de chauff eurs naar de kuiten van de dames kijken Maar dat is onzin Wat algemeen is, trekt geen aandacht. Onze aandacht eischt afwisseling; en nieuwsgierigheid houdt pas stand, als zij den stempel draagt van het onge wone. Een aantal filmsterren heeft antwoord gege ven op de vraag Wat moeten we hebben: lan ge of korte rokken Bijna allen antwoorden: natuurlijk zal de rok van 't wandelcostuum en van 't sportcos- tuuni kort blijven. De vrouw moet zich kunnen bewegen. Een enkele maakt uitzondering, maar de schrijver excuseert haar: het is bekend, dat ze geen rechte beenen heeft. Voor het avondcostuum zijn de uitspraken verschillend. Sommigen willen ook daar de kor te rok. Eén meent, dat de lange rok het geheim zinnige en raadselachtige van de vrouw ver hoogt.... en dat hebben de mannen graag. En één zegt- we zullen ons kleeden, zooals de mannen ons 't liefst zien. Want hoe modern we ook zijn, we hebben in de diepte van ons wc zen gegn andere bedoeling dan bekoorlijk te zijn voor ....mannen G. v. AM STEL. WENK voor de HUISVROUW. Welke zijn de beste aardappelen Over het algemeen hoort men de meening ver kondigen, dat die aardappelen de beste zijn, welke bij het koken open barsten. Scheikundige onderzoekingen hebben even wel aangetoond, dat die meening niet juist is. De zaak is deze: Bevat een aardappel naal verhouding veel eiwit, dan behoudt hij bij het koken zijn vorm. Het openbarsten en in kruim vallen van de aardappelen is een bewijs, van gebrek aan eiwit. Waar nu de aardappelen met het meeste ei wit de voedzaamste zijn, kan elke huisvrouw de kwaliteit van een aardappel bij het koken beoordeelen. De beste soorten zijn altijd die, welke niet in kruim vallen, maar heel blijven BUITENLAND. BESTRIJDING KINDERVERLAMMING. Een telegram uit Brussel meldt, dat de Belgi sche minister van binnenlandsclie zaken en «ier volksgezondheid, de heeren dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Nederlandschen Ge zondheidsraad te 's-Gravenhage, en prof. dr. H. Aldershoff, directeur van het Rijks Serologisch Instituut te Utrecht, in audiënte heeft ontvan gen zoo ook den heer dr. Timbal, directeur-Ge neraal van de Volksgezondheid. Besproken en nader uitgewerkt werden de plannen om te komen tot meer samenwerking tusschen Nederland en België inzake het optre den van kinderverlamming. WREED EINDE. In de nabijheid van Rahovo zijn 2 met een bobslee van de goede baan afgegleden, en op een spoorbaan terecht gekomen, juist even voor het passeeren van een trein. De trein greep de slede 1 knaap werd terstond gedood, de tweede stierf in het ziekenhufs. COSTUMES A LA MINUTE. Het katoen en textielinstituut te Atlanta in Georgia maakt reclame voor zijn producten met de mededeeling dat in haastige gevallen een dames- en heerencostuum in verloop van 30 minuten kan worden vervaardigd. Men kan •daar ergo een pak laten aanmeten en even een krantje lezen, om dan met een nieuw pak weg te gaan. Dit is natuurlijk alleen mogelijk door een tot het uiterste doorgevoerd Taylersysteem, dat hier inderdaad een taylersysteem is. SCHRIKPROEVEN OP DIEREN. In Philadelphia heeft men proefnemingen ge daan om vast te stellen hoe 'n schrik op dieren werkt. Deze proefnemingen zou men niet ten onrechte met het woord dieren kwellen kun nen kwalificeeren. Zoo werden naast katten en muizen geweren afgeschoten, vossen door schel le autolantaarns verblind en een kip werd aan een parachute uit een vliegtuig geworpen: Het resultaat was, dat de kip bij aankomst op den beganen bodem een ei legde. BINNENL. NIEUWS. SLECHTS ééN PAARD OP DE MARLT. (Te Hoofddorp was in de afgeloopen week slechts één paard op de paardenmarkt aange voerd. TIJDENS GEMEENTERAADSZITTING OVERLEDEN. Zaterdagavond is in den Leidschen Gemeen teraad de heer H. W. Spendel (R.K.), toen hij be zig was over de begrooting het woord te voeren, door een beroerte getroffen en overleden. De zitting werd ten teeken van rouw ge schorst. BüHRMANN EEN VOET AFGEREDEN. De bekende hoogspringer F. C. Buhrmann, kampioen van Nederland, heeft Zondag, nadat hij met Quick, Amersfoort, in Amsterdam tegen W.M.S. gespeeld had, een ernstig ongeluk ge had. Hem werd door de tram een voet afgereden Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd per auto van den G.G.D. UIT DEN „GOEIEN" OUWEN TUD. In de „Doopsgezinde Zondagsbode" wordt een brief opgenomen van een domineeske uit het jaar 1845, die over de toen waarschijnlijk zijn Doopsgezinde gebruiken bedoeld in zwang zijnde Nieuwjaarsgewoonten, haar hart uitstort .aan haar ouders. Zij schrijft het volgen de „Wij hebben ook ruim ons deel van de Nieuw- jaarsdrukte gehad. Bijna ongelooflijk zai het u voorkomen, wanneer ik zeg, dat hier om de 90 menschen koffie met koek en krakelingen gebruikt hebben en evenwel is het zoo, dat nog ruim 'n 180 bij de deur zijn heengegaan, waaron der vele jongens, die een cent kregen. Ik behoef dus niet te zeggen, dat wij 'savonds doodmoe waren. Om halfnegen 'savonds gingen de laatste bezoekers heen; toen was van 'smörgens 10 uur af de koffie niet van de tafel geweest; maar ons middagmaal hebben wij er bij ingeschoten, daar kon niets van komen. Dan komt daarbij nog 't 0 c\.\& ,oO^'* oud-Hollandsch gebruik om niet te feliciteeren zonder een kus, aan de vrouwen namelijk en dan de mannen natuurlijk ook aan mij; o foei o bah ik zeg maar niets. Verbeeldt u maar eens een heele rij, daar dominéé D. zijn gezicht nog niets bij is en gij kunt u voorstellen, dat ik, zoo vaak ik maar eenigszins kon, achteruit krab de en dwangsgewijs hoesten rnioest of zoo wat. Nu lach ik er nog om bij het schrijven, maar als ik in ernst spreken zal: het is een schande lijk, een schaamteloos gebruik. AUTO IN HET DAMSTERDIEP Vrijdagavond zijn twee jongelui uit Siddebu- ren,- de 18-jarige J. W. Woltema en de 18-jarige J. Vegter die met een huurauto op weg waren van Groningen naar huis, te Huizerbrug in het Damsterdiep gereden. De een heeft zich doo'* de ruiten stuk te slaan, weten te redden, en daarna ook zijn kameraad, die reeds bewuste loos was, aan wal weten te brengen. De brug wachter Van Bruggen, bij wien zij hulp had den gevraagd, heeft hun gedurende den nacht onderdak en droge kleeren verschaft. Toen de auto Zaterdagmorgen uit het water werd gehaald, bleek, dat de stuurinrichting de fect was PIJL IN *t OOG. Toen twee kinderen van den heer J. K. te Deurne met pijl en boog aan het spelen waren, kreeg een hunner een pijl in het oog. Het oog werd dermate gekwetst, dat het kind het licht er uit zal moeten missen. KINDERVERLAMMING. Een 6-jarig zoontje van G. v. T. te Zevenho ven, is aangetast door kinderverlamming. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKEN STAND Geboren: Simon, z.v. A. Brommer en van I. M. Strooband. Anna Maria, d.v. J. L. Jansen en van G. van den Nouland. Fennigje Grietje, d.v. A. Blaauboer en van A. Beens. Maria, d.v. P. Dwarswaard en van N. Rooza. Bedankt. De heer J. Speets heeft bedankt als lid van de Commissie tot Wering van School verzuim in verband met zijn vertrek naai- Enk huizen. Voorschotaanvrage n Door den heer Jb. Hos sen, alhier en den heer C. van Diepen, wonende e Zijpe, zijn aanvragen ingediend om een plaats je te bekomen ingevolge de Landarbeiderswet. Hiervoor hebben zij 'n perceel land gekocht van t'en heer R. Breen, alhier, gelègen aan den Mid denweg. NIEUWBOUW. Voor den heer H. 'Tiessen, a! hier, zal door den aannemer J. de Graaf een woonhuis worden gebouwd, aan den Zuider Mo ienvaartsweg. Voor rekening van den heer A van den Berg Gz., bloembollenkweeker alhier, zal aan den Zuider Molenvaartsweg een landhuis worden gebouwd. Uitvoering R. K. Volksbond. Zondag gaf de R. K. Volksbond een uitvoering in de zaal Hos sen voor haar leden. De zaal was goed gevuld. De tooneelvereeniging Excelsior van Den Helder speelde zeer goed 't tooneelstuk „De Adelaar en had groot succes. Een dansje tot slot. Uitvoering. Zondag 26 Januari j.1. gaf de zang- vereeniging Zanglust, directeur de Heer B. de Vries een openbare uitvoering in de zaal van Veerburg. De opkomst tijdens de uitvoering had beter kunnen zijn en bovendien had de vereeni- png het ten volste verdiend. Tijdens de eerste ïummers had de zang een dankbaar publiek, en al vult dit voor een vereeniging de kas niet, (och is het voor het doel waar men voor zingt oen groote voldoening. Jammer, dat bij de laat ste nummers de zoogenaamde „Balgasten" de uitvoering en het luisterend publiek verstoor den Veel moois ging zoo verloren, want vooral het laatste nummer „De Ridder van Sint Jan. ils „Het Ouderhuis" vonden we de mooiste num mers wat niet wegneemt, dat ook het eerste gedeelte zeer goed werd gezongen. Het gemengd koor Zanglust heeft beslist voldaan. En we ho pen, dat in dit vereenigingsleven de vrede niet verstoord zal worden en het goede repetitiebê zoek blijft voortleven. Den zien we in Zanglust waar goede leiding is, in de toekomst een ver- leniging, die zich in de rij van haar goede zus- 'erklasse kan bewegen. Ter afwisseling trad tijdens de uitvoering op Ie Heer J. Wiggers, die we in z'n ernstige lieu ies heel goed vonden. Een gezellig bal was hc' slot van deze goed geslaagde uitvoering. SPOORBUURT. Ongeluk det best afliep. Maandagmorgen viel het ongeveer 4-jarig ochtertje van mevr. Wed. X. van een volgela den rijdende zodenkar. Het kind kreeg een der wielen over het hoofdje. En wonder boven wonder is het gped afgeloopen. De arme, of eigenlijk zeer gélukkige kleine, had een buil aan het hoofdje opgeloopen en verder scheen het niets te mankeeren. Openbare Vergadering van den Raad der ge meente Anna Paulowna op Woensdag 29 Janu- aitfU, des namiddags te 2 uur ten Raadbuize. Punten van behandeling 1. Notulen. 2. Mededeeling a. bij beschikking d.d. 13 de zer, no. 70, is een voorschot aan deze gemeen te verleend ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet van 7000.-, ter uitbeta ling aan twee landarbeiders (J. de Jager en W. de Jong) tot bekoming van een plaatsje b. voor de toegezegde bijdragen voor kas en garantiefonds van de te Enkhuizen te hou den Zuiderzeevisscherijtentoonstelling is een dankbetuiging ingekomen c. de heer G. 't hart heeft zijne benoemins tot lid der Com missie tot Wering van Schoolverzuim aan genomen d. de heeren P. List en C. van Gen- deren hebben hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aangenomen e. het besluit tot het aangaan van een tijde lijke geldlecning, groot ten hoogste 165000 is door Ged. Staten goedgekeurd, d.d. 30 De cember j.1., No. 84 f. De Directie' der Ned. Spoorwegen heeft bericht, dat het voorals nog niet noodig wordt geacht de bestaande verlichting van het station Anna Paulowna en de stopplaats Breczand door een electri- sche verlichting te vervangen g. ingekomen is het besluit van Ged. Staten tot herziening van de jaarwedden van de Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers li. bij Kon. Be sluit van 19 October 1929, No. 38, 39 en 40, zijn vernietigd forensenaanslagen, opgelegd aan P. Kramjer, H. M. Ruijsenaars Hz. en A. van der Voet i. ingekomen zijn de rekening over 1928 en de begrooting voor 1930 van den keuringsdienst voor Waren in het gebied Alk maar; j. bij Besluit van Ged. Staten, dd. 30 December 1929, No. 101, is de beslissing ten* aanzien van de begrooting 1930 verdaagd k. bij besluiten van hetzelfde college, dd. 15 Jan. j.1., No. 27, zijn eveneens verdaagd de be slissingen omtrent de ingezonden verorde ningen betreffende het gemeentelijk grond bedrijf en het beheer van dat bedrijf 1. bij brief van 15 Jan. j.1., No. 193, verzoeken Ged. Staten enkele wijzigingen aan te brengen in de hiervoor genoemde verordeningen m. door den heer Commissaris der Koningin is gevraagd te willen mededeelen of bezwaar bestaat tegen opheffing van het Rijksontvan gerskantoor in deze gemeente n. procesver baal yan gehouden kasverificatie bij den Ge meente-Ontvanger o. na gehouden aanbe steding is de levering van schoolbehoeften enz. opgedragen aan de fa P. de Lange te De venter en van de benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken aan de dammes Dekker-Blom en A. Schenk. 3. Voorstel tot het instellen van een gemeen telijken ophaaldienst van vuilnis en faeca- liën. Het advies van B. en W. op dit punt luidt on der meer: Wij zouden de ontvangst van vuil nis willen afhankelijk stellen van het gebruik van een emmer, welke door de gcm'eente vër krijgbaar wordt gesteld. Voorloopig zouden wij willen volstaan met aanstelling van 'n vasten :rauffeur-werkman tegen 'n belooning; van f30 per week. De ophaaldienst zal zich beperken tot het op alen van huisvuilnis; wij willen evenwel de ge legenheid openstellen dat ook ander vuil woid opgehaald. De kosten daarvan door belangheb benden te dragen. Ook met ophalen van beei zouden B. en W. belanghebbenden ter wille wil len zijn. de emmers of tonnen door den dienst te doen ophalen en terugbrengen tegen 'n vast bedrag per jaar. B. en W. stellen den Raad voor hen te machti -<en: a. aan den Raad der gem. Den Helder te /erzoeken toe te staan van het stortbuis eri hot Beltterrein gebruik te maken. b. tot aanschaffing van auto met vuilnis- en beerbak over te gaan; c. het doen bouwen van 'n garage met woning: 'errein Noprder - Molenvaartsweg, thans ver huurd aan C.F. Jongejan; d. oproeping van sollicitanten voor chauffeur - werkman tegen f25 per week en vrij wonen; e. aanschaffen van 'n aantal zinken emmers v 40 L. inhoud tegen kostprijs ad f3.50; f ophalen van ander dan huisvuil te bepalen op f2.50 per uur te rekenen over den tijd welke verloopt tusschen gaan en komen uit garage; g. vergoeding eenmaal per week ophalen en te rugbrengen lreeremmers f 2.50 per jaar. 4. Verzoeken om ontheffing of vermindering van aanslagen in het schoolgeld van C. Re- zelman, H. Leek en P. Verver. Verzoek van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs om de gele genheid open te stellen, dat kinderen uit de ze gemeente kunnen worden toegelaten tot de school voor buitengewoon lager onder wijs te Den Helder. Het advies van B. en W. luidt onder meer: Wij ontvingen van de plaats. Commissie v. toe zicht op het Lager Onderwijs 't verzoek maatre len te treffen dat daarvoor in aanmerking ko mende kinderen uit deze gemeente kunnen worden toegelaten tot de school voor buitenge woon lager onderwijs te Den Helder. Wij zijn ook van oordeel dat kinderen met be perkte vermogens welke het onderwijs in de gewone school niet kunnen volgen, niet oo die ichool tbuisbehooren. Voor zulke kinderen is het veel beter dat zij in een mileu worden bijeen gebracht, waar volop rekening wordt gehouden met hun beperkte vermogens. Hiertoe biedt de school te Den Helder gelegenheid. Uit opgaven van de hoofden van de scholen blijkt, dat in deze gemeente kinderen zijn, wel ke voor 't bezoeken van bedoelde inrichting in aanmerking komen. De voorwaarden gelden als voor de kinderen uit gemeente Den Helder. Onze gemeente zal echter bovendien voor eiken leerling van hier hebben te betalen aan gemeente Helder 'n ver goeding tot 'n gelijk bedrag als de gemiddel de overblijvende kosten per leerling voor de ge meente Den Helder bedragen Ook zal onze gemeente voor vervoer moeten zorgen 6. Benoeming van twee leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onder wijs wegens periodieke aftreding van de hee ren J. A. [Tromp en C. Kooimian. Adres van den heer J. Baken om verhooging zijner jaarwedde als le ambtenaar ter Sec retarie van 1400 tot 1600. Verzoeken van J. Raven en P. Meijer om een terrein van „De Ceres" tot verkrijging van een plaatsje als bedoeld bij de Landarbeiderswet. 9. Verzoeken om een voorschot ingevolge de bepalingen van de landarbeiderswet van J. de Visser, J. Raven en P. Meijer. 10. Aanvrage van de Woningbouwvereniging „Anna Paulowna" alhier om overdracht van grond en verleening van een voorschot, groot 116000.- tot den bouw van 36 arbeiderswo ningen. 11. Vaststelling suppletoire begroetingen. 12. Rondvraag. GEMEENTE WIERINGEN. NIEUWBOUW,. Voor rekening van mej. de Wed. J. Nz. Rotgans zal aan den Oosterkliever- weg door den aannemer de heer J. Kooij Mz. te Westerland een burgerwoonhuis worden ge bouwd. i I Aangenomen. De Weleerw. heer Jb. Jonkei Cand. tot II.-dienst te Werkendam heeft zijn be roep als voorganger bij de Ger. Gemeente te Den Oever aangenomen. Bezoek Z Z.-Werken. De Zuiderzeewerken te Den Oever werden j.1. Vrijdne- m.ët een bezoek vereerd bestaande uit Fransche dames en hee ren, welke door den heer Verkerk werden rond geleid. VEEL VISCH. De in de Wieringermeerpolder ingesloten visschers maken goede zaken. Er wordt veel schol, bot. ja zelfs ansjovis gevan- een. De visch is zwaar van stuk en laat zich ge makkelijk vangen aangezien het water zoeter wordt en door de bemaling begint te zakken. Uitgestrekte velden waar voorheen de zee spoel de beginnen reeds droog te komen. Aanbesteding leermiddelen. De levering van leermiddelen, schoolbehoeften enz. voor de drie openbare scholen voor het jaar 1930-1931 is bij de op 21 Januari gehouden aanbesteding ge gund aan de Firma P. Out en N.V. Drukkerij v.h. P. J. Out te Koog a.d. Zaan. voor zoover be treft perceelcn I en II (leermiddelen en school behoeften) en aan Joh. Klare alhier voor zoo ver betreft perceel Til (benoodigdheden voor het onderwijs in de nuttige handwerken. Ontheffing. B. en W. hebben op verzoek van den Directeur-Generaal der Zuiderzeewerken en nadat een ingesteld onderzoek de geschikt heid van het aanwezige drinkwater heeft uitge wezen, voor de woning Beltstraat 53 vrijstelling verleend van de verplichting tot aansluiting aan de waterleiding. Zuiderzeestennwet. Aan J. Kok, Poelweg, is door de Generale Commiissie Zuiderzeesteunwet een geldelijke tegemoetkoming verleend tot we deropzegging. Uitslag verkooping van Boerenbehuizing en landerijen van den heer C. Kooyman te Wester klief op Wieringen door Notaris Obreen op j.1. Zaterdagavond in Concordia, H.hoef. Op perc. 1 boerenbehuizing erf en tuin groot 17.60 snees had B. H. Kraan het hoogste bod: f 2022.-; op perc 2 krocht v.h. huis Noordz. 12.14 snees hoogste bod f 1100; en per. 3 Midden Ak kerskrocht 13.65 snees f 1260.-; en perc. 4 krocht v.h. huis Zuidz. lij.26 snees f 1455.-; alle perc. hoogste bieder de heer D. P. Lont. Combinatie I, 2, 3, en 4: hoogste bod f5837.-; opbod D. P. Lont fl.-; kooper D.P. Lont voor f 5838.- 5. Kleine Weerom bij D. Dirks 11.34 snees koo per D.P. Lont voor f 945.-; 6. Groote Weerom 29.12 snees kooper dezelfde voor f 2500.-; 7. Jan Vergatsven i.d. Dorperkoog 26.25 snec-s Kooper C. J. Bakker voor f1900.-; 9 Kooike Noordzijde 12.77 snees kooper J. Rotgans Johz. v f 400.- De overige perceelen zijn allen opgehouden n..l 8. Molen ven b.d. Klammolen 21.38 sn. voor f 950.-: 10. Kooike Zuidz. 13.19 sn. voor f440.-; II. Nollekrocht Oostz. 27.47 sn. voor f1875.-; 12- Nollekrocht Westz. 19.67 sn. voor f 1275.-: 13: Ven v. C. Koorn Mz. 7.42 sn. voor f290; 14. Ven v. C. Koorn Mz. 26 sn. voor f1200.-; 15. achter C. Je Graaf 12.47 sn. voor f875; 16. Beoosten C. de Graaf 14.84 sn. voor f 1100.- De vroege Lentebode. Zondag j.1. is bij den heer Ant. Keijzer H.hoef het eerste lam te Wie- ringen geboren. SUCCES NIEUWS. Zondag speelde de Suc ces-aspiranten thuis tegen H.R.C. b. en wisten na een mooie, vinnigen strijd wederom met een overwinning van 20 uit den strijd te komen. Succes 3 was naar Helder 5 en verloor met 3—2. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van de vergadering van het Visschersfonds tot het vol gend nummer blijven liggen

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2