e* beidersbond. Nadat Sinterklaas verwelkomd werd met een driewerf herhaald hoera en een „daar ginds komt de stoomboot, door de kleinen, werd de film Assepoester vertoont onder grooten bijval van de kinderen. Hierna volgde nog een 5-tal komi sche films die danig de lachspieren der kleinen in beweging brachten. In de pauze klonken luid en helder de Sint Nicolaasliederen en werden ranja en sausjes rondgedeeld, terwijl een vierjarige kleuter die niet bang was van den goeden Sint, voor dezen een versje mocht opzeggen. De avond werd be sloten met het uitreiken van cadeaux. Een woord van hulde voor deze goedgeslaag de feestavond komt voorzeker toe aan het be stuur van den eerst sinds kort opgerichte „vrou wenbrigade" van den Centralen Bond van Transportarbeiders, die ruimschoots voor hun moeite beloond werden door de glundere gezicht jes van de kleine bezoeksters en bezoekers. DE ZIEKTEWET. Zaterdagavond vergader de de R. K. Volksbond op de bovenzaal van den Heer Veerdig te H.-hoef, waarbij als spr. optrad de heer v. d. Akker, bestuurslid van de Centra le Volksbank). Na een korte voorafgaande be schouwing waarin spr. weergaf hoe het plan der Ziektewet door de verschillende ministeries na wijziging werd bezien met tot slot, dat deze so- cialewet op 1 Maart 1930 in werking zal treden, werd de inhoud der wet door spr. op zeer dui delijke wijze artikelsgewijs behandeld. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd druk ge bruik gemaakt. Bij de rondvraag werd de afgevaardigde naar de vergadering te Amsterdam nog eens opdracht gegeven de situatie der Zuiderzeearbeiders te genover de standsorganisatie te bespreken. E- veneens de verstrekking van lectuur.. Jaarvergadering R. K. Brandstoffen-Spaarkas. Zondagmiddag 3 uur hield bovengenoemde Vereeniging hare 6e vergadering. De Voorzitter, de heer G. Rasch, heet allen welkom en betreurt de zeer slechte opkomst. Spr. geeft een kort overzicht der werkzaamhe den in het afgeloopen jaar wat reden tot tevre denheid geeft. Na deze korte inleiding leest de secretaris de notulen voor welke onveranderd worden goedgekeurd. Hierna geeft de secretaris een keurig jaarverslag weer waaruit bleek, dat de Vereeniging op 't oogenblik 29 leden telt. De voorzitter brengt dank aan Secretaris voor zijn uitgebreid verslag. Hierna brengt de voor zitter wegens ziekte van den penningmeester net financieel verslag uit. Uit het verslag bleek, dat er op het oogenblik een batig saldo aanwezig is van 33.10. Bij monde van den Heer J Engel brengt de ze rapport uit van de stand der kas en boeker.; alles is in orde. Voorzitter brengt dank aan den Penningmees ter voor zijn richtig beheer. Volgt bestuursverkiezing wegens aftreding G. Rasch, voorz. en vacature J. Koster Jz. Te vens is een aanvulling van het Bestuur noodza kelijk met een commissaris. Na stemming is G. Rasch herkozen. /Th. Rasch en M. de Haan geko zen, respectievelijk als penningmeester en com missaris. Hierna sluiting. SUCCES-NIEUWS. De Succes-elftallen heb ben Zondag allen rust gehad, dus kunnen wij ook geen uitslagen vermelden en daarom zullen wij nu maar eens de Competitiestand van Suc ces I en II melden. Volgens het „Algemeen Sport blad" van 5 December is de stand als volgt In afdeeling I, klasse C gesp. gew. gel. verl. pt. v. t. Texel 1 8 6 1 1 13 26—11 Helder 2 8 6 0 2 12 28—15 Succes 1 8 5 0 3 10 30—22 H.R.C. 3 7 3 1 3 7 14—16 Schagen 1 8 2 2 4 6 17—27 N. Niedorp 1 8 2 0 6 4 22—21 Helder 3 9 2 0 7 4 18—43 In afdeeling II klasse D Wieringerwaard 1 10 7 2 1 16 4821 Oudesluis 1 9 6 2 1 14 32—20 Breezand 1 10 6 2 2 14 32—21 J.V.C. 1 8 5 0 3 10 34—26 Succes 2 10 4 0 6 8 3^-29 Anna Paulowna 1 6 3 1 2 7 1823 TJexel 2 8 2 1 5 5 20—28 Schagen 2 9 2 0 5 4 17—38 Helder 4 7 1 0 6 2 15—31 H.R.C. 4 3 0 0 3 0 2—26 Uit bovenstaande standen blijkt dus dat Suc ces I no. 3, en Succes II no. 5 staat. Beide elftal len maken dus hog al een tamelijk goed figuur in de nieuwe afdeelingen. TIERV. GEM. Donderdag 12 Dec. 's av. 8 uur V.C.J.B. Aller opkomst gewenscht. POLITIE. Gevonden een Lipssleutel. Verloren een Rijwielbel. plaatje in Etui. Inl. b.d. Veldw. Algemeene Vergadering der Visschersvereeni ging D.E.T.V. op j.l. Zondagmiddag op de boven zaal van den heer Veeraig. De voorzitter, de heer J. Tijsen, opende deze druk bezochtte vergadering en heette in het bij zonder welkom de afgevaardigden van Van E- wijcksluis, Nieuwe Sluis en Kolhorn. Het gaat in deze vergadering in hoofdzaak om de vissche rij in de algesloten Wieringer Meer, aldus spr. en daarom stelt hij voor dit punt, dat als no. 2 op de agenda staat, eerst te behandelen. Wat toch is met deze visscherij het geval? De couranten maakten er onlangs zulk een ophef van, dat ae palingvisschers aan den dijk van het afgesloten gedeelte zoo ontzettend veel vingen Maar, zegt spr., dat waren de visschers niet, doch de lieden van de Zuiderzeewerken. En de \isschers, die er nog fuiken hadden staan kre gen op 'n Zaterdag bericht van den Ontvanger van Registratie, dat het verboden was zoo door te gaan, en dat de fuiken voor Maandagavond verwijderd moesten zijn. De menschen kwamen bij mij, aldus spr., met de vraag wat te doen. Ik raadde ze aan: ga naar Den Helder. Dat hebben ze gedaan, maar het slot van de bespreking was: schuiven want de visscherman verdiende ge noeg Ze hebben dan maar betaald en ze kregen recht van Nov. tot Mei te visschen. Prachtig Net een tijd voor de visscherij, alsdat je nou spreeuweneieren zou gaan zoeken. En nu loo- pen de geruchten, dat men de geheele zaak wil verpachten. Het is dus hoog tijd,'dat we de zaak bespreken en middelen daartegen beramen. Alvorens, dat de vergaderden het woord ver krijgen, leest de secretaris, de heer Jb. Lont, nog eenige ingekomen stukken voor, n.1. een schrij *tViAe. ,e*- e**V*e<e,*7'e' ven uit Medemblik, dat men verhinderd was te Wieringen ter vergadering te komen, doch dat men daar juist vergadering had gehad en het ver handelde ter kennis was gebracht van den heer Maarten Kooij en aan de Visschersvereeniging te Van Ewijcksluis en Kolhorn en dat werd aan gedrongen, dat spoedig gehandeld moest wor den. Verder werd ontvangen 'n schrijven van de Generale Commissie, dat aan P. Kooij op zijn aanvrage tot geldelijke tegemoetkoming, dit niet kan worden bevorderd, omdat de geldelijke om standigheden van Kooij niet als een gevolg van de Zuiderzeewerken kunnen worden gewaar merkt. Dan nog 'n schrijven van de Generale Commissie, waarin wordt medegedeeld, dat voor keur tot kostelooze vergunningen voor het vis schen niet wordt verleend. Voorz. vertelt dat hij en Kooij bij de Generale Commissie zijn geweest, om te vragen, dat tot visschen in de Wier. Meer enkel die visschers vergunning zouden krijgen, die er rondom woon den. Zij vroegen toen: is het voor de Wieringers alleen, waarop wij antwoordden, aldus spr. neen, het te verdeelen onder de omwonenden Dat was dan geen bezwaar, en allemaal moesten ze het maar aanvragen. Nu, dat is dan ook door de visschers gedeeltelijk gedaan, want om dat het overal op 'n nietje was uitgeloopen, lie pen ze niet zoo erg hard. Doch, nu het aan vis schen toekwam, moesten ze er uit blijven We moeten nu probeeren zonder pacht wel vergun ning te krijgen, aldus spr. en ik meen dat de weg is: een recruest aan den Minister en het Centraal Comité er mede in kennis te stellen. De heer L. Wigbout, nu het woord verkrijgen de, zegt, dat de voorzitter het gras gedeeltelijk voor zijn voeten heeft weggemaaid, maar hij wil de vergadering toch trachten duidelijk te ma ken, lioe hij over deze kwestie denkt. Eindelijk zijn we weer eens bij elkaar, en zoo- als bekend, in hoofdzaak om besprekingen te voeren over de Wier. Meer. Dat dit voor belang hebbenden van beteekenis is, zal u wel duidelijk zijn. Het is zeer zeker ons allen bekend, dat in de loop van dit jaar een advertentie in de Wier. Courant is geplaatst door den burgemeester waarin aan belanghebbenden werd medege deeld, dat, wanneer iemand in aanmerking wenschte te komen om kosteloos te visschen in het Boezemmeer en de W.-Meer bezuiden Wie- ringen, deze zich op het secretarie zich hiervoor van bedoelde formulieren konden voorzien, de ze invullen, en via het gemeentehuis naar de G. Commissie kon opzenden. Door meerderen is hiervan gebruik gemaakt, en mogelijk met uitzondering van een enkeling is er door de G. Commissie geantwoord, dat de aanvrager als belanghebbenden in het stamboek, pardon.... in een hiervoor aangelegd register was inge schreven. Sommige visschers meenden reeds, dat ze hiermede recht hadden in de Meer te vis schen. Ook ik zelf heb op mijn aanvraag om te vis schen een antwoord ontvangen van de G. Com missie, maar ik begreep zoodra ik het las, dat dit antwoord niet in den haak was. In mijn aan vraag had ik het over de Meer, in het antwoord werd gesproken van Z.-Zee. Ik vertrouwde de zaak niet, dat antwoord van stamboekregisters en Zuiderzee beteekende voor mij niets nieman- dal, ik schreef een brief, waarin ik opheldering verzocht, en toen kwam wat ik al half vermoed de Ik ontving van de Generale Commissie dit antwoord Met verwijzing naar Uw brief van 17 dezer deel ik U op de eerste plaats mede, dat de dooi U bedoelde beschikking betreft voorkeur tot het verkrijgen van een gratis vergunning voor de visscherij op de afgesloten Zuiderzee. De af gesloten Wieringermeer echter wordt als zooda nig niet aangemerkt, zoodat artikel 12 der Zui- derzeesteunwet welke de mogelijkheid voor be langhebbenden in den zin dier wet opent om kosteloos vergunning te verkrijgen tot uitoefe ning der visscherij op de afgesloten Zuiderzee, in dit geval niet van toepassing is. Tot het verkrijgen van een vergunning voor de visscherij op de Wieringermeer en voor inlich tingen betreffende de overige binnenvisscherij- en geef ik U in overweging zich te wenden tot den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Don Helder. foen in de herfstmaanden j.l. een en ander r uchtbaar werd aangaande de visscherij aan den dijk WieringenMedemblik, toen de Meer niet meer voor eb en vloed lag, werd ze als binnen water beschouwd, en, inplaats van tegemoetko ming voor vervorming van bedrijf, schadeloos stelling, b.v.b. voor de ansjovisnetten, toen was het „wie visschen wil, moet betalen Niet dat ik wil bedoelen dat het bedrag abnormaal hoog was, maar het is in strijd met alles wat de vis scherman is beloofd Art. 3 van de wet van 18 van de droogmaking der Z.-Zee zegt, dat een ie der die schade ondervindt door de werken tot afsluiting, zal worden vergoed bij „gemeenen maatregel van bestuur dat deze maatregel „gemeen" is begrijpen we zeker allen wel. Vergadering, wanneer we niet alle zeilen bij zetten, wanneer we niet als éen man het uiter ste probeeren, dat in de eerste plaats het vis recht in de W.-Meer vrij wordt gegeven voor de beroepsvisschers, welke er altijd hebben ge- vischt, dan is het zeker, en dit is het groote ge vaar, dat aanstonds de Meer publiek wordt ver pacht. De gevolgen hiervan zijn ons allen be kend. Ik voor mij ben van oordeel, en verklaar hier dat de Generale Commissie in deze zaak schromelijk nalatig is geweest, en dat de Ont vanger der Registratie uit Den Helder op een .Todonmanier de visschers heeft behandeld. Zoo als we er thans voorstaan, zal het goed zijn dat de betrokken Minister met deze aange legenheid grondig wordt ingelicht en dat des noods ook de Kamer van de zaak kennis krijgt. De heer Engel van Kolhorn vraagt nu het woord en zegt, dat uit hetgeen hij hier verneemt blijkt, dat de overheid in strijd handelt met het geen de visschers was beloofd: n.1., dat zij het eerste recht hadden. Daarom is spr. van mee ning dat dit recht nu door alle vereenigingen gezamenlijk bij den minister moet worden ver dedigt, en dat ook de verschillende Kamerleden op de hoogte moeten worden gebracht. Ook de vereeniging te Kolhorn heeft er van 't voorjaar nog op getamboerd, dat men 't vischrecht in de afgesloten Meer krijgen zou, Maar wat men krijgt: géén schadeloossteling, doch extra belas ting. Er moet nu 'n regeling komen. En op een eensluidend rapport van ons in elk geval ook de Tweede Kamerleden op de hoogte worden ge bracht, opdat deze in de Karner uitspraak doen. We moeten zorgen voor 't tegenwoordige en dr toekomst, aldus spr., want we dienen ons ook klaar te maken voor 'n ander soort visscherij dan tot heden, waar 't binnonvisscherij wordt en daar dienen we crediet voor te krijgen. De heer S. ten Bokkcl vindt ook, dat er geen andere weg openstaat. En dan ook de Generale Commissie er mede in kennis stellen. De heer Engel: de Generale Commissie had den we anders tot heden weinig steun aan. Hun antwoord is geregeld: dat laat dat en dat arti kel niet toe. De voorzitter: de Generale Commissie zorgt voor zich zelf! Dat is een lichaam, dat het zaak je zoo'n beetje opmaakt. De heer K. Keuris van Van Ewijcksluis wil er ook nog wel een paar woorden van zeggen. De Visschersvereeniging te Van Ewijcksluis heeft n.1. het Balgzandkanaal gepacht, heeft daardoor ervaring gekregen, d.ie dienstig kan zijn voor 't visschen in de a.s. Wier. Meerpolder. Dat Balgzandkanaal is n.1. uitgemoord door Jan en alleman. Voor 'n jaar terug wist onze vereeni ging, aldus spr. dit kanaal (ongeveer 40 bunders water) in pacht te krijgen. Waar men in Anna Paulowna, dat 500 bunder vischwater bevat en dat f1800 opbrengt, 'n hooge pacht dus van f3V2 per H.A., en de vereeniging 't Balgzandkanaal kreeg voor 'n pacht van slechts f5.—, dat is 12M> cent per H.A. dachten we 'n extra koopje te heb ben. Doch 't bleek dat 't nog te duur was, want voor de vereeniging 't kreeg was 't al doodge- vischt, en geen politie, die er aandacht aan dacht aan schonk; het was niemands-, dus ie ders water. Ieder vischte er maar raak en toen de vereeniging aan de beurt kwam, was de visch er uit. Doch dit heeft tot resultaat gehad, dat men nu moet trachten te voorkomen dat de Wieringer Meer niet leeggeroofd wordt Spr. heeft een schema gemaakt en 'n kaartje van de a.s. W.Meerpolder geteekend, waarop kanalen en vaarten zijn uitgemeten. Ongeveer 105 K.M. kanaal, met 'n oppervlakte van 500 HA. water en schat men de andere vaarten dan ook nog op 500 II.A., dan wordt het dus 1000 H.A. En voor deze oppervlakte water dient 'n regeling tot visschen te worden getroffen, opdat dit ook niet als 't Balgzandkanaal, wordt uitgemoord Zeker zal de Wier. Meer, als 't vischrecht aan 'n zeker aantal menschen wordt verleend, hun 'n stuk brood verschaffen. Spr. zegt, dat de Visscherij Inspectie hem heeft verteld, dat men voor vischvergunning in de Wieringer Meer zich zou dienen te wenden tot den Minister van Financiën, omdat dit zou komen onder afd. Domeinen, d.i. Poldersche wa teren. 't. Andere: IJselmeer en misschien ook 't Boezemmeer zou vrij worden gelaten. Nu heeft spr. een plan en wel dit: In de eerste plaats zou de bevissching van de Wier.Meer en van het Boezemmeer aan de »redu peerde Z.Z.visschers moeten worden gelaten er. wel, die tot de omwonenden behoorden Wierin gen, Ewijcksluis, Nieuwe Sluis, Kolhorn en Me demblik. In de tweede plaats moet nu bij voorkeur één groote organisatie worden gevormd, om direct te kunnen ingrijpen. Deze organisatie zou van regeeringswege moeten worden erkend en elke regeling zou daarvan moeten uitgaan. Dit ook om roofvisscherij te voorkomen. Verder goede maten voor de visch vast te stel Ion, want Ti botje van 18 c.M. is geen bot en 'n aal van 25 c.M. is geen aal Visschersbelangen had voor zich in 't Balgzandkanaal 'n maat voor de bot gesteld van minimum 24 cM.; doch dit is volgens spr. wel wat hoog. Spr. zou 'n maat wil len stellen van 22 cM. voor bot en 30 cM. voor aal en het zou goed zijn deze maten bij de Gene rale Commissie te bepleiten dat ze zouden wor den aangenomen. Immers, goede waar brengt ook meer geld op. Visschersbelangen had ook dus maten gesteld en den leden werd boete opge legd, als ze er buiten gingen, maar 't was natuur lijk buiten de wet; 'n moreel recht dus. Ook zou behalve het vischrecht, crediet voor de visschers moeten worden verkregen op aan nemelijke voorwaarden: hoogstens tegen 4 pro cent en af te lossen in minstens 10 jaren, dit ere diet, om ander vischwant aan te schaffen, enz. Bij onvoldoende vangst zou steun van regee ringswege dienen te worden verleend. We dienen er aan te denken, dat als de vis schers niet optreden, anderen hun voor zulKn zijn, want spr. is ter oore gekomen, dat vischhan delaren 'n bod van f 17000 zouden hebben gedaan cm 't vischrecht in de Wier.Meer te verkrijgen Spr. heeft hier vernomen, dat men legen 't be talen van pacht is. Als we 't er door kunnen krij gen is 't, natuurlijk mooi, doch spr. zou het be treuren, als men door op dat standpunt te blij ven staan heelemaal niets zou bereiken. Zou met 'n schikking en 'n zeer lage pacht 'n oplos sing kunnen worden verkregen, dan aanpakken en niet door anderen de wind uit de zeilen laten nemen. Spr. is onlangs met 'n paar medeafge- vaardigden bij den Ontvanger van Registratie te Den Helder geweest en spr. moet eerlijk zeg gen dat de bespreking in zeer welwillende rich ting ging, al was er direct geen resultaat. Ook dat omwonenden 't vischrecht zouden krijgen, voelde de ontvanger wel wat voor. Waar echter werd geopperd, dat ook botvis- schers van Durgerdam vergunning zouden wil len hebben voor de W.Meer, daar zegt de heer Keuris: dat is alles goed en wel, maar dan zou ons plan in gevaar komen. Dan zouden ook Vo- lendammers en anderen kunnen komen. Door spoedig in te grijpen dus, kan wellicht erger wor den voorkomen. De heer Keuris heeft ook nog een schrijven uit Medemblik, waarin vermeld, dat er groote kans is. dat de W.Meer na Nieuwjaar wordt ver pacht. Men dringt in dat schrijven ook aan een deputatie naar den Minister te zenden. De heer H. Krommedam, dringt er op aan, dat de afgevaardigden naar den Minister ook de Kamerleden zullen bezoeken. Meerderen der vergadering uiten zich, dat na nieuwe jaar spoedig verpachting zou komen en de voorloopige regeling in handen is van den Ontvanger van Registratie. Voorz. Nou, als die wat vraagt, kan hij wel wat gedaan krijgen. Hij beweert tenminste, wat zijn \oorgangers in een jaar niet kregen, dat krijgt hij in 3 maanden voor elkaar. De Heer N. Rotgans vindt 't een jodenbewe- ging. De een betaald 10 bij den Ontvanger, een ander 5, maar betalen is de boodschap. De Heer J. Lont vindt 't een beste zaak de Vis scherij Inspectie ook om medewerking te verzoe ken, en die boeren met hun fuiken tenminste te weren. En dan wijst spr. op de behandeling op de Gem. Secretarie inzake toekenning steun. Jan de Wit regeert daar zoo wat en zegt maar „die ken steun kriege, en die nietHet is droevig zegt spr., dat die het uitbrengen moet. De heer Engel beweert in tegenstelling met den heer Keuris, dat de deputatie niet naar den Minister van Financiën, doch naar dien van Wa terstaat dient te gaan. Die moet toch zorgen voor een goede regeling voor de gedupeerde visschers. De Heer Keuris stelt dan voor om voor zeker heid bij beide Ministers een onderhoud aan te vragen. De Heer L. Wigbout zegt, dat de Ontvanger van Registratie het IJselmeer beschouwt als de overgebleven Zuiderzee. En het vischrecht in de Wieringermeer wil die mijnheer natuurlijk pu bliek verpachten. Als alle visschers op die em mer vol water afkomen, kunnen wij onze keel wel dichtknijpen, aldus spr. Voorz. stelt nu voor dat 4 afgevaardigden naar Den Haag zullen gaan een van Wieringen, een van Van Ewijcksluis, een van Kolhorn en een NieuwesTuis die dan vrij mandaat zullen krijgen en zoo mogelijk ook eenige Kamerleden bezoe ken. (Goed gevonden.) Volgt verkiezing afgevaardigde van Wierin gen voor de deputatie. Na stemming wordt geko zen de heer L. Wigbout en de heer M. Kooij als plaatsvervanger. Bestuursverkiezing vacature J. Metselaar. De heer L. Wigbout wordt met 30 stemmen gekozen als bestuurslid, welke zijn benoeming aanneemt Hierna worden nog eenige ingestukken voor gelezen, n.1. van den Heer Linthout, opzichter bij Zuiderzeewerken omtrent eventueele schade welke door de visschers zouden zijn veroorzaakt. Uit dit schrijven blijkt/dat hiervan absoluut geen sprake was. Verder nog ingekomen een schrij ven der Tentoonstellingscommissie te Enkhui zen omtrent het samenstellen plaatselijke com- missie's. Hierna rondvraag. De heer Keuris vraagt hoe te handelen in de voorbereidingen tot het aan vragen eener audiëntie. P. Kooij bespreekt de aanvraag welke door hem was verzonden om schadevergoeding waar op afwijzend was beschikt. Alb. Duijnker stelt voor wederom alles in het werk te stellen om wederom vervoerkosten te verkrijgen voor de bus van West- naar Oost- Wieringen. Engel Kolhorn dankt de vergadering voor de samenwerking dezen middag ondervonden dat ze vruchten mogen afwerpen voor de toekomst. M. de Haan stelt voor tot een betere regeling te komen voor het uitbetalen fier steun aan de ou de visschers. L. Wigbout steunt het voorstel van A. Duijn ker en zette tevens nog even uiteen het stand punt der Commissie, omtrent het vischrecht uitsluitend voor beroepsvisschers. Na al deze sprekers op genoegzame wijze be antwoord te hebben, sluit de voorzitter deze drukbezochte vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen.

Wieringer courant | 1929 | | pagina 2