21e Jaargang. Dinsdag 25 Februari 1930 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN 'EN OMSTREKEN No. 16. Het geheim van de gevouwen handen WIERINGER COURA VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VKIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. UITGEVER I CORN. J. BOSKER, WIERINQEN BUREAU Hippolytoshoef Wielingen. Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTlëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. LAND- EN TUINBOUW. D. H. Prins, Alkmaar. DENK NU OM UW GRASLAND. De hooioogst in 1929 is over het algemeen niet meegevallen. Voor een deel is dit veroorzaakt door de geweldige en langdurige koude in Fe bruari en Maart, gevolgd door een periode van droogte. Bij verschillende veehouders ontstond gebrek aan hooi, tengevolge waarvan men vaak genoodzaakt was het vee In het toekomstige hooi land te jagen. Mede hierdoor is de hooioogst ge drukt geworden. Hoewel niet in die mate als in '29, bestaat nu ook de kans, dat het vee vroeg den stal zal moeten verlaten. Het zal dus van groot belang zijn, zooveel mogelijk zorg te dragen, dat er vroeg gras is, teneinde in de voedselvoorzie ning van het vee zoo goed mogelijk tegemoet te komen. Behalve ontwatering, waardoor de grond spoe diger warmte kan opnemen en warmte is een voorname factor voor den groei dient men ook te zorgen voor een goede bemesting en dan mei 9toffen, die dadelijk opneembaar zijn. In den regel wordt reeds zeer bijtijds gemest met kali en fosforzuur. De stikstofbemesting laat men gewoonlijk wachten tot het voorjaar. Toch wordt het nu langzamerhand tijd ook het Chili- salpeter toe te dienen. Wij moeten zorgen, dat, zoodra de meer zachte dagen komen, het gras de beschikking heeft over het noodige voedsel, zoo dra de groei bevorderd wordt. De invloed van een dergelijke bemesting kun nen wij niet beter illustreeren, dan door een aan haling uit een schrijven van den Heer J. Baks. Broersveld 103 te Schiedam „Het doet mij genoegen U te kunnen mededee len, dat ik uw advies, betreffende de bemesting van 1.70 H.A. weiland stipt ben nagekomen. „Waar u mij toen verzocht U het resultaat te zijner tiid te laten weten, heb ik heden aan mijn piicht willen voldoen. „De vorige jaren kon ik nooit meer als 5 6 vaarsies of pinken in het land weiden met één hit. Nu ik er superfosfaat, kalizout en Chilisal- peter op gestrooid heb, volgens Uw opgaven, heb ik er dit jaar op kunnen weiden 9 vaarzen var» 500 600 pond, één hit en 4 weilarnmeren en die hebben het best gehad. En nu hebben wij (1927^ wel een beste zomer voor het weiland gehad, maar het succes is toch erg best naar mijn zin en het land ligt er nu veel beter bij ook. Nu is mijn plan om met Februari a.s. er weer 700 K.G. superfosfaat, 300 K.G. 40 kalizout en met half Maart tegen April nog eens 300 Kg. Chilisalpeter od te strooien, want het bevalt mij best, waarom ik ook een ieder aanraad om er eens een proef mee te nemen, enz Wii herinneren hierbij aan een uitspraak van den Heer C. Nobel, destijds Rijks-Landbouwcon- sulent te Schagen. die onomwonden te kennen gaf, dat naast voldoende fosforzuur en kali een bemesting met 300 A. 400 Kg. Chilisalpeter per H.A. op grasland, onverschillig op welken grond moet rendeeren. P. BUITENLAND. REFDS 26 VROUWEN GEëXCUTEERD. Zaterdagochtend is een moordenares te Flo rence (Arizonal ter dood gebracht. Zij is de 26ste FEUILLETON. (14- Het bewuste doosje was plat en vierkant, met op het deksel Arabische woorden in gouden let ters en het opschrift„Kosman Constantinolous en Co., Cairo." Het kan zijn dat Jacob Burrell wel eens siga retten rookte, mogelijk ook niet. Ik weet alleen, dat hij bij deze bijzondere gelegenheid eenigen (ijd met een sigarette in de eene hand stond, zon der haar aan te steken, terwijl hij de doos in de andere hield. „Heb ik goed gehoord, dat mijnheer Fensden deze sigaretten toebehoorden vroeg hij eindelijk nadat hij eenige dingen bij zich zelf overlegd had. „Ja," antwoordde Kitty. „U heeft mijnheer Fensden natuurlijk gezien „Ja, in de gerechtszaal," antwoordde Bnrrell, eenvoudig. „En nu geloof ik, dat, als u er niet op tegen hebt, juffrouw, ik weer naar het station zal gaan. Ik heb hier alles gezien, wat ik voor mijn doel noodig had te weten en ik verlang nu zoo gauw mogelijk in Londen terug te zijn. Ik heb daar nog verscheidene dingen te doen." Kitty zweeg een oogenblik. Toen verzamelde zij haar moed en zeide wat ze op het hart had. „Mijnheer Burrell, ik denk, dat u zich wel kunt voorstellen, wat een vreeselijke tijd van span ning dit voor ons is. Zooals ik u vanmorgen al gezegd heb, weten wij alleen, dat mijn broeder onschuldig is aan de misdaad, waarvan hij be schuldigd wordt. Maar denkt u, dat u zijn on schuld zult kunnen bewijzen Al onze hoop is op u gevestigd. U heeft vroeger zulke wonder baarlijke dingen gedaan, dat u stellig wel den echten dader van dezen afschuwelijken moord aan 't licht kunt brengen. Kunt u ons niet eenige hoop geven om ons te troosten Mijn arme moe der kwijntweg van verdriet." „Ik weet bijna zelf niet, wat ik u op het oogen blik zeggen kan"' antwoordde hij. „Ik heb natuur lijk mijn eigen conclusies getrokken, maar zij vrouw, die in de Vereenigde Staten de doodstraf heeft ondergaan. EEN DURE VERJONGINGSKUUR. Een millionnair uit Indore heeft een honorari um van 40.000 pond sterling betaald voor een operatie in verband met een apeklierbehande- ling. DE WRAAK VAN EEN AFGEWEZEN MINNAAR. Een gevierd actrice verbrand. Uit Tunis wordt melding gemaakt van de ver schrikkelijke wraak van een afgewezen minnaar die een bekend inlandsch actrice vermoordde door haar bed met benzine te drenken en het in brand to steken. De naam van het slachtoffer is ITabita Messika, een der grootste kunstenaresse, die Tunis heeft gekend. Zij had zich in het bij zonder toegelegd op oude Arabische liederen en Oostersche dansen. Zij was kort geleden van een succesvolle tournée in Europa te Tunis terugge komen. Toen zij Donderdagnacht door een vreemd ge luid wakker werd, ontdekte zij dat haar bed in brand stond en dat in haar nabijheid de afgewe zen minnaar, Jaou Memoun geheeten, stond Het meisje kreeg brandwonden, waaraan zij den volgenden ochtend overleed. Jaou Memoun, die op het hulpgeroep van het meisje de vlucht nam, werd later in zijn hotel gevonden. Hij had de deojr van zijn kamer geslo ten, en toen de politie ze openbrak, bemerkte zij dat hij zijn meubels in brand had gestoken en een poging had gedaan, om zich met zijn turban te worgen. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht waar hij in doodsgevaar verkeert. DE PAPAGAAIENZIEKTE. Een merkwaardige doktersverklaring. Wie tegenwoordig aan longontsteking bezwijkt is het slachtoffer van de papagaaienziekte. Hoe veel gevallen van doodelijke longontsteking, voordat de papagaaienziekte in de mode kwam ten onrechte aan Spaansche griep of „een bizon- dere soort influenza"' zijn toegeschreven, zal wel nooit meer zijn vast te stellen. Maar vermelding dient toch wel, dat een Engelsch arts, dr. A. P Thompson. Woensdag voor de lijkschouwings jury te Birmingham, waar als doodsoorzaak van een man longontsteking ten gevolge van besmet ting door den bacillus psitacosis werd vastgesteld de verklaring aflegde, dat hij sedert de laatste jaren in negentien ziektegevallen rechtstreeks contact van het slachtoffer met een ziekenpape- gaai had geconstateerrd en dat er van deze ne gentien vijf doodelijk waren geweest. De infec tie was afkomstig zoowel van papegaaien uit West-Afrika als uit Zuid-Amerika, doch van de oapegaaien uit Zuid-Amerika was de infectie het veelvuldigst geweest. De arts zeide, dat, naar hij geloofde, de ziekte in Engeland reeds sedert vele jaren bestond, doch niet was herkend. Bij de verklaringen voor den lijkschouwer was merkwaardig de mededeeling van een vogelkoop man, die verklaarde dat duizenden papegaaien door zijn handen waren gegaan zonder dat hij daar ooit ziek van was geworden DE VLOEK DER PHARAO'S. De 78-jarige lord Westbury is, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, Vrijdag uit de zevende verdieping van een flatgebouw in Londen geval- zijn nog te weinig beslist dan dat ik er va9t op vertrouwen kan en nog veel minder u dat mag laten doen. Maar dit wil ik u wel zeggen en ieder, die me kent, zal vinden, dat het een zwa re taak voor mij is ik verzeker u, dat ik tot nu toe voorspoediger ben geweest, dan ik ooit had durven hopen. Evenals u, ben ik er van over tuigd, dat uw broeder onschuldig is en u kunt mij gelooven, als ik zeg, dat het niet aan mij zal liggen, alt zijn onschuld niet bewezen wordt Mag ik u verzoeken hiermede tevreden te zijn Meer kan ik niet zeggen. „Ik kan u niet genoeg danken voor uw vrien delijkheid," antwoordde zij. „Uw woorden geven mij weer moed. Mag ik juffrouw Devereux over brengen, wat u gezegd heeft „Juffrouw Devereux herhaalde Burrell, die voor het oogenblik bedoelde jonge dame geheel vergeten was. „Juffrouw Devereux is met mijn broer ver loofd", antwoordde Kitty. „U begrijpt, hoe be droefd zij is. Toch heeft zij er zich zoo moedig on der gehouden en blijft nog steeds zoo flink." „Niet moediger dan u, wed ik," zeide Burrell hoffelijk. „En nu wensch ik u goedenmiddag." Hij nam afscheid en, nadat hij haar aanbood, om hem met een rijtuig naar het station te laten brengen, had afgeslagen, nam hij den terugweg door het park aan. Onder het loopen, dacht hij na over wat hij dien dag gedaan had en over het zeldzaam geluk, dat tot dusver zijn pogingen bekroond had. ,Het was maar een bloot vermoeden," zeide hij tot zichzelf, „en toch is het weer de oude, ou- le geschiedenis. Juist wanneer zij zich het vei ligst wanen en denken, dat ontdekking onmoge lijk is, verkceren zij in het grootste gevaar. Op dat punt is soms een kleinigheid voldoende om hen bekend te maken en dan is het met hen ge daan. Het schijnt wel, dat dit weer het geval zal zijn." Het was bijna vijf uur, toen hij te Londen aan kwam. Bij zijn aankomst nam hij een rijtuig en beval den koetsier zoo vlug mogelijk naar mijn heer Codey's kantoor te rijden. Hij kwam nog iuist bijtijds, om den advocaat te kunnen spre ken, die op het punt stond op reis te gaan. „Hela Burrell", riep mijnheer Codey, toen hij hem zag, „wat ziet ge er opgewonden uitWat len, waardoor hij den dood vond. Bij de lijkschou wing werd storing der geestesvermogens aange nomen. Getuigen verklaarden, dat lord Westbury, die ziekelijk was, zich het verlies van zijn zoon en erfgenaam van zijn titel, Richard Bethell, die on langs dood in zijn bed werd gevonden, zeer had aangetrokken. Bethell, die eerst 46 jaar oud was, was secretaris van Howard Carter, die het graf van Toetankamen in het dal der Koningin in Egipte blootlegde en zijn tragische en vroege dood deed het bijgeloof herleven aan een vloek, rustend op degenen, die de graven der oude Pha- rao's stoorden. Sedert het blootleggen van Toet- ankhamen's graf zijn 19 mensclïen, die er bij be trokken waren, gestorven met inbegrip van lord Carnarvon. ZOMERWEER IN AMERIKA Nadat in het Oosten van de Vereenigde Staten gedurende 3 dagen een vorst heeft geheerschl van op vele plaatsen 14 graden, geleek het Don derdag wel zomer. De temperatuur stegg tot 16 graden, dus nog iets boven het hoogste punt. dat tot nog toe werd vastgesteld voor dezen tijd van het jaar. Wel 'n sprongen makende natuur BINNENL. NIEUWS. EEN NIEUWE BIJL VOOR WILHELM. Hoezeer men zich nog met den ex-keizer bezig houdt, blijkt, uit het feit, dat het Fransche tele graafagentschap Havas een bericht door de hee le wereld heenstuurde, dat ex-keizer Wilhelm II te Fairmont in Minnesota een houthakkersbijl met zwaren steel had besteld, zooals daar hij houthakkers in gebruik is. Daarop heeft een in Duitschland geboren burger van Minnesota, Bui ton genaamd, zulk een bijl als geschenk naar Wilhelm te Doorn gezonden AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Geen persoonlijke ongelukken. Zondagmiddag gingen de 24-jarige J. Buiten huis en zijn 17-jarige zuster G. Buitenhuis te Bar- neveld een autotochtje maken. Nauwelijks had den zij hun woning verlaten, of zij moesten een onbewaakten, particulieren overweg passeeren. terwijl op dat moment de personentrein, die te 3 uur te Bameveld arriveert, naderde. Aanstond remde do chauffeur, met het gevolg dat de auto midden op den spoorweg bleef staan. Ook de ma chinist remde uit alle macht, doch kon niet voor komen dat de locomotief de auto greep en onge veer 20 meter ver meesleurde en totaal vernielde Onbegrijpelijk is het, dat de beide inzittenden er met lichte verwondingen zijn afgekomen. DE EERSTE AARDBEIEN. Gisteren werden op de Groenten- en Vruchten veiling te Utrecht de eerste aardbeien, 226 stuks aangevoerd van den kweeker D. A. van der Kaav te Zalt Bommel. In tegenstelling met andere jaren waren de aardbeien groot van stuk en heel mooi van kleur. De hoog9te prijs, 45 cent per stuk, werd besteed door 'n kooper uit Amsterdam ARME KLEINE. Tijdens de afwezigheid van de moeder uit de kamer, dronk een vierjarig kind van de familie S. uit een flesch zoutzuur. De kleine is na hevige pijnen overleden is er nu aan de hand 7" „Ik weet niet waarover ik opgewondes zou zijn," antwoordde Burrell, glimlachend om de poging van den advocaat om hem aan het praten te krijgen. „Ik liep alleen maar even bij u aan, mijnheer, om u te vertellen, dat ik morgenoch tend vroeg naar het vasteland vertrek. Misschien blijf ik een week, of veertien dagen weg. Ik kan het nog niet vast zeggen, want het zal van dt omstandigheden afhangen." „Dan vermoed ik, dat gij, zooals gewoonlijk, op het rechte spoor zijt," merkte de advocaat droog jes op. „En, precies als gewoonlijk, mijnheer, ant woord ik, dat u dat zult moeten afwachten," zei de ander. „Ik zal niet ontkennen, dat ik een ont dekking heb gedaan, die mij misschien op het rechte spoor zal brengen maar eerst moet ik er nog het ware van te weten komen voor ik daarop verder kan bouwen. Dat is dan ook de re den, waarom ik buitenlands ga." Blijf niet langer weg, dan noodig is, ant woordde de advocaat. Weet je wanneer de zaak weer vóOr konit Evengoed als u, mijnheer en daarom wil ik nu dadelijk weggaan. Er is geen tijd te verliezen. HOOFDSTUK XIV. IN PARIJS. Den eersten dag in Parijs stond hij al vroeg op en begaf hij zich op weg naar het kantoor, waar van Zevenboom hem het adres had gegeven. Hij gaf zijn kaartje af en dadelijk werd hem 'n onderhoud met het hoofd der firma toegestaan. Burrell begon onmiddellijk uit te leggen, waar voor hij gekomen was en haalde het verkoolde eindje sigarette te voorschijn. De Franschman erkende, dat deze er een was van het merk, dat in den handel gebracht werd door de firma Kosman Constantinopolous en Co. te Cairo en hij legde er den nadruk op, dat hij de Parijsche vertegenwoordiger der firma was Hij was ook bekend met den naam Victor Fens den en gaf toe, dat hij dien heer al eenige jaren lang voorzag van sigaretten van genoemd merk Kunt u mij misschien zeggen, wanneeer hij zijn laatste bezending van u gekregen heeft, her lam Burrell na een korte pauze. De chef legde na eenig zoeken een stuk papier voor Burrell neer. Deze nam het op en bekeek 't INBREKERS GESNAPT. Dria mannan aangebonden. /Te Delft werden in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur drie inbrekers op heeter daad betrapt bij een inbraak in het kantoor dei scheepswerf van gebr. Boot aan den Rotterdam- 9chen weg. Een surveilleerend agent van politie zag, dat een ruit van het kantoor was verbrijzeld en stelde met een collega een nader onderzoek in. Op den zolder werden, achter een groote berg- kist verscholen, drie mannen gevonden en gear resteerd. Op het kantoor waren alle kasten en lessenaars opengebroken en overhoop gehaald. Voor de deur van de kluis werd een volledig stel inbrekers werktuigen gevonden, waarmede reeds voorbe reidende maatregelen waren getroffen om de deur te openen. Twee mannen hadden zich reeds elk een jas van den heer Boot toegeëigend en op den derden werd een partijtje postzegels gevon den, die hij op het kantoor had ontvreemd. Van de aangehoudenen zijn twee recidivisten, die reeds eenige jaren in de gevangenis hebben doorgebracht. Het trio is ter beschikking van de Justitie in het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage inge sloten. BOTSING TE HILVERSUM. Zondagmiddag is de bekende V.A.R.A.-decla- mator Willem van Capellen op den hoek Koning straat-Nieuweg te Hilversum op zijn motorfiets in aanrijding gekomen met een auto. Beide voertui gen reden langzaam en beide bestuurders had den signalen gegeven. Van Cappellen werd gewond naar de R.-Kath. Ziekenverpleging overgebracht, waar dr. v. Schatte Olivier een lichte hersenschudding en een ontwrichting van den linker-enkel consta teerde. De voertuigen bekwamen geen belang rijke schade. GEMEENTE WIERINGEN. VERKOOPING. Zaterdag 22 Febr. 1930, had ten overstaan van notaris Obreen in het hotel van den heer M. de .Haan te Hippolytushoef en ten verzoeke van de erven nu wijlen den heer P. J. Koorn, de 4e openbare verkooping plaats van de navolgende landerijen I. Jaapmekkenskrocht, groot 0.88.70 H.A., koo per de heer D. Wiegman voor 2040. (2. Krocht bij Bertus Keijzer, groot 0.75.69 H.A., kooper de heer B. H. Kraan voor 1925. 3. Zaad Westzijde, groot 0.81.80 H.A., kooper de heer Ant. Keijzer voor 1900. 4. Zaad Oostzijde, groot 1.06.10 H.A., kooper de heer A. Keijzer voor 2550. 5. Hendrik Ravenskrocht, groot 0.28.00 H.A., kooper de heer A. Keijzer voor 700. 6. Hendrik Ravensven, groot 0.75.10 H.A., koo- oer de heer P. Kooij Cz. voor 1475. 7. Kleine Ventje, groot 0.49.50 H.A., kooper de heer C. Vermeulen voor 890. 8. Groote Ven, groot 0.88.80 H.A., kooper de heer A. Keijzer voor 1600. 9. Trien Potsven, groot 0.86.20 H.A., kooper de heer o. Huijbers voor 1450. 10. Zoutland, Westzijde, groot 0.55.40 H.A., kooper de heer C. Wiegman voor 1170. II. Zoutland, Oostzijde, groot 0.51.10 H.A., koo per de heer B. H. Kraan voor 1130. nauwkeurig ofschoon hij er niet het minste idee op had, dat de inlichtingen veel waarde voor hem zouden hebben. De verrassing, die hem wach te, benam hem echter bijna de adem. Het was 't werk van 'n oogenblik om zijn notitieboekje te voorschijn te halen en open te slaan. Is u zeker, dat menheer, Fensden ze van uit Engeland heeft besteld, vroeg hij, heel zeker Zeker, antwoordde de ander, heel zeker, en hij toonde de bestelbrief, om de waarheid van rijn bewering te staven. Burrell was overtuigd en de heer Zacroft stemde er in toe, dat hij den brief mocht behouden. Ik zou hem voor geen 1000 gulden willen mi» sen, zeide hij tot zich zelf. Wel drommels, die sigaret is een verbazende bof. Nadat hij mijnheer Zacroft had bedankt, ijlde hij naar het station om nog juist den trein naar Napels te halen. Laat in den avond kwam hij in die beroemde Italiaansche stad aan. Uitgeput van vermoeienis begaf hij zich naar een hotel en sliep den slaap des rechtvaardigen en 'smorgens stond hij op met het gevoel, dat de dag, welke hij voor zich had, er misschien een zou zijn, vol van verrassingen. Dadelijk zocht hij een tolk en sa men begaven zij zich toen naar de straat, waar Teresina Cardi en haar moeder gewoond hadden. Na eenig zoeken waren zij er en vonden het huis. De tolk ondervroeg het hoofd van het ge zin, dat het benedenhuis bewoonde. Met veel gebaren vertelde deze, dat Signora Cardi dood was en dat zij begraven was met veel plechtigheid. -Vraag hem, wat er van de dochter geworden is, zeide Burrell, die verlangde te weten, of de man al of niet van de moord wist. -Weg, was het korte antwoord. Eindelijk ver waardigde hij zich er bij te voegen: Een Engelsch man heeft haar opgezocht en de Signorina is met hem vertrokken. Meer weet ik niet Meer scheen hij niet te willen zeggen, maar op dat critieke oogenblik liet Burrell het geld in z'n zak rammelen. Vraag hem of hij denkt, dat hij den man zou herkennen, als hij hem zag, zei de hij. Zeg hem ook, dat ik hem goed zal betalen voor zijn inlichtingen. (Wordt vorvolré.)

Wieringer courant | 1930 | | pagina 1