Vitrage en ilioyernets. Magazijn Je Ster Wegens inruiling zeer C. DE MOOR STER-TABAK Schagerbrug, Tel. 8. waar 50 tanks staan. De materieele schade loopt in de millioenen. Tot nog toe is men er niet in geslaagd het vuur meester te worden. DE TOEKOMST - OORLOG. Geinspireerd op artikelen van Sir Arthur Conan Doyle. De volkeren-strijd was weer ontbrand Ondanks het „praten" over vrede. Vaderlandsliefde was weer troef Als een bespotting van de rede Dank zij t geschrijf der groote pers Ging d'eene buurstaat d' andere haten En dreigend fanatiek weerklonk Het Volkslied in die beide Staten De oorlog werd verklaard .des nachts; Een uur daarna kon men reeds hooren Hoe het heele luchtruim was vervuld Van 't machtig ronken der motoren. Explosie's volgd'n elkander snel 't Scheen: Satan zelf kwam naar beneden! De brandbom deed haar helschen plicht In dorpen en in steden Toen dat geschied was, en het volk Ontzet naar de ruïnes staarde, Kwam „het geheim" der wetenschap In dienst van Mars, die 't sinds kort bewaarde! De nieuwste gassoort, waar helaas 't Modernste masker niet kon baten, Hing .als een doodskleed uren lang Over de pleinen en de straten. En to.en de zon ter kimme rees, Bleek het resultaat Geen erbarmen Daar lagen menschen, allerlei; Zelfs moeders roet hun kind in d'armen Er voer geen schip; er reed geen trein! De zuivre lucht, verpest, bedorven Een gansche landstreek in 'n moment 'n Valei des doods en uitgestorven Neen, toch Er liep hier en daar Eén, die vergeefs den weg moest vragen, Wijl waar hij speurde 't 'n doode was, En hij met blindheid was geslagen. Het gas brandde zijn net-vlies weg, 't Stak in zijn oogen, fel en vinnig De stilte en die doode stad Maakte hem stom en krankzinnig 't Vee in de weide was gedood Verdord de bloeiende gewassen: Vernietigd was alle cultuur Dank zij de zeer „humane gassen Maar ook degenen, die deez' ramp Op hun geweten hebben genomen Zijn bij dien eersten gasaanval Ook door hun „vinding" omgekomen Toen alles uitgestorven was Ging Satan naar 't gruvelspel eens kijken; Ha, sprak hij grijnzend, het is goed 'k Zie niets dan lijken, steeds maar lijken, 'k Hoor geen moedig strijdlied meer; 't Zwaard blijft thans voor goed in d' schede De menschheid komt door zelfmoord pas ^Tot 't ideaal der eeuwige vrede Eigendom van den Uitgever. JAN BUISMAN Nadruk verboden. Schagen, Maart 1930. PROVINCIAAL NIEUWS. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiddag geraakte het 6-jarig dochtertje van den heer J. Bak al spelenderwijze in de kolk van de sluis. Door het ijlings toeschieten van den sluiswach ter Bruggencate, die de kleine achterna sprong, kon zij behouden op het droge gebracht en van een wissen dood gered worden. BOVENKARSPEL. Op een onbewaakt oogen- blik geraakte de 15-jarige zoon van den spoor wegarbeider S., die aan toevallen leed, te water Hoewel de knaap spoedig op het droge was ge haald, bleken helaas de levensgeesten reeds ge weken. DE STREEK. Dank zij het prachtige weer is men hier reeds met het poten van vroege aard appelen begonnen. DE KOOY, (Gem. HELDER.) Een Fokkerver- kenningsvliegtuig, bem'and met reserve-eerste- luitenant Mol en marinier 1ste klas Wouda, van het vliegkamp de Kooy nabij den Helder is Dins dagmiddag in den Anna Paulownapolder geval len en bij het zoeken naar een landingsplaats is het op een hoogte van 10 meter afgegleden. Een van de inzittenden sloeg met zijn hoofd tegen de mitrailleur, waardoor hij licht gewond is. Het toestel is ernstig beschadigd. WINKEL. Aan de firma Keetman en Schoorl al hier, is concessie verleend voor de exploitatie van een autobusdienst Winkel-Schagen en terug. De ze dienst zal aansluiten op den dienst Winkel- Hoorn en daarmede zal dus 'n busverbinding- Schagen-Hoorn tot stand komen. Het schijnt de bedoeling te zijn vijf keer per dag heen en terug te rijden en des Donderdags zes keer en zoo mogelijk 10 Maart a.s. deze dienst te openen. BINNENL. NIEUWS. VAN EUGENIA tot MARIETTE. Het Grieksche stoomschip Mariëtte, dat onder zijn vroegeren naam Eugenia van November '28 lot Augustus 1929 heeft vastgezeten op den dijk te Den Helder, is gistermid'dag na volbrachte reparatie te Amsterdam, op eigen kracht naar Zee vertrokken, naar Griekenland. Wij herinneren eraan, dat dit schip, dat oor spronkelijk het eigendom was van de Grieksche kooplieden Rethymhis en Kalikundis te Londen na te zijn vlotgebracht naar de hoofdstad is ge sleept, waar het geruimen tijd bij de Amsterd. Droogdok Maatij. heeft opgelegen. Na verkoop van het schip aan den Griekschen koopman Ni- cholas Eustathiou te Pyrheus, heeft de droog dok-mij, de omvangrijke reparatie volbracht. VAN RECHERCHEUR tot PASSENCONTRO- LEUR. In de memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Justitie heeft minister Donner o.m. gezegd, dat hij den rijks-rechercheur De Jong in verband met het gebeurde in de zaak van Giessen-Nieuwkerk, heeft gemeend niet te kunnen handhaven en hem administratief te werk heeft gesteld. Het Volk verneemt, dat de heer De Jong is geplaatst bij de passen-controle te H.v. Holland. ONTVLUCHTING MET DEN DOOD BEKOCHT Een ongeveer zestienjarige jongen, te Amster dam woonachtig, die als „regeeringspupil" in een gesticht bij Utrecht was ondergebracht, was weggeloopen, meldt het Volk. De jongen werd Dinsdag in de hoofdstad door de politie opge spoord en zou nu onder geleide van een agent der kinderpolitie naar het gesticht worden te ruggebracht. Tusschen Nieuwersluis en Utrecht vroeg hij zijn begeleider verlof, naar de W. C. te mogen gaan. Daar dejongen volkomen rustig was, liet de agent hem gaan. De jongen kwam echter niet terug. Bij onderzoek bleek, dat hij zich door een raampje had gewerkt en naar buiten was geklommen. In Utrecht werd de vermissing ge rapporteerd en kort daarna kwam het bericht binnen, dat op de spoorlijn, het lijk van den knaap gevonden was. Hij was door denzelfden trein overreden en gedood. ANNA PAULOWNA. Goed Afgeloopen. Dinsdagmiddag is een au to, eigenaar den heer C. J. uit Zijpe, aan den Kanaaldijk nabij den Grasweg tegen een paal opgereden. De wagen werd beschadigd. De oe- siuurder bleef ongedeerd. Door Gedeputeerde Staten van Noordhol land is aan den Anna Paulownapolder vergun ning verleend tot het wijzigen van de beharding van de navolgende, in dien polder gelegen wegen: den Kerkweg, van 755 tot 3476 M. uit het begin van dien weg den Zuider Molenvaartsweg, van 2194 M. uit het begin tot het einde van dien weg den Noorder Molenvaartsweg, van 1320 tot 2200 M. uit het begin van dien weg den Wester Zand vaartsweg, ter lengte van 1530 M. uit het begin van dien weg den Zwarteweg, ter lengte van 1405 M. uit het begin van dien weg den Verleng den Stoomweg, ter lengte van 735 M uit het be gin van dien weg den Schorweg, van 3270 M uit het begin van dien weg den Balgweg, van 520 tot 840 M. uit het begin van dien weg. Aan deze gemeente is uit 's Rijks kas een voorschot verleend van 21.3125.- ter uitbetaling van het door zes landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Aan B. Drooger, hulpstoker-wegwerker in dienst van den Anna Paulownapolder, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als zoodanig en zal door hem pensioen worden aangevraagd. Door W. Breider, alhier, is een voorschot aangevraagd ingevolge dc Landarbeiderswet om een plaatsje te verkrijgen. Het ligt in zijn voornemen een perceel land aan den Balgweg te koopen van den heer J. Kou seband. Bij besluit van Ged. Staten van Noord-Hol land, dd. 26 Febr. 1930, no. 142, zijn de verorde ningen betreffende het grondbedrijf dezer ge meente, goedgekeurd. Blijkens de op 22 Februari j.1. vastgestelde kiezerslijst 1940-1931 bedraagt het aantal kie zers voor de Tweede Kamer 2573 voor de Pro vinciale Staten 2469 voor den Gemeenteraad 2369. POLITIE. Gevonden een gouden broche. In lichtingen worden ter secretarie verstrekt. BURGERLIJKEN STAND Geboren Elisabeth, d.v. J. Meeldijk en van T. Groeneweg. Getrouwd Arend Compagne en Jantje de Roode Overleden Cornelis Halfschepel, oud 10 da gen. z.v. J. Halfschepel en van A. A. van Gerven. te Den Helder overleden. Gedurende het jaar 1929 bedroeg de deel name van schoolzwemmen gemiddeldvan school I 30 jongens en 30 meisjes van school II 25 jongens en 25 meisjes van school III 15 jon gens en 15 meisjes, tezamen dus 140 kinderen. Het gebruik, dat de kinderen in het algemeen van het zwembad maken, neemt zeer toe. Dit blijkt uit het feit dat. in 1929 1840 badkaartjes aan kinderen beneden Ii2 jaar werden uitgereikt tegen 673 in 1928. Bij besluit van Ged. Staten van Noordhol land d.d. 19 Febr. 1930, no. 53, is de door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 29 Januari 1930 vastgestelde verordening tot wijzi ging van de bouw- en woningverordening dei- gemeente Anna Paulowna, goedgekeurd. Artikel 15 van bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt „Geen onderdeel van een gebouw mag buiten de rooilijn uitsteken Dit verbod geldt niet voor de fundeeringen, voe tingen en voorsprongen, kleiner den 0.16 M. voor balkons, kroonlijsten en dergelijke, mits hooger dan 3 M. boven den beganen grond gele gen en niet verder vooruitstekend dan 1 M. en, indien de rooilijn niet met de straatgrens samen valt, voor erkers, mits niet verder vooruitste kend dan 0.60 M., met dien verstande, dat dc erker de straatgrens niet overschrijdt. Art. 45 van bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt „De muren van gebou wen moeten de volgende dikten hebben a. grondkeerende muren minstens o.22 M. b. buitenmuren minstens 0.22 M. c. muren, dienende tot scheiding tusschen be lendende woningen, minstens 0.212 M. De bepaling onder b. is niet van toepassing op muren van gebouwen zonder verdieping en niet hooger dan gemiddeld 4 M. boven den beganen grond, welke minstens 0.11 M. dikte moeten heb ben, en moeten zijn voorzien van spouw met klamp. De spouw mag geen mindere wijdte hebben dan 0.05 M. en de samenstellende muren moeten zoowel in horizontale als in verticale richting op geen grootcre afstanden van 1 Meter op doel matige wijze met spouwankers zijn gekoppeld. De spouw moet worden opgetrokken vanaf het trasram tot onderkant muurplaten en tot bovenkant nok. De kozijnen in spouwmuren moeten worden gemaakt met steensponning en spouwlat. Burgemeester en wethouders kunnen ten aan zien van het van steen te bouwen gedeelte van topgevels, waarvan het hoogste punt niet meer dan 9 M. boven den beganen grond ligt, van mu ren tusschen het woonhuis en de stalling van zoogenaamde Zuidhollandsche boerderijen en van gebouwen, waarin geene woning is gelegen, van het bepaalde in het eerste lid van dit arti kel geheel of voorwaardelijk ontheffing verlee- nen, mits verankering dier muren wordt voor- geschrÉven wanneer de hoogte boven den bega nei^öd meer dan 6.50 M. bedraagt BREfSZAND. Voor rekening van den bloem- bollenkweeker W. J. van der Meer zal aan den Zwarteweg een woonhuis met bloembollen- schuur worden gebouwd. De bestaande boerderij zal worden geslaopt. Een en ander zal bij aan besteding geschieden. BREEZAND. Door aannemer J. Hoep zal voor rekening van den heer C. van Genderen aan den Verlengden Stoomweg een bloembollenschuur worden gebouwd. BREEZAND. Naar wij vernemen zal voor reke ning van den heer P. Schuts, smid te Lisse, aan den Zwarteweg op het perceel in eigendom van den heer L. Raven, voorloopig een smederij wor den gebouwd en binnen niet al te langen tijd ook een winkel met woonhuis. BREEZAND. Door en ten behoeve van den heer D. J. Mosk, alhier, zal aan den Stoomweg een timmerwerkplaats worden gebouwd. Het ligt in zijn bedoeling voor zichzelf een zaak te be ginnen, zoodat zich in deze gemeente weer een timmerman-aannemer heeft gevestigd. BREEZAND. De Jeugdbond voor Onthouding afdeeling, afdeeiing Anna Paulowna, is voorne mens de te van Ewijcksluis zoo goed geslaagde uitvoering in Breezand te herhalen en wel in de zaal van den heer Borst op a.s. Zaterdag. Wij geloven wel dat velen blijk van belangstel ling zullen geven voor het werk van de jeugd. Door Gedeputeerde Staten van Noordhol land is aan H. J. en H. Naastepad toestemming verleend om de ritten om' 7.30 uur uit Breezand en om 3 uur uit Anna Paulowna (station) uit de dienstregeling te laten vervallen en de dienstre geling van den door hen geexploiteerden auto busdienst van Den Helder naar Den Oever en te rug ten behoeve van de schoolkinderen uit le breiden met een rit om 8.10 uit Anna Paulowna (Kleine Sluis) en met een rit om 8.50 uit Den Helder (Kerkplein). Naar wij vernemen is door de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, aan den heer J. Jonker, rijwielhandelaar te Breezand, behoudens de rechten van derden, machtiging verleend voor den aanleg en het gebruik van eene inrichting, bestemd tot het ontvangen van langs radio-elec- trischen weg overgebrachte seinen, welke inrich ting tevens wordt gebruikt tot het langs gelei dingen en lijnen doorgeven van deze seinen naai andere perceelen of woningen dan die, waarin de ontvanginrichting is geplaatst, binnen het gebied gelegen in de gemeente Anna Paulowna, nader aangeduid als de gemeentelijke wijken A, B en C met uitzondering van den Noorder Mo lenvaartsweg. ping van de Wieringer Meer, waardoor geen drang van het zeewater er meer is. Een voordeeltje voor de waterleiding, waar toe thans nog vele niet aangesloten bewoners van Westerland hun toevlucht nemen. Meer leven. Maandag j.1. zijn weer 'n 180 werk lieden bij de Zuiderzeewerken te Den Oever aan den arbeid gesteld. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. speelt Succes I een wedstrijd voor de Gouden Kruis wedstrij den tegen Schagen I. Aanvang 2 uur. Succes 11 gaat. waarschijnlijk naar Wiei'inger- waard I. Eveneens voor de Gouden Kruis wed strijden. Succes III gaat naar Kleine Sluis om daar te gen Breezand II een vriendschappelijke wed strijd te spelen. Zaterdagavond hall negen houdt de vereeni- ging „Succes" een algemeene vergadering in C.oncordia. (Zie advertentie.) PREDIKBEURTEN. 11ERV. GEM Land in Zicht, Den Oever 10 u. de hr. Franck. Den Oever v.m. 10 uur Ds. Van Beek. Westerland av. 7.30 uur Ds. Van Beek. 12 Maart 8 u Ilerv. Zusterkring Il.hoef. DOOPSGEZ. GEMEENTE Dinsdag 11 Maart av. 8 uur Doopsgez. Zusterkr. EVANGELISATIE il.hoef v.m 10 uur de Heer J. Bosma. Stroomende regen, door weekte kleeding, natte voeten, maar... gewapend met een pijp en daardoor de goede stemming bewaard, het gevoel van vriendschap versterkt! De kwaliteit van Ster-tabak overwint de elementen. GEMEENTE WIERINGEN. Naar mens ons mededeelt zal met ingang van 14 Maart a.s. de extra-trein welke de beurt- gangers van de M.U.Z. vervoeren moet, in wer king worden gesteld. Deze trein looptvanaf Me- demblik rechtstreeks naar Amsterdam. Door de ze gelegenheid gaan alle beurtgangers dus over Medemblik, hetgeen een ernstige tegenslag voor neringdoenden en autobushouders beteekend. J.1. Dinsdag is de hoofd-directeur der M.U.Z. Ir. Lely uit Den Haag overgekomen en in het hoofdgebouw te Den Oever aan het diverse per soneel voorgesteld. Aan de aannemers de heeren Gebr. Hege man te Den Oever is de bouw van een burger woonhuis a. d. Hofstraat opgedragen voor den Heer D. IJpma, aldaar. Een merkwaardig verschijnseL Te Wester land, waar men in de diepe welputten nooit ge brek aan water had, zijn deze thans opeens kurkdroog. Men schrijft het toe aan de leegpom GEMEENTE - NIEUWS ZIJPE. BURGERLIJKE STAND Gemeente ZIJPE van'? t.m. 6 Maart 1930. Geboren en Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Arie Eriks, 24 jr., veehouder en Reinsina Alberta Buijl, 20 jr., zonder beroep, bei den wonende te Zijpe. DE MARKT VAN DEZE WEEK De daling van den melkprijs laat op de markt "eeds haar invloed gelden. Men wil deze daling iceds in verband brengen met de voorjaarsmark ten. Te meer is dit het geval daar blijkt, dat er versch kalfvee genoeg is. Op de Leeuwarder markt waren reeds 1300 stuks aangevoerd. De aanwezige Belgen hadden dus keuze in overvloed; nu ze lieten de gelegen heid niet voorbijgaan en deden flinke inkoopen Ook waren er weiders,, die reeds inkoopen de den. Voor beste versche koeien werd f 325 a 360 besteed. Over het geheel vertoonden de prijzen neiging tot eenige daling. Het slachtvee was traag en trekkend. De handel tracht de prijzen omlaag te drukken; dat geeft natuurlijk een loven en bieden zonder eind. |Te 's Gravenhage waren 5 wagons en te Am sterdam 3 wagons vette koeien uit Denemar ken aangevoerd. De prijzen liepen van f 0.80 tot f 0.90. De hooge prijzen in de groote vasten, zullen echter de vetmarkt blijven drukken. Graskalveren, stieren, en nuchtere kalveren waren allen iets minder. Schapen waren lager De prijsvermindering bedroog f 2.50 a f 3.50. Voor export werd zeer weinig gekocht. Zwa re varkens eindigden iets lager, 37V2 cent, zou ters 39 a 40 cent: 4 kilo korting. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 6 Maart 1930. Op de heden gehouden weekmarkt waren aan voer en prijzen als volgt 17 Paarden 100 450; 10 Geldekoeien (raag.) 160 a 310 40 Geldekoei- cn (vette) 250 a 425 40 Kalfkoeien 250 a 420; 6 Pinken 80 a l!22 Nucht. kalveren 10 a 20 283 Overhouders 30 a 38 3 Bokken en geiten J 7 A 12 26 Varkens (mag.) 36 a 45 31 Varkens (vette) per Kg. 0.76 a 0.78 142 Biggen 25 a 36 9 Konijnen 0.75 a 3 25 Kippen la 2^25 23 Kg. Boter 2 a 2.10. EIERVEILIXG, SCHAGEN, 6 Maart 1930. Aangevoerd 132743 Kipeieren. Prijzen 48-51 Kg. 4.10 52-51 Kg. 4.10 a 4.30 55-57 Kg. 4.40 4.80 58-60 Kg. 4.60 a 5.20 61-63 Kg. 4.90 a 5.40 64-67 Kg. f 5.40 a 5.70 Ongewogen Wit 4.60 a 5 Bruin 4.80 a 5.70 Klein 3.70 a 4.30. 3478 Eendeieren f 4.30 a 4.40. EIERVEILING, HELDER, 6 Baart 1930. Aangevoerd 16202 Kipeieren. Prijzen Bruin 4.80 a 5.40 Wit 4.6Ö a 5.50 Aangevoerd 172 Eendeieren 4.70 per 100. Schitterende sorteering Lage prijzen. Spoorstr. 46 48 Den Helder Chevrolet Coach 1926 Chevrolet Coach 1928 Ford Bestelwagen 192S l1/, Ion, met nieuwe moter. Peugeot Cabriolet 1927, S P.K. Citroen 1925, 5 P.K. Ford Coach 1926 Ford Coach 1925 Ford Vrachtwagen gesloten cabine open laadbak Opel, 7 pers. Sêparè 1928, als nieuw. Ar lel, SuperSport, eleclr 1929 gloednieuw met 200/»korting

Wieringer courant | 1930 | | pagina 2