h Straf der Zonde 21 Jaargang Dinsdag 7 Januari 1930. No. 2. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 6 WIERINGEN EN OMSTREKEN ■WIERINGER COURANT* UITGEVER CORN. J. BOSKEE, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. vt>' ADVERTENTlëN Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telefoon Intercomra. No. 19. EINNENL. NIEUWS. WIJZIGING DER ZUIDERZEESTEUNWET. Bij de Tyveede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet. Evenals zijn ambtsvoorganger is de Minister van Waterstaat van meening, ook al stelt hij voorop, dat de Zuiderzeesteunwet een goeden grondslag geeft voor het doel, waarvoor zij in het leven werd geroepen, dat die wet op eenige punten herziening behoeft. Ihtusschen heeft de ervaring geleerd, dat bij de belanghebbenden nog steeds hooge verwach tingen bestaan omtrent hetgeen de Zuiderzee steunwet zal brengen. De tegemoetkomingen ten behoeve van op leiding der belanghebbenden of hun kinderen zijn intusschen in de wet noch wat de grootte der tegemoetkomingen betreft, noch voor wat den aard der opleidingen betreft, ook maai- ee- nigermate beperkt. Het zijn slechts normen van doelmatigheid en redelijkheid, welke bij deze tegemoetkomingen beperking opleggen. In verband biermede zij aangeteekcnd, dat tegemoetkomingen, welke per kind van belanghebbende gedurende meei' jaren uitgaven vorderen van 800 per jaar, niet tot. de uitzonderingen behooren. Het aangeboden ontwerp nu beoogt het moge lijk te maken op doelmatige en afdoende wijze tegemoet te komen in alle gevallen, waarin het aanvaarden van een nieuw bedrijf of werk zou worden belemmerd door moeilijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen bij de liquidatie van het oude bedrijf, mede in verband met de waardevermindering. Betreffende den aflossingstermijn, welken de wet op uiterlijk tien jaar stelt, is meermalen ge bleken, dat deze te kort is. Het aangeboden ontwerp beoogt de in do practijk gebleken bezwaren te ondervangen. KIND UIT BRANDEND HUIS GERED. Tje Hetercn is afgebrand de hofstede van R. S Toen het perceel in volle brand stond, werd een 1V2 jarig dochtertje vermist, dat in de wieg te slapen was gelegd. De brandmeester Speyers bedacht zich geen oogenblik, ging door rook en vuur naar de kamer en wist het kind te redden. Nauwelijks was hij terug op een der raamkozij nen of het geheele brandende huis stortte ach ter hem in. DE FRUITHANDEL. Uit de Betuwe wordt gemeld, dat het met den fruithandel allerminst naar wensch gaat en men verwacht, dat de pachters van appelgewas op het hout aanzienlijke klappen lijden. De prij zen zelfs voor prima kwaliteiten blijven WIJ BREIEN en repareeren alle soorten Wollen Kleeding, Kousen en Sokken, ook de aller fijnste JAAP SNOR, ZUIDSTRAAT 15, DEN HELDER. Let op den Gelen Winkel. Depots voor Wieringen HippolytushoefWed. J. de Beurs Den Oever Jb. Kaleveld. FEUILLETON. (22. Zich tot dgn. herbergier wendende hernam hij Ik ken die streek niet, baas Bernardin, ik wil wel eens met haar kennis maken. Met dit doel wil ik eenige dagen te Champigneule mijn tenten opslaan. Heb je ook een geschikte kamei voor mij Welzeker, mijnheer gelijkvloers, een mei twee ramen, die op den tuin uitzien. Heel goed, juffrouw ik neem die kamer, voor veertien dagen. Mijnheer bewijst ons veel eer ik zal zor gen, dat mijnheer niets ontbreekt. De jongeman stond op. Als u zoo vriendelijk wil wezen, juffrouw, sprak hij, laat mij dan die kamer eens zien. Een oogenblik daarna schreef de markies De Verveine aan Gaston De Limans, dat hij beslo ten had eenige dagen te Champigneule te blij ven. XXIV. In den tuin. Den volgenden morgen was spoedig het ont bijt gereed en genuttigd. Adrien stond op om uit te gaan. Neemt u uw geweer niet mee vroeg de juffrouw. Neen, ik ga een weinig rondloopen en ken nismaken met den omtrek. Gaat u den kant uit van het Duivelshuis Neen, ik ben wel niet bang, maar wat mij gisteravond heeft gezegd, geeft mij kippen vel. Ik heb niet den minsten lust om kennis te maken met den zwarten man met zijn witten baard. Adrien wilde zijn plannan verbergen en de aanleiding tot zijn verblijf te Champigneule niet laten raden. Daar kan ik inkomen, mijnheer! antwoord de juffrouw Bernardin. Maar het schijnt, dat de onbekende man nu niet op La Cordeliére is. Zoo Hij is gisterochtend vroeg vertrokken. ongekend laag, waarbij nog komt, dat verschil lende soorten ten gevolge van het zachte weer, slecht tegen bewaren kunnen en in de opgesla gen perkjes heel wat uitschot komt in den vorm van rot en schimmel. PAKHUISBRAND IN LANDSMEER. 250.000 Eieren verbrand. Een roode gloed, Zaterdagavond om 7 uur te Amsterdam zichtbaar in Noordelijke richting, was een aanwijzing, dat in een der Noord-Hol- landsche dorpen een felle brand woedde. Het bleek weldra, dat Landsmeer geteisterd werd door het vuur. De Amsterdamsche brandweer werd gealarmeerd door een brandschel aan den Distelweg. Daar gekomen, ging de motorspuit door naar Landsmeer. Haar hulp was echter niet gevraagd en dus werd geen water gegeven. De burgemeester van Landsmeer, de heer C. P. v. d. Sluys, meende het vuur wel met eigen rnid delen te kunnen blusschen. De brand woedde in een drietal pakhuizen, waar ruim 250.000 eieren waren opgeslagen. Bovendien zaten deze hou tengebouwen vol met kisten en verder waren nog aanwezig 60 balen houtwol, alles ter ver pakking van de eieren. Tpgen half zeven was het. vuur ontdekt. Een vlam was toen te zien in het pakhuis, dat het verst naar achteren staat. Tpen het vuur eenmaal lucht had gekre gen, was dadelijk te zien, dat ook de andere hou ten gebouwen, alle eigendom van den heer C. Wals, niet te redden waren. Een vierde steenen pakhuis, dat mede aan den heer Wals behoort, liep geen onmiddellijk gevaar. Van heinde en ver kwamen auto's en wielrij ders opdagen. Met vier stralen op de waterleiding begon men den strijd tegen het vuur. Ook de motor- spuit, die in de Watergang staat, kwam te hulp. Voor het eerst kwam deze spuit in actie wel licht hierdoor cn ook misschien door zenuwach tigheid van de bediening, werkte de spuit niet, zooals verwacht werd. Later ging het veel betel en werden twee krachtige stralen in de vuurzee geworpen. 'Twee pakhuizen brandden geheel weg. Het derde bleef gedeeltelijk behouden. Omtrent de oorzaak van den brand verkeerde men in het onzekere. Een brandende kachel bad in het pakhuis gestaan, waai- het vuur het eerst werd ontdekt, om zes uur had het werk volk de gebouwen verlaten. De heer Wals is tegen brandschade verzekerd. Om acht uur had men den brand vrijwel on der de knie. Den geheelen avond moest echter nog gewerkt worden aan de nablussching. ZICH ZELF MET EEN MES IN DEN BUIK GESTOKEN. Donderdagavond klaagde de 11-jarige M. Bier huizen uit de Tuindersdwarsstraat te Rotter dam over pijn in den buik. Bij onderzoek bleek hij een steekwonde in den buik te hebben. Het kind zei dat een onbekende jongen hem had gestoken. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in, maar het kon haar niet gelukken den dader te vinden. De jongen werd nog eens ge hoord en toen vertelde hij dat hij zich in een slagerswinkel bij het spelen met een mes per ongeluk had gestoken. Uit vrees voor straf had hij niets durven zeggen. OOS TER-BLOKKER. De 25-jarige dochter, van den landbouwer J. Wagenaar werd bewus teloos in de koegoot gevonden. De ontboden ge neesheer kon slechts den dood constatee- rcn. Vermoedelijk is het slachtoffer door ecu hartverlamming getroffen. ARRESTANT OVERLEDEN. In den middag van den len Januari is in een der cellen van het politie-bureau Warmoes straat te Amsterdam een 18-jarigen jongen o- erleden, die oudejaarsavond dooi- twee agenten wegens openbaren dronkenschap naar het bu reau was gebracht. Men vond den jongeman 's morgens ziek in zijn cel, toen men hem naar een der gasthuizen wilde overbrengen, bleek hij reeds te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is op last der justitie 'n beslag genomen omdat het gerucht ging, dat de agenten den man bij zijn arrestatie met den gummistok op zijn hoofd geslagen zouden heb ben. De agenten en ook getuigen-van-de-straat ontkennen dit, wel is de man in zijn dronken schap tegen een winkelpui gevallen, waardoor hij een wond aan het voorhoofd kreeg. Getuigen hebben voorts verklaard, dat de ge storven jongen 's avonds zeer veel bier en cog nac gedronken heeft. Het resultaat van de lijkschouwing, waaruit dan de oorzaak van den dood moet blijken, is nog niet bekend. DIPEJTHERITIS. jTe Oudepekela (Gr.) zijn wegens diphteritis alle openbare en bijzondere scholen tot 18 Ja nuari gesloten. VERSCHIL VAN MEENING. Een schot hagel. Een bewoner van de Rijnwijk te Arnhem, die enigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, vond Zaterdagmiddag thuiskomen - le zijn vrouw niet aanwezig. Hij zocht haar toen bij haar in de buurt wonende familie, waar zij inderdaad was. Terwijl hij zijn vrouw met een bijl bedreigde, sommeerde hij haai-, naar huis te gaan. De vrouw nam evenwel de vlucht zoo ook haar familie. De man keerde daarop naar huis terug, doch kwam even later terug, waarop zijn zwager een lubbelloops jachtgeweer greep en een schot uit het met hagel geladen geweer loste, waardoor de man aan het hoofd werd getroffen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht. Daar bleek, dat een enkele hagelkorrel in het hoofd was doorgedrongen. De dader is gearresteerd. Het geweer is in be slag genomen. NEDERLANDSCH STOOMSCHIP OP EEN RIF GELOOPEN. Het s.s. „Hofplein" nabij Berqen in Noor wegen gestrand en doormidden gebroken Vijf leden der bemanning vermist. Het stoomschip „Hofplein", van de Scheep vaart-Mij. Millingen te Rotterdam, in ballast van Rotterdam naar Narvik, is nabij Bergen Arbeiders, die op een veld, dat aan den weg grenst, maaiden, hebben hem zien voorbij rijden in het rijtuig, dat hem was komen halen. Was hij alleen Ja, mijnheer, alleen. Welnu, juffrouw Bernardin, sprak de jon geman lachend, ik wcnsch hem goeden reis. Hij ging heen en sloeg eerst den weg in, ge heel tegenovergesteld aan dien, welke naar La Cordeliére voerde. Maar toen hij, na een vrij lan gen omweg, zich in het open veld bevond wend de hij zijn schreden in de richting van het ge heimzinnige huis. Niet minder voorzichtig, dan den vorigen, na derde hij den tuinmuur, waartegen hij ging leu nen. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam het hem voor of hij een gedruisch hoorde als van zand, dat onder de voetstappen kraakt. Zijn a- dem inhoudende, ging hij voort met luisteren. Hetzelfde geluid, doch duidelijker, drong tot hem door. Ditmaal kon hij er niet aan twijfelen, men wandelde in een der lanen van den tuin. Vast besloten een eerste poging te wagen om het huis binnen te dringen, was hij op het punt aan de poort te kloppen, toen dezelfde stem, die hij twee dagen te voren gehoord had, begon te zingen. Het was hetzelfde liedje van toen, met dezelfde uitdrukking en bevalligheid gezongen O, ik moet haar zien, ik moet haar zien, mompelde de jongeman. Hij nam een tak, die over de omheining boog en hief zich daaraan op en klom zoo op den muur. Hij was daar geheel beschut door takken en struiken. Maar de stem had het gezang gestaakt cn de zangeres was onzichtbaar. Als zij niet weder in huis is gegaan, sprak Adrien bij zichzelf, dan verbergt een dier boscli jes heesters haar voor mijn blik. Hij bevond zich een minuut of tien in zijn groene schuilhoek, toen eensklaps het wezen, dat hij wachtte, te voorschijn kwam van achter een boschje heesters. Heerlijke verschijningHet was een jong meisje van een wonderbare schoonheid, stralen de als een lichtglans. Hoe oud kon zij wezen Aan haar rijzige gestalte, scheen zij zestien of zeventien jaar. Al spelende met de bloemen en de kapellen, die zij mak scheen gemaakt te hebben, was zij den muur genaderd, ter plaatse, waar de mar kies zich bevond. (in Noorwegen) gestrand. Het schip zit op rots grond. Het s.s. „Hofplein" heeft waarschijnlijk ten gevolge van machineschade of defect aan liet stuurgerei in den nacht van Vrijdag op Zater dag hulpeloos voor de Noorsche kust rondgedre ven. Een bergingsmaatschappij te Bergen, Noor wegen, zond een boot uit, docli deze moest we gens den storm terugkeeren. Zaterdagmorgen vroeg is liet stoomschip toen tusschen de fjorden op een rif geloopen en ge broken. Aan boord van het stoomschip bevonden zich 38 man kapitein is de heer R. Schaap, le ma chinist de heer Koning uit Schiedam en le stuurman de heer Dekker uit Rotterdam. De be manning bestaat meest uit Nederlanders en ee nige Duitschers. Het lel der bemanning. De eerste berichten meldden, dat de beman ning veilig te Aalesund geland zou zijn. Een nader telegram berichtte echter, dat de ze scheepsramp vijf slachtoffers heeft gemaakt. /Ter hoogte van Jothunheim is een redding boot van de Hofplein" gevonden, waarin zich 32 man equipage en twee loodsen bevonden. Er zouden nu in totaal nog vijf menschen worden vermist. Hieronder zijn de derde stuurman en vier matrozen. Twee lijken nevonden. Een nader bericht vermeldt nog, dat er een reddingboot van de „Hofplein" is gevonden waarin twee liiken waren. Omtrent de indenti- teit van deze lijken kon nog geen nadere mede- deeling worden gedaan. De twee gevonden lijken, welke nog niet zijn herkend, zijn naar Aalesund vervoerd. De drie andere vermiste menschen moeten als verloren worden beschouwd. Toen kon de jongeman, die tot dusver haar gelaat slechts even had aanschouwd, haar be hoorlijke trekken gadeslaan en tot in de minste bijzonderheid haar schitterende schoonheid be wonderen. Hij was verblind en voelde een verterend vuur in zijn hart ontvlammen. Hoe zich rekenschap te geven van de onbekende, vreemde gewaar wordingen, die hij ondervond Hij was verrukt bekoord en toch was het of een snik in zijn keel bleef steken en hij voelde de tranen in zijn 00- gen komen. Maar hij ging voort het jonge meisje met ver rukking te aanschouwen en het scheen hem of hij zijn geheele leven lang haar kon blijven be wonderen. Groot, met een ontwikkeld gezond lichaam, blijkens een vrouw, was het meisje ongekun steld, ongedwongen, onwetend als een kind. Gelijk wij zeiden, was zij het punt genaderd, waar markies De Verveine zich bevond. Zij bukte zich en nam een tor met smaragd groen pantser van den grond op. Arm diertje sprak zij, ik had je haast ver trapt. En zij plaatste het insect op een roos. Op dit oogenblik maakte de markies een be weging, en een takje van den boom, waaraan hij zich vasthield, brak af en viel naar beneden Het jonge meisje keek op en haar blik viel op den jongen man, die in stille bewondering haar bleef aanstaren. Werktuiglijk deed zij een stap achteruit. Zij zal vluchten en verdwijnen, dacht de jongeman. Hij bedroog zich. Het jongemeisje gevoelde geen zweem van vrees, maar alleen een leven dige verbazing. Onbeweeglijk, de oogen altijd op den markies gevestigd, nam zij hem nieuws gierig op. Vergiffenis, juffrouw stamelde hij Zij deed eenige schreden naar voren, en daal 11a den arm uitstekend, alsof zij hem de hand wilde reiken, sprak zij Kom, kom Adrien ging staan en maakte aanstalten om in den tuin te springen, toen het jonge meisje de hoogte van den muur met een blik metende riep Neen, neen. De poort, de poort. Terwijl de markies aan den anderen kant zich naar beneden liet glijden, liep het jonge meisje BUITENLAND. IN VLOEIBAAR STAAL VERBRAND. In liet hoogovenbedrijf van de Niederrheini- sclie Ilutte Duisburg-IIochfield is een vreese- lijk ongeluk gebeurd. Een kraanmeester bracht met een electrische loopkraan een pan met vloeibaar staal naar een hoogoven. De pan bleef haken achter een T-ijzer en begon te schomme len, waardoor het staal over den wand liep en voor een deel in de kraancabine viel. De kraan- meester trachtte zich te redden door naar bene den te springen, doch had het ongeluk, terecht te komen in de vloeibare staalmassa, die op den grond lag, waarin hij levend verbrandde Een machinist, die door het staal eveneens was getroffen, is met zware brandwonden aan de beenen in het ziekenhuis opgenomen. GEVANGENISSTRAF OP AFBETALING. Een zekere Fred Lewis te Vancouvcr werd tot 45 dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in beschonken toestand zijn auio had be stuurd. Een ongeluk had hij niet veroorzaakt. Lewis verzocht den rechter zijn straf in drie ter mijnen te mogen afzitten. Als hij in eens 45 da gen moest brommen, zou hij zijn betrekking verliezen. Maar als hij gedurende drie jaren zijn naar liet huis. Drie minuten gingen voorbij. Adrien stond bij de poort. Hij hoorde de voetstappen van het meisje en spoedig daarna het geluid van een sleutel, dien men in een slot omdraait en van een grendel, uien men afschuift. De deur ging open. O, juffrouw, juffrouw sprak de jongeman, zichtbaar verlegen. Hij wist niet wat hij zeggen moest. Kom dan, sprak zij. Hij trad binnen. Zij sloot de deur weder dicht en den sleutel in het slot latende steken, bepaal de zij zich er toe, den grendel toe te schuiven. Na dit te hebben gedaan, wendde zij zich tot den markies en nam hem een oogenblik van hoofd tot de voeten op. Een glimlach, die oni baar lippen speelde, scheen haar tevredenheid uit te drukken. Ge ziet er goed uit, sprak zij, even met het hoofd knikkend. Deze woorden, zoo vreemd in den mond van het jonge meisje, deden de verwondering van den markies ten top stijgen. Laat ons over u spreken, over u alleen juf- trouw, antwoordde hij. Gij zijt het, die schoon is, die bekoorlijk, aanbiddelijk is. Zij lachte. Schoon, bekoorlijk, aanbiddelijk herhaal de zij. Zij bleef een oogenblik zwijgen en hernam daarop De rozen zijn schoon, bekoorlijk, aanbid delijk, de andere bloemen zijn ook schoon. En ue vlinders, hoe schoon zijn die Ik houd van alles, waar gij van houdt. En gij, houdt gij van mij De markies gevoelde een onbeschrijfelijke gewaarwording. Ja, ja, ik houdt van u, riep zij onthutst. Welnu, ik houd van u. Ditmaal kon Adrien zijn ocgen niet gelooven, zoo uitermate ongekunsteld was de taai van dat jonge meisje, dat rijk en wel opgevoed scheen. Zij gunde hem niet veel tijd om na te denken. Zij vatte hem bij de hand en geleidde hem achter in den tuin. Daar liet zij hem plaats nemen op een bank, waarboven de takken van een heerlijke kam perfoelie zich uitspreidden, en ging naast hem zitten. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1