De Straf der Zonde J. h. KfiDBS TABAK 21e Jaargang Vrijdag 10 Januari 1930 No. 3. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR §1111 WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" J. k. KliUSS Laat 125 - ALKMAAU WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER I CORN. J. BOSXER, WIERINGEN BUREAU: Hippolytushoef Wielingen. Teieioon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. een waarborg voor de kwaliteit. m m y mm m m m ONS LICHAAM EN ONZE GEZONDHEID Over niezen en hoesten. De gevolgen van verkoudheid kunnen heel on aangenaam zijn. Zou er wel iemand in ons klei ne kikkerland leven, die dat niet wel eens aan den lijve heeft ondervonden Het is daarom be langwekkend, te lezen, wat E. onder „Medische krabbels" over verkoudheid schrijft in Voeding en Hygiëne (Uitg. Boom en Co. Haarlem.) De gevolgen van verkoudheid kunnen zeer on aangenaam en van zeer verschillenden aard zijn liet is duidelijk, dat een verdere uitbreiding van het catarrhalo proces een verder voortgesleept worden door het lichaam van de ziekmakende microben, op alle mogelijke plaatsen van het li chaam ziekteprocessen kunnen doen ontstaan. Daar de bloedbaan een van de transportvvegen is, is het duidelijk, dat geen enkel deel van ons lichaam gevrijwaard is. Het heeft geen zin om hier dieper op in te gaan. Laat ik er bij zeggen, dat het gewoonlijk niet zoo'n vaart loopt en dat een krachtig lichaam meestal in korten tijd met deze infectie weet af te rekenen, dank zij der. talrijken natuurlijken verdedigingsmiddelen. Als frequente gevolgen noem ik echter de bron chitis en de ontstekingen in het middenoor en de bijholten van de kaak. Dat deze afwijkingen veelal te voorkomen zijn, wil ik straks even aan geven Eerst de genezing. liet aloude recept, het li chaam flink doorspoelen, warmte en rust, heeft nog niets van zijn waarde verloren. In goed Hol- landsch gezegd: -Met een warme kwast onder de wol-. De ouderwetsche huismoeder kan hiet weer haar triomphen vieren en door de berei ding van warme zweetdrijvende dranken de ge nezing bevorderen. Deze huismiddelen zijn aan den volke goed bekend: anijs, slemp, lindebloe sem, zij behooren nog steeds thuis in de huisapo theek. naast de moderne aspirine-tabletton Aldus behandeld en gekoesterd doorloopt on ze verkouden patiënt meestal in vlug tempo de verschillende stadia en is na een week weer her steld. Anders is het daar, w°ar sociale omstandig* heden in den weg staan. Niet ieder kan zich de luxe permitteeren iedere verkoudheid dadelijk uit te vieren. Hij ontkomt daardoor niet aan het gevaar van ernstige complicaties cn cronisch worden van een onschuldig acuut proces. Hier door komt het wel, dat er tallooze menschel rondloopen met een vrijwel chronische verkond beid, hoesten, bronchitis. FEUILLETON. (23. Eenige oogenblikken bleven zij zwijgen. A drien verslond het meisje met zijn blikken. Haar schoonheid scheen hem te bedwelmen. Zijn bloed stroomde hem snel in de aderen. Nooit was hij zoo diep ontroerd geweest. Hij kon niet denken. 't Is waar, dus ging zij voort, mijn spiegel zegt mij dat ik jonger cn mooier ben dan Fran- cesca. Wie is Francesca Onze doofstomme dienstbode. De markies kon zich niet weerhouden te glim lachen. Ja, hernam hij met geestdrift, gij zijt, ik ben daar zeker van, veel schooner dan al uw vriendinnen, dan alle jonge meisjes die gij kent. Ik ken geen jonge meisjes. Ik ben altijd alleen geweest met mijn va der. Voordat wij hier kwamen, hadden wij een huis en tuin als deze, vol met allerlei soort van bloemen. Evenmin als nu, ontving mijn vader ooit iemand, cn ik ging nimmer uit. Wat zal uw vader zeggen, als hij verneemt, dat een jonge man u heeft gezien en met u ge sproken heeft Een glimlach speelde om de lippen van hei meisje. Als hem dit verdriet doet, antwoordde zij, zal ik hem kussen en zeggen ik heb het gewild. Is uw vader hier Neen, hij is naar Parijs. Gij spreekt niet over uw moeder. Zij is zon dertwijfel dood Het jonge meisje zette groote oogen op en zag den markies aan of zij hem niet verstaan had. Mijn moeder sprak zij. Heeft men dan een moeder Adrien bleef sprakeloos staan, daar hij niet wist te antwoorden. Dit antwoord even zonder- Dat ook deze groep blijvend te helpen is, zelfs na jarenlang bestaan van de kwaal, vermeld ik hier even terloops, maar laat ik nu rusten Thans nog een woord over de veelvuldige com plicaties, de ontsteking van het middenoor en de bijholten van de kaak. Het ontstaan van deze aandoeningen wordt zeer bevorderd door het hoesten en het op ver keerde wijze snuiten van den neus. De neus mag niet gesnoten worden door gelijktijdig dichtknij pen van beide neusgaten. Daardoor wordt de druk in mond- en neuskeelholte zoodanig ver hoogd, dat het besmettelijke slijm geperst wordt naar bovengenoemde organen. Men snuite dus zijn neus op deze wijze, dat om beurten één neus gat wordt gesloten. Het best voorkomen wij verkoudheid door zorg te dragen voor ons lichaam. Verhooging van den weerstand, zorg voor goede kleeding en weghouden van besmetting." BINNENL. NIEUWS. AARDIGE BUREN. De kachel van zekere W. v. d. Z., wonende in de Drebbelstraat te Woensel, wilde niet goed branden. Na onderzoek kwam men tot de ont dekking, dat de schoorsteen was afgedekt met een zak, zeer waarschijnlijk een misplaatste grap van een der buren, 't Grapje had evenwel nog ernstige gevolgen. (Toen v. d. Z. namelijk den zak verwijderd had, gleed hij uit en viel van het dak. De man bekwam ernstige inwendige kneuzingen. EEN DRIELING. Zondagmiddag werd bij de familie Bollen-Van Ileck te Helmond, een drieling geboren. HULDIGING VAN BRIAND. Voor zijn werk in het belang van den vrede. Nederlanders bieden den Franschen Minis ter een aibeelding van het Binnenhof aan. Zooals indertijd reeds is gemeld hadden ver schillende landgenooten zich vereenigd tot een comité, om aan den heer A. Briand, minister van Buitenlandsche zaken van Frankrijk, ter, gelegenheid van diens tweede verblijf in Den Haag als een herinnering, een tegeltableau aan te bieden. Deze plechtigheid heeft Woensdagavond, in de salons des Indes plaats gehad. Nadat de heeren in de privé-salon van den minister waren binnengelaten, \iam de voorzit ter, dr. Soesman, het woord, die zeide, dat vele Nederlanders de behoefte gevoeld hebben door een cadeau eenigszins uiting te geven aan hun bewondering voor den reusachtigen arbeid in het belang van den vrede, door den heer Briand verricht. Tenslotte overhandigde spr. het geschenk. Het tegeltableau is een afbeelding van het Binnen hof met het gebouw van de Eerste Kamer, het Torentje en het Mauritshuis. Dr. Soesman herinnerde er daarbij nog aan hoe op deze plaats de heer Briand vele uren ge werkt heeft en hoe hij op deze plaats ook gaar ne wandelde. Briand herinnerde aan de vele moeilijkheden, welke op de vorige bijeenkomst te overwinnen ling als onverwacht, verbaasde hem ten sterkste. De blik van het jonge meisje had een peinzende uitdrukking aangenomen. Men zou gezegd heb ben, dat zij haar best deed om in haar geheugen een herinnering terug te roepen. Na een tamelijk lange stilte nam de markies weer het woord. Hoe heet uw vader vroeg hij. Het jonge meisje keek hem opnieuw met ver bazing aan en antwoordde Ik weet het niet. En gij, hernam hij, hoe heet gij Aurora. Houdt gij van dien naam Ik vind hem allerliefst, juffrouw Men kan u geen beteren geven. O, ik ben heel blij riep zij. En met de uitgelatenheid van een kind, begon zij in de handen te klappen. Mijn vader zegt nooit juffrouw tegen mij, hervatte zij. Evenals hij, moet gij mij Aurora noemen. Hoe moet ik u noemen Bij mijn voornaam ik heet Adrien. Adrien, Adrien. Ja, die naam bevalt mij. Zoo praten zij voort en wandelden door den tuin, niet bemerkende, dat de doofstomme dienstbode hen met 'n wraakgierig oog bespied de. Het werd avond. De uren vlogen om, beiden schenen verrast toen de avond viel. Nu reeds, sprak Aurora. Ach, de dagen zijn veel te kort. 't Is waar, antwoordde Adrien. En ik moet u gaan verlaten. Nog niet. Het oogenblik om weg te gaan is gekomen. Neen, neen, blijf nog wat. Verlangt ge het Ja. Ze gingen weder onder de kamperfoelie zitten bij den hazelaar. Dit was het boven alle andere door het meisje geliefde plekje. Zij bleven pra ten. Het werd al donkerker en donkerder. Zij hoorden evenwel den draf van een paard op de heide en het geratel van een rijtuig niet. Na verloop van eenige oogenblikken bemerkte Aurora, dat de dienstbode er niet meer was. Waar is Francesca toch sprak zij. 't Is waar ook, zij heeft ons verlaten. Het waren. Veel stetin heeft hij echter daarbij onder vonden uit Holland. Met bijzondere welwillend heid is men hem hier steeds tegemoet getreden en spr. wilde daarvoor een hartelijk woord van dank brengen. BUITENLAND. DE VLUCHT VAN DEN EX-KEIZÈR. Onthullingen van zijn chauffeur. De chauffeur van den ex-keizer William War nar, die Keizer Wilhelm II, in den avontuurlij ken nacht van 10 op 11 November 1918 naar Ne derland en naar Amerongen heeft gereden, heeft een boek geschreven, dat hij „Mémoires" heefi gedoopt. ftjerwijl de ex-keizer als balling in ons land bleef, nam Warnar de wijk naar Amerika, het land der Vrijheid, waar het hem zeer goed is ge gaan. Over de vlucht van den keizer schrijft War nar „Den 9on November werd in het kwartier van keizer Wilhelm te Spa een krijgsraad gehou den, die den heelen dag duurde. De besluiten werden strikt geheim gehouden, maar van de gezichten der deelnemers kon iedereen gemak kelijk lezen, dat de catastrofe voor de deur stond, 's Nachts om 2 uur kwam dc hofstalmees ter, baron Frankenburg, persoonlijk bevel ge ven, dat de auto's voor een verre reis moesten worden klaargemaakt." Warnar, breng den auto van den keizei uiterst zorgvuldig in gereedheid, zeide hij en fluisterend ging hij verder Ge hebt een langen weg voor u. Ge moet zonder de keizerlijke vlag getjes rijden. Schilder over de keizerlijke wa pens op den wagen heen en verwijder ook alle kenteekenen van uw uniform. Om 4 uur 's morgens verlieten 14 auto's -alle met gedoofd licht, Spa. Ik bestuurde de auto van den keizer, maar de wagon, was ledig. Pas buiten de stad, als wij reeds ee nige wachtpatrouilles van het in opstand geko men Duitsche leger achter ons hadden, stopte ik op een teeken van de voor mij rijdende auto. Op den weg stond in een wijden mantel ge huld, Wilhelm II. Ik sprong van den wagon en opende vlug het portier de keizer stapte in met de generaals Von Hirschfeld, Von Essedorf. en kapitein Von Iszleman. Ik vernam het korte, scherpe bevel „Naar de Hollandsche grens." De reis, die anderhalf uur moest duren, duur de volle 15 uren, omdat een ongewoon dichte nevel het vlugger vooruitkomen onmogeli'k maakte. De doorreis van den keizer over het Belgische grondgebied was verre van aangc naam de Belgische bevolking scheen er de reuk van te hebben gekregen, dat de keizer zich met den generalen staf op de vlucht bevond. Mei. begeleide ons met gejoel bn gehoon. T]oen wij de Nederlandsche grens hadden be reikt, keek ik naar den keizer om. Hij was tot onherkenbaar toe veranderd.... De Nederland sche grensbeambten wisten niet, wat zij met ons moesten beginnen. Klaarblijkelijk waren zii dooi onze komst in groote verlegenheid gebracht en wachtten zij van de betreffende overheid spoedi ge instructies. Een van de grensbewakers trad op onze auto toe en vroeg den keizer in gebro- is volslagen nacht geworden. Ik moet weg. Zij zuchtte. Lieve Aurora, fluisterde hij. Hij sloeg de armen om haar heen en drukte haar aan zijn borst, liet hoofd van het jonge meisje viel op zijn schouder. Zij voelde zich be klemd. Zij beefde. Hij werd het kloppen van haar hart gewaar en boog zich over haar heen om haar een kus op het voorhoofd te geven. Au rora maakte een beweging cn hun lippen ont moetten elkander. Aurora, ik heb je lief, ik heb je lief fluis terde de jongeman. Ik heb je lief, ik heb je lief, herhaalde Au rora als een echo. Op dat oogenblik kwam de doofstomme dienst bode. Haar oogen geleken gloeiende kolen en een grijnslach trok haar lippen samen. De mar kies stond op. De stomme strekte ha-r armen uit alsof zij hem wilde gelasten heen te gaan. Hij wierp een langen blik op Aurora, die was blijven zitten en richtte zijn schreden naar de poort. Gaat gij heen vroeg het jonge meisje. Ja, antwoordde hij. Tot morgen. Zij wilde hem uitgeleide doen. Maar de stom me greep haar woest bij den arm om haar tegen te houden. Wat scheelt je toch vroeg Aurora ver baasd. Waarom hou je mij tegen De stomme liet een geknor hooren en poogde het meisje mede te nemen naar het huis. Laat mij gaan, riep Aurora. En met een plotselinge beweging worstelde zij zich los. De markies was inmiddels bij de poort gekomen, die open stond. Nauwelijks had hij den drempel ovesschreden of een krachtige hand viel op zijn schouder neer en hij voelde zich als in een schroef geklemd. XXIX. J De tuinpoort. De markies uitte een kreet van verrassing en ontsteltenis. Stil, riep een gesmoorde stem hem in hel oor. Groote droppels parelden op het voorhoofd van ken Duitsch, of hij werkelijk Wilhelm II was. De keizer wendde het hoofd af en begon te wee- nen Verder vertelt de chauffeur, hoe da bezittin gen van den ex-keizer in veiling werden ge lnacht en hoe hij zelf naar Amerika ging, waai' hij als chauffeur in dienst kwam van een niilli- ardair. Dertien jaren had Warnar den keizer gereden Toen Warner van zijn auto en zijn meester afscheid nam, nam hij met zijn herinneringen ook de twee vlaggetjes van den keizerlijken wa- on mee. In de nieuwe Wereld heeft hij zich waardig aan den nieuwen stand van zaken aan gepast. De vlaggetjes heeft hij tegen een hoo- gen prijs aan dollars ingeruild en zijn „herinne ringen" heeft hij ook zoo goed mogelijk verkocht. KOUDE GOLF IN ITALIë. In Noord-Italië woedt een koude golf, speci aal in de omgeving van (Trentino, waar de sneeuw het verkeer ernstig belemmert. Op de Alpenpassen vriest het 18 graden. BOER, BIJNA GELYNCHT. Eenige dagen geleden had men in een door brand vernield huis te Kerruc en Plouhinec (Frankrijk) de verkoolde lijken gevonden van een 47-jarige weduwe en een 4-jarig dochtertje. Na lange ondervragingen heeft een slecht be faamde boer bekend, dat hij de weduwe had mis handeld, daarna vermoord en ook het kind had gewurgd. Toen stak hij het huis in brand. Toen hij naar de gevangenis werd geleid is hij bijna door de woedende menigte gelyncht. HUISEIGENAAR OVERVALLEN EN BEROOFD. Een huiseigenaar ini de Berlijnsche wijk Hernsdorf haalt geregeld zelf de huur op. Dit moet door jongelui zijn waargenomen, althans Zaterdagavond wachtten zij hem op, sloegen hem knock-out en roofden zijn portefeuille met de juist geïncasseerde 700 mark huurpennin gen. Van de datters ontbreekt ieder spoor. DE WRAAK VAN AFGEWEZEN BEDELAARS Bedelaars, die geen aalmoes hadden gekre gen, hebben uit wraak in Stresendorff in cèu boerderij brand gestichtliet woonhuis, 2 schu ren, alle stallen, alle landbouwmachines, 20 varkens en de geheele oogst zijn in vlammen opgegaan. ZWARTE SNEEUW. In de nabijheid van Bekescsaba (Hongarije) is met Kerstmis zwarte sneeuw gevallen. Over een tamelijk groote oppervlakte kwam de sneeuw volkomen zwart neer, tengevolge van kleine sneeuwwormpjes, die in grooten getale in de sneeuw zaten. EEN BIERBROUWERIJ AAN BOORD. Bij aankomst te New York Maandag van het Amerikaansche passagierschip George Washing ton, werd vernomen, dat aan boord van het schip in een miniatuurbrouwerij bier wras ge brouwen tot een hoeveelheid van vijf vaten, in de achtenveertig uur. Sheedy, de directeur van de scheepvaartlijn, gaf het bestaan van de brou werij toe, doch verklaarde, dat men binnen de grenzen van de wet was gebleven, daar de brou- don jongeman. Ik verbied je een tweede maal te schreewen hernam de stem. Zoo niet De markies voelde een loop van een revolver op zijn borst. Maar reeds was hij van zijn ver rassing bekomen en zijn schrik was verdwenen want in den man, die hem bedreigde, had hij Aurora's vader herkend. U wilt me niet vermoorden, zou ik toch denken, gaf hij ten bescheid. Men vermoord een lafaard niet, sprak de grijsaard. Men vermorzelt hem het hoofd als een kuipend gedierte. U bejegent mij ruw, mijnheer, hernam de jongeman met groote waardigheid. Maar wat ik een ander niet zou vergeven, laat ik mij welge vallen van den vader van juffrouw Aurora. O, ge kent mij dus Ik ken u niet, mijnheer, ik weet alleen, dat gij hier heer en meester zijt. Maar u behoeft mij niet zoo vast te houden, ik denk er niet aan op den loop te gaan. Ik sta er op u te bewijzen, dat ik geen lafaard ben. Als gij mij wilt ondervragen ben ik bereid u te antwoorden. De arm van den grijsaard viel neder en hij her nam minder driftig Waarom zijt gij dit erf binnengeslopen De nieuwsgierigheid heeft me hier een eer ste maal heen gevoerd, een ander gevoel bracht mij er terug. Een man, een onbekende, die heimelijk in den nacht een huis verlaat, kan voor een dief worden gehouden. Of voor een geliefde, hernam de jongeman. Die schelm, hij herkent het zelf, riep Auro* ra's vader, in een nieuwen aanval van woede uit. Ik meen toch geen misdaad te hebben ge pleegd, zei Adrien. In een huis, bij een onschuldig, weerloos meisje tijdens de afwezigheid van haar vader binnen te sluipen, is een eerlooze daad, het is een schelmstuk, verstaat gij U dicht mij bedoelingen toe, die ik niet heb, antwoordde de jongeman levendig. Ik koester voor juffrouw Aurora een diepen eerbied, mijn heer. Aan haar vader moet ik de waarheid zeg gen, ik bemin haar. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1