuis aan den Mekkenstuin- w eg. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. spelen de S.- adspiranten wederom een thuiswedstrijd tegen de Helder-b adspiranten om 2 uur. HeilandNoorwegen. Degenen die de Hol- land-Noorwegen-wedstrijd in het Amsterdam sche Stadion willen bijwonen moeten er voor zorg dragen om 9.45 uur present te zijn bij Hotel de liaan, waar vana£ bus vertrekt naar Station Anna Paulowna. WIERINGERWAARD. In deze gemeente zijn reeds 3 gevallen van kinderverlamming gecon stateerd. Door het gemeentebestuur worden aan alle ingezetenen circulaires uitgereikt, waarbij wenken enz. worden gegeven om te voorkomen dat meerdere kinderen worden aangetast. DEN HELDER. NEKKRAMP. Alhier heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. HEILOO. Aan de veiling „St. Willebrordus" zijn nog 3 K.G. aardbeien van den kouden grond aangevoerd. De vrucht was nog mooi, doch wordt smakeloos en waterig. De prijs was dan ook laag, slechts 0.45 per K.G. GEMEENTE WIERINGEN. De Filmavond van Maggi's Producten. „Wer kelijk leerzaam en boeiend" zoo luidde algemeen het oordeel over den voordrachtsavond, die 29, 30 en 31 Oct. in Anna Paulowna, Den Oever cn Ilippolytushoef gehouden werd. De inleider sprak over „Doelmatige Volksvoe ding met betrekking tot de Maggi's Producten" en lichtte zijn uiteenzettingen toe met een paar films en een demonstratie met Maggi's Produc ten. Spr. bood eerst een interessanten terugblik op de levens- en voedingswijze onzer voorouders en toonde aan hoe met de veranderde levenswijze ook de voedingswijze langzamerhand anders wordt. Terwijl onze voorouders nog aan een VLIEGTUIG OP EEN HUIS GEVALLEN. Naar de „Lokalanzeiger" uit Hermannstadt m Zevenburgen bericht, is in Turnu-Severin een passagiersvliegtuig, dat naar Boekerest onder weg was, bij een noodlanding op 300 M. boven de stad neergestort en op een woonhuis geval len, zoodat het door het dak heensloeg. Daarbij sloog het toestel in brand. De piloot en de pas sagiers kwamen in de vlammen om. Het vlieg tuig werd geheel verwoest. MILLIONNAIR OVERLEDEN. De rijkste man van Zuid-Afrika. Tc Kaapstad is, 89 jaar oud, overleden de mil- lionnair Sir J. B. Robinson, die als de rijkste man van Zuid Afrika gold. Zijn vermogen werd op ten minste tien millioen pond geschat. Zijn heele leven heeft hij besteed aan geld ma ken aan het maatschappelijke en openbare le ven nam hij geen deel. Hij is klein begonnen, maar was een der eerste die hij was toen win- kelie rvernam van de ontdekking van diaman ten te Kimberley. Hij kocht grond, die ten slotte in de De Beers combinatie werd opgenomen. Daarna ging hij nn»r den Rand. Zijn belangen in de goudmijnen aldaar verkocht hij ongeveer 12 jaar geleden aan Rarnato Bros sedert leefde hij stil. In 1922 werd hem een pairschap aangeboden, waardoor een storm van protesten opsteeg. Ro binson schreef aan den premier of hij de eer van de hand mocht wijzen, daar deze hem koud liet. De grondslag van zijn fortuin had hij gelegd in de jaren omstreeks 1860 in den wolhandel.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2