De Straf der Zonde 20 Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT® UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN ZORG VOOR HLT MISDEELDE KIND. Een menscli neemt waar door zijn zintuigen. De meeste indrukken komen tot ons door het gezicht. Nu vermoedde men vroeger, dat blinden niet voor ontwikkeling vatbaar waren, waarom men zich niets van hun lot aantrok. Met de doo ven was het niet anders. Men kan zich indenken hoe in-droevig het lot van deze ongelukkigen ge weest moet zijn. Pas in de 18e eeuw kwam hier in verbetering. Vooral in Frankrijk trachlt? men hun lot te verzachten en bracht men de blinden door het Braille-schrift, de doofstom men door vingertaai of liplezen de meest noodi- ge kennis bij. (Thans voelt ieder het als een plicht der samen leving voor deze misdeelden te zorgen. Een andere groep van misdeelden zijn de kin deren, die gehandicapt zijn door een geestelijk defect. Hunne hersentjes zijn soms door kwet suur, dan door andere invloeden als alcohol enz. of door ziekten niet in staat de taak, die men aan een normaal kind tijdens den school leeftijd stelt, naar behooren te vervullen. Ook aan deze kinderen is tot voor korten tijd nage noeg geen zorg besteed. Waren ze na den school leeftijd niet in staat een ambacht te leeren, dan probeerden ze op andere wijze aan den slag te komen en vaak leidde hun weg langs de huizen, met uitgestoken hand een aalmoes vragend. Of ze vielen ten laste van armenzorg en gaven door hun machteloosheid iets te presteeren dikwijls aanleiding tot mikpunt te worden gekozen voor de spot van Jan Publiek. Wij allen kennen deze figuren uit onze jeugd. Gelukkig is ook voor deze groote groep van misdeelden verbetering gekomen. De liefde tot den naaste wordt tegenwoordig doeltreffender in daden omgezet dan vroeger. Ook nu kan men van deze kinderen geen volwaardige arbeids krachten maken door voor hen geschikt onder wijs, doch de school voor hen ingericht, pro beert hun zooveel kennis en zooveel handvaar digheid bij te brengen, dat ook voor hen een be- staanskans in de samenleving geschapen wordt. Deze kinderen, die op de gewone school in de groote klassen van thans, waar men zich aan een vastgesteld leerplan moet houden, het tempo niet kunnen volgen, blijven zitten in de eerste klas, nog eens zitten in de eerste klas, soms nog eens, worden om hun leeftijd meegeno men naar de tweede klas, meer uit medelijden dan door hun capaciteiten en sukkelen zoo ver der tot de derde of vierde klas. Het kan niet uitblijven, dat deze kinderen een gevoel van „ik kan niet mee", „een zich als grootere tusschen de kleintjes niet thuisvoelen moeten krijgen. En juist dit minderwaardig heidsgevoel is fnuikend voor hun verder leven. Zulke kinderen behooren een apart onderwijs te ontvangen, dat zich aanpast aan hun vermo gens, een onderwijs, dat aan ieder individu de grootst mogelijke ontwikkelingskansen biedt. In alle grootere plaatsen in ons land vindt men nog de zoo zeer noodige samenwerking van de verschillende groepen der bevolking. Hopelijk mag dit ook in Den Helder, waar binnenkort van gemeentewege een school voor Buitenge- woon Lager Onderwijs wordt geopend, het geval FEUILLETON. lèML. (15- De graaf was in een ommezien buiten het hek. In plaats van de oranjelaan te volgen, langs welke hij gekomen was en waar hij den burg graaf De Sanzac zou hebben kunnen tegenko men sloeg hij rechts een nauw pad in, dat bijna recht op zee uitliep. Na verloop van eenige oo- gcnblikken was hij op den weg. Eenige schreden verder stond Luigi met zijn rijtuig te wachten Tiocn hij den graaf met een kind op den arm zag aankomen, kon de Italiaan een gebaar van ver bazing niet weerhouden. Je behoeft niet zoo verbaasd te zijn, voegde De Lasserre hem toe. Het kleine meisje, dat plotseling uit haar ;slaap was opgenomen, was weder ingedommeld. De graaf vond zijn overjas in het rijtuig. Hij be diende zich daarvan om het kind een makkelij ke rustplaats te verschaffen. En nu, sprak hij tot Luigi, terwijl hij naast de kleine ging zitten, de zweep er over en zoo hard mogelijk. De Italiaan gehoorzaamde en het paard vloog als een pijl uit den boog vooruit, terwijl een dich te stofwolk er achter opdwarrelde. Spoedig was men de grenzen over. Toen haalde De Lasserre, de oogen op het gelaat van zijn dochtertje geves tigd, weer ruim adem. Ik heb niets meer te vreezen, mompelde hij. niets. En gesteld dat zij van zins zijn mij te ver volgen, ben ik thans buiten bereik. Luigi, zei de graaf. De Italiaan keerde zich om. Luister goed naar wat ik je ga zeggen. Als men bijgeval je mocht ondervragen, dan weet je niets je hebt niets gezien, dus zul je niet antwoorden. Ik wil je evenwel geheel ge ruststellen. Je hebt niets, volstrekt niets te vree zen. Dit kind is mijn kind. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. zijn. Aan verschillende scholen in deze gemeente heeft dezer dagen een onderzoek van kinderen plaats gehad voor plaatsing op deze voor Den Helder nieuwe inrichting. Wellicht zijn er nog ouders, ook buiten Den Helder, die meenen, dat hun kind het best op de Buitengewone School op zijn plaats is. Welnu er bestaat (en Raadhuize gelegenheid zich aan te melden, zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, terwijl ondergeteekende gaarne bereid is aan hun, die zulks wenschen, inlichtingen te verstrekken. Met dank aan de Redactie voor de plaatsing, C. IEST, Hoofd der School voor B. L. O. Spoorstraat 6. Den Helder, 6 December 1929. BINNENL. NIEUWS. DE STORM. 16.000 tons dok gezonken. Het dok van 16.000, onlangs aangekocht door de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij, dat op weg was van Hamburg naar Rotterdam, met sleepbootassistentie van de „Humber" en de „Witte Zee" is Zaterdagmorgen, omstreeks 10 uur ten Noorden van /Terschelling tijdens den hevigen Zuid-Wester storm gebroken en gezon ken. De sleepbooten hebben de trossen moeten kappen. 'Twee runners die zich aan boord van het dok bevonden zijn verdronken. De beide verdronkenen, genaamd Van der Sluys, 56 jaar oud, en Peuren, 53 jaar, zijn uit Maassluis afkomstig. Op het dok waren in het geheel tien men- schen aanwezig. Zoodra de trossen, na het bre ken van het dok, waren doorgekapt, zijn de booten naar het zinkende gevaarte terugge keerd en, onder hevige zeeën, heeft men acht man weten te redden. De beide anderen waren reeds overleden. De beide dooden zijn aan boord van de „Humber" gebleven, de acht andere ar beiders heeft men verdeeld over de twee booten- Vrijwel onmiddellijk na het gebeurde hebben de sleepbooten koers gezet naar den Waterweg. Bijzonderheden omtrent het dok. Na eenige dagen door het ruwe weer te Ham burg te zijn opgehouden, vertrok het sleepcon- vooi eindelijk Dinsdag j.1. uit de haven aldaar, geassisteerd door een Duitsche sleepboot, welke achler het dok was vastgemaakt om als het wa re als roer dienst te kunnen doen op de drukbe varen Elbe. Door den Waterstaat was het vaar water echter zooveel mogelijk vrijgehouden om het transport ruim baan te geven tot het in zee was. Het dok had een draagvermogen van 16.000 ton de lengte was 510 voet, de breedte 110 voet. De Haaks verliest een ankerketting de sleepboot „Groningen" beschadigd. Zaterdagmorgen heeft het lichtschip Haaks 112 een ankerketting met anker verloren. Hier op is de sleepboot „Groningen" van Bureau Wijsmuller uitgevaren, om het lichtschip bin nen te halen. Op weg daarheen is de sleepboot door een grondzee getroffen, waarbij de brug Ah, zoo hernam Luigi. Je hebt me begrepen. Je hebt niets gezien. Je weet van niets. Ja, excellenza. En de graaf stopte Luigi tien twintig franc stukken in de hand. O, o, excellenza, riep Luigi, die zijn oogen niet drufde gelooven. Dat zal je spaarpenningen wat vermeerde ren, mijn jongen, sprak de graaf glimlachend. Men was nu op het hoogste punt van den weg gekomen. Het paard zette zich weer in draf. Het meisje richtte zich op en wilde gaan staan. De graaf nam haar op zijn schoot en kuste haar herhaaldelijk en begon met haar te spelen. ljien minuten waren er ongeveer voorbijge gaan sedert graaf De Lasserre de villa verlaten had, toen burggraaf De Sanzac terugkwam van ie wandeling, die hij langs het strand had ge daan. Zoodra hij het hek door was, bevond hij zich tegenover een man, die zijn tuinman was en voorloopig ook dienst deed als kamerdienaar De bediende zag er verslagen uit. Ga spoedig naar boven, mijnheer voegde hij De Sanzac gejaagd toe. Welnu, wat is er aan de hand vroeg de burggraaf. Juanita zal het u zeggen, mijnheerIk weet er niets van. Tpen hij de kamer op de eerste verdieping o- pende, was Juanita bezig met haar meesteres, die zij opgenomen en op een canapé neergelegd had. De gravin had haar bewustzijn nog niet herkregen. Bewegenloos en wit als sneeuw, zou men haar voor een lijk gehouden hebben. O, mijnheer, sprak Juanita bij het binnen treden van den burggraaf, indien u eerder te ruggekomen was, indien u hier geweest was De Sanzac trad op de jonge vrouw toe. Het is een flauwte, sprak liij. ongetwijfeld veroorzaakt door de warmte en de benauwdheid. Hij ging een raam openen en kwam bij de gravin terug. Zij heeft zich bewogen, zeide Juanita. Zij komt bij. Zie, zij begint adem te halen. Ja, en het zal niets te beteekenen hebben, antwoordde de burggraaf. O, ik dacht dat mevrouw dood was, dat die ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. aan stuurboordzijde is ingedrukt en alle ruiten werden verbrijzeld van den stuurhut. Dë stuur man Bijl werd tegen den grond gesmakt en kreeg zware wonden. De sleepboot is onmiddel lijk naar de haven teruggekeerd. Het lichtschip Haaks ligt ongeveer een mijl van zijn plaats en seint dat alles wel is aan boord. Gunstiger weer wordt afgewacht om verdere assistentie te verleenen. De „Groningen" van den geregelden dienst Harlingen—Londen is wegens het ruwe weer te Nieuwediep blijven liggen om beter weer af te wachten. Schip gezonken twee kinderen verdronken. Uit Bergum (Fr.) meldt men Schipper Wer ver, op weg met een lading steenen van Gronin gen naar Beetsterzwaag, liet zich door een mo torboot over het Bergumermeer sleepen. Tenge volge van het zeer woelige water zonk het schip op den westkant van het meer. De schipper, zijn vrouwen twee kinderen kon den zich in een roeibootje redden. Het derde kind, een meisje, sloeg overboord, doch kon worden gered. In een roefje van het gezonken schip bevon den zich echter nog twee broertjes, resp. ltó en V2 jaar. Men zag geen kans dezen tijdig te bevrijden, zoodat zij met het schip naar den bodem van het meer zijn gezonken. Op den steenen dam lek gestooten. Zaterdagmorgen raakte het tjalkschip „Betu we" uit Maurik, schipper R. Rijksen bij den in gang van de haven van Enkhuizen op den stee nen dam. Na eenige mislukte pogingen door Enkhuizer visschers, gelukte het de sleepbooi „Onderneming", kapitein Hursman uit Amster dam het schip los te sleepen. Men zag echter geen kans de visschershaven binnen te komen, waarom ligplaats werd gekozen in de Spoorha- ven. Het tjalkschip heeft veel averij en twee lek ken onder de waterlijn. Het schip zal vermoede lijk behouden kunnen blijven. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Vrachtboot gezonken. De kapitein verdronken. Zaterdagmorgen ongeveer half elf is in de ri vier de Merwede onder de gemeente Werken dam tengevolge van het storme weer gezonken de vrachtboot „Industrie" van de Maas- en Waal sche Stoomboot Maatschappij te Leeuwen. De machinist en de dekknecht werden gered. De kapitein, de 29-jarige Max Joosten uit Nijmegen is vermoedelijk verdronken. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. INFECTIE DOOR ZIEK VEE. Te Woudenberg (U.) heeft zich bij een vijftal personen, die koeien gekocht cn op de veemarkt aldaar hadden gemolken, in dusdanige mate in fectie voorgedaan, dat ze zich onder medische behandeling moesten stellen. Eén van hen werd in het ziekenhuis opgenomen. De koeien bleken in het eerste stadium te zijn van een ziekte aan de spenen. DE LOOPJONGEN MAAFJTE „PASTEI." Een Sint-Nicolaas-tragedie. Donderdagavond om halfzeven is eeri driewic- man haar vermoord had. Hé Wat zeg je Over welken man spreek je? Over den man, die daareven hier was en de kleine heeft meegenomen. De burggraaf kon een siddering niet bedwin gen. Graaf De Lasserre, mompelde hij. Maar spreek. Wat is er gebeurd Juanita verhaalde daarop, dat, ondanks haar pogingen om hem tegen te houden, een man de trap opgegaan, de kamer harer meesteres bin nengetreden en twintig minuten ongeveer bij haar gebleven was. Ik heb hem hard hooren praten, ging Jua nita voort, doch kon niet verstaan wat zij zei den. Maar ik begreep dat mevrouw dien vreem deling kende. Ik stond onder aan de stoep, om te zien of u ook kwam, toen ik eensklaps mevrouw hoorde roepen „genade, genade Onmiddel lijk daarop zag ik den man verschijnen, met de kleine op den arm. Hij liep mij ijlings voorbij en verwijderde zich in de richting van de bergkloof. Ik had hem nog niet uit het oog verloren, toen mevrouw een vreeselijken gil slaakte. Verschrikt schoot ik toe en vond mevrouw midden in de kamer op den grond liggen, zonder een teeken van leven te geven. Eerst dacht ik dat die man haar met een dolksteek had vermoord. Maar daar ik geen bloed zag en geen enkele wonde aan haar ontwaarde, stelde ik mij gerust. Op dit oogenblik maakte mevrouw De Lasser re een krampachtige beweging, die door een lan gen zucht werd gevolgd. Eenige minuten gingen voorbij. Eindelijk kwam er weer een beetje kleur op de wangen en de lippen der jonge vrouw en sloeg zij de oog°n op. Eerst'keek zij verwonderd om zich heen, en verschrikt, daarna streek zij herhaaldelijk met de handen over haar ijskoud voorhoofd. Men kon het haar aanzien, dat zij moeite deed haar ge dachten te verzamelen. Is het een droom, een verschrikkelijke droom dien ik gehad heb sprak zij binnens monds. Eensklaps richtte zij zich op, trillend en met verwilderde oogen. Haar prachtige lokken, die losgegaan waren, vielen in golvende krullen o- ver haar schouders. Zij slaakte een gil en met één sprong was zij in het naburig vertrek. Bijna op hetzelfde oogenblik slaakte zij een tweeden BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. Ier, waarin geladen was een groote hoeveelheid banketletters op de Kleverlaan te Haarlem aan gereden. De banketletters vielen op straat en waren niet meer voor de consumptie geschikt. Om de klanten niet teleur te stellen moest in allerijl opnieuw gebakken worden. De consu menten kregen echter hun bestelling eenigen tijd te laat. Tot zoover het berichtje uit de „Opr. Haarl Crt." Zou de methode, banketletters op het pla veisel te hechten, geen navolging verdienen bij de eerstvolgende verkiezings-campagne Het ware in elk geval een vrij wat „smakelijker propaganda dan het thans in zwang zijnde ge- klodder met kalk en verf. GEMEENTE WIERINGEN. Ten verzoeke van mej. Eliz. de Haan, wed. van den heer P. J. Mulder en kinderen had Za terdag 7 December 1929 in 't café van den heer C. Scheltus te Hippolytushoef, door notaris Obreen de openbare verkooping plaats van de navolgende onroerende goederen. 1. Huis, erf, tuin cn land groot 1.01.90 H.A., kooper de lieer N. Mulder Pz. voor 2300. 2. Land bezuiden de doorgraving groot 0.39.00 H.A., kooper de heer N. Muidei Pz. voor 794. 3. De bovenste krocht groot 0.43.80 H.A., koo per de heer B. H. Kraan voor 775. 4. Jan de Haanskrocht, groot 0.67.00 H.A., koo per de heer C. Wiegman Lz. voor 1050. 5. Wilskrocht, groot 0.90.75 H.A., kooper de heer C. Wiegman Lz., voor 1515. 6. Hoek van de Roode Keet, groot 0.08.40 H.A., kooper de heer P. Mulder Pz. voor 145. 7. De Roode Keet met erf en land bezuiden den weg groot 0.35.00 II.A., kooper de heer P. Mulder Pz. voor 1000. 8. P. de Vries' krocht, groot 0.15.40 H.A., kooper de heer P. Mulder Pz., voor 350. 9. Horntje, groot 0.18.90 H.A., kooper de heer G. Doves Jz., voor 350. 10. Hellinge, groot 0.41.90 H.A., kooper de heer P. Mostert Nz. voor 800. 11. Bewesten Ringers, groot 0.23.80 H.A., koo per de heer N. Mulder Pz. voor 580. 12. Bezuiden Ringers, groot 0.10.40 II.A., koo per de heer P. Mulder Pz. voor f 190, 13. Zandkuil, groot 0.38.00 H.A., kooper de heer J. (Timmerman voor 650. 14. Hoekventje, groot 0.25.10 H.A., kooper de heer M. de Haan voor 480. 15. Damsterven, groot 0.24.40 II.A., kooper de heer C. Sprenkeling voor 625. 16. Ridderke, groot 0.25.50 H.A., kooper de heer B. II. Kraan voor 425. 17. Vetland, groot 0.26.90 H.A., kooper de heer B. II. Kraan voor 460. 18. Ventje van P. Ivooij, groot 0.18.10 H.A., koo per de heer C. Wiegman voor 301. 19. Rietbreking, groot 0.25.70 H.A., kooper de heer P. Mulder Pz. voor 420. (Totale grootte 6.79.95 H.A., totale opbrengst 13.210.—. Zaterdag bracht Sint Nicolaas zijn laatste bezoek voor dit jaar aan Wieringen zijn be- zoek gold thans de kinderen van de transportar- gil, nog hartverscheurender dan de eerste. Daar na verscheen zij weder, wankelend, met moeite zich staande houdend, met misvormde trekken. Zij deed nog eenige stappen naar voren en viel kermend op een stoel neder. Laat ons alleen sprak de burggraaf tot Ju anita. Deze wierp een blik vol medelijden op haar meesteres en verwijderde zich. De Sanzac bleef een oogenblik zwijgend staan; daarna naderde hij langzaam de gravin. Kom, sprak hij. Kom, herstel je. Zij sprong op, hief het hoofd op cn haar gloei ende oogen vestigden zich op den burggraaf. Welnu voegde hij haar toe. Weet gij niet wat er gebeurd is vroeg zij. Vertel het mij eerst. Mijn man is gekomen. Tjoen ik hem zag, dacht ik dat hij mij wilde dooden. Maar neen, hij heeft mij geen dolksteek toege bracht. Hij heeft zich vergenoegd met mij te verpletteren onder het gewicht van zijn verach- ling. Wat geeft gij daarom Zij lachte als een waanzinnige. Weet gij waarom de graaf De Lasserre hier is gekomen Hij is gekomen om mijn dochter af te nemen. Zij is er niet meer, mijn dochter. Hij heeft haar weggehaald, verstaat gij Hij heeft haar weggehaald Hij heeft haar mij afgeno men en hij heeft mij toegeroepen Gij zult haar nooit wederzien. XVIII. De breuk. Op deze woorden volgde een tamelijk lange stilte. Duidelijk kon men zien, dat de jonge vrouw ten prooi was aan de felste wanhoop. Kom, sprak de burggraaf op luchtigen toon. Hierover hebt ge u toch waarlijk niet zoo van streek te maken. Zij keek hem strak aan, alsof zij hem niet goed had verstaan. Daarenboven, voegde hij er bij, ben ik er dan niet om uw leed te verzachten Hij vatte haar hand. Zij trok die driftig terug. Ah zoo sprak hij. Hij schoof zijn stoel, zich op de lippen bijtend, bij, en ging naast de gravin zitten. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1