De Straf der Zonde J. R. KEOSS TABAK 20e Jaargang Vrijdag 13 December 1929. No. 93. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw" J. R. KEUSS Laat 125 - ALKMAAR1. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOEKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytnshoei Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. een waarborg voor de kwaliteit. In het nummer dat DINSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan, tot het plaatsen van nieuwjaarswenschen a 45 cent. DE DIRECTIE. ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID. Voedzame dranken. Geef aan uw kinderen nooit alcoholhoudende dranken, dus ook geen bier, stout of wijn. Laat u niet wijsmaken dat daar voedsel in zit. In een gulden stout zitten nog niet zooveel voedende bestanddeelen als in een brood van een dubbel tje. Gewen de kinderen niet te vroeg aan thee en koffie zij hebben aan dergelijke genotmiddelen in het geheel geen behoefte. Wees ook zuinig met versnaperingen. Maak er geen „zoetekovwen" van van ouds is bekend, dat dit geen pittige menschen worden. Suiker, chocolade, en cacao moeten versnaperingen blijven. Voor voeding deugen ze niet. Als iemand met zijn maag of z'n darm sukkelt, worden hem deze stoffen het eerst verboden hij heeft het doorgaans reeds zelf be merkt, dat hij er niet tegen kan. Blijkt daar niet uit, dat diezelfde stoffen ook door menschen, die gezond zijn en dat blijven willen, zeer matig moeten genuttigd worden Omtrent de voedings waarde van chocolade en cacao bestaan over dreven voorstellingen cacaoboonen bevatten niet meer voedende bestanddeelen dan bruine boonen, welnu 1 kilo beste cacao is 10 maal duur der dan 1 kilo beste bruine boonen en als het bruine boonen betretf, laat gij u niet wijsmaken, dat 2 suikerlepels met warm water aangemengd een „voedzaam" kopje geven. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste. JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen Hippolytushoef Wed. J. de Beurs Den OeverJb. Kaleveld. FEUILLETON. I (16. Lieve Héléne, hernam hij, als gij naar mij hadt willen luisteren, zou, wat er thans is ge beurd, vermeden zijn. Maar ge hebt niet willen luisteren. Gij hebt volstrekt uw dochter willen meenemen. Ik heb alles gedaan wat ik kon om u van dat plan af te brengen, toen gij tot mij zei- det, ik wil weg, ik kan niet langer in de nabijheid van graaf De Lasserre leven, heb ik mij onmid dellijk naar uw wensch geschikt. Slecht ten opzichte van het kind waren wij het oneens. Ik was er zeker van, dat de graaf hemel en aarde bewegen zou om zijn kind terug te krijgen. Zoo als gij ziet heeft mijn voorgevoel mij niet bedro gen. De graaf, die er zeker niet aan gedacht zou hebben, u op te sporen, als gij hem zijn dochter gelaten had, is u onverwijld achterna gegaan. Hoe hij nu, in weerwil van alle voorzorgsmaat regelen, die wij genomen hebben, te weten is ge komen dat wij hier waren, begrijp ik niet. Maar hoe het zij, hij heeft ons huis ontdekt en is naar Mentone gekomen, met geen ander plan, dan om zijn dochter te ontvoeren. Dit bewijst, dat ik groot gelijk had, toen ik zeide Laat uw kind thuis. De gravin had het hoofd op de borst laten zin ken. Luistert gij vroeg De Sanzac. Ja, ik luister, antwoordde zij. Welnu, moet ge er u nu zoo van streek over maken, u zoo wanhopig aanstellen, omdat de graaf De Lasserre zich wel heeft willen belasten met de opvoeding zijner dochter Ik geloof van niet. In elk geval is zij niet dood. Zij is dood voor mij, sprak de ongelukkige op hartverscheurenden toon. Kom, ging de burggraaf voort, zoodra gij maar wilt, zult gij haar gemakkelijk terugvin den. De gravin loosde een diepen zucht en schudde het hoofd. Hoe het zij, gedane zaken nemen geen keer, BINNENL. NIEUWS. AUTO IN EEN SCHUTKOLK. Woensdagmiddag was de heer B. Roelofs, uit Oene bij Epe, met zijn vijftienjarig knechtje per auto voor zaken naar Hasselt gegaan, van waar zij Donderdagmorgen terugkeerden. Bij het pas- seeren van de bruggen aan het Katerveer zag de bestuurder te laat, dat de brug over de kleine schutkolk opgedraaid was en reed door den af- sluitketting heen. Door de vrij groote snelheid vloog de auto tegen het tegenover gelegen brug genhoofd en verdween rechtstandig geheel on der water. Met groote moeite gelukte het met behulp van het sluispersoneel de beide inzitten den in veiligheid te brengen. Zij waren er met lichte verwondingen afgekomen. Het duurde den geheelen middag, voor men ei in geslaagd was, de doorvaartopening van de schutkolk te bevrijden. INTREKKING RIJBEWIJZEN. De minister van waterstaat brengt ter kennis: dat bij vonnissen van de rechtbank te Alkmaar van 12 November 1929 de bevoegdheid om mo torrijtuigen te besturen is ontzegd aan Jan Dirk de Graaf, geb. 2 December 1908, landbouwer, wo nende te Koegras (gem. Helder), voor een termijn van éen jaar. Deze termijn is ingegaan op 13 en 27 Nov. 1929. UITVOERING DER ZUIDERZEE-STEUNWET. Aan de mededeelingen der Generale Commis sie bedoeld in art. 3 der Zuiderzeesteunwet ovei het derde kwartaal van 1929, ontleenen wij het volgende Opleidingen. Gedurende het derde kwartaal van 1929 wer den in 99 gevallen tegemoetkomingen, vergoe dingen en toelagen voor opleiding van belang hebbenden in den zin der Zuiderzeesteunwet toegekend of verlengd. Voor deze tegemoetkomingen, vergoedingen en toelagen werd door de Generale Commissie in het besproken tijdvak betaald 9645.50. De door de Generale Commissie gedane stap pen, teneinde belanghebbenden in de gelegen heid te kunnen stellen in den ijzeren scheeps bouw te worden opgeleid, hebben het tot stand komen van een regeling tengevolge gehad, vol gens welke een aantal hunner in dit vak kunnen worden opgeleid. Overeenkomstig deze regeling zijn thans zes personen in opleiding. Een aanvang werd gemaakt met de opleiding van belanghebbenden en zoons van belangheb benden tot steenzetter. Einde September 1929 waren zeven belanghebbenden en zoons van be langhebbenden in opleiding. Maatregelen ter verkrijging van werk Door 94 personen, die allen door de organen iler openbare arbeidsbemiddeling als werkzoe kenden waren ingeschreven, werden in het af- gelcopon kwartaal aanvragen om hulp ter ver krijging van werk bij de Generale Commissie in gediend. Op 30 September bedroeg het aantal geplaat ste belanghebbenden, die de hulp der Generale Commissie ter verkrijging van werk hadden in geroepen, tezamen met het aantal belangheb- benden waarvan aan de Generale Commissie bekend is geworden dat zij geplaatst zijn, in to taal 612. Vergoeding van kosten credieten enz. In het afgeloopen kwartaal werd in 102 geval len aan belanghebbenden in verband met het aanvaarden van een werkkring bestede kosten als reis- en verhuiskosten, kosten van aanschaf fing van gereedschappen, kosten van aanschaf fing van werkkleeding, vergoed, en toelagen ver leend ter vergemakkelijking van het elders ter hand nemen van werk. Betaald werd voor deze vergoedingen en toelagen 4927.85. In liet afgeloopen kwartaal werden verleend in totaal 13 credieten tot een gezamenlijk bedrag van 58.671. In het afgeloopen kwartaal werd bij de Gene rale Commissie ingevolge verleende credieten beschikt over een bedrag van 28.972.12. In het besproken tijdvak genoten 985 perso nen gedurende korteren of langeren tijd een geldelijke tegemoetkoming. Uitbetaald werd aan dezen in totaal 48.110.75. In 37 gevallen werden aanvragen om geldelij ke tegemoetkoming van belanghebbenden van jaar en ouder ingewilligd, terwijl in 179 ge vallen reeds toegekende tegemoetkomingen werden verhoogd. Aan deze personen werden wekelijksche tegemoetkomingen uitgekeerd van 3 tot 5, terwijl in totaal voor deze categorie werd uitbetaald 31.500.50. HET DRAMA VAN HET KINDERLIJKJE TE AMSTERDAM. Misdrijf staat thans wel vast. De opsporing der ouders gevraagd. Nader verneemt men nog, dat de politie en justitie op grond van de verschillende aanwij zingen thans de stellige overtuiging hebben, dat het knaapje, welks lijkje 17 Nov. 1.1. op den zee dijk bij Holysloot gevonden werd, door misdrijf om het leven gekomen is. De kinderwagen, waarmede op 4 November 1.1. een man en een vrouw op de Oranjesluizen zijn gezien, is door de politie bij een vodden man in beslag genomen deze wagen was door de gearresteerde grootmoeder, gelijk zij bekend heeft, aan den voddenman verkocht. Zij gaf als motief voor dezen verkoop op ,dat zij voorne mens zou zijn haar zoon en schoondochter naar Duitschland te volgen. Zij zelve was inmiddels van het Tuindorp Nieuwendam naar de Van Ostadestraat verhuisd. Een onderzoek in Duitschland, dat ingesteld werd door hoofdinspecteur Van Slobbe van de centrale recherche, heeft o.a. uitgewezen, dal de man en vróuw aan familie in Westfalen heb ben verteld, dat hun tweejarig zoontje Sigmund reeds eenigen tijd geleden in Berlijn overleden en begraven was. Dit laatste is onwaar gebleken De grootmoeder deelde aan de politie mede niets van den dood van haar kleinkind af te we ten, het zou door een vrouwelijk familielid van haar woning in het Tuindorp naar de reeds vroe ger naar Duitschland vertrokken ouders zijn ge bracht. Aan de Duitsche autoriteiten is de opsporing en uitlevering der ouders van Sigmund gevraagd Vermoedelijk zijn zij zwervende.; de man staat in Duitschland slecht bekend. De ouders hebben hun jongste kind van acht maanden hier bij de grootmoeder achtergelaten ging de burggraaf voort. Maar laat mij u zeggen, dat ik de ontvoering van het kind door den va der niet als een ramp beschouw. Wij zullen nu, lieve Iléléna, alleen voor elkander leven. Van uw kant zult gij mij geheel toebehooren. /Tusschon ons geplaatst, wierp uw dochter een schaduw op onze liefde. Nu is zij er niet meer. Alle gedwongenheid, alle belemmering is ver dwenen. Voor u is het veel onrust en een groote verantwoordelijkheid minder. Het is een verlos sing voor mij. Geen hinderpalen meer De vrij heid Uw man verstoot u ik heb u genomen, ik behoor u. Gij zijt geheel en al de mijne O, wat zullen wij elkander liefhebben De gravin richtte zich driftig op. Ik ben vervloekt, sprak zij somber, en gij zijt de oorzaak van mijn verderf. Mijn leven is gebroken en ik heb een wonde in het hart, die niet meer zal genezen. Vanavond vertrek ik. Maar dat is krankzinnigenwerk. Neen, ik heb mijn volle verstand. Ik had het verloren, het is mij teruggegeven. Kom, Héléne, ge spreekt niet in ernst. Ik zeg u, dat ik vanavond wil vertrekken, over een paar uren, dadelijk, zoo spoedig ik mij krachtig genoeg gevoel om te loopen, hernam zij op een toon, die geen tegenspraak duldde. Maar ik zal u beletten die dwaasheid te be gaan. Met welk recht Héléne, ge behoort mij toe. Neen, gij behoeft mij niet te zeggen, dat ik een nietswaardige ben, ik weet het al te eoed. Héléne Je hebt mij lief. Ik heb slechts één wezen op aarde lief, mijn dochter. En toch hadt ge mij lief Ik weet het niet. De Sanzac fronste de wenkbrauwen. Dat is tenminste oprecht, sprak hij met een valsch lachje. Een oogenblik daarna ging hij voort Maar ik bemin je. De gravin richtte zich op. Haar oogen vlam den. Gij liegtriep zij. Hij had moeite zijn toorn te bedwingen. Ja, hervatte zij, gij liegt. Er is op dit oogen blik iets in mij, dat het mij zegt. Ik droeg den naam van een eerlijk man, een geachten naam; Zij heeft dat kindje bij vreemden hier ter stede uitbesteed en inderdaad is het bij die menschen aangetroffen. MELK MET AMANDELEN. Een nieuw „zuivelproduct" Het officieel orgaan van den Alg. Ned. Zuivel- bond vermeld een octrooiaanvrage (39198). De uitvinding heeft betrekking op een werk wijze voor de bereiding van een duurzaam, stroopachtig product uit melk en amandelen, waarbij de aetherische oliën, vetten en andere bestanddeelen van de amandelen in de melk worden opgenomen. De amandelen, en de volle melk worden daartoe innig met elkaar vermengd het mengsel uitgeperst en de verkregen vloei stof met of zonder toevoeging van suiker, gecon denseerd en gesteriliseerd. Dit amandelmelk-pro duet kan dan met koud of warm water in iede re willekeurige verhouding worden vermengd en kan dienen voor de bereiding van aangenaam smakende dranken, van zoete spijzen, als ijs- créme en ijssoorten en zelfs van cosmetische middelen. ik was moeder, ik had mijn kind lief. Als gij mij bemind hadt, zoudt gij niet langzaam aan met een verfoeilijke volharding, onder mijn voeten den verschrikkelijken afgrond hebben gegraven, waarin ik gevallen ben. Gij hebt in gravin De Lasserre, die te goed van vertrouwen, zonder ervaring en te veel aan zichzelve overgelaten was, een gemakkelijk te bemachtigen prooi ge zien en overal hebt gij mij achtervolgd. Helaas! niets heeft mij gewaarschuwd. Ik zag het ge vaar niet, ik zag den vijand niet Ik heb mij la ten verlokken en gij hebt mij in uw klauwen ge grepen En met één slag hebt gij mij alles ont nomen mijn rust, mijn geluk, mijn leven En ?ij durft zeggen, dat gij mij bemint. Kom, spreek Vertel mij, waarom gij mij ten verderve hebt ge voerd. Héléne. Ik vergeef u uw drift, sprak hij kalm. Uw smart brengt u buiten uzelf. Ik zweer u, dat ik n bemin. En ik geloof u niet heraam zij heftig. Daar enboven, wat kan het mij schelen Na er in te hebben toegestemd, Parijs met u te verlaten, geloof ge niet aan mijn gehecht heid, aan mijn liefde Ik geloof aan niets meer. Gij verbreekt geweldadig den band, die ons verecnigt Ik werp de verfoeilijke kluisters af. Uit den blik van De Sanzac straalde een som bere gloed en een onheilspellende glimlach plooide zijn lippen. Welnu luister, sprak hij met een stem, die plotseling al haar zachte buigingen had ver loren, zooeven hebt gij mij gevraagd, „waarom hebt ge mij ten verderve gevoerd Ik zal u ant woorden. Ik haat graaf De Lasserre. De jonge vrouw trilde zenuwachtig over al haar leden. Gij behoeft de oorzaak van mijn haat niet te weten. Dus, omdat gij den heer De Lasserre haat, hebt gij mij tot slachtoffer gekozen Hij aarzelde te antwoorden. Maar heb dan den moed alles te zeggen riep zij met trillende stem. Door graaf De Lasserre te treffen in het kostbaarste en dierbaarste wat hij bezat, zijn eer, heb ik mij gewroken. De gravin steunde, terwijl zij haar gelaat in de BUITENLAND. OP 97-JARIGEN LEEFTIJD VRIJ. Een 80-jarige Zweedsche dominee had in 1912 een proost doodgeschoten, daar deze zijn ont slag had veroorzaakt en was dientengevolge tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De thans 97-jarige grijsaard is nu uit de gevangenis te Stockholm ontslagen, opdat hij als vrij man kan sterven. 1 VEREENIGDE STATEN. NIEUWE OPSTAND IN EEN GEVANGENIS. Directeur zou als gijzelaar worden vastgehouden. Auburn, (Staat New York), 11 Dec. Er is een opstand uitgebroken in de Staatsgevangenis alhier. De gevangenen zouden den toestand vol komen meester zijn en de directeur zou door hen als gijzelaar worden vastgehouden. Politie, brandweerlieden en troepen zijn er heen gezonden. Volgens een N.T.A.-bericht staan de gevange nissen en de werkplaatsen in brand. De muiterij is in haar omvang even ernstig als het oproer in de gevangenis van Clinton in Juli van dit jaar. Troepen belegeren de gevangenis* V. D. meldt uit New York dat de gevangenen plotseling de bewaarders overrompelden, die zij grootendeels opsloten. Daar spoedig daarop hulp van buitenaf werd geboden, besloten de gevangenen zich te barricadeeren. Zij schenen vastbesloten tot het uiterst weerstand te bieden. Er zouden reeds eenige bewaarders gedood of gewond zijn. De directeur is geheel alleen in een cel opge sloten. Naar verder gemeld wordt, was de gevangenis gistermiddag reeds door de troepen omsingeld. Men maakte de medegebrachte mitrailleuses schietvaardig en deelde den muitenden gevan genen mede, dat een ieder, die het waagde te ontvluchten, onverwijld zou worden neergescho- handen verborg. Zij bleef een oogenblik zwijgen. Daarna mom pelde zij Wat een schande, wat een schande Hoe af schuwelijk Ge hebt lang weerstand geboden. De strijd heeft lang geduurd. Misschien zou ik hem opge geven hebben, als niet mijn dorst naar wraak mij had aangevuurd en mijn haat. Aan den an deren kant was ik niet ongevoelig voor uw be koorlijkheden. Eindelijk was de zege mij. Mijn haat tegen graaf De Lasserre was voldaan. Afschuwelijk, afschuwelijk, jammerde de jonge vrouw. Ja, ging de burggraaf voort, mijn haat was voldaan, maar ik voelde spoedig dat ik voor u een vurige en oprechte liefde koesterde. Zij richtte het hoofd op en nog trillend, vestig de zij op hem een blik, waaruit evenveel verach ting als verontwaardiging sprak. Burggraaf De Sanzac, riep zij uit, uw gedrag is dat van een ellendeling, een lafaard. Een d eipe rimpel plooide het voorhoofd van den burggraaf, zijn lippen persten zich samen en zijn gelaat werd vaalbleek. Ja, riep zij andermaal, gij zijt een laaghar tige en een lafaard. Plotseling van toon veranderend, voegde zij er met onuitsprekelijke droefheid bij En voor dien man heb ik mijn plichten vergeten, voor dien ellendeling heb ik den edel- moedigen man, die mij tot zich heeft opgeheven, verraden. Maar ik was krankzinnig, krankzin nig En op hem toetredend, riep zij uit Burggraaf De Sanzac, ik veracht u en ik haat u. En zonder hem den tijd te gunnen iets te ant woorden snelde zij in het naburige vertrek en sloot zich daar op. De burggraaf bleef een oogenblik als door den donder getroffen staan. Eindelijk mompelde hij tusschcn de tanden De roman is uit. Maar wat doet het er toe Ik heb mijn doel bereikt. En een sigaar uit zijn koker nemend, stak hij die aan. Daarna verliet hij de kamer en ging naar beneden om achter in den tuin de frissche avond lucht in te ademen. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1929 | | pagina 1