IK De Straf der Zonde J. B. TABAK 14 Jaargang Vrijdag 3 Januari 1930. No. 1. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek De Wakende Leeuw'* J. R. KEÜSS Laat 125 - ALKMAAR. HEERENBAAI WIERINGE3 COURA UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTI8N Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoel Wieringen. Telefoon Intercomm. No. 19. Idon door zijn voorganger begonnen weg der eeu- |wen voort te zetten. een waarborg voor de kwaliteit. BUITENLAND. DE WEG DER EEUWEN. Door den kouden winternacht schreed de rijzi ge grijsaard voort. Zijn adem werd tot ijs in zijn zware snor en in zijn zilver witten baard. Fel striemde de ijzige wind zijn gelaat. Het was een moeilijke tocht geweest, den berg op, maar nu naderde hij toch den top. Lang zou het niet meer duren of hij had het einddoel van zijn reis bereikt Zwaar drukte de last, dien hij droeg, op den rug. twaalf zware pakken waren in den zak. Op één ervan stond Januari, op een tweede Febru- j i elk pak droeg don naam van een der maan den van het jaar. Zuchtend ging de oude man voort, den rug ge bogen van den zwaren last. Steil was de korte weg, dien hij nog moest afleggen. Wat was liet koud Maar.volhouden. Hij mocht niet rus ten, steeds verder, nooit rusten, nooit terug. Al tijd door in de richting van het doel. Dat was de taak van dezen man. Als het einddoel was be reikt, bracht sterven hen) rust. Reeds bijna 365 lange dagen was hij nu onder weg. De vermoeienissen van de reis hadden zijn haren grijs, zijn leden stram gemaakt, en dan die scherpe wind, die tot in het merg van zijn beende-, ren doordrong. Moedig schreed hij verder. De sneeuw, die zich op zijn rugzag vastzette, maakte den last nog zwaarder. Eindelijk was de top bereikt en de grijsaard viel op de kniecn. Tranen biggelden langs zijn wangen.... een zucht en onthield viel hij op den hard bevroren grond. Een bloedende wond gaap te in zijn hoofd. Het warme roode bloed vloeide over den witten grond. Een ondeelbaar oogenblik en het was gebeurd. De bloedplas nam don vorm aan van een men- schelijke gestalte en daar stond een rozerood knaapje, huiverend in de koude van den nacht. Met ereon ter beschutting tegen de ijzige koude den op den grond gevallen rugzak van den grijs aard, wiens gestalte als door een wonder in de nevelen was opgelost. Het ventje sloeg den thans leegen zak rond de bibberende leden en begon te loopen, te klimmen, hooger weer, want waar de grijsaard meende den top te hebben bereikt, rees uit, de nevelen een nieuwe bergwand.... Lang zaam werd liet pak op zijn rug zwaarder, zwaar der niet eiken tred. Zoo is de gang der jaren. Nooit rust, steeds ver der. Als het oude sterft, staat het nieuwe gereed, FEUILLETON. (21. Gaston heeft gelijk, riepen de anderen. En allen stonden op en gingen op weg. Adrien De Verveine had een la.itsten blik op het oude gebouw en tuinmuur geworpen en bij zichzelf gezegd Ik zal terugkomen. Adrien, bevreesd dat men zijn afgetrokkenheid zou merken, ging met de anderen medepraten. Hij werd buitengewoon vroolijk. Hij wilde niet, dat men iets zou vermoeden van zijn plannen. Maar Gaston, die hem gedurende den maaltijd had gadegeslagen, giste, dat hij iets in zijn schild voerde en hij nam den arm van Adrien en voer de hem mede in een laan. Waar donk je over vroeg hij hem. Adrien begon te glimlachen, die welluidende, frissche, liefelijke stem, die wij hebben gehoord, heeft een vreemden indruk op mij gemaakt. En dan die kreet van smart, die snikken. Welnu ja, dat alles heeft mijn nieuwsgierig heid in de hoogste mate geprikkeld. Welnu, ik wil de zangeres zien. Een kind Ik weet hiet niet. Zelf heb je dat van haar gezegd. Ik heb mij kunnen vergissen, maar ik ben overtuigd, dat hier een geheim achter schuilt. Als je mij noodig hebt, als ik je kan heipen, beschik vrij over mij. Voor het oogenblik vraag ik je slechts één ding. En dat is Om met geen der andere vrienden over mijn plan te spreken. Ik beloof het je. XXIII. Het Duivelshuis. Den volgenden ochtend verlieten de burggraaf De Sanzac en de drie andere jongelieden Circourt om naar Parijs terug te keeren. Markies De Ver veine bleef alleen nog eenige dagen bij zijn vriend Gaston en zij deden hun kameraden uitgeleide EFN GESLAAGDE LIEFDESROMAN. Zaimis, die onlangs tot president der Griek- sche republiek is gekozen, leed eenige jaren ge leden aan een oogziekte. Hij begaf zich naar het natorium te Weenen waar zijn broeder voor dezelfde ziekte in behandeling was geweest. In dit sanatorium was een jonge Wecnsche ver pleegster, dochter van professor Kennerth, die men zuster Susie noemde, werkzaam. Tijdens den oorlog had zij zich in dienst van het Roode Kruis gesteld en was ook na den wapenstilstand ziekenverpleegster gebleven. Mej. Kennert werd belast met de taak den Griekschen politicus te verzorgen. Toen men het verband van Za/imis' oogen kon wegnemen, ontdekte hij dat zijn ver pleegster, zooals hij later zeide, hel liefste meis je was, dat hij ooit had ontmoet. Gedurende ve le weken nam zij het ambt van lectrice van Zai mis waar, daar deze zelf nog niet mocht lezen Zij werd ook zijn secretaresse en toen Zaimis tot volledig herstel voor een paar maanden naar een kuuroord bij Weenen vertrok, stemde zij er in toe hem te vergezellen. Weinigen tijd later tj-ad Zaimis met haar in het huwelijk. Het doel van hun huwelijksreis was Athene, waar zus ter Susie thans de eerste vrouw van den lande is geworden. DE KINDERVERLAMMING EPIDEMIE IN BELGIë. Sedert eenigen tijd heerschte in Belgie een vreeselijke ziekte, de kinderverlamming. Ook volwassenen worden er door aangetast. De ziek te begint met een gewone verkoudheid, gevolgd door gebrek aan eetlust. Daarna voelt men pijn in den nek, in de schouderbladen en in de keel. In dit tweede stadium is de ziekte reeds gevaar lijk. Wanneer dan tenslotte de kwaal zich tot de ruggegraat uitbreidt, veroorzaakt zij de ver lamming van dit lichaamsdeel. Vanaf dit oogen blik is alle hoop op genezing uitgesloten. Deze ziekte was onbekend voor den oorlog. De oorzaak is een microob, die waarschijnlijk door overzeesche soldaten in het land is ge bracht. De ziekte heeft zich het eerst geopenbaard in West-Vlaanderen, in de streek van het oorlogs front. Vijfhonderd gevallen worden reeds vast gesteld. De geneeskundige diensten hebben maatregelen getroffen om de epidemie te be perken. In de streek van Leuven heerscht sedert eeni ge dagen de mazelen (Fransch rougeole), waardoor niet alleen de kinderen, doch ook vol wassenen worden aangetast. HET BRTTSCHE RIJK. NOODLOTTIGE BIOSCOOPBRAND. Meer dan zestig dooden, meest kinderen. Tijdens een kindervoorstelling is in een bios coop te Paisley in Schotland een brand uitge broken waardoor meer dan zestig menschen, meest kinderen, zijn omgekomen. Men vreest echter dat het aantal dooden tachtig zal bedra- tot het station en kwamen op het kasteel terug om te dejeuneeren. Tegen halftwee nam Adrien zijn geweer. Ik vraag niet of ik mee wil gaan, voegde Gaston hem toe, ik weet waar je naar toe gaat. Een glimlach was het antwoord van den mar kies. Je neemt mijn hond zeker niet mee. Jagen zult ge wel niet. Je wilt maar den schijn aanne men op jacht te gaan. Juist. Nu, geen onvoorzichtigheid. Wees op je hoe de Kom je vanavond vroeg thuis Waarschijnlijk. Maar als ik óp het etensuur niet terughen, moet je maar niet meer wachten, rn je maar niet ongerust maken. De beide vrienden drukten elkander de hand en de markies vertrok, de weitasch op zij en het geweer over zijn schouder. Zooals hij aan zijn vriend Gaston gezegd had, was markies De Verveine diep getroffen geweest door de ontmoeting van den vorigen avond. De jongeman had flink doorgestapt. Want het was nog geen drie uur, toen hij bij La Cordeliére aankwam. Eerst bekeek hij lang het oude, sombere huis op welks dak een steenuil was neergestreken, die op het geluid zijner voetstappen over een der ol men weggevlogen was. Hij wilde eerst op den vo gel schieten. Maar hij deed het niet, omdat hij vreesde de stilte in die eenzaamheid te verstoren. Hij naderde den muur en luisterde. Hij vernam niet het minste gerucht, in het huis evenmin als in don tuin. Was de zangeres er dan niet meer? vroeg hij zich af, alsof de stem slechts op zijn aan wezigheid zou hebben gewacht om zich te doen hooren. Langzaam liep hij op de poort toe. Hij liep eenige passen terug en zag aandachtig in het rond. Ja ja, hernam hij, geen twijfelGisteravond of vannacht is een rijtuig met vier wielen hier geweest. Het spoor der wielen is nog geheel versch. Het getrappel van het paard, blijkende uit den met de hoefijzers gebeukten grond, duidt aan, dat het dier het wachten moede was. Na een oogenblik nagedacht te hebben, ging hij voort Die muur is hoog. Maar ik zou daar wel o- ver kunnen. Ik zou dan den tuin eens kunnen rondloopen en tot vlak bij het huis komen. Ech ter waarom zou ik niet beproeven eenige inlich- gen. Uit de cabine van den operateur sloegen plotseling vlammen, zoodat weldra de heele toe schouwersruimte in brand stond. Er ontstond een paniek en de menschen snelden naar de uit gangen, die spoedig versperd werden door el kaar verdringende kinderen. Politie, brandweer lieden en burgers brachten de kinderen in al lerijl naar huiten onder de oogen der ontstelde moeders. Verhaal van een ooggetuige. V.D. meldt nog dat de brand plaats had in het Glen-bioscooptheater. Volgens de eerste of- ficieele rapporten hebben 69 kinderen van 16 maanden tot 14 jaar het leven verloren. Bij het gedrang aan de uitgangen werd een groot aantal kinderen onder den voet geloopen, zoodat politie en brandweer later de grootst mogelijke moeite hadden de gewonde en beyus telooze kinderen in veiligheid te brengen. In het ziekenhuis zijn in totaal 150 kinderen onder gebracht, waarvan gelukkig slechts een klein aantal ernstige verwondingen heeft bekomen. Een ooggetuige heeft het volgende relaas van het gebeurde gedaan Toen ik een der deuren van de in zware rook wolken gehulde zaal bereikt had, was een poli tiebeambte tevergeefs bezig de van. angst ver vulde kinderschare tot orde te brengen. Bij der- uitgang bovenaan de beide hoofdtrappen naai de galerijen, lagen de onder den voet geloopen kinderen bij zes tegelijk over elkaar. Zoodra het bericht van de ramp zich verspreid de, ijlde de burgerij in grooten getale naar de plaats des onheils. Langs ladders haastte men zich naar de vensters en verbrijzelde deze. Men kroop door de ramen in de zaal, tegelijkertijd was ook reeds een geneesheer ter plaatse ver scheenen. Men slaagde er in een groot aantal der onder den voet geloopen kinderen in veilig heid te brengen. 'Toen de ambulance-dienst on- loereikend bleek, werd een tramwagen gere- quireerd, die daarop gebruikt werd voor het vervoer der dooden en gewonden naar het nabij gelegen Alexandra-ziekenhuis. Een aldaar juist aan den gang zijnde Kerstmatinée werd direcl afgelast. Ondertusschcn werden alle beschikba re medici gealarmeerd, zoodat in korten tijd voldoende medische hulp ter plaatse was. E venwel kwam zij in vele gevallen te laat. Men vreest dat zich onder de puinhoopen van het geheel verwoeste bioscooptheater nog een aan tal lijken van kinderen bevinden. Aangrijpende tooneelen De bioscoop was vol kinderen uit de arbei dersklasse. Eén vader heeft bij den brand drie kinderen verloren. Buiten de bioscoop hadden aangrijpende tooneelen plaats. (Tal van moe ders, die van den brand gehoorden, snelden naar het gebouw en vochten wanhopig om hun kinderen te redden. Het aantal dooden tot 72 gestegen. Officieel wordt later gemeld dat het aantal dooden bij den bioscoopbrand te Paisley 72 be draagt. OVERSTROOMINGEN. Volgens den Londenschen draadloozen dienst hebben er in verschillende deelen van Engeland overstroomingen plaats gehad, o.a. aan den bo lingen betreffende La Cordeliére en haar bewo ners in te winnen Ongetwijfeld zal ik wel het een af onder te weten komen in het dorp. Dat is een uitnemende invalLaten we dus maar naai' Champigneule gaan. Hij wierp zijn geweer achter op zijn rug en richt te in allerijl zijn schreden naar het dorp. Aan den ingang van die gemeente zag hij een herberg. Hij trad binnen, bestelde een flesch bier en noo- digde den kastelein uit met hem een glas te drin ken. Spoedig was het gesprek in vollen gang. Eerst over de jacht, daarna over de omstreken die de herbergier op zijn duimpje kende. Want hij had al dertig jaar te Champigneule gewoond, zeide hij De markies was dus aan een goed adres. Gij kent dus, sprak hij, iedereen in de buurt. Welnu, dan kan je misschien een inlichting ge ven. Met het grootste genoegen. Hoe heet de eigenaar van een groot, zwart huis, dat veel heeft van een gevangenis, en waar ik straks ben voorbij gekomen Mijnheer spreekt van het Duivelshuis met die woorden mengde zich juffr. Bernardin, de kasteleinsvrouw, in het^gesprek, terwijl zij nader bij kwam. Wat, het Duivelshuis sprak de jonge man verbaasd. Ik dacht dat dat huis La Cordeliérfc heet Jawel, dat is ook zoo, mijnheer Doch de lie den hier in de buurt hebben het gedoopt met den naam van Duivelshuis. En waarom dat Omdat zij staande houden, dat het het huis is geworden van den duivel. En. uitgemaakt is het, mijnheer, dat zijn eigenaar een der zonder lingste wezens is, die er bestaan, wiens manier van leven en gewoonten allesbehalve gewoon en natuurlijk zijn. Je maakt mij nieuwgierig. Gij spreekt zeker over een man. Hebt gij hem gezien Ja, mijnheer, maar slechts eens, en heel toe vallig. Want ik moet u zeggen, dat hij misschien geen viermaal in het jaar uitgaat Hoe ziet hij er zoowat uit Het is een lange man, die iets verschrikke lijks in zijn blik heeft. Hij draagt een grooten wit ten baard, en zijn haren, eveneens wit, vallen rondom zijn hoofd en verbergen de helft van zijn ECHTE FRIESCHE 20-50a.perons fwfc In Ytmmmm r—ém) I/hapt Var Wvtktfaf 'n paJye&*E venloop van de Theems, in Noord-Wales en in de buurt van York, waar Maandag de Ouse aaar hoogsten stand sedert de laatste twintig jaar bereikte. Duizende vierkante meters land zijn overstroomd door het water van Ouse, Der- went en Foss. EEN RAADSELACHTIGE KEELZIEKTE. |T,e Brighton en Hove, in Engeland, heerscht een raadselachtige epidemische keelziekte. Hon dei'den personen lijden aan deze ziekte, die reeds aan vele menschen het leven heeft gekost en waarmede de doktoren geen raad weten. De ziekte is zuiver plaatselijk. Ofschoon heele fa milies zijn aangetast en de dokters de handen vol hebben met de behandeling der patiënten, heeft de infectie de grenzen van Brighton en Hove niet overschreden. Nog iederen dag doen zich nieuwe gevallen voor, terwijl ook een aan tal dokters door de ziekte zijn aangetast. De ziekte, die naar men aanneemt een vorm van influenza is, duurt reeds verscheidene weken. Een der meest-voorkomende complicaties der ziekte is algemeene bloedvergiftiging. De oor zaak van de ziekte kon men totnogtoe niet op sporen. DE DOOD VAN EEN HELDERZIENDE. tTe Brighton is een helderziende overleden, die den dag van zijn eigen dood heeft voorspeld, met name dr. Walter Richard Gornold, die in Engeland bekendheid genoot wegens zijn onder zoekingen in verband met de Pyramiden. Zijn dochter, miss Cynthia Gornold, heeft aan een correspondent van de „Daily Chronicle" ont huld, dat haar vader vaak de vraagbaak is ge weest van koningen en prinsen, krijgslieden, staatslieden, zakenlieden en financiers voor dat zij ondernemingen van belang op touw zet- gelaat. Hij is, naar het schijnt, altijd in het zwart gekleed. Onmogelijk zijn leeftijd te gissen. Maar hij is oud, heel oud. En hoe heet hij Dat weet ik niet. Hij heeft geen naam. De markies kon zich niet weerhouden te glim lachen. Mijn vrouw wil zeggen, dat de naam van dat heerschap onbekend is, voegde de herbergier er bij. Hij moet zeker wel een naam hebben als ie der ander, hernam de vrouw, maar niemand weet dien. Komt er nooit iemand bij hem Nooit, mijnheer Daar hij bijna nooit uitgaat, moet hij tenmin ste een bediende hebben Ja, mijnheer, een reeds tamelijk bejaarde vrouw. En die vrouw doet zijn boodschappen: Zij komt tweemaal, zelden drie maal in de week in het dorp levensmiddelen inslaan altijd neemt zij het beste, wat het duurste kost en dat zij con tant betaalt met mooie goud- of zilverstukken. En is men nooit op de gedachte gekomen, die vrouw eens te ondervragen Integendeel, mijnheer Welnu, wat heeft zij geantwoord Niets zij is stom. Waarlijk, dat is al heel vreemd, dacht de jongeman. Ziet u, mijnheer, hernam juffrouw Bernar din, daar schuilt een geheim achter. Nog één vraag, als ik mag Tot uw dienst, mijnheer. Bewoont die onbekende, klaarblijkelijk, zoo als u zooeven zei, een zonderling of een krank zinnige, alleen met de stomme vrouw La Corde liére Dat kan ik niet met zekerheid zeggen, mijn heer Sommigen verhalen, dat hij behalve die stomme vrouw, nog een andere vrouw hij zich heeft. Waarlijk antwoordde de markies. Ik zal het Duivelshuis binnentreden, sprak hij, bij zichzelven. Ik zal den man zonder naam zien ik zal de vrouw, die zingt, zij moge oud of jong, leelijk of mooi wezen, zien en die stomme aan het spreken brengen. fWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1