V VIM IS DE KRACHTIGSTE HULP DIE DE- HUISVROUW IN HAAR HUISHOUDING HEEFT. VIM IS HAAR HULP VAN ZOL DER TOT KELDER WANT HET IS HET SNELLE EN AFDOENDE REINIGINGS MIDDEL VOOR: POTTEN, PANNEN, VORKEN, MESSEN, BORDEN, SCHOTELS, EMAIL, KOPER, HOUTWERK, GLAS. SCHILDERWERK EN VLOEREN. N.V. DE LEVER'S ZEEP MU. - VLAARDINGEN' Eiland op het Breezand. Het middengedeelte van den afsluitdijk van de Zuiderzee is op zoo grooten afstand van de uiteinden verwijderd, dat het noodig is aldaar over een steunpunt te beschikken van waaruit de dijksbouw naar beide zijden kan plaats heb ben. Ook bij vroegere plannen werd op den aan leg van een dergelijk steunpunt gerekend. Het steunpunt is ontworpen op de westzijde van het Breezand nabij de oostelijkste geul van de Javaruggen en bestaat uit een eiland, ge vormd door een vak van den afsluitdijk met een haven, omgeven door de noodige terreinen, zoo wel aan de noord- als aan de zuidzijde. Aangezien de omvang, welken het eiland op het Breezand verkrijgt, geheel wordt bepaald door de eischen, welke in verband met de uit voering worden gesteld, is er naar gestreefd de ze tot het strikt noodzakelijke te beperken. Het ontwerp werd opgemaakt in overleg met de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken, welke is aangewezen voor den bouw van den afsluitdijk en voor wier materieel de havens dus in de eerste plaats bruikbaar moeten zijn. Dijk WieringenMedemblik. De werkzaamheden van den dijksbouw Wie lingenMedemblik, die in het algemeen op de gebruikelijke wijze geschiedden, hadden een gunstig verloop de sluiting van het gat nabij Medemblik werd op 3 Juli tot stand gebracht, terwijl hier, zooals ook de uitkomsten der bere keningen deden verwachten, geen noemenswaar dige last van de optredende stroomsnelheid werd ondervonden, noch wat betreft uitschuring van de keileem of van den zeebodem, noch wat moei lijkheden met het materieel aangaat Toen deze stroomsnelheden dan ook bereikt werden, werd dagelijks, vooral aan de koppen van het wrerk eenig afnemen van de opgestortc keileem geconstateerd, terwijl de aanvoer van keileem en zand door den feilen stroom moei lijkheden ondervond en het dikwijls noodig was, dat drie tot vier booten voor één bak met grond werden gezet om deze in het sluitgat te bren- gen. De grijperkranen, welke den keileemdam bo ven water moeten brengen en welke kranen na bij de koppen van het werk liggen, hebben tijdens de geheele sluiting nooit last van den stroom ge had, dank zij de moderne en stevige constructie van deze werktuigen. Toen het gat ongeveer 3000 m lang was gewor den, werd hierin eerst onder water een keileem dam gestort, teneinde mogelijke uitschuring van den zeebodem ter plaatse van het dijkprofiel te gen te gaan. Op 27 Juli werd een poging gedaan om het gat te sluiten, hetgeen echter mislukte vanwege een diep gat, dat zich nog vlak voor het sluitgat had gevormd. Na aanvulling van dit gat werd de sluiting op 29 Juli tot stand gebracht door het boven wa ter brengen van den keileemdam. Daarna werd voortgegaan met verder bouwen van het dijksli- chaam, dat op het afwerken van eenige beklee ding na, gereed kwam. De sluiswerken. De uitvoering van de keersluis bij de Oostpunt werd door de aanneemster, dp Hollandsche Be ton Maatschappij, met kracht voortgezet. Het betonwerk kwam geheel gereed. Het sluisgebouw is voltooid op het leggen der dekzerken na, De deuren, evenals de remmingwerken, werden vol tooid. De omringdam van den sluisput werd aan de noord- en zuidzijden van het gebouw zóóver op geruimd, dat de sluis, dank zij de groote voort varendheid der aanneemster, op 16 September voor het scheepvaartverkeer in gebruik kon wor den genomen. Het betonwerk van het geheele sluisgebouw bij de Haukes kwam gereed. Het bovenhoofd werd tot aan den drempelvloer aangeaard ook de schutkolkmuren werden gedeeltelijk aange aard. Het ontvangbed en het stortebed werden grootendeels aangebracht. De fundeering der vleugelmuren van het bovenhoofd kwam gereed. Het vervaardigen der deuren werd voortgezet en grootendeels beëindigd. De uitvoering wordt met kracht voortgezet. flftjdens de uitvoering van de paalfundeering voor de schutsluis bij Kolhorn traden aan de noordzijde van den put enkele wellen op, welke op de gewone wijze behandeld werden en geen aanleiding tot ongerustheid gaven. Gedurende het heien van de palen onder den noordooste lijken vleugel echter ontstond een ernstige wel, die behalve zeer veel water ook zand aanvoerde de put werd overstroomd, zoodat het aanvanke lijk leek of het werk geheel zou moeten worden stopgezet. Gelukkig bleek de oppervlakte bema ling in staat het overvloedig opwellende water te verwerken, zoodat het werk na een korte on derbreking elders in den put kon worden voort gezet. Aangezien echter, ten gevolge van het uitstroo men van een grootte hoeveelheid zand, aldaar een holte moet zijn ontstaan, werd het niet raad zaam geacht den vleugel van het benedenhoofd op die plaats te bouwen en werd besloten, het geheele sluisgebouw over een afstand van ruim 7 m in westelijke richting te verplaatsen. Als gevolg hiervan werd een aantal (ongeveer 290) reeds aan de oostzijde geheide palen overbodig, zoodat evenveel nieuwe palen aan de westzijde moesten worden ingeheid. De paalfundeering is verder zonder storing uitgevoerd gaandeweg verminderde ook het vermogen der wel. Na de voltooiing der paalfundeering werd de werkvloer gestort de wapening van den sluis- vloer gesteld en deze vloer in zijn geheel in on onderbroken dag- en nachtbedrijf gestort. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Gistermiddag speelden op den Vlijtschen weg te Apeldooni twee jongetjes van vier en zes ja ren op het erf hunner ouders, toen plotseling de vierjarige jongen van het erf den weg op liep, waarover op dat oogenblik een leege vrachtauto kwam aangereden. De chauffeur kon een aanrij ding niet meer voorkomen en het kind werd doodelijk gewond naar het ziekenhuis gebracht, waar het een paar uur later is overleden. AUTO OP EEN BOERENKAR GEREDEN. Een man levensgevaarlijk gewond. Gisteravond is onder de gemeente Best bij Eindhoven een auto van den heer De Jong uit Oirschot in volle vaart achter op een boerenkar gereden, bespannen met een paard. De voerman van deze kar, de 38-jarige A. van der Meyden uit Best, werd eraf geslingerd en bleef bewuste loos liggen. De man is naar het ziekenhuis ver voerd, hij bleek een schedelfractuur te hebben. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Het paard werd licht gewond. De chauffeur de Jong be kwam geen letsel. Zijn auto, die grootendeels vernield werd, is door de Rijkspolitie in beslag genomen. De chauffeur is in voorloopig arrest gesteld. Volgens zijn verklaring moet hij de kar te laat gezien hebben. NED. HERV. GEM. TE KOOTWIJK. Het lekkende kerkdak. Sedert langen tijd verkeert het kerkje der Ned. Herv. Gemeente te Kootwijk in zulk een staat van verval, dat het dak den regen doorlaat en de kerkgangers, bij regenweer, tijdens den dienst verplicht zijn hun regenscherm boven het hoofd te houden. In Mei van dit jaar is een com missie gevormd. Dank zij de medewerking van rijk, provincie, gemeente, kerkvoogdij van Koot wijk en particulieren, is het gelukt een benoodig de som van f 14.000 te verkrijgen, zoodat nu spoe dig met de herstelling zal worden aangevangen. ONTSLAGEN WERKLOOZEN. Maandag hebben de Amsterdamsche werkloo- zen, werkzaam bij de normaliseeringswerken van den Beilerstroom te Beilen, wegens inkrim ping van den duur van de schaftijden die van 3 maal een half uur waren verminderd tot 3 maal 20 minuten het werk neergelegd. Gistermor gen zijn alle stakers ontslagen, zij zouden in den loop van den dag naar Amsterdam terugkecren. HET GEBED IN DEN RAAD. De Raad der gemeente Vriezenveen besloot in zijn Woensdag gehouden vergadering de raads vergadering in het vervolg te doen aanvangen met gebed, dat zal worden uitgesproken door den oudsten wethouder. DE PERS. De heeren in Den Haag. In „De Vrijheid' vertoont de wekelijksche „par- lementsfilm" het volgend intieme beeld van on ze ,T(weede Kamer Het is telkens wel weer interessant om wan neer er een nieuwe Kamer gekozen is na te gaan welke beroepen de leden beoefenen of heb ben beoefend. Ziehier een lijstje omtrent de hui dige (Rweede Kamer Advocaten 14 Onderwijzers 9 Landbouwers 8 Ambtelijke betrekkingen 8 Predikanten 7 Vrijgestelden (w.b. 1 van werkgeverszijde 7 In genieurs 7 Militairen 5 Hoogleeraren 5 Jour nalisten 4 Burgemeesters 2 Medici 2 Schil ders 2 Leeraren 1 Candidaat-notaris 1 Be ambte van een coöperatie 1 ,Tlypograaf 1 Kui per 1 Wever 1 Bankwerker 1 Tuinarbeider 1 (Textielarbeider 1 Rechter 1 Architect 1 Dagblad-directeur 1 Priester 1 Accountant 1 Wijnhandelaar 1 Fabrikant in tricot-goederen 1 Directeur van een melkbedrijf Diversen 4. Een enkele aanteekening bij deze cijfers. Het aantal advocaten correspondeert natuurlijk niet met het aantal meesters-in-de-rechten alleen zij, die inderdaad het beroep van advocaat uitoe fenen, zijn in het cijfer 14 begrepen. Het aantal meesters-in-de-rechten bedraagt 23. Ook zijn er feitelijk méér dan 2 burgemeesters in de Kamer, maar eenigen van hen heb ik thuisgebracht on der het beroep, dat zij oorspronkelijk uitoefenden. ANNA P AULO WNA. Voor rekening van Mej. E. den Engelsen, hoedenmodiste alhier, zal in de Spoorbuurt een woon- en winkelhuis worden gebouwd. De heer C. Vlaming, aannemer alhier, is met den bouw belast. POLITIE. Gevonden een kaasje en een pakje met inhoud. Inl. ter Secretarie. BURGERLIJKE STAND Geboren Petrus Cornelis Johannes, z.v. A. van Doorn en van M. C. Koning Simon Christiaan, z.v. C. H. Zwarts en van A. C. Spreeuw Corne lis Theodorus, z.v. G. J. Dorrestein en van M. M. Mol. Trijntje Grietje, d.v. W. C. Tjjsen en van A. Schermer Otto Hillern, z.v. J. Roos en van E. C. Oltmans. Maria Helena Elisabeth, d.v. M. J. Ro zenbroek en van H. M. Zomerdijk. Johanna Cor- nelia Martina, d.v. J. J. A. Verresen en van M. H. van den Berg. Ondertrouwd Jan Beets, oud 25 jaar, tuin bouwer, wonende te Schagen en Elisabeth Sloot weg, oud 22 jaar, zonder beroep, wonende te An na Paulowna Johannes Petrus Huiberts, oud 25 jaar, bloembollenkweeker en Geertruida Jo hanna Hoogeveen, oud 22 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna Pieter Ren tenaar, oud 33 jaar, landbouwer en Grietje Kep- pel oud 28 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna Pieter Bakker, oud 25 jaar, machinist, wonende te Uitgeest en Aagje Maria Kranenburg, oud 23 jaar, zonder beroep, wonen de te Anna Paulowna. Getrouwd Arie van der Stelt en Wijtske Jee- ninga. Overleden Marinus Pieter Ootjers, oud 49 jaar, echtgenoot van H. C. Slothouwer. De storm van Maandag. Behalve een gezonken koolscliuit in de Ewijcksvaart en een andere schuit die de Wipbrug aan de Van Ewijcksluis oplichtte, en dat alles op rekening van de storm moet worden gebracht, is een woonwagen, tijde lijk dienst doende voor bergen van gereedschap pen van den heer S.J. en staande aan den E- wijekvaartsweg, in de diepe wegsloot gewaaid. De wagen is zwaar gehavend. In Breezand geraakte door 'n rukwind de heer G. W. YVaiboer met zijn auto te water, gelukkig zonder heel erge gevolgen. Het electrisch bedrijf had aan de storm veel storingen te danken, en 'n aantal gezinnen za ten zonder licht waar de draden waren stukge- vvaaid. De Radio-Centrale beliep met haar net eveneens stormschade. Ondernemingsgeest. Van alle bedrijven raakt men langzamerhand in onze gemeente voorzien. Zoo heeft nu de firma Jb. Kuiper zijn bedrijf uit gebreid, speciaal op het gebied van heiën. Een tweetal zware motoren zijn door genoemde fir ma voor dat doel aangekocht. En reeds worden vele werken door de Firma Kuiper aangenomen en uitgevoerd. Zoo wordt n.1. het onderheiën van voetings van boerenhofsteden en groote schuren uitnemend door de door de firma K. verzorgd. Spoorbuurt. Duivententoonstelling. Den 23 en 24sten van deze maand zal in de Vlas- en Koren beurs wederom een groote duivententoonstelling worden gehouden. De royale voorbereidingen, die wederom worden getroffen en de vele veree- nigingen uit het Noorden, die hunne medewer king verleenen, wijzen er op, dat een en ander weer de moeite waard zal zijn gezien te worden. Ook zijn alreeds vele medailles en prijzen be schikbaar gesteld. Echter, zoo iemand symphatie en lust er voor gevoelt nog 'n prijs te willen off- reeren, het zal in dank worden aanvaard. VAN EWIJKSLUIS. Door den storm. Door het overslaan van water zonk hier in den nacht van Maandag op Dinsdag een vlet, geladen met kool, welke in de Van Ewijcksvaart gemeerd lag. De lading dreef grootendeels weg. De eigenaar van het vaartuig, iemand van Langedijlt, wil trachten met behulp van een ander vaartuig en de benoodigde materialen de vlet, die in vrij diep water ligt, weer te lichten. BREEZAND. Naar wij vernemen zal aan den Verlengden Stoomweg voor rekening van den heer H. de Boer een dubbel woonhuis worden gebouwd. BREEZAND. Bloembollenveiling. Dinsdag 12 Nov. hield de Coöperatieve Bloembollenveiling- vereen. „Breezand" (G.A.) een gladiolenveiling en plantgoed van tulpen enz. De handel was vrij stug.. De volgende prijzen werden besteed Plantgoed Enkele vroege tulpen La Reine 22 La Merveille 17 Rose la Reine 40 Wit te Zwaan 24 Diana 27, per kist. Enkele late tulpen Salmon King 3 Yellow Picotee 16, per kist. Darwin tulpen: Pride of Haarlem 17; Will. Copland 32 Centenaire 21 Rev. Ewbank 19 Bar. de la Tonnaye 18 Koningin der Ne derlanden 16 Mad. Krelage 19 Gretchen 8.50 Philip de Comminst 16 Bartigon 41 Le Notre 39 Brt. Panorama 24 Lelium Um- belatum Multiflorum 15 per kist. Leverbaar. Prince of Wales 0.27 Catharina 0.42-0.85 Yellow Hammer 0.75 Wilbrink 0.16 Ilalley 0.32 Venus 0.40 Empress of India 0.45 a 1.25 Gen. Petain 0.50 a 0.75 Mar. Foch 0.40 a 0.90 Corrie 0.90 Lucifer 0.80 k 1.15. Volgende week geen veiling. BREEZAND. Gevaarlijke draad. In den Ko ningsweg brak een draad van de lichtleiding en kwam op den weg terecht De heer E. Bos kreeg den draad in de spaken van zijn fiets en sloeg tegen den grond, maar bekwam geen letsel. Het personeel van het eleectrisch bedrijf was, tele fonisch gewaarschuwd, spoedig ter plaatse, maak te de fiets los en nam maatregelen, dat de draad geen verdere ongelukken kon veroorzaken. BREEZAND. Zich zelf in brand gedraaid. Op het land van de Wed. P. v. IJ. aan den Zwarten- weg is een watermolen afgebrand. Waarschijn lijk is hij, hoewel met een ketting vastgezet, los geslagen en is toen door den storm zoo hard gaan draaien, dat hij warm geloopen is en in brand geraakte. GEMEENTE WIERINGEN. In de afd. Paarden der Onderl. Vee- en Paardenverzekering Mtpij. „Helpt Elkander," werd over het boekjaar (1 Mei1 Nov. '29) inge schreven een verzekerd bedrag groot 61.980.- Uitkeering moest geschieden van twee gestorven dieren. De te heffen premie werd vastgesteld op 0.60 per 100.- verzekerd kapitaal. SUCCES-NIEUWS. Programma voor Zondag 17 Nov. Om 10 uur Succes a J.V.C. a 12 uur Succes 3 Oudesluis 2 2 uur Succes 2 Bree zand I Succes I speelt om 12 uur tegen Helder 3 in Helder. IT. B. C. - BeSTRIJDING onder hel RUNDVEE Op initiatief van de Afd. Wieringen Holl. Mij, van Landbouw sprak 1.1. Dinsdagavond in Ho tel De Haan voor een 80-tal belangstellenden de heer L. de Vries, Rijksveeteelt - consulent te Alkmaar. Spr. begon met er op te wijzen dat T. B. C. bij het rundvee in verschillende vormen voorkomt. Een zwakke koe is eerder vatbaar voor t.b.c. dan 'n sterk beest. Evenwel komt bij een sterk beest ook de bacil naar binnen, doch die wordt opgeslo ten en is dus onschadelijk. Bij 'n zwak rund wordt het echter een strijd die maar al te dik wijls door de t.b.c.-bacil gewonnen wordt en dan is zulk een dier ten doode opgeschreven. Alle gevallen zijn te verdoelen in twee groepen de gesloten en de open vorm. De open vorm is zeer besmettelijk, en kan over gebracht worden door de uitwerpselen, het hoesten, de melk, ja zelfs door de adem. 50 van de 100 gevallen t.b.c. in open vorm is long-t.b.c.; de overige 50 zijn le ver-, darm-, nier- baarmoeder- en uier-t.b.c. doch ook bij deze laatste gevallen zijn de longen aan getast. De ziekte is, zooals gezegd wel besmettelijk, doch niet overerfelijk, al zijn de nakomelingen wel vatbaar en daarom is het zaak het gezonde kalf zoo spoedig mogelijk van de lijdende koe af te zonderen Vooral de markten bemoeilijken de t.b.c.-bestrij ding, omdat daar de besmetting zoo gemakke - lijk wordt overgebracht. En dan ook bij de melk in fabrieken, waar alles dooreen gaat alsook de afvalproducten, die vandaar weer worden afge leverd. Wanneer de ziekte dus niet wordt tegen gegaan met alle middelen, zal uitbreiding zeker plaats hebben. Groot is de schade, die de rundvee stapel door deze ziekte lijdt. Een commissie heeft met medewerking van Fok vereen igingen en Fabrieken eens 'n onderzoek ingesteld hoe groot de schade is, die de Nederlandsche veeboe ren door de t.b.c. onder het rundvee lijden. En zij kwam lot een bedrag per jaar van l1 tot 4 millioeri gulden. Daar behalve is nog de schade aan den binnen- en buitenlandschen handel in fokvee. Maar er is nog een belangrijke factor, die dwingt, dat bestrijding zeer noodig is. Immers, pl.m. 7000 menschen sterven in Ne derland per jaar aan t.b.c. en de runder-t.b.c. is wel degelijk een besmettingsgevaar voor den mensch. Hoe nu de bestrijding Voor vele jaren terug meende men een bestrijdingsmiddel gevonden te hebben met de Tuberculine. Het bleek echter niet zoo. Wel kan men bij 'n dier, verdacht van t.b.c. in gesloten vorm een inspuiting dorn met verdunde Tuberculine om te constateeren of het dier besmet is of niet. Ook kan men het een koe bij de oogen indruppelen. Is het dier met t.b.c. be smet, dan zal het er op reageeren; is ze gezond, dan ontdekt men niets. Spr. raadt dan ook aan al het vee op het bedrijf in te spuiten of te ocg- druppelen. Dan is te constateeren, welke dieren men moet opruimen; echter koeien met t.b.c. in gesloten vorm kan men gerust afboeren, mits men ze in het oog en afgezonderd houdt. Ook bij het koopen zij men voorzichtig en is het raadzaam 'n gezondheidsverklaring te ei schen; blijkt 't dier later t.b.c. te hebben, dan kan men vernietiging van de koop eischen. 'n Prachtige maatregel van bestrijding heeft de fabriek te Stompetoren. Deze heeft iemand aangesteld, die alleen tot taak heeft te constatee ren, of de koeien der leden zuivere goede uiers hebben. Is er twijfel, dan wordt de melk van die koeien afzonderlijk gehouden en gepasteuri seerd. Als men de bestrijding goed ter hand wil ne men acht spr. het een noodzaak zich te organi- seeren. Dit is het goedkoopst en als men dan zich aan de rijksvoorschriften houdt, zal het ze ker niet veel kosten. Het Rijk geeft 'n subsidie van 50 ct. per rund. In een geval van open vorm wordt het dier afgemaakt en vergoedt het Rijk f 25, terwijl tevens.de opbrengst den eigenaar toe komt. De provincie geeft bovendien 'n subsidie van i 1 per rund voor onderzoek en ook f25 in ge val dat 't dier moet worden afgemaakt. De subsi die is dus in het geheel fl.50 en voor afmaken f 50.--. De Centrale vereeniging ontvangt dit en be taalt het uit. Bij de veeartsen is het thans een vast tarief dat inspuiten of druppelen fl per rund kost. Nu heeft de Centrale en de Plaatselij ke vereeniging kosten, zoodat de susidie wel toe kan, doch men niet moet rekenen, dat van de subsidie 'n extra voordeeltje overschiet. Op een vraag der aanwezigen antwoordt spr. dat de t.b.c.-bacil in kaas tijdens het rijpingspro ces absoluut wordt vernietigd. Dan gaf '.spr. eenige lichtbeelden te zien in ver band met de t.b.c.-bestrijding onder het vee en vertelde daar zeer onderhoudend bij. Zoo verna men we nog, dat het vorig jaar 16000 stuks rund vee zijn onderzocht; dat de maximum uitkeering van de Provincie, welke eerst f 10.000 was, thans is bepaald op f20.000. De lezing had tot resultaat, dat zich staande de vergadering 10 personen als lid opgaven tot het stichten van 'n plaatselijke vereeniging. Binnen afzienbaren tijd zal een vergadering worden be legd waarin reglement en statuten zullen wor den vastgesteld. Spreker en Afdeeling Holl. Mii. van Landbouw hadden dus een flink succes te boeken en we ho pen en verwachten, dat vele veehouders hun be lang inzien en tot deze nuttige vereeniging zul len toetreden. Uitgesteld. Wegens ziekte van een der mede spelenden is de tooneelavond der R.K. Volks bond Afd. Wieringen tot nader te bepalen da tum uitgesteld.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2